Cjrocn Twartsjexels in het harL, Harinierskapel brengt populair concert Texel zal in toekomst water moeten invoeren Fagade99 brengt experimenteel toneel in Cultureel Centrum SIm 'de worsteltent' Schokkende teksten en provocerend karakter „Eigeu" bronnen op den duur ontoereikeud Ontziltiug zeewater ook mogelijk (DAG 14 JULI 1967 FEXELSE 80e JAARGANG No. 8182 COURANT [gave N.V. v/h Langeveld De RooU jtbus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesoinlaan 43, Den lel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 pmff11 <- 1 Onder leiding van kapitein-directeur P. Laro zal de Marinierskapel der oninklijke Marine woensdag 19 juli in muzieknis in De Wezentuin een zo- eravondconcert geven. Zoals bekend het concert bedoeld als attentie je- dc Texelse bevolking. Het initia al ging uit van de nieuwe comnian- ant van het Amfibisch Oefenkamp, die VVV Texel in de organisatie betrok, oor het eerst sinds jaren zal de mu- eknis dus weer voor een dergelijk Dncert worden gebruikt. De toegang it het park is vrij. Het programma dat oor deze gelegenheid is samengesteld nvat 14 populaire nummers, waaron- er de mars Hollands Glorie van J. P. aro zelf. Hieronder het volledige pro ration a Florentiner mars - J. Fugik Ouverture Die Fledermaus - Johann Strauss Spaanse dansen, I, II en III - Moritz Moskowsky American Symphonette II, deel I - Morton Gould Highroad Impressions, 3 delen - Pi Scheffer American patrol - Meacham Pauze Hollands Glorie, mars - J. P. Laro The Sound of Music, selectie - R. Rod'gers Three Cardinals - A. Davis solo 3 trompetten Solisten: sergeant-muzikant H. Lemmens korporaal-muzikant P. Masseurs korporaal-muzikant F. Mestrini Italien festival - Glenn Osser The Joker - H. Moss solo 4 trombones Solisten: sergeant-muzikant J. van Dijk sergeant-muzikant J. v d. Berg muzikant le klas J. Oligschlager muzikant le klas D. van Oijen La Rosita - G. Haenschen arr. John Cacavas Rumbalita - Paul Yoder Abschied der Gladiatoren - H. Blankenburg Geschiedenis In het jaar 1799 werd op schepten van e vloot met minstens 56 stukken ge- hut scheepskapellen geplaatst. Iedere apel bestond uit 6 muzikanten met salaris van 18 gulden per maand, et aanwerven van muzikanten werd an de commandant overgelaten. Zo 'oeg de ene commandant van een fre- it toestemming een reizende muziek spel aan boord te nemen en de andere immandant wilde liever een draai- "gel. Wanneer de schepen in de ma- nebasis Nieuwediep kwamen, werden, 'anneer er teveel schepten tegelijk 'aren, de muzikanten ontslagen, omdat et niet zelden gebeurde, dat er dan 7 R 10 scheepskapellen in de thuishaven aren. Om aan al deze onzekerheid een inde te maken heeft de commandant an het Koninklijk Instituut kapitein- ntenant ter zee De Brauw het initia- ef genomen een vaste bezetting mu tanten in zijn standplaats te krijgen, i] Koninklijk Besluit van Zijne Ma- steit koning Willem III van 13 fe- ruari 1964 werd aan dit initiatief fiat erleend. Niet naar zee Om de muzikanten te behouden, 'erd bepaald dat het korps muzikan- ;n niet bestemd was om naar zee te aan. Zo kwam dan de grondslag voor e eerste vaste marinekapel, bestaande it 18 muzikanten. Veel Italianen en Etsers waren onder de leden. De eer- te kapelmeester was de Duitser Wil- elm Louis Weckesser. Er werd ook ta strijkorkest geformeerd, dat later Blfs een symfoniebezetting kreeg. Er 'erd in 1869 gespeeld bij de opening an het Suezkanaal. De sterkte was in middels 25 man geworden. In 1879 volgde de Duitser C. A W. Bernhardt de eerste kapelmeester op. Deze kapelmeester werd na 4 jaren wederom ontslagen, omdat hij de kaj>ei grondig vernietigde in plaats van op bouwde. Zijn opvolger was' Jacobus Koning. Hij speelde voornamelijk mar sen, waarvan hij de melodietjes ont leende aan variété en opera. De kapel werd daardoor erg populair bij 't volk. In 1906 kwam A. R. Hazebroek als ka pelmeester. Hij is de componist van de bekende defileermars der Koninklijke Marine. Onder zijn leiding groeide de kapel tot 60 man. In 1923 werd gedurende een jaar de onderkapelmeester Jacos ter Hall tot kapelmeester benoemd en na hem in 1924 kwam Louis H. F. Leistikow. Hij bracht de marinekapel muzikaal tot grote hoogte, totdat de bezetting in 1940 een einde maakte aan de marine kapel. Vele leden gingen over naar de politiemuziekkorpsen in Den Haag, Amsterdam en Rotterdam. Wederoprichting In 1945 waren nog 18 muzikanten over en er werden weer pogingen in het werk gesteld een marinekapel te formeren. Op initiatief van de toenma lige commandant van het korps mari niers luitenant-generaal F. J. M A. von Freitag Drabbe besloot de minister van marine tot wederoprichting van een muziekkorps ten behoeve van de Koninklijke Marine. De bepaling luid de, dat de kapel onder bevel zou staan van de commandant korps mariniers, het mariniersuniform zou dragen en de naam zou krijgen van „Marimerskapel der Koninklijke Marine" met Rotter dam als standplaats. De eerste direc teur na de oorlog werd luitenant G. Nieuwland. Het repertoire werd totaal vernieuwd en gemoderniseerd. Vele triomfen zijn onder zijn leiding van de tot majoor opgeklommen directeur Nieuwland gevierd. Vele landen, waarbij praktisch alle werelddelen worden bezocht. In 1957 droeg de majoor Nieuwland zijn diri- gentstok over aan de Luitenant H. C. van Lijnschoten. Onder zijn deskundi ge leiding werd de reeks successen voortgezet in binnen- en buitenland. Op grammofoonplaten en voor radio en televisie was de kapel vaak te beluiste ren en te zien. Er is geen officiële plechtigheid in het land of de marinierskapel is erbij betrokken. Tot juni 1964 bleef de ka pitein Van Lijnschoten directeur en droeg toen de leiding over aan de kapi tein J. P. Laro, onder wiens leiding thans de vele diensten van de mari nierskapel worden uitgevoerd. Hoogtepunten in deze periode waren de reis met Hr. Ms. „Zeven Provinciën" naar de Nederlandse Antillen en Suri name, t.g.v. het bezoek van Hr. Ms. koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bern- hard. Voorts de viering van bet 300- jarig bestaan van het korps mariniers. In deze periode werd ook een mijlpaal bereikt in de grammofoonplatenver- koop, nl. lVü miljoen platen. In het ge heel werden er sinds 1949 250 opna men van de kapel gemaakt. Een vijftal Texelse jongeren heeft een toneelgroepje gevormd, genaamd „Fa^adc", dat zich bezig houdt met het uitvoeren van experimentele stukken. Het groepje was voor het eerst actief op 12 maart j.l. in Delft, waar voor groot gehoor de eenacter „Excom- muun" werd gebracht. Hoewel een be langrijk deel der toeschouwers zich ontzet toonde over de nogal schokkende tekst en men niet goed wist hoe te rea geren op de kennelijk als provokatie bedoelde inhoud, reageerde de jury toch zo gunstig, dat men moed had ver der te gaan. „Excommuun" is geschre ven door Adrie Verbeme, die de stu wende kracht in het goepje is. „Fagade" bestaat verder uit mej. Dean van Ko ningsveld, Kees Witte, Kees Bakker (Sunrise) en Kees Bakker (Amalia). Na „Excommuun" heeft het groepje het twee bedrijven tellende korte toneel stuk „Torbant, het verloop van zijn ondergang" van George Kool ingestu deerd. Het is de bedoeling dit stuk, zo wel als „Excommuun" op zaterdag avond 22 juli op te voeren in het Cul tureel Centrum te Den Burg. „Torbant, het verloop van zijn on dergang" is, zo staat op het tekstboekje vermeld, een merkwaardig specimen van absurdisme in onze letteren. Tor bant zit al 25 jaar vastgebonden op zijn stoel. Hedroen verzorgt, bewaakt en kwelt hem. Het spel laat ruimte voor filosofische, psychologische en maat schappelijke interpretaties. Torbant is een wreed en vrolijk stuk, een schot schrift op menselijk onvermogen. TEXELSE BIJ UITGEEST VERONGELUKT UITGEEST De 61-jarige mevrouw H. van der Heide-Soepboer uit Den Burg (Weverstraat) is maandagmiddag op rijksweg 9 nabij Uitgeest omgeko men. De wagen waarin zij met nog zes anderen zat, kreeg een klapband en sloeg over de kop. Alle inzittenden werden uit het voer tuig geslingerd, waarbij mevrouw v.d. Heide zo ernstige verwondingen opliep, dat zij korte tijd later in het Roode Kruisziekenhuis te Beverwijk overleed. Haar man, de 61-jarige J. van der Heide liep een hersenschudding op. De chauffeur van de wagen, zijn echtge note en drie kinderen werden licht gewond. FIATJE IN DRUKTE GEKREUKT Dinsdagochtend rond half twaalf werd de Fiat van een Amsterdamse toerist flink beschadigd. Het autootje was in de op dat moment overstelpen de drukte in de Weverstraat in de verdrukking gekomen. De wagen werd geraakt door de trekhaak van een mili taire truck van het Amfibisch Oefen kamp, waardoor o.a. de motorkap werd ingedrukt. Ongeveer dezelfde bedoelingen lig gen aan het eveneens absurd aandoen de „Excummuun" van Adrie Verberne ten grondslag; het is zelfs nog aanmer kelijk meer provocerend en bevat pas sages die zonder meer ontstellend zijn. Schrijver Een aardige bijzonderheid is dat schrijver George Kool (23), die het stuk op 21-jarige leeftijd schreef, bij de uit voerig in het Cultureel Centrum aan wezig zal zijn, alsmede een vertegen woordiger van de uitgever van „Tor bant", de Arbeiderspers. Kool heeft de uitvoering van zijn stuk nog niet eer der gezien. Dat is met zo verwonder lijk, want beroepsgezelschappen acht ten het aanvankelijk „onspeelbaar". Dat een groepje amateurs er zich aan waagt, is dus wel opmerkelijk. De jonge spelers hopen op flinke belang stelling van het publiek (entreeprijs is ƒ2,50), maar houden er rekening mee, dat men zich verontwaardigd zal tonen en wellicht zelfs de zaal voortijdig zal verlaten. i*. AUTO VERNIELD TOERIST NAAR ZIEKENHUIS DEN HOORN Op de bochtige La ge Weg te Den Hoorn vloog dinsdag avond een Opel, bestuurd door een toerist uit Bussum, uit de bocht en sloeg over de kop. De wagen was total loss. Een der inzittenden werd zo ern stig aan het hoofd gewond, dat hij naar het ziekenhuis te Den Helder moest worden vervoerd. De chauffeur en de andere inzitten den liepen geen ernstige kwetsuren op. Op ons terras is het heerlijk toeven. Verschijnt dinsdag en vrüdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. -f 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Afgevaardigd naar Curagao MAARTEN LAAN (19) NEDERLANDS JEUGDKAMPIOEN OP 400 METER HAARLEM Tijdens de tweedaagse Jeugd Atletiek Wedstrijden te Haar lem werd de 19-jarige oud-Texelaar Maarten Laan, lid van de Amsterdamse Atletiek Club, eerste bij het onderdeel 400 meter hardlopen. Hij liep de af stand in precies 50 seconden. Maarten mag zich nu jeugdkampioen van Neder land noemen. Een voor hem aangenaam gevolg van deze prestatie is dat hij nu aange wezen is om deel te nemen aan de Ko ninkrijkskampioenschappen, die in augustus op Curasao worden gehouden. Deze wedstrijden worden georganiseerd door de Koninkrijks Sport Liga. Maar ten Laan zal twee weken op Curagao blijven. AUTO'S BESCHADIGDEN ELKAAR DEN HOORN Op het zeer smalle Klif te Den Hoorn konden de bestuur ders van een Renault Dauphine en een (brede) Chevrolet Impala niet voldoen de voor elkaar uitwijken. De wagens schuurden langs elkaar waarbij flink schade ontstond. De hoeveelheid water, die aan de Texelse bodem kan worden onttrokken ten behoeve van de waterleiding zal op den duur te gering zijn om in de snel toenemende behoefte te voorzien. Het PWN verwacht dat de situatie binnen enkele jaren urgent wordt en zoekt daarom naar mogelijkheden om op een andere manier de drinkwatervoorraad op Texel aan te vullen. Wanneer dat ogenblik precies zal komen is op geen stukken na te zeggen, want dat hangt af van de hoeveelheid hemelwater. Op dit ogenblik wordt op Texel enorm veel water gebruikt, terwijl door het uitblij ven van regen de voorraad niet wordt aangevuld. Zoals bekend wordt het Texelse drinkwater gewonnen in het zg. water- winninggebied, enkele natte duinval leien nabij Den Hoorn. Met deze enige bron voor het, vooral in de zomer, steeds dorstiger Texel, was men toch al niet gelukkig want deze was tot voor kort bijzonder kwetsbaar. Vorig jaar was het wingebied door slechts een en kele duinenrij van de zee gescheiden. Zou het zeewater het winninggebied binnendringen en het heeft een haartje gescheeld of dit was gebeurd dan is het hele wingebied voor jaren bedorven. Dat Rijkswaterstaat hier nu een grote duindijk heeft laten opwer pen, was dan ook vooral voor het PWN zeer verheugend. Voorlopig was het ge vaar voor de drinkwaterbronnen toen geweken. De maximumhoeveelheid water, die men jaarlijks aan het waterwingebied mag onttrekken is bij vergunning nauwkeurig vastgesteld. Men zou nog geruime tijd zonder extra waterbron nen kunnen voortgaan, als de toege stane hoeveelheid zou worden ver hoogd, maar dat zal waarschijnlijk niet worden toegestaan. De duinen mogen niet uitdrogen. Andere geschikte wa terbronnen zijn op Texel niet te vin den. Wel is water van goede kwali- „CLANDESTIENEN" ZOEKEN VEILIGER ONDERKOMENS De Rijkspolitie zet de jacht op over treders van de nieuwe kampeerveror- dening onverzwakt voort. Vrijwel iede re nacht gaat een patrouille op pad om in kort tijdsbestek enkele steekproeven te nemen. Elke nacht kan men vier, vijf en soms zelfs tientallen jongelui betrappen en verbaliseren. Door deze activiteit is in de gelederen der clan- destienen grote onrust ontstaan. Men ziet langzamerhand in dat het over nachten in schuren en boeten grote ri sico's meebrengt en probeert daarop op andere met-erkende manieren de nachtrust te genieten. Favoriet zijn de laatste dagen de op veel hooiland lig gende geperste pakken. Als het donker is geworden gaan de jongelui het land op, bouwen van de pakken een hutje en zijn alweer verdwenen wanneer de zon opkomt. Ook losliggend hooi wordt als onopvallende slaapplaats gewaar deerd. In de nacht van maandag op dinsdag werden tien clandestienen door de politie betrapt, o.a. óp hooiland na bij de Gasthuisstraat en in de omge ving van Sarasani. Scherp let de politie ook op geparkeerde auto's, waaronder vooral Volkswagenbusjes en bestel auto's geriefelijke doch verboden slaap plaats bieden. teit aangeboord bij de Hogeberg, maar de hoeveelheid, die daar in de grond zit is te klein. Aanvoer Er zal dus water van buiten Texel moeten komen. Er zijn verschillende mogelijkheden. Het meest voor de hand liggend is aanvoer via een transport leiding door het Marsdiep van water uit het Noordhollandse net. Op het vasteland beschikt men nl. over een vrijwel onuitputtelijk reservoir in de vorm van het IJsselmeer. Via het nieu we pompstation Andijk zal het IJssel- meerwater binnenkort in het net wor den gebracht. De kosten van een pijp leiding onder water zijn evenwel enorm hoog, zó hoog dat een installatie voor zeewaterontzilting wellicht goed koper is. Elders in dee wereld hebben dergelijke installaties hun praktische bruikbaarheid ruimschoots bewezen, o.a. op Curagao, dat geheel van ontzilt zeewater wordt voorzien. In ieder geval is het een kwestie van geld. Het ver-' (Zie vervolg pagina 2) Flessenpost DUITSE MARINEMAN ZOEKT CONTACT De heer M. van Woensel uit 's-Her- togenbosch vond maandag op de Hors een aangespoelde fles, waarin een briefje zat, alsmede het lint van een matrozenmuts en een korporaalsstreep. Uit de brief bleek dat dit alles afkom stig was van een 21-jarige matroos, op varende van het opleidingsschip ,,An- geln" van de Deutsche Bundesmarine. Hij had de fles 18 juni 1967 tussen Ponta Delgada (Azoren) en La Curona aan de golven toevertrouwd. De jonge man vertelde in zijn brief dat hij via deze weg een briefwisseling tot stand wilde brengen. Het kennelijk voor een meisje bestemde schrijven bevatte vele gegevens; Matroos H. K. Wanke is don kerblond, 181 cm. lang en koestert ro mantische gevoelens. Misschien kan de heer Van Woensel hem helpen.... TEXEL KRIJGT (WEER) TAFELTENNISCLUB Een onderdeel van de onlangs ge houden sportontmoeting met Heems kerk was tafeltennis. Op de vóór de ontmoeting gehouden trainingsavonden bleek dat de belangstelling heel be hoorlijk was en van diverse zijden werd gevraagd of er misschien een ver eniging opgericht kon worden. Toen bleek, dat Texel de Heemskerkse ploeg redelijk partij kon geven, terwijl deze toch allen in de competitie uitkwamen, besloten de spelers van Texel pogingen te ondernemen om tot oprichting van een vereniging te komen. Een voorwaarde tot oprichting is echter dat het aantal leden niet minder dan 20 mag bedragen. Met de zaalhuur en de aanschaf van tenminste twee ta fels zijn zodanige bedragen gemoeid, dat men van adspirant-leden bij aan melding het volle jaarbedrag aan con tributie zal moeten innen. Vanzelfspre kend is dit alleen het eenste jaar van belang, indien tenminste het ledental niet beneden de 20 komt. Aanmelding en verdere inlichtingen kunnen belangstellenden verkrijgen bij J. H. de Boer, Burdetstraat 16, Den Burg, overdag telefonisch bereikbaar onder (02220) 2141 (raadhuis). De op richters van deze nieuwe vereniging staan gaarne open voor adviezen van oud-leden van de opgeheven vereniging „Ready", die enige jaren geleden op Texel heeft bestaan

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1