Cjroen r£wartsJ~exels in het L gesprekken in het brandend zand van het Koger strand ROOFOVERVAL Mngdurige zonneschijn heeft kalmerend effekt Man op bed vastgebonden 'de worsteltent' Vaar Texel omdat het zo gezellig druk is )AG 11 AUGUSTUS 1967 80e JAARGANG No. 8190 a?e N.V. v/li Langevcld De Root) bus H - Deu Burg, Texel Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den !e|. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif- fcisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. -f 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Een 76-jarige vrouw uit Enschede staat, in een voor haar leeltijd nogal gewaagde bloemetjesjurk in het muJJe warme zand van het Koger strand. ft laar echtgenoot is mei een geleend kinderschopje ijverig bezig een soort lijk op te werpen, waartegen het wat makkelijker rusten is. Een paar rui mten later zitten ze, „skrep" naast elkaar, vertederd kijkend naar hun ileinkinderen, die verderop in het zwin bezig zijn ook een dijk te leggen, 'en eerder op de dag gebouwd reusachtig zandlort moet tegen de opko- Btiende vloed verdedigd worden, een hopeloze taak. De bejaarde echtelie- ien vormen een merkwaardig contrast met al het bloot in hun omgeving. Hel is een dag van topdrukte. Het Koger strand lijkt een mierenhoop, maar de nijvere mieren zouden over deze vergelijking terecht ontstemd zijn want hel leger zonaanbidders heeft zich merendeels overgegeven aan zalig niets doen. fen. ,,Per dag brengen we gemiddeld 15 kinderen van 1V« tot 4 jaar bij de ouders terug", zegt Nassink. Onze fotograaf maakte dinsdag deze pano rama-opname van het drukke strand van De Koog. een benauwde beweging met al auto's". ki d. De aktiviteiten beperken zich tot het pstellen van een windscherm, het el- aar inwrijven met zonnebrandcrème, en betrekkelijk kleine minderheid >ant zich wèl in. In het trampoline- ark bij de strandafgang springen jon- lui of hun leven ervan afhangt. Na a! floop vinden zij afkoeling in de bran- ing van de Noordzee. Iedereen is het over eens: het water is heerlijk! r(ftaclmeester Bodisso Nassink uit Leid- chendam, student te Utrecht, vertelt ns dat het water bijna 19 graden cel- ius is. Zo warm is het de laatste tien aar niet geweest. Hij is overigens zeer evreden ovei het gedrag van de ba- ers. „Ze zijn voorzichtig. De vorige a aren moesten we herhaaldelijk men- tn terugroepen, die levensgevaarlijke tunts uithaalden. Menigeen is toen an de dood ontsnapt, maar nu gaat et voorbeeldig". Weglopers hel De badmeesters hebben het drukker net de kleuters, die bij hun ouders zijn lü weggeroepen. Herhaaldelijk melden •ich in de wachthut op de duinrand lodelijk ongeruste ouders, die komen eggen dat hun kindje van één, twee, drie jaar is verdwenen. In twee ta- en wordt dan via de luidsprekersin- ■tallatie dit feit bekend gemaakt en sl vordt het signalement erben gegeven. Keestal is 'het kindje dan snel gevon- ien. Ook worden in de badhut wel cinderen gebracht, die huilend en erlaten op het strand zijn aangetrof- Tevreden De 76-jarige oma uit het begin van dit verhaal vertelt ons dat ze een fijne vakantie beleeft met haar familie. „We hebben het nog nooit zo heerlijk ge had". Datzit 'm in het mooie weer. Iedereen is tevreden en gelukkig. De hele dag fijn aan het strand. Vorig jaar konden we soms dagenlang de bunga low niet uit en dan kreeg je op het laatst een heel gespannen sfeer. Want je kunt kinderen niet zeven dagen lang met dezelfde blokkendoos laten spelen en de ouderen willen wel eens wat an ders dan kaarten en lezen. Nu komen we iedere middag voldaan thuis, eten, lezen een krantje, maken nog een korte wandeling en gaan dan naar bed. We slapen allemaal als rozen. Dat zit 'm natuurlijk in de rust en de zeelucht". Makke toeristen Wat oma en de badmeester consta teren is een verschijnsel waar menige politieman en horecaman zich over verbazen. De tienduizenden vakantie gangers gedragen zich dit jaar makker dan ooit tevoren. Tot dusverre hebben zich geen rustverstoringen van beteke nis voorgedaan; zelfs de kleine ruzies en vechtpartijtjes in café's blijven ach terwege. Hoe voller het strand, hoe rustiger de dorpen. „Geen nieuws voor jullie", zegt wachtmeester Reinders, bezig het weinige verkeer in de Dorpsstraat te regelen „Nu is het stil, maar straks komen de mensen van het strand en dan moeten we proberen verkeersop stoppingen te voorkomen. Het is hier In de Dennen maakten w(j dit plaatje van een drietal clandestiene kampeerders, op nauwe lijks 10 meter van de openbare weg. Jeugdterritorium Wie denkt', dat de oudere mensen lie ver niet ver lopen en daarom wel alle maal dicht bij de strandafgang zitten, komt bedrogen uit. Vlak onder het toegangspad heeft de jeugd zich een territorium gevormd. De badmeesters kijken vanuit hun waarnemingspost dagelijks op honderden jongens en meisjes, merendeels afkomstig van het in de onmiddellijke nabijheid gelegen kampeerterrein. Het gros van de hier aanwezige jeugd ziet van Texel niet meer dan hun kampeerterrein, dit strand en de toegangsweg erheen. De drukte wordt door hen zeer gewaar deerd. Zo aantrekkelijk 16 het temid den van zovele leeftijdsgenoten te ver pozen, dat zelfs kampeerders van ver afgelegen terreinen als Loodsmansduin hierheen komen. We spreken met drie Loodsmansduinkampeerders, Rotter dammers, allen 19 jaar. Ze zijn voor het eerst op Texel en vinden het Ko- gerstrand „gezellig". Maar waarom niet naar Scheveningen als het alleen maar om een druk strand gaat? Het antwoord klinkt heel stellig: Het is niet alleen de drukte; het is de sfeer. Er zijn veel jonge mensen, er ontstaan leuke contacten. Het is druk, maar toch niet massaal en onpersoonlijk zoals in de grote badplaatsen. Aanleiding Een merkwaardig antwoord kregen we op de vraag wat voor hun de aan leiding was om juist naar Texel te gaan. „Nou, we hebben laatst in het Vrije Volk gelezen dat er geen jeugd meer op mocht. Er was geen plaats meer voor jongens en meisjes. We dachten; dat zal daar wel gezellig zijn. En het is niet tegengevallen. We had den veel gehoord over Sarasani, van jongens die hier vorig jaar geweest zijn. Nou, dat is ook enorm. Vooral gis teravond; dat was helemaal het einde. We zijn er nu al vijf keer geweest". „Den Hoorn is voor ons zo dood als een pier", zegt een der knapen. In het dorp is niks te beleven. Er is één café; nou daar ben je gauw uitgekeken. De jongens hebben toen zelf voor wat ver tier gezorgd. We zijn een paar keer 's avonds naar het strand geweest en daar hebben we een kampvuur ge stookt. Met z'n allen erom heen. Wil lem Protest (amateur protestzanger van „Sarasani" Red.) was er ook bij. Erg leuk. We hebben ook eens een vuur op het parkeerterrein gemaakt, maar dat gaf een hoop moeilijkheden". Gevecht „We hebben gevochten met een Amsterdammer", zegt een van de kna pen nuchter. „Dat gebeurde op het kampeerterrein. Die man bracht daar ook zijn vakantie door. Een jongen kwam bij hem vragen om een vuurtje. Die vent dacht dat ze hem voor de gek hielden en gaf hem een tik, zó maar. Wij gingen erheen, maar voordat we iets konden doen, kregen twee van ons ook een oplawaai. De directeur van de camping is erbij geweest, heeft het geval uitgezocht. Nou mag die man er voorlopig niet meer komen". Verder hebben we van niemand last gehad. Aardige mensen zijn het hier. Van ons zullen ze ook geen last hebben". „Hallo, hallo, hallo! Er is vermist een meisje dat Albertine heet met blond haar en een blauw badpakje aan klinkt het keihard uit de luidsprekers. Vijf minuten later is Al bertine gevonden. Het kindje was en kele honderden meters weggelopen, met de wind mee zoals gewoonlijk. Mooi weer We spreken twee dames die voor de derde achtereenvolgende keer naar Texel zijn gékomen. De eerste keer kwamen ze nadat ze gehoord hadden dat het op Texel „altijd mooi weer was". Dat bleek iets overdreven te zijn, maar heel vaak konden ze toch een veelbetekenend zonnetje op de an sichtkaarten naar huis tekenen. Ze zit ten in een huisje op „Kogenstrand" („Van een vriend van mijn broer") en zijn van plan twee weken te blijven. Zij zitten ver van het jeugdterriorium, houden van rust en hebben daar wel iets voor over. Een wandeling naar de Slufter bijvoorbeeld, waar ze „weg" van zijn. Ter hoogte van het wrak van de Hoydal treffen we herr Schünemann met vrouw en twee kinderen. Hij komt uit Witten (Roergebied) en is al acht jaar een trouw Texel-ganger. Het eiland is voor hem en zijn gezin tel kens een letterlijke verademing. In het Roergebied is de atmosfeer bezwangerd met rook. Hier kan hij vrij ademen. Geneeskrachtig Zoals vele Duitsers kent hij aan het zuivere zeeklimaat grote geneeskrach tige waarde toe. „Mijn dochter had veel last van een huidziekte. De dokter had aangeraden naar zee te gaan en na een week was ze er al vanaf". Meneer Schünemann is blij met het mooie weer maar ook zonder dat amuseert hij zich altijd kostelijk op Texel. Af en toe een paar dagen bewolking vindt hij zelfs heel gewenst. „Het is dan niet zo warm en je komt er makkelijker toe eens een flinke wandeling te maken of naar de bossen te gaan". Drie weken blijft het gezin op Texel. „Die Insel ist wirkliche Erholung!" Het aantal Duitsers dat zomers naar Texel komt is de laatste jaren flink teruggelopen. De verklaring van meneer Schüne mann; Jaren geleden was Nederland bijzonder goedkoop. In Duitsland was alles veel duurder. Maar Nederland is de laatste jaren ook duur geworden en het verschil is nu nog maar heel klein. Voor ons speelt dat geen rol. We gaan naar Texel omdat het 't mooiste va- kantiegebied is dat we kennen. Maar we hebben wel gemerkt dat je hier toch nog belangrijk goedkoper leeft dan op de Duitse Noordzee-eilanden. Het strand van Texel vinden we ge weldig. Zo breed, zo vrij en uitge strekt, dat is uniek". Lange vakantie Het is haast griezelig zo tevreden als al die mensen zijn. Zouden er echt geen kankeraars tussen zitten; mensen, die zich aan Texel bekocht voelen en ons een aantal behartenswaardige tips voor verbetering aan de hand willen doen? De meneer uit Brussel, ambtenaar bij de Nederlandse ambassade aldaar, die we aantreffen bij de nieuwe ver koopwagen van 'het Vispaleis, is ook al zo gelukkig. Hij geniet dan ook een bijzonder lange vakantie. Hij kwam 16 juli en vertrekt pas 20 augustus. Hij kwam naar Texel op advies van een bevriende relatie. Deze had hem ver zekerd dat nergens ter wereld een kampeerterrein zo gunstig aan zee was gelegen. Eens was onze zegsman met zijn gezin in Den Helder geweest, waar hij kampeerde op het terrein Donkere Duinen. Het bleef bij die ene keer, (Zie verder pagina 2) In de nacht van woensdag op donderdag is de alleenwonende 63-jarige Sytse Ros, B 52a (Hogeberg) het slachtoffer geworden van een roofoverval. Twee jeugdige personen drongen omstreeks 2 uur zijn woning binnen. De heer Ros werd wakker en stelde een onderzoek in. Hij werd gegrepen, maar toen hij zich hevig verzette, kreeg hij een klap in het gezicht. Hij werd daarop op z'n bed vastgebonden, waarna de rovers verdwenen met medeneming van een bedrag van ƒ185,De heer Ros wist zich een uur later te bevrijden en waarschuwde de buren, die de politie alarmeerden. Direct werd een groot scheeps onderzoek begonnen, waarbij o.a. een speurhond werd ingeschakeld. (Zie verder pagina 2). BEJAARDEN DEN BURG IN SEPTEMBER NAAR AMSTERDAM Het is de bedoeling dat de bejaarden van Den Burg dit jaar begin september een reisje maken naar Amsterdam. Aan de vorige keer dat dit gebeurde, bewaart men nl. zeer goede herinne ringen. Onderweg zal weer een brood maaltijd worden aangeboden. Men zal in de gelegenheid worden gesteld op de meest comfortabele wijze kennis te nemen van de bezienswaardigheden van de hoofdstad. Alvorens de orga nisatie kan worden afgerond is het be langrijk te weten op hoeveel deelne mers kan worden gerekend. Men kan zich opgeven bij mevrouw Wassenaar, Willem van Beierenstraat 34, tel. 2181. Opgave is mogelijk tot zaterdag 19 augustus. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 2 tot en met 8 augustus 1967 Geboren: Dirk Jacob, zv. Jacob de Haas en Naantje van Lenten; Hilly, dv. Ferdinandus H. W. van Tatenhove en Hiltje Rus; Anna Maria Allegonda, dv. Petrus P. J. J. de Vries en Maria J. Ansems. Ondertrouwd: Frans Kaercher en Hendrica H. Schoo; Jan de Waard en Maria Godefrieda Kooij Overleden: Sara Mechielsen, wv. Louis Naeije, oud 81 jaar; Jacob Braam, oud 25 jaar; Antje Keijser, oud 71 jaar. DRUMBANDSHOYV IN DE KOOG DE KOOG Dinsdagavond a.s. zal te De Koog een drumbandshow worden geholden waaraan wordt meegewerkt door de Margaretha Sinclairband uit Den Burg en de jonge drumband „Voorwaarts Mars" van De Koog. Bei de bands maken een rondgang en ko men samen bij de bushalte waar ge zamenlijk wordt opgetreden. Vanaf ze ven uur zullen de Dorpsstraat en de Brink ballonnen te koop worden aan geboden, een initiatief van de Folklore- stichting Texel. Gehoopt wordt dat vele kinderen de ballonnen zullen ko pen, ze kosten een kwartje per stuk, om ermee in de optocht te lopen Oudeschild-Oostcrend ZONDAG VOETBALWEDSTRIJD IN OUDESCHILD OUDESCHILD Op initiatief van de heren P Kooiman uit Oosterend en P. de Vries uit Oudeschild zal zondag middag, aanvang 2 uur, op het sport veld van Oudesdhild een voetbalwed strijd worden gespeeld. De toegang is vrij. VERTROKKEN PERSONEN Dirk Roeper met gezin, van Texel, zomerwoning bij B 144b naar Zuide lijke IJsselmeerpolders, Swifterband, Elandweg H 95. ,Waar men geweest moet zijn

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1