«RAIFFEISENBANK ieerbaanp „Eens komt het geluk" BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER 2741 5 waar men véél meer doet tlan sparen. Feuilleton: e Controle op naleving kampeer ver dening niet eenvoudig e spaarbank en alle bankzaken De Raiffeisenbank doel alle bankzaken, ook reisdeviezen. Gemakkelijk voor u TARVO OP TAFEL - GEZONDHEID IN Hl ALTIJD IN DE ORIGINELE VERPAKKING door Henk van Hees wijk HOOFDSTUK I „Een glaasje melk, alstublieft" Statig neeg de zon in het Westen en het leek alsof een grote, gouden vuur bal straks in die onmetelijke zee zou uitdoven, 't Was een majestueus ge zicht, dat elke avond opnieuw een ge weldige bekoring uitlokte en iedereen gencot er dan ook van, want het was telkens weer een nieuwe gewaarwor ding. In het kleine Texelse badplaatsje De Koog was het rustig: het was nog voor-seizoen, begin juni en dan waren er nog niet veel gasten. Een enkele bader vertoefde in het zilte nat en liet de schuimende golven der eeuwige branding over zich heen plonzen Een wijle bedekte de mensenhoge water massa de silhouet, die zich scherp afte kende tegen het goudgele zonlicht, om daarna wijd uiteen te spatten, zodat de bader weer zichtbaar werd, bedekt met schuim en druipende van het zilte zee water, de ogen uitwrijvend, even wach tend tot een nieuwe golf hem weer on zichtbaar maakte. 't Was voor de tijd van het jaar een vrij warme dag geweest en zelfs de avond bracht nog weinig afkoeling:, het bleef zoel, alsof een warme dampkring bleef hangen en de drukkende atmos feer en de donkere wolken, die zich in het Noord-Oosten tegen de gezichtein der aftekenden, dedij de komst van een onweer vermoeden. De meeste badtenten waren nog dicht en onbewoond en de enkele tijde lijke huurders van de overige zaten, ieder met hun eigen gedachten in ge makkelijke strandstoelen te staren naar datgene, dat toch altijd maar weer op nieuw en voor iedereen bekoring bezit de zee Op de duinenrand zat een jongeman met een fiets naast zich, eenzaam le turen over de wijde watervlakte. Ook hij had even de zee opgezocht om in haar nabijheid uit te rusten van de vermoeiende dag, die achter hem lag en, die evenals alle andere voorbijge gane dagen, niets dan ontgoocheling en teleurstelling had gebracht. In de vroegte van de morgen was hij op weg gegaan om werk te zoeken, zoals hij al zovele dagen had gedaan De ganse dag had hij rondgefietst op het eiland, waarvan gezegd was, dat daar allicht met het oog op het komende bad seizoen wel werk te vinden zou zijn. Echter zonder resultaat. Ook bij de boeren en tuinders had hij aangeklopt. Een enkele had hem wel gevraagd, of hij wat kon, wal of zijn vak was. Maar wat had een machine-bankwerker voor verstand van koeienmelken Het slot was steeds geweest: „Néé, jonkie, 't spiet me, maar ik kón je niet gebrüke: ik hèèw niks an je". En nu zat hij, voor de zoveelste maal ontmoedigd, op een duinenrand droef geestig voor zich uit te staren. Waarom was het leven zo wreed, dat er voor hem, gezonde jonge kerel, geen werk was? Hij wilde toch van alles aanpak ken7 Was er geen werk voor hem in zijn vak, nu ja, niets aan te doen, maar hij wilde toch ook wel wat anders aan pakken, wanneer hij maar zoveel ver diende, dat h j er eenvoudig van kon leven Hij had de boer op het Noorden van het eiland bijna gesmeekt hem toch in dienst te nemen, al was het dan maar voor de kost en een gulden zak geld. De Texelse schapenboer had hem medelijdend aangezien, maar voor hem was de hoofdzaak een bruikbare kracht. Hij had de jongeman met ken nersoog gemonsterd: die smalle bleke handen, dat magere lijf, dat pezige ge laat.... nee, dat mannetje, hoe graag hij ook wilde, was niet geschikt voor zware boerenarbeid. De jongen zou er binnen een paar maanden bij neerlig gen en dan had hij er maar de last en narigheid van. En er waren eilanders genoeg, die beter voor het werk ge schikt waren. Zo was het overal gegaan. Iemand had hem een paar centen willen geven. Verontwaardigd was hij weggefietst, met een rode kop. Wat dachten ze wel van hem? Hij was geen bedelaar! Wer ken wilde hij, maar geen aalmoezen ontvangen. Een ander had hem laten mee-eten aan de eenvoudige boerendis. Aanvankelijk had hij ook dit gewei gerd, maar op de belofte van de boer, dat hij er de moestuin voor kon schof felen, had hij tenslotte aangeschoven aan de wit-geschuurde tafel, waar een schaal met dampende aardappelen 'klaar stond. De goedige boerin had hem bovendien een groot stuk spek ge geven, dat hij deze zware kost niet gewend zijnde met moeite naar bin nen had gewerkt. Zo had hij hier en daar op het eiland getracht werk te vinden, doch steeds zonder resultaat. Vreemden zijn nu eenmaal, als ze wat willen halen, niet bepaald gezien- op het eiland. De Texe- laans isoleren zichzelf onwillekeurig en staan ietwat wantrouwend tegenover iedereen, die van het „vaste land" komt De moed was er zodoende bij de jongeman al weer uit en nu zat hij mis troostig op de duintop naar de grote watervlakte te turen. Hij had daar al geruime tijd vertoefd en inmiddels ging de lucht hoe langer hoe meer betrek ken; eerst langzaam, doch gestadig aan werd het wolkenpak dikker en de lucht grijzer, zodat de zon ten leste achter dit zware tapijt schuil ging. Een dof gerommel kondigde als een voorbode het naderend onweer aan. De plotseling opstekende wind deed de jongeman weer tot zcihzelf komen. Verschrikt sprong hij op en tuurde naar de lood grijze lucht, die voor iemand, die nog zo ver van huis verwijderd was, niets goeds voorspelde. Hij zag op z'n horloge en bemerkte, dat hij bijna een uur had zitten mijmeren en zich nog zou moeten haasten om de laatste boot naar de overkant te halen. Zo vlug hij kon waadde hij door het mulle zand en bereikte weldra de straatweg, die hem via de dorpen naar de haven moest voeren. In een flink tempo reed hij De Koog uit, de lange bochtige weg over naar de aanlegplaats van de boot. Het onweer kwam hoe langer hoe nader en de eerste bliksem flitsen doorkliefden met kort fel licht het donkere uitspansel. Hij was d n ongeveer tien minuten van de hav u verwijderd, toen de eerste dikke dro e pels uit de donkere lucht vielen, o jongeman stapte even af, maakte vl u zijn regenjas los van de fiets, trok hl c aan en reed daarna weer zo snel e? 'kon verder. u Eindelijk bereikte hij de haven en e de reeds tot een stroom aangegroei /i regen zag hij even buiten de kade e boot, die hem naar de overkant h e moeten brengen, wegstomen. k Hij kon een uitroep van teleursti ling niet weerhouden en met een sp tige uitdrukking bezag hij de lege aa legplaats. Een wijle stond hij daar b sluiteloos. Wat moest hij doen? Het w c de laatste boot vandaag. De eerstvl gende ging pas de volgende morgen ii waar zou hij nu moeten slapen? 1 1< bezat precies genoeg geld voor het g v val hij een lekke band zou krijgen o i; derweg en om een kop koffie te kopt maar het was bij lange na niet toen kend voor een nacht logies. Doordat hij hoe langer hoe natt werd, kwam hij weer tot zichzelf. I keek eens rond of hij ergens kon schi len. Onder het afdak van een lotf stond een man en daar ging hij, m zijn fiets aan de hand, heen om voo lopig maar eerst de ergste regen af wachten. Hij kon moeilijk in dit we een onderdak gaan zoeken. „De boot gemist, hè?" zei de ma naast wie hij was gaan staan. De jongeman knikte. „Er is zek geen andere verbinding meer vanavoi met Den Helder?" (Wordt vervolgd) Met de nieuwe kampeerverordeninq die het mogelijk maakt tegen de clan destiene kampeerders op te treden toonde de gemeenteraad zich vrijdag middag zeer verheugd. Maar de nieu we verordening heeft alleen effekt als het mogelijk is de naleving ervan te controleren. Op de vraag van de heer Westdorp of de politie daarvoor vol doende mankracht beschikbaar heeft, antwoordde de burgemeester ontken nend. Maar de politie staat nu juri disch sterk en kan tenminste iets doen. Mej. A. G. Luijsterburg was bijzon der blij dat de nieuwe verordening er nog juist voor het seizoen was gekomen en hoopte dat de pers er uitvoerige be kendheid aan zou geven. Als ook de landelijke pers er aandacht aan wijdt, wordt de maatregel overal bekend en werkt dan preventief. De burgemeester merkte op, dat ook hier de medewerking van het publiek onmisbaar is. Het is onmogelijk om met een handjevol politiemensen alle schu ren en andere mogelijke verblijfplaat sen van clandestiene kampeerders af te lopen. Eigenaars van de boeten en an deren moeten een oogje in het zeil houden en zonodig de politie bellen. Als enkele malen bekend kan worden gemaakt dat proces verbaal is opge maakt tegen clandestiene kampeerders, zal dat anderen de lust benemen om ook eens op zo'n avontuurlijke wijze de nacht door te brengen. Wethouder J. Daalder zei dat het niet eenvoudig zou zijn meer politie mensen naar Texel te halen. „De mede werking van de burgerij is nodig om te kunnen zorgen, dat wij ons recreatie gebied gaaf houden". De heer C. Koom vroeg of een eige naar van een schuur, waarin buiten zijn medeweten wordt overnacht, straf baar is. De voorzitter dacht van niet. Al zal redelijkerwijs kunnen worden verlangd dat de betrokkene bepaalde voorzorgsmaatregelen neemt. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 31 mei a.s. worden de moe ders van Oudeschild en Den Burg verwacht Oudeschild van 13.00 - 13.45 uur; daarna Den Burg tot 16.00 uur. LEIDSE MARKT Op de Leidse markt werden vrijdag 1574 Texelse lammeren aangevoerd. De notering was 95,tot ƒ120,en ƒ125,De handel was redelijk. OP WADDENEILANDEN MELK 'S ZOMERS DUURDER In de maanden juni, juli en augustus van dit jaar mogen de prijzen van melk en melkprodukten op de wadden eilanden en in de provincie Zeeland met uitzondering van Tholen en Sint Philipsland verhoogd worden met 2 cent per liter of een cent per halve liter. De minister van economische zaken heeft dit goedgevonden vanwege de hogere aanvoerkosten in deze gebieden en de extra-eisen, die het toerisme er gedurende de zomermaanden stelt. Het produktschap had de verhoging ook gevraagd voor Goeree-Overflakkee maar de minister acht dit niet nodig. Ook heeft de minister het verzoek van het produktschap de verhoging op de waddeneilanden het hele jaar te laten gelden, afgewezen. Het produktschap gaat nog eens met de minister praten over de prijs van melk in eenmalige verpakking. De mi nister heeft de maximumprijs van melk in plastic gelijkgesteld met die van flfessenmelk, de maximumprijs van melk in kartonverpakking drie cent per liter of twee cent per halve liter hoger dan die van flessemelk. Het produktschap heeft de minister gevraagd, daar waar de klant de vrije keus heeft tussen flessemelk en melk in plastic of karton, de prijs van melk in plastic of karton vrij te laten. De minister heeft dat geweigerd. Naar zijn mening is 't niet altijd mogelijk, vast te stellen of inderdaad vrije keuze tus sen verschillende soorten verpakking bestaat indien hogere dan de in zijn prij zenbeschikking genoemde prijzen worden berekend. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot 22 mei 1967 Gevonden te Den Burg: damcsbril met roodbruin montuur, zilverkleurige poten, in bruine étui; zwarte damesportcmonnee inh. 1 gulden; grote pechlam of vcrsperringslamp; ƒ10,—. Verloren te Den Burg: portemonnee met de kleuren rood, zwart en wit, inh. 90 etzwarte lederen portemonnee met zilv knipsluiting; zwarte tas inh. portemonnee met inhoud; gouden herenzegelring; roodbruine lederen portemonnee inh. ƒ19,1 briefje van ƒ10, (verloren 10/4-'67); broodtas kl. legergroen inh. thermosfles en broodtrommeltje, blauw nylon jasje met capuchon, langs capuchon wit bontje; lichtbruine lederen herenportemonnee, inh. 1 of 2 buitenlandse munten; wollen witte meisjessjaal met kwastjes, donkerbruine porte feuille inh plm. ƒ17,50 met 2 papiertjes; gouden broche met granaat; 1 fototoestel Agfa; hercnpolshorloge merk Canding, double, rond model met zwart lederen bandje; witte handfietspomp; gouden halsketting met dito hangertje (sterrenbeeld); herenbril met donker montuur; muziekboek in rode plastic map en 2 kleine boekjes; weekendtas, kl. gebroken wit, plastic of skai; bruine hcrenportcmonnee met drukknoopsluiting inh. ƒ25,nagclvijl en enige postzegels; nieuwe melkbus met zwarte rand nummer 174; metalen kruiwagen met luchtbanden; bruine plastic handtas, aan 1 zijde suedc, inh. sleutels, portemonnee met klein geld en portefeuille inh. ƒ200.étui met sleuteltjes, beige portefeuille met open vakken en lipje inh. plm. ƒ90,papiertjes ntetnaam en aanbctalingsbriefje; smalle damesring met briljant; kicinbeeldcamera Agfa Isctte in bruinlederen étui; herenpols horloge merk Candino, rond model met zwart lederen bandje; bruinlederen heren portemonnee inh. wat kleingeld en 3 breek- pennen buitenboordmotor. Nog 9teeds blijkt niet algemet bekend te zijn, dat ons telefooi;,el isl nummer sinds 10 mei is on k Het oude nummer 2058 gee geen gehoor. -en Langeveld de Rooij N.l seg Texelse Courant jet >e id AANWINSTEN OPENBARE est BIBLIOTHEEK e Studieboeken: i Beets, N. De grote jongen; Be 1 Kempers, A. J. Voornamen; hoe ko irt we er aan? Wat doen we ermee?; B L lage. Jeugdboeken lezen en kit ve Gamow, G. De wereld der verschi] len; Giltay-Nijssen, L. Juwelen; G: n' ters, J. Daarom D '66; Houwaarl, n' Welbedankt; Huxley, A. Weerzien mijn nieuwe wereld; Kaufmann, re Het geloof van een ketter; Keiler, 1J Oost minus West nul; Ouweh 1 M. Dertig weekends in de nat ?r' Swann, P. De kunst van China, Ki en Japan. ar Jeugdstudiebocken: Bomans, G. Sprookjesboek; Brand, Reizen vroeger en nu; Fichter, G Vligende dieren; Hazekamp, G. A. jt Luchtkussen-voertuigen; Korn, J. atoom; Wilkeshuis, C. Honderd eeuv groot vertelboek uit onze geschiedt Aa OPENINGSTIJDEN c OPENBARE BIBLIOTHEEK De openingstijden zijn iets gewijz 'g; Maandag: 10.00 tot 12.00 uur; P Woensdag: 19.30 tot 21.30 uur; na Donderdag; 12.00 tot 13.30 uur (ver tijdens schoolvakanties) en 1 nl tot 17.30 uur; Vrijdag: 14.30 tot 15.30 uur en 19.30li' 21.30 uur. Jeugd: woensdag van 14.30 tot 1 1C( uur en vrijdag van 15.30 tot 17.3 aa sen en hij kan al evenmin voetballen. Dat hij toch van Stalen Pier wist te winnen, was het werk van dr. Yokito, de kleine Japanner, die momenteel bij mij logeert. Jullie hebben hem wel eens door het dorp zien lopen, denk ik. Die kleine Yokito heeft een soort elek tronische rekenmachine uitgevonden, waarmee je elke denkbare combinatie op het sportveld foutloos kunt uitvoe ren. Door middel van een bepaald soort elektrische stroompjes deelt hij aan de hersens van zijn proefpersonen m§e wat er dient te gebeuren. Deze voeren dat elektrische bevel dan precies uit. Op die manier liet dr. Yokito dikke Kobus van Stalen Pier winnen. Hij gaf aan Kobus' trage hersenmassa bepaal de stroomstootjes en Kobus gebruikte toen automatisch de juiste spieren en maakte de juiste bewegingen. Hij kón niet anders. Hij móést wel!" „Wel alle zakken cement nog an toe!!" viel Kees Mortelmenger uit. „Dus zonder die sportmachine kan Ko bus niks beginnen?" „Precies", antwoordde de smid. „He lemaal niets!" „Ma. maar dan b.. ben ik ge., geruïneerd!" riep Kees smartelijk uit. 79. „Er komt van heel je fraaie plan netje geen steek terecht", zei smidje Verholen bars. „Hoor hèm!" zei Kees Mortelmenger smalend. „Spuit elf spat óók modder!" En door middel van een lepe knipoog naar Janus Vetkamp liet hij duidelijk blijken hoe hij over Smidje Verholen en diens wijze woorden dacht. Even dacht de smid na, doch toen nam hij een besluit. „Goed.zei hij. „Je hebt er om gevraagd, Kees, en nu zul je het krijgen ook! Ik zal je precies uitleggen hoe de zaak met Kobus in elkaar zit. Dikke Kobus kan met fiet-

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 2