Cjroen '/warL-Jexels in het harL, Puur Texelseautocross werd schitterend succes Orgelshow 1 1 L wÊBÊm^r^ mm. Sensatielust van publiek volledig bevredigd Arie Commandeur werd te Den Burg tot priester gewijd 'de worsteltent' Voiuma Excellent [,rauü rnx voor Piet Bonue \$0R UlVftf. Moerbeek's stalen f slaapkamers Lnieke gebeurtenis in R.K. Kerk SDAG 11 JULI 1967 80e JAARGANG No. 8181 rEXELSEWCOURANT Kgave N.V. v/h Langeveld De Rooi) gtbus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 -aam Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct. p. mm. ste werd P. Dam. De derde manche werd spectaculair door de reeds be schreven buiteling van Vendel. Eerste werd hier P. de Wit, tweede J. Gris- nigt en derde H. Gieze. Geen afvalrace Omdat men, mede door de vertragin gen die de verschillende „ongelukken" veroorzaakten op 'het tijdschema achter was geraakt, werd besloten geen afval race meer te houden. Het bestuur van de MAB-club en de anderen, die bij de organisatie van de cross hielpen, hebben reden om bijzon der trots te zijn. Texel heeft een auto cross beleefd, die ongetwijfeld de beste was die ooit op het eiland is verreden. Ieder was er van overtuigd dat dit festijn, waarbij uitsluitend Texelaars waren betrokken, wel zeer gunstig af stak bij 'het beroepswerk dat men tot dusver te zien had gekregen. Geknipt voor zijn taak was de 'heer J. M. de Vries, onze recreatieconsulent, die de gang van zaken op het circuit via de microfoon van commentaar voorzag. Hij deed het voortreffelijk en mag het zondag 6 augustus nog eens doen. Dan houdt de MAB-club nl. wéér een cross: zelfde plaats, zelfde tijd. Politie deed goede vangst DIT WEEKEND 31 CLANDESTIENE KAMPEERDERS GESNAPT Tijdens een korte controletocht door enkele mannen van de Texelse Rijkspolitie, zijn zondag ochtend tussen vijf en zes uur 31 jongeren aangetroffen, die de nacht op ongeoorloofde wijze doorbrachten. Het waren jongens zowel als meisjes, die tot op dat ogenblik vredig sliepen in auto's, schuren en boeten ten zuiden van De Koog. Tegen allen werd pro ces verbaal opgemaakt. De mees ten zagen zich daarop genood zaakt het eiland te verlaten. AUTO'S OP PONTWEG BESCHADIGD Vrijdagmiddag om twee uur botsten op de Pontweg, bij de kruising met de Akenbuurtsweg, twee auto's. De wa gens kwamen beide uit de richting van de Ponthaven. De voorste, een Citroen 2 cv van een Utrechtse toerist, wilde linksaf slaan en begon met voorsorte ren. De achteropkomende N.B. uit Oos terend in zijn Morris 1100 zag echter niet dat de 2cv de richtingaanwijzer in werking 'had. Hij trachtte hem link6 te passeren, waarbij hij de „eend" in de flank ramde. Die werd daardoor ern stig ontzet; de Morris liep aan de rechtervoorzijde schade op. VROUW LICHT GEWOND DE KOOG Een Duitse toeriste werd zaterdagochtend te De Koog, ter hoogte van hotel „De Zwaluw", licht gewond. Toen zij in een auto wilde stappen werd zij door de rakelings pas serende automobilist B. uit De Koog geschept. Zij liep ontvellingen op. BROMMER BOTSTE OP AUTO Zondag omstreeks het middaguur botste de 16-jarige bromfietser B. uit De Waal op de Stenenplaats te Den Burg op de uit de Waalderstraat ko mende auto van een Duitse toerist. De brommer werd aan de voorzijde flink gekreukt; de auto werd licht bescha digd. Niemand werd gewond. TWEE AUTO'S VERNIELD Zaterdagavond om tien over half negen werden op de hoek Beatrixlaan- Gasïhuisstraat twee personenauto's bij een aanrijding onherstelbaar bescha digd. Uit de Gasthuisstraat kwam de heer C. Hoogerheide (Arké) in zijn Renault. Een van links uit de Beatrix- laan komende Amsterdamse toerist verleende hem geen voorrang. Zowel de DKW van de Ajnsterdammer als de Renault werden vernield. Alleen een in de DKW zittend meisje liep enig letsel op: een verstuikte enkel. RADIO HOLLAND GAF DEMONSTRATIE MET AUTOMATISCH NOODBAKEN OUDESCHILD Radio Holland N.V. heeft voor de Texelse vissers zaterdag ochtend vanuit een in de havenmond liggende Helderse kotter een demon stratie gegeven met een automatisch radiobaken voor noodgevallen. Een dergelijk baken wordt in de vorm van een klein pakket aan boord van een schip meegevoerd. Als het schip in nood komt, kan het baken in zee worden ge gooid (bij plotseling kapseizen komt het vanzelf los) waarna het automatisch •gaat werken. Het drijvende apparaat brengt een drie meter lange antenne naar buiten en gaat een automatisch noodsein uitzenden alsmede de roep letters van het schip. De zender kan 100 uur blijven werken, met tussen pozen van telkens één minuut. Het ap paraat werkt op batterijen, weegt 20 kg, is in „verpakte" toestand 90 cm. hoog en kost ƒ1700,De vissers, die de demonstratie meemaakten be schouwden het apparaat als een wel kome en effektieve noodvoorziening, die waarschijnlijk meer nut heeft dan de wettelijk verplichte tweede dinghy, die een kotter van meer dan 50 ton moet meevoeren. Voor de zoveelste maal geeft O. J. Agter vrijdaqen zaterdag a.s. van halt 8 tot 10 uur in het qebouw van Christelijke belangen te Oosterend. Lees voor verdere bijzonderhe den de krant van a.s. vrijdag. OESTERSTRAAT 25, OOSTEREND, TELEFOON 495 De triomfator: Piet Bonne De door de MAB-club Texel georga- useerde autocros is een schitterend ucces geworden. Onder de rook van iet vredige, zondagse Oosterend heb- en 25 coureurs gedurende drie volle iren voor intense spanning en sensatie ezorgd. Men had alles mee. Het weer, e enige factor waar zelfs de meest loorgewinterde organisator niets aan an veranderen, had niet gunstiger unnen zijn. Niet koud, weinig wind, naar overwegend bewolkt. Zo kon het ebeuren, dat de toeristenmassa zon- lagmiddag zijn vertier niet aan het trand zocht maar op het land van Dros iij Oosterend! Het zag er dan ook zwart an het volk. Er werden 4500 kaartjes erkocht. De politie had de handen vol an deze volksverhuizing. Het wedstrijdterrein was omgeven loor een zee van gepankeerde auto's en ok langs de toevoer wegen stonden de tagens bumper aan bumper. Het pleit roor de organisatie, dat alles opvallend lot verliep, ook tijdens de wedstrijd, let publiek kreeg de sensatie waar het laar verlangde, maar enstige ongeluk- «n bleven uit al scheelde het soms een taartje. De cross begon met het vernj- !en van de eerste vijf series. Al direct «landde een der wagens in de sloot; r zouden er nog vele volgen. Het was ipvallend dat één nare bocht tal van ijders in moeilijkheden bracht. Om de iestrande wagens weer in de baan te irengen beschikte men over uitstekend aatenaal: aLs het met de met zand ver waarde sleepauto niet ging, kwam de tydraulische hefkraan van Dros die de oms muurvast in de prut stekende rossauto's weer op de kant plaatste kof het speelgoedwagentjes waren. Winnaar De cross werd tenslotte gewonnen ioor Piet Bonne uit Den Burg met zijn ►cylinder Opel. In de overigens met lijzonder spectaculaire finale kwam hij net gemak op de eerste plaats. MLAB- lub voorzitter De Wit hing hem de door het bloemenhuis Kortenhoeven ongeboden) lauwerkrans om de nek en ïelde hem in het bezit van de wissel eer. Nadat hij het ere-rondje had ge iden. zittend op het dak van zijn :rosswagen, kon hij ƒ250,incasseren n zich naar hotel „De Toekomst" te )e Koog begeven, waar hij op- kosten ^an de hotelier onbeperkt mocht ver eren De tweede prijs, beker plus (150,was voor Jitze Barends uit )udubchild, die dit bedrag er met zijn i-cylinder Ford letterlijk had uitge peurd. Derde prijswinnaar was Piet Wit uit Oudeschild, rijder van een i-cylinder Chevrolet. Hij kreeg een >eker en ƒ100,Tot de finale drongen 'erder door P. Dam. Jan Grisnigt en C van Lenten. De Ford van Van Len en werd echter met zoveel geweld door Jan Grisnigt geramd, dat er een wiel afging, zodat verder meedoen uit gesloten was. Het publiek had het te recht met deze verbluffend handige en tactisch goede rijder te doen. De man, die hem de opdoffer had verkocht, had daar overigens weinig plezier van; ook •hij bleef even later steken. Buiteling Zoals gezegd, sensatie viel er wel te beleven. De meest spectaculaire bot sing was ongetwijfeld die waarbij de (favoriete) rijder Wim Vendel van Piet de Wit een zo harde tik kreeg, dat hij met zijn 6-cylinder Mercedes de lucht werd ingeslingerd, daar vier keer rond wentelde en ondersteboven in de sloot terecht kwam. Er ging een siddering van schrik door publiek en wedstrijd leiding. Auto, kraan en helpers schoten toe, want de cabine van de wagen zat half in het water en de vastgebonden Wim zou daar anders vast een ellen dige dood sterven. Maar Vendel was al op eigen kracht vrijgekomen. Doornat en modderig kroop hij door een der ramen naar buiten en de wal op, waar hij direct van droge kleren werd voor zien. Ook zijn wagen was snel op het droge geholpen. De motor deed het nog, maar rijden was er toch niet meer bij. Gekraakt Er werden in de halve finale meer wagens vakkundig gekraakt. Dit wed strijdonderdeel werd daardoor verre weg het meest boeiend. In de eerste manche verdwenen drie auto's tegeiijk in de sloot. Jan Kaan ging met tien kratten pils strijken. Deze prijs, be schikbaar gesteld door Sarasani, ver wierf 'hij door een ander in de sloot te duwen. Diverse Texelse zakenlieden stelden ook prijzen beschikbaar voor rijders met meer positieve bedoelingen. Zo kreeg de winnaar van de eerste manche een kratje pils van Veronica aangeboden alsmede een liter sterke drank van het fietsenverhuurbedrijf Kooiman. Tweede prijswinnaar kreeg 100 sinaasappelen van v.d. Meer en de laatst binnenkomende een slof aard beien. Winnaar van de eerste halve finale-manch werd P. Bonne. In de tweede manche liet vooral van Lenten zich kennen als een bijzonder tactische rijder. Hij werd overigens tweede. Eer- het startsein MEUBELHANDEL Den Burg Tel. 2572 MORGENMIDDAG VARIÉTÉ VOOR KINDEREN Morgenmiddag half twee en half vier geeft het theaterbureau Carla Flink in het Cultureel Centrum kindervoorstel lingen. Het is variété, waaraan onder meer wordt meegewerkt door de clown Pepino, Lucia Delgrini met haar aap, de rolschaatsende Ricardo en een to neelspelende hond. Verder worden de kinderen in de gelegenheid gesteld zelf een toneelstukje te spelen. De toe gangsprijs bedraagt 1,25 per persoon. De voorstelling wordt gegeven onder auspiciën van de Stichting Festival Texel. Als er voldoende belangstelling voor is zullen dergelijke kindervoor stellingen verder in het seizoen worden herhaald. f-) dit jaar de meest gefotografeerde en gefilmde boerderij van Texel Mgr. Th. Zwartkruis, bisschop van Haarlem, heeft zaterdagochtend in de R.K. Kerk te Den Burg de 29-jarige Arie Commandeur tot priester gewijd. Dat was een voor Texel unieke ge beurtenis; tot dusverre was het gebrui kelijk de priesterwijding in de kathe draal te Haarlem toe te dienen. De katholieke gemeenschap van Texel heeft deze gebeurtenis als bijzonder feestelijk ervaren. Het aantal priester roepingen is de laatste jaren sterk af genomen en van degenen, die noq wel met de studie beginnen, geeft het merendeel het vroeg of laat op. In de afgelopen tientallen jaren heeft slechts een enkeling de eindstreep bereikt. De vreugde over de wijding bleek zater- daq overigens niet uit een grote op komst van belangstellenden; drukker was het tijdens de receptie, de volgen de dag, in „De Oranjeboom" In de stromende regen arriveerde de wijdeling, zijn familieleden en de bis schop bij de kerk. Zij werden muzikaal verwelkomd door de gidsendrumband Margaretha Sinclair. Van de kerktoren en de huizen in de buurt wapperden de vlaggen en op het kerkplein was een erepoort opgericht. Voor de aanwezigen, waaronder ver schillende niet-katholieke belangstel lenden was het prettig dat alle gebe- Bisschop Zwartkruis legt Arie Commandeur de handen op den die tijdens de wijdingsplechtigheid werden gesproken, waren Nederlands. Waardig Alvorens tot de handoplegging over te gaan liet de bisschop de nu nog dia ken zijnde heer Commandeur naar vo ren roepen en stelde de aartsdiaken de vraag of hij van mening was dat hij het priesterschap waardig zou zijn. Na een bevestigend antwoord richtte de bis schop zich tot het publiek met het ver zoek eventuele bezwaren tegen de can- didaat in te brengen. Daarna vroeg hij de diaken het ambt waardig op zich te nemen en het met zorg uit te oefenen. „Krachtens zijn ambt mag de priester het offer opdragen, zegenen, voorgaan in de liturgie, de blijde boodschap ver kondigen en de doop toedienen. Deze taken zult gij niet dan met grote schroom op U mogen nemen; en bedenk dat wie hiertoe geroepen wordt, ver vuld moet zijn van diep christelijke wijsheid, zich moet toeleggen op recht schapenheid, groeien moet in vroom heid". Handoplegging De wijdeling ging daarop plat ter aarde liggen, terwijl de aanwezigen de litanie van alle Heiligen zongen. Het eigenlijke wijdingsmoment volgde daarop. Arie Commandeur knielde neer en kreeg van de bisschop de handen (zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1