Cjrocn ^Zwavtsjexeh in het harL, „Hoeveel jongeren maken zomers de kust onveilig?" U hebt op de vriendelijkste yijze jarenlang gekankerd/" urgemeester tot scheidende zuster Maris Stella: Drukbezochte afscheidsreceptie tsgMM „De Buteriggel" Tony Bass Texelaar J. Witte: 't komt allemaal van Sociaal Toerisme... T.T. komt aardig voor de dag Moffen wij Uw BRUIDSTOILET verzorgen Modehuis MOERBEEK W ,Tf N.V. v/h Langevcld De RooJJ 11 - Deo Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Kcesomlaan 43, Den Kl, (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 )rL 80e JAARGANG No. 8178 latter Maris Stella, die na dertig r het kleuteronderwijs verlaat, is ensdagavond in „De Lindeboom- tel" een bijzonder hartelijke af- ieidsreceptie ten deel gevallen. De renkomst werddoor zeer velen be lli. De heer L. v.d. Geest, bestuurs- an de stichting Katholiek Onder- verwelkomde onder meer burge ester C. De Koning, de pastoor en pelaans, ouders en oudleerlingen, rschillende sprekers brachten in lo- adc bewoordingen hun dank naar i voor hetgeen zuster Maris Stella de kleuters heeft gedaan. De eerste spreker was de heer Mar- 3 Bakker, voorzitter van de stichting jioliek Onderwijs. „Het is voor ons dag die we lang hebben zien aan- men, maar waar we erg tegenop bben gezien", aldus de heer Bakker, erop wees dat men blij mocht zijn, zuster Maris Stella deze gebeurte- ïn goede gezondheid mocht beleven, gewaagde van de ernst en voortva- tsdheid, waarmee de scheidende zus- haar werk behartigde en noemde de nenweiking tussen haar en het wolbestuur uitstékend. Hij betreurde ;dat zuster Maris Stella het eiland at verlaten, maar twijfelde er niet a dat zij zich in een andere streek ia het land snel zal aanpassen, dank haar blijmoedig karakter. Het was ït makkelijk geweest een passend schenk voor haar te bedenken, maar informatie „via speciale kanalen" is de keus op een verrekijker geval- i Dat die keus inderdaad juist was, »k wel uit de enthousiaste reactie ;uster Maris Stella. „Vriendelijk kankeren" Bijzonder hartelijk waren ook de lorden, die burgemeester C. De Ko- sg sprak. Als gemeentebestuur be- gde hij zijn erkentelijkheid voor [geen de zuster voor een belangrijk d van de Texelse kleuters in de loop T jaren heeft gedaan. Echt contact it zuster Maris Stella had hij pas be- fkkelijk korte tijd geleden gekregen, hi de bouw van de nieuwe kleuter- hool werd voorbereid. De burgemees- r: „U hebt het gepresteerd op de sest vriendelijke en innemende wijze renlang te kankeren!" Spreker zei spe waardering te koesteren voor de rsoonlijkheid van Zuster Maris Stella had haar vooral daarom leren hoog- hten. Grote inzet Pastoor Persoon zei te spreken na- ais de moeders van de ca. 1250 kin- ren, die in de loop der jaren bij ster Maris Stella op school hebben zeten Hij schetste de belangrijke ik van een kleuterleidster; het doen iënteren van de kinderen met be cking tot de maatschappij. Dit aagt een grote inzet. Pastoor Persoon d haar meerdere malen van nabij degeslagen en zich daarbij telkens übaasd over het enthousiasme en de ergie, die zij in haar werk tentoon- reidde. PASTOOR V.D. BURG NAAR NAAR ZWAAGDIJK Mej. M. A. Witte, secretaresse van de Stichting Katholiek Onderwijs las een brief voor van de inspectrice van het kleuteronderwijs, die verhinderd was de receptie bij te wonen. Ook de in spectrice gaf blijk van haar bewonde ring voor de wijze waarop zuster Maris Stella haar taak had vervuld. Vervolgens bracht de heer M. Bakker een toast uit op zuster Maris Stella en hief een „Lang zal ze leven" aan. Daarop werd het woord gevoerd door de heer P. Witte, die over zijn goede persoonlijke ervaringen uit zijn prille jeugd verhaalde en namens de ouders een kostbaar geschenk overhandigde; een polshorloge. Goede herinnering Zuster Ancilla, die zuster Maris Stella de laatste jaren als kleuterleid ster heeft bijgestaan, vertelde hoe pret tig zij had samengewerkt. „Uw naam staat niet alleen op de voorgevel van de school, maar ook in ons hart ge- grifd", aldus zuster Ancilla, die mede namens moeder overste en de andere zusters een boeket rose anjers overhan digde. Mej. Witte maakte melding van een gift, die was bijeengebracht door om. ouders en oud-leerlingen en die zuster Maris Stella naar eigen goeddunken mocht besteden. Zuster Maris Stella toonde zich on der de indruk van de lof die haar was toegezwaaid. „De eerbewijzen komen niet mij toe maar Hem die mij het ta lent heeft gegeven", zo zei ze. Ze schet ste de geschiedenis van het kleuteron derwijs op Texel en vertelde er bijzon der over voldaan te zijn, dat twee van haar oud-leerlingen het tot priester hebben gebracht: Ad Timmer en Arie Commandeur. Tijdens de bijeenkomst sprak de heer Bakker dankwoorden uit aan het adres van mevrouw H. Rijk („Hanna"), die zich jarenlang verdienstelijk heeft ge maakt met het schoonmaken van het schoolgebouw. Ook zij werd met een geschenk verrast. TWEE AUTO'S TOTAL LOSS Op de hoek Smitsweg-Westerweg deed zich maandagmiddag om kwart voor zes een ongeluk voor, waarbij twee auto's onherstelbaar werden be schadigd. Uit de Smitsweg kwam de automo bilist v.d. L. uit Amsterdam. Hij wilde de Westerweg opdraaien, maar nam de bocht te ruim, waardoor hij de van rechts naderende wagen, bestuurd door B. Bremer uit Oosterend, ramde. De •klap kwam zo hard aan, dat beide auto's total loss moesten worden weg gesleept. Wonder boven wonder liep niemand ernstige verwondingen op. MEISJE LICHT GEWOND OOSTEREND Op de Oosterender- weg nabij Harkebuurt raakte maandag omstreeks één uur 's middags de 14- jarige Netty Huisman licht gewond. Netty fietste naast een ander meisje, toen zij in een flauwe bocht werd ge raakt door de Texelse automobilist V., die uit tegengestelde richting kwam. Zij liep een blessure op aan een voet. De auto werd zeer licht beschadigd. AUTO BOTSTE OP BROMMER OUDESCHILD Een 15-jarig meis je uit Oudeschild ging maandagavond om kwart voor acht een ritje maken op de bromfiets. Ze nam haar vriendin achterop en toerde over het haventer rein. Daar ging ze echter links op de rijbaan rijden en keek bovendien naar achteren in plaats van op de weg. Uit tegengestelde richting naderde toen mevrouw Van Liere met de auto, maar de meisjes reageerden niet op haar herhaaldelijk claxoneren. Zo gebeurde het dat de bromfiets met een harde klap tegen de zeer langzaam rijdende auto tot stilstand kwam. Het meisje viel en liep een lichte hersenschudding op. Een harde verkeersles Presenteert Nederlands meest gevraagde toporkest op woensdag, zaterdag, zondag Bad weg 13 - telef. (02228) 362 BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 21 t/m 28 juni 1967 Geboren: Grietje, dv. Pieter J. Plaatsman en Jozina van der Slikke Ondertrouwd: Jan Willem Moerbeek en Annelise Clausius; Henry P. Rijk en Willy Verus; Hedda J. de Ruyter en Grietje Goënga. Overleden; Hendrik Willem Mets, oud 55 jaar; Anje Dop wv. Boon, oud 83 jaar. WIELRIJDER DOOR AUTO GERAAKT Met al die ongelukken had de politie maandag de handen vol. Rond het middaguur werd de in de Weverstraat fietsende heer R. Boom van achteren geraakt door de automobilist B. D. uit Eierland. De heer Boom kwam op pijn lijke wijze in aanraking met de uit stekende spiegel van de auto. De spie gel brak af en de jas van de heer Boom ging aan flarden. VRACHTWAGEN KREUKTE BROMFIETS De heer C. Lexmond uit Den Burg zette dinsdagmiddag zijn bromfiets en kele meters voor een geparkeerde vrachtauto op de Polderweg te De Waal. De chauffeur, die de brommer vanuit zijn hoge cabine niet 'had ge zien, reed er even later overheen. De bromfiets werd zwaar beschadigd. GESLAAGDEN ALGEMENE MEISJESSCHOOL DEN HELDER Aan de Algemene Meisjesschool voor Nijverheidsonder wijs te Den Helder slaagden T. P. Kooy en H. de Visser uit Den Burg voor het getuigschrift van de 2-jarige primaire opleiding. Het getuigschrift van de 1- jarige opleiding Assistenten N met de nadruk op de naaldvakken behaalden: M. E. Goënga en K. Lap uit Den Hoorn. Het getuigschrift van de 2-jarige op leiding Kostuumnaaister werd behaald door M. J. Ran en M. J. Slikker uit Den Burg en het getuigschrift van de 1-jarige Vormingsklasse werd behaald door K. Boon, M. A. Keizer en J. D. Zijm uit Den Burg. GESLAAGDEN ZEEVAARTSCHOOL DEN HELDER Aan de Zeevaart school te Den Helder slaagden C. M. Minnes voor het diploma stuurmans leerling BS, A. A. van der Markt voor het diploma stuurmansleerling AS en P. S. Karsman voor het diploma scheepswerktuigkundige. Nuchter OUDESCHILD Pastoor A. v.d. ifg van de Sint Martinusparochie te ideschild heeft woensdagavond in parochiehuis afscheid genomen. Hij benoemd te Zwaagdijk-Oost. Pastoor v.d. Burg heeft 7 jaar te Geschild gestaan, waar hij bijzonder pulair was. Pastoor v.d. Burg zal worden opge- igd door kapelaan Scholte van de fyegaaU'-parochie te Amsterdam, tyelaan Scholte zal hedenavond als Stoor worden geïnstalleerd door de &en. Als het komende zomerseizoen eens wat minder druk zou zijn dan we ge hoopt haddenzit 'm dat in ieder qeval niet in gebrek aan publiciteit. Het is nog niet zo lang geleden det wij in onze krant steeds nauwkeurig melding maakten van artikelen over Texel, die in andere bladen hadden gestaan. Daar is nu geen beginnen meer aan. In tegenstelling tot vroeger is het me rendeel der artikelen niet gunstig. Het lezerspubliek heeft geen belangstelling meer voor reportages, waarin wordt verteld hoe mooi, intiem, gezellig en rustig ons eiland is. Men wil pittiger kostDe redacties van de diverse kranten en weekbladen weten dat maar al te goed. Als zij ergens een glimpje sensatie vermoeden, sturen ze er hun reporters heen en verwachten niet anders dan dat zij terugkomen met foto's en verhalen die „gevreten" worden. Wie zoekt, die vindt! De Ne derlandse kust is voor de nieuws- zoekers een waar goudveld gebleken. Die kust nl. wordt „onveilig" genoemd, in de vakantiemaanden tenminste. Vorig jaar was dat al het geval; dit jaar gaat men op hetzelfde thema door, getuige onder meer de reportage die we in de kleurenbijlaqe van het Algemeen Dagblad aantroffen. Het Algemeen Dagblad vraagt zich af: „Hoeveel jongeren maken in de vakantiemaanden onze kust „onveilig"? Getallen zijn nauwelijks te geven. In De Koog spréékt men van vijfhonderd, op Zandvoort van duizend, bij Dom burg van honderden. Verhoudingsge wijs is het een te verwaarlozen aantal. Maar je zult er maar mee van doen hebben". Het blad publiceert vervol gens een serie vraaggesprekken met kustbewoners, waaruit die onveilige toestand moet blijken. Een beste blik vanger, die de abonnees van het Alge meen Dagblad gretig doet verder lezen is een meer dan een pagina grote foto, waarop men op een 6trand (niet op Texel) vijf jonge jongens met vijf nog jongere meisjes ziet vrijen. Een erg spontane indruk maakt het niet; we kunnen wel aannemen dat de boel in scène is gezet. Op dat strand gebeuren heel erge dingen. Een der geïnter viewden: „D'er zijn kinderen van twaalf, dertien jaar onder, zowaar ik hier sta. En wat die onder mekaar uit halen het zal mij zö een zorg zijn hoor nou, meneer, daar lusten de honden geen brood van. Als U van de zomer hier 'komt en U gaat ach ter het laatste huisje zitten, die kant op daór, dan krijg je dingen te horen en te zien waarvan je nooit had ge droomd". Ook Texel Ook op Texel vonden de reporters van het Algemeen Dagblad mensen, die hun graag wilden vertellen hóe erg het er hier wel toegaat „PIT-technicus J. Witte uit Den Burg op Texel repareert de gebruiks aanwijzing m de telefooncel bij 'het Koogse strand. Een bijna holle lach borrelt er uit zijn keel als je vraagt wat hij van de jeugd aan het strand denkt. „Ha meneer, het is nu hartje winter (het AD deed zijn informatie ca. 3 maanden geleden op Red. TC) en ik moet om de 14 dagen terugkomen, omdat er iets aan deze telefooncel mankeert. In de zomer gaat er geen week voorbij of alles wat vast zit is eruit geramd". Het is maar een van zijn grieven. Zo nu en dan het gema- nipuleer met zijn schroevendraaier on derbrekend, vertelt hij dat het één grote bende is. Poedelnaakt liggen ze in de duinen: om het maar eens fors uit te drukken. Hoe dat kan? Wel, heel die gemeentelijke opzet van het „so ciaal toerisme" zoals dat op Texel heet, daar deugt niets van Particulieren krijgen 'hoe langer hoe minder de kans huisjes te verhuren of een camping op te zetten. En tóch gaat het er op die particuliere campings veel ordelijker en decenter aan toe. Maar die gemeente laat ze maar aan rotzooien. Ze hoeven Witte niets meer te vertellen: wat die al aan schunnigheid gezien heeft, daar kan hij een heel vies boek mee vullen. Maar meneer Witte praat dan ook een beetje in zijn eigen straatje: ook hij verhuurt een gedeelte van zijn liuis in de zomer". Dat liegt er met om. Of wel? Omdat we ons niet konden voorstellen dat de sterk commercieel ingestelde heer J Witte zoiets had verteld, vroegen we hem om commentaar. De heer Witte vertelde ons dat het wel ongeveer klopte, maar dat men zijn woorden wat had overtrokken. Van een nogal realistische en nuch tere kijk op de „onveilige" toestand, getuigde in hetzelfde verhaal mej. D. van Koningsveld: Wat gebeurt er nu eigenlijk? Een beetje herrie. Goed, maar dat is toch te verwachten? Het is toch geen sanatorium waar al de jeugd heentrekt? En je kunt ze toch niet om elf uur naar bed jagen, die veertien dagen dat ze vakantie hebben". Mej. Van Koningsveld (VW-informatrice) breekt voorts een lans voor de beattent Sarasani, waar de jongeren veel van hun opgekropte energie kwijt kunnen. Ook de heer W. Visser van Het Witte Huis laat gematigde geluiden horen. Weliswaar kan Visser in juli en augus tus geen rustige kamers meer verko pen, maar, zo zegt hij, we hebben dit eigenlijk onszelf op de nek gehaald. Wij laten toe dat er patatkramen ko men, die tot één of twee uur 's nachts doordraaien. Wij nemen rustig iemand in ons midden op die een gokautomaat exploiteert. We willen er allemaal een vermaakscentrum van maken, want daar verdienen we op. Nu ja, dan moeten we de gevolgen ook maar dra gen. Niemand van ons zou willen dat er een politieagent aan de boot stond die de één zou terugsturen en de ander zou doorlaten. We zijn hier in een vrij land. En bovendien moet ik zeggen, dat het er de laatste twee jaar in De Koog minder baldadig aan toe is gegaan, ter wijl het uiterlijk rommeliger is gewor den. Neem nu Bergen. Daar worden deze nietsnutten van de campings ge weerd. Wat schieten ze ermee op? In het centrum is het altijd rommelen ge blazen. Heus, het is onzin te beweren dat de overheid er geen oog voor heeft Maar wat kun je eraan doen. Als je vermaak wil gaan brengen, eCht een centrum wil gaan worden waar men kan uitgaan, dan moet je concessies doen". Het Algemeen Dagblad vraagt zich echter af of de heer Visser wel zegt wat hen meent In vergelijking met de verhalen over andere kustplaatsen komt Texel er in de reportage nog niet eens slecht af, maar toch nog wel zo slecht, dat niet bepaald van propaganda kan worden gesproken. Tenzij men van mening is, dat het niet geeft hoe ze over je pra ten, als ze maar over je praten. Daar houden we ons dan maar aan vast. Versch(jnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coüp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Nummer vandaag van de pers Het eerste nummer van het week blad „Texel Toerist" is uit. Redacteu ren Jan Edward Craanen en Henk Bergman smaakten vanmiddag de vol doening na wekenlang moeizaam voor bereidend werk „hun" krant door te bladeren, nadat deze van de pers was gekomen. Dat eerste historische exem plaar was nog nat toen we het op onze redaktietafel kregen, ter recensie. Ge zegd mag worden dat Texel Toerist geen slechte indruk maakt. De eerste indruk is zelfs goed Door zijn opmaak en (blauwe) kleur maakt het blad een beschaafde indruk, hetgeen vooral prettig is voor degenen, die vreesden dat het een periodiek zou worden, die alleen door een bepaalde groep jonge ren zou worden gewaardeerd. Wat niet wil zeggen dat TT een zwaarwichtig geval is; het blijft een blad voor vakantiegangers, dat in de eerste plaats is bedoeld als informatie bron Volgens de redacteuren voorziet het als zodanig beslist in een behoefte. De acht pagina's worden voor de helft door advertenties ingenomen: vrijwel alle benaderde Texelse zakenlieden waren onmiddellijk bereid annonces te plaatsen, waarmee zij het TT-project van de noodzakelijke financiële basis voorzagen. De eerste pagina toont on6, naast een inhoudsopgave, het portret van de burgemeester met een verwijzing naar een interview elders in het nummer. Barbara Op dezelfde pagina ene stermanne quin Barbara, gekiekt door top-foto- graaf Henk v.d. Heijden. Het vraag gesprek met de burgemeester, geschre ven door J. E. Craanen, staat op pa gina 3. Een ander interview is dat met enkele badmeesters. Pagina vijf geeft allerlei informatie: een weekagenda, tips voor excursies en over uitgaan op Texel. Elke week plaatst TT een car toon, gemaakt door Theun de Winter. Pagina 7 geeft een overzicht van dok terdiensten, spreekuren en kerkdien sten. Uiteraard wordt ook de jongeren het nodige geboden: een interview met de beatgroup Les Baroques, door Henk Bergman. Gehoopt wordt in het vol gend nummer een rubriek „Ingezonden stukken" te kunnen beginnen, terwijl de redacteuren vinden dat zij ook hun mening over bepaalde toe- of wantoe standen op Texel niet onder stoelen of banken hoeven te steken. Verkoop Het succes van TT staat of valt met de verkoop ervan. De initiatiefnemers hebben zich verzekerd van de mede werking van een schare wederverko pers, die het blad op „agressieve" wijze om te beginnen in een oplaag van 3000 stuks aan de man zullen bren gen. Overal waar het druk is zal Texel Toerist te koop worden aangeboden. De door sommigen geuite veronderstelling, dat TT feitelijk een uitgave is van de Texelse Courant, wijzen de redacteuren lachend van de hand. Wel iswaar wordt TT op de persen van de Texelse Courant gedrukt en houdt de redactie in hetzelfde gebouw zitting, maar daar houdt de binding TT-TC dan ook mee op. Wat niet wegneemt, dat wij van harte hopen dat de jonge uitgevers hun lezens en adverteerders een goede dienst zullen bewijzen. Vraag inlichtingen bij GESLAAGDEN MUZIEKSCHOOL Op het dinsdag gehouden eindexa men van de muziekschool Texei (5- jarige cursus) slaagden de volgende kandidaten: Dory Kuip 93 pnt.; Marjan Huisman 91 pnt.; Annie Trap 84 pnt.; Jan van Heerwaarden 83 pnt.; Marja Dros 82 pnt.; Marja Eelman 81 pnt.; Tineke Tjonk 77 pnt.; Ineke Witte 74 pnt. en Beatrix Swaerts 60 pnt. Twee candidaten werden afgewezen. GESLAAGD DE KOOG De heer M. Mant je te De Koog slaagde te Arnhem voor het examen rentmeester. GESLAAGD AMSTERDAM De heer J. A. M. Visser slaagde aan de Rietveldacade mie te Amsterdam voor het diploma Binnenhuisarchitect. DE JUISTE NAAM In de opsomming van de geslaagde HBS'érs noemden we in het vorig num- bmer ook de naam Marijke Vervoort. Men maakte ons erop attent dat de juiste naam luidt Helosi Marguerite Vervoort.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1