door to dorssen-van loon VEROORDELEN BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER „Gouden regen m imam wms :.ik is niet moeilijk keuze uit spaarvormen met Nmmrnederlandsche LANDBOUW en VEETEELT C. >an im IVlD MIDDENSTANDSBANK TWEEDE blad TEXELSE COURANT VRIJDAG 12 MEI 1967 rubriek voor «-.êlii,- KORTE WENKEN Ieder jaar komt het voor, dat per celen bieten, graan of erwten te lijden (hebben van vreterij van emelten. Het beeld van deze schade is bij de Texelse landbouwers minder bekend dan vrete rij van ritnaalden. De overeenkomst is echter, dat ook door vreterij van emel ten het gewas verdwijnt U kunt deze schade vooral verwachten op percelen, die tot vorig jaar in gebruik waren als grasland of kunstweide. Er is een goe de bestrijdingsmogelijkheid. Als U het met vertrouwt en er zelf niet in slaagt om de oorzaak van de moeilijkheden op te sporen, haal ons er dan bij. Op gronden met een slechte struc tuur heeft men in de gewassen nog al eens te maken met het lastige onkruid kamille. Aanvankelijk was dit taaie onkruid moeilijk te bestrijden. Op het moment zijn echter ook voor dit on kruid goede mogelijkheden voor che- sche onkruidbest rij ding aanwezig. Een goede loonwerker kan U hierover in lichten. Als U het werk zelf doet en vragen heeft, kunt U daarvoor ook bij ons terecht. Ook muur is in een ouder stadium een moeilijk te bestrijden onkruid. Als U er in granen vroeg bij bent, lukt het om de jonge muurplantjes met DNOC weg te spuiten. Het gebeurt echter nog al eens, dat na het spuiten nog weer nieuwe muurplantjes te voorschijn ko men. Deze zijn in granen goed te be strijden met de groeistof MOPP. Een bezwaar is, dat er in dit geval geen mogelijkheid is voor onderzaai van klaver. Niet van iedere „oude waarheid" geldt, dat ze ook nu nog van toepassing is. Dit is wel het geval met de van ouds bekende waarheid, dat gras voor winning van 'hooi en kuilgras droog moet worden gemaaid. Iedereen weet, dat gras, dat bij het maaien nat is en waarbij dus heel wat water in het zwad wordt gesloten, een langere droogperiode nodig heeft. De veld- periode wordt langer en dit betekent meer risico. Minder bekend is, dat door dit nat maaien de verliezen direct al groter zijn. In zulk gras gaat de adem haling nl. na het maaien nog een tijdje door. Dit betekent „verbranding" van voederwaarde. Een enkele paardebloem in hét grasland is geen feit om zich zorgen over te maken. Er komen echter ook percelen voor, waar veel te veel van dit onkruid voorkomt. Met hun grote rozetten zorgen ze er voor, dat het gras op die plaatsen geen kans krijgt. Ze kunnen bij het begin van de bloei be streden worden met de groeistof 2,4 D. Deze groeistof verdient in dit geval de voorkeur boven de meer bekende MCPA. Voor het onkruid ridderzuring geldt, dat een enkele plant al teveel is. In heel wat percelen grasland blijft het niet bij een enkele plant. In dit geval is er alle reden voor een bestrij ding Dit kan in dit geval gebeuren met de groeistof MCPP. De concentra tie moet wat sterker worden genomen dan voor bestrijding van muur. Daar dit onkruid meestal als losse pollen in het grasland voorkomt, verdient een bestrijding met de rugspuit de voor keur. Op ieder bedrijf komen wel plaat sen voor, waar begroeiing ongewenst is. D w.z., dat op die plaatsen onkruid- groei moet worden voorkomen. Er zijn daarvoor een hele serie middelen voor handen. Een aantal van die middelen houdt de grond voor zeer lange tijd zwart. Er kunnen op die plaatsen dus voorlopig ook geen andere gewassen worden verbouwd. Andere middelen maken de grond zwart, maar ze zijn spoedig uitgewerkt. U kunt dus een keuze maken. TEXELSE MARKT Maandag werden op de markt te Den Burg aangevoerd: 8 koeien (ƒ1000,- ƒ1300,—) en 1 kalf ƒ140,—. 38. Ze kwam binnen met de koffie, die ze voor hem en zichzelf neerzette. Ze haalde een schaal met koekjes te voor schijn, die ze op het tafeltje zette. Ter wijl ze hiermee bezig was, vroeg ze: „En hoe maakt mevrouw Sornee het?" ..Gaat wel weer. Ze had verschrikke lijk heimwee. Nu ze hier is.het was de reaktie, vorige week". Attie ging zitten en begon in haar koffie te roeren. „Ik heb er al eerder over gehoord. Familie van ons is een paar jaar geleden geëmigreerd. Naar Australië. Neef en nicht met vier kin deren. Hij had een goede zaak in Rot terdam. Enkele maanden geleden keer den ze terug. Hij is nu bij een baas, moet weer van de grond af beginnen. Maar Ina.m'n nicht, zou daar ge storven zijn van heimwee". Hij antwoordde niet. Attie vervolgde: „Hoe moet dat nu, als ze weer terug gaat?" Max loosde een diepe zucht. „Ik weet het niet, Attie" Ze keek hem een poosje aan. „Je zit er een beetje mee, he?" Hij haalde zijn schouders op. „Och dat is niet het geval natuurlijk. Ik heb mijn werk.ze loopt me niet voor de voeten, integendeel". „Maar je bent bang", was haar me ning, uitgesproken op rustige toon. Hij keek haar verwonderd aan. Van de regen, die er j.l. zaterdag en zondag op ons eiland is gevallen, kun nen we zonder overdrijving zeggen, dat deze regen voor de Texelse landbouw goud waard was. Zaterdagmorgen werd ik zo maar zonder een bepaalde reden opgebeld door een veehouder, die alleen maar wilde vertellen, dat hij zo blij was met deze regen. „Ik loop de hele morgen te fluiten", was z'n commentaar. En later op die dag vertrouwde een andere vee houder me nog toe: „Wat had ik er gisteren toch de pé in. Op hele grote stukken van het grasland lag het gras slap van de droogte en als dit doorge gaan was had ik het gerust kunnen maaien, al stond er nog veel te weinig op". Het bovenstaande illustreert nog weer eens duidelijk, dat grote delen van ons eiland zeer droogtegevoelig zijn. We liepen gevaar om dit door de bijzondere weersomstandigheden van de laatste jaren te vergeten. Intussen is het leed nu weer vergeten. Ook voor het bouwland zeer welkom In het bovenstaande noemden we ge vallen, waarin het over het grasland ging. Tooli was ook voor vrijwel alle akkerbouwbedrijven deze regen hard nodig. We denken aan de vele percelen bieten, waar de opkomst al veel te wensen overliet en waar de groei van de plantjes, die er stonden zeer slecht verliep. Speciaal ook voor de percelen, waar de bieten overgezaaid moesten worden was deze regen zeer welkom. Als de droogte had voortgeduurd zou in een aantal gevallen deze hermzaai zeker weer mislukt zijn. Op de percelen, waar de bieten om streeks 10 april werden gezaaid en daardoor ook de chemische onkruidbe- strijding pas na die tijd kon worden uitgevoerd was er het risico, dat deze bestrijding onvoldoende effect zou hebben. Het is na de ervaringen van de 'laatste jaren wel duidelijk, dat we hiermee alleen een goed resultaat krij gen als er voldoende regen valt. Van dat „voldoende" konden we voor de 'laat gezaaide bieten zeker nog niet spreken. Dat praktisch alle gewassen op het bouwland aan deze weersverandering toe waren, blijkt wel duidelijk uii het feit, dat we al na 2 dagen een sterke groei van alle gewassen kunnen waar nemen. Gewoon doorgaan Ook de afgelopen week bleek weer duidelijk, dat bij slechte omstandighe den voor de groei de animo om met de stikstofbemesting op het grasland door te gaan zeer klem is. We hebben het weer diverse keren gehoord, dat het strooien van stikstof onder die omstan digheden geen enkel nut heeft. Dat zou inderdaad waar zijn als die omstandig heden bleven voortduren De regen van zaterdag en zondag j.l. heeft ons weer eens geleerd, dat de veehouders, die we vorige week bezig zagen met het strooien van stikstof op het grasland toch niet zo „gek" waren als sommigen meenden te moeten concluderen. J.l. vrijdag had nog niemand durven ho pen, dat de dag daarop deze stikstof zijn werk al zou gaan doen. En daarom menen we voor de zoveelste maal te moeten adviseren: Gewoon doorgaan! GEEN KRANT NA PINKSTEREN Op dinsdag na Pinksteren zal de Texelse Courant niet verschij nen. Abonnees en adverteerders verzoeken wij daarmee rekening te houden. Directie Texelse Courant „Bang? Waarom zou ik bang zijn? Waarvoor?" „Voor jezelf, Max Misschien is het ongepast, dat ik me ermee bemoei, maar ikje bent ons sympathiek geworden Je zult het wel gemerkt hebben. Vader mag je graag. Hij heeft bewondering voor jou, om wat je ge presteerd hebt na de oorlog. En moeder je had de eerste avond al haar voor je ingenomen. Nu ja en ik. mij ben je vanzelfsprekend ook niet on verschillig, dat zul je wel gemerkt heb ben. Ik beschouw je als een vriend. Doch nu voorzie ik moeilijkheden. nieuwe moeilijkheden. Max Ellegers keek nog verbaasder. Hij fronste zijn wenkbrauwen „Waar heb je het eigenlijk over7 Als je wat duidelijker wilt zijn... Ze legde over tafel heen even haar hand op zijn arm „Maak je alsjeblieft niet kwaad, Max. Als ik dit zeg, dan zeg ik het, omdat ik het verschrikke lijk zou vinden als Hoogendijk is een kletsgat, zoals veel van die kleine dorpen in ons land. Dat is overal het zelfde. In de tijd, dat wij hier wonen, heb; ik zo het een en ander gehoord. Ovér de concurrentie vroeger tussen de beide wagenmakerijen, Oudkerk en Sornee. Over jou. En het feit, dat Frans Sornee gedurende de oorlogsja ren niet in Nederland was En jij ge durende die tijd bij mevrouw Sornee NED. VER. VAN HUISVROUWEN OP STAP Onlangs, tussen veel extra vrije da gen, bezochten de leden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Castricum, het Gouden Boltje. De uitnodiging van de Fam. Duinker uit De Waal, vorig jaar bij hun vertrek uit Castricum gedaan, werd graag aan vaard en de heer Duinker wachtte de dames reeds bij aankomst op. Hij schet ste het ontstaan van het eiland, opdat de oriëntering tijdens de rondrit volle dig zou zijn en wees op de route op tal van bijzonderheden, vergezeld van ko mische anecdoten. De kennis van Texel bleek zeer groot en de familiebanden met de bewoners even talrijk. Mevrouw Duinker wachtte in de hoeve Varia haar gasten op met geu rige koffie en Texelse koek, waarbij de geste van de Bond van Plattelands vrouwen, die de koffieketel in bruik leen gaf, ten zeerste werd gewaar deerd. Via Oudeschild, om de noord, waar de volgeladen bus zich vastgroef in het duinzand en een stoere Texelaar met zijn tractor te hulp snelde, voerde de rit naar De Koog waar in Hotel Prinses Juliana een voortreffelijke kof fietafel was verzorgd. Gesterkt ondernam men te voet een dwaaltocht door de „Bollenkamer" en de „Geul" daarbij deskundig geleid door de heren Maas en Kok. Toen de middag ten einde liep, werd bij monde van de presidente, mevrouw Joosse, hartelijk afscheid genomen van de heer en mevrouw Duinker. Men kan zich moeilijk enthousiaster gidsen op het eiland voorstellen. Texel, dank voor deze kostelijke dag! C. M. A. v. N.-V. 75. In het goede dorp Rijkhuyzen werd die dag stevig feestgevierd, want ein- deelijk bezaten ze weer eens een sport- kampioen, waarop de gemeenschap trots kon zijn. Sipko Stunt was er zelfs in geslaagd deze kampioen, geheten Kobus van Het Witte Paard, voor de televisie te krijgen Kobus had zich keurig opgedoft en zelfs zijn haren ge kamd. Dat nam niet weg, dat hij van het vraaggesprek niet zo heel erg veel terechtbracht. Kille Bill zat ook naar de betreffende uitzending te kij ken en mompelde: „Het wordt tijd, dat ook wij ons weer eens actief met de sportcomputei gaan bezighouden, Jo nathan. We zullen een nieuw plan op stapel zetten. „Goed baas", antwoordde Jonathan. in huis woonde. Ik heb laatst in je huis die foto's gezien; ook van Sjaan- tje. Ik zag mevrouw Sornee vorige week het eerst. Jij was nog aan het werk in je kantoor. Ik voelde intuïtief haar vijandigheid jegens mij. Ik zag jouw blikken, toen je binnenkwam. En de hare. In de keuken heb ik flarden gehoord van het gesprek. Ik wilde niet luisteren en ben een poosje naar buiten gegaan. Ik vond het minderwaardig. Maar wat ik hoorde, tegen mijn wil dus, was precies datgene, wat nog ont brak aan de legpuzzel. Thuis ging ik alles rangschikken, wat ik aan stukjes en beetjes gehoord had. En wat ik zelf gezien had. Eigenlijk heb je jezelf ver raden, toen ik zei, dat Sjaantje zoveel op jou leek. Je schrok en kreeg een kleur. Het hindert allemaal niet, Max. Al zou je me alles verteld hebben, zou dat niets veranderen aan mijn sympa thie voor jou. Natuurlijk is er wat ge weest tussen jou en mevrouw Sornee. Sjaantje is jouw dochtertje. Misschien heb je het zelf niet eens gewild. Me vrouw Sornee ziet er naar uit, dat ze een man om haar vinger kan winden. 'Daarom ben ik bang voor jou. Die vrouw is gevaarlijk". HOOFDSTUK 13 Max Ellegers had nog maar nauwe lijks van zijn koffie gedronken. De sigaret, waaraan hij enkele trekjes had gedaan, lag in het asbakje te smeulen. Hij probeerde zijn plotseling trillende handen in bedwang te houen. Al die jaren had hij gedacht, dat het geheim veilig en wel weggesloten was in de herinnering van drie mensen. Tot zijn opluchting had hij indertijd geconsta teerd, dat de Hoogendijkers geen en kele argwaan koesterden omtrent het GYMNASTIEKVERENIGING TEXEL HIELD KAMPIOENSWEDSTRIJDEN EN VAARDIGHEIDSPROEVEN Op 30 april heeft de gymnastiekver eniging „Texel" vaardigheidsproeven proeven gehouden Deze vaardigheids- proeven waren tevens wedstrijden om het verenigingskampioenschap. Kampioen is geworden de heer J. Mets met 54,6 pnt. Aan de vaardig heidsproeven konden deelnemen de leden vanaf 12 jaar, die bij de onder linge wedstrijden van 24 april j.l. vol doende punten hadden behaald. Er wa ren 91 deelnemers(sters). Uitslagen: 1. Jaap Mets 54,6 pnt.; 2. Ina Boon &2,2 pnt; 3. Fransje Grisnigt 51,9 pnt en Ans de Graaf 51,9 pnt. Heren: 1. Jaap Mets 54,6 pnt.; 2. Jan Zoetelief 50.0 pnt, 3. D. van Heerwaar den 49,5 pnt. Dames: 1. Ina Boon 52,2 pnt.; 2. Gemma Boekei 5f,6 pnt.; 3. Gerie v.d. Zwaag 51,0 pnt. Van de 91 deelnemers(sters) behaal den 86 het vaardigheidsdiploma en 5 werden afgewezen. De wedstrijden hadden een vlot ver loop en evenals bij de onderlinge wed strijden van 24 april was er nu ook veel publiek. HANDELSREGISTER In „Handelsbelangen" van 5 mei j.l. staat vermeld onder wijzigingen in het Handelsregister. N.V. Timmerfabriek W. D. Bakker, Texel, Den Burg, Reijer Keijserstraat 3. Timmerfabr i.d.r.z. Bedrijf verplaatst naar Den Helder, Industrieweg 17 - 19 - 21. „Jij denkt maar. Dat ken je beter dan ik. Ik sla wel, en hard ook als het moet. Maar in Rijkhuyzen wisten ze daar niets van. Argeloos stortte men zich in het feestgewoel en men versierde zelfs hele straten met lampjes en vlaggen. Patatverkopers kwam op het feestge druis af en ze deden goede zaken... En dat allemaal om dikke Kobus, die nog maar zo kort geleden een dikke bal gehakt leek, die in het rustige Rijk huyzen gaar sudderde in zijn eigen vet. Waar feest is, daar komen trouwens niet alleen de handelaren in ijs- en andere eetwaren op af. Vaak willen daar ook kermisgasten bij wezen en zo valt het waarschijnlijk te verklaren, vaderschap van Sjaantje. Integendeel. Allemaal waren ze begaan met de een zame vrouw, die in de oorlog, terwijl haar man misschien duizenden kilome ters ver was, zijn kind ter wereld bracht. Talloos waren de bewijzen van medeleven, belangstelling, liefde en hartelijkheid met de jonge moeder. En menigeen drukte zijn bewondering uit voor Max Ellegers, omdat hij mevrouw Sornee zo in elk opzicht bij stond en tijdens afwezigheid van de eigenaar de zaak in deze moeilijke oorlogstijd zo voortreffelijk gaande hield. Niemand, die ooit verdachte zinspelingen had ge maakt over het feit, dat Max Ellegers altijd bij Mientje Sornee in huis was: dag en nacht. Daartegenover stond, dat iedereen het verstandig vond, dat in deze roerige tijd, met al die Duitsers in het dorp, een man in huis was bij Mientje Sornee. Heel verstandig En dit vreemde meisje, dat een blau we maandag in Hoogendijk woonde, was er in geslaagd door haar schran dere opmerkingsgave achter dit diep weggeborgen geheim te komen. Alleen maar door alle kleinigheden, die haar zo ter ore waren gekomen, op de juiste volgorde te rangschikken. De onver wachte komst van Mientje Sornee naar Holland had de ontbrekende stukjes opgeleverd. „Die vrouw is gevaarlijk", had ze gezegd. Daarmee sloeg ze de spijker op z'n kop. Hij wist het nu opnieuw. In dertijd had hij zich de eerste maal met succes tegen haar pogingen om hem te krijgen verzet. Daarom was hij wegge gaan. Mientje wist: dit is een vlucht voor mij. Op de dag voor zijn vertrek had ze hem in het al half lege huis bezocht en deze beschuldiging hem VEELBELOVENDE HOND DE COCKSDORP Al6 aanvulling op het bericht over de twee Texelse honden, die op de UZG-tentoonstellmg, zondag in de Utrechtse Bemhardhal, gouden plaquettes veroverden, kunnen wij melden dat ook de 10 maanden oude Duitse Staander „Anja van 't Krommewasser" een hoge waardering ontving. De hond, eigendom van de familie Voorthuizen te De Cocksdorp, verwierf de zilveren medaille. Dat is een promotie, want de vorige keer moest Anja het met een bronzen me daille doen B'Uno *«a Iciari - kuilto tan da rtdtkllt JEUGD RICHT SCHADE AAN Gaarne enige plaatsruimte in Uw veelgelezen blad voor het volgende probleem. Op deze wijze wil ik alle ouders bereiken, die kinderen hebben op de R K. Sint Josefschool te Den Burg. De reden: ik ben de naaste buur van de school en heb een grote tuin, die aan het schoolplein grenst. Deze tuin is nu juist gespit en gezaaid, maar nu richt de jeugd er veel schade aan. De schooljeugd is nl. veel met ballen op het plein bezig. Vaak gebeurt het dat een bal in mijn tuin terecht komt en de jeugd rent er dan in om hem terug te halen. Als dat een enkele keer gebeurde, zou ik er niet zwaar aan til len maar het gebeurt telkens. Soms rennen ze met vijven tegelijk erin, waardoor werkelijk ernstige schade ontstaat. Het onderwijzend personeel heeft het blijkbaar te druk om de jeugd voor en na schooltijd en tijdens het speelkwartier in de gaten te hou den. Dat men zo makkelijk de tuin m en uit kan rennen, is vooral te wijten aan de afrastering, die in zeer slechte toestand verkeert Er zijn diverse gaten waarvoor ik planken en schotten heb moeten zetten, maar dat is bij lange na niet afdoende. Al twee jaar lang heb ik een der leden van het schoolbestuur telkens gevraagd de heining te laten repareren, maar zonder succes. Het enige wat ik nu, op deze wijze, wil pro beren is een beroep doen op de ouders. Druk uw kinderen op het hart ander mans eigendom in tact te laten en laat ze anders geen ballen mee naar school nemen. Misschien dat ik dan baas kan blijven over mijn eigen erf en tuin. Bij voorbaat voor de medewerking dan kend, teken ik, Mevrouw A. Gieles-de Graaf COPYRIGHT STUDIO AVAH dat 's avonds laat een beretemmer de verlichte straten binnenwandelde. Het was een vreemde beretemmer trou wens, die erg lang was en kennelijk een valse baard had voorgeplakt. Bij nadere beschouwing had hij wel wat weg van Kid Sucker, de geheime agent uit Dollarmenië. En als dat zo is, weldan is dat kleine beertje dat hij daar bij zich heeft misschien wel een zekere Wladi- mir Kotsof, die zich onhandig op han den en voeten voortbeweegt „We zullen ons onopvallend naar de smidse begeven, Wladimir", siste Kid. „Niemand heeft argwaan, want ieder een denkt dat wij bij het feest horen. Kijk maar naar die ouwe opa daar op de stoep spotlachend voor de voeten geworpen. Maar toen hij weg was, wist hij, dat ze altijd invloed op hem zou kunnen uit oefenen. Na zijn terugkeer was hij physiek totaal verzwakt en een gemakkelijk prooi voor Mientje Sornee. Als uitge hongerde zwerver was hij haar keuken binnengevallen. Ze had hem opgekale faterd om hem daarna te overmeeste ren. Bij de eerste aanval van haar kant was hij gezwicht. En laterMis schien was Mientje toch zelf wel ge schrokken van de konsekwenties. Al die jaren had die vrees gewerkt als een onzichtbaar gordijn, dat plotseling tussen hen in gevallen was. Maar nu Het stond wel vast, dat Mientje Sornee er niet meer aan dacht terug te keren naar haar man en kind. En hij kon haar niet eens ongelijk geven. Als alles waar was, wat ze verteld hadgeen vrouw was daartegen op de duur. bestand. En waarom zou ze er om liegen? Hij kende haar immers? Bij al haar fouten en gebreken, zwakheden en hartstochten wist hij, dat ze de waarheid had gesproken. Mientje was niet iemand, die zonder blikken en blo zen kon fantaseren Frans had voor haar afgedaan. Misschien zelfs haar dochter. Ze had alle schepen achter zich verbrand. Financieel was ze van iedereen onafhankelijk. Dus bleef ze in Nederland. In Hoogendijk. In zijn huis „Die vrouw is gevaarlijk". Hij wist het nu weer opnieuw. Maar ik ben geen dertig meer; mijn bloed stroomt nu rustiger. Ik voel er niets meer voor om nog eens met haar te beginnen. Vast niet. (Wordt vervolgd) 4% «6% De bank waar u zich thuis voelt!

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 5