teerbaanpro^^^^ Denk toch aan de kalk! BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER „Eens komt het geluk" landbouw en VEETEELT G >an (.wmlngdi NUTSSPAARBANK Feuilleton: IVVE ;EDE BLAD rubriek voor I OmirV f TARVO OP TAFEL - GEZONDHEID IN HUISF ALTIJD IN DE ORIGINELE VERPAKKING TEXELSE COURANT Tot nu toe is het met de luizen- aantasting op ons eiland meegevallen. Toch hebben we de afgelopen dagen enkele percelen bieten gezien, waar zo hier en daar een plant bezet was met zwarte luizen. Controleer Uw percelen regelmatig, ook nu het werk in de bie ten misschien aan kant is. De „bevol kingstoename" verloopt bij luizen zeer snel. Voordat U er erg in hebt, kan een perceel er flink onder zitten. Heel wat percelen grasland komen na het maaien voor hooi slecht te voor schijn. De aanduiding „dood maaien" kan hier bijna letterlijk worden opge vat De 'kans, dat deze percelen nog weer aan de groei raken voordat ze flink nat zijn geregend, is niet groot. We zijn van mening, dat we er met alleen regen nog niet komen. Daar moet wel wat stikstof bij. U moet daarmee echt niet wachten totdat het geregend heeft. Als we het over „ver anderlijkheid" hebben, dan plegen we heel vaak „het weer" als maatstaf te nemen. Al schijnt vandaag de zon, toch kan het morgen regenen. Het is goed dat te bederiken als U de stikstof in de zal wilt houden, omdat het toch te droog is. WETENSWAARDIGHEDEN DE WERELD VERSTEDELIJKT De Verenigde Naties hebben een de mografisch rapport over het jaar 1965 uitgegeven en daarin staan bijzonder belangrijke en interessante cijfens over de wereld en haar bevolking. Een belangrijk en in zekere zin be angstigend feit is wel, dat de wereld steeds meer verstedelijkt. Onze aarde telt nu ongeveer 1500 steden met meer dan 100.000 mwoners. Dat aantal was tien jaar geleden nog maar de helft, rond 800 steden. ALs deze tendens door zet en de verstedelijking m dit tempo voortgaat, zullen er ongetwijfeld ern stige moeilijkheden ontstaan. Dit te meer daar de wereldbevolking per jaar met ongeveer 65 miljoen zielen toe neemt, dat is niet minder dan zo'n 180.000 per dag! Het sterftecijfer op aarde neemt voortdurend langzaam af. In 1965 was dat 16 sterfgevallen op elke duizend aardbewoners. Dit aantal bedroeg tien jaar geleden nog 18 per duizend. De gemiddelde levenskans neemt trouwens ook toe. In Europa ligt die het gunstigst en wel op ongeveer 75 jaar voor vrouwen en 71 voor mannen. VRIJDAG 16 JUNI 1967 Kijken we daarentegen naar Afrika, dan zien we dat de gemiddelde levens kans daar voor beide geslachten op ongeveer 30 tot 35 jaar ligt. In Azië ligt deze nog lager. In veel Aziatische landen ligt die gemiddeld op 25 tot 30 jaar. De bevolkingsaanwas en de voedsel situatie in de wereld zijn momenteel de grootste problemen waarmede de mens worstelt en die een gevaar vormen voor iedereen. HET POND HET MEEST GEBRUIKT Er zijn bepaalde muntbenamingen, die een grote bekendheid genieten, om dat zij in verschillende landen van de wereld worden gebruikt. Het meest ge bruikt is wel „het pond". In niet min der dan 15 landen in de wereld wordt „het pond" als waarde-eenheid ge bruikt. Hierop volgt de dollar, die men in 9 landen gebruikt. In 8 landen ge bruikt men de „peso" als eenheid, in 7 landen „de frank", in 6 landen „de dinar" en in 5 landen „de kroon". BRANDMELDING Bij brand altijd bellen (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. len waar de zure plekken liggen. Dit heeft mij er toe gebracht om in be paalde gevallen het advies te geven de kalk nu al te strooien. Dit kan zonder veel schade gebeuren en men is dan zeker, dat de kalk op de goede plaat sen komt. Mogelijk profiteert het ge was op de plaatsen, waar niet helemaal van een mislukkig moet worden ge sproken, ook nog iets van deze kalk- bemesting. DINGEN, DIE DE AANDACHT VRAGEN De veehouders hebben op dit mo ment alle reden om tevreden te zijn. Na een periode met goede grasgroei is er op het ogenblik een goede kans om goed hooi te winnen. Toch is het ons ook dit jaar weer opgevallen, dat het in feite onverantwoord is om niet alle mogelijkheden te benutten om de veld- periode zo kort mogelijk te maken. Heel wat gras, dat voor de hooiwin- ning gestemd was, heeft 12-14 dagen op het land gelegen. Het moet wel duidelijk zijn, dat op die manier de kans om hooi binnen te krijgen, dat geen water heeft gezien, wel heel klein is. Eén van de mogelijkheden om de veldperiode korter te maken is hooi- ventilatie. We zijn er wel bijna zéker van, dat er ook in het komende winterseizoen hooi te voorschijn zal komen, dat heel wat stof en schimmel bevat. We zagen op enkele bedrijven balen hooi in het vak zitten, waar we ons hart voor vast houden. Dergelijk materiaal kan zonder gevaar voor broei en schimmel alleen worden ingeschuurd als het los wordt verwerkt en men de mogelijkheid heeft het hooi door te blazen met koude lucht. Het is weer een kritieke tijd voor de kalveren. Vooral als ze op perceeltjes lopen, die niet „schoon" zijn is de kans groot, dat ze een besmetting met maag darmwormen of longwormen oplopen. Als de kalveren zich niet ontwikkelen, zoals U dat graag zou zien, waarschuw ;dan de dierenarts. U moet er echter wel om denken, dat ze na een even tuele behandeling tegen parasieten voor verdere besmetting behoed moeten worden door de dieren verder in een „schone" weide te laten lopen. Het eer ste gras na het maaien voor kuilgras of kuil is daarvoor zeer geschikt. De aardappelverbouwers op ons eiland verkeren in de gelukkige om standigheid, dat aardappelziekte hier een veel minder groot gevaar is dan op het vasteland. Daar komt het nl. meermalen voor, dat bepaalde rassen wel 6-8 keer moeten worden gespo ten tegen deze ziekte. Toch zou het on juist zijn om te gaan denken, dat het op Texel nooit nodig is om tegen de aardappelziekte te spuiten. Voor enkele vatbare rassen kan een één- of twee- malige behandeling zeker voordeel ge ven. Er liggen elders in ons land proef velden, waaruit blijkt, dat een bespui ting met 20 - 40 kg. TC A 4-6 weken vóór het zaaien van de bieten een zeer goed resultaat geeft bij de bestrijding van het hardnekkige onkruid kweek. Zelfs op dik met kweek bezette perce len gaf na deze behandeling dit on kruid geen enkele moeilijkheid meer. De bieten ondervonden hiervan geen merkbare hinder Het lijkt ons ook voor de Texelse bietenverbouwers een zaak, die de aandacht waard is. We waren deze week op een bedrijf, waar plaatselijk in een perceel graan zoveel stekels stonden, dat we er let terlijk in vast liepen. We zijn er met een boog omheen gegaan. De betreffen de boer had deze zaak niet op z'n be loop gelaten. Aan het „gedrag" van de stekels was te zien, dat ze kort tevoren waren bespoten. Zo erg als in dit per ceel is het gelukkig niet op veel plaat sen. Maar ook in minder erge geval len is een behandeling nodig en ver antwoord. 83. Keurige Engelse heren met keurige bolhoeden en keurige parapluies hou den er altijd een keurige, oude auto op na. Zo hoort het in Engeland. Om dus zo Engels mogelijk te lijken, hadden Kid en Wladimir zich voorzien van een werkelijk stokoude auto, die zich in 1910 al moeizaam over 's Heren we gen voortbewogen had. Ze stapten in, doch wie schetst hun verbazing, toen plotseling een ge-regenjaste figuur uit het duister te voorschijn kwam, die een gleufhoed op het hoofd en een pis tool in de hand droeg. „Een struik rover, pappa!!' kreet het zoontje. „Kijk toch eens aan", grinnikte de zogenaamde struikrover, in wie wij na tuurlijke brigadier Piet wel herkend hebben. „Zoontjelief slaat verbijsterd zijn handje voor zijn mondje, maar dat zal wel zijn om de fonse knevel te ver bergen, die om zijn mopsneus bengelt! Je moet met dat jochie op de kermis gaan staan, meneer de Engelsman. Jochies van twaalf jaar met zulke zwaarmoedige knevels zie je niet zo veel! Maar nou alle gekheid op een stokje. Wat hebben we afgesproken7" „Je hebt ons weer in de gaten, hè?" brieste Kid Sucker. „Maar je kunt niks tegen ons beginnen, makker! Wij zijn onderdanen van bevriende naties! Ik heb de wet goed nagezien: wij mogen gaan en staan waar we willen!" „Juist!!" piepte Wladimir. „Wij zijn in een vrij land!" „Vertel dat aan je baas in het Krim- lon", grinnikte Piet. „En als je nou niet binnen de drie seconden opgeduveld bent, dan schiet ik je de hele inhoud van dit pistool achterna!!" Dat was taal, die de geheime agenten verstonden. Daarom startte Kid de auto en onder een donderend geraas vloog het oude karretje er als een pijl uit een boog vandoor. Geheime agenten houden namelij k niet van pistool kogels. Tenminste als ze de kans lopen, dat die hun EIGEN lichaam treffen Enkele weken geleden „mocht" ik, op erzoek van een leraar aan onze Texel- e ULO, aan een kleine groep lcerlin- en uit de examenklas een les geven ver „landbouwkunde". Het is wat ioeilijk om daarvoor een onderwerp te iezen. Het werd een les over de fac- oren, die van belang zijn om de ^ruchtbaarheid van de grond op peil te ouden. Als een belangrijke factor is toen ook enoemd de kalktoestand van de grond. )e lezers van deze rubriek weten, dat ook hierin meermalen gesproken wordt >ver het belang van een goede kalk oestand. Toch is het beslist nog niet jo, dat iedereen van dit belang over- uigd is. De feiten bewijzen het duide- ijk. Diverse gevallen van zure ziekte De laatste weken moesten we weer u verschillende gevallen als de oor aak van minder goede groei op be- >aalde plekken het tekort aan kalk, fwel „zure ziekte" noemen. De afwij- ingen kwamen vooral voor in bieten. Het valt me daarbij op, dat heel wat kkerbouwers nog geneigd zijn de oor aak in een andere richting te zoeken n het ruilverkavelingsgebied komen log al wat plekken voor, waar grond- erzet heeft plaats gehad. Hoogten zijn fgegraven, laagten opgevuld, sloten ;edempt en tuinwallen opgeruimd. Als ip deze plaatsen afwijkingen in de ge wassen voorkomen, dan is men geneigd lit zonder meer te wijten aan het werk lat daar is gebeurd. Het zou echter goed zijn om hier in le eerste plaats aan de zuurgraad of calktoestand van de grond te denken. n vrijwel alle gevallen is hier nl. 9 ;rond, die aanvankelijk onder de louwvoor zat aan de oppervlakte ge- Lomen. Op het „oude Texel" is deze grond altijd kalkarm, ofwel „zuur". Het valt ons op, dat vooral in ge- rallen, waarin deze grond een rode deur heeft de landbouwers de neiging lebben om van „slechte" grond te preken. Dit is lang niet altijd het ge- ral. Meestal is deze grond met een [oede bemesting, waarbij de kalkbe- nesting voorop moet gaan, na verloop 'an enkele jaren te veranderen in goe ie grond. Niet wachten met de IkalkbemeSting We hebben ervaren, dat de constate- ïng van kalkgebrek niet altijd gevolgd vordt door een kalkbemestmg na het rrij komen van het preceel. Vooral als iet een gewas bieten betreft. Het is leel vaak al november voordat zo'n »erceel vrij is en de omstandigheden im kalk te strooien zijn dan meestal liet ideaal. Bovendien is het ook vrij noeilijk om na het oogsten vast te stel- door Henk van Heeswijk 6. Je zoudt het voorlopig voor een iveek kunnen proberen", moedigde ze ian Maar ze voegde er aan toe, om liet al te veel te laten doorschemeren, iat zij hem zo graag wilde behouden: Beval je mij dan niet, dan kan ik je dat ook zeggen, nietwaar? Zo zouden we dan allebei vrij blijven en in dat ïeval ieder na een week onze eigen weg gaan". Maar in haar hart dacht ze: AJs je eerst maar eens een week hier tent, dan zorg ik er wel voor, dat je net meer weg wilt. Hij gaf geen antwoord, maar tuurde, in gedachten verzonken, terwijl hij zich tegoed deed aan het stevige Texelse irood, door het venster naar het lage dijkje, dat de zee scheidde van het land. Na een poosje vroeg ze: „Ben je al lang zonder werk?" Enkele weken", antwoordde hij, en zuchtend haalde hij de schouders op, >,wat doet het er eigenlijk toe? ZoaLs de toestand thans is, kunnen het wel jaren worden". Ze voelde de tragiek in deze uiting. Ze wist, ze voelde, wat het voor deze sterke jonge kerel moest betekenen: de wil te hebben om te werken en geen gelegenheid daarvoor te kunnen vin den. Een vrouw denkt dergelijke le venstragedies in de regel dieper in dan een man, ook al staat zij, zoals in dit geval, er dikwijls helemaal buiten. Hoeveel duizenden van zulke jonge mannen waren er wel op de wereld, die diep in hun hart smeekten om werk? Schreeuwden om arbeidsmoge lijkheden7 Dof treurend om hun met- aanvaarde werkkracht? De stilte in de 'kleine kamer werd alleen verbroken door het sonore ge luid van de ouderwetse hangklok, maar voor de waardin werd ze beklemmend, ze moest wat zeggen. „Zoals de toestand thans is, zou ik menen, dat jij bevoorrecht bent boven zovele duizenden anderen. Ik heb je immers werk aangeboden?" zei ze ten slotte en haar stem klonk zo zacht in het vriendelijke vertrek. Hij lachte, 'kort, gedwongen. „Ik stel je bedoeling wel op prijs en ik geloof, dat je een best mens bent. Maar je be grijpt me niet. Ik versta een vak en voor dat vak voel ik liefde. Ik weet niet, of ik dat zo goed uitdruk maar van tijd tot tijd heb ik heimwee naar m'n werk en zou ik wel de eerste de beste fabriek willen inlopen om maar een paar uren te kunnen werken. Dan brandt er iets in me, dat ik niet nader kan verklaren. Toen ik m'n ontslag kreeg, heb ik de eenste dag, dat ik niet meer aan het weik kon gaan, kggen huilen van verlangen naar de werk plaats, om weer de oude, vertrouwde machines te, kunnen bedienen en ach, wat geeft het ook. Ik heb me met geweld verzet, maar het was zo moei lijk, zo zwaar. Ik heb nooit een vrouw lief gehad, ik heb weinig met vrouwen omgegaan in m'n jongensja ren. Dat komt misschien, omdat ik in m'n vrije tijd veel zat te leren, terwijl andere jongens van mijn leeftijd de straat op liepen en met meisjes uitgin gen. Dit alles heb ik nooit gekend, mis schien, omdat Ik er geen behoefte aan had, misschien, omdat er geen meisjes waren in mijn beperkte kennissenkring, die meer dan m'n gewone belangstel ling opwekten. Maar dit geloof ik ze ker, als er werkelijk een grote liefde kan leven in een mensenbestaan, dan heb ik die op het ogenblik meer dan ooit in mijn vak. Wat is er mooier denkbaar, dan om metaal, dat harde koper, staal, ijzer, met behulp van ma chines zó te bewerken, zó te vervor men, dat het levend wordt, dat het een beeltenis krijgt, dat het tot nut kan zijn voor de mensheid. Zie de grote spoor bruggen, wat een machtig gezicht is zo'n geweldige brug over een rivier! De machines, welk een kunstige voor werpen en werktuigen worden ver vaardigd uit staal, uit ijzer! Dat harde, ruwe ijzer, onbuigzaam, onbreekbaar! En daarover te kunnen heersen als nie tig mensenkindEén slag met een ijzeren staaf, en hij is niet meer. En toch is een mens in staat met zo'n staaf ijzer te doen wat hij wil: te vervormen, te buigen, te polijsten. Het is zo'n mooi vak.... Zie 'n auto, 'n locomotief.... IJzer en staal, koper en aluminium, en wij, mensen, zijn in staat om zoiets te construeren. En voor dat werk leef ik. Een andere passie heb ik niet, ner gens anders stel ik belang in dan alleen in m'n mooie vak.... Begrijp je nu, dat ik me niet kan verlagen tot een be roep als kroegknecht? Kun je je nu in denken, wat het voor mij betekenen moet als men mij zulk welk aanbiedt? Snap je dan niet, dat ik het geen week, geen dag in een 'kroeg zou kunnen uit houden?" Er ging een golf van medelijden door haar. Deze voor het oog stille jongen streed inwendig een felle strijd met zichzelf. Hoe moeilijk was toch het le ven voor zulke jonge mensen! Werken willen en met kunnen, omdat er geen gelegenheid was om hun jeugdige kracht productief te maken. Of ze hem begreep. Zeker, ze kon zich ten volle zijn opgekropt gemoed, dat tot uitbar sting kwam, indenken. „Ik heb me wat laten gaan", zei hij na een korte pauze op kalmere toon. „Maar ieder mens heeft wel eens be hoefte zijn hart uit te storten en thuis kan ik dat niet zo. M'n ouders.zijn bes te mensen, mijn moeder is een zachte, gedweeë vrouw en zou, als ze het durf de, mij nog willen koesteren en ver troetelen. Mijn vader begrijpt me niet. Hij heeft zelf een harde jeugd gehad en was al heel jong voor dag en nacht de deur uit. Hij denkt maar, dat er nog steeds werk genoeg is voor hen, die slechts willen aanpakken, maar hij ver geet, dat een vak, waar je tenslotte voor geleerd hebt, je alles is. Sinds ik zonder werk ben, hebben we bijna iedere dag meningsverschil hier over en dan is 't zo moeilijk je in te hou den." „Dat je van je vak houdt, is in je te prijzen en dat je alles wilt aanpakken, wat je zoudt kunnen krijgen om je brood te verdienen, is zelfs bewonde renswaardig, maar daarom begrijp ik niet, dat je niet hier wilt komen wer ken. Je spreekt zo smalend over dat „kroegknecht", alsof het een minder waardige manier van werken is: 'et Is toch een eerlijke broodwinning? Dron kenschap komt hier op het eiland zel den voor. Hoogstens eens in het jaar met de 'kermis en vechtpartijen zijn in mijn huis nog nooit voorgekomen. Zeg zelf nu eens, ben je niet een beetje boud in je oordeel?" ■Hij haalde de schouders op, „Ach, ik weet het niet. Misschien wel, maar dat komt, omdat ik dit anders beschouw dan jij. Ik heb namelijk een christelijke opvoeding gehad. Och, we zijn mis schien een beetje afgezakt, we gaan wel geregeld naar de kerk, maar van jongs af aan, is het me ingeprent, dat een christen geen café'6 bezoekt. En zodoende kwam ik er ook nooit. Bier drinken is derhalve in onze kringen geen gewoonte, zie je". Ze keek hem een ogenblik scherp aan. „Ben je soms geheelonthouder?" vroeg ze opnieuw met een zweem van ironie in haar volle, klankrijke stem. „Nee", weerde hij luchtig af, „bij ge legenheden, bruiloften of verjaarspar- tijtjes heb ik wel eens een glas wijn of iets dergelijks gedronken, doch daarbij bleef het in de regel. En ik meen, dat er duizenden zijn zoals ik, die mis schien nog liever een kop thee hebben dan een glas bier". „Maar als het erg warm is, smaakt een glas bier maar wat fijn!" (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 5