tfoumooD. „Eens komt het geluk" Wat? De NMB alleen voor een man achter z'n bureau? De bank waar ook u zich thuisvoelt! ALTIJD IN DE ORIGINELE VERPAKKING Feuilleton: GESLAAGD VOOR HORECA-DIPLOMA UTRECHT Van de tien Texelaars, die te Utrecht examen deden voor het diploma vakbekwaamheid Ondernemer Café- of aanverwant bedrijf (richting dranken en spijzen) slaagden er slechts drie. De anderen kunnen herexamen doen. De geslaagden: mevr. A. M. Bre- mer-v.d. Gracht, de heer W. Kooman („Worsteltent") en de heer R. Hand- graaf Slufterduin"). GESLAAGD Mej. A. M. Hin uit Den Burg slaagde te Alkmaar voor het diploma MULO A met middenstand. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 25 juni op om 4.20 uur en gaat oinder om 21.04 uur; 28 juni op om 4.22 uur en onder om 21.04 uur. Maan; 29 juni L K.; 7 juli N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 23 juni 9.30 en 21.48; 24 juni 10.06 en 22.28. 25 juni 10.49 en 23.03; 26 juni 1127 en 23.35 27 juni 11.59 en 28 juni 0.03 en 12.29; 29 juni 0.30 en 12.59; 30 juni 1.04 en 13.41; 1 juli 1.56 en 14.36. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. 8. Dat lag er begraven als een herinne ring, als een intermezzo in z'n leven, een amusant incident.... weggevaagd was het weer, voorbijen vergeten weldra. Het leven gaat zijn gang en laat niet toe, dat men verwijlt bij het geen gebeurd is. Het dilemma was niet moeilijk: geweest om op te lossen. De vrouw zelf had de doorslag gegeven, dat hij weer van het eiland was ge gaan. Het werk, nu ja, dat was nog te doen geweest; per slot van rekening had ze gelijk: er stak geen kwaad in, het was geen schande en wie kende hem per slot van rekening op dat een zame verre eiland? Je kon jezelf im mers beschouwen als kellner en in Alk maar behoefden ze niet te weten, dat het maar een kroegje was. Tenslotte wende je overal aan en over een half jaar had hij misschien niet beter ge weten of het hoorde zo. Maar dat vrouwtje. Hij wist het niet, maar toch.er ging iets van haar uit, dat aantrok en afstootte tege lijk. Wét het was, kon hij niet definië ren. Ze had iets verleidelijks over zich, maar wat wist hij feitelijk van vrou wen af? Z'n zusters, nu ja, dat waren geheel anderen, dat waren bekenden voor je met wie je was opgegroeid. Z'n moeder, die kon je met Nel helemaal niet vergelijken; moeder was een hei lige. Neen, van vreemde vrouwen wist hij GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot 19 juni 1967 Gevonden te Den Burg: bruinledercn tas inh. broodtrommel en wollen muts; 1 hand doek en 1 zwembroek; 5 tennisballen in plas tic zakje; bankje van ƒ10,gele plastic reis zak voor kinderwagen; groene haarband; een hcrcnbril met donkerbruin gevlamd montuur in bruin plastic étui met opdruk Paul Hohn- hold; 1 zilv. ketting met 2 zilv. hangertjes leeuw en maagd; een bruin damesvest; 1 doos inh. 13 st. cake Verloren te Den Burgƒ10,nabij de vuurtoren; een blauwgroene plastic dames- regenjas; een damcszonnebril met bruin mon tuur; legertas inh. badlaken en zwembroek: kmpportemonnee. gebroken wit, inh. plm. ƒ5,sleutel aan labeltje met opschrift De vissershut; linkgr bruine damesschoen met losse steunzool; 1 werpmolen merk Mitchel Albatros; herenzonnebril double montuur merk Polaroid; padvinder kabouterpetje; transistorradio merk Philips met zwart kunst lederen tasje; grote en vierkante donkerblauwe hoofddoek; Duitse kentekenplaat DEM L 404; lichtbruine weekendtas met ritssluiting, kamp goederen, slaapzak enz donkerblauwe regen jas met bruine zijden voering, merk Verloop; 1 paar violette damesschoenen zonder hakken; rode portemonnee knipmodel inh. 4 pasfoto's; blauwe jongensjas mt ritssluiting, capuchon en kapotte zakken. eigenlijk bitter weinig af en als je toch goed naging kwam je nu pas tot de ontdekking, dat je de kinderschoenen al lang ontwassen was en dat je met je beide 'benen midden in het volle le ven stond.een wereld met mannen èn vrouwen. Hij was geen kind meer, geen knaap, geen jongeling, maar man. Gek, dat je dat op een zeker moment in je leven pas ten volle bewust werd, dat je dat zo opeens klaar besefte. Het was alsof je plotseling uit een donkere schuur buiten werd gezet, midden in de volle dag, waar de zon gloeiend heet scheen en je met je ogen moest 'knip peren voor het volle prachtige licht, dat je bijna niet verdragen kon, zo plotseling, zo onverwacht, dat je er eerst geruime tijd aan moest wennen. Hij kende de vrouwen niet en als alle vrouwen zo waren als de waardin in Oudeschild, dan waren het zeker mys teries. Het was een eigenaardig wezen en hij wist niet, wat je aan haar had. Een jongen, een kameraad op de fa briek, nu ja, die kon je begrijpen, dat was een sexegenoot en dan had je im mers geen geheimen voor elkaar, maar toch, als ze het dan wel eens hadden over een of ander meisje, dan voelde hij toch, dat hij wel enigszins van het leven vervreemd raakte, zo ongemerkt had hij zichzelf geïsoleerd, dan was er toch zoiets als een kloof tussen hem en zijn makkers.... Wonderlijk was toch HET JUISTE MIDDEN Ondernemer zijn is moeilijk. Ik ben er van overtuigd, dat ook landbouw- voorlichters daarvan niet altijd vol doende doordrongen zijn. Het is nl. tel kens opnieuw een zaak van kiezen tus sen diverse mogelijkheden. En het is lang niet altijd gemakkelijk de goede keuze te doen. Ik dacht daaraan toen ik dezer dagen een gesprek had met een jongere boer, waarbij ik de indruk kreeg, dat de man in kwestie van mening was, dat wij voorlichters dikwijls veel te gemakke lijk denken over het boer-zijn. Advies over de voederwinning Dit voorjaar had ik met deze vee houder een gesprek gehad over de voe derwinning. Voor het inkuilen had ik hem, mede met het oog op het feit, dat het een eenmansbedrijf is, een methode aangeraden, die naar mijn mening uit het oogpunt van de arbeid aantrekke lijk i6. Wat het hooien betreft had ik, vooral omdat het laatste jaar vrij veel verlies was opgetreden door hooibroei, gesproken over hooiventilatie. Om te illustreren, dat onze adviezen heel vaak terzijde worden gelegd, kan ik meedelen, dat deze veehouder zowel wat het inkuilen als het hooien betreft, ons advies niet heeft opgevolgd. Ik kan daar direct aan toevoegen, dat onze verhouding daardoor niets heeft gele den. Een voorlichter, die het gevaar loopt kregelig te worden, als zijn ad viezen niet altijd in praktijk worden gebracht, kan er beter mee ophouden. Niet verder dan de stok lang is In het gesprek, waarop ik in het be gin van dit artikel doelde, ging het nog eens over deze zaken. Deze veehouder leeft duidelijk uit het principe, dat je de stok met verder moet zetten dan hij lang is. Als het voordeel van een be paalde investering er niet heel duide lijk boven op legt, dan kan je die 'beter niet doen. Tot op zékere hoogte een zeer prijzenswaardig principe. Voor de voederwinning, zoals de voorlichter die adviseerde, moet direct een uitgave worden gedaan, waarvan moet worden afgewacht of die terugkomt. Bovendien zou het nodig kunnen zijn om voor de investering geld op te nemen. En het valt al weer in de man te prijzen, dat hij een hekel heeft aan schulden en zeker aan grote schulden. Er zijn boeren, die er heel anders over redeneren. Die al bereid zijn een uitgave te doen als het nog helemaal niet vaststaat, dat die investering ook voldoende baten zal opleveren. Als het gaat om een keuze tussen de inslag van eigenlijk het leven, wat wist hij er nog bitter weinig van „Uw kaartje alsjeblieft, mijnheer". Ruw werd hij oiit z'n mijmering op geschrikt. De conducteur van de boot stond voor hem met de kaartjestrom mel in de ene hand en de tas in de andere. De kniptang bengelde 'heen en weer over de glimmende knopen van zijn uniformjas. Verstrooid haalde hij z'n portemon nee voor de dag en gaf de man het vervoerbewijs. Deze bekeek het even en gaf het toen weer terug. „Het is niet meer geldig, mijnheer. Het is een dagretour van gisteren, re tours zijn alleen maar geldig op de dag van afgifte". Geert schrok. Hij had niet voldoende geld bij zich om opnieuw de overtocht te betalen. Wat moest hij nu doen? Lieve help, wat een verdraaid ellendig geval toéh. „Maar", trachtte hij de man te ver murwen, „ik heb gisteravond door het onweer de laatste boot gemist. Zodoen de was ik gedwongen om op het eiland te overnachten". De conducteur haalde de schouders op. „Dat is heus niet onze schuld, mijn heer. We zijn zelfs gisteravond nog enige minuten over tijd van Texel ver trokken. Ik kan er niets aan doen, maar uw kaartje is nu waardeloos gewor den". Wanhopig haalde hij z'n portemonnee uit de zak, „Ik vrees, dat ik niet genoeg geld bezit om een kaartje te kopen. Ik heb ook nog een fiets aan boord. Hoe veel is dat samen?" „Zestig cent enkele reis en zeven stuivers voor de fiets". de eerste man en iemand, die al te ge makkelijk het geld laat rollen, dan is voor mij de keus niet moeilijk. Dan kies ik voor de voorzichtige boer. Maar is er ook geen middenweg? Kost gaat vóór de baat Een goede ondernemer zal er van doordrongen moeten zijn, dat hij tel kens voor de noodzaak staat om geld uit te geven voor zaken, waarvan de baat nog komen moet. Als hij zich er dan van tevoren maar zo goed moge lijk van overtuigt, dat die baat vrij zeker is. Dat is in veel gevallen moge lijk. Dat is zeker het geval bij kosten, die men maakt voor de voederwinning. De kosten, die men maakt voor het winnen van goed kuilgras en hooi moeten jammer genoeg de portemon nee uit voordat de baten er van komen. Maar we zijn er van overtuigd, dat die in het komende winterseizoen door be sparing van krachtvoer er dubbel en dwars uitkomen. Het valt me meerma len op, dat veehouders, die er tegen op zien om een paar honderd per jaar uit te geven voor een verbetering van de voederwinning, er geen been in zien om in de winterpenode grote giften krachtvoer aan het vee te geven. Een zeer belangrijke voorwaarde voor het ondernemer zijn ligt in de zegswijze, dat regeren bestaat in vooruit zien. Ik hoor al de tegenwerping: Ja, maar het geld voor de eerste uitgave moet er zijn". Wat mijn antwoord daarop is? Ik ben vast van mening, dat voor een boer met een rendabel bedrijf de mo gelijkheid om geld op te nemen er vrijwel altijd is. UITSLAG VERLOTING BEATRIXSCHOOL Onlangs werd door de Beatrixschool een verloting gehouden. Op de volgen de nummers zijn prijsjes gevallen. Ze kunnen tijdens de schooluren worden afgehaald in de school en verder bij de leerlingen. 26, 27, 29, 38, 73, 98, 108, 139, 164, 170, 173, 174, 194, 219, 237, 269, 286, 296, 301, 306, 326, 348, 351, 380, 393, 412, 432, 437, 450, 457, 499, 528, 548, 549, 551, 564, 600, 632, 690, 696, 718, 725, 726, 728, 733, 735, 762, 770, 795, 809, 840, 874, 897, 905, 965, 970, 973, 989, 1015, 1020, 1033, 1050, 1061, 1066, 1071, 1090, 1100, 1118, 1122, 1134, 1137, 1164, 1170, 1191, 1195, 1239, 1247, 1283, 1292, 1305, 1307, 1313, 1334, 1355, 1394, 1401, 1431, 1455, 1469, 1479, 1494, 1527, 1540, 1541, 1545, 1591, 1606, 1619, 1658, 1690, 1708, 1719, 1725, 1739, 1800, 1823, 1837, 1846, 1856, 1858, 1880, 1890, 1906, 1908, 1912, 1943, 1960, 1979, 1989, 2001. Geert telde het geld, dat hij in zijn portemonnee had, maar hij kwam niet verder dan 46 cent. Half afwezig ging hij in de andere zakken van z'n jas zoeken, hoewel hij wist, dat er geen geld in kon zitten. Z'n ganse bezit zat immers in z'n portemonnee! Plotseling voelde hij een papiertje in zijn regen jas. Stomverbaasd haalde hij er een zilverbon van een rijksdaalder uit en keek beurtelings de conducteur en het waardébiljet aan. „U schijnt nog een achterdeurtje te hebben, mijnheer", zei deze lachend. „In ieder geval een meevallertje". Zonder te spreken overhandigde hij het geld en nam werktuigelijk het kaartje en het wisselgeld in ontvangst. Hoe kwam die rijksdaalder nu in he melsnaam in zijn jaszak? Tevergeefs pijnigde hij z'n hersens af. Met de beste wil van de wereld kon hij op het moment maar niet be grijpen, hoe dat zilverbonnetje in zijn regenjas was gekomen. Thuis had hij circa een daalde meegenomen en dat had hij immers in z'n portemonnee ge stoken. Zou z'n moeder misschien? Neen, dat was uitgesloten. Wanneer zij hem een extraatje toestak, gaf ze 't hem altijd met de raad er zuinig op te zijn en 't niet te verliezen. Moeder was veel te secuur om het zo maar los in de zak van zijn regenjas te stoppen. Bovendien was de jas al achterop de fiets gebon den, toen hij van huis wilde vertrekken en toen zat het er in geen geval in. De jas had hij pas aangetrokken; toen het gisteravond was gaan regenen. Hij had hem immers drijfnat in het café van Blonde Nel opgehangen „Blonde Nel Als een bliksemflits schoot het door WADDENZEE OF WADDENLAND (Vervolg voorkant tweede blad) De kustbeveiliging wordt er niet mt* gediend, aan nieuwe landbouwgronde; bestaat geen behoefte, de verzilting u. er niet merkbaar door verminderen, de zeehaven van Harlingen gaat erbij ver loren. Blijft de schepping van ee „prachtig recreatiegebied", dat aan d- „leefbaarheid" van het Noorden te- goede zal kunnen komen. Wie dit be weert. heeft zeker nooit aan boord va een boot van Den Helder, Harlinges. Holwerd of Oostmahorn naar een de: eilanden, de verrukkelijke sensati- ondergaan, alle zorgen op de vastewi achter te kunnen laten! Kwantitatie! zou de inpoldering van de Waddenza wellicht voor de recreatie van beteke nis kunnen zijn, kwalitatief betekec zij een verarming waarvan geen weg terug bestaat. Het is nauwelijks denkbaar dat met alleen ter wille van het scheppen va: nieuwe recreatiegebieden ovenger. te groot van omvang en te ver gelegtc van de randstad Holland zal over gaan tot de uitvoering van dit gigan tische werk. Misschien is er nog ea andere reden denkbaar, een die toi dusverre in de disoussie slechts zijde lings is aangestipt, nl. dat, als straks het Deltaplan zal zijn voltooid en di Lauwerszee ingedijkt, een enorme hoe veelheid materieel, mankracht, techni sche ervaring en intellect vrij zal ko men, waarvoor emplooi moet worde gevonden. De aannemingsmaatschafr pijen die over dit alles beschikken, zul len in de afsluiting van de Waddot- zee een kolfje naar hun hand zien, e dat is hun niet helemaal kwalijk t nemen. Als het vrijkomen van al het boveo genoemde na 1980 een factor van eni gewicht zou vormen 'bij het afwege van de voor- en nadelen van de inpol dering, zou zulks betekenen dat hie het middel tot doel zou worden ver heven. En dat is nimmer aanvaardbaar De aannemers zullen goed doen er tij dig rekening mee te houden en overti schakelen van de natte op de drog< waterstaat. Inpoldering van de Waddenzee ii ongetwijfeld een prestatie zijn waar voor we de grootste bewondering kun nen hebben, maar voor ons staat even zeer vast, dat het nageslacht ons eroo zal vervloeken! (Overgenomen uit de Nieuwe Rotterdamsche Courant) CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 28 juni a.s. worden de moe ders van Oudeschild en Den Burg verwach Oudeschild van 13.00 - 13.45 uur; daarna Dd Burg tot 16.00 uur. CARBOVIT tegen maag- ']'J ll 4 H en darmstoornissen. MUGQLIN (reukloos) ter voorkoming van muggebeten. z'n brein? Die had dat geld in zijn jas zak gedaan. Niemand anders dan E kon het gedaan hebben, want de ja had de gehele nacht in de zaal gehan gen. Zij wist natuurlijk, dat hij ntf veel geld bezat en uit medelijden ha ze hem dat geld misschien gegeven Een kleur van schaamte vloog over o! wangen, toen hij dit overdacht. Natuurlijk zou hij die rijksdaalder terugsturen! Hij wilde geen aalmoezen Zodra hij werk had, zou hij het geW oversturen! Zodra -hij werk hadHoe lan| kon dat nog duren.Hij zuchtte Hoeveel weken was hij nu al gedwon gen tot leeglopen. Van de ene baas naa de andere, smékend om werk en over al afgewezen. Hoe lang nog. Den Helder kwam in zicht. De tele graaf rinkelde en de machines stopter- Langs de boot voeren een paar zeil scheepjes met jongelui in fleurige kle ding. De een vakantie, de ander werk loos Wanneer zou Blonde Nel dat geld i- z'n zak gedaan hebben? Dat moest gi-c teravond gebeurd zijn, toen de zaak sloten was en -hij reeds op bed lag, on bewust van haar weldaad. Ondanks ï- sombere stemming moest hij toch eve: lachen. „Ze was een goed vrouwtje maar toch.... ook een gevaarliji vrouwtje". De boot meerde aan en Geert van de Plas bond z'n regenjas achter op z' fiets en liep de kade op. (Wordt vervolgd) f TARVO OP TAFEL - GEZONDHEID IN HUIS Den Burg; Binnenburg 11. Den Uelder: Koningstraat 7. door Henk van Heeswijk NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Een moderne bank als de NMB kan u 52 weken per jaar van dienst zijn. Ook in die weken wanneer u uw bureau verwisseld hebt voor een bungalow aan zee. Met reis- cheques bijvoorbeeld of met peseta's, dinars, roebels of nieuwe Franse franken... De NMB geeft u 't gehele jaar door volledige service. Veel plezier.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 6