In juli weer enorme vervoerstoename Duinplcis De Muy bleek interessant stuclie-object meisje De kers in clwergvorm Rivon verrichtte onderzoek op Texel Op Texel nog steeds zeer druk Mannen in ivitte jassen zorgen wonderlijke mogelijkheden voor In de afgelopen maand juli ver voerden de TESO-schepen 323.396 pas sagiers tegen 245.215 in juli 1966, een toename met ongeveer een derde! Ook de groei van het autovervoer was spectaculair. Van 43.723 wagen in 1966 steeg het tot 55.213, een toename van 11.490 of 26°/o. De procentueel grootste stijging liet het vervoer van bussen zien: er werden in de afgelopen maand 565 bussen overgezet tegen 288 vorig jaar, een toename van 277 oftewel 96°/o. Het vervoer van vrachtauto's steeg met 23°/o (3271 vorige maand tegen 2627 in juli '66). Ook in het rijwielen- vervoer valt, na een lange periode, waarin deze steeds minder werden vervoerd, weer een flinke stijging te zien. Er werden juli j.l. 26.573 fietsen overgezet tegen 18.285 in juli vorig jaar, een toename van 8288. WOESTE RIJDER Zaterdagavond omstreeks negen uur nam een tot dusver onbekend geble ven automobilist, die uit de Parkstraat te Den Burg kwam en linksaf de We verstraat wilde inrijden, de 'bocht te kort. Hij raakte daardoor de gevel van het winkelpand van J. Nauta. De muur werd beschadigd. De waarschijnlijk flink beschadigde auto reed door, met achterlating van o.m. een stuk sier- strip. MORGENAVOND PINKSTERBRUID EN LAMPIONOPTOCHT In het kader van het folklorepro- gramma zal woensdagavond in Den Burg een lampionoptocht worden ge houden, speciaal voor de jeugd. Voor de fraaiste, zelfgemaakte lampions worden prijzen beschikbaar gesteld. Er wordt om acht uur gestart op de Groe- neplaats, waarna een rondgang door Den Burg wordt gemaakt met mede werking van het Koninklijk Texels Fanfarekorps. In deze stoet zal ook de Pinksterbruid meerijden, staande op een oude boerenwagen. Naar mag worden verwacht zullen ook vele, in oud-Texels costuum gestoken Texe laars meelopen. Verder vermeldt het avondprogramma weer het optreden van de Texelse Volksdansgroep en de boerenkapel en tenslotte zal ieder in de gelegenheid zijn de volksdanskunst te beoefenen onder leiding van de heer F. Veldwisch. Nu er tijdens het middagprogramma geen schapen meer kunnen worden geschoren, heeft het bestuur van de FolklorestiChtmg naar iets andens moe ten uitzien. Men heeft nu de heer Joh. Bakker bereid gevonden 's middags een demonstratie schapenwassen (tevens ontsmetten) te geven. De demonstratie begint om twee uur. Om kwart voor drie begint een ervaren hoefsmid met het beslaan van een paard en om 'kwart over vier treedt de kinderdans groep op, gevolgd door gezamenlijk volksdansen door de jeugd. BRANDMELDING Bij brand altijd bellen (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. Het rijksinstituut voor veldbiologisch onderzoek ten behoeve van het natuur behoud (RIVON) in Zeist heeft de duin- plas De Muy onderzocht. De Muy ligt in een duinterrein, dat eigendom is van het Staatsbosbeheer. Er bevindt zich aan de westoever een kolonie lepelaars. Het open water is omgeven door een vrij brede rietgcrdcl en de vrije water oppervlakte is circa vijf hectare. Het water is helder en niet dieper dan één a twee meter. De resultaten van het onderzoek to nen aan dat in het. midden van de duinpias zich een begroeiing van kranswieren bevindt. Langs de oever tot ongeveer tien meter uit de riet zone groeit bronmos. Opvallend was, dat de bronmosplanten vlak bij Dinsdag 15 augustus Dc Koog, 10,00 uur, bij het einde van de Badweg, strandfiguren voor kinderen van 6 - 14 jaar. De Koog, 20.00 uur. Rondgang van „Marga- retha Sinclair" en „Voorwaarts Mars". Dc Koog, 19.00 uur, sportveld, volleyballen voor gasten en Texelaars. De Koog. 19 30 uur, volksdansen op het sportveld. Den Burg, 20.00 uur. Dc Lindeboom-Texel", openbare bridge-drive. Den Burg, Sarasani, 20.00 uur, dansen met bekende bcatgroepen en showavond. Woensdag 16 augustus Den Burg. 14.00 uur, Op de Groeneplaats het traditionele Folklorcfeest. Het programma omvat o.a. demonstiaties paarden beslaan op de oude manier; wegen op de antieke waag. Olicbollenverkoop in Waaggebouw t.b.v. het zwembad door gezamenlijke Vrouwenvereni gingen Den Burg. 's Avonds medewerking van Kon. Texels Fanfarekorps met „De Pinksterbruid". Den Burg, 14.00 uur, in het Cultureel Cen trum aan de Emmalaan (nabij busstation. Batman Robin en het raadsel van de Raadselman De Cocksdorp, 16.15 uur, in garage v.d. Linden (tegenover o.l. school) een poppen kastvoorstelling Den Burg, Sarasani, 20 00 uur, dansen met bekende bcatgroepen en showavond. Donderdag 17 augustus Den Burg, 20.00 uur. City-theater, Texelfilm Den Hoorn, 20.00 uur, „De Waldhoorn" dansen m.m.v. „The Creatures". De Koog, 19.00 uur, sportveld, voetballen voor gasten en Texelaars. De Koog. 20.30 uur, Ned. Herv kerk, samenzang. Den Burg, 20.00 uur, Sarasani, dansen met bekende beatgroepen. Vrüdag 18 augustus Oudeschild, 20.00 uur, dorpshuis 't Skiltje, openbare klaverjasdrive. Den Burg, Sarasani, 20.00 uur, dansen met bekende beatgroepen en showavond. Wcekprogrumma van .J>e Schuilhut": (achter de Hervormde Kerk in De Koog) Dinsdag, donderdag en vrijdag, 14 uur: Kerkentochten vanaf „De Schuilhut" in eigen auto's van de gasten, langs kerken en schil derachtige plekjes van Texel Dinsdag cn vrijdag 14.00 uur Volksdansen voor kinderen op de speelweide Dinsdag 15 augustus 19.30 uur volksdansen op het sportveld te Dc Koog. Donderdag 17 augustus Vanaf „De Schuilhut" om vijf uur ochtend wandeling in de omgeving van De Koog. Zang- en muziekavond in de Hervormde kerk te De Koog, aanvang 20.30 uur. Dagelijks Instuif in de „Kleine Vermaning" Uitlening Nederlandse en Duitse boeken in „De Schuilhut". de oever helder groen, doch meer naar het midden door kalkneerslag grauwer gekleurd waren. Andere, waargenomen planten zijn het kamfonteinkurid, het glanzig fonteinkruid, het drijvend fon teinkruid, de waterpest, de waterra nonkel en het aarvederkruid. Ook is er een geringe groei van klein kroos en puntkroos. Het .plankton van De Muy is rijk aan soorten Er zijn veel bodembewonende watervlooien. Bij het onderzoek bleek voorts dat de zeldzame watervlo „Eury- cercus glacialis", op Texel niet voor kwam. In De Muy komen voorts talrijke ra- derdieren voor, maar weinig flagella- ten. Vissen werden in deze duinpias niet aangetroffen, maar wel was er een rijke fauna van lagere dieren, die met een schepnet werden verzameld. Op merkelijk was dat van de rugzwem mer en de waterschorpioenen alleen niet-volwassen exemplaren werden ge vonden. Evenals in alle andere duinmeren ontbrak de gewone vlokreeft. Het viel de onderzoekers op, dat 'bij het syste matisch determineren van de water pissebedden bleek, dat in De Muy alleen de soort „asellus meridianus" voor komt. Als slotconclusie van het onderzoek kan worden gesteld dat De Muy, als ongestoord, niet verontreinigde duin- plas van het oligohaliene type, een in teressant studie-object is, met een rijke waterflora en -fauna. (Uit: Noordhol lands Dagblad). GEVRAAGD voor administratieve werkzaamheden. BAKKERS IJZERHANDEL Het ziet er nog niet naar uit dat het seizoen op z'n retour is. Het is nog steeds zeer druk. In het afgelopen weekend was de stroom vakantiegan gers naar Texel weer enorm, hoewel ook velen huiswaarts keerden. Wacht tijden 'konden niet worden voorkomen Op de kampeerterreinen is de drukte iets afgenomen, maar in de sectoren hotels, pensions en logies-en-ontbijt is de bezetting nog zeer goed. De vraag naar logies en ontbijt-adressen was vooral in de afgelopen week groot. Uiteraard hebben de bungalowexploi tanten evenmin te klagen en hetzelfde geldt voor de verhuurders van gemeu bileerde huizen. In vergelijking met de rest van Ne derland was het weer in het afgelopen weekend op Texel bijzonder goed. De toeristen .profiteerden van verschillen de zonnige perioden, terwijl het elders in het land herhaaldelijk stortregende. HAVENMEESTER VOOR RADIO Ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum bij Rijkswatersetaat werd havenmeester Heijligenberg uit Oude schild in AVRO's radio journaal ge- interviewd door Wim Verhagen De heer Heijligenberg maakte van de ge legenheid gebruik om te wijzen op de dringende noodzaak, dat Oudeschild zo spoedig mogelijk over een jachthaven beschikt, wat hopelijk voor de autori teiten, die zich met de havenplannen bezig houden als stimulans zal zijn er varen. LAATSTE JEUGDVOORSTELLING VAN DIT SEIZOEN Woensdagmiddag om 14.00 uur zal het Theatercentrum Carla Flink te Den Haag onder auspiciën van de Stichting Festival Texel een voorstelling voor de jeugd verzorgen in het Cultureel Cen trum aan de Emmalaan te Den Burg. Gebracht wordt een avontuur van de bekende TV-helden Batman en Robin, ditmaal met „Het raadsel van de Raadselman!" Schoolkinderen van Texel kunnen via het hoofd van hun school een toe gangsbewijs bestellen of via het kan toor van de VVV te Den Burg. De kos ten hiervan bedragen ƒ1,50 per pers. Ook volwassenen zijn vanzelfsprekend welkom. Het gezelschap bracht reeds eerder in het seizoen twee jeugdvoorstellingen ten tonele, nl. Confetti en Fiésta, wie beide zeer gewaardeerd werden dooi de talrijke aanwezigen. Batman en Robin zijn onlangs opge treden in Bergen waar een 900 kinde ren van hun avonturen hebben geno ten. Van de VW te Bergen werden enkel enthousiaste reacties vernomen! Vanaf woensdagmiddag half twee zij-n, indien nog voorradig, kaarten ver krijgbaar aan de zaal. DUITSER GAF GEEN VOORRANG Zaterdagmiddag omstreeks half vier botsten op de hoek Zwaanstraat-Gra venstraat twee auto's. Uit de Zwaan- straat kwam, ondanks het daar gelden de autoverbod, de Duitser W. T. met zijn Ford. Hij verleende bovendien geen voorrang aan de van rechts uit de Gravenstraat komende P. K. uit Oudeschild met zijn Ford-Zephyr. Bij de botsing werd niemand gewond, maar beide wagens werden flink be schadigd ZONDAG SPORTDAG TE DE COCKSDORP Op de Sportdag te De Cocksdorp die zondag a.s. wordt gehouden ter gele genheid van de opening van het nieu we sportterrein zal o.a. een veldloop worden gehouden. Hieraan kan een ieder deelnemen. Deelnemers gelieven zich zo snel mogelijk op te geven aan D. Eelman, Hogereind 14, De Waal, tel. 2851. TEXELSE MARKT Er was gisteren geen aanvoer. Verbetering van het televisiebeeld BEELDLIJNEN GAAN VERDWIJNEN In weerwil van het feit, dat men te genwoordig in bijna elk Nederlands gezin een televisietoestel aantreft, zijn de klachten over de kwaliteit van „het beeld" legio. Het staat wel vast, dat de methode waarop het beeld op onze televisieschermen wordt gevormd, na melijk door een samenstel van horizon tale lijnen, nog niet ideaal is. Engelse technici hebben een methode gevonden om de op ons huidige beeld zichtbare lijnen te laten verdwijnen en te komen tot een meer compact en daardoor duidelijker beeld. In plaats van lijnen, maken zij gebruik van vier kante stuppen, die tegen elkaar slui ten en daardoor Veel meer samen vloeien. Het resultaat is, dat het beeld helderder en duidelijker wordt, het geen een aanmerkelijke verbetering van de kwaliteit van het televisiebeeld betekent. Deze verbetering is mogelijk gewor den door de ontwikkeling van een nieuw elektronenkanon, dat is dat deel van de kathodestraalbuis, dat de stip pen op het scherm schiet en uit welke stippen het beeld wordt opgebouwd. Ook wat de kleurentelevisie betreft, biedt de nieuwe vinding diverse inte ressante mogelijkheden. „VEETEELT" OP DE ZEEBODEM Amerikaanse deskundigen zijn van mening, dat de mens door de grote be- volkingstoenafne en de vele monden die t.z.t. zullen moeten worden ge voed, genoodzaakt zal zijn de bodem der grote oceanen als weidegronden te gaan gebruiken, waar hij grote aantal len gefokte zeedieren zal weiden, dde bestemd zijn tot „slachtvee", een be langrijke aanvulling van de tekorten aan dierlijke eiwitten. OOK EEN EUROPESE TELEVISIESATELLIET Er is overleg gaande tussen Franse en Duitse instanties om te komen tot de lancering van een Frans-Duitse te levisiesatelliet, die op een vaste plaats boven West-Europa zou moeten komen te staan. Een dergelijke satelliet boven Europa zou ongetwijfeld van veel nut kunnen zijn om de televisiebeelden van Euro pese stations naar ver afgelegen delen van de aarde te transporteren. Frankrijk interesseert zich hoofdza kelijk voor het plan, omdat De Gaulle er een mogelijkheid in ziet om enig technisch evenwicht te brengen tussen Europa en Amerika. De Duitsers voelen voor het plan in verband met het re- layeren van de televisieuitzendingen van de komende Olympische Spelen in 1972 in München. Wanneer men dan gebruik zou kunnen maken van een eigen satelliet} heeft dat diverse grote voordelen. Deze televisiesatelliet zou een capaci teit krijgen van achttien televisiekana len, dient een synchrone 24-uursbaan op een hoogte van ongeveer 36.000 km. boven de aarde te maken en zal waar schijnlijk de naam „Athos" gaan krij gen. De satelliet zou, indien de plannen doorgaan, in 1970 worden gelanceerd en wel met een Europa I-raket, de drietrapsraket van Engels-Frans-Duits fabrikaat en wel vanaf een Franse lan ceerbasis in Frans Guyana. Of het echter zover zal komen, blijft nog een open vraag, want er zullen veel moeilijkheden moeten worden overwonnen die de samenwerking nog al eens op de proef zullen stellen. Het is weer kersentijd geweest en menigeen zal zich tegoed hebben gedaan aan een pondje of kilo kersen. Toch eten we niet zoveel kersen meer als vroeger, want de kers is een luxe fruitsoort geworden, waarvan men zich niet zomaar de buik kan voleten. De kosten van de kersenteelt zijn sinds de oorlog fors gestegen en dat heeft er toe geleid, dat veel boomgaarden werden gerooid. Een en ander is het gevolg van be paalde arbeidsomstandigheden. In veel gevallen werden de kersenbomen aan geplant door weideboeren, die elk jaar hun boomgaard verpachtten aan de fruitpachter. Deze nam dan de zorg over, hield een oogje op het verjagen van de schadelijke vogels, hetgeen veel mankracht vergt en dan tenslotte diende 'hij ook voor de pluk te zorgen. Al het werk valt samen in de oogst tijd en vroeger ging zo'n fruitpachter dan gedurende de oogsttijd met zijn hele gezin en eventuele helpende fami lieleden aan de slag. Vroeger ging dit wel, maar de omstandigheden zijn ver anderd. Er zijn moeilijk mensen te krijgen voor dergelijk seizoenwerk en wanneer men ze kan krijgen, vragen ze foree lonen voor dit tijdelijke werk dat bovendien bijzonder vermoeiend is, wanneer men uren achtereen op lad ders moet staan om te plukken. Op diie manier gaat het plezier er voor de pachters af en menige weideboer ziet nauwelijks kans zijn boomgaard te verpachten. Een belangrijk punt is reeds ter ver betering bereikt. De wetenschappelijke medewerkers van het Instituut voor Veredeling van Tuinbouwgewassen ziet kans om dwergkersenboompjes te telen. Deze kleine kersenbomen bieden de mogelijkheid om te plukken zonder gebruik van ladders en dat betekent een geweldige tijdsbesparing en tevens het gemakkelijker aantrekken van ar beidskrachten, aangezien dit wenk niet zo vermoeiend is. Op die manier wordt de 'kersenteelt weer aantrekkelijk. Deze kleine boompjes verkrijgt men door de kers op bepaalde onderstam men te enten, zoals dat ook reeds lang met rozen gebeurt. Voorlopig worden deze kersenboompjes nog niet vrijge geven voor de praktijk, want de eerste jaren willen de deskundigen eerst nog eens aanzien hoe de groei zich vol trekt. Er bestaat namelijk de mogelijk heid, dat kers en onderstam het samen niet zo best kunnen vinden en dat ze zich niet verenigen. Ook blijkt de mo gelijkheid te bestaan, dat aanvankelijk alles goed schijnt te gaan, doch dat na enige jaren de onverenigbaaiheid blijkt. Eerst willen de mannen in de witte jassen zekerheid hebben, alvo rens zij deze dwergvormen in de prak tijk geven. Dit neemt echter niet weg, dat het een kwestie van tijd wordt en dan zullen de miniatuur bomen in onze boomgaarden gedijen met alle voor delen van dien. Dank zij het werk van de mannen in de laboratoria en zeker niet alleen op het gebied van de kersenteelt, mag Nederland zich rekenen tot een van de beste fruitlanden ter wereld. Als be wijs mag zeker gelden, dat 75 tot 80% van de Nederlandse produkten in klasse I valt, dat is toch een prachtig resultaat. Ongeveer 10% valt in klasse II, maar slechts omdat het formaat te klein is, de kwaliteit van dit fruit is gelijk aan dat van klasse I. Het restant wordt gekocht door de fruitverwer- kende fabrieken. Voor deze fabrieken levert Nederland te weinig fruit en daardoor moet er dikwijls fruit uit het buitenland voor deze fabrieken wor den ingevoerd, maar in principe is dit slechts een compliment voor de Neder landse fruitteler, die een produkt brengt, dat te goed is voor de fabriek. Wat de wetenschap op dat gebied bereikt is wonderbaarlijk. Vroeger duurde het ongeveer vijf tot zes jaar alvorens een appelboomgaard iets op leverde. Nu is men zover dat zo'n boomgaard reeds na drie of vier jaar aardig wat produceert. Voor de oorlog leverde een hectare boomgaard onge veer 5.000 kilo op. Dank zij de moder ne wetenschap ligt de opbrengst nu op ongeveer 20.000 kilo dat is vier maal zoveel en de tijd is niet ver meer dat men mag rekenen op zo'n 30.000 kilo. Ook hier heeft men het succes voor een belangrijk deel te danken aan de dwergvormen van appelbomen. Deze kunnen gemakkelijk worden geplukt, zijn ook verder in de behandeling ge makkelijk en er kunnen er ongeveer tweeduizend op een hectare worden gezet, waar er vroeger omstreeks hon derd grote bomen stonden. Alle werkzaamheden worden op al lerlei manieren vereenvoudigd, het geen duidelijk uitkomt in de resulta ten per manuur. Neem bijvoorbeeld het bespuiten. Vroeger deed één man één hectare per dag. Dank zij de moderne apparatuur doet één man nu één hec tare in een uur. Het snoeien van de appelbomen blijft echter nog een echt vakwerk, maar het dunnen gaat tegenwoordig ook weer dank zij het wetenschappelijk onder zoek op een wel zeer simpele wijze. De fruitteler beschikt tegenwoordig over een chemische stof met de naam „Car- baryl", een stof met een wonderlijke eigenschap. Ongeveer drie weken na de bloei worden de bomen met deze stof bespoten en zie de chemische stof doet het dun werk. De slechte vruch ten vallen vanzelf af en de goede handhaven zich. Uiteraard is dit mid del ook weer het resultaat van vele jaren zoeken en experimenteren, waar in het Proefstation voor de Fruitteelt te Wilhelmdnadorp een belangrijk aan deel heeft gehad. Door de lage bomen kan men tegen- woordig redelijk aan plukkers komen. Hoewel we eigenlijk moeten spreken van „pluksters". Het zijn voor een groot deel vrouwen, die dit werk ver richten en daarmee meestal een ex traatje verdienen, waardoor het geain zich iets meer kan veroorloven. En hei werk is gemakkelijk, want men be- hoeft niet meer op ladders te staan en dat maakt bij velen een zeer groot ver schil. Met het voorbeeld van de appelen voor ogen is men daarom ook gaan trachten de kers in dwergvorm te te- len. Op die manier kan hier het grote probleem van de arbeidskrachten ook worden overwonnen, terwijl verwacht mag worden dat er evenals bij de pelen in de toekomst ook meer ker senbomen op een hectare zullen kun nen staan, waardoor de opbrengst per hectare aanzienlijk zal kunnen stijgen. Verwacht kan worden dat na inzinking van enige jaren dank zij de mannen in de witte jassen, de kers een schitterende „come-back" zal maken! Nieuw licht op de evolutie HET GEHEIM DER MUTATIES OP HET SPOOR Perioden zonder magnetisch veld boden kosmische stralen de kans in te werken op het leven op aarde TE rtgel ■ér J bev u ii urne Auto riem jien Jta orde DIP Sch !mo orte Vr'J :3C tasl de tel De evolutie van het leven op aarde is een proces van mutaties en selectie Het is eenvoudig gezegd, doch houdt bijzonder veel in. De wetenschap heeft ons aangetoond, dat er in de loop der miljoenen jaren sprake is van een langzame ontwikkeling naar steeds hogere vormen van leven op 0112e aarde. Daarbij is er niet slechts sprake van een geleidelijke ontwikkeling, doch ook van sprongsgewijze mutaties, waarbij als het ware ineens sterk van de voorgaande afwijkende soorten ont staan. Die mutaties zijn voor velen tot nu toe het grote raadsel geweest in de evolutie, aangezien we ook weten, dat via de cromosomen in elk individu de erfelijkheid van de soort is bepaald en hoe kunnen er dan plotseling sterke afwijkingen optreden? In dat geval moeten er ingrijpende wijzigingen tot stand zijn gekomen in de chromoso- menstructuur. Inmiddels is ook komen vast te staan, dat dergelijke structurele ver anderingen mogelijk zijn onder invloed van bepaalde straling, zoals 'bijvoor beeld d-ie uit de kosmos tot ons komt Maar die straling wordt door het per manent aanwezige magnetische veld rond de aarde geabsorbeerd en kan het leven op aarde dus niet bereiken Recente onderzoekingen door mede- weikers van het Geologisch Observato rium Lamont in de staat New. York hebben een ontdekking gedaan, die licht brengt in deze tot nu toe duistere kwestie. Onze magnetische Noordpool ligt namelijk eerst sinds zo'n 700.000 jaar o.p de plaats waar we hem nu kennen. De onderzoekingen hebben uitgewezen, dat er gedurende enige duizenden ja ren daarvoor in het geheel geen sprake was van een magnetisch veld rond de aarde en volgens de Amerikaanse on- derzoëkers zou dit zijn oorzaak hebben gevonden in het feit, dat er in het bin nenste van onze aarde grote storingen optraden. Hetgeen zo'n 700.000 jaar ge leden gebeurde, was echter niet de eerste maal, dat de aarde tijdelijk zon der magnetisch veld was, het was tot nu toe de laatste keer. Voor die tijd was de aarde omgepoold en was wat wij nu als Noordpool kennen, de Zuid pool en omgekeerd. Een dergelijke om- poling blijkt ook zo'n 900.000 jaar ge leden te hebben plaatsgevonden en nog een keer 1,9 miljoen jaar geleden nog een keer voor 2,4 miljoen jaar, al thans voor zover de onderzoekingen hebben uitgewezen. Steeds was er ge durende zo'n ompoling een periode van enige duizenden jaren dat de aarde geen magnetisch veld bezat. Gedurende die perioden hadden de kosmische stralen, die uit de ruimte op onze aarde vallen, geheel vrij spel Zij kregen volop de gelegenheid in te werken op de kiemcellen van de leven de organismen op aarde en het staat vast, dat zij verantwoordelijk zijn voor een zeer groot aantal mutaties, waar door de evolutie zich steeds weer sprongsgewijs verder kon ontwikkelen. De selectie deed verder de rest en de mutatievormen die van een zodanige vorm waren, dat zij niet geschikt wa ren om zich te handhaven, verdwenen vanzelf. Deze geologische ontdekkingen kun nen inderdaad van bijzonder grote be tekenis zijn. De paleonthologen zullen echter een en ander nog moeten veri fiëren. Een voorlopige, doch zeer inte ressante bijzonderheid die past bij deze nieuwe ontdekking is wel, dat de eer ste echte mens, de Homo erectus van de groep Pithecanthropus, voor zover wij konden nagaan inderdaad zo rond 700.000 jaar geleden voor het eerst opduikt. Van een geheel andere betekenis echter het feit, dat het huidige mag neetveld van de aarde inmiddels weer sterk afzwakt en dat de geleerden ver wachten, dat we over ongeveer 2000 jaar wederom een periode van ompo ling in zullen gaan, waarbij weer tijde lijk het aardmagnetische veld zal ver dwijnen, hetgeen theoretisch zou bete kenen, dat de eerstkomende nieuwe evolutie-ontwikkeling binnenkort voor de deur staat. re '5

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 2