Cjrom ^wartrjexels in het hart Wat kunt nu zien en passen in Velen snelden brandende „Noorderkroon" te hulp P. Slikker ('t Zand) eerste in sehapenscheer wed strijd Knotsgekke spuit voetbalmatch bracht f1100in zwembadpot 13 brandblussers ivas niet genoeg sfl 1 1 Evenement verdient grote opzet Den Burg beleefde eerste Folkloredag Voor kleutervervoer Poppentheater te De Cocksdorp anders voor U in dozen verborgen blijft MANTJES Schoenhandel in De Koog - Den Burg God en uw naaste Veel natte vrouwenkleren op sportveld Op sportveld bijna 2000 toeschouwers IF EX ELSE ld; l.jH; log lec nat t °i )AG 7 JULI 1967 80e JAARGANG No. 8180 COURANT (te N.V. v/h Langeveld De Roof) bus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 [airy de Graaf, Kecsomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 tlk heb er geen flauw idee van!" zegt ipper-eigenaar Marius Ellen van de IS „Noorderkroon", als we vragen ar de oorzaak van de brand, die zijn lip maandagavond teisterde. Maar hij jgt er met nadruk aan toe: „De zaak s keurig in orde. Al die praatjes, dat boel verwaarloosd was enzo, daar is >ts van waar!" Maandagavond If negen, toen de kotter lag te vissen ;en de Bruine Bank (40 mijl ten nw IJinuiden) werd het vuur ontdekt, lipper Ellen stond op dat moment op brug en zag door de ramen van de iurkas de vlammen die uit de lager legen, geopende deur van de ma- 'ac inekamer sloegen. Op dat moment is de machinekamer één vuurzee, zo- n t de bestrijding met het enige nog ergcbleven brandblusapparaat (de dere blusser hing in de machineka- zelf) weinig cffekt had. £e Terwijl de bemanning het vuur be- eed, stelde de schipper Radio Sche ningen in kennis en liet over de odgolf de hulp van de schepen in de tgeving inroepen. Die hulp liet niet ig op zich wachten. Voornamelijk sersschepen snelden toe. hid Veel hulp "*0 Schipper Ellen is vooral goed te reken over de bemanning van de UK Dit sdhip haalde bij alle in de om ina zijnde vissers de brandblusap- raten op en bracht ze naar de Texe- irs, waar de bemanning ze onmid- op het vuur in de machinekamer gspoot. Dertien blussers werden usv ggespoten, maar toen was het vuur niet gedoofd. Uiteraard had men '1 direct de brandstoftoevoer naar de v ïtor afgesloten, zodat de vlammen rder voedsel werd onthouden. Zolang het vuur niet gedoofd was, aanwezige brandbestrijdingsmateriaal in stelling. In enkele ogenblikken wa ren de vlammen toen gedoofd. Mast krom Als herinnering aan het overigens zeer gewaardeerde optreden van de tanker heeft de TX 18 nog een krom gebogen masttop. Bij 'het langszij ko men was de huizenhoge boeg van de tanker er mee in aanraking gekomen. Dank zij het gunstige vrijwel wind stille weer bleef het daarbij. De (kotterbemanning haalde opgelucht adem en bracht het reddingvlot, dat men reeds te water had gebracht om in geval van explosie het schip snel te kunnen fverlaten, weer binnenboord. De UK 22 nam de nu hulpeloos rond drijvende Texelse collega op sleeptouw en bracht hem naar Den Helder, waar de scheepswerf „De Lastdrager" van Visser er zich over ontfermde. De in 1951 gebouwde kotter was een half jaar geleden van een nieuwe motor voor zien, een Stork 500 pk. Ook de licht installatie was nieuw. De schade is overigens meegevallen. Naast de ver brande kabels behoeven slechts enkele onderdelen vernieuwd te worden. Repa ratie zal ongeveer een week vergen. ogi lS men aan boord van de kotter verre n gerust over het lot van het schip. ;n had nl. bijna veertien ton olie boord De brand werd tenslotte dwongen door een grote Belgische iker, de „Golf Gulf", die ook op de odseinen was afgekomen. Het schip •«Tm langszij en enkele leden van de koppen tellende bemanning lieten h met touwladders op de kotter neer brachten het op de tanker rijkelijk DRONKEN JONGEMAN VELvtONDDE ZICH ERNSTIG DE COCKSDORP De 23-jarige V. uit Eierland liep zondagavond nd het middernachtelijk uur „Kik- irt's restaurant" te De Cocksdorp bin- in en bestelde een borrel. Gmdat dui- _lijk was dat hij al meer drank bin- ■te n had dan goed voor hem was, wei- rai rde de heer Kikkert hem te bedienen 'k? belde een taxi om hem naar huis te ten brengen. Tegen de tijd dat de xi arriveerde liep hij naar buiten, aar toen men hem verzocht in te ippen wilde hij niet. Hij liep terug UK iar de inmiddels afgesloten deur van >ari restaurant. Zo wpedend was hij dat <t°D en hem daar niet meer binnen wilde ten, dat hij met de vuist een gat in •t «das van de deur sloeg. V. liep "lan tarbij een diepe, hevig bloedende ond op. Eerste hulp werd verleend twi >or de .verpleegster mevrouw Glijn ie bij kikkert werkt) en de heer Van ingelen, die de hevig tegensparte- nde knaap onder bedwang hield. Omdat de zaak zich aanvankelijk ■vee nstig liet aanzien, werd hij daarna ïr taxi en extra boot naar het zieken- us te Den Helder gebracht, waar de ond werd behandeld npl an£ len. jke iaa' VOLKSWAGEN OVER DE KOP: TOTAL LOSS DE KOOG Op de Pijpersdijk bij De Koog raakte de automobilist G. H. van A. uit Huizen over de kop. Als gevolg daarvan werd de wagen onher stelbaar beschadigd. De chauffeur en een mede-inzittende kwamen met de schrik vrij. Tegenover de politie ver klaarde Van A. dat hij plotseling moest uitwijken voor een aan de linkerzijde van de weg rijdende tegenligger, die met grote snelheid naderde. De Volks wagen schoot toen de berm in met het bovengenoemde gevolg. De andere auto wordt nog gezocht. VOLKSWAGEN TOTAL LOSS II DE KOOG Een ongeluk, dat ver rassende overeenkomst vertoont met het bovenomschrevene gebeurde in de nacht van maandag op dinsdag op de Pontweg nabij De Koog. De 19-jarige Stolwijk uit Amsterdam reed in de richting van de badplaats, toen hij naar zijn zeggen plotseling moest uitwijken voor een uit tegengestelde richting naderende Opel. De wagen, kennelijk bestuurd door een dronken chauffeur, reed slingerend aan de lin kerzijde van de weg. De heer Stolwijk schoot de berm in en sloeg over de kop. De Volkswagen (1200) werd onherstel baar beschadigd. De Chauffeur en en kele mede-inzittenden bleven onge deerd. De Opel reed na het ongeluk door en heeft men niet kunnen achter halen. Ongeluk goed afgelopen LEUTER DOOR AUTO GESCHEPT DE KOOG Dinsdag stak het 6- ilscfr'8 zoontje van de familie KI. Bonne De Koog plotseling de Pontweg over. bJ? dat moment naderde de Hilversum- automobilist F. J. M. Hsnzen, die ejjjl in Cortina niet meer tot stilstand kon ^ngen. Het jongetje werd geschept, 'er vijf meter afstand meegevoerd en el toen op het asfalt. Omdat de aan- jding met zeer geringe snelheid ge arde, de heer Henzen reed ongeveer km. per uur, was de afloop bijzonder ïlukkig; het jongetje had slechts een ond aan zijn knie opgelopen. De auto erd licht beschadigd. De heer P. Slikker uit 't Zand is woensdagmiddag eerste geworden in de Nationale Sehapenscheer Wedstrijd, die door de heer Joh. Bakker Jzn. was ge organiseerd en ondergebracht in het programma van de eerste Folklorc- woensdag. De jury, bestaande uit de heren P. Bakker, J. Roeper sr. en Joh. Bakker, beslisten na langdurig wikken en wegen dat de heer Slikker de meest vakkundige schapenscheerder was en kende hem 193,6 puirt toe. Dat was 1,6 punt meer dan de heer P. Bremer uit De Koog verwierf. Hij kreeg de tweede prijs, een bedrag van 99,De derde prijs, ƒ66,werd gewonnen door de heer N. M. Rozing uit Sint Maarten (189 punten); vierde, 33,werd A. Baken uit 't Zand (187 punten); vijfde, 26,G. J. v.d Ploeg te Hornhuizen (187); zesde, ƒ11,S. Ran, Texel (184 punten), zevende D. P. Bakker, Texel (170 punten), achtste A. S. Osinga, Lon- gerbouw (Fr.) (155,6) en negende G. Boer uit Adorp (Gr.) (154,6 punten). De eerste prijs bestond uit een zwart lammetje, dat door burgemeester C. De Koning aan de heer P. Slikker werd overhandigd. Ook de andere prijzen in de vorm van waardebonen, die korte tijd later verzilverd konden worden, werden door hem overreikt. Hoewel zich voor de wedstrijd 13 deelnemers hadden opgegeven, verschenen er woensdag slechts 9 aan de „start". Idee De heer Joh. Bakker kwam op het idee om op Texel een schapenscheer- wedstrijd te organiseren, nadat hij der gelijke wedstrijden tijdens buitenland se landbouwtentoonstellingen had ga degeslagen. Texel, als schapeneiland, zou iets dergelijks voor Nederland moeten houden, vond hij Hij plaatste advertenties in enkele landbouwbladen en daarop meldden zich de genoemde dertien. Het is jammer, dat zich niet meer Texelse scheerders geroepen heb ben gevoeld om hun krachten met an deren te meten. Kennelijk voelt men er niet veel voor om ten aanschouwe van honderden toeristen op het podium een schaap van zijn vacht te ontdoen. Het is te hopen, dat zij deze valse schaamte afleggen en volgend jaar in groten getale meedoen. Een nog wat intensie ver gevoerde wervingscampagne heeft misschien al het gewenste resultaat. Texelse schapenhouders zouden er op die manier aan bijdragen dat de wed strijd uitgroeit tot een groots gebeuren, dat van heinde en ver mensen zou trek ken. Vakmanschap De deelnemers van woensdag waren bijzonder vakkundig. De jury lette op vier belangrijke dingen: de snelheid, de netheid, de wijze waarop de vacht werd opgeruimd en het gedrag van het schaap. Die snelheid werd nauwkeurig met de chronometer opgenomen en dat was nodig, want de scheerders gaven elkaar op dat punt weinig toe. De snel ste was de heer G. J. v.d. Ploeg uit Hornhuizen, die in 2.20 minuten een schaap „uitkleedde". Dat hij toch de vijfde prijs kreeg was te wijten aan de onrust van het schaap en de iets min der nette wolbehandeling. De eerste prijswinnaar had voor zijn schaap 3.12 minuten nodig. Misschien is dat het aantrekkelijke van de wedstrijden er zit altijd een element van onzekerheid in. Men kan het scheren zo snel en goed mogelijk leren, maar de schapen die men onder handen krijgt zijn altijd anders. Is zo'n beest een beetje zenuw achtig, waarvan het blijk geeft door veel geblaas en gekrorükel, dan is de kans op een eerste prijs al gauw ver keken. Er werd woensdag gewerkt met een elektrische tondeuze. Deze eerste wedstrijd had zijn schoonheidsfoutjes. Zo was het om en op het podium gedurende het 9cheren een nogal chaotische toestand Ieder verdrong zich rond de scheerders, ve len zagen er niet tegenop om ook op het podium te klimmen. Als gevolg van het stralende weer zaten de meeste toeristen op het strand. Dat het gedurende de folkloremiddag op de Groeneplaats toch aardig druk DE COCKSDORP In de garage van de heer v.d. Linden, tegenover de school in de Kikkertstraat te De Cocks dorp zullen vanaf woensdag a.s. om de veertien dagen poppenkastvoorstellin gen worden gegeven. Tegen betaling van 50 cent p.p. kunnen kinderen een ca. drie kwartier durende voorstelling meemaken. Dat geld gaat in de pot ten bate van het kleutervervoer Eierland. Zoals bekend worden de Eierlandse leerlingen van de kleuterschool dage lijks met een Volkswagenbusje naar school gebracht. De ouders betalen daarvoor allen een bijdrage maar de rest van het benodigde bedrag moet door allerlei acties bijeen worden ge bracht. Woensdagmiddag om kwart over vier zal de voorstelling beginnen. Deze tijd wordt gunstig geacht omdat de meeste gasten dan van het strand terugkomen en het waarschijnlijk wel makkelijk vinden dat zij de maaltijd kunnen be reiden terwijl him kinderen worden •bezig gehouden. Met het „poppenkastproject" houden zich bezig mej. Frederiks van de kleu terschool, mevr. M. Dijkshoorn-van Eist, de héér eri mevrouw Moens-Hoo- gerheide, de heer Smeemk en het echt paar Studulski. De heer en mevrouw Studulski voeren onder meer het pop penspel op; er wordt nog gezocht naar een derde poppenspeler. Veel mede werking is ondervonden van de Tech nische school, waar de heer Huizinga bereid bleek een fraaie poppenkast te maken. Mevrouw De Geest zorgde voor de aankleding ervan. Ook de poppen zijn eigen fabrikaat. De voorstellingen zijn gepland op 12 juli, 26 juli, 2 au gustus en 16 augustus, aanvang telkens omstreeks ikwart over vier. was, is een bewijs dat hetgeen daar gebeurt wel de aandacht trekt. Bewijs van weging Bijzonder druk had men het bij de wolweegschaal, waar de ene toerist na de andere zicih liet wegen. Een extra stimulans was het „Geauthoriseerd Bewijs van Weging in de Waag van de Stede Den Burg", een fraai, door J. A. van der Vlis ontworpen oorkonde, die erbij werd uitgereikt. Het formulier „een bewijs van oprechte weging' was ondertekend door de heer W. Albers, de waagmeester. Zo veel belangstelling bestond voor de oorkonde, dat bij de Waag ongekende drukte heerste. Weeg man Sijp Langeveld had het zweet er van op zijn rug. Oliebollen In het waaggebouwtje deed een acht tal leden van de Bond van Plattelands vrouwen (afdeling Texel) goede zaken met de verkoop van oliebollen, Texelse kaas en duinpannetjes. Hoewel men zich bij warm zomerweer iets lekker- ders kan voorstellen dan een oliebol, stonden toch voortdurend drommen mensen te wachten. Ieder wilde er minstens zes (voor een gulden) meene- nemen. De bruto opbrengst bedroeg 324,—. Ook de rest van het folklorepro- gramma verliep naar wens. De gebeur tenissen op de Groeneplaats, centraal door de stichting georganiseerd, waren de enige folkloreactiviteiten. Van de voorgenomen organisatie per straat is nog weinig terecht gekomen. ONSULTATIEBUREAU V OOR ZUIGELINGEN Woensdag 12 juli a.s. worden de moe- :rs van Oudeschild en Den Burg verwacht odeschild van 13.00 - 13.45 uur; daarua Den urg tot 16.00 uur. BRANDMELDING Bij brand altijd bellen (02220) 2066. it geldt voor alle dorpen, zowel over- ag als 's nachts. Verschijnt dinsdag cn vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coüp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. 4- 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. OVERDENKING Misschien weten de meesten van de lezers, dat deze uitdrukking doet den ken aan het christelijke levensgebod om lief,te hebben. Dat men verplicht zou zijn lief te hebben is ook een be kende vraagstelling hieromtrent. We hebben het voor een groot deel dezer dagen nogal druk en het is voor velen een tref, als ze deze zinnen net lezen. Daarom geen diepere verhande ling over deze gedachten nu. Wel hebben we met meer mensen te doen dan anders en het lijkt wel eens, of we daardoor minder met God te doen hebben. Dat klopt niet. Wie met niemand te maken wil hebben, heeft het met God ook met. Wie met ieder een wil omgaan, zal telkens ook God ontmoeten. Zoals we met elkaar, met onze medemensen, met onze naaste omgaan, zo komen we God tegen en zo leren we, wie Hij eigenlijk is. Ook: wat Christus heeft willen duidelijk maken. Welke rol speelt God nog, wat stelt geloof in Christus voor, als het druk is, als de dingen gebeuren moeten? Het is een vanouds bekende rol namelijk van het woord: het woord van God be paalt, of we met of zonder God willen en kunnen leven. Dat wil zeggen: als we met elkaar te doen hebben en al dan niet omgaan willen, komt in wer king, wat Ghristus zegt. Doen we het zo en leven we zo, dat de woorden van Christus onze maatstaf en onze raad geving zijn, of rommelen we maar aan? Dat is nu niet het enige, wat belang rijk is voor wat alles voorstelt, wat we doen en willen. Wie zijn beleid daarop zet en instelt, zal niet alleen pas wer kelijk goede vruchten zien op zijn werk en ze kunnen plukken, maar zal nog gelukkiger worden, doordat hij zelf vruchtbaar geleefd blijkt te hebben. Zo, en passant, kon dit wel eens een verlossende tip zijn, die wij ook niet van onszelf hebben. Wa. Controle kampcerverordening MEDEWERKING VAN PUBLIEK ONVOLDOENDE De politie is matig te spreken over de medewerking, die wordt ondervon den bij de controle op de naleving van de nieuwe kampeerverordening. Het is tot dusver slechts een enkele keer voor gekomen dat clandestiene kampeerders werden betrapt nadat het publiek een tip had gegeven. Vrijwel alle betrapten werden geverbaliseerd tijdens een z.g. routinecontrole, waarbij de politic op goed geluk enkele boeten doorzocht. Aangenomen mag worden, dat op het ogenblik nog menige avontuurlijke jon ge toerist erin slaagt buiten de offi ciële kampeergclcgcnheden de nacht door te brengen, omdat de politic nu eenmaal niet overal tegelijk kan zijn. Adjudant Gulmans: „We hebben per soneel tekort om intensief te kunnen controleren. Aan het andere seizoen werk hebben we de handen meer dan vol. Eenvoudiger en effektiever zou het zijn als het publiek meewerkte In veel gevallen kan men weten dal ergens clandestiene kampeerders huizen en een tip wordt dan zeer op prijs ge steld". Als vooral in dit seizoen krach tig en' op behoorlijke schaal wordt op getreden tegen wilde kampeerders en als daaraan de nodige publiciteit wordt gegeven, zal binnen de kortst mogelijk tijd algemeen bekend zijn dat men zich op Texel aan de regels dient te houden, waarmee de naam van het eiland als toeristenoord gediend is. Dit is in het belang van ieder. Het was een gekke vertoning, woens dagavond op het sportveld van De Koog. Texelse brandweerlieden en mensen van gemeentewerken hielden daar een spuitvoetbalwcdstrijd, waar aan een grote mensenmenigte veel ple zier beleefde. De opbrengst van het evenement, bestemd voor het zwembad, bedroeg ƒ1250,bruto. Na aftrek van kosten houdt men een bedrag van on geveer ƒ1100,over. Voordat de wedstrijd begon werd de aandacht van het publiek op bijzonder geruchtmakende wijze getrokken. Toe risten en Texelaars keken vreemd op toen drie brandweerauto's met veel sircnegcloei door de straten van De Koog reden, voorafgegaan door het in drukwekkende „Excelsior", compleet met drumband en de drumband „Voor waarts Mars" uit De Koog. Op de brandweerwagens zaten de spelers om zich in hun merkwaardige kledij aan het publiek te presenteren. De travesti vierde hoogtij. Het meren deel der stoere brandbestrijders had zich in vrouwenkleding gestoken Er waren zeer vele bh's, corsetten en babydolls toegepast. Er was zelfs een ikeurig bruidspaar bij. Het was een meilkwaardig gezicht dit lieftallige ge zelschap een ogenblik later met water bakken, motoren en slangen te zien zwoegen. Terwijl men aldus bezig was de wedstrijd voor te bereiden liet „Ex celsior" op het veld horen wat het presteerde. De „mannen van Kuik" toonden overtuigend aan dat. ze ook buiten Oosterend een best nummertje weg konden geven. Toen de wedstrijd begon stroomde het publiek nog steeds toe. Tenslotte waren er bijna twee duizend toeschouwers. Vreemde wedstrijd Alleen degenen, die meenden nu een serieuze spuitvoetbalwedstrijd te zullen zien, zijn teleurgesteld. Er werd ge speeld, maar het wedstrijdverloop was nogal verwarrend. In de doelen stonden de keepers gereed met de spuit alsof het een levensgevaarlijk vuurwapen was. Naderde de bal hun doel, dan (zie vervolg pagina 2))

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1