ELECTROHUIS V.V.K-kantoor Folklore start met nationale schapenscheerwedstrijd De Cocksdorp geopend Rondvraag Raadsvergadering l-JAN AGTER M. en A. J. Vonk een meisje STEENfSJuWEkl Prima BABY- WEEGSCHALEN een smid en een smidsieerling DE COCKSDORP Donderdag avond om tien over acht opende de heer Jac. van Heervvaardcn met een van groen-zwarte linten voorziene sleutel het nieuwe VVV-kantoor aan de Mo lenlaan te De Cocksdorp. Die eer viel hem te beurt omdat hij het oudste be stuurslid is van de VVV De Cocksdorp, zowel v.w.b. het aantal „dienstjaren" als zijn leeftijd. Het was een glorieus moment, niet alleen voor de VVV Texel en haar afdeling De Cocksdorp, maar ook voor aannemer Daalder, die het presteerde om het gebouwtje in niet meer dan twintig werkdagen gereed te krijgen, inclusief alle voorafgaande grondwerk. Er werkten dan ook voort durend gemiddeld acht mensen aan en er werden heel wat nachturen gemaakt. Zowel in- als exterieur van het ge bouw maken een uitstekende indruk. Het gebouw is simpel van lijn, maar ongetwijfeld stijlvol. Het is 11,75 x 7,25 meter groot, wat bij de huidige omvang van het toerisme in De Cocksdorp aan de zeer royale kant is. VVV-voorzitter C. J. van der Kooi noemde het dan ook met recht een kantoor dat op de toekomst is gemaakt. En die toekomst, zo blijkt uit het recreatieplan, voorziet in een enorme uitbreiding van het toe risme in Texcls noordpunt. Nadat de talrijke genodigden het gebouwtje van binnen en van buiten hadden bezichtigd, ging men naar hotel ,,De Hoop", waar enkele spreker van hun blijdschap over de ingebruikne ming getuigden. De heer C. J. v.d. Kooi zei er bijzonder voldaan over te zijn, dat men het gebouw kon verwezenlij ken. De exploitatiekosten konden in de normale begroting worden opgenomen, zonder extra offers van de leden te vragen. Gunstig in dit opzicht was ook de samenwerking met de Raiffeisen- bank, die een derde van het gebouw als bijkantoor benut en voor een belang rijk deel in de rente en aflossing bij draagt. Het verheugde de heer v.d. Kooi, geboren Cocksdorper, dat De Cocksdorp door sterk toenemende toe ristische activiteit weer tot leven komt. In de omgeving van het dorp zullen in de naaste toekomst grote recreatiemo gelijkheden worden geschapen. Kleine ondernemers De heer Van der Kooi zei te hopen, dat de overheid bij haar planning met alleen aan grote kapitaalkrachtige be drijven zal denken die bepaalde re creatieobjecten snel kunnen verwezen lijken, maar ook aan de individuele kleine ondernemers. Ook de Cocksdor- pers moeten in de gelegenheid worden gesteld iets te beginnen. De heer v.d. Kooi meende dat ruimschoots bewezen is, dat individuele ondernemers be drijven kunnen opbouwen, die alle res pect afdwingen. Hij noemde als voor beeld de namen van Venneman, Veen- stra, Handgraaf, Bruin en Zutphen. De heer v.d. Kooi complimenteerde de aannemer met de record-snelle en toch zeer degelijke en nette bouw. Onge twijfeld zal mevrouw De Kindt er met genoegen de scepter zwaaien. Bank De heer Th. Graaf, directeur van de Raiffeisenbank, vertelde dat vestigin gen van de bank in de verschillende dorpen belangrijk zijn. Sinds 1945 is het contact tussen bank en publiek steeds inniger geworden. Sinds oktober 1947 houdt de Raiffeisenbank daarom regelmatig zittingen in en'kele dorpen, waaronder De Cocksdorp. Dc aanloop daar, in hotel De Hoop, werd steeds groter, zodat de behoefte aan een eigen kantoor zich steeds sterker deed voe len. Toen de bank een 'half jaar gele den door de VVV werd benaderd met het verzoek of men tot samenwerking kon komen, ging men daar spoedig mee akkoord. De heer Graaf bracht dank aan het gemeentebestuur voor haar medewerking bij de totstandkoming en aan de heer C. R. Alkema voor het fraaie ontwerp. Van de ondernemers noemde hij speciaal de heer J. Bakker uit Den Hoorn, die het „fijne" timmer werk van het interieur verzorgde. Ook de heer Kanis van „De Hoop" werd bedankt voor de gastvrijheid, die ge durende zovele jaren was genoten. Ten slotte las de heer Graaf een brief voor van het bestuur van de Centrale Bank, waarin eveneens felicitaties werden aangeboden. Wissel op toekomst De volgende spreker was de heer J. J. Westdorp, voorzitter van de VW- afdeling De Cocksdorp. Hij noemde 'het nieuwe gebouw een wissel op de toe komst. In die toekomst stelde hij veel vertrouwen, hoewel er verschillende ontwikkelingen zijn, waarover het af delingsbestuur zich ernstige zorgen maakt Heel belangrijk in dit verband is dc neiging van natuurbeschermendc instanties om steeds meer gebieden af te sluiten. De heer Wcstdorp zei met nadruk, dat hij een voorstander was van natuurbescherming, maar dat men niet te ver moest gaan. Overigens gaat De Cocksdorp zich wel volwassen voe len, nu het een eigen bankgebouw heeft! Namens de afdeling bood de 'heer Westdorp voor het nieuwe kan toor een geschenk van blijvende waar de aan: een fraaie klok. Voor mevrouw De Kindt, die 'haar WV-informatie tot dusverre vanuit de bijkeuken van haar woning had verstrekt, had de heer Westdorp een bloemstuk. Namens de afdeling Den Hoorn bood de heer A. Slegh zijn gelukwensen aan. „Hopelijk krijgen wij ook nog eens zo'n mooi kantoor" zei hij. Direkteur J. W. Dekker schetste de geschiedenis van het afgelopen half jaar en bracht dank aan degenen, die de bouw hadden helpen bespoedigen. Ook hij had woorden van lof voor aan nemer Daalder, die al bouwde toen de De Stichting Folklore Texel zal woensdag het eerste programma pre senteren aan gasten en Texelaars. Weer zullen oude ambachten worden getoond, als spinnen, netten boeten, kantklossen, met maken van oud- Texelse kappen, het knopen van wan ten en het beslaan van een paard. De kinderdansgroep zal wekelijks in folkloristische kledij een demonstra tie geven op het podium op de Gr oe neplaats. Iedere week zal het avond programma worden ingeleid door een Texels Fanfarecorps of drumband. Folklore heeft hiervoor de medewer king verkregen van de drumband „Voorwaarts Mars" uit De Koog, de drumband „Margaretha Sinclair" uit Den Burg, „Excelsior" en de Drum band uit Den Burg. Verder zal, als vanouds, in de avond uren optreden de Texelse volksdans groep, de Boerenkapel en zal de avond besloten worden met gezamenlijk dan sen onder leiding van de heer F. Veld- wisch. Gedurende het Folklore-programma zal er in het Waaggebouwtje op de Vis markt, dank zij de medewerking van het gemeentebestuur door de Vrouwen organisaties van Den Burg oliebollen worden gebakken en verkocht. De netto-opbrengst van deze actie is ge heel bestemd voor de totstandkoming van een Texéls zwembad. Ook zullen door de dames nog andere versnaperin gen worden verkocht „Koop hier olie bollen, groot en klein, des te eerder zal ons zwembad er zijn Doorgaans begint het folklore-pro gramma 's middags om 2 uur. Dit is echter niet het geval met het eerste programma, dat reeds om 1 uur aan vangt. Dit staat in verband met de Nationale Schapenscheer Wedstrijd. De heer Joh. Bakker Jzn. is er in geslaagd een aan tal schapenscheerders uit het land (o.a. uit Groningen, Friesland, Weesp, Doe- tinchem en van Texel) bij elkaar te krijgen, die met elkaar een wedstrijd aangaan, wie o.a. het snelste scheert, het beste scheert, behandeling van de wol enz. Een deskundige jury zal uit maken wie voor de verschillende prij zen (o.a. een zwart lam) in aanmerking zullen komen. De prijsuitreiking zal plaats vinden ongeveer 5 uur). Iedere deelnemer ontvangt bovendien een kleurenfoto van zichzelf. Dit belooft een interessante start te worden. Wan neer het een succes wordt, ligt het in de bedoeling om hier een jaarlijks te rugkerend evenement van te maken Texel is tenslotte niet voor niets een schapcnciland Om kwart voor drie zal een vakkun dige Texelse hoefsmid laten zien hoe men een paard beslaat. Hiervoor is al tijd een grote belangstelling. Een nieuw programma-onderdeel is: een praatje over Texel. De heer J. A. v.d. Vlis, Texelkenner bij uitstek, is be reid gevonden op 5 en 12 juli iets te vertellen over Texel. De causerie be gint om kwart voor vier, ook op het podium op de Groeneplaats. Om 4.15 uur zal de Kinderdansgroep optreden op het podium, waarna de jeugd gezamenlijk kan dansen. Het avondprogramma van 5 juli be gint om 19.15 uur met een mars van de drumband „Voorwaarts Mars" uit De WOENSDAG WEDSTRIJD SPUITVOETBAL IN DE KOOG DE KOOG Van dc Texelse brand weer is het idee uitgegaan om ten bate van het zwembad woensdagavond a.s. op het sportveld van De Koog een wed strijd spuitvoetbal te houden. De vuur- bestrijders zullen uit hun midden twee elftallen aanwijzen, die om half negen dc strijd zullen aanbinden. Een erg se rieuze indruk zal dc match niet bieden, want dc spuitgasten hebben zich voor genomen in zo gek mogelijke kledij uit te komen. Men heeft de ervaring dat voor een spuitvoetbalwedstrijd door gaans grote belangstelling bestaat. Het organiseren ervan is echter niet een voudig omdat het PWN niet toestaat dat voor een dergelijk doel water aan het net wordt onttrokken. De Texelse brandweerlieden hebben dit probleem opgelost door gebruik te maken van grote voorraadtanks, die tevoren met slootwater zullen worden gevuld. Men denkt voor de wedstrijd hoogstens acht kubieke meter nodig te hebben! Men wil de aandacht van gasten en Texelaars op de wedstrijd vestigen door een uur tevoren met brandweer auto's (met loeiende sirenes) en muziek een rondgang door De Koog te maken Medewerking is reeds toegezegd door de drumband „Voorwaarts Mars". Mo gelijk zal ook „Excelsior" uit Ooster end aan de optocht muzikale luister bijzetten Uiteraard zijn de nodige voorzorgsmaatregelen getroffen om di rect in actie te kunnen komen als woensdagavond ergens op Texel brand zou uitbreken. Degenen, die de onge twijfeld „knotsgekke" spuitvoetbal wedstrijd op het veld willen gadeslaan, kunnen dat genoegen voor ƒ1,p.p. beleven; kinderen betalen de helft.. vergunning nog maar nauwelijks bin nen was Bouwpastoor Voorzitter W. A. Visser van de afde ling De Koog zei gevoelens van ge zonde jaloezie te koesteren. Ook hij zou graag een nieuw kantoor hebben. Hij wees erop dat directeur Dekker zich de laatste jaren als een ware bouwpastoor heeft laten kennen, zodat men gerechtvaardigde hoop koestert. Naa9t de reeds genoemde aannemer en onderaannemers werd aan de bouw van het kantoor meegewerkt door Electrohuis Bakker, Fa. Z. Graaf (schil derwerk), fa. J G. Oele loodgieters- werk en sanitair). Koog. De band zal worden gevolgd door de boerenwagens, waarop de Fimcsterbruid en de jeugddansgroep zullen plaats nemen. In deze leesteüjke optocht (kunnen kinderen meelopen. Kinderen, die een luchtballon bezitten met net opschrift „Texel groet U" wor den getracteerd. Deze luchtballonnen zijn s middags verkrijgbaar op de Groeneplaats en 's avonas vanaf kwart over zes bij het Fanfaregebouw, waar de optocht Degmt. De ballonnen kosten JO,Zo per stuk. Door een of meer bal lonnen te kopen steunt men het werk van de Texelse Folklore, üm 8 uur volgt het optreden van de Boerenkapel en de Texelse Volksdansgroep. Daarna is er tot half tien gezamenlijk volks dansen. De folklore-woensdagen kunnen al leen slagen als ieder, die over een costuum beschikt, hieraan meewerkt. Trekt U dit costuum aan, of leen het uit. Zorg in ieder geval, dat het op straat komt. Het is reeds nu bekend, dat verschillende busondernemingen dagreizen organiseren naar Texel, speciaal op de woensdagen in juli en augustus, ter gelegenheid van het folkloreprogramma. Stel deze mensen niet teleur. Het kunnen Uw toekom stige gasten zijn Heeft U al een fles sla-olie en/of een zakje rozijnen ingeleverd bij mevrouw G. Bakker-Zuidewind m de Witte Kruislaan? Zo niet, doe het dan alsnog. Des te groter wordt de opbrengst voor de zwembad-actie Het programma, dat in de maanden juli en augustus door de Stichting Folklore Texel zal worden gebracht, kost ook dit jaar weer veel geld. Vele verzoeken om bijdragen zijn verzonden, maar nog niet iedereen heeft hierop gereageerd. Gaarne ziet men stortingen op de rekening bij de Ned. Midden- standsbank tegemoet BAZAR DORPSHUIS „DE WIELEWAAL" DE WAAL Donderdag 6, vrijdag 7 en zaterdag 8 juli wordt in het Waalder dorpshuis „De Wielewaal" een bazar gehouden. De opbrengst is be stemd voor de verbouwing. Er zullen verschillende attracties zijn, o.a. een schiettent, ballengooien, knikkerspel, rad van avontuur, een grabbelton enz. De bazar is geopend 's avonds van half acht tot 11 uur, bovendien op don derdagmiddag van half drie tot vijf uur De heer F. Standaart drong in de rondvraag van de donderdag gehouden raadsvergadering aan op het samen stellen van een bouwnota. Deze zou een overzicht moeten geven van de geplan de woningwet- en andere bouw en de maatregelen, waarmee men de bouw in beide sectoren denkt te bevorderen. Verder zou er een overzicht in moeten worden opgenomen van gronden, die nog ten behoeve van dc woningbouw moeten worden aangekocht en de ver koopprijs die ervoor zal gelden, alsmede de mogelijkheden om daar op korte termijn te bouwen. Kortom, de ge meentelijke bouwnota zou alle gegevens moeten bevatten, die voor woningbouw op korte en langere termijn belangrijk zijn. Een dergelijk overzicht zou cén keer kunnen worden opgesteld en tel kens aangevuld of gewijzigd. Men zou aldus beter geïnformeerd zijn m.b.t. de gang van zaken. De burgemeester vertelde dat in ieder geval gedeeltelijk aan de wensen van de heer Standaart tegemoet kan worden gekomen. Op het ogenblik is het Gemeentelijk Grondbedrijf doende met het samenstellen van overzichts kaarten, waarop de verworven en nog te verwerven bouwgronden staan aan gegeven in verschillende kleuren. Het is veel moeilijker in de nota de bouw plannen van de gemeente vast te leg gen. Hier is 'het een kwestie van im proviseren, aldus de heer De Koning. Het is onder meer afhankelijk van de bepalingen van de diverse achtereen volgende regeringen. Als men de kans krijgt particuliere woningen te bouwen maar geen woningwetwoningen, zal men voor de eerste kiezen, of anders om. Tevoren is dat niet te bekijken. Dat een bouwplan ikan spaaklopen is nog onlangs bewezen met de 25 ww- woningen, die door Haarlem werden afgekeurd. Op het ogenblik is het wel heel moeilijk. In dit verband noemde de burgemeester maar één minister, waarop men kon „bouwen": Bogaers, die tenminste zei wat hij wilde. Boerderij Op de vraag hoe het staat met de verkoop van de gemeentelijke boerderij in Zuid^Haffel, zei de burgemeester, dat onderhandelingen gaande zijn. Er is nog geen vergelijk, maar als met de huidige gegadigde geen overeenstem ming wordt bereikt, staat de volgende al klaar. Het zal dus binnen afzienbare tijd wel in orde komen. Mej. A. G. Luijsterburg vond het overdreven dat de raadstukken in vier afleveringen aan de raadsleden waren toegezonden 'Het is minder kostbaar om de stukken op te sparen en in een keer toe te zenden. De heer C. Koorn wees op enkele nare consequenties, die de nieuwe kampeerverordening meebrengt voor bollenboeren en andere agrariërs, die zomers jongelui in dienst hebben. Het is de gewoonte dat deze jongelui (voor delig) in de schuur van het bedrijf overnachten, maar dat mag nu met meer. De heer Koorn vroeg of in dit geval ontheffing kon worden verleend. De burgemeester zag bezwaren. Hij wees erop dat de gemeente met het zelfde probleem zit. Er moeten 20 tand meesters worden ondergebracht. Ook de beatclub Sarasani, die medewerkers in de schuur wi'lde laten slapen, heeft men daarvoor geen vergunning gege ven en de VVV, die ergens een tent wilde zetten, kreeg nul op het rekest. Zij zullen hun tent op een erkend kam peerterrein moeten opslaan. Nu kan men zeggen dat het hier niet om wilde kampeerders gaat, maar als men be gint met allerlei uitzonderingen op de regel, wordt controle op de naleving van de verordening een moeilijke zaak. De heer Koorn concludeerde, dat de goeden onder de kwaden moeten lijden. Hij wees erop dat de kampeerterreinen vaak vol zijn. Tijdens het narcissen- rooien rond 12 juli is dat zéker het geval. De burgemeester dacht dat het wel zou meevallen. Het zal zeker lukken een plaatsje te krijgen op een erkend terrein, vooral als men het te voren bespreekt. VTB moet weg De heer BarendreCht wees op de be narde verkeerssituatie op het Schilder end. De VTB en de Texelse Autocen trale hebben daar zoveel wagens ge parkeerd, dat herhaaldelijk opstoppin gen ontstaan. De heer BarendreCht had vernomen dat de Gemeente al geruime tijd met de VTB onderhandelingen voert over verplaatsing van het bedrijf, maar deze besprekingen vlotten niet. De heer Daalder zei dat de onderhan delingen volkomen zijn vastgelopen; door één der partijen worden onmoge lijke financiële eisen gesteld. De bur gemeester zei te hopen dat de VTB zo danig zal groeien dat het bedrijf uit zichzelf zal moeten verdwijnen. Toename: 28°/o TESO VERVOERDE TOTAAL 7.858 AUTO'S In het hoofdartikel kon U ai lezen, dat de vervoerscijfers van TESO dt verwachtingen ver hebben overtroffen. Natuurlijk was op een stijging gere kend, maar dat die bijna evenveel zou bedragen als vorig jaar, toen voor het eerst twee veerboten werden gebruiki had niemand durven denken. In het to taal werden in beide richtingen nl, 7.858 auto's overgezet, vorig jaar 6.153, Een toename dus van 1705 of 28%. Naar Texel werden vrijdag, zaterdag en zondag 4.933 wagens gebracht (vorig jaar 3.491) en naar Den Helder 2925 (2662). Zaterdag, de topdag, gingen 2593 auto's naar Texel, 700 meer dan vorig jaar. Van Texel gingen dezelfde dag 1261 (1076) wagens. Zondag was het vervoer daarmee in vergelijking bescheiden: 874 (692) naar Den Helder en 862627) naar Texel. Vrijdag kon digde de drukte zich reeds aan Er werden toen 1478 (1064) wagens naar ons eiland vervoerd en 790 (894) naar het vasteland. Zaterdagochtend vroeg werden twee extra reizen gemaakt, 's Avonds maak ten de „Texelstroom" en de „Marsdiep" na afloop van de normale (halfuurs) dienstregeling ieder drie extra reizen. De laatste boot ging om 0.20 uur van Den Helder met dertien auto's. GESLAAGD De heer R. D. v.d. Vis te Oudeschild slaagde aan de Chr. Nationale Schil dersschool te Zwolle voor het diploma Meester-schilderen. Zendt vroegtijdig Uw advertenties in TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,25; elke regel méér ƒ0,25. Onder adres te bevr. (niet eeder dan 11 u. in Boekh.) en onder nummer ƒ0,50 meer. Speciaal voor gelegen heidsaanbiedingen. (N.B. voor in deze kolom geplaatste zaakadverten ties geldt het normale millimetertarief Autorijschool H. Zing- stra, Plevierstraat 12, De Koog, tel. 477. Ook voor verlenging van uw rijbe wijzen U tankt nog steeds het voordeligst aan de witte pomp van Oudeschild Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon Vamor gedipl. tel. (02230) 3252 Voor maaien, schud den, walen en persen. Kampstra, tel. (02223) 295 Nu volop aardbeien Denk om Uw diepvries. M. Huisman, De Veen, tel. 2203 Wij hebben nog een gebruikte diepvrieskist, inh. 250 liter, merk Fri- gidaire. Electrohuis Bak ker Tegen lage prijzen uit voorraad leverbaar licht- doorlatenide hard p.v.c. golfplaten voor sChuren, tuinhuisjes, afscheiding enz. (bij klein profiel gratis bevestigingsmate riaal). Dakgoten, regen waterafvoerbuizen, ont- luchtingskappen, licht koepels, specie-emmers, kuipen, dragers, water- afvoerbuizen, syphoors enz. „ALTEKO" techni sche materialen voor be drijf en particulieren. Emmastr. 105, Den Hel der, tel. 12489 Nieuwe Pastoor van Oudeschild vraagt voor halve dagen huish. hulp; althans voor de eerste maanden. Brieven onder no 20 bur. v.d. blad Schoonmaakbedrij f Harm Spigt, tel. (02228) 311 Te 'koop wegens inruil Volkswagen '62, met rol- dak en veiligheidsriemen Garage Nagy, De Koog, tel. (02228) 420; Den Burg, tel. (02220) 2243 Aangeboden 700 dakpannen en 6 strand- wagentjes. K. Roeper, Eierland, tel. (02225) 212. Gevraagd bollenrapers N. C. Rijk, Burdetstr. 21 Te koop bekleed rotan wiegje met bedje 25, C. Schenk, W. v. Beie- renstraat 13 Wegens overcompleet te koop 1 eiken dressoir, 1 kolenhaard Bagdad 66, 1 oliekachel voor bijver warming, 1 gasoventje en enkele tafeltjes. C. J. Schoenmaker, nu Keesomlaan 39, eerder Beatrixlaan 42 Te k. puikbeste nieu we aardappelen Doree. F. Huisman, Ongeren Automatische wasmachine model 560 Voorwassen, wassen, spoelen en centrifugeren fi.695 U vindt bij ons een mooie sortering en de prijs valt U mee Gevraagd voor receptie en lichte administratie. Hotel ,Het Witte Huis", De Koog urn* OUDOCP 29-ALKMAAI Agenten De Cocksdorp: C. BOS Hollandseweg C 57 Eierland; B. GIEZE, E 117 a Den Hoorn: G. BAKELAAR, Kerkstraat 2 Den Burg: G. MAAT, Wilhelminalaan 5? te huur bij N. WONDER, Schilderend Gevraagd voor direkt SMEDERIJ KILJAN, jtelefoon (02220) 2224 Er zijn van die electrische apparaten die zo handig zijn op vakantie. Stel dat u uw blouse wat bij wil strijken in 't hotel: 'n reisstrijkijzer! En deze dan: 'n scheerapparaat op batterij, 'n portable voor de weersverwachting, 'n zaklantaarn Stuk voor stuk apparaten voor u bij de vakman! CJ

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 2