Plaatselijk droogteschade „Eens komt het geluk" Door diepgrondbewerking minder verdroging rubriek voor LANDBOUW en VEETEELT Feuilleton: «tweede blad Omi'p wslaklM' ,<i >ao ('.wminge»' Er is zeker geen aanleiding om de larmklok te luiden over ernstige chade, die de droogte op ons eiland >u veroorzaken. De polder Eierland, ic naar wij menen de polder is, waar- de meeste droogtegevoelige gronden ggen, vertoont nog bij lange na niet et beeld van de droge zomer van 959. „Lest heugt het best" en in dat cht moeten we ook de uitspraak van en veehouder zien, die een paar we en geleden zei: „Ik heb het zelfs in 959 niet zo slecht met het gras gehad Is nu". We durven zelfs wel te zeggen, dat ok al zou de zomer van 1967 verder en zeer droog karakter houden, de ge- olgen niet zo funest kunnen zijn als i het beruchte jaar 1959. De ontwik- eling van de gewassen is nl. op dit loment al veel verder als het in 1959 Dit ls gékomen en de wintervoorraden p de veehouderijbedrijven zijn nl. nu j veel groter dan ze in 1959 geworden k Grasvoorraad is sterk verminderd Toch moeten we wel zeggen, dat erwijl we dit schrijven (4 juli) een antal veehoudeers zorgen heeft over e voorraad gras. Vooral op de bedrij en, waar het hooien nog maar net chter de rug is, liggen heel wat per- elen, waar de grasgroei na het maaien oor hooi niet meer op gang komt. En ok in de gevallen, waarin er nog wel en groene „waas" over het land komt, an van geen voorraad gra6 worden esproken. Wat ook dit jaar weer duidelijk lijkt, is, dat ook op de weiden, waar laar zeer weinig jong gras aanwezig is e produktie zeer goed op peil blijft. )it gras heeft nl. een zeer hoog droge- tofgehalte en het is een veel meer ge- oncentreerd voer dan de malse wei en, die we in een tijd met veel regen lebben. Opmerkelijk is ook, dat de lieren op deze weiden rustiger zijn dan n weiden met veel waterrijk gras. Toch is het op het ogenblik wel zo, lat heel veel veeboeren verlangend litzien naar een flinke bui regen, ook 1 zou dit betekenen, dat een perceel tooi een keer flink nat wordt en daar- loor in kwaliteit achteruit gaat. Overigens menen wij, dat het seizoen >ok voor de veehouders tot nu toe zeer funstig is geweest. De grasgroei in het voorseizoen is zeer goed geweest en zij, lie hun tijd hebben afgewacht beschik ten over hooi van een 'kwaliteit, zoals e enkele jaren niet in het vak hebben ;ehad. Droogteschade op het bouwland Een tochtje door de Eierlandse pol- Ier toont duidelijk aan, dat heel wat [ewassen „een droge neus hebben". Haar tegelijk is het duidelijk, dat er [een sprake is van een toestand als in 959 De zomergerst is minstens een voet langer als in dat voor ons eiland vel zeer schadelijke jaar. Ook de ove- ige granen staan er nog goed voor. Bij le bieten is zelfs nog helemaal niets 'an droogteschade te zien. Het duide- ijkst is de schade in de aardappelen, ieel veel percelen hebben al enkele tveken een veel te donkere kleur, die ilaatselijlk tegen zwart begint aan te (omen. Dit is vooral het geval op de wat zwaardere stugge gronden langs de ïoofdweg, maar de laatste dagen be- ;int dit verschijnsel ook op te treden )p de minder zware percelen. In enkele gevalen is het verval zeer iterk en kan zelfs directe regenval 'een herstel meer brengen. Blijft het leze week nog drogen, dan zal voor ?en flink aantal percelen aardappelen 'egen geen baat meer geven. Het zal lan aanleiding gaan geven voor door roeien dit betekent alleen maar scha- le. Voor de granen kan wat regen zeker door IIcnk van Heeswijk 12. Aris knikte veelbetekenend. „Juist: melk Melk en niets als melk, Vraag iet hem zelf maar". Alle bezoekers zaten te schateren van iet lachen. Zelfs Geert kon zijn gezicht net in de plooi houden en barstte in 2en gulle lach uit. Alleen de schipper at onnozel voor zich uit te kijiken en kreeg de indruk, dat hij voor de gek werd gehouden. Geert schoof, nog altijd lachend, z'n stoel wat dichter naar z'n lijdelijke baas toe en vertelde hem de melkhistone, zodat de man het ten slotte begreep. Wat later op de avond schoof de schipper z'n stoel bij aan de stamtafel van enkele vissers en weldra waren ze in een geanimeerd gesprek gewikkeld Blonde Nel kwam nu naar het tafeltje, waaraan Geert zat en zette zich tegen over hem neer. Ze .plantte beide elle bogen op tafel en steunde haar gezicht op de handen. Met een eigenaardige blik zag ze hem aan. „Heb je mijn brief ontvangen, Geert?" „Ja", antwoordde de jongeman. „Gis termiddag lag hij thuis, en ik heb me natuurlijk gehaast om onmiddellijk te vertrekken naar Texel. En zo zie je: öaar ben ik nu". „Daarom ben je niet alleen hier ge komen. Hoe kom je bij Teeuw van der Vis op de boot?" „O, hij kon tijdelijk een knecht ge- nog voordeel geven. Blijft het droog, dan zal dit op veel percelen zeker noodrijpheid tot gevolg hebben. Dit be tekent een fijnere korrel en uiteraard een lagere opbrengst. Overigens is het wel zo, dat op veel bedijven de gewas sen zo zwaar staan, dat men bang is voor zware regenval. De buien van een dag of tien geleden hebben heel wat percelen graan tegen de grond gesla gen, maar in de meeste gevallen is het gewas weer goed gerezen. Bij een her haling is de kans op herstel veel klei ner. Wij menen, dat de weersomstandig heden van de laatste weken voor de bouwboeren op de niet verdrogende gronden zeer gunstig zijn geweest. En als we het geluk hebben, dat er nog enkele buien vallen vóór de oogst, dan geloof ik, dat we mogen rekenen op goede opbrengsten bij de granen. bruiken. Door een toevallige omstan digheid kwamen we met elkaar in ken nis. Hij bood me aan om een paar rei zen mee te maken, tot z'n knecht weer uit dienst terug is. Ik liep toch maar te lanterfanten in Alkmaar, dus nam ik 't aan. Ik wist echter niet dadelijk dat hij naar Texel ging. Dat hoorde ik later pas. Toen de zaak beklonken was ging ik naar huis en toen lag je brief daar". „Wat dacht je wel? Vond je 't niet vrijpostig van me?" „Och, vrijpostig.Daaraan heb ik met gedacht. Alleen begrijp ik niet, hoe je zo precies mijn adres wist". Ze lachte fijntjes en knipoogde tegen hem. „Ja, dat moest je eens weten. Vrouwen zijn nu eenmaal listig Je hebt zelf je naam en adres verteld". „Ik?" Geert keek haar met grote ogen aan. „Ik?" vroeg hij nogmaals. „Hoe kom je er bij! Ik heb juist met moedwil m'n achternaam en woon plaats verzwegen, omdat ik er niet van houd er mee te koop te lopen. Dan moet dat 's avonds gebeurd zijn, toen iJk dat bier op had". „O nee", ze glunderde van inwendige pret. „Je zei het 's morgens, toen je gegeten had, Geertje". „Je kletst", antwoordde hij, geërgerd om dat „Geertje". Hij had altijd een hekel gehad aan die verkleining, 't leek dan net een meisjesnaam. TEXELSE COURANT GESLAAGD Dinsdag 27 juni slaagde Johnny Cnossen voor het HTS diploma elektro techniek. GESLAAGD Voor het Praktijkdiploma 200 machi- neschrijven slaagden de dames T. Rentenaar te Oosterend, en T. B. M. Snik te Den Burg. TEXELSE MARKT Maandag werden 71 lammeren aange voerd, die 80,tot ƒ105,opbrach ten. Verder twee koeien ƒ1250,tot ƒ1400,en een nuchter kalf ƒ125, HANDELSREGISTER In „Handelsbelangen" van 29 juni j.l. staan vermeld onder nieuwe inschrij vingen van zaken: Kleinhandelaren Essogas Sub-Depot J. R. Stapersma (e), Texel, Den Burg, Jac. P. Thijsse- laan 40. Kleinh. in vloeibare en gasv. brandstoffen. Diversen: Oase, Texel, Den Hoorn, Klif 23. Expl. lunchroom met verlof B. Eig. J. van Lenten (h.v.). „Misschien vertel ik 't je later wel eens", besloot ze, om van dit onder werp af te komen. „Later, later", bromde Geert, nog enigszins verstoord, „je weet niet eens of je me later nog wel zult zien. Ik ben nu wel op Texel, maar dat wil niet zeggen, dat ik hier blijf. Ik ben nog in dienst bij de schipper en morgenoch tend varen we af naar Overijsel. De boot is al geladen. En dan staat het nog te bezien of ik ooit weer op Texel terug kom". De lach bestierf op 'haar gelaat en ze ibleef hem enkele seconden sprakeloos aanzien. „Dus", zei ze tenslotte, „je bent niet gekomen om hier te blijven? Je bent dus eigenlijk niet gekomen, omdat je mijn brief ontving?" „Nee", zei hij openhartig. „Toen ik dit baantje aannam, was ik niet beslo ten om naar jou toe te gaan, hoewel ik wist, dat de reis naar Texel ging. Jouw brief bracht aanvankelijk daarin geen verandering. Ik heb echter thuis ongenoegen gehad over die brief van jou. Mijn vader heeft hem openge maakt en gelezen. Hij is een erg ouder wets en conservatief man, die meent, dat ik nog een jongen van een jaar of zestien of zoiets ben. Hij wilde me zo ongeveer dwingen de betrekking, die jij in je brief aanbood, aan te nemen. Enfin, we kregen woorden; ik pakte m'n boeltje en vertrok naar de boot en ik denk, dat ik voorlopig niet naar huis terugkeer. Die eeuwige herrie ben ik meer dan beu". Er werd geruime tijd niet tussen hen gesproken. Geert dronk ten laatste met een vies gezicht de borrel op en schoof diepbewerking niet plaats 'had gehad. Tenslotte het bedrijf van Gebr. Rut ten. Op de gediepploegde percelen worden aardappelen verbouwd. Het is op dit moment zeer duidelijk te zien, dat het gewas naast het diepbewerkte perceel van droogte lijdt, terwijl hier van op het bewerkte perceel nog niets te zien is. Als een nadeel wordt hier steeds ondervonden, dat de ontwikke ling van het gewas in het voorjaar la ter op gang komt. De diepbewerkte grond blijft in het voorjaar nat en koud. Het heeft er alle schijn van dat de structuur van de grond na de enor me ingreep van 1959 nog steeds niet hersteld is. Het diepwoelcn van 1962 We beperken ons hier tot een aantal van de bewerkte percelen. Op het be drijf van de heer KI. Eelman, „Noord- wijk" ligt het bewerkte perceel in gras. Duidelijk is te zien, dat het niet behandelde gedeelte sterker verdroogt, al is het beslist niet zo, dat de gras groei op het bewerkte deel ongestoord doorgaat. De resultaten op 'het perceel van de heer De Lugt, gelegen aan de zgn.. Stoepkerweg in polder Eierland zijn bepaald teleurstellend Hier is de vrij stugge zavelgrond gemengd met zand uit de ondergrond. Het resultaat is een beter bewerkbare grond, maar voor zover wij op dit moment kunnen vast stellen is het resultaat voor het minder droogtegevoelig zijn eerder averechts. Veel beter zijn de resultaten op het bedrijf van de heer P. J. Witte, 's-Her- togenbosch". Het diepbewerken geeft hier een zeer duidelijke vermindering van de droogtegevoeligheid. De heer Witte is hiervan al enkele jaren over tuigd en is doorgegaan met de diepbe- werkingen, zij het dan niet met het woelapparaat van de heer Van Damme, maar met de diepfrees, die op Texel aanwezig is. Op dit bedrijf zijn zeer duidelijke verschillen te zien. Hoewel wij in vorige jaren duidelijke resultaten hebben geezien van de diep bewerking op het bedrijf van de heer P. de Graaf, „Bouwlust" zijn op dit mo ment nog geen verschillen aanwezig. Zowel het behandelde als onbehandel de deel lijden weinig van droogte. Zeer tevreden over de bewerking is de heer Barendregt van boerderij „Wa peningen". Zowel de zomergerst als de aardappelen, die op de behandelde per celen worden verbouwd staan er zeer goed voor. Er zijn aanwijzingen, dat het niet-verdrogen te danken is aan de diepe bewerking. Op de zgn. kopak- kers, waar de bewerking niet, of on dieper heeft plaats gehad, komen droogteversohijnselen voor. Een zeer duidelijk geval buiten de proeven Het effect van een diepbewerking het glas naar haar toe. „Geef me wat beters te drinken dan dat boCht". Ze keek hem ondeugend aan. „Een glaasje melk?" „Wees niet zo flauw", antwoordde hij geërgerd, „geef me maar een glas bier" Ze aarzelde. „Zou 't wel goed voor je zijn, Geert, om nu nog bier te drinken?" Hij maakte een wild gebaar. „Klets niet", mopperde hij, „en breng me bier. Ik heb dorst". Hoofdschuddend liep ze naar de tap kast en liet het bruisende, bruine vocht in een glas lopen en bracht het hem. Ze kon echter niet bij hem blijven, want nieuwe bestellingen werden ge geven, andere bezoekers waren binnen gekomen, zodat ze handenvol werk had. Toen ze het verlangde gebracht had, ging ze weer naar Geert en zette zich aan zijn tafeltje neer. „Zie je nu wel", zei ze kwasi-klagend „hoe druk of ik het heb? Ik moet nodig iemand hebben, om me te helpen, want op de duur zou ik het niet meer kun nen uithouden". „Maar tot nu toe heb je 't toch ook steeds alleen gedaan", merkte hij op. „Dat is zo", zei ze dromerig. „Maai de kruik gaat net zo lang te water tot ze breekt". „Nou, nou", spotte Geert, „je ziet er anders niet naar uit, dat je er eerst daags onder zult bezwijken. Hé, hé, Hollands welvaren, of beter gezegd' Texels schoonheid! Kletskoek met je kruikje. Je ziet er uit als melk en bloed. Zo hard heb je 't ook niet, dae paar uurtjes 's avonds". „In alle ernst, Geert, het wordt me wel eens te zwaar. Ik ben maar een vrouw alleen en dat is niet zo prettig". VRIJDAG 7 JULI 1967 met de frees is op- het moment heel goed te zien op het bedrijf van L. de Waard, P.H. Polder. Van een perceel, waar dit jaar zomergerst wordt ver bouwd is een gedeelte gefreesd, het an dere deel niet. Een dag of tien geleden waren er al aanwijzingen, dat op het met behandelde deel de groei afgeremd werd door droogte. Op het ogenblik is dit veel duidelijker en blijft de groei op het onbehandelde deel flink achter. Als de droogte nog enkele dagen aan houdt, zullen hier flinke verschillen naar voren komen, die reeds nu foto grafisch goed vast zijn te leggen. Op grond van het voorgaande menen we te kunnen zeggen, dat een diep grondbewerking in verschillende ge vallen een betere weerstand van de grond tegen droogte kan geven. Het zal daarom een zaak blijven, die de aan dacht van de Texelse boeren waard is. INGEKOMEN PERSONEN Pieter G. Logman met gezin, van Haarlem, Houtplein 25rd naar Den Burg, Wilhelmmalaan 112; Johanna Krabbenbosch, van Amsterdam, Oude- kenksplein 42, naar De Ruyterstraat 42, Oudeschild; Johnny van Bameveld, van Bameveld, van Den Helder, Het Nieuwe Diep 5 naar H 131, Den Hoorn; Aly Vlaming, van Den Helder, Huis- duinerweg 3 naar Oosterend, Mulder- straat 12; Cornelia L. Bruijnzeel, van Amsterdam, Banstraat 28II naar Wil- helminalaan 57, Den Burg; Dirk C. L. Schoonoord, van Doorn, Mariniersweg 7 naar H 131, Den Hoorn; Antonius I. M van Nuland, van Nistelrode, Heu velstraat 52 naar Oudeschild, Tromp straat 28; Maria F. Duinker, van Am sterdam, Overtoom 283 naar O 57, Oosterend; Udo R. Rüngs, van Duits land, Altenbögge-Bönen, naar De Koog, Kaapstraat 15; Boele Vos, van Emmen, Klazienaveen, Derksweg 225 naar O 139, Oosterend; Els van Asperen, van Rotterdam, Dr. Molewaterplein 40 naar Oosterend, Oranjestraat 31; Willem N. H. Kwikkers, van Den Haag, Aza- 2; Jan Zwaagman, van Vlagtwedde, leastraat 67 naar De Koog, Dorpsstraat Badweg 27 naar Hollewal 21; Anna A. M. Hin, van Bergen, Loudelsweg 20 naar B 108, Den Burg; Lambert A. M. Snik, van Oss, Begijnenstraat 3 naar Den Burg, Molenstraat 32; Gerardus J. Zijm, van Oss, Begijnenstraat 3 naar Den Burg, Molenstraat 21; Elisabeth Hartog ev. Kalwij, van Amsterdam, Pieter Aertszstraat 73III naar Den Burg, Schilderend 145. Gerard L. van Westen van Amster dam, W. de Zwijgerlaan 183 II naar Den Burg, Vismarkt 4; Johannes H. M. van Wijnbergen, van Rockenge, Laag- nieuwkoopsebuurtweg 22 naar Ooster end, Peperstraat 37; Christina W. van der Voet, van Leiden, Witte Smgel 37 naar H 46, Den Hoorn; Johann Erne, van Zwitserland, Freienbach, naar Oudeschild, Trompstraat 30. VERTROKKEN PERSONEN Wiepke Raap wv. Roeper, met kin deren, van W 74 naar Joure, Torenstr. 15; Bernard Timmerman met gezin, van Den Hoorn, Klif 4 naar Den Helder, Jonkheer Jacob van Veenstraat 49; Al- bertus J. Hoijtink, van Den Burg, Schilderend 98 naar Opperdoes, Burg. Pierhagenlaan 23, Sylvia Wassenaar, van Den Burg, Willem van Beieren- straat 34 naar Zeist, Dolderseweg 164, Maria Goede, van Den Burg, B 27a naar Heemstede, Irislaan 25, Anna C. Bakker, van Den Burg, Kogerstraat 85 naar Canada, Calgary; Jantiena H. Bernardus, van De Koog, Dorpsstraat 2 naar Renkum, Oosterbeek, Jagerspad 22; Sonja E. Koorn, van O 130 naar Egmond aan Zee, Julianastraat 84, Jacob R. de Leeuw, van H 131 naar Vlissingen, Pr. Hendrikweg 40; Afke C. T. de Boer ev. Steenhuizen, van Den Burg, Julianastraat 14 naar Heeren veen, Amelandlaan 149. GESLAAGD De heer Henk K. W. Verstegen te Den Burg slaagde te Amsterdam voor de acte Lichamelijke Opvoeding M.O. GESLAAGD Mej. Joke Roeper, P.H. polder slaag de te Amsterdam voor het diploma apothekersassistente. „Ga dan trouwen", zei Geert ruw, die het geleuter begon te vervelen. „Er zullen er genoeg op het eiland zijn, die jou en je bedrijfje wel zullen beval len. Ik veronderstel, dat je maar een pink zult hebben uit te 6teken en je kunt krijgen wat je hebben wilt". „Dat is 't 'm juist, Geert, ik kan niet krijgen, wat ik wil hebben. Ik kan toch maar niet de eerste de beste nemen? O ja, ik weet wel, er zijn er genoeg, die denken, dat ze verliefd op me zijn, maar ze vergissen zich. In de regel zijn het m'n centen, die de aantrekkings kracht uitoefenen, of de zaak en in de meeste gevallen zijn ze verliefd op de bierpomp. Zo'n café zou hen wel aan staan: vrij drinken, op z'n tijd een nat je en droogje, een stevige vrouw. Mer ci. In een half jaar tijds zou de zaak er door zijn. Het is tenslotte m'n ver dienste. En dan daarbij, de meeste lui zijn vissers of schippers en ik wil niet meer een man, die 5 van de 7 dagen op het water zwalkt". De zin van haar laatste woorden ont ging Geert geheel en afwezig merkte 'hij op; „Plaats dan een advertentie voor een knecht". „Dan weet ik nog niet, wie ik in huis haal. Ik moet iemand hebben, die ik kan vertrouwen". Hij wuifde kregel met zijn handen „Je doet het voorkomen, alsof je er een gewetenszaak van maakt, je bekijkt het geval zogenaamd serieus, maar je wilde mij dadelijk al hebben als knecht, ter wijl je me nog maar enkele uren ken de. Dat komt ook niet overeen met je redenering". (Wordt vervolgd) Zij, die weten met welk enthousias me wij indertijd het diepploegen en diepwoelen hebben begeleid, zullen begrijpen, dat we het resultaat van dit werk nog steeds goed in de gaten houden. De laatste jaren was er in feite geen gelegenheid om dit resultaat te toetsen. Want één ding is wel dui delijk geworden. De kosten van de diepgrondbewerking moeten goed ge maakt worden in droge jaren. In jaren, waarin er voldoende regen valt, geelt een diepbewerkte grond geen hoger opbrengst en in bepaalde gevallen kan de opbrengst zelfs lager zijn. Wel zijn er soms nevenvoordelen, die een diepgrondbewerking toch aantrekkelijk maken. We denken aan het stuifvrij- maken van percelen Uchte zandgrond door het boven brengen van zavel grond of ook wel het lichter maken van een moeilijk bewerkbare grond door menginq met zand uit diepere lagen. Van beide gevallen zijn er voorbeelden in polder Eierland. Maar als hoofddoel van de diepgrondbewer king zagen we toch het tegengaan van droogteschade. Het diepploegen van 1959 Nu we na jaren, waarin er vrijwel geen droogteschade is opgetreden, weer een droge periode beleven, hebben we gelegenheid het resultaat van de diep ploegen en diepwoelen nog eens te be kijken. Op de in 1959 gediepploegde percelen ligt het als volgt: In 'het gewas suikerbieten op het perceel van S. C. Keijser aan de Post weg is een duidelijk verschil ten gun ste van het diepploegen. Op het mo ment is het hier nog veel meer een kwestie van een rechtstreekse ge schiktheid voor de teelt van bieten dan van meer of minder verdrogen, hoewel op het niet behandelde gedeelte de eerste droogteverschijnselen te zien zijn. De stand van het gewas op het gediepploegde gedeelte is veel beter dan op het onbehandelde deel. Het perceel van de heer Dros op de „Propagatie" ligt in gras. We kunnen hier geen duidelijke vergelijking ma ken met een onbehandeld gedeelte Wel kunnen we zeggen, dat op dit grasland nog geen directe verdroging optreedt. Op het bedrijf van C. Vlaming, „Uto pia" is ook geen directe vergelijking mogelijk. De heer Vlaming is er zelf van overtuigd, dat het met de grasgroei op dit perceel gedaan zou zijn als de TARVO OP TAFEL - GEZONDHEID IN HUIS! ALTIJD IN DE ORIGINELE VERPAKKING

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 5