Cjroeti ThwartsJexeU in het harL, Kerkedag: nuttige samenkomst van honderden christenen ndrukwekkende toespraak van pater Jelsma Reiswiegen zonwering )tto Sterman boeide met voordracht Lijster met stalen zenuwen r E X E LS E» COURANT PAG 9 MEI 1967 80e JAARGANG No. 8164 ■te ggye N.V. v/h Langeveld De RooQ ibus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 „Wie zegt dat hij God liet heett, aar zijn broeder in nood laat zitten een leugenaar!" aldus een der har- uitspraken van pater S. Jelsma, tar voren gebracht in zijn toespraak dens de Texelse kerkedag in het ïltureel Centrum te Den Burg. Op jzonder indringende wijze maakte er ter Jelsma zijn gehoor duidelijk, dat christenmensen van vandaag een mme verantwoordelijkheid hebben. 'illen zij werkelijk Christus navolgen in zullen zij voorop moeten gaan bij lenigen van de ontstellende nood de wereld op een wijze, waarover en tot voor kort zelts nog niet dacht. ïter Jelsma pleitte voor het Christen- om van daad. Nooit zal men uit moedeloosheid of gemakzucht de alus quo mogen aanvaarden. Zolang it nog bestaat dat men meer ge dresseerd is in de belastingverla- \ng, die in juli van kracht wordt dan i de leniging van andermans ellende, 11 de wereld geen huis van sjaloom •orden. Verwijzende naar het thema van de ;rkedag, zei pater Jelsma zich wel te Linnen voorstellen dat de mensen „zo oe" zijn. Ze zijn al zo lang op weg iar de vrede toe en met alle idea- sme en goede voornemens is men nog aar zo bitter weinig gevorderd. Wat illen de Christenen met hun predi- ing en evangelie? Ellende is er im- lers altijd al geweest? Waarom zijn elders in de wereld 250.000 kinderen 5 een verschrikkelijke manier in de Drlog omgekomen en zijn er 750.000 oor hun leven verminkt? Wat kunnen ie Christenen met hun sjaloom daar- an doen? Van de massa maakt zich efaitisme meester. We geloven niet inger in de zin van het christendom. Fant, zeggen we, de geschiedenis her- aait zich Het is immers altijd zo ge feest. Hoop Pater Jelsma zei het in de eerste laats belangrijk te vinden, dat men reer zou kunnen hopen. Het kan wèl nders, maar dan moet er meer ge- euren dan tot dusverre, véél meer. De arde als een bewoonbaar huis voor Hen is geen utopie. Het gaat erom dat re niet alleen zeggen dat God liefde i, maar dat we zelfs iets doen. Chris- us heeft gezegd: Wat gij de minste der njnen hebt gedaan, hebt ge mij ge- aan. Christenen moeten voortdurend iet de wereld bezig zijn om deze op- Iracht uit te voeren. Pater Jelsma ïoemde het bedroevend dat Christenen log te vaak met zichzelf bezig zijn. latuurlijk is het streven naar eenheid an groot belang, maar die eenheid zou fel eens het best gediend kunnen zijn iet gezamenlijke krachtsinspanning bij Ie aanpak van de wereldproblemen. Dienstbaarheid We moeten onszelf vernederen, ienstbaar zijn. Dat is geen ontluiste- ing. Het is onjuist te stellen dat men tl dat geval prioriteit zou geven aan Ie wereld boven de kerk. De kerk irordt juist gevormd door de christe- ien, die werken aan een betere wereld, let kan op kleine en grote schaal. Als e een dorstige een glas water geeft, s daarmee het Koninkrijk Gods al op feg. Maar een stap terug is het als [eweld tegenover geweld wordt ge- „Bestuurde trillingen" TENTOONSTELLING IN LTS Vanaf heden tot 26 mei is in de La gere Technische School te Den Burg :en tentoonstelling opgesteld onder luspiciën van de Vereniging van Ne- ierlands Fabrikaat. Deze tentoonstelling, die gebracht vordt onder de naam „Bestuurde Tril ingen", omvat een aantal panelen, vaarop wordt gedemonstreerd hoe ra- Ho, televisie etc. werkt, hoe een gram- nofoonplaat tot stand komt, wat stereo s, kortom al datgene, waarbij licht- en leluidsgolven te pas komen. Hoewel het een onderwijstentoon- telling is, bestemd voor de 5e en 6e dassen der lagere scholen en het 'oortgezet onderwijs, is het mogelijk, lat buiten het schoolverband om be haalde groepen of verenigingen, zo leze belangstelling mochten hebben, leze tentoonstelling te bezoeken. Men vordt verzocht hiertoe kontakt op te hemen met het bureau culturele zaken en raadhuize, tel. (02220) 2141, welk bureau dan tot een nadere afspraak net de rondleider op de tentoonstelling al kunnen komen. steld, kracht tegenover kracht, macht tegenover macht, terugslaan als je ge slagen wordt. Het voortdurend paraat zijn om onbetrouwbaarheid, godde loosheid, naijver en haat met gelijke munt terug te betalen is niet de manier om op weg naar de vrede te gaan. Oorlog Niemand verlangt naar oorlog en toch doen we alles om het oorlogsge vaar groot te maken. Want we zeggen: een potentiële vijand zou anders over je heen lopen. Geweld met liefde be antwoorden? Het is beter sterk te zijn en realistisch te blijven. Men moet het evangelie niet verwarren met politiek. Maar zo zal de sjaloom nooit worden bereikt. De eenwording der kerken vond pater Jelsma een vanzelfsprekende noodzaak. Hij zei: staart u niet blind op het verleden; we zijn aan wat nieuws begonnen. Je moet niet alleen zéggen dat je één bent maar het ook doen. Niet praten van „voorzichtig" en „kalmaan". Echt oecumenisch zijn be tekent risico's nemen. Christenen moe ten nu al doen wat eigenlijk morgen pas komt. Pater Jelsma wenste zijn ge hoor tenslotte groei van geloof toe, zo dat zij weer konden hopen. Vragen De pater legde zijn toehoorders drie vragen voor, waarover zij zich tijdens de gezamenlijke lunch konden beraden. Een groot aantal, veelal tegenstrij dige, antwoorden kwam binnen op vraag 1. Kunnen Christenen het ver antwoorden zich te laten opleiden en trainen als militairen, die in een oor log kunnen worden ingezet? De tweede vraag luidde: Hoe kunnen de onderling verdeelde kerken de vrede dienen? Vraag 3: Moeten Christenen provoce ren en door him voorbeeld de wereld uitdagen bij het lenigen van de nood? Omdat de maaltijd een kwartier langer had geduurd, dan was verwacht, bleef onvoldoende tijd over om rond de be antwoording van deze vragen een dis cussie op te zetten, waarbij de zaal was betrokken Pater Jelsma beperkte zich daarom tot het voorlezen van enkele der schriftelijk ingediende antwoorden en het geven van zijn visie op het des betreffende probleem. Pater Jelsma constateerde dat de antwoorden op vraag één een goed beeld gaven van de verwarring en te genstrijdigheid van meningen, waaruit blijkt dat de christenen het op dat punt nog lang niet eens zijn. Een der reac ties: Kunnen Christenen het verant woorden zich niet te wapenen tegen b.v. Hitier? Een ander meende dat het niet zo veel zou uitmaken als b.v. Ne derland totaal ontwapende. Weer een ander vond dat het evangelie „niet zo ver doorgevoerd moest worden". Daar tegenover stond het antwoord van iemand die zonder meer „neen" had gezegd, gedachtig het Gij zult niet do den. Pater Jelsma, die in zijn toespraak de indruk had gewekt alle agressiviteit uitsluitend met liefde te willen beant- den, liet er geen twijfel over bestaan, dat men zich tegen een invaller mag verdedigen. Men mag dus ook bewa penen, maar dan ook niet meer dan no dig is om die ene aanvaller te weer staan. Als een buurman het huis bin nendringt om je kinderen te ver krachten, mag je hem het huis uitslaan en desnoods in noodweer doden, maar dan hoeft niet de hele straat daarvan het slachtoffer te worden. Rechtsorde De taak van de christenheid om de internationale veiligheid te waarbor gen is het stichten van een wereld rechtsorde. Wandaden, die in nationaal verband kunnen worden voorkomen en eventueel afgestraft door de nationale rechtsorde, zijn tussen de staten onder ling onbelemmerd mogelijk. De inter nationale rechtsorde kan de veiligheid bewaren, uiteraard met hulp van een politieleger. Diverse kerken hebben reeds in die richting gewezen. O.a. Pater S. Jelsma tijdens zijn toespraak in het Cultureel Centrum werd in de jongste pauselijke encycliek aandacht voor een dergelijke ordening gevraagd. Het is mogelijk dat de VN zich tot de bewaarder van de wereld orde ontwikkelt en de christenen die nen die ontwikkeling te steunen. Één zijdige ontwapening en zelfs al-zijdige ontwapening zag Pater Jelsma niet als afdoende oplossing. De kennis om de wapens te maken blijft en kan onmid dellijk weer worden aangewend. De spreker was er overigens van over tuigd, dat de wereldrechtsorde zal ko men, de nood der tijden dwint eenvou dig in die richting. Nieuwe orde Niet alleen de wereldrechtsorde, maar ook het opheffen van de enorme welvaartsverschillende in en tussen vele landen moeten worden opgegeven. Bij de aanpak daarvan moeten de ker ken eensgezind optreden, de wereld daarmee provocerend, uitdagend. De oplossing van de nood in arme landen zal niet alleen langs charitatieve weg kunnen worden bereikt. Wijziging van de maatschappijvorm aldaar is nodig. De christenen zullen de vestiging van een nieuwe, meer sociale orde moeten steunen in iplaats van afremmen. Christendom in de praktijk beoefenen betekent het wijzigen van de methoden waarvan de wereldhandel zich bedient. Op het ogenblik wordt de prijs van produkten die uit arme landen afkom stig zijn, bepaald door de rijke landen. Dit is voor een christen onaanvaard baar. De proletariërs hebben in de huidige omstandigheden geen enkele zeggenschap. In dit verband zei pater Jelsma te hopen dat de Tweede We reldhandelsconferentie, die in februari wordt gehouden, beslissingen zal ne men, die in het belang van de arme landen zijn. Met het bovenstaande was vraag drie beantwoord. Samenwerking Vraag twee riep bij weinigen proble men op In hun verscheidenheid kun nen de kerken praktisch goed samen werken bij het dienen van de vrede. Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. TWEE TEXELSE BANDS NAMEN DEEL AAN CONCOURS MEDEMBLIK De drumband „Margaretha Sinclair" heeft op Hemelvaartsdag deelgenomen aan het jaarlijkse, door de plaatselijke VVV georganiseerdee concours te Me- demblik. De band behaalde in de tweede afdeling jeugd de eerste prijs. Het was de derde keer dat de gidsen aan het Medembliks concours deelna men. Ook de vorige jraen werd steeds de eerste prijs behaald. Voor het eerst was dit jaar de drum band „Voorwaarts Mars" uit De Koog van de partij. Deze kreeg een tweede prijs in de derde afdeling jeugd toege kend, wat gezien de korte bestaans- duur van de Koger drumband geen slecht resultaat is. Aan het concours te Medemblik werd deelgenomen door 64 korpsen, bijna twee keer zoveel als vorig jaar. Er werden 4 derde prijzen, 34 tweede prijzen en 26 eerste prijzen toegekend. Samen bidden, studeren en mediteren is nodig. Dat men tenslotte weer aan één tafel bijeenkomt is niets anders dan gevolg geven aan de uitnodiging van Christus. Pater Jelsma riep zijn gehoor op toch vooral creatief te denken over de christelijke inbreng in de wereld ontwikkeling. Het lijkt typisch christe lijk te zijn om het bij de kracht van de eigen verdediging te laten. Geweldloze weerbaarheid is mogelijk Van mensen als Ghandi en Martin Luther King kan niet worden gezegd, dat zij niets heb ben gedaan. Met klem bestreed pater Jelsma, dat de echte christenen zich, vooral ten aanzien van het oorlog-vrede probleem niet realistisch zouden opstellen. Het tegendeel is waar. Zoals de wereld zich op dit ogenblik bewapend heeft, is er niets meer te verdedigen, want als de lont in het kruitvat wordt geslingerd, gaat de hele mensheid eraan. De Ame rikaanse minister, die zei, dat de vrij heid van West-Berlijn waard is om met atoomwapenen verdedigd te worden, is dan ook niet reëel. Het evangelie te ver doorvoeren, zoals een vragensteller had opgemerkt, achtte de spreker on mogelijk. Tot dusverre is het nog steeds niet ver genoeg doorgevoerd Ds. P. Oskamp was ongetwijfeld de tolk van de overgrote meerderheid van het publiek, toen hij pater Jelsma voor zijn bezielende rede dankte. „U hebt ons een hart onder de riem gestoken!" Succes De kerkedag is in alle opzichten een succes geworden. De belangstelling was belangrijk groter dan men had verwacht. '6 Morgens zaten ongeveer 500 mensen in de zaal, van allerlei ge zindten en leeftijden. De 110 kinderen onder hen werden het grootste deel van de dag elders bezig gehouden. In de Huishoudschool werd een aan hun leeftijd aangepaste dienst gehouden, er werd een plaat gekleurd en meegedaan aan een knobbel tocht. Om 10 uur 's morgens werd de dag geopend met een oecumenische dienst, waarin ds. Uidam, ds. Froentjes, kape laan Boilerman en ds. Koopmans voor gingen. De algemene leiding berustte bij mevr. Y Boerhorst-Veenstra, die zich gesteund wist door een grote staf enthousiaste medewerkers. Tussen de verschillende onderdelen van het pro gramma door werd gezamenlijk gezon gen, onder leiding van pastoor Brink man uit De Cocksdorp. Het gevariëerde amusementspro gramma van de middag werd voor het grootste deel verzorgd door de voor drachtskunstenaar Otto Sterman. Dit is een bijzonder goede greep van het or ganiserend comité geweest. Sterman droeg op aangrijpende wijze een aantal ernstige en vrolijke negerverhalen voor. Zijn optreden werd onderbroken door Texelse jongeren (J. Nauta trom bone; H. Timmer sopraan-sax; J. Schreuder banjo; H. van Swinderen bugel; R. Beukema drums; D. Welbo- ren clarinet en sax; H. Kievits bas, en mej. Greetje ter Steege zang), die een aantal spirituals ten gehore brachten. Een beeld van de gezamenlijke maaltijd in de kantine en gangen van de LTS In de in aanbouw zijnde woning van de heer J. Schoo aan de Keesomlaan te Den Burg heeft een lijster zijn intrek genomen. De vogel bouwde zijn nest op de balklaag van een der slaapka mers Het personeel van aannemer Duin was zeer vertederd, maar de vogel mocht het werk toch niet stagneren. Het nest werd dus even verwijderd om de planken vloer te kunnen aanbrengen, maar de lijster kwam terug, bouwde dapper verder en begon eieren te leggen. En dat terwijl op minder dan een meter afstand een transistorradio keihard de muziek en reclameleuzen van radio Veronica uitschetterde en de timmerlieden met zaag en ha mer ook het nodige lawaai pro duceerden. De vogel, kennelijk een exemplaar met stalen zenu wen. JONGELUI MET GESTOLEN AUTO NAAR TEXEL Twee jongens uit Appingedam, die in de nacht van vrijdag op zaterdag een auto stalen en ermee naar Texel reden, hebben weinig plezier van deze onderneming beleefd. Dank zij speur werk van de Texelse politie konden de knapen snel in de kraag worden ge pakt. De jongens hadden de wagen kunnen starten door het dashbord te vernielen en de twee contactdraden te verbinden. Ze reden naar Den Helder en lieten zich met de eerste boot zaterdagoch tend naar Texel overzetten. Het twee tal maakte een merkwaardige indruk door bij het bootpersoneel te informe ren „waar die boot eigenlijk heenging". Ze hadden zich in Den Helder niet van kaartjes voorzien; dat moest daarom alsnog aan boord gebeuren. Kort verblijf Het beviel de jongens op Texel ken nelijk matig. Het enige wat ze deden was een bezoek brengen aan de woning van de heer R. Senneker aan de Meiertboonsbosweg. De heer Senneker was niet thuis, maar hoorde 's avonds dat men jongens in zijn huis had ge zien. Hij waarschuwde de politie en deze trof vlak bij het huis van Senne ker de door de jongens gebruikte Ci- troën aan. De benzinetank was leeg, als gevolg waarvan de knapen de- wa gen hadden achtergelaten. Zelf hadden ze de oorzaak van het plotseling weige ren van de motor in een defect gezocht, want er was o.a. aan de bougiekabels geprutst. De jongens trokken te voet naar de haven, met de bedoeling met de boot van 10 uur terug te reizen naar het vasteland. Geld op Maar omdat de zakcenten op waren konden ze geen kaartjes kopen; het TESO-personeel voelde er niets voor hen gratis overtocht te verlenen. Om elf uur stonden de jongens wéér op het landhoofd. Ze hadden van de heer P. Huizinga geld kunnen lenen voor de overtocht. Als onderpand had een hun ner zijn paspoort afgestaan. Dat laatste maakte het de politie al gauw mogelijk de naam van de 19-jarige betrokkene aan Appingedam door te geven. Daar had de eigenaar van de '(vrijwel nieu we) Citroën reeds aangifte gedaan, zo dat de zaak „rond" was. De betrokken jongeman is zondagmiddag aangehou den en heeft bekend. in diverse kleuren Oranjeprijs voor Weimarsc Staander WEER GOUDEN PLAK VOOR „SNOETJE" DE COCKSDORP Twee Texelse honden hebben goud veroverd op de zondag gehouden UZG-tentoonstelling in de Utrechtse Bernhardhal. De grijze kees „Snoetje" van mej. F. Buter te De Cocksdorp werd reserve-kampioen in zijn ras en verwierf een gouden pla quette. De Weimarse Staander „Tim- my" van de familie Voorthuizen, even eens te De Cocksdorp, werd zelfs kam pioen in z'n ras. Naast de gouden kam- pioensplak werd deze hond bovendien onderscheiden met de door H. M. de Koningin beschikbaar gestelde Oranje- prijs. Aan de tentoonstelling namen 1251 honden deel.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1