(from rwarL-Jexelsin het harL, Piet Slik (53) wil overheidssteun bij gaper-experimenten Sportverenigingen gaan competitie vol vertrouwen tegemoet Als u er over denkt een naaimachine te kopen... dan maakt u kans f 1.000- in contanten te ontvangen! Europa Meubel Visser-uitvinder ziet brood in nieuw systeem 'de worsteltent' mi—win mini nini——urn—i —liwiiiimwimii Frankrijk is gretige afnemer Meeste krijgen het niet makkelijk telefoon 2246 Den Burg (Jllgave N.V. v/h Langeveld De RoofJ fiji; postbus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 r d.: Harry de Graaf, Kcesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 ïIJDAG 25 AUGUSTUS 1967 rEXELSE 80e JAARGANG No. 8194 COURANT OUDESCHILD De 53-jarige visser Piet Slik uit Oudeschild is geen kei harde zakenman. Men kan hem niet tot de grote kottervissers rekenen, want de schuit, waarmee hij dagelijks de Waddenzee opgaat, is nauwelijks 18 meter lang en aan boord wordt hij slechts geassisteerd door zijn 15-jarige zoon. Maar Piet Slik heeft een inven tieve geest. Op het gebied van de vis serij is aan zijn brein al menig origi neel idee ontsproten, waarmee ande ren hun voordeel deden. Piet Slik is de uitvinder van het systeem dat o.a. door de Texelse Schelpvisexporteurs wordt toegepast om in het ondiepe water van de Waddenzee kokkels te vangen. Zoals onze lezers zich zullen herinnerenwerken de schelpvis exporteurs vanuit een schip met zeer geringe diepgang. De ca. 5 cm. diep zittende kokkels worden uit de mod der gespoeld met behulp van twee stofzuigersen in een net opgevan gen. Op deze wijze is het mogelijk enorme hoeveelheden kokkels te vis sen. Het produkt vindt vooral in Engeland gretig aftrek en geldt daar als delicatesse. ,Maar, in Frankrijk vreten ze alles!" zegt Piet Slik grijnzend, als hij ons iets vertelt over zijn nieuwste ontdekking, een systeem om slrandgapers te vis sen. We spreken Piet Slik in de kleine stuurkast van zijn „Twee Gebroeders", de TX 54. Hij is juist teruggekeerd van een dag vissen. Hij kan ons niet alles vertellen, natuurlijk niet. Zoals bij de meeste uitvlindingen (is ook de vis- apparatuur voor strandgapers een ei van Columbus, dat makkelijk 'kan wor den gemaakt door iemand die weet wat Piet Slik weet. Het komt er in ieder geval op neer dat de veel dieper dan kokkels in de grond zittende gapers ook met een soort stofzuiger uit hun element worden gehaald, maar daar komt nog het een en ander bij en daar over wordt het zwijgen toegedaan. Eetbaar schelpdier Strandgapers 'kent iedere strand- wandelaar. Het zijn de ca. 10 cm. lange witte, gladde schelpen, die wel als as bakje worden gebruikt. In levende toestand zitten ze dertig cm. diep in de zeebodem. De slak in de schelp onder houdt het contact met het zeewater, waaruit hij zuurstof en voedsel op neemt, door middel van een lange dikke buis. Op het Wad kan men de uitmondingen van die buizen vaak dui delijk zien zitten. De slakken zijn eet baar, zoals kokkels en mosselen. Ze worden gekookt, gekruid en in de schelp opgediend. Capers gelden in Frankrijk als een exclusief voedsel, dat lang niet overal besteld kan worden. De aanvoer is de laatste jaren nl. sterk teruggelopen. De gapers werden oor spronkelijk gewonnen aan de Franse kust, maar daar zijn ze uitgestorven. Op het ogenblik worden ze gewonnen op de droogvallende gronden in de Zeeuwse wateren, maar dat gebeurt met de vork. Het zijn meestal Pieren- spitters die als extra verdienste de gapers verzamelen. Via een in schelp- visprodukten gespecialiseerde expor teur gaan ze naar Frankrijk, waar ze beslist levend moeten aankomen om nog voor consumptie geschikt te zijn. Ook in België is vraag naar de gapers. Overheid „Nee, ik heb het systeem niet gete kend", zegt Slik. „Ik heb het helemaal in mijn kop". Alvorens een proefinstallatie te bouwen wil Piet Slik pogen het expe riment van overheidswege gefinancierd te krijgen. De ervaringen met het kok- kelvissysteem leerden hem dat hij een jaar lang aan het proberen was, tel kens wijzigingen moest aanbrengen alvorens alles naar wens functioneer de. Hij zat een jaar lang zonder ver diensten en dat wil hij deze keer voorkomen. Hij schakelde daar om de Vissers vereniging DETV in om het ministerie van zijn uitvinding op de hoogte te brengen. Vorige maand kwam Ir. E. J. de Boer van de afde ling technisch onderzoek van de di rectie der Visserij naar Oudeschild. Hij liep de heer Slik het systeem uiteen zetten, kreeg er kennelijk een goede indruk van, en beloofde dat hij spoe- dig van zich zou laten horen. Slik: „Als ze het experiment niet willen steunen, probeer ik de handel ervoor te interesseren. In ieder geval kan ik het niet op eigen kosten doen. Als ik een hoop geld had, was het an ders, maar ik 'ben zo arm als de mie ren". Proefmonster Piet Slik twijfelt niet aan de bruik baarheid van zijn vinding. Als het mi nisterie gunstig beslist, gaat hij on middellijk aan het construeren. De exporteur wil volgende week als een proefmonster gapers van hem hebben en Slik zal deze dus op de traditionele wijze met de vork moeten win nen. Slik zal zijn winapparaat met zijn TX 54 beproeven. Deze heeft een plat te bodem en daarom een diepgang van slechts 80 cm. Hij kan dan met vloed over de Wadden varen, waar de gapers zitten. Slik: „De bodem van de hele Waddenzee zit vol met gapers. Ik heb plekken ontdekt, waar ze als straat stenen naast elkaar liggen. De eerste tijd kunnen we dus wel vooruit". De uitvinder-visser is deze keer wel van plan er zelf beter van te worden. Hij denkt zijn schuit, die voor .garnalen- vangst minder geschikt is, beter renda bel te kunnen maken. Hij vertelt ons dat de gapers zeer kostbaar zijn. In het land van consumptie worden ze per stuk verkocht en in ver band daarmee zijn de zwaarste exem plaren niet zo gewenst, eenvoudig om dat ze te duur zijn. De gapers worden in Frankrijk niet alleen in restaurants geserveerd maar ook aan karretjes verkocht, zoals bij ons haring. Na de experimenteerperiode gaat Slik zijn gapervisserij goed opzetten; hij denkt zoveel te kunnen vangen dat hij de hele handel kan voorzien. De kans is klein dat de visserij van Slik kan uit groeien tot een industrievorm, waar veel vissers bij betrokken zijn. Een of twee schepen zullen de behoefte zeker Piet Slik senior (53) en Piet Slik junior (15) aan boord van hun „Twee Gebroeders" GAUDEAMUS KWARTET SPEELT DONDERDAG IN N.H. KERK TE DE WAAL DE WAAL Onder auspiciën van de Stichting Kunstkring Texel zal don derdag 31 augustus om half negen een concert worden gegeven door het Gau- deamus Strijkkwartet. Vorig jaar trad dit kwartet ook op in de N.H. kerk te Den Hoorn. Het oogstte toen zoveel bijval dat besloten werd dit internatio naal befaamde strijkkwartet opnieuw te engageren. De bezetting van het kwartet: Jos Verkoeijen (viool), Jan Brejaart (viool), Jan van der Velde (altviool) en Max Weber (cello). Het programma omvat de volgende weiken: strijkkwartet KV 464 van Mozart; strijkkwartet op. 51 nr. 1 van Brahms en strijkkwartet nr. 4 van Bar tok. De entree bedraagt ƒ5,per per soon. Scholieren kunnen via het hoofd van hun school tegen gereduceerde prijs kaarten krijgen. Toegangsbewij zen zijn verkrijgbaar bij het WV-'kan- toor te Den Burg en 's avonds aan de kerk. „Het gekruisigde eiland" OPNAMEN VOOR FILM OPSTAND GEORGIËRS BEGONNEN In de duinen bij de Letlandse hoofd stad Tallin zijn de opnamen begonnen voor „Het gekruisigde eiland", een film over de opstand der Georgiërs op Texel in april 1945. „Het Parool" meldt dat in de film de gang van zaken zo wordt voorgesteld, dat de Georgiërs geen soldaten van de Wehrmacht, maar krijgsgevangenen waren, die nu hun opstand het eiland twee maanden in handen wisten te houden in samen werking met de Binnenlandse Strijd krachten. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 16 tot en met 22 augustus 1967 Geboren: Anette Martha, dv. Arend Dijker en Margje C. de Bruyn; Da- niëlla, dv. Cornells Bonne en Maria W. Kuiper; Reinardus Johannes, zv. Martinus N. Groot en Anna Boom Saskia Wilhelmina, dv. Klaas Eelman en Grietje Timmer; Arie,' zv. Gerrit Bruin en Grietje Koopman. Ondertrouwd; IJpe Brouwer en Jo hanna M. Bakker; Gerrit C. Boot en Willie J. M. Jas. Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct p. mm. Ravage bij hotel „Lyda" AUTOMOBILIST VLOOG UIT DE BOCHT DE KOOG In de nacht van dins dag op woensdag omstreeks half één vloog de 32-jarige automobilist J. P. in de Dorpsstraat te De Koog uit de bocht. De auto, een 3 jaar oude Vauxhall, velde twee lantaarnpalen en vernielde het muurtje voor hotel „Lyda". P. kwam uit de richting Den Burg. Tegenover de politie verklaarde hij later, dat hij ter hoogte van het hotel een klapband had gekregen en als ge volg daarvan de macht over het stuur had verloren. Bij de botsing had hij overigens slechts enkele schaafwonden opgelopen. Over zijn lot verkeerde men aanvankelijk in onzekerheid omdat hij na het gebeuren niet bij het wrak van zijn wagen was gebleven. In de veron derstelling dat hij gewond was wegge- strompeld en ergens was neergevallen heeft men met. behulp van een speur hond enige tijd naar hem gezocht. Na derhand werd hij echter in goede wel stand aangetroffen. STRANDBEWAKERS GAAN WEER AAN DE STUDIE De Utrechtse studenten, die deze zomer met de strandbewa'king belast zijn geweest, moeten zich weer in hun studie verdiepen. Als gevolg daarvan wordt de bewaking bij de diverse strandslagen opgeheven. Met ingang van zaterdag, morgen, eindigt de be waking bij paal 9 en 28. Per 1 septem ber wordt de bewaking bij Westerslag en paal 17 opgeheven en aan het strand van De Koog kan men nog tot 7 september onder bewaking zwem men. Op de onbewaakte strandposten zullen de reddingslijn, boei en ver- bandkist voorlopig nog beschikbaar blijven. De verbandkist wordt be waard door de exploitant van het strandpaviljoen ter plaatse. In tegen stelling tot vorige jaren zullen ook de redddngsvletten op het Strand gesta tioneerd blijven. Het materiaal staat onder toezicht van de heer N. Spaans, die men zonodig via de Dienst van gemeentewerken kan bereiken. Op 3 september gaat op Texel de voetbal weer rollen. Vele honderden voetbalenthousiasten zullen weer elke zondag naar het sportveld trekken om de verrichtingen van hun favorieten gade te slaan. Een wat minder groot aantal Texelaars zal zelf weer de voetbalschoenen aantrekken om ten minste te proberen de gevreesde de gradatie verre te houden en als het even kan een sport op de lange voet- kunnen dekken, hetgeen trouwens ook geldt voor de gemechaniseerde kokkel- visserij. Pieren Piet Slik heeft ook wel eens gedacht om op ongeveer dezelfde manier pieren te vissen ten behoeve van de sport- vissenj. Zeepieren zitten op ongeveer dezelfde diepte als gapers en kunnen dus op dezelfde manier uit de modder worden gespoeld. Het probleem is ech ter de pieren daarop onbeschadigd bo ven te krijgen. Daarover zit Piet Slik nog te denken als hij met zijn schuitje over de uitgestrekte Waddenzee vaart en ongetwijfeld zal hij vroeg of laat de oplossing vinden. Stap bij ons binnen en Iaat u de Pfaff-naaimachines demonstreren. Beantwoord daarna schriftelijk een paar eenvoudige vragen over het gebruik van naai machines. Daarvoor ontvangt u een formulier. Met dat formulier maakt u kans op uitbetaling van f1.000.-, f 500.- of f 100.- in contanten als u vóór 31 december 1967 een naaimachine koopt, onverschillig waar en van welk merk l balladder te klimmen. Hoewel ver schillende clubs in het afgelopen sei zoen teleurstellingen hebben moeten incasseren, gaat men de competitie toch met veel vrtrouwen tegemoet, zo bleek uit de gesprekken, die wij met verschillende bestuursleden hadden. Niemand van hen waagde zich echter aan een prognose. Ook de afgelopen competitie heeft geleerd dat weinig van het strijdverloop is te voorspellen. En dat is maar goed ook. Stond alles tevoren vast, dan zou het voetbal veel van zijn magische aantrekkingskracht hebben verloren. Texels enige KNViB-club, de sport vereniging Texel (4de klasse), gaat dit jaar met 4 seniorenelftallen de compe titie in (vorig jaar 3). Voorts 1 junio renelftal en 2 adspiranten- en pupil- lenel'f tallen. Aan het vorige seizoen bewaart Texel benauwde herinneringen. Er werd een groot aantal wedstrijden ver loren, waarbij zoveel punten werden verspeeld dat het degradatiespook al begon te grijnzen. Tegen het eind keer de de ontwikkeling gelukkig ten goede. Mutaties Texel 1 zal ongetwijfeld ook dit sei zoen een zware dobber krijgen. Enkele goede spelers, B. Bakker en R. Rozen- boom, hebben er de voorkeur aan ge geven de competitie als toeschouwer mee te maken, maar er zijn enkele veelbelovende nieuwelingen voor in de plaats gekomen. Zo maakt de heer J. Bijlsma, onderwijzer aan de landbouw- huishoudschool, nu deel uit van het eerste. Hij is afkomstig uit Sneek, waar hij in een eerste klas club keeper was. Nagegaan zal worden waar hij bij S.V. Texel het best op zijn plaats is, in het doel of op het veld. Een beste keeper heeft Texel toch wel, in de per soon van Charles Ipenburg. De andere nieuweling is J. van Bennekom, af komstig van S.V. De Koog, die de verleiding om het eens een paar klas sen hoger te proberen niet heeft kun nen weerstaan. In De Koog was hij de topspeler en volgens secretaris G. J. ten Cate kan hij ook in Texel 1 een beste kracht zijn. Verder blijft de ploeg ongewijzigd en we zullen dus W. Koorn, G. Pansier, Ide Moerbeek, Th. Molenaar, Cees Boot, Hans Geus weer terugzien. Mogelijk doet ook Maarten Laan mee. Texel 2, dat vorig jaar kampioen werd zal het in de hogere klasse ook zwaarder krijgen en dat geldt ook voor adspiranten en junioren. Texelse Boys Texelse Boys, dat in de tweede klasse Noordholland speelt, gaat de strijd in met 3 senioren, 2 adspiranten en 2 pu- pillenelftallen. Vorig jaar was er nog een juniorenelftal bij, maar dat is nu achterwege gelaten om bij de senioren wat meer armslag te hebben. In de vorige competitie ging het juist an dersom als met Texel. Aanvankelijk deed Texelse Boys 1 het best; later werd het heel matig. Daarbij kwam dat men veel pech had. Er waren meer geblesseerden dan normaal. Hefman van Sambeek brak zijn been. Een an dere tegenvaller was het vertrek van E. Stiekema naar de vaste wal. Texelse Boys doet overigens alles om zijn top- spelers vast te houden. Peter Schoo en Cor Kuip, die aan de overkant stude ren, reizen op gezamenlijke kosten van alle leden telkens heen en weer. „De geest is uitstekend en dat is het voor naamste", zegt secretaris D. J. Wessels. Texelse Boys ontsnapte op het nipper tje aan degradatie. De eerste helft van de competitie werd alles gewonnen, daarna vrijwel alles verloren, zodat men op de een na laatste plaats op de ranglijst eindigde. Het tweede deed het beter; dat werd ongeslagen kampioen en krijgt het nu in de derde klasse, veel zwaarder. Dat geldt ook voor de adspiranten, die eveneens hun krachten met sterkere clubs moeten meten. De plannen van Texelse Boys om in samenwerking met andere belangheb benden een gunstiger gelegen terrein te stichten, zullen voorlopig nog wel niet kunnen worden verwezenlijkt. Om het huidige afgelegen terrein te berei ken moet men o.a. de Pontweg over steken, wat de nodige risico's mee- (Zie vervolg pagina 2) J30 Sedert Pasen is meer dan de helft van alle Texelaars op bezoek geiveest.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1