(fro en ^wartr jexels in het harL Ook Texel helpt weer mee aan de actie Eten voor India Oproep burgemeester De computer is geen arts MOEDERDAGCADEAU Wel bruikbaar als hulpmiddelmaar A.Kuik niet langer dirigent bij D.E.K. COMMENTAAR ussenherdenking m 55 55 „Dierenvriend" liet hondjes omkomen In laboratoria geschikt voor werkzaamheden die de mens niet kan „De Buteriggel' Tony Bass Monitors •rIJDAG 12 MEI 1967 TEXELSE 80e JAARGANG No. 8165 Uitgave N.V. v/h Langeveld De Roof) Postbus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 ltd.: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den lufg, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 COURANT Ook op Texel zullen a.s. zaterdag de klokken van 11.00 tot 11.15 uur wor den geluid in verband met de tweede hulpaktie ter bestrijding van de hon gersnood in de provincie Bchar in India. Het zal u bekend zijn dat van 11.00 tot 13.00 uur t.v.- en radio-uitzendin gen aan dit onderwerp zullen worden gewijd. Gedurende deze tijden zal de mogelijkheid bestaan uw giften voor India af te dragen in de navolgende ge bouwen: Den Burg: in de Ned. Herv. kerk, de R.K. kerk, de Doopsgez. kerk, de Gcref. kerk en op het Raadhuis in de Parkstraat; De Cocksdorp: in de Ned. Herv. kerk en de R.K. kerk; Zuid-Eicrland: in de Ned. Herv. kapel; Oosterend: in de Ned. Herv. kerk; De Koog: in de Ned. Herv. kerk; De Waal: in de Ned. Herv. kerk; Oudeschild: in de Ned. Herv. kerk en de R.K. kerk; Den Hoorn: Dorpshuis „De Waldhoorn". AVONDVIERDAAGSE De Texelse Avondvierdaagse zal dit jaar worden geihouden op 26, 27, 28 en 29 juni. Op deze data zijn de meeste Texelaars wel in de gelegenheid deel te nemen. Vooral de jeugd wordt in groten getale verwacht, aangezien de schoolreisjes en de examens dan achter de rug zijn. De voorinschrijvingen wor den gehouden op de zaterdagen 3, 10 en 17 juni tussen 13.00 en 14 00 uur in hotel De Zwaan. Het bestuur van de Wandelsportvereniging hoopt, dat vooral de groepen van deze voorin schrijving gebruik zul'len maken. De werkzaamheden bij de start en de ad ministratie worden er aanzienlijk door vereenvoudigd, terwijl het ook in het belang is van de deelnemers zelf. De Geref. Kerk te Oosterend, de Doopsgez. hulpkerken in Den Hoorn, De Koog en Oosterend en de R.K. hulpkerken in Den Hoorn, De Koog en Oosterend zullen voor dit doel niet opengesteld zijn. Door de betreffende kerkbesturen wordt een beroep gedaan op de ge meenteleden en parochianen om hun bijdragen op één van de andere plaat selijke adressen te deponeren. Nog dezelfde dag zal de totale op brengst van Texel worden doorgege ven, in verband waarmee de plaatse lijke opbrengsten zo spoedig mogelijk na 1 uur aan het raadhuis dienen te worden doorgegeven. Vorig jaar be droeg de totale opbrengst van Texel ƒ29 310,98, een fantastisch resultaat De aktie wordt warm aanbevolen door alle kerkbesturen van Texel, de burgemeester van Texel en het Me vrouw De Koning Hulpkomité. Helpt u mee de steeds erger worden de nood in dit hongerend Béhar (India) te lenigen? Dit maal zal dus niet bij u thuis wor den aangebeld, doch wordt u verzocht zelf uw gaven te komen afdragen. Niet echter iedereen zal door werk zaamheden of door andere omstandig heden in staat zijn zelf een bijdrage voor de aktie naar de centrale inzamel- posten te brengen. Speciaal de wijken buiten de dorpen verdienen in dit geval de aandacht. Daarom wordt een beroep gedaan op de spontane medewerking van de Texe laars, om de aktie door uw persoonlijke inzet te ondersteunen en weer te doen slagen. Voor dit doel zijn a.s. zaterdag vanaf 10.30 uur op het raadhuis inzamellijs- ten voor bepaalde wijken verkrijgbaar, terwijl ook op de posten in de buiten dorpen vanaf 11.00 uur inzamellijsten verkrijgbaar zullen zijn. Dc lijsten die nen weer terugbezorgd te worden bij de posten, waar ze afgehaald zijn. Eventuele individuele aktie6 dienen bij voorkeur plaats te vinden tussen 11.00 en 13.00 uur, en niet later dan 14 mei a.s. KLOKKEN LUIDEN In De Koog zullen zaterdagochtend 5 uur vroeg de kerkklokken luiden. Het doel hiervan zal de inwoners in de loop van de morgen duidelijk worden. De honger is offideel in India. Sedert kort heeft de regerinq van de deelstaat Béhar de hongertoestand officieel afgekondigd. Er wonen in deze staat 53 miljoen mensen, waarvan er 30 miljoen honger lij den. Deze toestand heerst er al sedert oktober vorig jaar toen bleek dat de oogst voor de tweede achtereenvolgende maal door de heer sende droogte was vernietigd. Er wonen in Béhar 1200 mensen op één vierkante mijl, wat meer is dan in Nederland. De economie rust voor 92 procent op de landbouw, waardoor het voor Béhar totaal onmogelijk is zelf deze nood te lenigen. Toch gelooft de regering aldaar de zomer door te kunnen komen door de 30 mil joen mensen in leven te houden met een dagelijks rantsoen van in Hollandse termen ongerekend 4 boterhammen per persoon. De kinderen, die niet kunnen werken, krijgen maar 2 boterhammen per dag. Ik meen, dat dit voor onze Westerse begrippen alle perken te buiten gaat. Hier moet geholpen worden. En als de inwoners van Texel hieraan hun steentje financieel kunnen bijdragen, zal dat ge beuren ook. Ik zou graag mijn oproep willen besluiten met de wens uit te spre ken, dat de Texelaars hun morele plicht zullen kennen en deze inza- melingsaktie tot eenzelfde succes zullen maken als vorig jaar toen een rekordbedrag werd ontvangen van f29.310,98. De burgemeester van Texel, C. De Koning DE KOOG Een „dierenvriend" uit De Koog of omgeving, was niet bepaald verblijd toen zijn hond een vijftal jon gen ter wereld bracht. Hij deed de diertjes daarom m een zak en liet ze in het bos aan hun lot over. Dinsdag middag werden de hondjes echter ge vonden door een dochtertje van de familie v.d. Kerkhof. Vier waren er toen al omgekomen. Het meisje nam het overlevende hondje mee paar huis. Daar riep men de huLp in van mevr. Mantje-Dloos en deze ging direct op zoek naar een zogende hond. Dieren arts De Boer noemde de Spaniel van de familie J. Rommel te De Koog, die enkele weken tevoren vijf jongen had geworpen, waarvan er twee kort na de geboorte waren gestorven. Deze zou een pleegkind dus wel van het hoog nodige voedsel kunnen voorzien. Het experiment slaagde. De Spaniel was wel bereid het kleine zwartje te adop teren. De nieuweling maakt het thans uitstekend. WAGENMUSEUM TWEEDE PINKSTERDAG OPEN DE WAAL Het wagenmuseum van de Vereniging voor Vrienden van het Paard opent tweede pinksterdag weer haar deuren. Gehoopt wordt, dat vooral Texelaars van de gelegenheid gebruik zullen maken eens een kijkje te komen nemen. Gewoonlijk is het museum n.l. alleen op werkdagen ge opend. NIEUW INTERIEUR IN „HAVENZICHT" OUDESCHILD Een ware meta morfose heeft het interieur van het hotel-café „Havenzicht" ondergaan. De nogal kale ruimte, waaraan sedert de houw van het hotel in 1948 mets meer was gedaan, is stukken gezelliger ge worden door een bijzonder fraaie hout betimmering, waaraan de heer J. Bak ker uit Den Hoorn vele weken heeft gewerkt. Een pronkstuk is de hoefijzer vormige bar, die voor een deel is ge maakt uit wengé-hout. Het gehele pla fond is bedekt met schrootjes en de wanden werden van een decowall- betimmering voorzien. Eigenlijk is het biljart het enige onderdeel in het café dat onveranderd is gebleven, want ook de stoelen en tafeltjes werden vervan gen Een vernieuwing onderging ook het trappenhuis en de hal. De toiletten Werden verplaatst. Er zijn mensen die verwachten, dat in de toekomst ook dc arts door de computer zal worden verdrongen. Het komt nog zo ver menen zij, dat dc pa tiënt zijn klachten op een ponskaart aan dc machine meedeelt, waarna deze binnen enkele ogenblikken vaststelt welke kwaal er in het spel is en welke terapie moet worden gevolgd. Men behoeft de aangegeven geneeswijze dan maar op te volgen en. men wordt weer beter. Het grote voordeel zou bovendien zijn, dat de computer zich bij het stellen van de diagnose niet kan vergissen. Zij zien dus in dc computer de onfeilbare arts. Het behoeft nauwelijks te worden gezegd, dat een dergelijke speculatie onzin is. De computer kan inderdaad veel, maar hij kan bepaalde dingen niet die juist in het beroep van de arts zo bijzonder belangrijk zijn. De dokter kent zijn patiënten en als medicus kan hij bij het stellen van zijn diagnose rekening houden met van die kleine menselijke factoren, die van uitzonder lijk groot belang zijn, voor bijvoor beeld het bepalen van de te volgen terapie. Tussen dokter en patiënt is er 6prake van een menselijke relatie, die onmogelijk door een machine kan wor den vervangen, maar die juist op me- presenteert zaterdag 13 mei het kwartet bekend van diverse grammofoonplaten. Ie Pinksterdag 14 mei v.h. Eurokwartet disch gebied van zo groot belang is. Daarom zal de arts in zijn beroep nooit kunnen worden vervangen door een computer. Hulpmiddel Dit neemt anderzijds niet wég, dat de computer een zeer nuttig apparaat is, doch slechts als hulpmiddel. Wat dat betreft moeten we de machine zeker niet onderschatten. Hij kan in zeer korte tijd werkzaamheden verrichten, waartoe de mens niet in staat is en dat op zich bepaalt reeds zijn grote waar de. Op medisch terrein is de computer zeker te gebruiken en men kan er re sultaten van verwachten, die anders niet, of slechts op zeer lange termijn konden worden bereikt. De computer is namelijk heel goed bruikbaar wanneer het niet gaat om het zieke individu, maar om de onper soonlijke zieke massa. Waar het om het individu gaat kan de dokter niet worden vervangen, maar waar het gaat om grote groepen patiënten die allen lijden aan een bepaalde ziekte, dan kan de computer een grote hulp zijn, om bijvoorbeeld snel en zeker vast te stellen welke de voornaamste typische kenmerken zijn van zo n ziekte. Hij is dan in staat normen vast te stellen, die weer kunnen worden toegepast op de enkeling en hiermee kan de arts wor den geholpen. Gegevens Tijdens een modern onderzoek m een kliniek verkrijgt men van een patiënt veel gegevens. De systematisch uitwer king van al dit materiaal is een ver schrikkelijk werk, dat bijzonder veel tijd vergt en dat, zeker wanneer het om grote groepen patiënten gaat niet uit te voeren is zonder behulp van een moderne computer. In minder dan geen tijd werkt de computer alle gegevens van een patiënt uit en bezorgt de me dicus een patiëntenkaart, waarop hij een volledig en duidelijk overzicht heeft. Moffen i9ij Uw BRUIDSTOILET verzorgen Vraag inlichtingen bij Modehuis MOERBEEK In de Verenigde Staten maakt men van computers gebruik bij routine controle van grote groepen personen, die vooraf een kaart met gegevens moesten invullen. Aan de hand van die gegevens splitst de machine de mensen uit de ziek of vermoedelijk ziek zijn en bespaart hiermee de artsen heel veel werk, zeker wanneer het om onderzoe kingen gaat bij tienduizenden mensen tegelijk. Wanneer het gaat om massale gege vens, grote groepen personen en der gelijke, dan is de computer zeer goed te gebruiken, doch wanneer het een kwestie is van de enkele patiënt, dan zal toch steeds de medicus de enige zijn die via zijn intermenselijke relatie de juiste diagnose kan stellen. DEN HOORN De heer A. Kuik heeft ontslag genomen als dirigent van het fanfarekorps „D.E.K." te Den Hoorn. Aanleiding daarvoor was een verschil van mening met een aantal leden. De heer Kuik verweet hen niet voldoende te repeteren, waardoor zij een goed resultaat bij het komende con cours in de weg stonden. De dirigent verlangde van zijn muzikanten, dat zij zich volledig zouden inzetten en als bij een repetitie bleek, dat dit niet het geval was, liet hij zijn misnoegen daar over in duidelijke bewoordingen blij ken. Tijdens een onlangs gehouden oefen avond bleek andermaal dat een aantal leden niet voldoende had gestudeerd. Bij een woordenwisseling daarover werd duidelijk, dat de betrokken leden de muziek in de eerste plaats als een plezierige hobby beschouwden en niet gediend waren van de corrigerende op merkingen van de dirigent Aangezien de heer Kuik alleen wilde werken met mensen, die zich volledig inzetten en omdat D.E.K. zo klein is dat alle leden dringend nodig zijn, bood hij enkele dagen later zijn ontslag aan. De heer Kuik is ongeveer vijf jaar aan het korps verbonden geweest. Zijn voor ganger, de heer U. Bousma, die er bijna 25 jaar voor heeft gestaan, legde des tijds om dezelfde reden zijn functie neer. Het bestuur van D.E.K. is op zoek naar een nieuwe dirigent. Het korps wordt voorlopig geleid door de heer W. J. Bakker. BRANDMELDING Bij brand altijd bellen (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. Verscbijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- fcisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Z.D.H. De ZDH pupillen hebben zaterdag met 2 elftallen aan het Texel pupillen- toernooi deelgenomen. Ook de vrienden uit Beverwijk namen deel. Voor vele jongens betekende dit weer een aange name kennismaking. Vorige week wa ren onze jongens nl. voor het tweede achtereenvolgende jaar naar Beverwijk geweest. Een 18-tal Beverwijkers was bij pleegouders te Den Hoorn onder gebracht, waarvoor de jeugdcommissie deze ouders hartelijk dankt. Ook de mensen, die het vervoer van en naar Den Burg verzorgd hebben, hartelijk dank! Tweede pinksterdag gaat ZDH met 2 elftallen naar het HCSC toernooi aan Den Helder. BOS In de KRO actualiteitenrubriek „Brandpunt" werd zaterdag een vrij uitvoenge reportage ge wij a aan de jaarlijkse kranslegging op de begraaf plaats van de in ibib omgekomen Georgiers. Het was een aardig filmpje met voor Texel ongetwijfeld propa gandistische waarde, al is het ae pro- aucenten daarom natuurlijk met te doen geweest. De Texelaars zelf kwa men er m het kntische commentaar iets minder goed ai. Televisiekijkend Nederland moet wel geconcludeerd hebben dat het een nogal lal stelletje is. Want, zo werd gesteld, uit angst om voor communist te worden aange zien is het aantal belangstellende Texelaars bij de kranslegging op de vingers van twee handen te tellen. Dat laatste werd bevestigd door me vrouw C. C. Boon-eVerberg uit De Cocksdorp, die in het interview vertel de, dat bij de eerste herdenking na de oorlog de belangstelling vrij groot was. Honderden Texelaars namen aan de stille herdenking deel, maar na enkele jaren minderde dat heel snel. „Want m de Texelse krant had ge staan dat de BVD foto's liet maken van de belangstellenden en hun na men noteerde". Uit angst om voor communist te worden aangezien, bleef men liever thuis, zodat de her denking een gebeurtenis werd waar aan slechts de Sowj et-ambassade te pas kwam, een afvaardiging van de vereniging Nederland USSR, de laat ste jaren groepen Russische vrouwen en de Texelse burgemeester. De Brandpunt-redactie vond dat blijkbaar maar beschamend. Dat de Texelaars bij de kransleg ging wegblijven omdat men bang is voor communist te worden aangezien, is echter onzin. Misschien speelt het een rol, maar dan een hèèl kleine. De herdenking bij de Hogeberg heeft hetzelfde lot ondergaan als de meeste andere herdenkingen op Texel en elders in het land: het is verwa terd. Ook de meest verschrikkelijke gebeurtenissen raken in de loop der jaren op de achtergrond. Nog afge zien van het feit, dat de herdenking van de Russenopstand er nooit een is geweest waar anderen dan recht streeks betrokkenen werden verwacht. De kranslegging, dit jaar op een af wijkende datum, werd meestal niet eens aangekondigd. Als men wilde herdenken, nam men deel aan de „officiële" stille tocht naar het monu ment te Den Burg op de avond van de vierde mei. Wie had er tijd of zin om de gevallen Russen nog eens apart te gaan herdenken op een tijdstip, waarop de meeste Texelaars aan hun dagelijks werk zijn gebonden? Meer gerechtvaardigd leek ons de kritiek op de inderdaad belachelijke gang van zaken bij de overkomst van de Russen naar het eiland. Dit jaar werden er twee politieboten voor inge zet die, behoedzaam de Marinehaven van Den Helder vermijdend, de Wad denzee overstaken. De Russen werden op Texel begeleid naar de begraaf plaats en daar werd traditiegetrouw weer ijverig gefotografeerd in op dracht van de BVD. We kunnen ons voorstellen, dat men de Russen in Ne derland geen onbeperkte bewegings vrijheid toestaat, omdat men in soort gelijke omstandigheden in de Sowjet- Ünie ook niet kan gaan en staan waar men wil. Men kan best een oogje in het zeil houden zonder die malle jaarlijkse omhaal. De jaarlijkse show is meer een demonstratieve achter dochtsdemonstratie, dan werkelijke voorzorgsmaatregel geworden. De tijd is overrijp om ermee te stoppen. AMUSEMENTSPROGRAMMA WATERLANDSCH FANFARE Zaterdagavond 8 uur zal het Water- 'landsch Fanfare Corps Nieuwendam uit Amsterdam-Noord ëen amuse mentsprogramma verzorgen in „De Oranjeboom" te Den Burg. Kaarten voor deze uitvoering zijn nog verkrijg baar a ƒ1,50 bij het VW-kantoor te Den Burg, terwijl voor leden van de Texelse Fanfarekorpsen de mogelijk heid bestaat kaarten tegen gereduceer de prijs te verkrijgen bij hun bestuurs leden. Een beperkte voorraad van deze kaarten is nog verkrijgbaar op het bureau Culturele Zaken ten raadhuize. Een leuk vindt U bij

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1