Ergste onrust in Den Hoorn is voorlopig bedwongen Trouwpartij Dorpelingen voerden handtekeningactie Bromfietsers mijden voortaan dorp - Sn DEN HOORN „Ondergetekenden, inwoners van Den Hoorn, verontrust door de elk jaar erger wordende nachtelijke verstoring van orde en rust in de kern van het dorp gedurende de zomermaanden; van mening dat het ontoelaatbaar is dat een klein aantal herrieschoppende jongelui de leefbaarheid van de toeristische aantrekkelijkheid van Den Hoorn bedreigt; van mening, dat de boven geschetste ontwikkeling in strijd is met het be houd van het van overheidswege zo voorgestane landelijke karakter van Den Hoorn, dringen er bij het gemeentebestuur van Texel ten sterkste op aan: dat door voldoende pohtietoezicht in het dorp de orde en rust 's avonds en 's nachts gehandhaafd worden, dat 's avonds en 's nachts een bromtietsverbod in de dorpskern wordt ingesteld". Het bovenstaand schrijven, voorzien van 145 handtekeningen is eind vorige week bij het gemeentebestuur inge diend. De Hoornders heoben er genoeg van iedere naoht weer uit de slaap ge houden te worden door honderden voorbij razende brommers en schreeu wende jongelui. Al eens eerder is ge vraagd om een bromtietsverbod in Den Hoorn, maar tot dusver is het er niet van gekomen. Den dergelijk verbod kan alleen maar worden ingesteld om ver keerstechnische redenen. Aan die voor waarde schijnt Den Hoorn niet te vol doen. Overigens zou een nachtelijk bromfietsverood op zichzeli nog weinig uithalen. De nalevmg ervan moet wor den gecontroleerd en daar heelt de politie onvoldoende mankracht voor. Om dezelfde reden is het ook moeilijk aan de eerstgenoemde eis te voldoen. Wantoestand Dat de bewoners van Den Hoorn de toestand beu zijn is wel te begrijpen. Vooral de bewoners van de Herenstraat hebben het vaak moeilijk. De herhaal delijk passerende brommers, van jon gelui die op weg zijn naar de campmg Loodsmansduin, maken de nacht voor velen tot een zware beproeving. Erger lijker nog is het gedrag van op straat rondslenterende jongelui. Vaak zijn ze stomdronken en lopen de smerigste dingen te brullen, trekken belletje en richten vernielingen aan. Aanleiding tot de Hoornder actie waren de gebeur tenissen in de nacht van dinsdag op woensdag. De toestand was toen veel ernstiger door het optreden van enkele tientallen jongeren, die werden aange voerd door een paar raddraaiers, die zich bewust hadden voorgenomen Den Hoorn op stelten te zetten. Ze smeten drank- en bierflessen tegen de gevelö en zelfs door ramen, beschadigden ge parkeerde auto's en vielen zells oudere mensen lastig. Zondebok In Den Hoorn bestaat de neiging om al deze ellende zonder meer toe te schrijven aan „het sociaal toerisme", waarmee wordt gedoeld op de camping „Loodsmansduin" van de Rekreatie- stichting Texel. Graag wordt geloofd, dat de jongelui op dat terrein hun gang mogen gaan, dat er nauwelijks regels worden nageleefd of toezicht wordt ge houden. Beheerder A. Welboren zegt evenwel: „Ik heb er alles voor over om in Den Hoorn en op mijn terrein de rust zoveel mogelijk te verzekeren". Dat hij dit meent, bleek uit de maat regel, die hij onmiddellijk na de roe rige dinsdagnacht nam. Omdat de aan stichters zich niet meldden, stelde hij een avondklok in en liet zijn kampeer ders weten dat zij zich daaraan hadden te houden. Zo niet dan zouden strenge maatregelen volgen. De „straf" maakte diepe indruk, maar de volgende dag werd de harde regel alweer opgeheven. Unieke plechtigheid in R.K. Kerk ARIE COMMANDEUR IN DEN BURG TOT PRIESTER GEWIJD (Vervolg van pagina 1) opgelegd. Hetzelfde deden de aanwezi ge priesters, die bij de plechtigheid assisteerden. Na enkele gebeden kreeg de jonge priester daarop de stool en het kasuivel en werden zijn handen ge zalfd. Met de overige gebeden en ge zangen zoals deze zijn voorgeschreven in het traditionele ceremonieel, werden de wijdingsriten voltooid. Geschenk Zondagochtend droeg Arie Comman deur zijn eerste H. Mis op in de paro chiekerk met als diaken pater Ruyter en als subdiaken kapelaan Vink. 's Middags werd in „De Oranjeboom" een receptie gegeven, waarbij het door de parochie bijeengebrachte geschenk werd aangeboden. Dit gebeurde na een passend felicitatiewoord van de heer P. Th. Luijkcx, voorzitter van het organi serend comité. Het geschenk, een be drag van 1250,werd onder oor konde overhandigd door twee oud klasgenoten van Arie Commandeur: Riet van Heerwaarden en Jan Graaf. In zijn dankwoord toonde Arie Com mandeur zich erkentelijk voor het feit,- dat de wijdingsplechtigheid in zijn eigen parochiekerk mocht plaatsvinden. Dat bij de plechtigheid voortdurend Nederlands was gesproken, stemde eveneens tot voldoening; het gebeuren was nu voor ieder begrijpelijk geweest. Arie Commandeur vergeleek zichzelf overigens met een klein schroefje in het mechanisme der kerk Hij hoopte daarin echter belangrijk werk te mogen doen. Arie Commandeur, pater, hoort tot de Orde van het Heilig Hart. Over end- ge tijd vertrekt hij naar Congo, waar hij als missionaris gaat werken. Welboren, die er trots op is dat hij met „zijn jongens" kan lezen en schrijven richtte zich andermaal mei de mega foon tot de honderden gemotoriseerde bewoners van het herenterrein. Hij verordonneerde met, eiste niets, maar legde de situatie uit. Hij vertelde dat drie kampeerders, die in de open lucht op het terrein buiten medeweten van de kampleiding de nacht hadden door gebracht, een aantal jongens hadden warm gemaakt voor een rel in net dorp. Dat was hen gelukt. Het groepje was in Den Hoorn zeli uitgebreid met een aantal andere zich vervelende kna pen en zo was de herrie begonnen. Welboren legde er de nadruk op dat de jongelui die de wandaden hadden be dreven de andere goedvvilllende cam pingbewoners een slechte dienst had den bewezen. De kampleiding zou naar aanleiding van het incident gedwongen zijn een avondklok in te stellen, iets waar Welboren zelf grote bezwaren te gen heeft, maar waar nu niet aan te ontkomen viel. TenzijEn toen deed 'hij een voorstel, waar hij de jon gens in de kortst mogelijk tijd warm voor kreeg. Wilde een zo groot moge lijke bewegingsvrijheid mogelijk blij ven, dan zouden de brommers en auto s het dorp Den Hoorn voortaan 's avonds moeten mijden. Met aller medewerking zou dat kunnen. Om naar Loodsmans- duin te komen kan gebruik gemaakt worden van de zg. Kleiweg, die ver buiten de kern ligt. Via deze weg komt men juist buiten het dorp uit op de Witteweg en vandaar kunnen de ver schillende terreingedeelten (het jon gensterrein heeft een aparte toegangs weg) snel bereikt worden. De omweg is niet groter dan een goede 100 meter. Op een kaart, die bij de kantine werd opgehangen, werc( de route duidelijk aangegeven en werd het verzoek schrif telijk herhaald. Geslaagd Het experiment slaagde redelijk goed. De volgende nachten was het bromfietslawaai in het dorp al belang rijk beter. Als de nieuwe „avondroute" met borden is aangegeven, zal men er zich zeker aan houden, zo verwacht de heer Welboren. 't Is opvallend dat juist de meest „ruige", schijnbaar zich aan geen regel of gezag zich storende lang- harigen, enthousiast meewerken en en masse bereid waren de knapen te cor rigeren, die het toch zouden wagen de vrijheid op het terrein in de waag schaal te stellen. Tijdens een vergadering ten huize van ds. Oskamp, waarbij ook VVV- directeur J. W. Dekker, de heer Wel boren en de heer T. v.d. Heenk van de Rekreatiestiohting aanwezig waren, werd besloten het eerst eens met dit zachte lijntje te proberen. Alle problemen zijn daarmee nog niet opgelost. De rondslenterende, soms stomdronken jongelui, die door hun gelal ook voor een deel van de erger nis verantwoordelijk zijn, zijn moeilijk te weren. Zij worden bovendien aange trokken door patates friteskramen en café's. Maar dat is een probleem waar niet alleen Den Hoorn mee kampt. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 12 juli a.s. worden de moe ders van Oudeschild en Den Burg verwacht Oudcschild van 13.00 - 13.45 uur; daarna Den Burg tot 16.00 uur. GESLAAGD De heren D. C. Bakker, De Westen, en P. J. M. Witte, Eierland, slaagden aan de Hogere Technische School te Apeldoorn voor het eindexamen H.T.S. Autotechniek. Nee, dit zijn geen feestvierende bruilofts gasten. Het z(jn mannen van brandweer en gemeentewerken, die vorige week te De Koog een geslaagde spuitvoctbnlwedstrjjd organi seerden en zich daarvoor in wel zeer onge bruikelijk tenue hadden gestoken. DANSGROEP „WIER1NGER WAARD" MORGEN NAAR TEXEL Het Folkloreprogramma in Den Burg start woensdagmiddag om 2 uur. Aan het programma werkt deze keer de dansgroep „Wieringerwaard" mee. Deze groep geniet grote bekendheid door haar oude dansen. Voorts zullen om twee uur schapen worden geschoren op het podium op de Groeneplaats, als tenminste nog niet alle schapen op het eiland zijn ontdaan van hun warme vacht. Wederom zullen de Burger Vrouwen organisaties oliebollen en kaas verko pen ten bate van het Texelse zwembad. Een fles olie en een zakje rozijnen worden gaarne in ontvangst genomen door mevrouw G. Bakker-Zuidewmd, Witte Kruislaan Om half acht 's avonds vertrekt van af de St. Jozefschool aan de Hollewal de Margaretha Sinclair band. Vanaf de Jozefschool wordt dan gelopen langs de Beatrixlaan, langs Huize Irene en Gollardsstichting, Kogerstraat, Binnen- burg naar de Groeneplaats, alwaar de band om kwart voor acht arriveert. Alle kinderen die meelopen met een Folkloreballon krijgen wederom een tractatie. Van kwart voor acht tot half negen wordt er gedanst, beurtelings door de dansgroep „Wieringerwaard" en door de Texelse Volksdansgroep. Daarna verzorgt de Drumband een taptoe op de Groeneplaats tot negen uur, waarna er weer gezamenlijk wordt gedanst onder leiding van de heer F. Veldwisoh tot half tien. GEEN PLAATS MEER VOOR KAMPERENDE JONGELUI Jongens en meisjes, die op Texel wilden kamperen en zaterdag in Den Helder op het haventerrein stonden te wachten, kregen daar van de Helderse politic te horen dat zij beter van hun plannen konden afzien omdat Texel „vol" was. Inderdaad was op dat mo ment de toestand op Texel spannend. Zaterdagmiddag tussen 4-5 uur kon den jongens en meisjes vrijwel nergens meer worden geplaatst, zodat de ge meente de Helderse politie verzocht de jongelui, die niet hadden besproken, daarop attent te maken. Het verzoek had tot gevolg dat tientallen jongens en meisjes van de overtocht afzagen en hun heil zochten op terreinen bij Den Helder. Degenen, die het er toch op waagden, zijn er overigens wel in geslaagd nog ergens een plekje te vinden, zij het met zeer veel moeite. Tot dusver is 'het niet voorgekomen dat men jongelui heeft moeten terugsturen Naar alle waar schijnlijkheid had dat wel moeten ge beuren als men het advies in Den Hel der achterwege had gelaten. Zelfs het noodterrein bij De Krim was zaterdag geheel bezet. Naast gezinnen hadden daar bijna 300 jongelui hun tentje op gezet. In de loop van zondag is op de terreinen weer enige ruimte ontstaan. Men heeft goede hoop dat de „kritieke" top nu voorbij is. Het is overgens dui delijk dat de kampeerakkommodatie voor „loslopende" jongens en meisjes op Texel onvoldoende reserve biedt. Texel komt bij de jongeren steeds meer in trek en uitbreiding van de voor hen bestemde kampeerterreinen of vergro ting van de toiletakkommodatie (waar door de opnamecapaciteit op dezelfde oppervlakte groter wordt) begint een dringende zaak te worden. Elektrische deken BRANDJE SNEL GEBLUST Gistermiddag omstreeks half drie werd brand ontdekt in het huis van de heer J. Wijna, Molenstraat 44 te Den Burg. De heer Wijna had 's nachts een elektrische deken gebruikt en deze ingeschakeld laten staan toen hij 's morgens naar zijn werk ging. De deken raakte in brand en de door het open raam trekkende rook werd ontdekt door mej. Borgstede, die op dat moment in de kruidenierswinkel aan de overzijde inkopen deed. Zij sloeg alarm, waarna buurtbewoners de brandweer te hulp riepen. Intussen maakten Tony van Elk en Gert Douma beneden de ramen open en stelden on der meer een hond in veiligheid, waar bij kinderen uit de buurt assisteerden. Toen kwam de brandweer, die de bran dende matrassen naar buiten werkten alsmede de resten van de deken die aan een nauwkeurig onderzoek werden onderworpen. ZATERDAG AMUSEMENTSPROGRAMMA IN MUZIEKTUIN OOSTEREND In de muziektuin te Oosterend kan men zaterdagavond ge nieten van een amusementsprogramma, waaraan wordt meegewerkt door en kele beroepsartiesten t.w. Ger Roeland en Haak van Overloop. Ook de Texelse Boerenkapel is van de partij. De dorpscommissie Oosterend verwacht dat deze avond bij velen in de smaak zal vallen. Mocht het regenen, dan wordt de voorstelling in het gebouw voor Chr. Belangen gegeven. PASTOOR J. L. A. SCHOLTEN GEÏNSTALLEERD SUBSIDIE-VERDELING 1967 Door het college van burgemecstt, en wethouders is de volgende subsidie, verdeling over de verschillende verenj. gingen vastgesteld Sportverenigingen S.V. Texel Texelse Boys S,V. Cocksdorp S.V. Oosterend G.V. Oosterend (gym) G.V. Oosterend (judo) Zwaluwen Den Hoorn G.V. Texel Waddenruiters Ponnyclub S.V. De Koog Judoclub Texel Tevoko ODS (volley) 25j ODS (gym) 287, OUDESCHILD Vrijdagavond heeft deken A. H. Huyboom uit Den Helder de Weleerw. heer J. L. A. Scholtcn ge ïnstalleerd als pastoor van Oudeschild en Den Hoorn. De plechtigheid werd gehouden in de parochiekerk H. Marti- nus te Oudcschild en werd door velen bijgewoond. Nadat de nieuwe parochieherder, die pastoor v.d. Burg opvolgt, onder het zingen van het Veni Creator de kerk was binnengekomen, werd hij door de ken Huyboom bij de gelovigen geïntro duceerd. Hij las daarop de bisschoppe lijke benoemingsbrief voor en overhan digde de kasuivels, de kelk en de sleu tels van de kerk. Met het afleggen van de eed, waarin de nieuwe pastooor be loofde de geestellijke en materiele be langen van de parochies naar vermo gen te zullen dienen, was de eigenlijke installatie voltooid. Daarop werd pas toor Scholten voorgesteld aan de kerk meesters van Oudeschild en Den Hoorn. Franse opleiding Pastoor Scholten werd op 16 maart 1915 geboren te Amsterdam. Zijn op leiding aan het groot seminarie volgde hij in Frankrijk in het aartsbisdom Rheims. In de beroemde kathedraal van Rheims werd hij op Paaszaterdag 1943 gewijd. Tien jaar bleef hij in Frankrijk werken (in verband met het daar heersende priestertekort). Hij was vier jaar kapelaan te Magenta en zes jaar pastoor van drie kleine dorpen. In 1953 keerde hij naar Nederland terug, waar ihij voor twee jaar als kapelaan werd benoemd te Den Haag. Daarna werkte hij vier jaar in Overveen en de laatste acht jaar stond pastoor Söholten in de Papegaai-parochie m de Kalver- straat in Amsterdam. Met zijn benoe ming op Texel is pastoor Scholten zeer ingenomen. De rust en het werken in een kleine besloten gemeenschap met veel persoonlijk contact trekken hem bijzonder. WETENSWAARDIGHEDEN DE NIETIGE MENS Ieder mens heeft wel eens zo'n mo ment, waarin hij zich bewust wordt van zijn nietigheid en onbelangrijkheid. Velen overkomt dat, wanneer zij zich realiseren hoe klein te zijn. Zo bijvoor beeld wanneer we op een heldere ster rennacht naar buiten kijken en ons rea liseren hoe immens groot het univer sum eigenlijk is en hoe enorm ver zo'n twinkelende ster van ons vandaan staat. Dan beseffen we dikwijls ineens hoe nietig wij mensen eigenlijk zijn en dat in de prachtige schepping gerekend wordt met maatstaven^, die ons begrip te boven gaan. Iets soortgelijks ondervinden we, wanneer we gaan rekenen in de tijd. We willen daarbij nog niet gaan praten over het allereerste begin, maar we be hoeven ons slechts te beperken tot dat wat de wetenschap ons kan vertellen over ,,'het leven" op aarde. Leven op aarde is er reeds zo'n 600.000 000 jaar, althans voor zover men tot nu toe heeft kunnen nagaan. Maken we nu een film over de ont wikkeling van het leven op onze aarde, een film die precies een uur, dus zestig minuten duurt, dan speelt zich in dat uur het volgende af. We zien, dat het eerste leven zich in het water heeft ontwikkeld. Merkwaardige dieren met kalkskeletten treden op naast algen, waaruit zich later het plantenleven zal ontwikkelen. Heel langzaam zien we dan steeds andere vormen optreden, waaronder slakken, zeesterren e.d. Wanneer de film al achttien minuten draait zien we de eerste vissen ver schijnen. Wanneer er reeds ruim een half uur is verstreken aanschouwen we het eerste leven op het land. Insecten en de eerste sauriërs laten zich zien. We zien uitgebreid de ontwikkeling en de langdurige heerschappij van de sauriërs op onze aarde. Zes minuten voor het einde van de film verdwijnen deze dieren plotseling en in korte tijd volgt nu een bliksemsnelle ontwikke ling van de zoogdieren, waarvan wij er velen kennen. Pas in de laatste zes se conden van de film verschijnt de mens ten tonele en ontwikkelt zich van een primitief aapachtig wezen tot de moderne mens van deze tijd. Slechts ongeveer 1/25 sec. lang duurt dan de gehele rpenselijke historie van zo'n 6000 jaar, te beginnen dus met om streeks 4000 v. Ghr. bij de eerste Egyp- tenaren tot het jaar 2000, waarin de mens zijn ontdekkingsreizen uitstrekt tot het universum. Slechts zes seconden speelt de mens een rol in de geschiede nis van het leven op onze aarde. We zijn dus nog maar nieuwelingen. En in wat voor een bijzonder kleine episode Van dit alles spelen wij als individu een rol. Een mensenleeftijd is slechts een heel klein druppeltje in de oceaan der tijden! Totaal Jeugdverenigingen: „De Zwalkers" St. Jeroen Marg. Sinclair Jeugdwerk Zd.-Eierland Bezige Bijtje, Oudeschild Athena, Oudeschild Hobbyclub De Waal Geref. Jeugdclub Oosterend F olklore-dansgroep N.J.N. afd. Texel Club des Vedettes Totaal Muziekverenigingen Texels Fanfare Door Eigen Kracht Drumband D.E.K. Excelsior Drumband Excelsior Marg. Sinclair Voorwaarts Mars 442, 228, 3l7,5*p 176, 437, 274 145,- 1773,- 49, 113,50 91,- 355,- iel ,51 :e fa, 'ji C H es lil lr< ',0i ,55 er 5000,- jb 178,- 50 340,- .1 677,- 1. 63, 146, 41, 70,- 91,- 1 100,- 'n 2000, Bejaardensociëteiten Den Burg Oudeschild Den Hoorn Oosterend De Waal De Cocksdorp Totaal Kunstkring Schooltoneel voorstellingen Folkloristische verenigingen Paardensportvereniging Stichting Texels Folklore Gezamenlijke activiteiten Sportraad Contactorgaan Zang en Muziek Overkoepeling Vrouwenorg. Centraal Jeugdoverleg Uitreiking verenigingstrofee 612,- 241 - 55' 140,- 344,- d 289,- 896,- 478,4»; ol ur 3000,- 150, 125,-1 125,- 125, 125,- 125,- cb 775,- nd J 1500,- 300,- let J 250,- üt 250,- eb< 750,- 250,- 250,- 250,- 250- Totaal J 1750, De verdeling van de kermisopbrengs zal in een eerstvolgende vergader^ van de Stiohting cultureel werk bespj ken worden. OPBRENGST ROODE KRUIS-COLJLECTE De inzamelingsactie van het Neder landsche Roode Kruis heeft dit jaa opgebracht een bedrag van ƒ2914,0 (vorig jaar ƒ2080,95). Het bestuu brengt hierbij dank aan alle gever voor hun gift en aan collectnces collectanten voor hun medewerking. WORDEN WIJ REUZEN EN STAMMEN WIJ VAN REUZEN Medische statistieken wijzen uit, da de mens van heden aanmerkelijk lan ger is dan die van enige honderden ja ren geleden. Dit betekent niet, dat geen kleine mensen zouden zijn, maa de cijfers hebben betrekking op de ge middelde lengte van de Europeaan Zelf krijgen we hiervan het duideliji ste bewijs, wanneer we in bijvoorbeei een museum kijken naar de harnassa e.d. van de mensen uit de middel eeuwen. De meeste mensen van a zouden niet meer in zo'n harnas pas sen. Over het algemeen zijn we langer Dat neemt anderzijds niet weg, dat w wat spierkracht betreft verre de min dere zijn van deze kleinere voorouden neJ Zo zien we, dat het niet alleen de len| te is, die uitmaakt of men een kerel is 'oh De wetenschap is van mernng, dat d h mens voorlopig nog in lengte zal toe nemen en het ziet er naar uit, dat d )w mensen in de toekomst reuzen zulle zijn vergeleken bij vroeger en nu. Met dat „vroeger" moeten we overi gens wel een beetje oppassen, want me heeft uit heel lang vervlogen tijden de prehistorie menselijke beenderei gevonden, die toebehoord moeten he: ben aan een wezen, dat 'heel wat grote moet zijn geweest dan de tegenwooi dige mens, dus een menselijk weze dat wij „reus" zouden noemen. Wanneer men de zaken zo bekijk dan krijgt men de indruk, dat er mer: sen in de prehistorie zijn geweest, di bijzonder groot waren. Langzamerhan zijn de mensen kleiner geworden, o! toen, na een minimummaat, weer gro ter te worden. Ook tegenwoordig zijn er mensen, A wij reuzen noemen en dan doelen n op die mensen die uitzonderlijk lan zijn. Meestal gaat het hier om ee kwestie van enkele decimeters groti dan het gemiddelde. De medici hebbe ontdekt dat deze groeistoornis voori vloeit uit het niet juist functioned van een kleine klier in het lichaam va die mensen. Afhankelijk van de wfl king van die klier worden de mend groter of kleiner. Men mag dus aannemen, dat in d loop der tijden de gemiddelde werkil van deze klier bij de mensen schommi lingen vertoont, die misschien worde veroorzaakt door bijvoorbeeld de voi ding, straling e.d. Het is voor de wetenschap een bü zonder interessant onderwerp, wal een grondige studie van wordt maakt. Misschien dat we in de toe komst de echte oorzaak te weten ko men. M Jc tëd uli iur K Ier De h

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 2