Cjroen r^wartsjexels in het gen ,wild' kamperen optreden mogelijk Naar de top Duinpark van Staat en Museum maandag open voor publiek „Intersport" wil deze zomer wielerdriedaagse organiseren «S •uwe verordening morgen van kracht 2741 Wetenswaardigheden langs pijlenroute Samenhang van levensvormen wordt duidelijk Mogen ivij Uw BRUIDSTOILET verzorgen Modehuis MOERBEEK Onderdak gezocht voor 80 renners 3 26 MEI 1967 80e JAARGANG No. 8168 io N.V. v/h l.angcveld De RooU 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 ry de Graaf, Keesomlaan 43, Den [0222O) 2741, 's avonds (02220) 2403 SPORTUITWISSELING HEEMSKERK OVERWEGING ingang van morgen kan eindelijk ;n opgetreden tegen jongelui die ïuren, schapenboeten, kippenhok- iunkers, auto's of onder de open de nacht doorbrengen. Na lang- voorbereidingen wordt n.l. he- ddag een ingrijpend gewijzigde eerverordening aan de gemeente- ter goedkeuring aangeboden, idelijkc taal spreekt artikel 2 van euwe verordening, waarin zonder wordt gesteld dat kamperen ver is. Onder kamperen verstaat het entebestuur: het genieten van ijf, waarbij wordt overnacht in ent, caravan, kampeerwagen of voertuig en een gebouw of bouw- at geen wettig gebouwde woning, rwoning, hotel of pension is. On- amperen wordt ook het overnach- ndcr de blote hemel verstaan. Een deel van de verordening is verder d aan het opsommen van uitzon gen en voorwaarden, die erop onien dat het kampeerverbod eldt voor de normale terreinen en enheden, die volgens de bekende worden geëxploiteerd. het begeleidende schrijven aan de stellen B. en W. de feiten vast, die .et ontwerpen van. een nieuwe •dening hebben geleid: „In het zo- eizoen 1966 is het verscheidene voorgekomen, dat door toeristen overnacht in schuren en schapen- n, in voertuigen of zelfs in de tucht. Vaak was hier sprake van _;rote groepen jongelui, bestaande ;owel jongens als meisjes. Derge- toestanden kunnen uiteraard niet |ereerd worden, doch de van 1957 inde kampeerverordening bood rechtstreekse mogelijkheid hier op te treden. Direct na het sei- hebben wij dan ook advies ge- jd, o.m. aan de Vereniging van rlandse gemeenten en de Neder- ie Kampeerraad. Na diverse be- :ingen met diverse instanties zijn ol de conclusie gekomen, dat het zakelijk en mogelijk is alle over- tingen buiten een officiële kam plaats, hotel, pension of woning te leden. Naar onze mening zullen willende kampeerders door een ?lijke maatregel niet in hun va- iegenoegens belemmerd worden". Geen misverstanden t gemeentebestuur deelt voorts dat bij het ontwerpen van de we regeling is uitgegaan van de in rse gemeenten reeds van kracht e model kampeerverordening, op- ild door de Nederlandse Kampeer en de Vereniging van Nederland emeenten. De begrippen van dit 5-1 zijn zodanig gepreciseerd, dat misverstanden kunnen ontstaan, het oog op enkele specifiek Texel- roblemen moesten nog enkele extra ilingen worden toegevoegd. De e reeks van voorwaarden, die aan kampeerexploitatievergunning den verbonden, worden in de nieu- verordening niet meer genoemd. Ze vervangen door de algemene regel, burgemeester en wethouders bij verlenen van een dergelijke ver- ïing voorwaarden kunnen opleggen et belang van de openbare orde, de >lijkheid, gezondheid of welstand, n W. menen dat de nieuwe veror- ng een doeltreffend optreden tegen misstanden mogelijk maakt. C.J.O.T. ORGANISEERT BUITENSPELMIDDAG venals vorig jaar zal onder auspi- van het Centraal Jeugd Overleg el in de Dennen een buitenspel- dag worden georganiseerd. Alle else jeugdverenigingen kunnen doen, maar ook ook andere kinde van 6-14 jaar, die onder leiding pjes van tien vormen. De middag epland op zaterdag 3 juni, aanvang e uur. De deelnemers moeten zich die tijd melden bij het Turfveld. daaruit begint een knobbeltocht tal van opdrachten. De deelnemers 'den geadviseerd sportieve kleding te trekken. Nog steeds blijkt niet algemeen lekend te zijn, dat ons telefoon- ïummer sinds 10 mei is Het oude nummer 2058 geeft Jeen gehoor. Langeveld de Rooij N.V. Texelse Courant Volgens de verordening is het dege nen, die over schuren, boeten, terrein- tjes e.d. beschikken verboden clandes tien kamperen toe te laten. In de afge lopen zomer was de onverschilligheid daaromtrent vaak groot. Menigeen ver kondigde dat hij wel wist dat zijn boe ten iedere nacht tot slaapplaats dien den, maar dat hij er niet tegen op wil de treden. „Laat die jongelui toch. Wij zijn toch ook jong geweest!", was een veel gehoord excuus. De soepele hou ding van de logiesverstrekkers was ook het gevolg van het feit dat de clan destiene kampeerders geen overlast veroorzaakten en meestal niets ver nielden. Die kans liep men wel als de schuren en hokken van sloten werden voorzien. Deze werden dan verbroken of de ramen werden vernield om bin nen te kunnen komen. Gelegenheid geven tot kamperen op een niet officiële kampeerplaats is wel toegestaan als het om een terrein gaat, dat deel uitmaakt van het erf van een woning. Daar mag worden gekampeerd door gezinsleden en bloed- en aanver- wandten tot en met de derde graad. Het kampeerverbod geldt uiteraard ook niet voor kampeerders, die in bezit zijn van kampkaart of kampeerpas- poort, als hij kampeert op een plaats, waarvan de eigenaar over een kam peerexploitatievergunning beschikt. Ook iemand die onder leiding van een kampkaart- of paspoorthouder kam peert begaat geen overtreding als hij voldoet aan de voorwaarden, die in de kampkaart of het paspoort zijn ge noemd. Buitenlanders hebben voor het over nachten op de officiële kampeerplaat sen geen kampkaart of kampeerpas- poort nodig. Zij kunnen volstaan met een gewoon paspoort of identiteitsbe wijs. Dit zijn overigens regels, die ook in de oude verordening werden ge noemd. De reeds eerder aangekondigde sportuitwisseling Texel-Heemskerk op 10 en 11 juni a.s. belooft een evene ment te worden, waar men met vol doening op zal terugzien. Van de Texelse Sportraad, die zich met de or ganisatie van de manifestatie heeft belast, hoorden we dat in ieder geval de volgende sporten zullen worden beoefend: voetbal, gymnastiek, volley bal, tafeltennis, biljarten, schaken, bridgen, klaverjassen en zelfs henge len. Ook de wandelsport is in het pro gramma opgenomen, hetgeen het sportraadbestuur zeer verheugend vindt, omdat deelname aan de sport dag nu voor iedere Texelaar open staat. De lengte van de te wandelen route is overigens bescheiden: men kan kie zen tussen 5, 10 en 15 km. Gehoopt wordt dat een zeer groot aantal Texe laars bij de diverse sportdemonstraties betrokken zal zijn. Binnenkort zullen wij een uitvoerig programma publice ren. Het sportraadbestuur doet een be roep op de spreekwoordelijke Texelse gastvrijheid, want de uitwisseling kan niet doorgaan als de bezoekende sport mensen niet kunnen worden onderge bracht. Degenen, die bereid zijn gast vrijheid te verlenen, worden verzocht bij een der onderstaande adressen op te geven hoeveel gasten men eventueel kan herbergen en waar de voorkeur naar uitgaat: echtparen, dames of jon gens. De gastheren of -vrouwen ver werven zich daarmee vrijkaarten voor alle evenementen van de sportontmoe- ting. Tj. Huisman, Boogerd 3; Hr. Praam- stra, Bernhardlaan 145; P. Zevenhoven, Schilderweg B 45, tel. (02220) 2964; C. Kok, Herenstraat 45, Den Hoorn, tel. (02226) 362; C. de Grave, Westermient B 157, tel. (02220) 2279, en D. Eelman, Hogereind 14, De Waal, tel. (02220) 2851. BRANDMELDING Bij brand altijd bellen (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts, b.g.g. tel. 2069. De mensheid staat op z'n tenen. Reik halzend, met kramp in de spieren, wil de mens steeds hogerop om er uit te halen, wat er in zit. Het startsein is gegeven en alles wordt op alles gezet om de prijs te be halen. Zo gaat het op de toemooi-velden. Zo gaat het met de wetenschap. Zo gaat het met de studies van jong en oud. En wie eenmaal gewend is op de top te leven, voelt zich niet meer zo thuis in het dal, waar geen uitzicht is, waar alles een einde heeft. Ook al kan de boog niet altijd ge spannen blijven, en zal de mens van tijd tot tijd de teugels ietwat moeten Met ingang van maandag a.s. heeft Texel er een interessante bezienswaar digheid bij. Dan zal nl. het door Texels Museum cn Staatsbosbeheer in het leven geroepen duinpark voor publiek worden opengesteld. Het 35 ha. grote duingebied ligt aan de Ruysweg, onge veer ter hoogte van paal 17. Dit ter rein, waar te zijner tijd het nieuwe Texels Museum zal worden gebouwd, is in natuurhistorisch opzicht bijzonder aantrekkelijk en gevarieerd. Er komen tal van uiteenlopende milieus voor, ieder met kenmerkende planten- en diercngemeenschappen. Het is vooral de samenhang tussen diverse levens vormen, waarvan de bezoekers van het reservaat een indruk zullen krijgen. Dit zal niet in de eerste plaats gebeuren door rondleidingen of lange beschrij vingen bij de verschillende planten, maar door een pijlenroute. Bezoekers kunnen zich tevoren voor zien van een door de heer J. G. Warte- ma geschreven gidsje, waarna zij de gele pijlen volgen. Lopende over het padencircuit komt men telkens num mers tegen, die naar bepaalde planten of dieren verwijzen. In het gidsje kan men dan de naam opzoeken en tevens en dat is het belangrijkste het verband dat de betrokken levensvorm heeft met bepaalde andere planten of dieren of met de samenstelling van de bodem. Een voorbeeld: Een bepaalde plant blijkt volgens het gidsje het bekende Sint Janskruid te zijn. Maar er wordt ook bij vermeld, dat dit de voedsel plant is voor de rupsen van de Sint Jansvlinder. Na er aldus op attent ge-1 maakt te zijn, kan men met een beetje geluk de opvallende geel-zwart ge streepte rupsen vinden en bij gunstig weer zal men ook het rode Sint Jans vlindertje zien rondfladderen. Boeiend Op deze wijze is biologie geen dorre wetenschap, die weinig meer omvat dan het determineren van planten en dieren alleen, maar iets boeiends. AIS wandelende over de paden van hetg duinpark, krijgt men enig inzicht inï Vraag inlichtingen bij Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Neder). Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. -f 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct. p. mm. laten vieren, de spanning naar verder, naar omhoog, naar meer blijkt meestal ingeboren te zijn. Tenminsteals dat, waar het om gaat, zijn belangstel ling en interesse heeft. Dan zijn top prestaties niet van de lucht en is het eind ver zoek. Zou dat wellicht een eerste aankno pingspunt zijn voor de eeuwigheid, waarmee de menselijke geest gesierd is? Zou daarom van de mens verwacht worden, dat hij, juist als Christus, op gaat naar de top van zijn leven? Zou er daarom zo'n vaart naar verder, naar omhoog in de Kerken gekomen zijn? Wie een echt mens wil zijn, zal in alle opzichten met deze stroom mee moeten. Top-prestaties. Zonder eind. Op je tenen! Dat is Christendom. P. B. oneindig gevarieerde levensgemeen schappen van onze Texelse duinen en gaat men er interesse en bewondering voor koesteren. Daar is het het Texels Museum en Staatsbosbeheer om te doen, want wandelaars, die eenmaal het duinpark hebben ondergaan, zullen er niet over peinzen in het overige Texelse duin vernielingen aan te rich ten, waardoor men op den duur ge dwongen zou zijn prikkeldraad aan te brengen Deze biologielessen-nieuwe- stijl wil men vooral de jeugd geven. Het is dan ook de bedoeling dat in de loop van de volgende week alle Texel se scholen een bezoek aan het duinpark zullen brengen. Tuinwal Het duinpark is vrijwel geheel om geven door een prachtige tuinwal, die volgezet is met duindoorntakken. In de komende winter zal de tuinwal worden voltooid. Het uitgestrekte ter rein wordt door vele paden en paadjes doorkruisd. Om een goed beeld van het gehele park te krijgen, heeft men zeker anderhalf uur nodig. Maar men kan er veel korter over doen. De kortste weg terug is zeer eenvoudig te vinden. In plaats van gele pijlen gaat men de blauwe volgen. In het park geniet men volledige vrijheid. Wie er alleen maar wil wandelen, mag dat. Toezicht In het park zal voortdurend tenmin ste één man toezicht houden. Deze is gaarne bereid eventuele vragen te be antwoorden en als de omstandig heden het toelaten ook genegen zijn een rondleiding te geven aan een groepje mensen. Het duinpark is daar om een geschikt object om door een vereniging te worden bezocht. Natuur lijk zal men zich aan de regels moeten houden. Buiten de paden lopen is ver boden en zou ook zinloos zijn. Het i6 biologisch interessant dat de beziens waardigheden juist langs de paden zijn te zien. Waar 'm dat in zit kan men Als men erin slaagt voor ca. tachtig man gedurende twee nachten onderdak te krijgen, zal Texel deze zomer ge tuige zijn van een interessant wieler- evenement. Het Bureau „Intersport" is n.l. voornemens op nog nader te bepa len data in de periode half juli tot half augustus op ons eiland een wielerdrie daagse te organiseren, waaraan tachtig amatcurrenners zullen deelnemen. Drie dagen achtereen zullen zij op verschil lende circuits wedstrijden rijden. De kosten van het evenement worden ge dragen door de versnaperingenfabriek „Mars", die als sponsor optreedt en van de gelegenheid gebruik maakt voor haar produkten reclame te maken. Op kosten van „Mars" wordt de reis naar Texel gemaakt, worden de parcoursen uitgezet en worden verschillende bevei ligingsmaatregelen genomen. Alleen voor het onderbrengen van de renners wil men een beroep doen op de Texe laars, die zo wordt verwacht een dergelijk groots evenement in de sei zoenperiode wel op prijs zullen stellen. Het bureau Intersport onderhoudt con tact met de stichting Cultureel Werk, die ervoor zal waken dat de Wieler driedaagse zal „concurreren" met an dere plaatselijke activiteiten. De wedstrijden zullen in de late na middag worden gehouden, telkens op een andere plaats op Texel. Gereden wordt over een parcours van 1500 me ter. Reeds is contact opgenomen met De Cocksdorp, waar, in verband met de aanwezigheid van een geschikt circuit, in ieder geval zal worden gereden. Binnenkort zal worden beslist waar de andere wedstrijden worden gehouden. Vaststaat dat alleen op werkdagen wordt gereden. Training Onder de tachtig deelnemende ama teurs zijn er verschillende, die in de Jeugdmuziekconcours JAN BEIJERT BOEKTE UITSTEKEND RESULTAAT De jonge gitarist Jan Beijert uit Oosterenid, leerling van muziekschool Henny Kok, heeft op het zaterdag te Beverwijk gehouden jeugdmuziekcon cours voor Noordholland een uitste kend resultaat geboekt. Zo goed bracht bij het „Capricio" van K. J. Metz ten gehore, dat de jury hem een eerste prijs toekende. Enkele cijfers: Tech niek 8, dynamiek en nuancering 8, ritme 8, tempo 9 en muzikaliteit 8. In de jury hadden vooraanstaande musici zitting als Marinus Adam, J. P. Vin cent en J. Laarfeld. Jan Beijert, die zelf twee jaar speelt, moest zijn krach ten meten met leerlingen, die al 7 tot 9 jaren les achter de rug hadden. Aan het concours werd ook deelge nomen door Wim Boon, accordeon. Hij was minder gelukkig, vooral als gevolg van een gezwel aan een van zijn vin gers, waardoor hij duidelijk gehandi capt was. Met 104 punten haalde hij een vierde prijs. Het concours werd ge organiseerd door de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, afdeling Beverwijk en omstreken. in het park ook te weten komen. Ove rigens is de invloed van mensen op de levensgemeenschappen lang niet altijd ongunstig. Dat wordt aangetoond door een „boerderij" met geiten, die in het reservaat is ingericht. Het tuinpark is op dezelfde tijden geopend als het Texels Museum, dus alle werkdagen van 9.00 - 18.00 uur en zondagmiddag van 14.00 tot 18.00 uur. Een toegangsbewijs (dagkaart) voor personen van 16 jaar en ouder kost 0,75; kinderen van 10 tot en met 15 jaar ƒ0,50 en kinderen beneden 10 jaar vrij. wielersport naam hebben gemaakt. Het deelnemen aan wedstrijden al6 op Texel beschouwen zij als een prettige trainingsmogelijkheid. Het bureau „In tersport" organiseert ook de Amstel Goldrace (waarbij de Amstelbrouwerij als sponsor optreedt) en Olympia's Tour. Hoewel de wedstrijden op Texel in de eerste plaats training zijn en dus geen nationale of internationale bete kenis hebben, zal het aan spanning niet ontbreken. Zoveel mogelijk zal het ka rakter van „grote" rennen worden be naderd. Zo zal dagelijks gestreden wor den om de gele trui. Degenen, die de Texelse wielerdrie daagse mogelijk willen maken door aan één of meer renners gedurende twee nachten onderdak te verlenen, worden verzocht zich in verbinding te stellen met het bureau Culturele Zaken, raad huis, tel. 2141, te Den Burg. DUITSE VAKANTIES VOLGEND JAAR IN ONGUNSTIGE PERIODE Nu reeds zijn in West-Duitsland de vakanties voor hét seizoen 1968 vastge steld. Hoewel nog niet bekend is hoe de Nederlandse vakanties voor deze pe riode zullen worden geregeld, kan toch al worden geconcludeerd, dat de Duitse regeling niet erg gunstig is. Zo zijn de vakanties voor Nordrhein-Westfalen gepland van 28 juni tot 8 augustus en zullen dus vrijwel zeker samenvallen met de Nederlandse bouwvakvakanties. Aangezien de Duitse toeristen, die in Nederland hun vakantie doorbren gen, voor een zeer belangrijk deel uit Nordrhein-Westfalen afkomstig zijn, moet in de genoemde periode dus op benauwende topdrukte worden gere kend. De Duitsers zelf houden er al rekening mee. Ook op Texel is tijdens de afgelopen Pinksterdagen reeds voor de zomer van 1968 pension- of bunga lowruimte besproken. Uit het boven staande blijkt, dat de vakantiesprei ding geen nationaal maar een inter nationaal probleem is. Onderstaand overzicht geeft een beeld van de vakantieperioden voor de verschillende Duitse deelstaten. Vetge drukt de staten waaruit de op Texel verblijvende Duitsers in overwegende mate afkomstig zijn. Nordrhein-Westfalen: 28 juni-8 aug.; Bremen: 11 juli-22 augustus, Berlin: vanaf 13 juli; Hamburg: 15 juli-24 augustus; Rheinland-Pfalz: 17 juli-27 augustus; Schleswig-Holstein: 17 juli-27 augustus Hessen; 17 juli-3 september Niedersachsen: 18 juli-26 augustus Saarland: 19 juli-31 augustus; Bayern: 24 juli-10 september; Baden-Württemberg: 25 juli-7 sept. VW VERKOOPT INFORMATIECARAVAN De VW Texel biedt de welbekende informatiecaravan te koop aan. Het voertuig werd vier jaar geleden aan geschaft en heeft sinds die tijd gedu rende de zomer op het haventerrein van Den Helder dienst gedaan als drukbezocht informatiecentrum. Zeer vele toeristen, die vaak vele uren moesten wachten alvorens zij met hun auto konden worden overgezet, hebben van deze VW service gebruik ge maakt. Door de ingebruikneming van de veerboten met koplading zijn de wachttijden zoveel korter geworden, dat het niet meer nodig is met deze (kostbare!) dienstverlening door te gaan. Temeer daar de automobilisten geadviseerd wordt hun auto niet te verlaten om bij het oprijden stagnatie te voorkomen. HANDELSREGISTER In „Handelsbelangen" lezen wij on der wijzigingen: W. D. Bakker, Texel, Den Burg, R. Keijsenstraat 3. Aannemersbedrijf. Bedrijf verplaatst naar Den Helder, In dustrieweg 17-19-21.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1