IBRAIFFEISENBANK BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER „Eens komt het geluk Feuilleton: tvanr men véél meer dnet (lan sparen. -IA1 spaarbank en alle bankzaken WEDSTRIJD WINKELIERS-HEINEKEN TROK BIJNA 900 TOESCHOUWERS Het had meer een haartje gescheeld of de met veel bombarie aangekondigde voetbalwedstrijd Heineken-Winkeliers, ten bate van het zwembad, was in het water gevallen. Om zes uur, toen de optocht door Den Burg had moeten starten, bark een hevige donderbui los. Het duurde gelukkig maar kort, zodat men een half uurtje later toch Kees Verkerk in de Heineken bierton door Den Burg kon zien rijden, voorafge gaan door het fanfare en gevolgd door de beide elftallen. Het publiek stroom de in groten getale naar het sportveld. Er werden 870 toegangskaartjes ver kocht. Weinigen zullen zich teleurge steld hebben gevoeld, want er werd een aardig stukje voetbal weggegeven. Bij het ter perse gaan van onze krant was de netto-opbrengst nog niet precies be kend. Organisator Mocjen rekent op een bedrag van ruim ƒ300, Burgemeester De Koning verrichtte de aftrap. Aanvankelijk waren de par tijen aan elkaar gewaagd. Toch werd gauw duidelijk dat de Heineken ploeg, waarin Kees Verkerk de grote blik vanger was, over meer vaardige spelers beschikte. Keeper Brugemann, van de winkeliersploeg, verdedigde zijn doel vaak op uitstekende wijze. Hinderlijk was de wind, die tijdens de wedstrijd tot stormachtige kracht aanwakkerde. Bij de Middenstandsploeg gaven Ide Moerbeek en Bob Bakker blijk van hun voetbalroutine, die ze in meer ver trouwd verband 'hadden opgedaan. Wel waren de Heineken-mensen meer in de aanval. Toch kopte Van Etten de bal langs keeper Saai: 10 voor de Win keliersploeg. Maar Heineken kwam te rug en het was Rien Bakker, die Brü- gemann verschalkte: 11. Toen Kees Verkerk Bok Bakker verraste, scoorde Kees 12. Zelfs kwam Heineken terug tot 13, weer door Rien. Na de rust zetten de Winkeliers ge weldig op en hadden 't tegen wind erg moeilijk. Ze kwamen door Jan Aris v.d. Slikke op 23. Gert Pansier maakte er 24 van. Brügemann redde nog een paar maal uitstekend. Ook Piet Saai werd onder druk gezet, maar met veel geluk wist hij zijn doel verder schoon te houden. LEIDSE MARKT Op de Leidse markt werden vrijdag 520 Texelse lammeren aangevoerd. De notering was 85,tot ƒ110,- ƒ115,Handel zeer rustig. (Vervolg van pagina 1) RIJKS MINI-CARROUSEL: VRUCHT VAN HARDNEKKIG DOORZETTEN De heer Rijk vertelt dat het laatste moeilijk te bereiken was. Het juiste tempo werd gevonden door verstelbare weerstanden, waarop de verschillende motortjes zijn aangesloten. Die motor tjes zijn afkomstig van afgedankte piok-ups en haardrogers. Een schitte rend stuk werk is ook de draaimolen, waarvoor het woord van Edison; „Uit vinden is 1% inspiratie en 99°/o tran spiratie", meer van toepassing is dan op de andere stukken. Orgel Er staat zelfs een orgel in, dat heuse orgelklanken in het vertrek doet 'klin ken en waarmee de sfeer van een echte kermis goed wordt getroffen. De orgel muziek is overigens afkomstig van een bandrekorder, die ergens achter de „coulissen" staat opgesteld en kan wor den ingeschakeld met dezelfde handle, waarmee het hele prefcpaikje in actie kan worden gebracht. Gerard Rijk, de bescheidenheid zelve, is niet zelf op het idee gekomen zijn mini-kermis ter bezichtiging open te stellen. Mensen, die bij hem aan huis kwamen en een blik op al die wente lende en draaiende miniatuur-attrac ties wierpen brachten hem op dat idee. De heer S. Bruin kreeg Harry Tiele- mans uit De Koog „zo gek" om een grote blikvanger en een bord te schil deren, waarmee de aandacht op „Rijks mini-carrousel" wordt gericht. Vanaf 1 juli is de kermis iedere avond van 7 - 10 uur geopend. Entree wordt niet ge heven, maar een vrijwillige bijdrage is welkom. 85. Het grote, sterke Veylenoord mocht de aftrap doen en ging vloeiend van start. Geen speler van „Rijkhuyzen Vooruit" kwam eraan te pas en het mocht dus geen verbazing wekken, dat Koentje Konijn plotseling alleen op dook voor de Rijkhuyzer doelman. „Daar gaat de eerste, broer!" lachte hij en meteen loste hij een hard, laag schot, dat in de uiterste hoek terecht kwam. Maar lange Jaap Wortelboer wierp zich met een wanhopige sprong in de bedreigde hoek en wist de bal zowaar te houden. Het kostte hem wel iswaar bijna twee uit het lid gewron gen armen, rriaar dat mocht hem de pret niet drukken. Zo ver als hij kon trapte Lange Jaap toen de bal het veld in, waar toevalligerwijze Kobus klaar stond. En nu aanschouwden de kijkers het wonder van hun leven. Pijlsnel stoof dikke Kobus over de grasmat, de bal aan de voet en zigzaggend als een raket. Daarmee speelde hij elke tegen stander uit positie en zo werd over Veylenoord het vonnis voltrokken. Met een bekeken schot joeg Kobus de bal tegen de binnenkant van de paal, ver buiten bereik van de keeper, en met een tergende tik caramboleerde de bal in het netE«n-nul voor Rijkhuyzen Vooruit!!! ROUTES AVONDVIERDAAGSE Overzicht „grote" route Dinsdag, 20 km: LTS linksaf Elemert naar Pontweg linksaf en direct linksaf tot Haffelder- weg, hier rechtsaf langs J.H. Panorama rechtsaf langs Russenkerkhof, doorlo pen tot Pontweg, oversteken (voorzich tig) en doorlopen tot Hoornderweg. Hier linksaf tot St. Anna, linksaf naar het „licht van Troost", langs de Petten bij Mokweg rechtsaf naar Den Hoorn, bij einde linksaf bij ipaddestoel 1434 rechtsaf, dan weer rechtsaf Bolweg bij Westerweg linksaf Hemmerkooiweg in, langs Boysveld, Garage Kaczor tot Beatrixlaan; hier rechtsaf naar LTS. Woensdag, 15 km: LTS, linksaf Beatrixlaan, links gara ge Kaczor, Pontweg oversteken (voor zichtig), langs Immetjeshoeve, Wester weg, de vierde weg rechtsaf de Bakke- weg, bij Bos en Duin Westerslagweg tot Randweg, hier rechtsaf, einde weg weer rechtsaf. Direct daarna linksaf, daarna eerste weg rechtsaf. Fietspad volgen tot Grensweg. Hier rechtsaf tot Duinweg, hier linksaf naar Buitenheim rechtsaf Kogerweg Texla, linksaf Jan Drijverweg, tweede weg rechts Waal- derweg, nu eerste weg linksaf langs bungalow, einde weg rechtsaf tot Wil- heliminalaan, linksaf Julianastraat, Keesomlaan, LTS. Donderdag, 15 km: LTS, linksaf Beatrixlaan, Koger- straat, na Sarrassani rechtsaf, bij witte huisje linksaf rijwielpad volgen, weg oversteken en weer pad volgen tot Elzenhof, hier rechtsaf langs Middel weg, tweede weg rechtsaf Westerboers- weg, dan Ongerenweg, bij Waalderweg rechtsaf, bij Marsweg linksaf, Kadijks- weg rechtsaf, dan weer rechtsaf Hal- Hari lerweg, ÜBurdetstraat, Wilhelminalaa bij Boksberg linksaf, dan rechtsaf j lianastraat, dan linksaf Weverstrai rechtsaf Keesomlaan, LTS. Overzicht „kleine" route Dinsdag, 10 km: LTS, linksaf Elemert naar Pontwe linksaf fietspad, eerste zandweg linis tot Haffelderweg, hier rechtsaf, Leemkuilsweg rechtsaf tot Schanswe rechtsaf J.H. Panorama, eenste wi Jfe rechtsaf langs Russenkerkhof, doori pen, Pontweg oversteken (voorzicht^ fcQS doorlopen tot Hoornderweg, links Ba" en direct rechtsaf, langs Driehuizen ti K|, Westerweg rechtsaf langs Immetjg hoeve, Boysveld, garage Kaczor, recht af Beatrixlaan, LTS. Woensdag 10 km: llf LTS, Beatrixlaan, linksaf langs Ka zor, Pontweg oversteken (voorzichtig langs Immet jeshoeve, derde we rechtsaf, Smitsweg, rechtsaf Duinwi tot Buitenheim, rechtsaf Kogerw Texla, linksaf, tweede weg rechtss tf] Waalderweg, eerste weg linksaf, lanj bungalow, laatste weg rechtsaf Wilhei minalaan hier linksaf, Julianastraa Keesomlaan, politiebureau, vijver, LU Donderdag, 8 km: LTS, Beatrixlaan, Kogerstraat, Sarrassani rechtsaf, doorlopen tot 0i gerenweg, rechtsaf tot Waalderweg 'r hier rechtsaf, dan eerste weg linkss Marsweg, en dan rechtsaf Kadijkswei rechtsaf Hallerweg, Burdetstraat, links af Wilhelminalaan, rechtsaf Juliana straat, dan linksaf Weverstraat, Kees omlaan, politiebureau, vijver, LTS. iel' leid ht. Route door Den Burg, 2 km, voo alle deelnemers: Emimalaan, Beatrixlaan, Hollewals weg, Lijnbaan, de Zes, Kogerstraat Hogerstraat, Molenstraat, Keesomlaan Ada van Hollandstraat, Pieter va; Cuyckstraat, Elemert, LTS. Een donderend gejuich steeg op en de Veylenoorders schaamden zich diep. Op de tribune heerste een sfeer als nooit tevoren en temidden van al dde gillende en hossende mensen weende Ulco Schwartec dikke tranen. Tranen van puur voetbalgeluk „Iese grroote woender!" snikte hij. „Ieke willen wel elf, twaalf...., wat? Wel honderd zulks spelers hebben! Honderd!! Dan zijnen ons kleine, lieve mooie landje onverslaanbaar!" En wie bleef er ijskoud te midden van al dat lawaai? Niemand minder dan Kille Bill. ide door Henk van Heeswqk 9. Maar gedurende zijn tocht langs het Noord-Hollands Kanaal, huiswaarts rij dende, leek het alsof het beeld van Blonde Nel steeds maar voor hem uit op en neer danste. En ze keek hem als maar vragend aan. Het gaf niets, of hij voor een moment zijn ogen sloot. ALs hij ze weer opende, zag hij opnieuw dat ronde, volle gelaat voor zich en het scheen hem toe, als vroeg ze: „Kom maar weer terug naar Texel, ik heb werk voor je, werk en eten. HOOFDSTUK III „Als jc soms nog geen werk hebt Twee weken waren intussen verlopen en dag op dag was Geert er op uitge togen van de ene fabriek naar de an dere, in de hoop ergens geplaatst te kunnen worden, doch iedere avond keerde hij naar huis terug zonder re sultaat, tot verdriet van zijn moeder en tot ergernis van zijn vader, die, zelf een werkzaam leven achter de rug hebbende, niet kon begrijpen, dat er voor zo'n gezonde sterke kerel geen werk in de wereld zou zijn. Meermalen waren er thuis reeds hef tige tonelen voorgevallen, waarin de vader zich liet gaan en zich in zijn ver blindheid, opwond over het werkloze leven van zijn jongste zoon. In zulke gevallen werd dan steeds zijn oudere broer als voorbeeld gesteld, iemand, die het door een aantal kruiwagens ge bracht had tot gemeente-secretaris in een onmogelijk klein dorpje in Fries land en, volgens vader Van der Plas, eenmaal was voorbestemd om burge meester te worden en wellicht wel ka merlid. Geert op zijn beurt had in het begin wel eens een hard wederwoord gesproken, dat als olie op het vuur werkte. De moeder, steeds beangst voor dergelijke scènes, trad dan sussend tus senbeide, waarna de vader zich op sloot in zijn kantoor en Geert zijn troost zocht op straat en een eindje rondwandelde om zodoende zijn uit het evenwicht geraakte zenuwen te doen kalmeren. Later zweeg hij bij dergelijke tone len. Wanneer hij na een dag rusteloos zoeken naar werk terneergeslagen thuis kwam, was hij niet meer in staat nieuwe argumenten er tegen in te voe ren en zweeg hij dan maar liefst, liet de woordenvloed zonder meer over zich heen gaan, of ging vroeg naar bed. Zo volgden de dagen elkaar op. Vaak dacht hij nog aan Blonde Nel en haar café'tje. Hij had thuis nooit over haar gesproken; dat bleef in zijn hart ver borgen. Op de vraag van zijn vader, waar hij die nacht was geweest, had hij geantwoord, dat 'hij ergens op Texel had geslapen Verder was er niet naar gevraagd en evenmin had hij er over gesproken. Er waren dagen, dat hij zich zo ellen dig gevoelde, dat hij lusteloos in de stad liep, of verveeld rond hing bij het station; hij keek dan naar het komen en gaan der treinen. Een andere keer vertoefde hij aan het kanaal en keek dan naar het lossen en laden der sche pen. En zo gebeurde het bij zo'n gele genheid, toen hij daar stond te kijken, dat een der arbeiders, door een ver keerde manoeuvre een kist op z'n voet kreeg. Het werk stagneerde hierdoor. De ongelukkige, wiens tenen waren verbrijzeld, werd naar het ziekenhuis vervoerd, de ipolitie onderzocht de zaak, waarbij zij tot de conclusie kwam, dat er feitelijk niemand anders schul dig was aan 'het ongeval dan de ar beider zelf en daarmee was het inci dent gesloten, behalve dan, dat er een arbeider tekort was. De man die met het toezicht belast was, sprak er over om in het tegenover gelegen café de arbeidsbeurs op te bellen om een nieuwe kracht. „Stop", zei Geert, die het hele geval gezien en gehoord had, tot de voorman, „ik ben werkloos en wil graag wat ver dienen. Kan ik de opengevallen plaats niet innemen?" De man monsterde hem even van boven tot onderen en kwam blijkbaar tot de veronderstelling, dat deze flink gebouwde jongeman wel in staat was om het zware werk te verrichten. „In orde", zei 'hij, „ga maar aan boord en draai aan de lier. Hé Willem", dit tot de man die nu dit werk ver richtte, „kom jij van boord, dan kan deze man jouw werk overnemen, maar pas op, dat jij geen kist op je poten laat vallen, want dan zal ik zorgen dat ze je meteen 'n planken jasje kunnen aanmeten!" Zo kreeg Geert werk voor een paar dagen en draaide zo verwoed de zware kisten uit het ruim, dat de voorman hem scheldend toeriep wat kalmer aan te doen. De schipper van de motorboot, waar op Geert zo plotseling tewerk was ge steld, kwam eens kijken, hoever het werk vorderde en maakte een praatje met hem. „Ja", sprak de schipper, „er moet voortgemaakt worden, want ik moet vanavond nog stukgoed inladen en als het kan, moet ik vannacht nog afva ren". Geert knikte. 'Hij begreep wel, dat, hoe vlugger de schipper zijn vrachten kon afleveren, des te meer verdiende hij. „Kun je bij geval geen dekknecht gebruiken?" vroeg hij eigenlijk meer uit scherts, dan hij meende. De man haalde de schouders op: „Ik heb eigenlijk een vaste knecht", ant woordde hij, „maar hij is op het ogen blik voor de herhalingsoefeningen in militaire dienst. De volgende week komt hij weer terug". Er was even een zwijgen. Met krach tige hand draaide Geert de kisten om hoog en met welgevallen bezag de schipper de soepele beweging, waar mede de jongeman het zware werk verrichtte. „Werk je hier aan de kade?" infor meerde hij belangstellend. „Op het ogenblik wel. Ik ben inge vallen voor die man, die zoëven dat on geluk heeft gehad. Eigenlijk ben ik werkloos". De schipper zoog bedachtzaam aan zijn sigaar.„Voor een paar reizen zou ik je wel kunnen nemen. Daar zou je een week mee gebaat zijn, misschien een paar dagen langer. Heb je al eens gevaren?" Geert grijnsde. „Jawel", zei hij, veertien dagen geleden nog op de boot tussen Texel en Den Helder en vroeger wel eens met 'n roeibootje hier in het kanaal. Maar anders niet". „Afijn, dat leert wel. Als je idee hebt kom je vanavond om een uur of negen maar weer aan boord. Je krijgt twee gulden per dag boven de kost. Zorg voor stevige kleren, want het werk is zwaar en vuil. We vertrekken vannacht naar Texel". Van schrik liet Geert de lier haast los. „Naar Texel?" De schipper keek hem even verwon derd aan over deze uitroep. „Ja, ik heb een lading stukgoed en vandaar moet ik naar Kampen. Je zei toch immers, dat je eens op Texel bent geweest?" „Ik ben me er niet van bewust", ant woordde hij nors, bij de gedachte aan Blonde Nel. „Nu", meesmuilde de ander, „je hebt toch gevaren op de Texelse boot? Dan ben je toch op het eiland geweest Of heb je soms niet gevaren?" „Nou en of" lachte Geert, „maar als passagier! Van varen op deze manier heb ik voor geen cent verstand! Maar ik heb een paar krachtige handen aan het lijf en ik wil werken". De schipper knikte. „Ja, dat zie ft nu wel. Nou, ik moet de stad in. Ga je mee voor een paar reizen?" Geert aarzelde nog even, maar be sloot het aan te nemen, 't Was tenslotte weer eens iets anders. En dan naar TexelWaarachtig, Blonde Nel kreeg toch misschien nog gelijk. „Top", zei hij, „ik ga mee". (Wordt vervolgd) Óe Raiffèis'ènftankJïC' «iooet allé bankzaken, ook reisdevi'ezen.' gemakkelijk voor u IHROUAND SHHENIK COPYR1GBJ ajJÖlO AiMLÈI

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 4