(fro en (/tmrts-Jexels in het hart-, Vier stemmen tegen verhoging van personele belasting RITIEK OP ONWAARACHTIG REGERINGSBELEID Medewerking publiek nodig bij bestrijding vernielzucht „Eens komt het geluk" oembollencultuur landelt onsportief EETHOEKEN Moerbeek's Ons nieuwe (Texelse!) feuilleton 80e JAARGANG No. 8169 G 30 MEI 1967 5 pe nt N.V. v/h Langeveld De Root) K 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 [arry de Graaf, Keesomlaan 43, Den L (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- fcisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. -f 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct. p. mm. IE Met vier stemmen tegen heeft de gemeenteraad vrijdagmiddag zijn fiat ge ven aan het voornemen van B. en W. om de opcenten op de hoofdsom der •rsonele belasting tot 200 te verhogen. Door deze verhoging zal de gemeente ixel jaarlijks ongeveer ƒ15.000,meer in het laatje krijgen. Het gemeente- tstuur was min of meer gedwongen om met een dergelijk voorstel te komen, ndat de minister anders niet bereid zou zijn het begrotingstekort door een :tra uitkering uit het gemeentefonds te dekken. De raad met de rug tegen muur ging morrend akkoord, behalve de drie aanwezige leden van de :dA-fractie en de heer P. Smit van de KVP. Zij uitten scherpe kritiek op •t onwaarachtige regeringsbeleid, dat tot dit voorstel heeft geleid en wen- len het hoofd daar niet voor te buigen. De heer P. Smit, die aanvankelijk had gezegd „met pijn" met de verhoging tkoord te zullen gaan, stemde tenslotte toch tegen, nadat de socialisten van un misnoegen hadden blijk gegeven. de belastingheffing, merkte wethouder C. Joustra op dat men daar moeilijk vanaf kan stappen. De classificatie bij de personele belasting houdt verband met de huurwaarde, die in Den Burg nu eenmaal hoger is dan elders op Texel. Mevrouw J. Koning-Bruin consta teerde, dat het rijk steeds meer tracht het belastinggebied tot de gemeenten uit te breiden. Dus terug naar de situa tie van voor de oorlog toen zelfs de inkomstenbelasting door de gemeente werd geheven. Tegen een dergelijke ontwikkeling was zij zeer gekant. Wet houder Daalder was het met haar eens, maar vond toch dat de gemeenten wel een redelijke verantwoordelijkheid mogen dragen. Hetgeen mevrouw De Koning ook vond, als die verantwoor delijkheid niet groter werd dan nu het geval is. Daarom kondigde zijn aan te gen te zullen stemmen. De stemming volgde, met het genoemde resultaat. Met de verkoop van enkele stukjes grond aan en nabij de Emmalaan aan de Bakker-van Maarleveldstichting ging de raad akkoord. Op een vraag van de heer Westdorp antwoordde de voorzitter, dat het bij de hoek gelegen strookje niet nodig zal zijn om de weg ter plaatse te verbreden. De heer Smit hoopte dat op het voor tuinaanleg be stemde hoekstukje geen hoge begroei ing zou komen. Vernield eigendom Naar aanleiding van de ƒ5000,die de gemeente m de begroting heeft moeten opnemen om vernield gemeen telijk eigendom te herstellen, vroeg de heer F. Standaart (Texels Belang) of het niet mogelijk is de herstelkosten te verhalen op de veroorzakers van de vernielingen. De voorzitter antwoordde ontkennend. Het gaat hier om herstel van verkeers- en straatnaamborden. Anders ligt het bij de vernielingen in de nieuwjaars- en luilaknacht. Daar wordt een uitvoerig onderzoek naar ingesteld en het ziet er naar uit dat de meeste daders wel zullen kunnen wor den aangesproken. De heer Westdorp meende, dat het voor de politie onmogelijk was bij de oude jaarsviering en luilak de verniel- zuchtigen te pakken en te verbaliseren. Hij vond dat de politie van een foto toestel gebruik moest maken om de da ders op heterdaad te registreren. De heer Standaart dacht dat er bij de luilakvernielingen genoeg getuigen zijn geweest om enkele daders te kunnen pakken. De heer P. Smit: Ze hebben een uitvoerig onderzoek ingesteld en diverse jongelui aan de tand gevoeld. In 'hun angst als enige gepakte voor alle schade te moeten opdraaien noem den ze graag de namen van medeplich tigen". In een fototoestel zag de heer Smit niet zoveel. Hij dacht, dat de jon gelui de camera zouden vernielen als ze merkten dat ze gefotografeerd wer den. „Want het is geen lekker stel letje!" De heer Westdorp concludeerde, dat de politie zonder medewerking van ouders en publiek voor een hopeloze taak staat. De voorzitter was het met hem eens. Hij dacht dat de medewer king wel groter zal worden als men bedenkt, dat men uiteindelijk zelf de dupe is van de vernielingen. De heer C. Koorn (CHU) bleef het fototoestel de oplossing vinden. Als de politiejeep daarmee wordt uitgerust, zal men veel daders kunnen indentifi- ceren. De burgemeester zei, dat een fototoestel zijn nut reeds heeft bewe zen. Een deel van de daders van oude jaarsavond is met behulp van foto's achterhaald. De heer Westdorp be treurde het, dat de afwikkeling van deze zaken zo bijzonder lang duurt. De opvoedkundige waarde van straffen is veel groter als ze direkt op de zonde volgen. en W. hadden in hun voorstel aan raad opgemerkt, dat het in het ka- van de opvoering van de gemèen- ijke inkomsten met gewenst was de itaande classificatieverordening te jzigen. (Sinds 1931 valt Den Burg en igeving in de zesde en overig Texel de achtste klasse). Zou men wel jzigen, dan zou de belastingopbrengst er worden. De heer J. Westdorp /dA) zag niet in waarom men de rfoeide classificatie niet zou kunnen leffen. De minister heeft gesteld dat gemeente de eigen inkomsten moet voeren. Aan deze eis zou bij een ge lere belastingopbrengst als gevolg de classificatieopheffing toch ook voldaan? Tegenstrijdigheden laanvaardbaar noemde de PvdA- ictieleider de tegenstrijdigheden in |t doen en laten van de regering ten ;ien van de belastingpolitiek. Het binet heeft gezegd tegen belasting- tfioging te zijn, maar dwingt de ge- ienten tot belastingverhoging over gaan. „Ik ben niet bereid daar voor stemmen en wil eerst eens afwach- i welke andere gemeentelijke belas- igen de minister verhoogd wil zien!" Voorzitter burgemeester C. De Ko- ag: „Als U zegt: ik vind dit on- larachtig, dan wil ik dat graag be- achtigen. Het is zéér onwaarachtig, ït met de linkerhand doen alsof men geeft en het met de rechterhand :er terugtrekken. Ik ben het dus met eens maar dat neemt niet weg dat de verhogingen moeten aanvaarden 1 voor de gemeente nog wat te kun- n doen. Anders wordt ieder verzoek meer geld afgewezen". Westdorp: Voorzitter, u weet dat wij en tegenstander zijn van noodzake- ke belastingverhoging, maar met ze onwaarachtigheid kan ik mij niet iremgen. Geen vrije beslissing De heer P. Smit was nog niet voor mens tegen te stemmen. „Het gaat er om een bedrag van J 15.000,Als nog voor eenzelfde bedrag aan be sting bijkomt, wordt het ƒ30.000, at niet meer is dan een rijksdaalder T man. Daardoor wordt het mogelijk it noodzakelijke te blijven doen. Als e door ƒ15.000,te betalen ons be- rotingstekort gedekt krijgen, zijn we id!" De heer Smit vond overigens dat hier niet van een vrije beslis- ng sprake was. Mevrouw J. Koning-Bruin (PvdA) >nd, dat als de raad met de verhoging et akkoord zou gaan, men in Den Bag zou weten dat de gemeenten niet les lijdelijk aanvaarden. Wel classificatie Naar aanleiding van de kritiek van heer Westdorp op de classificatie bij Donderdag 1 juni Burg, City Theater, Tcxelfilm, aanvang |.00 uur. psterend, Schoolzoldcr o.l.s. Oosterend, jpvoering van de kinderoperette „De brui- pi van de kabouterkoning". Vrijdag 2 juni •osterend, Schoolzolder o.l.s. Oosterend, •ering van de kindcropcrctte „De bruiloft i de kabouterkoning". Zaterdag 3 juni Hoorn, Viswedstrijd voor kampioenschap fbij paal 9, aanvang 9.30 uur. Zondag 4 juni [en Hoorn, Viswedstrijd voor kampioenschap paal 9, aanvang 10.30 uur. Wethouder J. Daalder: „Het is zaak dat met wettelijke middelen dit steeds uitbreidende vandalisme wordt beteu geld, want dit gaat een groot kwaad worden". Tegen de luilakviering op ziohzelf had geen der raadsleden bezwaar. Van de heer Westdorp mochten de jongelui zelfs de gehele nacht wel lawaai ma ken. „Je hebt tenslotte nog 364 nachten om uit te slapen!" De burgemeester feliciteerde De Koog met het geslaagde initiatief om de luilak-energie in andere, meer nut tige banen te leiden, maar hij was niet zo optimistisch dat hij verwachtte, dat het een tweede keer ook zou lukken. Foei De heer C. Koorn; In Den Hoorn wordt elk jaar 's morgens vroeg ge voetbald. Daar is geen recreatieleider, maar een Hoornder organiseert dat tel kens. In Den Burg hebben we wel een recreatieleider, maar die man heeft er niets aan gedaan. De heer Westdorp protesteerde tegen deze opmerking van de CHU-man. „Ik vind dat niet juist. Dit te zeggen van iemand, die zich niet verdedigen kan!" De heer Koorn zei •het zo schenp niet te hebben bedoeld. Op zijn verzoek werd aan de heer H. G. Wieringa eervol ontslag verleend als hoofd van de open bare lagere school te Oosterend. In Oosterend wacht men al jaren op een onderwijzerswoning, maar wethouder Daalder zei dat het ver zoek om ontslag daar niets mee te maken heeft. De heer Wierenga kon zijn positie verbeteren. Een troost is dat voor de vakante on derwijzersplaats voldoende sollici tanten beschikbaar zijn. De burge meester hoopte, dat men een man met dezelfde kwaliteiten zou kun nen benoemen. Tijdens de rondvraag complimen teerde de heer F. Standaart (Texels Belang) het gemeentebestuur met de aankoop van de collectie tekeningen van Texelse landschappen van Blok v.d. Veldén. Hij hoopte, dat wanneer weer eens de mogelijkheid zich voor doet om schilderijen of tekeningen te kopen, men daar weer gebruik van zal maken. De burgemeester deelde mee, dat het voornemen bestaat om aan alle door Blok v.d. Velden vastgelegde land schappen foto's van de huidige toestand toe te voegen. De documentaire waarde van de collectie zal daarmee aanzien lijk stijgen. Ziekenauto Op de vraag van de heer Standaart wanneer de nieuwe ziekenauto in ge bruik kan worden genoemen, moest de burgemeester het antwoord schuldig blijven. Voor de desbetreffende begro tingspost is nog geen goedkeuring ver kregen, maar er is bij GS op aange drongen deze voor het zomerseizoen te verstrekken. De auto is onder voorbe houd besteld. De heer Standaart informeerde voorts of het mogelijk is dat de ge meente garant staat voor hypothecaire geldleningen ten behoeve van Texe laars, die een eigen woning willen laten bouwen. Verschillende aannemers bouwen op het ogenblik woningen in eigen beheer om ze daarna te verkopen. De ministeriële Beschikking Geldelijke Steun Eigen Woningen van 7 oktober 1966 schept deze garantiemogelijkheid tot 90%. De heer Standaart vroeg of het mogelijk is dat de gemeenteraad in de eerstvolgende vergadering het prin cipebesluit neemt, waarbij B. en W. ge machtigd worden in voorkomende ge vallen deze garantie te verstrekken. Dit zou het meest praktisch zijn, omdat anders voor ieder afzonderlijk geval een apart raadsbesluit moet worden genomen. De burgemeester zei niet di rect te kunnen beoordelen of dit moge lijk is. Standaart: Het is wettelijk gere geld. De particuliere bouw wordt er door bevorderd, waardoor de woning- wetbouw wordt ontlast. Mevrouw Ko ning-Bruin: Dat kun je ook omdraaien! De burgemeester wilde graag de mogelijkheden onderzoeken, maar vreesde, dat men wel weer op de eer der tijdens de vergadering gesignaleer de onwaarachtigheid zou stuiten. De ene minister zegt dat je bepaalde ga ranties mag verlenen en de ander zegt dat je daarbij beneden een bepaald to taalbedrag moet blijven, waardoor er in de praktijk niets van terecht komt. Ook de garantie die de gemeente voor de leningen ten behoeve van de bouw, van het zwembad wilde geven, is om die reden afgewezen. Recrcatieconsulent Kritiek had de heer Standaart op het feit, dat ter gelegenheid van de oranje- (zie vervolg pagina 2) Uit beruchte bocht gevlogen. AUTO LANDDE IN VOORTUINTJE DE KOOG Zondagochtend om on geveer negen uur vloog een DKW per sonenauto met vier Duitse toeristen op de Boodtlaan te De Koog uit de bocht. De bestuurder nam de verraderlijke bocht, waar in het verleden reeds meerdere ongelukken zijn gebeurd, met te grote snelheid. De wagen maakte een buiteling en kwam ondersteboven in het voortuintje van de heer Jellema tot stilstand. De carrosserie werd zeer zwaar beschadigd, maar de inzittenden kwamen allen met de schrik vrij. BLIKSCHADE BIJ AANRIJDING Een toerist, die met zijn auto het bungalowterrein Venneman wilde ver laten, lette onvoldoende op het ver keer op de Gerritslanderdijk, zodat het kon gebeuren, dat hij door een taxi van de fa. Rey uit Den Burg werd aan gereden. Beide auto's liepen blikschade op. Geen der inzittenden werd gewond. ONGELUG MET GOEDE AFLOOP Door van zijn trekker te springen heeft de 25-jarige Jan Zoetelief, „De Arend" zich vrijdagavond ongetwijfeld het leven gered. Op het land bij de boerderij was hij bezig gras te schui ven. Toen hij over een grasbuit schuur de begont de trekker te glijden en kan telde. De heer Zoetelief sprong er on middellijk af, maar kwam toch nog ge deeltelijk onder de achter de trekker bevestigde grasvork terecht. Hij klaag de over pijn en werd naar het Lidwi- naziekenhuis vervoerd. Daar werd ge constateerd, dat hij slechts enkele pijn lijke bloeduitstortingen had opgelopen. De afloop zou noodlottig zijn geweest als hij op de trekker was blijven zitten, want deze lag na de buiteling met de wielen omhoog. OPSLAGPLAATS UITGEBRAND Een bij het strand paal 9 staande opslagwagen van de fa. VVijnands is za terdagochtend door onbekende oorzaak uitgebrand. In de wagen waren enkele honder den liters olie en benzine opgeslagen alsmede een uitgebreid assortiment machineonderdelen. Alles ging verlo ren. De brand werd te laat ontdekt. De brandweer beperkte zich tot na blussen en het redden van in de nabij heid van de wagen opgeslagen tanks benzine. De schade beloopt ettelijke duizenden guldens. TEXELSE MARKT Gisteren werden 1175 lammeren aan gevoerd, die 90,tot ƒ112,per stuk opbrachten. Verder waren er 25 1-jarige 6chapen (ƒ145,tot ƒ155, en 5 oude schapen (ƒ90,tot ƒ100, MEUBELHANDEL Den Burg - Tel. 2572 Concours Leeuwarden „EXCELSIOR" BOEKTE ZEER GOEDE RESULTATEN Fanfarekorps en drumband van „Ex celsior" uit Oosterend kwamen woens dagavond in feeststemming uit Leeu warden terug. Dat was geen wonder, want de 70 man sterke vereniging had het er op het in de Friese hoofdstad gehouden concours zeer goed afge bracht. In de eerste afdeling werd bij de concertwedstrijd een tweede prijs behaald en bij de marswedstrijd een „dikke" eerste prijs. Bij de marswed strijd werd het op één na hoogste re sultaat bij de dertien deelnemende korpsen geboekt. De prestatie van „Excelsior" is opmerkelijk als men be denkt dat het korps vorig jaar nog in de derde afdeling speelde en in een keer de sprong naar de veel zwaardere eerste afdeling had gemaakt. Dirigent A. Kuik vertelde ons over dit resultaat bijzonder voldaan te zijn. Hij was van mening, dat de leden zich tot het uiterste hadden ingespannen tijdens de vele repetities. Alleen aan deze volledige inzet is het te danken dat een zo beste beurt kon worden ge maakt. „Excelsior" is een vereniging, die zich de laatste tijd snel uitbreidt. De vele jonge, weinig ervaren leden hebben zich echter zo ingespannen, dat die een zeer goed resultaat niet in de weg heeft gestaan. Het concours in Leeuwarden werd georganiseerd door de Nieuwe Friese bond van Christe lijke Muziekverenigingen. Donderdag 13 juli MUZIKALE SHOW IN CULTUREEL CENTRUM Onder het motto „Music Now!" zal donderdagavond 13 juli in hét Cultu reel Centrum een gevarieerd muziek programma worden verzorgd. De orga nisatie berust bij het concert- en thea terbureau „Intertain" te Haarlem, dat in deze nauw samenwerkt met de stich ting Cultureel Werk Texel. Aan de show werken mee Ria Valk, Jacco van Renesse, The Luckberries, Roek Wil liams and the Fighting Cats, Tony Roos, Annemiek v.d. Broek, de pianist Peter Bark en een vijftal anderen. Het programma, overwegend be staande uit muziek die op dat moment „in" is, wordt onderbroken door een modeshow. Het bezoek van het artistengezel- schap aan Texel is een onderdeel van een toernee die een maand duurt. De organisatoren kampen nog slechts met één probleem, dat het bezoek aan Texel mogelijk in de weg zal staan. Voor achttien artiesten heeft men in deze drukke periode nog geen onderdak ge vonden. Gehoopt wordt, dat er vol doende Texelaars zullen zijn, die be reid zijn logiesgelegenheid van behoor lijk gehalte aan te bieden, uiteraard tegen normale betaling. Men gelieve contact op te nemen met het bureau Culturele Zaken, raadhuis, tel. 2141. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 30 mei 0.20 en 12.48; 31 mei 1.00 en 13.34; 1 juni 1.54 en 14.37; 2 juni 3.02 en 15.49; 3 juni 4.15 en 16.57. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Onze lezers zullen in de komende nummers van onze krant een feuil leton kunnen volgen, dat afwijkt van het gebruikelijke type. Het speelt namelijk op Texel. Het ver haal is overigens pure fantasie, in geen enkel opzicht dus historisch. Onder de titel „Een man keerde weer" is het meer dan 25 jaar gele den al eens geplaatst en het succes was zo groot, dat het kort na de oorlog in boekvorm is uitgegeven. Toch geloven wij dat na zoveel jaren het overgrote deel van onze lezers het verhaal niet kent of het zich niet meer herinnert. De geschiedenis speelt in de cri sisjaren en doet daarom misschien enigszins ouderwets aan, hetgeen overigens aan het leesgenoegen mets hoeft af te doen. Samenvatting van de inhoud Geert van der Plas, een werkloze Alkmaarse fabrieksarbeider, komt op Texel en in een café te Oude schild krijgt hij een betrekking aan geboden. Hij voelt niets voor dit baantje als „kroegkneoht", zoals hij dat noemt en bedankt. Als hij na een paar weken nog geen werk heeft en ruzie krijgt met zijn vader, verlaat hij het ouderlijk huis en komt uiteindelijk weer op Texel, waar hij het baantje bij „Blonde Nel", de eigenaresse van het café, aanneemt. Aanvankelijk gaat alles goed, maar dit werk bevredigt hem toch niet. Zijn vak is hem lief en na enkele maanden keert hij naar Alk maar terug, waar hij evenwel geen mogelijkheid ziet om werk te krij gen. Geheel terneergeslagen komt •hij met de laatste boot weer in Ou- schild, waar Nel, die hem ver wachtte, hem tegemoet loopt. Dan gaan zijn ogen open en merkt hij dat hij van Blonde Nel houdt. Ze trou wen, maar als de stille wintermaan den komen op het eenzame eiland, krijgt hij heimwee naar het vaste land. Er ontstaat een verwijdering tussen man en vrouw en als hij, overigens ten onrechte, beschuldigd wordt van mishandeling van zijn vrouw, verlaat hij het eiland en gaat naar Amsterdam. Daar dreigt hij ten onder te gaan in de maalstroom, maar Nel, die nasporingen naar hem heeft gedaan, vindt hem na lange tijd terug in een ziekenhuis. Als Geert hersteld is, keren beiden terug naar Texel, waar Nel het café verkocht heeft en in Den Burg staat een smederij op hem te wachten. Dan komt het grote ge luk, dat daarna nog een ogenblik verduisterd wordt door de terugkeer van een man, die men dood waande, maar deze wil dit geluk niet breken en vertrekt nog diezelfde avond. De eerste aflevering van ons nieuwe feuilleton treft U in dit nummer aan.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1