Groen '/warGjexels in het harL, Sabena: uniek bedrijf in belang van natuurbescherming Texel en Heemskerk waren aan elkaar gewaagd Gebrekkige akoestiek deed veel afbreuk aan N.Ph.O.-concert Sportontmoeting slaagde uitstekend Boerenwerk met ipeciale apparaten Moerbeek's ^OORUlKfo, JDAG 13 JUNI 1967 fEXELSE 80e JAARGANG No. 8173 COURANT (gave N.V. v/h Langeveld De RootJ ^bus tl - Den Burg, Texel Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den lel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 per 15 maart j.l. werd op Texel de Sabena" opgericht. Het is geen vesti- ing van de Belgische Luchtvaartmaat- chappij van dezelfde naam, maar een tichting, die werkzaamheden uitvoert de Texelse natuurreservaten. SABENA is een afkorting van de of- iciële naam: „Stichting Agrarisch Be- Irijf ten behoeve van Natuurbehoud fexel". De stichting beschikt over een werk- uigenpark, vier medewerkers en zelfs en kudde schapen. De taak van Sabe- a is in alle Texelse natuurgebieden p verzoek van de desbetreffende be- erende instanties, hoofdzakelijk Na- nunnonumenten en Staatsbosbeheer, llerlei agrarisch werk uit te voeren p zodanige wijze, dat geen schade rordt aangericht. De eisen worden ge teld door de deskundigen van de bc- leerdcr; de Sabena voert ze uit en leeft zich daarvoor speciaal aangepaste nachines aangeschaft. Als Natuurmonumenten of Staats- »sbeheer in het verleden gebied kocht n het tot natuurreservaat verklaarde, etekende dit, dat men de natuur in lat gebied haar gang liet gaan. Men iet de begroeiing voortwoekeren in de 'eronderstelling, dat men zo ideale evensvoorwaarden schiep. De ervarin gen hebben uitgewezen, dat dit stand- mnt onjuist was. Afhankelijk van het ioel van het natuurreservaat het naakt verschil of het om het bescher- nen van vogels, planten, waterleven of nsecten gaan zullen in het gebied [och bepaalde werkzaamheden verricht noeten worden om het milieu te be waren. dat het land bij ouderwets agra- isch gebruiik bood. Hoever men daar- nee moet gaan, moet worden uitge- naakt door de biologen en andere des kundigen. Door hen laten de natuur- jeschermingsinstanties een beheens- opstellen. Dat kan b.v. luiden: één keer per jaar maaien, of: buiten het iroedseizoen door schapen laten bewei den. De manier waarop dat werk moet gebeuren, wordt nauwgezet voorge schreven. Voor buitenstaanders doen de (isen vaak onlogisch aan. Het uitvoe ren ervan is specialistisch werk. h| >lan Eendenkooi Een voorbeeld: de bekende eenden kooi van Korver bij de Ruigedijk is op iet ogenblik werktterrein van Sabena. Door Staatsbosbeheer werd het nood zakelijk geacht de door bos en riet- natten omgeven kooivijver uit te die pen. Vroeger zou dat geen problemen geven: men huurde een man, die ge torende vele weken de bagger met een baggerbeugel eruit haalde. Het bos, de oever en de rietmatten zouden geen schade oplopen. Tegenwoordig worden machines gebruikt omdat het anders veel te kostbaar wordt. Een dragline in de kooi zou echter kolossale ver woestingen aanrichten, zodat het op een andere manier moet gebeuren. Sabena heeft speciale apparatuur ont worpen en angeschaft. Vanuit een boot wordt een elektrische pomp op de bo dem neergelaten. De opgezogen modder wordt via een drijvende pijpleiding af- jevoerd. Aldus wordt aan de eisen vol daan; de modder verdwijnt mechanisch m de kooi blijft onbeschadigd. Maaien Staatsbosbeheer, afdeling Natuurbe scherming, heeft het in het belang van de natuurbescherming nodig geoor deeld, dat de percelen moerassig hooi land bij de Rogsloot eens per jaar wor den gemaaid. Iedere loonwerker zou dat kunnen doen, maar met hun ma chines zouden zij in de grond diepe profielen achterlaten, die jaren later nog zichtbaar zouden zijn en uit na tuurkundige overwegingen zeer onge wenst zijn. Voor het maaien van dit land heeft men een machine nodig die „spoorloos" werkt. De Sabena heeft daarvoor een maaiapparaat met zeer brede banden, .een soort wals, waardoor het draagvlak sterk vergroot wordt. Maaien met de hand zou hetzelfde gun stige resultaat geven maardat is te duur. Zo zijn nog diverse andere voorbeel den te noemen. Het zijn allemaal agra rische werkzaamheden, die in verband met hun specialistisch karakter, niet door een normaal agrarisch bedrijf kunnen worden uitgeoefend. Machinepark Het machinepark van Sabena bestaat uit de reeds genoemde baggermstalla- tie, enkele maaimachines, waaronder zg. Agrie maaier voor zeer drassig land, een Cyclo maaier, die bestemd is voor normaal grasland maar in ver band met de grote kracht van de draaiende messen zeer geschikt is voor heide (duinpark) en andere oude en daardoor taaie vegetatie. Voorts is er een tractor, die ter voorkoming van profielbeschadiging 4-wiel-aandnjving heeft en voorzien is van dubbel'lucht- banden en kooiwielen. De trekker kan worden voorzien van een speciale maai- balk die geschikt is voor het maaien van dijken (Waalenburg), slootkanten en zelfs onder water kan werken. Ver der zijn er normale h ooimachines, waaronder een trommelschudder en een hooipers, een landbouwwagen (ook met extra brede banden) en een hoe veelheid handgereedschappen. Alles staat op verschillende plaatsen op Texel opgeslagen. Met een speciaal voor dit doel vervaardigde inodderzuiger diept Sabena op het ogenblik de vijver van de Korvers kooi uit Vreetmachines Tot het machinepark rekent men ook de ca. 112 schapen en lammeren, die de Sabena bezit. Waar beweiding gedu rende bepaalde tijd, buiten het broed- seizoen, wordt verlangd, worden de dieren ingezet om op de meest natuurlijke wijze het land het oorspronkelijke agrarische karakter te laten behouden. Op deze manier wordt b.v. de Waalenburgerdijk bewerkt. Op het ogenblik zijn de schapen buiten ge bruik en worden gehouden op een 14 ha. groot stuk land op de Hogeberg, dat Sabena van de heer W. Koning pacht. Sabena heeft op het ogenblik vier werkkrachten in dienst. Sabena probeert zo voordelig moge lijk te werken. De kosten worden ge drukt door verkoop van hooi, schapen teelt e.d. De opdrachten worden door de Staat en Natuurmonumenten overi gens normaal betaald. De natuurbeschermingsinstanties, waarvoor wordt gewerkt werken in de stichting nauw samen. Namens hen heeft in het bestuur zitting Ir. A. Coops uit Naarden, inspecteur van Natuurmo numenten. Verder hebben in het stich tingsbestuur zitting: de heer G. J. de Haan als natuurhistoricus, mej. E. Dijt als deskundige op het gebied van oor spronkelijke schapenteelt en de heer C. Garritsen (vroeger „Vianen)" als agra risch deskundige. Directeur is de heer C. Goënga. De stichting, een Texels initiatief, is een Nederlandse primeur. De directeur van de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten is er bijzonder blij mee en hoopt dat dit voorbeeld elders in Nederland navolging zal vinden. „TEXELAARTJES" GAAN SINTERKLAASLIEDJES OPNEMEN DE COCKSDORP De heer Henny Kok uit De Cocksdorp is momenteel bezig met het samenstellen van een koortje dat voor een gramofoonplaat sinterklaasliedjes zal gaan zingen. Pro ducer Ted Powder, die onder meer werkt voor CNR had daarvoor de medewerkmg van muziékschool Kok ingeroepen. Het gramofoonplaatje moet eind november worden uitgebracht. Voor het zingen van de liedjes zijn ongeveer 25 kinderen nodig, die voor het maken van de opname twee dagen m Amsterdam zullen moeten verblij ven. De heer Kok hoopt dat de ouders met dat laatste akkoord zullen gaan. De zang zal worden begeleid door o.m. Harry Moo ten. Wat de stijl betreft zal de muziek veel lijken op die van de bekende kinderkoren „De Damrakker tjes", „De Leidse Sleuteltjes" en „De Krekeltjes". Het te vormen koortje zal de naam „De Texelaartjes" dragen. GESLAAGD Te Schagen slaagde de heer Henk J. Flier, Hogeberg, voor het examen constructiewerker en lasser. Mej. Lianne A. Veldwisch slaagde voor het diploma inrichtingsassistente. Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. 30 ct. incasso. Advert: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert 12 ct. p. mm. Praatjes en plaatjes „HUIZE IRENE" VERZORGT EIGEN RADIOPROGRAMMA Sinds kort kunnen de bewoners van „Huize Irene" eens per 14 dagen luis teren naar een eigen radioprogramma, dat via de versterkerinstallatie van het gebouw in alle kamers ten gehore wordt gebracht. Het is hoofdzakelijk een gramofoonplatenverzoekprogramma aangevuld met allerlei mededelingen, waarvoor de bejaarden belangstelling hebben. Zo worden o.a. stukjes voorgelezen uit de Texelse Courant, wat vooral voor degenen, die zelf geen krant meer kunnen lezen, een genoegen is. De be woners van Irene zijn met hun radio programma zeer ingenomen. Van de gelegenheid om verzoekplaten te laten draaien, wordt op grote schaal ge bruik gemaakt. De directie van Irene zit echter met één probleem: de platen collectie is zeer beperkt. Heel graag zou men de discoteek aanvullen met muziek, die bij de ouden van dagen goed in het gehoor ligt. De belang stelling gaat vooral uit naar (oude) walsen en „toppers" van vroeger, zoals de liedjes van Lou Bandy, Kees Pruis enz. Texelaars, die dergelijke platen bezitten, zou men zeer dankbaar zijn als zij ze aan „Irene-studio" zouden willen afstaan of ze m bruikleen geven. Het nieuwe sport- en cultureel cen trum te Den Burg is wat zijn akoesti sche kwaliteiten betreft vooral op het gebruik als sportzaal afgestemd. Te recht, want de zaal wordt bijna uit sluitend als zodanig benut. Bij het ont werpen ervan is er echter wel reke ning mee gehouden, dat ook een con cert er behoorlijk tot zijn recht zou moeten komen. Met een fanfareuit voering is dat zeker het geval, maar een concert zoals gegeven door het Noordhollands Philharmonisch Orkest, komt er niet tot zijn recht. Menige Texelse muziekliefhebber vreesde dit al, maar akoestische problemen zijn bijzonder ingewikkeld. Men kan niet alles van tevoren berekenen; het kan mee- of tegenvallen. Het viel vrijdag avond tegen. De gehele uitvoering maakte een nogal vlakke indruk. De musici voel den zelf direct dat het niet „lekker zat"; veel van het volume ging in de achter en boven hen hangende coulis sen verloren. Ze moesten zich tot het uiterste inspannen, zodat zij aan het concert op Texel (het eerste sinds de stadsfeesten) nogal vermoeide herinne ringen bewaren. Om tijdens het gebruik als sporthal en toneelzaal een normaal gevoerd ge sprek verstaanbaar te houden, is de zaal voorzien van „dode" wanden, ge- Hel vignet dat Sabena voert: een vliegende vogel met vork en zeis De sportontmoeting Texel-Heems- kerk is een groot succes geworden. We kenlang heeft de Texelse sportraad de handen vol gehad met de ingewikkelde organisatie van het evenement, maar nu heeft men reden om met trots op het resultaat terug te zien. Voorzitter P. Zevenhoven vertelde ons bijzonder voldaan te zijn. Hij was vooral blij, dat men erin geslaagd was alle Heemsker kers, die zaterdag arriveerden bij pleegouders onder te brengen, hoewel men voor heel wat problemen werd gezet, omdat op het laatste moment allerlei wijzigingen ontstonden. Texe laars en Heemskerkers hebben eikaars krachten in sportieve, genoegelijke sfeer gemeten. Over het algemeen ge zien waren Texelaars en Heemskerkers wel aan elkaar gewaagd. Dit bleek duidelijk uit de puntentotalen, die bei de precies gelijk waren Zaterdagmiddag werden de bezoe kers namens de gemeente Texel ver welkomd door wethouder J. Daalder. Dit gebeurde op het parkeerterrein aan de Emmalaan. De heer Daalder wees op de grote waarde van een dergelijke uitwisseling. Onderling begrip en waardering wordt erdoor aangekweekt en het eigen verenigingsleven wordt er door gestimuleerd. De wethouder wen ste de deelnemende groepen sterkte in de komende wedstrijden en waar schuwde speciaal de schakers tegen wethouder Joustra, die „zich nog nooit schaakmat had laten zetten". Vervolgens sprak de voorzitter van de Sportraad, de heer P. Zevenhoven, een welkomstwoord. „Het gaat om het spel, niet om de knikkers", aldus de heer J. Milikan, voorzitter van de afdeling Sportraad van de Gemeenschapsraad te Heems kerk. Ook hij was blij met deze ont moeting en overhandigde enkele ge schenken: een aantal boekjes over de groei van Heemskerk en een herinne ringsvaantje. Daarop maakten de Heemskerkers kennis met hun pleeg ouders, waarna om vijf uur de wed strijden begonnen. Turnen Het turnen trok zaterdagavond voortdurend vrij grote belangstelling. De Texelse ploeg constateerde al gauw dat de Heemskerkers superieur waren. Vooral de dames, met Margo Klees, vromden een sublieme groep. Hoewel de Texelse dames zich uitstekend weer den, ontstond een enorm puntenver- schil: 29,7. Mej. Klees toonde zich ove rigens niet in haar beste vorm. Zelf gaf ze toe het doorgaans veel beter te doen, het ontbrak haar aan voldoende con centratie. De Texelse meisjesgroep maakte een goede indruk: hier werd Fransje Grisnigt eerste. Ook de heren kunnen tevreden zijn, hoewel hun te genstanders toch 10,8 punten méér ver gaarden. In de zeskamp werd G. Praamstra eerste. Volledige uitslag turnen: Meisjes: 1. Fransje Grisnigt (35,4 pnt.); 2. Annemarie Dogger (34,7); 3. Ank Duin (34,5). Jongens: 1. P. Molenaar (Heemskerk) 48,4; 2. Jan Keijser (45,2), 3. Cees Schuil (44,8). Dames (vierkamp): 1. Margo Klees, Heemskerk, (39,3); 2. L. van Rheden, Heemskerk (38,2); 3. E. Welboren, Heemskerk (37). Heren (zeskamp): 1. G. Praamstra (58,5) 2. H. Lammers, Heemskerk, (55,2); 3. G. Komen, Heemskerk (51,2). Biljarten junioren Het biljarten (junioren) Texel- Heemskerk eindigde met 48. Er werd in „Havenzicht" sportieve en spannen de strijd geleverd. Er werd vaak op enkele punten verloren en gewonnen; er waren twee gelijke spelen. De enige overwinning van de Texel-junioren kwam op naam van T. Bakker, die het presteerde om zijn tegenstander met een voor hem hoog gemiddelde van 2,14 te verslaan. Verder gelukte het H. van Heerwaarden en D. Terpstra nog om gelijk te spelen, hetgeen niet ge noeg was om met Heemskerk op gelijke voet te komen: Uitslag: H. v. Heerwaarden-E. Lugtio 11 P. Beerling-J. Nijman 02 J. Huizinga-E. Outenaar 02 T. Bakker-J. v.d. Weg 20 R. Terpstra-F. Duurland 02 D. Terpstra-J. v. Duivenvoorde 11 (Zie vervolg pagina 2) perforeerde steen, die weinig nagalm geeft. In combinatie met de rijkelijk aanwezige, eveneens geluiddempende gordijnen en coulissen is een ruimte ontstaan, waarin een fanfarekorps het nog wel, maar een philharmonisch or kest het niet „doet". Kil Het klonk vrijdagavond allemaal wat kil en ijl, hoewel het veel verschil maakte waar men zat. De luisteraars in het midden vooraan, hebben niet ernstig te klagen gehad, maar links en rechts in de zaal was het zeer matig. Sommige instrumenten, vooral de hobo's en de fluiten, waren daar nau welijks hoorbaar. Een irritante gedach te is het dat de akoestiek in de vroeger voor dit doel gebruikte Hervormde kerk van Den Burg aanzienlijk beter is. Het is de moeite waard eens te probe ren de akoestische kwaliteiten van de sporthal te verbeteren. Een ideale con certzaal zal men er nooit van kunnen maken, maar een aanzienlijke verbete- tering zou men wellicht verkrijgen door het verwijderen van de gordijnen op het toneel zelf. Nog beter zou het zijn als de zaal in de lengte zou wor den gebruikt, het orkest zou dan dus niet op het toneel zitten, maar tegen een der smalle zijden. Veel geluid zou dan door het plafond worden terugge kaatst en niet, zoals op het toneel, naar boven verloren gaan. Nog beter, maar makkelijker gezegd dan gedaan, is het aanbrengen van plexiglas reflektoren boven het toneel. Een dergelijke oplos sing is toegepast in de grote concert zaal van Stockholm, die v.w.b. de groot teverhoudingen en toegepaste materia len wel wat op de sporthal lijkt. Daar was de akoestiek ook bijzonder slecht, maar werd uitgesproken goed, toen dergelijke schermen waren aange bracht. Uitstekend Het N.Ph.O. zoals gewoonlijk on der leiding van Henri Arends speel de overigens uitstekend. Geopend werd met de bekende Watermusic van Han del in de Harty-bewerking. Bij de uit voering van dit onderdeel deed het alkoestiekgebrek zich het meest storend voelen. Veel minder gevoelig daarvoor bleeik de 2de Symfonie van Beethoven te zijn, dank zij het grotere volume. Waarschijnlijk maakte de uitvoering van de delen uit L'Arlesienne-suite de beste indruk bij het publiek. Op gran dioze wijze werd de sprankelende mu ziek van Bizet vertolkt. Een populair en pittig besluit vormde de Piet Hein- rhapsodie van Van Anrooy. Het aantal toehoorders bedroeg to taal 150, wat weinig genoemd kan worden, temeer daar zich een belang rijk percentage gasten in de zaal be vond. Maar daar is weinig aan te doen, de stichting cultureel werk kan de Texelaars niet dwingen. Het duur de vrije lang voordat de toehoorders het gevoel hadden een avond uit te zijn. De zaal maakte een bar-ongezel- lige indruk, wat niet alleen veroor zaakt werd door de lege stoelen, maar vooral door die honderden akelig- witte tl.-buizen, die men de hele avond op volle sterkte liet branden. Bij ge dempt licht en met gebruikmaking van spotlight en schijnwerpers had men daar wat aan kunnen doen. LEIDSE LAMMERENMARKT Te Leiden werden 1280 Texelse lam meren aangevoerd, die ƒ105,tot ƒ125,opbrachten. De handel was stug. MEUBELH ANDEL n Burg Tel.2572 k ',r,iW\aDPI!//!0///w,. rO

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1