Vergroting van wagenmuseum laat nog op zich wachten Gemeente ruilt wegen met Staatsbosbeheer GENDA Rundveeshow tijdens concours hippique BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTE Rijtuigen komen in het gedrang Taakafbakening nu beter mogelijk l Het wagcnmuseum te De Waal is uit zijn jasje gegroeid. De nog steeds groeiende rijtuigencollectie kan er slechts voor een deel in worden onder gebracht. Een uitbreiding van het ge bouw is dus zeker nodig, maar de fi nanciële middelen ontbreken. De ge meente Texel, eigenaresse van het ge bouw, moet haar krappe budget aan nog dringender zaken besteden en ook de Vereniging voor Vrienden van het Paard durft de investering niet aan. Het door Gemeentewerken ontworpen bouwplan voorziet in een uitbreiding aan de achterzijde, waardoor de vloer oppervlakte meer dan verdubbeld wordt. De kosten van de uitbreiding worden geraamd op ƒ25.000,en de daaruit voortvloeiende lasten kan de vereniging onmogelijk dragen. Het be stuur van de vereniging heeft reeds een bezoek gebracht aan Gedeputeerde Sta ten om op subsidiëring aan te dringen. Men wil ook het Rijk benaderen en trachten bepaalde fondsen aan te spre ken. Tot dusver is het echter nog niet gelukt een geldbron aan te boren. De heer J. C. Roeper, voorzitter van de Paardensportveremging, die het bo venstaande vrijdagavond tijdens de jaarvergadering van de vereniging be kend maakte, vertelde voorts dat de gedachten van het bestuur aanvanke lijk uitgingen naar een veel goedkopere oplossing. Ook met een eenvoudige aanbouw van b.v. betonelementen zou men uit de zorgen zijn. Dit stuit even wel op welstandsbezwaren. Door een uitbreiding zouden voor het museum interessante mogelijkheden ontstaan. Het zou dan b.v. mogelijk zijn van het bekende rijtuigenmuseum te Leek voertuigen te lenen voor tijdelijke ex positie. Nu is dit niet mogelijk omdat het ondoenlijk is de dicht op elkaar staande wagens voldoende te bescher men. De belangstelling van het publiek voor het wagenmuseum is overigens uitstekend. Vorig jaar werden 4500 kaartjes verkocht. Het bezoek van Texelaars, waarvoor op tweede pink sterdag ruimschoots gelegenheid be stond, viel echter tegen. 215 leden De Paardensportvereniging bloeit als nooit tevoren. Voorzitter Roeper ver telde, dat thans 215 leden zijn inge schreven. Hij blikte terug op een goed verenigingsjaar, waarin men echter heel wat armer was geworden. Prettig is het dat nu weer een Groningse warmbloedhengst op Texel is gestatio neerd. Het is „Heremiet", wat „de een zame" betekent. De heer Roeper hoopte dat het dier zijn naam geen eer zou aandoen en van vele merries bezoek zou krijgen. Hij zou graag zien dat het aanbod groter werd. Sprekende over de paardenfokkerij op Texel zei de voor zitter te hopen dat alle fokkers zouden streven in één richting. Allerlei ver schillende paardenrassen op Texel vond hij ongewenst. De aanwezigheid van fjordenpaarden en andere kleine •paardenrassen betreurde de heer Roe per. Ideaal Het ideaal was volgens hem het grote Gelderse sportpaard, dat ook op het boeren(tweemans) bedrijf goede diensten kan verrichten. Trouwens, een paard is ook op de moderne boerderij bruikbaarder dan men wel eens denkt. Een trekker moet heel wat meer uren draaien om werkelijk rendabel te zijn, maar het is een soort statussymbool geworden. Terugkomende op de capa citeiten van „Heremiet" zei de heer Roeper, dat van deze hengst reeds di verse heel mooie veulentjes rondlopen, waarvan méér dan de helft merries zijn. naar voren, dat alle deelnemers aan de toiletteer- en beoordelingscursus waren geslaagd. Hij maakte voorts gewag van de activiteiten van de heer Zandstra, die twee rijtuigen van het wagenmu seum keurig restaureerde. Nadelig saldo In zijn finanoieel verslag maakte hij melding van een nadelig saldo van 982,55. De vereniging staat er echter minder slecht voor dan dit cijfer zou doen vermoeden. Zo is het de gewoon te om de rijtuigen, die voor het mu seum worden aangekocht, direct voor slechts ƒ1,op de balans te zetten Een extraatje is echter wel nodig en daarom denkt men al weer aan een verloting. De exploitatie van het wa genmuseum leverde een verlies op van ƒ871,38. Het nadelig saldo van het con cours hippique bedroeg ƒ515,waar van 37% door de provincie en 50% door de gemeente wordt vergoed. Tijdens de bestuursverkiezing wer den mevr. S. M. de Lugt-Parlevliet en de heer P. C. Hin Dzn. met algemene stemmen herkozen. Namens de VLN reikte de heer Rempt vervolgens de oorkondes en di ploma's van de beoordelings- en toilet- teercursus uit. De geslaagden waren: mej. Elias, Annelies Rommel, Ella Houwing, R. D. Keijser, F. Bakker, H. Spigt, mevr. Goeman, K. du Porto, J. Kiljan jr. en de heer Dijkshoorn De meeste punten had mevrouw Goeman verworven. Zomerprogramma Er zal weer een excursie worden ge maakt naar Opmeer. Om te voorkomen dat men zich voor deze (bus)reis wel opgeeft, maar bij het vertrek niet aan wezig is, zal men de helft van de reis- som bij de inschrijving verschuldigd zijn Op 25 juni wordt de jaarlijkse ge- zelligheidsrit gehouden Op verzoek van de folklorestichting zal op woens dag 26 juli (na het concours hippique) een ringrijderij in Den Burg worden georganiseerd Ook in De Koog zal een ringrijderij worden gehouden en wel op een nog nader te bepalen zondag middag in augustus. Het concours hippique op zaterdag 22 juli zal weer het jaarlijkse hoogte punt zijn van de paardensportactiviteit. Veeshow Een aantrekkelijk programmapunt is het carrouselnummer met acht til bury's. Ook een optreden van spring ruiters zal niet ontbreken. Een aardige onderbreking zal worden gevormd door een show van het beste Texelse melkvee. De bedoeling is tien koeien door charmante begeleidsters aan het publiek te tonen. Omstreeks half vijf zullen de koeien worden gemolken en zal gelegenheid bestaan deze volle melk in vers-gekoelde toestand te drinken. Een discussiepunt vormde het ge bruik van de rijtuigen van het wagen museum. De nadruk werd erop gelegd, dat dit alleen bij zeer bijzondere gele genheden gebeurt, zoals het inhalen van de bisschop, een nieuwe burge meester enz. Degenen, die een voertuig lenen zullen waarschijnlijk statiegeld moeten storten, dat wordt gerestitu eerd als de wagen gaaf en schoon wordt terugbezorgd. In zijn jaarverslag bracht secretaris- penningmeester P. C. Hin Dzn. o.m. Dinsdag 23 tol dinsdag 30 mei Den Burg. De Oranjeboom, Tentoonstelling „Te .el vóór de ruilverkaveling" Voortdurend grat s toegankelijk. Woensdag 24 mei Den Burg, Ledenvergadering van de Raad van Kerken in de Doopsgezinde kerk te Den Burg. Donderdag 25 mei Den Burg, City-theater, Texelfilm, 20.00 uur NEDERLAND-DUITSLAND IN HET KLEIN EIERLAND Een interlandwed strijd Nederland-Duitsland in het klein zou men de sportontmoeting kunnen noemen, die vrijdagmiddag op een ter- rem bij de school van Zuid-Eierland plaatshad. Daar werd een voetbalwed strijd gespeeld tussen elftallen van de RealsChule für Jungen und Madchen uit Pulheim (bij Keulen) en de o.l. school van Zuid-Eierland. De Duitse scholieren logeerden op „Modestia" en op initiatief van een van hun onder wijzers werd de sportontmoeting ge arrangeerd. De wedstrijd werd met 21 door Duitsland gewonnen. Aan het begin kreeg de Eierlandse school van de Duitse bezoekers een voetbal ten geschenke. Ondanks de stromende regen had de wedstrijd een spannend en genoegelijk karakter. Beide partijen voelen dan ook voor herhaling. De gemeente Texel zal een aantal wegen en rijwielpaden in eigendom, beheer en onderhoud overdragen aan het Staatsbosbeheer. Daarentegen zul len enkele andere wegen door de ge meente van de staat werden overgeno men. Het is de bedoeling dat de ruil met gesloten beurzen geschiedt. In een uitvoerig schrijven aan de gemeente raad lichten B. en W. dit voornemen toe. In het verleden werden door de ge meente meerdere wegen en rijwielpa den op grond van de staat aangelegd. Sinds Staatsbosbeheer zich ook op dit terrein een taak is gaan stellen, is het wat oneigelijk geworden dat de ge meente deze wegen en paden blijft beheren en onderhouden. Daarom werd met de staat contact opgenomen om na te gaan, welke door de gemeente aan gelegde verbindingen beter aan de staat zouden kunnen worden overge dragen. Voorts is nagegaan welke Staatswegen beter aan de gemeente zouden kunnen worden overgedragen. Men ging ervan uit dat Staatsbosbe heer eigenaar hoort te zijn van de rij wielpaden, strandslagen en wegen door het hem toebehorende recreatiegebied en dat de gemeente eigenaar moet zijn van de langs het recreatiegebied lo pende doorgaande wegverbindingen en de wegen binnen de dorpskernen. Taakafbakening Aldus werd de basis gelegd voor een goede taakafbakening tussen de ge meente en Staatsbosbeheer, waarvoor indertijd ook door de werkgroep Re creatie Texel is gepleit. De van de Staat over te nemen we- pad tot aan het strand. Deze strand slagen doorkruisen het recreatiege bied van het Staatsbosbeheer in verband waarmee een overdracht aan de Staat in de lijn ligt. Voor de onder 1 en 3 genoemde we gen wordt mettertijd een verbete ring beoogd. Waar evenwel Staats bosbeheer evenzeer als de gemeente in aanmerkng zal kunnen komen voor zg. Incoretsubsidies menen wij dat deze omstandigheid geen be lemmering voor een overdracht vormt. 4. het rijwielpad „„De Koog-hotel Bos en Duin"; 5. het rijwielpad „hotel Bos en Duin- Jan Ayeslag"; 6. het rijwielpad „Ruigedijksweg- vuurtoren". Ook deze rijwielpaden vormen een zodanige eenheid met het belenden de recreatiegebied, dat een over dracht aan de Staat in de rede ligt. Buiten de overdracht zijn gehouden: 1. de Badweg te De Koog, die in beheer en onderhoud bij de ge meente blijft, omdat deze verbinding in belang toch wel uitgaat boven dat van de andere strandslagen. 2. het parkeerterrein ter weerszijden van de Badweg om gelijke reden en omdat dit parkeerterrein mede van grote betekenis is voor de gemeen telijke „Rekreatiestichtmg Texel", de beheerster van het kampeerter rein „Kogerstrand". 3. het rijwielpad langs de Rommelpots- weg, dat bij de gemeente in be heer blijft waar dit pad als een on derdeel van de belendende weg is te zien, die eveneens onder de ge meente ressorteert. 4. de verbinding tussen de Epelaan en de Schumakersweg die voors- BURGEMEESTER NAM DORPSHUIS „DE KIEVIT" IN GEBRUIK EIERLAND Zaterdagmiddag heeft burgemeester De Koning het dorpshuis De Kievit in Midden-Eierland officieel ontsloten. Het was vooral voor de heer R. de Jong, de eigenaar en initiatief nemer, een glorieuze gebeurtenis. Na maandenlang hard werken had hij de oudeschool tot een zeer bruikbaar ge meenschapscentrum omgebouwd. In te genstelling tot de andere Texelse dorpshuizen is hier dus sprake van zuiver particulier initiatief. Burgemeester C. De Koning vertelde dat hij met gemengde gevoelens naar de openingsplechtigheid was gekomen, omdat een eerder niet-particulier stre ven naar een dorpshuis in Midden- Eierland niet is beloond. O.a. in ver band met het kleine aantal betrokken omwonenden konden de gebruikelijke subsidieregelingen niet worden toege past. Dat neemt echter niet weg, dat, nu het dorpshuis er op een andere ma nier toch is gekomen, het gemeentebe stuur er bijzonder mee ingenomen is. Al was het alleen maar omdat het de gemeente geen cent heeft gekost. Architect Berkhout uit Amsterdam ontwierp een verbouwing, die betrek kelijk weinig kostte omdat het oude gebouw zoveel mogelijk in tact werd gelaten. Op de bovenverdieping werden logiesgelegenheden gemaakt: een serie ruime kamers met een bijzonder fraai uitzicht. De spanten van de oude kap zijn vernuftig in de tussenwanden weg gewerkt. GEEN CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 24 mei wordt geen consul tatiebureau voor zuigelingen gehouden. OPENSTELLING POSTKANTOREN In verband met het komende vakan tieseizoen zullen van 29 t.e.m. 1 sep tember de openstellingstijden van en kele Texelse kantoren worden gewij zigd. Hieronder volgt een overzicht van de kantoren op Texel met de openstel lingsuren gedurende deze periode. Den Burg maandags tot vrijdags 8.30-12.30; 14.00-18.00 zaterdags 8.30-11.30 De Cocksdorp maandags tot vrijdags 10 30-12.30; 14.00-15.00; 17.30-18.00 zaterdags 10.00-11.30 De Koog maandags t.e.m. vrijdags 9.30-12.30; 14.00-15.00; 17.00-18.00 zaterdags gesloten Den Hoorn maandags t.e.m. vrijdags 11.30-12.30; 14.00-15.00 zaterdags gesloten Oosterend maandags t.e.m. vrijdags 10.30-12.30; 14.00-15.00; 17.30-18.00 zaterdags gesloten Oudeschild maandags t.e.m. vrijdags 10 30-12.30; 14.00-15.00; 17.30-18.00 hands onder het Staatsbosbeheer blijft ressorteren en onverhard blijft, omdat het niet raadzaam wordt geacht de verkeersdruk op De Koog nog te verzwaren door het vergemakkelijken van de verbinding Everstekoog-De Koog. Uitzondering Het Westerslag en Jan Ayeslag zijn niet in de overeenkomst betrokken. De reden daarvan is dat deze strandslagen in verband met de grote belangen, die Rijkswaterstaat bij deze wegen heeft, bij deze dienst in beheer en onderhoud zijn. Hoewel, op grond van de Comptabi liteitswet, nog wederzijdse waarde- taxatie van de over te dragen wegen nodig is, wordt door beide partijen thans aangenomen dat de waarde van beide overdrachtspakketten vnjwel te gen elkaar opweegt, zodat de weder zijdse overdracht met gesloten beurzen kan geschieden. Door de overdracht op zichzelf wordt de toegankelijkheid van de betreffende weg niet nadelig beïnvloed. De over drachtsdatum kan nog niet worden vastgesteld omdat er een Koninklijk Besluit voor nodig is op gemeenschap- kelijke voordracht van Verkeer en Wa terstaat en van Financiën. De Texelse gemeenteraad krijgt de wegenruil vrijdagmiddag ter goedkeu ring aangeboden. EN Va COMMANDOWISSELING OP MOK Vrijdag heeft de majoor der niers A. Bons afscheid genomt commandant van het Amfibisch kamp De Mok. Majoor Bons, di rd functie sinds 30 augustus vervi nd opgevolgd door de majoor der niers A. C. Dijxhoorn. Majoor ti€ hoorn was voordien als pers ch officier werkzaam aan de Houokgeestkazeme te Doorn. Bons bekleedt thans een functie ministerie van Defensie te Den rst ■n iiv r 34 HENGELAARS IN KAMPIOENSWEDSTRIJD Aan de bij de Hornt gehouderfik pioenswedstrijd van de Texelse vissersvereniging namen 34 henlss* deel, waaronder 6 kinderen. Er \|>n 102 stuks vis gevangen, 633 vertegenwoordigende. Bij de voliirei deelnemers werd de eerste priji >ri wonnen door de heer H. Harte in: punten ,,paternoster"-étui). 7 i c werd M. Heerschap (56 punt< heupfles drank). Derde P. Hart r punten schelp) en vierde A. E (44 punten asbak). Bij de kinderen werd Kees Jan wer eerste met zestig punten (h en lood), 2. Willem Peter van d met 42 punten (rol snoer). 3. Mar Vries met 33 punten (paar loodji ie: De volgende kampioenswedst worden zaterdag 3 en zondag gehouden bij paal 9. Zaterdag om half tien 's morgens begonn zondag om half elf. FRANSE VLIEGCLUB WAS TEXEL EIERLAND Dank zij de „Internationale luchthaven", die vliegveld Texel korte tijd ge i; heeft verworven, wordt ons eilas toenemende mate het reisdoel var tenlandse sportvliegers. Het afge weékend kwam zelfs een gehele club uit Parijs over. Zaterdag st 8 fraaie toestellen op de grasmat met totaal 24 inzittenden, gezelschap was twee dagen lanj gast van hotel ,,'t Eyerlandt". DS. P. OSKAM BEROEPEN DEN HOORN Op ds. P. Osl Je Hervormd predikant te Den Hooi door de Hervormde Gemeente Purmerend (Wijk II, het nieuwe deelte) beroep uitgebracht. Ds. Os vertelde ons, nog niet te weten het beroep zal aannemen. Binnen weken moet de beslissing zijn gevi zaterdags gesloten EMMABLOEM-COLLECTE BRA ƒ839,20 OP De onlangs gehouden Emmabl collecte heeft op Texel een bedrag v< 839,20 opgeleverd, gespecificeerd volgt: Den Burg ƒ364,44; De C< dorp 25,80; Eierland 26,12; Hoorn ƒ114,21; De Koog ƒ67, terend ƒ113,72; Oudeschild 97,2 De Waal ƒ30,70. Men verzocht ons gevers en in het bijzonder de copii tanten voor hun medewerking te ken. De opbrengst komt voor 90°/i t goede aan het werk van het Gi Kruis Texel. JONGE MUZIKANTEN GESLAA ALKMAAR Zaterdag slaa 111 g Tï !üi W in; R o: n Jan van Heerwaarden uit Den Bui en mej. Nely Trap uit Oosterend het diploma B voor Harmonie- Fanfarekorpsen. Jan van Heerwaa is lid van het Kon. Texels Fan' 'korps en speelt althoorn. Mej maakt deel uit van „Excelsior' zij bugel speelt. TEXELSE MARKT Voor de tweede grote lamme] markt waren 112 5 l ammeren opgil e ven, maar intussen waren er zoveel rekt van het land verkocht, dat er teren nauwelijks 1000 op de Gro plaats stonden. Ze brachten 98,— ƒ120,De gemiddelde prijs lag i 'j] de ƒ108,De handel was vlot. LAMMERENMARKT LEIDEN LEIDEN Op de (eerste) Le lammerenmarkt van de afgel< re week werden 736 Texelse lammt aangevoerd, die 95,tot ƒ120,- brachten. De handel was rustig. gen zijn de navolgende 1. De Ruijslaan en de Ruijsweg vanaf De Koog tot aan de Californiëweg. Het gedeelte vanaf de Californiëweg blijft onder Staatsbosbeheer ressor teren, omdat de weg vanaf hier aan beide zijden door het recreatiegebied van de staat wordt begrensd; 2 de Boodtlaan te De Koog; 3. de Epelaan te De Koog. Beide wegen maken deel uit van de dorpskom De Koog. 4. die delen van de Pelikaansweg en de Oaliforniëweg, die eigendom zijn van het Staatsbosbeheer. Beide ge deelten maken deel uit van een be langrijke doorgaande verbinding naar de Pontweg; in verband waar mee een gemeentelijk beheer meer in de lijn ligt; 5 het gedeelte van de Rozertdijjk tus sen de Fonteinsweg en hotel „Bos en Duin". -Het resterende gedeelte van de Rozendijk maakt evenals de aansluitende Okusweg deel uit van het gemeentelijk wegenbezit, zodat het efficiënt is te achten, dat ook dit tussenliggende 6tuk aan de ge meente wordt overgedragen; 6. de toegangsweg tot het kampeer- eentrum „Loodsmanduin" wordt overigedragen in verband met de be langrijkheid van deze weg voor het kampeercentrum „Loodsmansduin". In beheer en onderhoud aan het Staatsbosbeheer zullen Worden overge dragen: 1. de Witteweg vanaf de duinen tot aan het strand; 2. de weg naar paal 17 vanaf de Ruys- weg; 3. het z.g. Krimslag vanaf het rijwiel- 77. Al met al had die sportcomputer dus al een enorme hoeveelheid last veroorzaakt en de veldwachter Eelco Eelkema begon er danig genoeg van te krijgen. Smid je Verholen trouwens ook. Die kon zich nergens meer verto nen of de mensen begonnen over de kleine Japanner te zeuren. Daarom liep hij de volgende ochtend een eindje het dorp uit en peinsde onderweg over al lerlei dingen. „Waarom moest ik die dr. Yokito nu zo hoog nodig in huis halen?" mompelde hij. „Wat is daarvan het gevolg geweest? Dat ik nergens meer rustig een biertje kan drinken. Iedereen heeft het over de kleine Japanner. En de mensen vermoeden allemaal, dat die Yokito er achter zit. Ze geloven er niks van, dat Kobus zo maar plotseling een groot wielrenner zou zijn. Op een gegeven moment passeerde de smid het kleine café'tje van Janus Vetkamp, die een benzinepomp dreef en er altijo tevergeefs op hoopte, dat de bezoekers van zijn pomp ook een drankje in zijn café'tje zouden nemen. Janus had trouwens nóg een functie. Hij was secretaris van de voetbalclub „Rijkhuyzen Vooruit" en dat was-ie alleen omdat de leden van Rijkhuyzen Vooruit zijn café als clublokaal plach ten te gebruiken. En in dat café'tje wilde de smid nu even binnentreden. Hij bleef echter reeds in de deur staan om nieuwsgierig te luisteren naar de woorden van een kleine, dikke man. Dat was niemand minder dan Kees Mortelmenger, de bekende aannemer van woningwetwoningen, waarmee de aanwezigheid van een kostbare luxe wagen voor het café voldoende klaard is In zijn vrije uren was Kees Mor menger voorzitter van Rijkhuy Vooruit en nu begon smidje Verho te begrijpen waar het gesprek ging. „Ik héb 'm, Janus", zei Kees getogen. „Let op mijn woorden: In dikke goozer steekt de beste midd voor, die we ooit gehad hebben! zeg ik? Die ooit op de Europese vc balvelden rondgelopen heeft! Hij h< z me zelf verteld, dat-ie een baas bailer was!" „Ik mot het nog zienzuch Janus Vetkamp ongelovig. „De en, bal, die hij in zijn leven ooit heb geraakt, is een gehaktbal. En daar h( ie d'r wel een paar duuzenJd van op te zien

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 2