A I VEROORDELEN Roode Kruis-afdeling Texel gaat ledenwerfactie voeren BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER Binnenkort grote landelijke collectie FILMNIEUWS 'UI is niet moeilijk MUTSSPAARBANK Het Nederlandsche Roode Kruis be staat binnenkort 100 jaar. Dit feit gaat gepaard met een propaganda-actie, waarbij aandacht wordt gevraagd voor de veelheid van oorlogs- en vredesta ken, waarmee de organisatie zich heeft belast. De Texelse Roode Kruis-afdeling blijft daarbij niet achter. In de eerste plaats wil men het aantal leden flink vergroten. Op het ogenblik zijn 1350 Texelaars bij de organisatie aangeslo ten, maar enkele jaren na de oorlog was dit aantal veel groter. Dat was be grijpelijk, want de oorlogswerkzaamhe den van het Roode Kruis (pakketten, hulpacties) spraken sterk tot de ver beelding. Maar wie overziet wat het Roode Kruis tegenwoordig aan vredes taken verricht, moet wel tot de con clusie komen dat ook nu een grotere aanhang verdiend en noodzakelijk is. Alleen al de activiteiten, de het Rode Kruis op Texel ontplooit, hebben me nigeen wat meer levensgeluk gebracht. Zo reist elk jaar wel een vijftal Texe laars, chronisch zieken, met het hospi taalschip J. Henry Dunant mee voor een tocht door de Nederlandse binnen wateren. Texelse patiënten worden ook uitgezonden naar huize ,,De Valken berg" te Velp. Een en ander wordt be kostigd door de Texelse Roode Kruis- afdeling. Het geld komt van de leden en uit de jaarlijkse grote collecte, die een dezer dagen weer wordt gehouden. Een belangrijk deel van de opbrengst van de collecte is voor de Texelse afde ling. De Roode Kruis-colonne op Texel omvat ongeveer twintig mensen, die zich op allerlei manieren verdienstelijk maken. Dit jaar gaan 6 hunner als helpster mee met de J. Henry Dunant. De colonne wil haar taken uitbreiden. Zo bestaat het voornemen zich beschik baar te stellen als hulp voor de zieken auto als de wijkverpleegster op dat moment met beschikbaar is. Verder wordt nagegaan wat de colonne kan doen voor alleenwonende bejaarden (boodschappendienst e.d.). Negen leden van de colonne hebben een ziekenver- zorgstercursus gevolgd gedurende twee winters. De lessen werden gegeven door zuster Mannessen. Een week praktijkles werd gevolgd in Huize Irene. Om de taken uit te breiden heeft men meer geld nodig. Gehoopt wordt dat de nu aangesloten leden bereid zijn iets meer te betalen dan het mini mumbedrag van ƒ1,—. In de praktijk blijkt dat er anders na aftrek van in casso- en andere kosten vrijwel niets overblijft. Het bestuur van de Texelse Roode Kruis-afdeling bestaat momenteel uit dokter A van Loon (voorzitter), Th. Graaf (penningmeester), mevr. A. Bruin-Over (secretaresse), M. Koorn, M. J. Eelman en J. de Vries. De colon ne wordt geleid door dokter Coutinho. De afdeling Texel bestond eind okto ber 1966 50 jaar. In de nazomer, na de seizoendrukte, zal op Texel de leden werfactie beginnen. Op dit moment is de hoop gevestigd op de jaarcollecte JEUGDDIENST IN DEN BURG In de Hervormde kerk te Den Burg wordt a.s. zondagmiddag om 5 uur een jeugddienst gehouden. Voorganger is ds. R. Dijkstra uit Den Helder. Met medewerking van de organist, de heer J. Visser, worden enkele nieuwe liede ren gezongen. Twee meisjes uit Ooster end brengen een paar negro-spirituals ten gehore. Ieder is welkom. Oliebollenverkoop op folkloredagcn VROUWENVERENIGINGEN IN ACTIE VOOR ZWEMBAD De Vrouwenverenigingen van Den Burg zullen zich deze zomer inspannen ten bate van het te stichten Texelse zwembad. Op verzoek van de folklore- stichting zullen zij gedurende de negen Folklorewoensdagen Vanuit De Waag op de Vismarkt oliebollen verkopen. De dames zullen in oud-Texelse (werk) dracht zijn gekleed. Iedere woensdag zal de Waag door een andere Vrouwen vereniging worden bemand". Ook vrouwen, die niet bij een vereniging zijn aangesloten, maar graag oliebollen willen bakken en verkopen, zijn wel kom Zij worden verzocht in contact te treden met het bestuur van de stich ting. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de periode 27 mei tot en met 2 juni tel. 2182, b,g.g. tel. 2069. COPYRIGHT STUDIO AVAN 78. Opgewonden trad Smid je Verholen de gelagkamer van Januns Vetkamp's clubcafé binnen. ,,Niet om het een of ander heren", zei hij. ,,Maar eh.. had u het daar over een dikke goozer? Is dat een dikke goozer met een geruit jasje? En moet die nu met alle geweld midvoor van Rijkhuyzen Vooruit wor den? En wie is dat dan wel als ik het vragen mag? Kobus de knecht van Het Witte Paard zeker?" ,,Zo is het precies", antwoordde Kees Mortelmenger. „U hebt er toch zeker niks op tegen, hé? Zal je anders weinig helpen, want vanmorgen heb Kobus het contract met mijn getekend! En morgenavond speelt-ie al ook!" „Maar die knul heeft nog nooit ge voetbald!" riep smidje Verholen uit. „Hij had ook nog nooit gewielrend", zei K. Mortelmenger schamper en hij stak achteloos de brand in een sigaret. „Ik waarschuw u, meneer Mortel menger", zei de smid. „Maar hier komt grote ellende van!" „Voor mijn komt daar geen ellende van", zei K. Mortelmenger. „In die vent steekt een groot sportsman. Die is zijn geld waard. As zakenman zijnde ben ik gewend in een breed vlak te denken. Mijn eerste gedachte is dus: ik steek geld in Kobus.best! Maar hoe komt dat geld er weer uit? Da's ge makkelijk genoeg, want op zulke voet ballers komen de sportliefhebbers af, wat ik je brom! En daarom haal ik Veylenoord hier. Veylenoord uit Rot terdam, de beste club van het hele land. Dat kost me een sloot geld, want Veylenoord wou alleen maar komme as ik flink in de bus blies. Dat heb ik ge daan. Ik voor mijn ben er zeker van dat Rijkhuyzen Vooruit met Kobus as midvoor van Veylenoord winnen kan. En als dat gebeurt, bennen we met één klap wereldberoemd!! Dan heb ik me centjes d'r zo weer uit met nog een flinke winst bovendien! Ja, makker! Van mijn ken je nog wat leren, want zaken bennen zaken! Hahahaha!" Zonder twijfel een uitstekende film van Nederlandse makelij is „De stem van het water" van Bert Haanstra. De documentaire geeft een beeld van het land en in het bijzonder al het water in dat land en ons leven met dat water. Water is er om te zwemmen, maar er zijn ook vissers die er hun bestaan in vinden. In de film vertelt een paling visser van zijn bedrijf en van zijn over peinzingen, terwijl de camera's hem in zijn werk bespieden en midden in Hol land een schoonheid ontdekken als van Japanse prenten. Ook de zee komt aan bod en natuurlijk de Delta werken. Een vrolijk onderdeel van de film is ontstaan door het in beeld brengen van waterrecreatie en water toerisme. Boeiend is het veihaal van de roeier, die enorme zeeschepen helpt afmeren en romantisch het Friese Skutsjesilen. Maar het water laat zich ook van zijn donkere zijden zien. De film gaat de hele geschiedenis van een noodsignaal na, wanneer er voor onze kust een coaster in brand staat. Ont roeren^ is het beeld van familieleden en zeevarenden, die hun kerstgroeten uitspreken voor vaders en zoons, die ver op zee zijn. Diepe indruk maakt vooral ook het relaas van de vrouw, die in februari 1953 haar hele gezin verloor op één zoontje na, dat veilig in het ziekenhuis lag. „De stem van het water" is een film, die men gezien moet hebben. Hij draait van vrijdag tot en met woensdagavond. (In kleuren toegang alle leeftijden). Zondagmiddag om drie uur een film speciaal voor de jeugd. Weer een span nende geschiedenis van de wolfshond „Makker", de zoon van Rin-tin-tin. De film omvat drie verhalen, waarin de liefde van het knd voor het dier sterk naar voren komt. De drie verhalen ein digen na vele avonturen en weder waardigheden met een gelukkige cli max. BEJAARDEN TE OOSTEREND BESLOTEN HET SOOS-SEIZOEN (van een medewerker) OOSTEREND Dinsdag 23 mei 's middags om 3 uur werd in „Jatry" de slotbijeenkomst van dit seizoen gehou den. Werd vorige jaren een slotavond gegeven op de sohoolzolder van de openbare school met het opvoeren van een toneelstuk; dit jaar kon dit niet plaats vinden in verband met ziekte, waardoor men niet tot instuderen kon komen. De middag stond nu onder leiding van de heer R. v.d. Vis, die na opening en welkomstwoord een overzicht gaf van het afgelopen seizoen. Hierin bracht hij dank aan de soosleden voor de liefde en gehechtheid en het trouwe bezoek. Daarop werd het sooslied ge zongen en volgde thee met toebehoren, wat in de puntjes door de zusters ver zorgd was. Ook waren de schenksters van de verschillende vrouwengroepen aanwezig. Mevr. Trap-R\istenburg opende het programma met een tweetal voor drachten, waarnaar met aandacht werd geluisterd. Mevr. de Wolf-v. Velzen, mevr. Vonk-v. Velzen en mevr. v.d. Vis-Lap hielden als buurvrouwen een babbeltje over hun mannen. Waarop de leider volgde met een voordracht, getiteld „Gescheiden". Mevr. Vonk- v.d. Vis en mevr. Vonk-v.d. Meer ga ven weer hoe Snip en Snap gymnastiek gingen beoefenen met behulp van de radio „De uitnodiging" was een voor dracht door de leider. Mevr. Vos-Bruin f o, maakte aan verschillende soos-le bekend, wat hen uit „Tantes erfe werd toegedacht. Onder het gebi S van thee en gebak werd druk geb beid. Dan volgde onder leiding mevr. Roeper-Keijser het Kino-s waaraan door allen werd deelgenon Voor ieder was een prijs beschikte Met spanning werd dit spel gevo al Toen volgde uitreiking der pnj in van de gehouden spelen gedurende seizoen. De leider maakte met een passelijk woord de winnaars bekend mevr. Roeper deelde de prijzen uit Tot slot werd dank gebracht aan medewerksters van deze onvergeteli middag. AANWINSTEN OPENBARE BIBLIOTHEEK Romans: Belcampo. Verborgenheden; Chajln R. De reizen van pater Key; Claes, Charleke Dop; Gallico, P. Ada Ha; gaat naar New York; Gide, A. Isabe Gunzel-Lubbers, J. Vandaag of m gen; Membrecht, S. De eersteling Mönnich, H. De vierde plaats; Nijn ten-Doffegnies, H. J. van. Gro r Porter, K. A. Het narrenschip; Que! n lec, H. Gevecht met het onzichtbi Rinser, L. De volmaakte blijdsch Szabo, M. de andere Esther; Salinf J. D. Puber; Vestdijk, S. Het gena schot; Vries, Th. de. Het motet voor kardinaal. WEEKENDDIENST ARTSEN voor alle artsen van zaterdagochtend 8 uur maandagmorgen 8 uur Dokter SIEBINGA, tel. (02222) 234 DIERENARTSEN Ingaande zaterdagmorgen 12 uur J. BEEKMAN, tel. (02220) 2936 GROENE KRUIS ingaande vrijdag 24 uur tot en maandag 13 uur Zr. MANNESSEN, Den Burg, (02220) 2414. R.K. KERKDIENSTEN weekend 27 - 28 mei 1967 Den Burg: zaterdag 19.30 uur; zondag: 8.30 en 10.30 uur; De Koog: zondag 10.00 en 20.00 uur Oudeschild: zaterdag 19.00 uur; zondag 10.30 uur. Den Hoorn; zondag 9.00, 19 00 uur. De Cocksdorp: zondag 8.30, 19.30 ui Oosterend: zaterdag: 19.30 uur; zondag 10.00 uur. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag 28 mei 1967 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Froentjes Heilig Avondmaal 17.00 uur ds. Dijkstra, uit Den Helder jeugddienst De Cocksdorp 10 uur 'ds. Socsan Maandcollecte kerkvoogdij Den Hoorn 10 uur ds. Oskamp, Nederlan 2 Engelse kerkdienst. De Koog 19.30 uur Eerw. heer Veldhuis De Waal 10 uur Eerw. heer Veldhuis Oosterend 9.30 uur Eerw. heer De Vries, uit Heemstede, extra collecte voor Macht van het Kleine. Oudeschild 11.00 uur Eerw. heer De Vries|il extra collecte voor de Macht van Kleine. GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10.00 en 19.30 uur ds. Uidam Oosterend 10.00 en 19.30 u ds. Van Leeuv§I« GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 uur Leesdienst in het Gebouw voor Chr. Belangen DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Koopmans (busje Den Hoorn) Oosterend 11.00 uur ds. Koopmans DOOR TO DORSSEN-VAN LOON 41. „Ze was zichzelf niet. Na alles, wat ze had meegemaakt, kon je het haar niet kwalijk nemen Op de een of an dere manier voelde ze zich bedreigd, toen ze hoorde, dat wij gingen trou wen". Het rijtuig hield stil bij het hotel. Nauwelijks hielp Max zijn vrouw uit stappen, of er klonk een luid gejuich op Ze keken lachend in het rond en ontmoetten alleen maar vriendelijke, hartelijke gezichten. Attie wuifde, aan gedaan, maar wist zich te beheersen. Ik moet alleen maar blij zijn. En dank baar. Dit is de gelukkigste dag van mijn leven. Na een drukte receptie had Max een pijnlijke rechterhand. Gelukkig, dacht hij, nu hebben we een uurtje om uit te rusten. Gelijk maar even profiteren van de gelegenheid en een praatje ma ken met Frans. De laatste bezoekster van de receptie verliet het hotel. Max keek zijn vrouw aan ,,En nu ga jij een uurtje rusten". Lachend vervolgde hij: „Als je wettige echtgenoot rust van nu aan op mij de plicht voor je welzijn te zorgen. Enne je hebt me gehoorzaamheid be loofd, nietwaar?" Attie glimlachte. „Je hebt gelijk. Ik geloof, dat een klein tukje me goed zal doen". Hij fluisterde haar in 't oor: „Om half negen komt de wagen vanavond. Dan knijpen we er stilletjes tussen uit voor onze huwelijksreis". „Ik verheug me er al op", fluisterde ze terug. Hij keek haar na, toen ze naar het kamertje ging, dat voor haar ingericht was om wat uit te rusten en ook om zich vóór het vertrek te verkleden. Daarna draaide hij zich om en keek naar de verschillende gasten, voorna melijk familieleden van Attie en hem En kennissen. Hij ontmoette de blik van Frans Sornee. Zwijgend liep deze op hem toe. „We moeten even praten, Frans. Nu is er een mooie gelegenheid voor. Kom met Mientje maar naar de serre. Die blijft voor de andere afgesloten". In de serre zaten ze bij elkaar. Max presenteerde sigaretten. „Zo", begon hij, „en nu de verrassing, waar ik het over had. Ik vind het heel verstandig van Frans, dat hij ontslag genomen heeft uit de dienst in Amerika. Welis waar ben je nu Amerikaans staatsbur ger, maar het lijkt me niet moeilijk om opniieuw je Nederlandschap terug te krijgen. Ik heb een paar relaties opge daan in de loop der jaren, in Den Haag. Die zet ik er wel achter. Sinds ik voor de staat deviezen verzamel, kan ik een potje breken, zie je?" Frans knikte begrijpend. „Wil je, dat ik hier blijf?" Max schudde zijn hoofd „Nee, dat is niet de bedoeling. Luisteren jullie eens goed. Ik heb een stuk industrieterrein gekocht in Brabant. Onder de gemeen te Gilze. Daar ga ik een nieuwe fabriek bouwen De bedoeling is, dat over eni ge tijd, als de fabriek daar klaar is, de carrosseriebouw grotendeels daarheen overgebracht wordt. Hier gaan we ons dan beperken tot het maken van vaste segmenten, zoals complete deuren en zijstukken. Op de duur wordt het hier te klein en ik kan hier geen kant meer heen. Elke meter grond is al benut. Dat lijkt me de beste oplossing. Ik koop een grote truck, bouw er zelf een bak op en daarmee rijden we dan iedere dag de segmenten naar Brabant. Momen teel wordt er al een kantoorgebouw geplaatst. En ik heb vergunning voor acht woningen. Eén daarvan is voor jullie. Frans kan, als hij wil, daar di recteur worden. Hij kent het vak en al ik hij er enige jaren uit geweest, ik zal zorgen voor goeie medewerkers, zodat hij binnen een jaar alles weer onder de knie heeft. Over het salaris zullen we het wel eens worden. Ik ben blij, dat alles weer helemaal in orde is gekomen tussen jullie. Zo moet het blijven. Ik ken Mientje en ik ken jou en ik weet nu, dat jullie nog wel eens met elkaar zullen kibbelen, maar uiteindelijk kun nen jullie toch niet buiten elkaar. Voor ons allemaal is het beter dat we niet te dicht bij elkaar wonen. Als we allebei hier in Hoogendijk blijven, voorzie ik toch weer moeilijkheden, al zijn we allemaal met beste voornemens be zield. Zo, mensen, laat maar eens ho ren, of mijn voorstel naar jullie zin is". Mientje greep als eerste zijn hand. „Max, het is meer dan ik had durven denken. Natuurlijk nemen we het aan. En.... verschrikkelijk bedankt, dat je ons zo wilt helpen". „Jullie hebben mij vroeger ook ge holpen. En zo hoort het: vandaag ik, morgen jullie Oké Frans?" De man stak zijn hand uit, die Max Ellegers stevig drukte. „Dan is dat voor elkaar. En wat de tijd betreft, vóór je daar kunt beginnen.... Attie en ik gaan een maand op reis. Dat kan ik nu doen zonder me ergens zorg over te maken. Tenminste, als jij me wilt hel pen. Met je vrouw. Ik stel voor, Frans, dat jij vanaf morgen de leiding hier op je neemt. Ik heb dat met de bedrijfs leiders al in orde gemaakt. Gedurende de maand, dat wij weg zijn, ben jij hier de baas. Dat ben je al eerder geweest, dus ik neem aan, dat het je wel zal lukken. En als Mientje dan zo vriende lijk wil zijn om ons huisik zeg: ons huis, dus van Attie en mij, maar ook van jullie beiden, in orde te hou den, zullen we beiden je er dankbaar voor zijn. Je bent een uitstekende huis vrouw, daar weet ik van mee te praten. Jullie zijn hier dus weer een volle maand in je eigen huis. Laat je spul len uit Amerika maar overkomen. Als je geld te kort hebt, spijker ik wel bij. In orde?" Frans en Mientje keken elkaar aan gedaan aan. Toen viel de vrouw in de armen van haar man en begon te hui len. „Dat is.dat heb ik helemaal niet verdiend na. „Sssstt!" antwoordde Max, „daar zouden we niet meer over praten. We hebben allemaal wat goed te maken en dat doen we bij deze. Wat achter ons ligt, is verleden tijd. Daar willen we nooit meer aan denken en dat zal nooit meer ter sprake worden gebracht. En Attie denkt er net zo over". Frans zei: „Je bent een schat van een vrouw gekregen, Max. Ik ben er van overtuigd, dat jullie gelukkig zullen worden". De man knikte. „Ik eveneens. En als jullie ons voorbeeld willen volgen. ga je gang. Niets zal ons liever zijn". Frans kuste zijn vrouw teder. „Dat gaan we vast en zeker proberen, niet Mientje? Met de kleine meid". Het leek wel, of de persoon in kwes tie het had gehoord, want de deur van de serre werd geopend en een meisje van ruim 10 jaar trad binnen. „Gut, zitten jullie hier", vroeg ze met een onmisbaar Engels accent. „Ik kon tante Attie ook nergens vinden. Waar is ze, oom Max?" Max trok het meisje naar zich toe en streelde haar wang. „Tante Attie is een beetje moe na alle emoties van deze dag, liefje. Ze slaapt een uurtje. En je vader en moeder hadden wat met me te bepraten". „Dus verstoppen jullie je hier. En wij maar zoeken. We dachten, dat jul lie er al vandoor waren gegaan, zie je?" „Vanavond. We blijven eerst nog een paar uurtjes. Ik moet jou nog een beetje plagen, snap je?" Hij trok haar speels aan de lange haren. „O, mama, daar begint-ie weer. Dat deed oom Max vroeger toch niet, he?" „Vroeger zat je op mijn schoot, klein duveltje", antwoordde hij en trok haar op z'n knieën. Maar het meisje liet zich gegeneerd op de grond zakken. Ze kreeg een kleur en antwoordde: „Maar oom Max, ik ben geen vier meer!" Ge lijk liep ze de feestzaal weer binnen. „Dat zal een knappe jongedame wor den", zei Max, haar nakijkend. Uren later reed een auto over de grote weg naar het zuiden. Achter het stuur Max Ellegers, naast hem zijn jonge vrouw. „Dus alles is in orde?" vroeg ze. Hij knikte. „Alles, liefje. Frans zwaait gedurende onze afwezigheid de scepter in de fabriek, daarbij bijge staan door onze onvolprezen Pietje Krijn, die misschien nog meer weet van autobussen en toeringcars dan ik zelf. En Mientje zorgt voor ons huisje. Als we weer terug zijn, is de noodwoning in Brabant klaar en verhuizen ze daar heen". Attie ging dicht tegen hem aanzitten ti ir en sloeg haar arm om zijn midd „Wat heerlijk, dat alles zo goed gei geld is, he? De gedachte, dat Mien altijd in onze buurt zou zijn, zou toch geen vredé geven". „Dat zagen beiden ook in. Er is veel voorgevallen, al hebben we er e punt achter gezet". De vrouw zei; „Als ik nog terugde aan de onverwachte terugkeer i Frans en zijn dochtertje „Het kind vloog haar moeder om hals.... toen was voor Mientje all weer goed. En accepteerde ze Frans de koop toe". Ze schudde haar hoofd. „Nee, Mi een vrouw ziet zoiets scherper dan man. Mientje houdt wel van Frans als hij het drinken laat, zullen ze be 'n een derde keer opnieuw met elkaar g 8 lukkig zijn. Temeer, omdat Sjaant niet buiten haar moeder kan. Zoals het nu geregeld hebt, is het de bei oplossing: wij in Hoogendijk. zij Gilze". Hij keek haar lachend van terziji aan. „Wie worden het gelukkigst, lie je, zij of wij?" „Wij natuurlijk, want wij moet< nog beginnen. Ons geluk is volkome liefste. Niemand zal ons dit kunnt ontnemen". Max remde af en zette de wagen a; - de kant. Hij zette de motor stil draaide zich naar zijn vrouw. „W denk je nu, dat er aan de hand i Motorstoring?" Ze vleidde zich tegen hem aan „I ken jou door en door, mijn heergemai Je kunt niet eens aan één stuk doo rijden naar ons hotel, zonder me evi gekust te hebben. En omdat je e< voorzichtige man bent, zet je de wag< even stil". Hij trok haar in zijn armen en kus haar innig. „Juist. En omdat ik ee voorzichtig man ben, krijg je op ogenblik maar twee kussen". Hij bot zich naar haar oor en fluisterde daarii „Ik moet toch minstens wat beware voor straks.... voor vanavond." Toe bloosde de jongevrouw, maar in h< donker was dit niet te zien. Enkele minuten later trok de wage snel op en was weldra opgelost in duisternis van de avond. EINDE.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 2