(fro en 'ZwarL-Jexels in het karL, AGENDA Gero-ziimeta 26 wagens (en rijders!) in autocross '•«j Oosterend l.A.B.-cluh heeft organisatie rond een royale keus bij Cultureel werk overweegt uitgave verenigingsgids Armand protesteert zaterdagavond in t Skiltje „De Buterigger' DAG 16 JUNI 1967 iet e< oei 80e JAARGANG No. 8174 gave N.V. v/h Lange veld De RooU tbus 11 Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Kecsonilaan 43, Deo |C1. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. -f- 30 ct. incasso. Advert: familieberichten 14 ct. p. nun.; andere advert. 12 ct. p. mm. 99 BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL overweging trn XM/rXT i - Het aanvankelijk bescheiden clubje èxelsc coureurs dat zich voor deelna- ie meldde aan de door de MAB-club organiseren Texelse autocross, is uit- tgroeid tot maar liefst 26 man. Allen oldoen aan de voorwaarden: zij be- phikken over een crosswagen en heb- de waarborgsom van ƒ100,ge- lort. Zoals bekend worden twee crosses ehouden, beide op het land van de eer N. Dros bij Oosterend, op de zon- agen 9 juli en 6 augustus. Motorclub voorzitter C. N. de Wit ertelde ons, dat men wekenlang bezig geweest met de voorbereidingen. Op apier is de cross „rond"; niets heeft ien aan het toeval overgelaten. Uitge- reide zorg zal worden besteed aan de eveiliging van toeschouwers en rij- ;rs. De deelnemende auto's moeten in delijk goede staat verkeren. Het moe- in personenauto's zijn, die niet over- reven mogen zijn gepantserd. Ze moe- in voorzien zijn van deugdelijke rem- len en stuurinrichting. Keuring Een en ander wórdt voor de aanvang er wedstrijden gecontroleerd tijdens keuring. Toeschouwers betalen entree. De MAB-club 'kampt nog iet een probleem. Voor het uitgebrei- controlewerk ontbeert men nog vol- •nde helpers. Gegadigden kunnen Ich melden bij de heer C. N. de Wit, Wezenland te Den Burg. Gezien het grote aantal rijders (er comen belangrijk meer wagens in actie an bij enige voorgaande autocross op toxel) zullen de wedstrijden geruime jd vergen. Er wordt daarom stipt op jd (2 uur 's middags) begonnen. Per onde zullen telkens vijf rijders in de aan worden gebracht, door loting aan wijzen De twee eersten bij elke ïanche komen in de halve finale. De nderen doen mee in een herkansings ace, waarbij de eerste twee ook in de NIEUW TYPE LANTAARNPALEN Op verschillende plaatsen op Texel vorden door de N.V. TEM lichtmasten 'an een nieuw type geplaatst. Het zijn lalen met wijde boog, waardoor de amp vrijwel recht boven de weg komt. "toegepast wordt een HPL kwikdamp- amp, die een sterk wit licht uitstraalt. 2en belangrijk voordeel is dat de palen erder uit elkaar kunnen worden gezet. <e worden vooral daar toegepast, waar ie weg breed is, waar de tot dusver ebruikelijke masten door overhangen- e boomtakken worden afgeschermd of A vaar het grotere aantal normale licht- ^nasten verkeerstechnische bezwaren iplevert. Lichtmasten van het nieuwe ype staan reeds aan de Waalderstraat, de Bernhardlaan en bij de Burdetstraat Den Burg. In De Koog zijn de Ruijs- aan en de Boodtlaan ervan voorzien. en^De Boodtlaan is thans geheel verlicht Van enkele particulieren aan de toodtlaan heeft de gemeente grond ge docht om de beruchte bocht, waar 'eeds diverse auto's zijn uitgevlogen, overzichtelijker te kunnen maken. Een rjj [edeelte van de begroeiing die het Uitzicht belemmerde is verwijderd en >p de vrijgekomen strook is een trot toir aangelegd. AANGIFTE LEERLINGEN MUZIEKSCHOOL Oudens, die hun kinderen willen op- Weven voor de jeugdspeelklas van de 5eflMuzieksdhool Texel hebben daarvoor ot het einde van 't lopende schooljaar tolegenheid. De klas wordt samenge- 11 »teld uit leerlingen van de huidige 2e in 3e klassen. De cursus begint gelijk net het nieuwe schooljaar. Zaterdag 17 juni tosterend, Muzieknis, amusementsprogramma todeschild, Dorpshuis, Optreden van de 'rotestzanger Armand, en de Creatures, tornt, Viswedstrijd voor kampioenschap aan k dijk nabij De Homt, aanvang 10.00 uur. bus niet bij het Homtje) Donderdag 22 juni £2 Burg, City-theater, Texelfilm, 20.00 uur Donderdag 22 en vrijdag 23 juni ^en Burg, S.V Texel-terrcin, Sportdag lagere jj ^scholen van Texel. halve finale komen. De halve finale wordt in drie series verreden, waarbij de twee besten toegang krijgen tot de finale. Daarin zullen de zes beste rij ders het tegen elkaar opnemen. Alle coureurs zijn Texelaars, behalve André de la Porte, een der firmanten van „Sarasani". De namen van de an deren: J. Kaan, C. van Etten, W. Ven del, S. Keijser, J. Grisnigt, D. van Eg- mond, M. Bruijn, C. van Lenten, P. de Wit, N. Dros, R. Bakker, S. Dijt, M. de Waard, J, Barends, H. Spigt, C. J. Pol, J. Zijm, J. W. Schagen, J. Jannes, C. Kooiman, J. F. Halscma, H. v.d. Meer, Ch. Ipenburg, P. Bonne en Gieze ISRAËL-AKTIE De aktie ten bate van Israël heeft op Texel tot dusver een resultaat gehad van 934,39, waarvan het merendeel word gestort bij de banken te Den Burg. De bussen blijven nog tot en met maandag 19 juni a.s. geplaatst bij de banken te Den Burg Bijdragen kunnen voorts gestort worden op de rekening van het Mevrouw De Koning Hulp comité bij de Raiffeisenbank te Den Burg. Ook resultaten van eventueel gehou den uurloonakties kunnen op deze re kening worden gestort. De aandacht wordt er nog op ge vestigd dat voor bijdragen aan de Isrël-aktie de gebruikelijke fiscale vrij stellingen gelden. De Stichting Cultureel Werk heeft het plan een verenigingsgids voor Texel uit te geven. Ln dit gidsje zouden alle op Texel werkzame verenigingen en organisaties moeten worden vermeld en de adressen van hun voorzitters, secre tarissen en penningmeesters. Daarnaast wordt een aantal algemene gegevens inzake de openstelling van openbare in stellingen etc. opgenomen, ln verband hiermee is aan alle Texelse verenigin gen een circulaire toegezonden, om de bestaande verenigingscartotheek te kunnen bijwerken. Het aan de circu laire gehechte formulier werd van zeer vele verenigingen ingevuld terugont vangen, waaruit mag worden afgeleid, dat het idee ook bij de verenigingen goed is ontvangen. Het boekje zal maximaal 56 pagina's tellen. Het is de bedoeling de boekjes huis-aan-huis op Texel te verspreiden. Een oplage van zeker 3500 exemplaren zal dus aange maakt moeten worden. Het is de bedoe ling ook nieuwe ingezetenen van Texel het boekje toe te zenden, zodat zij zich omtrent het verenigingsleven kunnen informeren. Na drie jaar, zo wordt ver wacht, zullen de gegevens zodanig ver ouderd zijn, dat een nieuwe druk nodig is. De administrateur van de stichting meent, dat de helft van de tekst in de boekjes uit advertenties kan bestaan. Het is dan mogelijk, dat hiermee alle kosten (drukken, verspreiding, cliché's, advertentie-aquisitie) kunnen worden gedekt. Omdat het uiteraard niet zeker is, dat van de zijde der adverteerders voldoende animo bestaat, wordt van het centraal bestuur van de stichting een risicogarantie van ƒ500,ge vraagd. Het is de bedoeling dat het boekje in het vroege najaar wordt ver spreid, wanneer de interesse voor het verenigingsleven het grootst is. BEROEPEN OOSTEREND Oip Ds. T. S. van Leeuwen, Geretourneerd predikanit te Oosterend, is door de Gereformeerde Kerk te Dokkum een beroep uitge bracht. Ds. Van Leeuwen verwacht over twee weken een beslissing te heb ben genomen. DS. P. OSKAMP VERZORGT STU DIODIEN ST DEN HOORN Ds. P. Oskamp uit Den Hoorn zal maandagmiddag om vier uur voorgaan in een zg. studiodienst, die door de NCRV rechtstreeks wordt uitgezonden. De uitzending duurt een half uur. van 7 tot en met 14 juni 1967 Geboren: Edith Maria Petronella, dv. Piet Hopman en Johanna C. Bakker; Klaas Reinder Remmelt, zv. Aalzen de Haan en Aukje Nouta; Marcellinus Frederik, zv. Reinerus C. Buijsman en Johanna V. Maas; Anna Adriana Jo hanna, dv. Petrus J. van Gent en Anna Ch. van Steen. Ondertrouwd: Reijer van Lenten en Elly Eelman; George W. Jimmink en Jantina C. Oele; Augustijn Dekker en José van den Berk. Overleden; Catharina M. Smit, oud 84 jaar. presenteert dit seizoen Nederlands meest gevraagde toporkesten! JUNI: zaterdags /zondags Mogen wij Uw BRUIDSTOILET verzorgen Vraag inlichtingen bij Modelinis MOERBEEK k'M Brlavan .an laxari - bullen »afanl»ocnjatJ*ald .as da radallla 'Cr-w- NOGMAALS: CONCENTRATIEKAMP OUDESCHILD De 21-jarige Eind- hovense protestzanger Armand komt morgenmiddag naar Texel, 's Avonds zal hij m 't Skiltje gedurende ongeveer een half uur optreden. Het is overigens een gewone (beat)dansavond, waaraan wordt meegewerkt door The Creatures. Het optreden van Armand is georga niseerd door de heer J. v.d. Berg uit Oosterend. Deze had aanvankelijk het oog op een andere protestzanger; Bou- dewijn de Groot. Deze wilde echter met naar Texel komen omdat hij zijn aan hang aldaar te gering achtte. Boude- wijn kreeg van het eiland slechts een enkele brief en vreesde dat hij voor een half-volle zaal zou komen te staan. Bij Armand lag het anders. Een belangrijk deel van zijn fanmail is afkomstig van Texelse afzenders; voor een belangrijk deel óók jongens en meisjes die zich doodergeren aan de verziekte maat schappij en de ouderen met hun vast geroeste opvattingen.Zij zijn het roerend eens met wat de opstandige Armand in zijn platensuccessen „Ben ik te min" en „Een van hen ben ik" naar voren brengt. Armand heeft ech ter ook tegenstanders. Menig optreden van hem werd ruw verstoord door jon gelui die hun afkeuring met behulp van tomaten en eieren tot uitdrukking brachten. De heer v.d. Berg vertelde ons, dat in verband daarmee om poli- tieassistentie is verzocht bij het bewa ren van de orde in de zaal. Op een tijd stip dat zorgvuldig geheim wordt ge houden zal Armand in zijn Jaguar op Texel arriveren. In 't Skiltje zijn 350 plaatsen beschikbaar; de entreeprijs bedraagt ƒ4, MUZIEKAVOND VAN „INTERTAIN" GAAT NIET DOOR De muzikale show met medewerking van o.m. Ria Valk en The Ludcberries, die op 13 juli in het Cultureel Centrum zou worden gegeven door het bureau „Intertain" gaat niet door. Hoewel zich reeds ca. 8 mensen hadden aangemeld, die bereid waren de artiesten onderdak te verschaffen, stuitte men toch op zo veel andere organisatorische moeilijk heden, dat men besloten heeft Texel uit de toernee te schrappen. De avond van het Amsterdams Volkstoneel in de Kermisweek gaat daarentegen beslist wel door. De datum is nu definitief vastgesteld: vrijdag 30 juni. Zoals bekend zullen de 22 medewerkenden van Volkstoneel w.o. Beppy Nooy „Rooie Sien" opvoeren. GESLAAGD DE KOOG Mej Marijke C. van Schoonhoven te De Koog slaagde aan de Bakkersvakschool te Groningen voor 'het diloma restaurant-kok. DE COCKSDORP Nog even wilde ik reageren op Uw artikel „Onrust door expansiedrang van Staat en Natuurmonumenten". U schrijft, dat men de namen van de in stanties door elkaar haspelt en geen verschil maakt, maar de bordjes spre ken dezelfde taal. Verder schrijft U dat, om de rust in de Rogsloot te garande ren, -het bezit van de oevers noodzake lijk wordt geacht. Degene, die U deze mededeling deed, weet drommels goed dat daar steeds de grootste rust heenst. Het is allemaal niets anders dan willen beheersen. Een buitenstaander zou de indruk knjgen dat het hier gaat om de rust voor een ziéken- of bejaardenhuis! Verder schrijft U dat tussen Krimslag en vuurtoren de staat enkele wandel paden heeft uitgezet. Dit verdient zeker alle lof. Wel had men dan m.i. de bordjes „verboden" tussen deze twee punten niet pal aan de fietspaden moe ten plaatsen. Was men er 30 a 40 meter afgebleven, dan had dit op de toeristen niet zo afstotend gewerkt. Bedenk wel dat de duinen afgesloten blijven tot half juli; dan is de halve zomer feite lijk al voorbij. Het is in deze duinen nu zo: 991/s0/o terrein voor de vogels en een half procent voor 'de mens. Als men de bordjes een eind zou verzetten, dan blijft er nog genoeg ruimte over voor de Heilige Koe (Eidereend). KI. Kalis, De Cocksdorp. NASCHRIFT REDACTIE Dat in een bepaald natuurhistorisch belangrijk gebied rust heerst, is voor Staat of Natuurmonumenten doorgaans geen reden om niet tot aankoop en be scherming over te gaan. Men denkt aan de toekomst en koopt het gebied om de bestaande rust te kunnen handhaven. Dat de door de staat pal aan de weg geplaatste verbodsbordjes een bijzon der onsympathieke indruk maken op onze gasten (ook al zouden ze het ge bied nooit willen betreden) zijn we roe rend met U eens. Ieder met een beetje vrijheidsbesef voelt zich door zoiet6 on aangenaam geprikkeld, hoe groot ook de belangen zijn, die door dergelijke maatregelen worden gediend. GERUSTSTELLEND BERICHT Naar aanleiding van het ingezonden stuk van de heer Kalis over „het ver dwijnen van het laatste stukje vrijheid te De Cocksdonp", kan het Bestuur van de polder Eijerland gelukkig gerust stellende berichten doorgeven. Het verkopen of verhuren van 'het voorterrein langs de zeedijk te De Cocksdorp het voorstel hiertoe is zeker niet van het polderbestuur uitge gaanzou alleen dan worden overwo gen, wanneer de polder door de hoge kosten van het onderhoud der wegen in zodanige financiële moeilijkheden zou geraken, dat geen andere weg meer mogelijk is. Waarschijnlijk echter zal er op korte termijn, voor het onder houd der wegen, uit andere bronnen kunnen worden geput, zodat men in deze gehele situatie kan 6preken van een ontwikkeling ten goede. Het bestuur acht de uitlating van de heer Kalis als zouden de Cocksdonpers niet meer genegen zijn gehoor te geven aan een oproep voor het dijkleger, zeer betreurenswaardig. Niemand beter dan hij immers kan weten wat het werke lijke doel is van het Dijkleger. Het bestuur rekent er op dat een ieder die dit aangaat, zijn plicht ten aanzien van de verdediging tegen het water in noodsituaties zal blijven ver staan, dit in het belang van alle inwo ners van de polder. Men kan 'hier spre ken van algemeen maar tevens eigen belang en zelfs van dat van de recrea tie. Het bestuur meent dit beroep op de bewoners van de polder te mogen doen in de wetenschap dat de ingelanden zich al jaren grote financiële offers ge troosten voor het nodige onderhoud van de zeeweringen, ontwatering en de wegen. Het Bestuur van de polder Eijerland op Texel, S. C. Keijser Lzn., voorzitter A. van Hoorn, secretaris STICHTING CULTUREEL WERK VERGADERT Het centraal bestuur van de Stich ting Cultureel Werk Texel vergadert donderdagavond 22 juni in het raad huis. 'De agenda vermeldt de bespre king van het uitgifteschema van het sport- en cultureel centrum en het gymnastieklokaal van de Thijsseschool aan diverse sportverenigingen, de ta riefsregeling van het centrum per 1 september a.s., behandeling van diverse subsidieaanvragen voor 1967, uitgifte van een verenigingsboekje (zie bericht elders in dit nummer), voorkoming van vandalisme bij Oudejaar en Luilak door georganiseerde vieringen, verstrekking van een rentedragende lening van ƒ1500,aan de drumband „Voor waarts Mars" te De Koog. £IJN WIJ OP WEG NAAR EEN BETERE EN VOLMAAKTERE MENSHEID Het accent in de geloofsprediking heeft zich in de laatste jaren radicaal gewijzigd. Werd er vroeger bijna uit sluitend naar boven gewezen, nu is ons denken meer horizontaal, nu zijn onze gesties uitgestrekte handen naar de wereld en onze medemensen. We denken minder aan de hemel en meer aan een soort paradijselijke toe stand op aarde. Toen enige jaren geleden de naam van Teilhard de Chardin bekendheid kreeg met zijn beschouwingen over ontstaan van de mens, hebben velen ook kennis genomen van diens toe komstvisioenen. In het kort komt het hier op neer, dat deze geleerde verwacht, dat de mens, die nu de bekroning van de schepping is, zal uitbloeien tot een nog hogere volmaaktere vorm van mense lijkheid. Dit alles wordt in zijn ge schriften in vele geleerde woorden ge tracht ons duidelijk te maken. Eén van de eerste gedachten bij het leven van deze verwachtingen is „We merken er nog niet veel van". Doch dan zegt de schrijver dat we geduld moeten hebben. De ontwikke ling van de mens uit het lagere leven is zo'n lange weg geweest, dat wij niet mogen verwachten in ons korte leven een spectaculaire opstijging te zullen meemaken. Teilhard de Chardin, hoewel gelovig Christen en zelfs een pater, spreekt in zijn toekomstverwachting slechts als geleerde en natuurvorser. Doch hij kan zich als gelovige met deze verwachting ook volkomen verenigen. Zo geloof ik, dat het voor ons goed is een optimistische verwachting te hebben van de mens. Er is toch ook een Christelijke deugd van „Hoop". Door de vele zonden in de samenleving, waarmee we dag in dag uit geconfron teerd worden, zouden we makkelijk cynische mensen kunnen worden. Deze zonden eisen alle onze aandacht op en ze verdringen elkaar in het nieuws: de oneindige oorlog in Vietnam, die de geesten der mensen zo zeer verdeelt. de hongersnood in India.en de ge weldige tragiek in het nabije Oosten van verleden week. Om dan nog maar niet te sprëken over de vele vormen van „lijden van deze tijd", die mensen in hun persoon lijk leven ondervinden. De naam van Teilhard de Chardin schijnt ook een kortstondig modever schijnsel te zijn geweest. Hij wordt bij na niet meer genoemd. Doch de idee van groei naar betere menselijke ver houdingen blijft de geesten bezig hou den. De vraag blijft nog over: Wat zullen wij er persoonlijk aan hebben, dat over zoveel jaren ideale verhoudingen zullen bestaan op aarde? Zal dat mis schien zijn wat Paulus bedoelt met de toekomstige heerlijkheid, die ons ge openbaard zal worden. Zal die vreugde niet vooral bepaald worden, door de intensiteit waarmee we nu naar dat ideaal streven? A. v.d. Burg, Oudeschild AMERIKANEN OP ZOEK NAAR TEXELSE FAMILIELEDEN Een dezer dagen meldde zich aan de WV-balie een Ameri kaans echtpaar, genaamd Van Tassel (uitspraak: Tessel). Mr. Van Tassel vertelde dat zijn naam inderdaad „Van Texel" be tekende en dat hij te New York aan de hand van archiefstukken had ontdekt dat zijn voorvader Cornelius op ons eiland was ge boren en in 1630 naar de nieuwe wereld was geëmigreerd. Daar trouwde hij met een Indiaanse prinsesOmdat in die tijd nog vrijwel geen achternamen werden toegepast (dat werd pas onder Napoleon geregeld) lag het voor de hand, dat Cornelius in Ame rika de naam Van Tessel ging dragen. Mr. Van Tassel wilde graag weten of er op Texel nog verre familieleden van hem woonden, waarmee hij dan graag eens kennis zou maken. De VW moest het antwoord schuldig blijven. Ook Dr. M. D Dijt te Haarlem, die van Texelse geslachtsnamen een diepgaande studie heeft gemaakt, kon over een zo ver verleden geen inlich tingen verschaffen. PRIVE-ADRES REDAKTIE TIJDELIJK ELDERS Buiten de normale werkuren is onze redacteur gedurende de komende 14 dagen te bereiken in de C. E. Gollards- stichting te Den Burg, telefoon 2366. Zonnestraalloterij GEEN PRIJZEN OP TEXEL Uit de trekkingslijst van de onlangs gehouden 27e Zonnestraalloterij blijkt, dat op Texel geen prijzen zijn gevallen.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1