Cjroen c2wartsJexeU in het harL, Kotter vloot blijft snel groeien i' wiaz?ii7ii Texelse muziek van „De Tiet" H voor de plaat opgenomen \chip van 27 meter voor D. Krijnen Gepensioneerde timmerman ging in Canada karweitje uitvoeren W. Z. Stolk (65) 'de worsteltent' yok nieuwbouw voor vrij ver en Vlaming Provisorische studio bij De Gouden Reaal na 3 maanden terug in De Cocksdorp I)AG 22 AUGUSTUS 1967 :land °P de twee ?nge- Le N.V. v/h Langeveld De Roo(J feus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 ■Harry de Graaf, Kccsomlaan 43, Den j de |lti. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 rtoe oks- rden het rijg- 80e JAARGANG No. 8193 Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. IOUDESCHILD Bij de N.V. Lieepsvverf De Dageraad te Wou- migge bij Leiden is op het oqenblik In 27 meter lange viskotter in aan- luw in opdracht van de heer D. Krij- |n te Oudeschild. Het schip krijgt |n breedte van 6.40 meter en een |J(e van 3.30 meter. De kotter zal de loofsfe worden van de Texelse vloot. Kt schip wordt uitgerust met een 600 I. Stork motor, een 30 pk. hulpmotor, In visruim van 80 m3 en alle moge- lie andere voorzieningen, die men iaenwoordig op moderne vissers- Inepen aantreft. Over vier maanden Inlrt men de proefvaart te kunnen laken. Deze aanwinst van de ItferWoof krijgt overigens een num- Isr dat al „in omloop" is: TX 19. |Dc nu in de vaart zijnde TX 19 fcric Gebroeders" is ook van de heer Irijnen. Het schip zal worden omgc- loopt en verkocht aan de fa. B. J. van Ier Knaap en Zonen te Den Burg. Het lordt de derde kotter, die v.d. Knaap I gebruik neemt, want deze firma Kerkt al jaren met de TX 23 en TX 22. Schipper Adrie v.d. Knaap van de IX 23 zei ons: „'Het is een hele inves- Iring, maar we zijn nu nog jong. Over len jaar kun je zulke dingen niet leer uithalen". De TX 19 zal van een fteuwe motor moeten worden voorzien, In 500 pk. Stork, die desgewenst kan lorden opgevoerd. Dat de „Van der Inapen" in nauwelijks vijf jaar tijd len vloot van drie grote kotters in de Kaart hebben, getuigt overigens van lewonderenswaardige ondernemings lust. I Dc gebroeders C. Boersen (Oude- Ichild) en D. Boersen (De Koog) gaan lok voor zichzelf beginnen. In april lochten zij van de Gebroeders Romkcs je Urk de UK 194. Per 1 september Is. wordt het schip onder dc nieuwe Kanduiding TX 94 overgedragen. Het |n 1959 gebouwde schip is 23 meter lang en is uitgerust met een 300 pk. Bolnes motor. De heer C. Boersen is nu log werkzaam op de TX 8, waar hij leven jaar ervaring heeft opgedaan; lijn broer vaart op de TX 5. Ook de leren Boersen zijn er zich van bewust lat het tegenwoordig een heel begin Is om enkele honderdduizenden gul lens in een kotter te steken, maar ze lien de toekomst met vertrouwen te- lemoet onder het motto: jong zonder Ichuld is oud zonder goed. Twee weg; één terug Voor de heer P. C. Vlaming te Oos- lerend is een nieuwe kotter in aan- louw op de werf van Visser te Den IKelder. Het wordt de TX 11 die al op E juni klaar had moeten zijn, maar als kevolg van allerlei vertragingen pas in fktober zal kunnen worden opgeleverd. |De heer Vlaming heeft nu nog de TX |l0 in gebruik, die naar alle waar schijnlijkheid zal worden verkocht jnaar Goeree. De oude TX 11, tot vorig kaar bezit van de heer Vlaming, werd [verkocht naar Den Helder, zodat Vla- ping voor zijn twee oude schepen één [nieuwe terugkrijgt. De nieuwe TX 11 [is 26,25 meter lang en heeft een In- [dustriemotor van 600 pk. met druk- [vulling. Dat laatste wil zeggen dat de [zuurstof onder hoge druk in de motor |aUTOMOBILIST ONDER INVLOED VLOOG UIT DE BOCHT OUDESCHILD De 21-jarige L. E. [uit Oudeschild vloog in de nacht van [zaterdag op zondag omstreeks half drie [op de Schilderweg uit de bocht. De [man kwam uit de richting van Den [Burg en verloor even voorbij „Burg- zicht" de macht over het stuur. De [auto, een Ford Consul, werd vrij ern- I stig beschadigd. E. liep enkele ge- kneusde ribben op. De toevallig voor bijkomende politie constateerde dat de [automobilist onder invloed van alcohol I verkeerde. MET WINDBUKS OP TENT GESCHOTEN Zondagochend hield een 18-jarige Amsterdammer zich op het kampeer- terrein „Dennenoord" onledig met schieten. Met een geleende windbuks schoot hij echter op een tent van an- dere kampeerders; deze werd daardoor I beschadigd. De vernielzuchtige jonge man begreep toen dat op zijn aanwe- I zigheid geen prijs meer gesteld werd en vertrok. Echter niet voordat de ge waarschuwde politie proces verbaal tegen hem had opgemaakt, onder meer wegens het onbevoegd gebruiken van de buks. wordt gevoerd, waardoor het vermogen 75°/o groter wordt. Verder wordt het schip voorzien van een gekoeld vis ruim, centrale verwarming en pneu matische vanuit de stuurkast te bedienen winch. Het nieuwe schip zal rond een half miljoen gulden kos ten. Als gevolg van factoren, die ook in andere bedrijfstakken gelden, zijn de bouwprijzen voor vissersschepen de laatste tijd sterk gestegen. Deze om standigheid en het feit dat het beno digde kapitaal niet altijd makkelijk is te krijgen, remmen de groei en ver nieuwing van de Texelse vloot blijk baar niet af. Wij hoorden van nog twee vissers die binnenkort een eigen kotter zullen aanschaffen, hoewel de definitieve beslissing nog niet is ge vallen. De fa. M. Drijver en Zenen te Oos terend, eigenaar van de TX 33, heeft op de werf van de fa. Sijmensbergen te Amsterdam een kotter in aanbouw. Deze krijgt een lengte van ca. 26 meter en zal eind van dit jaar in gebruik genomen worden. Grote bedragen zijn ook gemoeid met nieuwe, krachtiger motoren die in de oudere Texelse kotters worden ge plaatst. Wij vernamen dat de TX 26, 24, 39, 4 en 14 van nieuwe motoren worden voorzien. De TX 88 krijgt een koelruim, hulpmotor en 110 volts lichtinstallatie. TEXELSE SCHAPENFOKDAG OP VIER SEPTEMBER Op vier september wordt dit jaar de Texelse schapenfokdag gehouden, ge organiseerd door het Texelsch schapen stamboek in Noordholland. Voor dit jaarlijkse hoogtepunt in de schapen fokkerij zijn de volgende hoknummers in de diverse rubrieken opgegeven, oudere rammen hok 1-24 2-jarige rammen hok 25 - 46 1-jarige rammen hok 47 - 86 2-tallen ramlammeren hok 87 - 102 3-tallen ramlammeren hok 103-123 schapen met 2 ramlamm. hok 124-168 schapen met 1 ooilam en 1 ramlam hok 169-218 schapen met 2 ooilamm schapen met 1 ramlam 4-tal oudere ooien 4-tal 1-jarige ooien 4-tal ooilammeren verkooprubriek hok 219-228 hok 229 - 268 hok 269 - 276 hok 277 - 295 hok 296 - 313 hok 314 - 323 VLESSING KOOPT VOORMALIGE SCHEEPSWERF De N.V. Ph. Vlessing, eigenaresse van de Co ja m eubelenf ab riek te Cu- lemborg en de Supersit fabrieken te Dokkum, heeft onlangs de voormalige scheepswerf van de firma G. de Vries Lensch Jr. te Vianen aangekocht. Het terrein, waarvan 4000 m2 is bebouwd, zal dienen als uitbreiding van het be drijf te Dokkum. Tevens zullen hier het verkoopkantoor en de toonkamer worden gevestigd. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 23 augustus worden dc moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren Den Hoorn: 13.0013.45 uur; Oosterend en De Waal: 13.4514.45 uur; De Cocksdorp en Eierland: 14.4515.45 uur; De Koog: 15.45—16.15 uur. DEN HOORN Zondag kwam producer Ted Powder uit Zandvoort naar Den Hoorn om bandopnamen te maken van het bekende draaiorgel „De Tiet" van Jan Zwan. Powder maakt free-lance opnamen voor ver schillende maatschappijen. In dit geval zal de opgenomen muziek op de plaat worden gezet bij de maatschappij Negam-Dclta en mogelijk bestaat ook van Duitse zijde interesse. Powder en zijn staf voerden een in drukwekkende hoeveelheid studio apparatuur mee naar Texel. De spullen werden met het orgel opgesteld in de schuur van de familie P. Zijm naast „De Gouden Reaal" die zelf om technische redenen ongeschikt was. De heer Powder, die zich door twee tech nici liet assisteren, vertelde ons dat het opnemen van draaiorgelmuziek een speciale techniek vergt. Voor de ver- AL DERTIG INSCHRIJVINGEN VOOR WANDELTOCHT ROND TEXEL Al dertig wandelaars hebben zich laten inschrijven voor de wandeltocht rond Texel, die op zaterdag 16 sep tember zal worden gehouden. De orga nisatie van de tocht is thans rond. Ini tiatiefnemer J. Rijkers uit Den Helder, thans werkzaam op Texel, vertelde ons dat te De Cocksdorp zal worden ge start (bij het gemaal) om half vier 's morgens. Het tijdschema is zodanig, opgezet, dat de Slufter bij laag water wordt gepasseerd. Men wil deze hin dernis nl. doorwaden en kort tevoren zal worden nagegaan waar dit het bes te kan gebeuren. Een andere hindernis is de Mokbaai en deze wordt juist bij hoog water bereikt. De marine heeft toegezegd de wandelaars met landings- boten over te varen. Verder zal steeds langs het water worden gelopen. De afstand bedraagt 56,5 km, maar omdat niet over wegen wordt gelopen is de tocht aanmerkelijk zwaarder dan de jaarlijkse 7-dorpentocht, die 53 km. lang is. De heer Rijkers heeft goede hoop, dat tenminste honderd wande laars zullen deelnemen. De inschrijf termijn sluit op 31 augustus a.s. Het contactadres op Texel is Eierland E 92, tel. (02225) 271. Dinsdag 22 augustus De Koog, 19.00 uur, sportveld, volleyballen voor gasten en Texelaars. De Koog, 19.30 uur, volksdansen op het sportveld. Den Burg, Sarasani, 20.00 uur, dansen met bekende beatgroepen en showavond. Woensdag 23 augustus Den Burg. 14.00 uur, Op de Groeneplaats het traditionele Folklorefcest. Het programma omvat o.a. demonstraties paarden beslaan op de oude manier; wegen op dc antieke waag. Oliebollenverkoop in Waaggebouw t.b.v. het zwembad door gezamenlijke Vrouwenvereni gingen Den Burg. 's Avonds medewerking van de drumband van het Kon. Texels Fanfarecorps. Den Burg, Sarasani, 20.00 uur, dansen met bekende beatgroepen en showavond. Donderdag 24 augustus Den Burg, 20.00 uur. City-theater, Texelfilm Den Hoorn, 20 00 uur, „De Waldhoorn", dansen m.m.v. „The Creatures". De Koog, 19.00 uur, sportveld, voetballen voor gasten en Texelaars. De Koog, 20.30 uur, Ned. Herv. kerk, samenzang. Den Burg, 20.00 uur, Sarasani, dansen met bekende beatgroepen. DE COCKSDORP De sedert 9 jaar in Alberta, Canada, wonende oud-Texe laar Maarten Hoogersteger heeft on langs voor zichzelf een woning gekocht. Het was een tweedehands huis, waar heel wat timmerwerk in verricht zou moeten worden alvorens het kon wor den betrokken. De heer Hoogerstcger slaagde er niet in vaklieden te vinden en kwam toen op het idee om zijn in De Cocksdorp in Holland wonende zwager, de heer W. Z. Stolk, te vragen naar Canada te komen cm het karwei voor hem te klaren. De heer Hooger- steger, zelf schilder, wist dat timmer man Stolk juist was gepensioneerd en vast wel iets voor het avontuur zou voelen. Stolk ging er direkt mee ak koord en zo gebeurde het dat hij op 16 mei in een toestel van Canadair stapte en luttele uren later voet op Canadese bodem zette. Drie maanden bleef hij er, deed wat van hem verlangd werd en was woensdag j.l. weer in Nederland terug. Nog vol van alles wat hij in het grote emigrantenland gezien en beleefd had, deed hij óns vrijdag verslag van zijn ervaringen. „Het is een kolossaal land", zegt Stolk. „Zo uitgestrekt, zulke grote warenhuizen en boerderijen. Dat kun je je niet voorstellen!" Voor de heer Stolk, die nooit eerder gevlogen had, was de eerste sensatie de reis. „Ik heb altijd vreselijke hekel aan vliegen ge had. Ik zei eens: Ik heb in mijn leven al twee keer het haantje op de toren gezet, maar mijn klompen geef ik met zo'n ding niet mee. Maar dat is enorm meegevallen. Je gaat met de stroom mee en aan boord zorgen de stewar dessen wel voor een prettige esfeer". Vlot werk In Stratmore, de woonplaats van Hoogersteger, aangekomen, begon hij na enige tijd aan het vertimmeren van het 12 jaar oude huis. Zoals de meeste Gespannen aandacht tijdens dc opname in de provisorische studio te Den Hoorn: van rechts naar links: Ted Powder, Henny Kok, Jan Zwan en een technicus. schillende geluidproducerende onder delen van het orgel waren totaal zes microfoons opgesteld om een behoor lijke (stereo) opname mogelijk te ma ken. Begrijpelijk dat de opname ook werd bijgewoond door Henny Kok uit De Cocksdorp, die een viertal Texelse liedjes componeerde en ze op orgel boeken liet zetten. Deze vier liedjes, zo vertelde Powder ons, zullen alle op een EP-plaatje worden opgenomen. De plaat, die waarschijnlijk in oktober op de markt komt, zal in een hoes worden gestoken, waarop het Texelse orgel in zijn volle kleurenpracht prijkt en als titel „Texel de parel der Wadden" voe ren, wat tevens de naam is van de „topsong" uit het repertoire. Dit liedje dat o.a. tijdens de afgelopen Folklore- woensdagen herhaaldelijk door De Tiet is gespeeld is in zijn draaiorgelversie gebleken een echte „meezinger" te zijn. De namen van de andere liedjes: „Ik droom van Texel", „De vrolijke Texe laar" en „Het Orgel". Zondag werden vele andere niet-Texelse melodieën op genomen, bestemd om te dienen voor een plaat met orgelmuziek uit ver schillende landen. huizen in Canada Ls het van hout en geplaatst op een soort betonnen voet, waarin zich een souterrain bevindt. Er werden nieuwe ramen en deuren ge monteerd en er kwam een bijkeuken bij. Voor het karwei had hij nauwelijks zes welken nodig, zodat er veel tijd overbleef om wat meer van het land te zien. Met Hoogersteger reisde hij per auto duizenden kilometers. Pas toen voelde Stolk dat Nederland, waar je in minder dan één dag doorheen rijdt, toch maar een heel klein landje is. Bcederijen Veel indruk maakten de boerderijen op hem. „Je hebt daar farms van 2300 hectare en groter en er zijn boeren met twee vliegtuigen, één voor plezier en een voor onkruidbespuiting". Behalve Alberta was Stolk ook in British Cu- lumbia, dat zuidelijker ligt. Alberta kent maar een maand of vier zomer In British Columbia, dat hij 800 km bin nendrong, wordt veel fruit geteeld. Verder was de Cocksdorper timmer man veel in het dicht bij Stratmore gelegen Calgary, een grote stad met kolossale warenhuizen, waar letterlijk alles te koop is. In Alberta bezocht hij het hoger gelegen Lake Louise waar nog sneeuw lag toen hij aankwam. Stolk heeft gezien dat zijn zwager Hoogersteger het uitstekend maakt. Hij heeft een bloeiend schildersbedrijf met grote showroom, maar kan ondanks de hulp van een knecht het werk nauwe lijks aan. De jongste dochter, Liesbet, is getrouwd; de oudste is kapster in Calgary. Hoogersteger, destijds ge meenteschilder, had „voor zijn brood" niet naar Canada hoeven te vertrek ken maar de emigratiedrang zat 'm in het bloed en hij heeft er geen spijt van. Texelaars De heer Stolk ontmoette in Canada meer geëmigreerde Texelaars, die het allen naar hun zin hebben. Zo sprak hij met Arie Kievit, de dochter van Ar is Bremer en Wim Stark. De heer Cor van Zanten, die een groot fruitbe- drijf heeft, trof hij helaas niet thuis. Er zijn in het verleden massa's Ne derlanders naar Canada geemigreerd en Stolk is er heel wat tegen het lijf gelopen. Het gebeurde dat hij iemand in gebroken Engels naar iets vroeg en toen te horen kreeg: Spreek naar ge rust Nederlands hoor, want ik ben ook Hollander. Een andere ontmoeting: in het vliegtuig naar huis sprak Stolk met mevrouw C. Bron-Heijmans uit Boxmeer en deze bleek een goede za kenrelatie te zijn vanLuit Sok. Waaruit Stolk de lering trok dat de wereld toch zo groot niet is. GEEN WIELERDRIEDAAGSE De plannen, die destijds werden ge maakt voor een zomers wielerevene- ment op Texel gaan niet door. Het is onmogelijk gebleken voor tachtig jon gens gedurende twee nachten gratis slaapplaats te vinden. HOOG WATER 22 aug. 10.16 en 22.20; 23 aug. 10.46 en 22.43; 24 aug. 10.10 en 23.08; 25 aug. 11.32 en 23.29; 26 aug. 11.55 en 23.52. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Als er iels te vieren valt: dineren in de Worsteltent.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1