Keurloon gemiddeld 51 pet. omhoog Cjroen '/tvartrjexels in het harL, Garantie van rente en aflossing bouwcredieten particulieren Maandagavond installatie van schoolraad openbaar onderwijs Kees Verkerk midvoor in Heinekens elftal oorstel aan gemeenteraad: Ook koelrecht vordt opgetrokkèn *lannen van de baan een belangstelling voor woningen van Bouwfonds Zondag voetballen voor zwembad Windschermen dag 23 JUNI 1967 ave N.V. v/h Langevcld De RooU bus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesonilaan 43, Den lel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 80e JAARGANG No. 8176 Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Neder!. Middenstandsbank; Coop. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. 30 ct incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. )e Vétérinair Hygiënische Dienst nipt met een jaarlijks groeiend ex- litatietekort. In het kader van de atrcgclen om dit tekort te vermin- ren. past het voorstel van B. en W. de keurlonen en het koelrecht te ■hogen. B. en W. zijn tot de conclusie tomen, dat de laatstelijk per 1 okto- 1964 met 25°/o verhoogde kcur- n nogmaals moeten worden aange- it. Uit het overzicht dat het gc- entebestuur aan de raadsleden heeft gezonden, blijkt dat slechts een in deel van de totale vleeskeurings ten door de keurlonen en koelrech- wordt goedgemaakt. Mede omdat dc jaren 1961 tot en met 1964 nog eer 59 tot 65°/o der uitgaven door inkomsten werd gedekt, achten B. VV. een verhoging zonder meer ge- htvaardigd. Om na te gaan welk irloon momenteel als redelijk dient worden beschouwd, heeft het ge- entcbestuur de keurlonen van een ital gemeenten opgevraagd. Voorge- ld wordt de nieuwe keurlonen onge- :r tot dezelfde hoogte op te trekken, t betekent dat de keurlonen met ge- ddeld 51°/o worden verhoogd. Jnkele voorbeelden: Het keuren van t paard (ouder dan 1 jaar) kostte dusver ƒ12,50 en gaat nu ƒ18, :ten. Een jonger paard; ƒ8,(was rund 18,(was ƒ12,50); kalf (was ƒ5,nuchter kalf ƒ3,50 ,50); varken ƒ8,(ƒ5,varken t kleiner gewicht dan 20 kg. ƒ3,50 1.50); schaap 3,50 (ƒ2,50); geit ƒ3,50 ,50), ingevoerd vlees 0,08 per kg 1,05) )e nieuwe tarieven zullen een in- nstenvermeerdering van ƒ12.000, everen. De uitgaven zullen dan voor /o worden goedgemaakt door de m- nsten. Op voorstel van de plaatsvervangend directeur van de V.H.D. zullen de keur lonen voor noodslachtingen en normale slachtingen gelijk worden gemaakt. Volgens de huidige verordening be draagt het keurloon voor noodslach tingen de helft van het normale tarief. Koelrecht Ook het koelrecht zal worden ver hoogd. Dit bedraagt op het ogenblik 0,80 voor de eerste 50 kg. vlees of minder en ƒ0,30 voor elke volgende 50 kg. of deel daarvan. Voorgesteld wordt ze te verhogen tot resp. ƒ1,en ƒ0,40. voornamelijk als gevolq van de per 1 januari verhoogde elektriciteitstarie ven. Door de slagers wordt overigens weinig van de koelruimte gebruik ge maakt. B. en W. zeggen er zich van bewust te zijn dat de voorgestelde verhogingen fors zijn. Zij merken op, dat zij zich mede hebben laten leiden door de on langs door de Vétérinair Inspecteur van de Volksgezondheid in Noordholland gedane mededeling, dat hij van mening was dat dc Texelse keurlonen wel met 50 tot 75°/o konden worden verhoogd Als de raad met het voorstel van B. en W. akkoord gaat, worden de verho gingen van kracht op de eerste dag van de maand, volgende op die waarin de Koninklijke Goedkeuring ter kennis van het gemeentebestuur is gekomen. GEMEENTE KOOPT GROND VOOR SPEELWEIDE BIJ DEN HOORN De gemeente heeft met de Kerk voogdij der Ned. Hervormde Gemeente te Den Hoorn overeenstemming bereikt over aankoop van een stuk weiland bij de Naalrand te Den Hoorn. De grond zal tot speelweide worden gemaakt, waarmee dan aan een onder de Hoorn- ders reeds geruime tijd levend verlan gen wordt voldaan. Het land, dat grenst aan het terrein van de o.l. school en de kleuterschool is 4380 m2 groot. De gemeente zal er ƒ6570,voor neer tellen. De gemeente zal aan de heer J. van Strien te Oudeschild een aan de Bern- hardlaan te Den Burg gelegen stuk bouwterrein verkopen. De heer Van Strien wil op het 590 m2 grote stuk, dat hij voor ƒ17.110,koopt, een wo ning bouwen. Ook aan de heer G. Wolse te Den Burg zal grond worden verkocht. Het gaat om een strookje van 70 m2 aan de Wilhelminalaan, grenzend aan zijn erf. De verkoopprijs bedraagt ƒ1890, GESLAAGD Na gehouden herexamens zijn ge slaagd voor het diploma van de lagere landbouwschool: Rudi Bakker te Den Hoorn; Albert Koorn, Nieuwe Hemmer- weg, en Dirk Terpstra, P.H. Polder. INGEKOMEN PERSONEN Grietje Schoenmaker, ev. Bruin, van Groningen, Gerb. Bakkerstraat 41a naar Den Burg, Jac. P. Thijsselaan 37; Cornelis J. A. Schilder, van Noordoost- polder naar W 3, De Waal; Hendrika Dijkstra, van Bussum, Graaf Wichman- straat 12 naar K 48b, De Koog. ZUSTER MARIS STELLA VERLAAT KLEUTERSCHOOL Op woensdag 28 juni zal officieel af scheid genomen worden van zuster Maris Stella als leidster van de naar haar genoemde R.K. Kleuterschool te Den Burg. Per 15 mei werd zij pensioengerech tigd. Na het officiële afscheid zal zij nog gedurende de rest van het school jaar haar werk blijven doen. Woens dagavond bestaat vanaf half negen in hotel ,,De Lindeboom-Texel" gelegen heid om van zuster Maris Stella af scheid te nemen, nadat om half acht in de kerk een Mis zal zijn opgedragen. Zuster Maris Stella is dertig jaar aan de „bewaarschool" verbonden geweest. De school was aanvankelijk gevestigd in het Sint Janshuis en sinds 15 mei 1964 in het nieuwe gebouw aan de Gasthuisstraat. VERTROKKEN PERSONEN Cornelis Kroonenburg met gezin, van C 55, De Cocksdorp, naar Eist, Val burgsdwarsstraatje 10. MOTORRIJDER BOTSTE VOLKSWAGEN OP Betrekkelijk goed was de afloop van een aanrijding, die zich woensdagavond om zes uur voordeed op het Schilder end te Den Burg, ter hoogte van de Texelse Autocentrale. De 27-jarige motorrijder M. Wirikler botste daar op een Volkswagen, bestuurd door de Texelaar S. Het ongeluk gebeurde toen de Volkswagenbestuurder, die juist had getankt, de weg opreed en daar wilde draaien om in de richting van het cen trum te rijden. Volgens Winkler gaf hij daarbij geen richting aan, zodat de schijn werd gewekt, dat de Volkswagen richting Oudeschild zou rijden. De mo torrijder, verrast door de manoeuvre, trachtte de VW nog te passeren, wat net niet meer lukte. Hij ramde de auto in de linkerflank, waarbij hij van zijn motor werd geslingerd en op de straat smakte. Hij liep daarbij slechts lichte kneuzingen op. Zijn motor was aan de voorzijde in elkaar gedrukt; de Volks wagen werd flimk beschadigd. )e 33 woningen, die de N.V. Bouw- ids Nederlandse Gemeenten tussen Bernhardlaan en de Jac. P. Thijsse- in te Den Burg wilde laten neerzet- zullen er niet komen. Het Bouw- ids zag zich gedwongen van het plan te zien, omdat de belangstelling van kopers zeer gering was. Dc huizen dden gebouwd moeten worden door aannemer B. Gieze te Eierland, lannee na langdurig onderhandelen ereenstemming was bereikt. Er zou- twee typen komen, beide van royale netingen en degelijke bouw. Dc prijs daarmee echter in ovcreenstem- ng- Merkwaardig was het, dat voor het edkoopste type de minste belangstel- g bestond: er hadden zich daarvoor islotte vijf kopers aangediend. De "wezenlijking van de bouwplannen rd vertraagd (volgens de plannen dden de huizen er al moeten staan) it naast de hoge prijs voor velen van gegadigden aanleiding was om zich ug te trekken. Concurrentie Sen belangrijke factor was ook het langs genomen initiatief van een etal Texelse aannemers om in eigen leer een serie premiewoningen te m bouwen voor verkoop aan parti- ieren. Voor deze woningen, die be- örlijk comfort paren aan een betaal- re prijs, is de belangstelling groot. Een jaar geleden kocht de N.V. uwfonds van de gemeente de voor woningen benodigde grond. B. en stellen de raad nu voor de verkoop gedaan te maken. Het Bouwfonds tft een redelijke vergoeding voor het Wen renteverlies betaald. IRGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 14 tot en met 21 juni 1967 leboren: Karin, dv. Jacobus Zegers Grietje L. Zijm; Sijne, zv. Bastiaan n der Beek en Trijntje de Roo, Jea- ie, dv. Nicolaas Blom en Truus La- rveld; Marieke, dv. Jacob van der en Willy Roth. Ondertrouwd: Bartus Sj. de Vries en etske Dogger; Cornelis Bruin en uise M Vermeulen. Overleden: Frans A. de Maesschalck, i 45 jaar; Martinus de Graaf, oud 84 ir. In de gemeenteraadsvergadering van 28 maart j.l. werd, zoals onze lezers zich zullen herinneren, besloten tot in stelling van een schoolraad voor het Openbaar Lager onderwijs. De school raad is intussen samengesteld en zal maandagaevond a.s. om half acht in het gemeentehuis worden geïnstalleerd. Zoals bekend heeft de schoolraad tot taak het openbaar onderwijs in de ge meente te bevorderen, contact te on derhouden met ouderraad of ouder- commissie, het verschaffen van inlich tingen aan rijksschooltoezicht en ge meentebestuur, de gemeenschappelijke belangen der o.l. scholen voor te staan bij raad en B. en W., kennis nemen en behandelen van wensen en be zwaren voor zover de o 1. scholen daar bij zijn betrokken en het gemeentebe stuur te adviseren over de voordracht tot benoeming van schoolhoofden, de per leerling beschikbaar te stellen be dragen, de leerplannen en de organi satie. inkomen niet mogen overtreffen. Het orgaan brengt dan advies uit aan het gemeentebestuur de garantie al of niet te verlenen. Rijk Het rijk neemt voor 50°/o deel in een eventueel verlies, voortvloeiende uit garantie van een geldlening, mits aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. Deze komen in het kort hierop neer: a. de stichtingskosten van de woning mogen een door de minister gestelde grens niet overschrijden. Hierbij zijn niet inbegrepen kosten van bijzondere voorzieningen als centrale verwarming, centraal antennesysteem enz. b. de aanvrager moet meerderjarig zijn; c. de lening moet worden verstrekt onder verband van eerste hypotheek voor niet korter van vijf jaren en niet Na de installatie zullen de aanwezi gen kunnen kennismaken met de heer J. R. Hakemulder, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Den Helder. Voorts zal het Huishoudelijk reglement van de schoolraad worden vastgesteld (in een vorig nummer gin gen wij hierop reeds uitvoerig in). Ook zal een voorzitter, secretaris en pen ningmeester worden benoemd en een commissie van vijf personen, die na mens de schoolraad wordt gemachtigd B. en W. te adviseren over de benoe ming van schoolhoofden. Samenstelling De Texelse schoolraad bestaat uit de volgende personen Voor dé oudercommissie der o.l. school te Den Burg: mevr. A. Maas- Diemer, Duinweg B 151 b; De Cocks dorp: de heer T. van der Laan, C 116; Midden- en Zuid-Eierland: de heer H. Flens, E 61; Den Hoorn: mevrouw M. B. Timmerman-Truyens, P.H. Polder H 40; De Koog: de heer J. K. Feikema, Kogerweg K 83a; Oosterend: de heer L. Boonman, Kaapweg O 61. Oude schild: de heer J. F. H Schellinger, Heemskerckstraat 8, Oudeschild; De Waal: de heer K. C. Zoetelief, Hoger- eind 42, De Waal. Namens de oudercommissie der open bare school voor u.l.o. te Den Burg: de heer L. J. Weijdt, Prins Hendrikpolder H 44b. Namens de hoofden en onderwijzers der openbare lagere scholen: mevr. A. Tiessen-Spaans, onderwijzeres aan de o.l. school te Den Burg; de heer S Bak ker, hoofd der o.l. school te Den Burg; de heer A. Studulski, hoofd der o.l. school te Midden-Eierland; de heer L. van der Wulp, onderwijzer aan de school voor u.l.o. te Den Burg. Namens de Vereniging Volksonder wijs: mevr. T. A. Krijnen-Baijs, Kees- omlaan 10, Den Burg; de heer H. Ger- rits, De Zes 2a, Den Burg. Namens de gemeente: de heer C. De Koning, burgemeester; de heer P. R. Blankevoort, chef afd. financiën en on derwijs. In de laatstgehouden raadsvergade ring werd door de heer F. Standaart geïnformeerd naar de mogelijkheid van het garanderen door de gemeente van geldleningen ten behoeve van dc bouw van eigen woningen. Het gemeentebe stuur heeft nu laten weten, dat deze mogelijkheid, onder zekere voorwaarden inderdaad bestaat en stelt de gemeente raad voor een desbetreffend besluit te nemen. Artikel 63 van de woningwet opent de mogelijkheid om bij besluit van de gemeenteraad geldelijke steun te ver lenen ten behoeve van het verkrijgen in eigendom van een door de begun stigde te bewonen nieuwe woning. Deze steun kan o.m. bestaan uit het ga randeren van rente en aflossing van leningen, volgens bij algemene maat regel van bestuur nader aan te geven regelingen. Die algemene maatregel van bestuur is het Besluit Geldelijke Steun Volkshuisvesting. Ingevolge arti kel 9 van dit besluit mag de door de gemeente gegarandeerde lening, als de begunstigde 55 jaar of ouder is niet meer dan 80°/o van de stichtingskosten bedragen en als de begunstigde jonger is dan 55 jaar niet meer dan 90%. Aanvragen om garantie van een geldlening moeten worden ingediend door tussenkomst van een door de mi nister toegelaten bemiddelend orgaan, dat moet beoordelen of de aanvrager financieel draagkrachtig genoeg is om de lasten van de betreffende woning U wist het al maai op verzoek van organisator Eddy Moojen maken we er graag wat extra propaganda voor: zondagavond a.s. om 7 uur 's avonds treden op het gemeentelijk sportterrein te Den Burg de Heinekens ploeg en de Winkeliersploeg tegen elkaar in het strijdperk. Er zal een voetbalwed strijd worden gespeeld die, zo heeft men zich voorgenomen, bijzonder span nend zal zijn. Alleen daarom moet het bezoek aan het Texelveld (entree fl,— kinderen tot 12 jaar f0,50) de moeite waard zijn. Extra aantrekkelijk wordt de wedstrijd omdat in de Heinekensploeg het wereldberoemde schaatsfenomeen Kees Verkerk is opgesteld. Kerkhof, rechtshalf D. van Egmond, linkshalf G. Eelman, rechtsbuiten A. Eclman, rechtsbinnen K. Kuip, midvoor Kees Verkerk, linksbinnen G. Pansier, linksbuiten R. Bakker, reserve T. Bak ker. Scheidsrechter is dc heer J. Borgman Om de aandacht op de wedstrijd te vestigen zal om zes uur 's avonds een optocht door Den Burg worden ge maakt. Voorafgegaan door het Kon. Texels Fanfarekorps met de drumband zal de bekende rijdende Heinekens bierton, met Kees Verkerk als inzitten de, door de straten rijden. Daarna vol gen twee vrachtwagens met de beide elftallen. De optocht eindigt bij het sportterrein. Tijdens de rust van de wedstrijd zal worden gemusiceerd door de Boerenkapel Door zijn aandeel in de wedstrijd zullen hopelijk extra veel mensen naar het sportveld worden getrokken, waar door de netto-opbrengst van de voet balavond tot een indrukwekkend be drag kan oplopen. Dat geld gaat in de pot voor het zwembad. Van de heer Moojen kregen we gis teren de opstelling van de twee elftal len ter publikatie aangeboden. Aller eerst de winkcliersploeg: doel: J. H. Brügemann; rechtsback J. van Wijk, linksback J. Zegel, spil B. Bakker, rechtshalf C. Timmer, links half O. J. Agter. rechtsbuiten J. v.d. Meer, rechtsbinnen J. A. v.d. Slikke, midvoor I. Moerbeek, linksbinnen C. van Etten, linksbuiten R. Hamer; reser ve J. Moerbeek. Het Heinekens elftal, voorzien van „blikvanger" Kees Verkerk doel: P. Saai, rechtsback E. Moojen, linksback C. N. de Wit, spil M. v.d. Mogen wij Uiv BRUIDSTOILET verzorgen Vraag iDlichtingeo bij Modehuis MOERBEEK ideaal op het strand GESLAAGD DEN HOORN Aan het Gemeente lijk Ziekenhuis „Parkzicht" te Den Helder slaagde mej. Zr. J. J. Lap voor het diploma kraamverpleegster. op zich te nemen. In het algemeen wordt er daarbij van uitgegaan dat de lasten een bepaald percentage van het langer dan 30 jaren; d. rente en aflossing mogen slechts worden gegarandeerd onder de voor waarden en bepalingen, die in de mi nisteriële beschikking zijn vervat en de garantie moet worden verstrekt binnen zes maanden na het gereed komen van de woningen. Waarborgen De garantieverlening is dus met alle mogelijke waarborgen omringd, zodat de kans dat de gemeente moet betalen, bijzonder klein is. Het risico wordt verder beperkt door het volgende 1. De gemeente treedt, indien zij wordt aangesproken, in de rechten van de hypotheekhouder. 2. Als de gemeente, als hypotheek houdster, haar rechten gelden wil maken door verkoop van het pand, zal de opbrengst waarschijnlijk ho ger zijn dan de hypotheekschuld en wel door de verplichte eigen stor ting van 10% der stichtingskosten indien de begunstigde de leeftijd van 55 jaren nog niet heeft bereikt en van 20% ingeval de begunstigde 55 jaar of ouder is. Voor het verkrijgen van garanties werd in het verleden slechts in enkele gevallen een beroep op de gemeente Texel gedaan. B. en W. verwachten dat dit echter spoedig zal veranderen in verband met de voorgenomen bouw van koopwoningen te Den Burg. Het komt gewenst voor de afdoening van aanvragen zodanig te regelen, dat niet voor elk geval afzonderlijk een raadsbesluit behoeft te worden geno men. B. en W. stellen daarom voor een algemeen besluit tot garantieverlening te nemen, ter uitvoering waarvan het college dan de gevallen kan aanwijzen, waarin dat besluit van toepassing is. GEMEENTEBESTUUR GASBEWAARPLAATS VOOR EIGEN RISICO OPGERICHT De heer D. Witte te Den Burg heeft op een terrein aan de Hollewalsweg zijn gasopslagplaats geheel voor eigen rekening en risico opgericht. Volgens het uitbreidingsplan is ter plaatse bos geprojecteerd en als dit plan te zijner tijd wordt gerealiseerd, zal dc gasop slagplaats moeten verdwijnen. Het bovenstaande blijkt uit het schriftelijk antwoord van het gemeen tebestuur naar aanleiding van desbe treffende vragen, gesteld door de heer P. Smit tijdens een raadsvergadering. B. en W. merken voorts op: De door de heer Witte gevraagde vergunning ingevolge de Hinderwet tot het hebben van een opslagplaats van gas moest worden verleend omdat geen bezwaren waren binnengekomen en door het op leggen van voorwaarden het gevaar tot een minimum kon worden gereduceerd Aangezien de Hinderwet alleen beoogt het weren van gevaar, schade of hin der, worden bezwaren op grond van andere wetten, met name de Wet op de Ruimtelijke Ordening of de Woningwet te allen tijde ongegrond verklaard. ALs te zijner tijd op het bedoelde stuk land het bosplan wordt gereali seerd, zal de heer Witte moeten ver dwijnen, zonder dat hij een beroep kan doen op schadevergoeding. Het uitbrei dingsplan was nl. ten tijde van de op richting der bewaarplaats al onherroe pelijk. B. en W. zeggen dat zij, voor zo ver doenlijk, de betrokkenen in soort gelijke gevallen op* de konsekwenties van het uitbreidingsplan zullen wijzen. Winkelsluiting Door de heer J. J. Westdorp was ge wezen op de wenselijkheid van het in- (Zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1