mm Beatclub „Sarasani" ontving dit seizoen 23.066 bezoekei-s Oudeschilder door politie ontwapend 15.000 ongevallen per jaar door alcoholgebruik 16°\o STAATSMIJNEN HELPEN MEE IN STRIJD TEGEN HONGER meer dan vorig jaar Nacht der Nederbeat was om twaalf uur afgelopen Geweer en munitie Eén op tien chauffeurs heeft gedronken E De beatclub „Sarasani" heeft dit jaar 23.066 bezoekers ontvangen tegen vorig jaar 18.700. Deze cijfers zijn indruk wekkend, maar de firmanten A. And ré de la Pcrte en F. Brinkhorst koester den dit voorjaar nog hogere verwach tingen. Zij hebben zich veel moeite ge troost cm het interieur van de schuur aantrekkelijker te maken en contrac teerden een belangrijk groter aantal bands cm meer afwisseling te krijgen. In dit licht gezien is de toename niet spectaculair. Vorig jaar gebeurde het enkele malen dat zich in „Sarasani" meer dan duizend jongens en meisjes tegelijk vermaakten; deze keer is de „top" 900 bezoekers geweest. Daaren tegen heeft Sarasani op doordeweekse dagen meer bezoek getrokken, hetgeen het gevolg was van een ander publici- teitsbeleid. Vaak liet men topgroepen op maandag optreden om deze gewoon lijk stille dag wat drukker te krijgen. Veel belangstelling trokken de avon den, die in samenwerking met Radio Veronica georganiseerd waren, vooral door de reclame die deze zender er voor maakte. Ook de als „Nacht der Nederbeat" aangekondigde slotavond van donderdag j.l. was door Veronica met veel bombarie aangekondigd, maar bijzonder vol was de zaal niet, ondanks het feit, dat zich maar liefst tien beat- bands presenteerden. De entreeprijs was voor deze gelegenheid ongekend hoog gesteld: 7,50. Een beatnacht is het overigens niet geworden; de politie liet de firmanten tevoren duidelijk we ten dat de zaal om twaalf uur ont ruimd moest worden. Dat was voor de bezoekers, die zich op een tot vijf uur 's morgens durend beatfeest hadden voorbereid teleurstellend, maar moei lijkheden zijn niet ontstaan. „Onder elkaar" A André de la Porte vertelde ons, dat men niet om een nachtvergunning had gevraagd, omdat deze toch niet zou worden verleend. Voor deze laatste avond had men gehoopt dat de contro lerende autoriteiten een oogje dicht OUDESCHILD Dc Rijkspolitic heeft gistermiddag bij dc 30-jarige M. H. te Oudeschild een geweer en 250 scherpe patronen in beslag genomen. Het wapen, 9 mm. en van Duitse ori gine, verkeerde in goede staat. H. ver klaarde, dat hij geweer en munitie had gevenden, maar dat komt de politie nogal onwaarschijnlijk voor, zodat nog wordt nagegaan hoe H. in het bezit van dit levensgevaarlijke oorlogstuig is ge komen. Dat hij een geweer had werd zater dag bekend, toen H. er zich mee in het openbaar had vertoond en onder in vloed van alcohol had aangekondigd het te zullen gebruiken tegen de heer Th. Bakker van hotel-café „Haven zicht". Zateidagavond had H. in het café ruzie gemaakt en was er door de heer Bakker uitgezet. Mes Later was hij teruggekomen en had een mes getrokken, waarmee hij de heer Bakker aanviel. Dat het menens was, bleek wel uit het feit, dat Bakker het mes nog juist wist te ontwijken, maar er wel zijn overhemd aan open haalde. H. verdween, maar verscheen dezelfde nacht op straat met het ge weer. Verschillende Oudeschilders heb ben hem er mee zien lopen. Tegenover zijn plaatsgenoot J. K. had H gezegd, dat luj bij Havenzicht de boel overhoop zou schieten. K wist hem van dit voor nemen af te brengen, maar intussen waren verschillende mensen op de hoogte van het ongeoorloofde wapen bezit van H., zodat de politie 'kon wor den gewaarschuwd zouden doen. Het beatfeest zou na twaalven overigens toch hoofdzakelijk een aangelegenheid van bands onder elkaar zijn geweest, 'n besloten bijeen komst dus. Brinkhorst: „Die bands spe len elke avond maar hebben elkaar nog nooit gehoord. Dit was een mooie ge legenheid voor ze". Volgend jaar weer Voor de toekomst zien de organisa toren geen bijzondere moeilijkheden. Onlangs zag het er even naar uit dat anderen volgend jaar de beschikking over Sarasani zouden krijgen om er een totaal andere vorm van vermaak te bieden, maar deze plannen gaan niet door. Met de eigenaar van de schuur is voor het volgend seizoen overeenstemming bereikt en verwacht wordt dat gezien het uitblijven van ordeverstoringen ook de gemeente geen bezwaren zal hebben. De firman ten streven echter naar een contract voor meer dan één jaar. Het doen van grote investeringen blijft anders een griezelige zaak. Brinkhorst noemt het een groot misverstand dat hij en zijn collega schatten aan Sarasani verdie nen. Hij wijst op de huurprijs van het gebouw, de inrichtingskosten, het sala ris van de bands en de vermakelijk heidsbelasting, die aan de gemeente moet worden afgedragen. Het zijn in derdaad respectabele sommen. Beter publiek Volgens de firmanten is het publiek dit jaar van beter gehalte geweest dan het vorige seizoen. Het eerste jaar heeft men vaak te maken gehad met kwaadwillige beatniks, die een voort durende bedreiging van de orde vorm den Deze keer bleven ze weg en de firmanten schrijven dit toe aan de be tere inrichting van Sarasani. De outil lage maakt op de genoemde categorie een „te georganiseerde" indruk en dat schrikt af. Brinkhorst: De sensationele geruchten over Sarasani waren dit jaar ook minder. Er is wel beweerd dat we aan strip-tease deden, maar dat is natuurlijk niet waar. We worden nauwlettend in de gaten gehouden; bij ons heeft nooit iemand iets onoirbaars gesignaleerd". S.V. TEXEL Zondag nam S.V. Texel deel aan het Freek Ebel-toernooi te Zaandam. Er werd gespeeld tegen Bergen en Fla mingo's (Alkmaar). Bergcn-Tcxel 20 Omdat Fnts Rootlieb en Ide Moer beek naast elkaar stonden, kwamen de doelpunten voor de rust tot stand. Eerst was de midvoor hen te slim af: 10. Het tweede doelpunt kwam door dezelfde fout, maar Frits kon er nu een vrije trap van maken. Dcxaruit ontstond een fraai doelpunt. Na de rust was de fout hersteld. Bergen verdedigde goed en was actiever dan Texel. De over winning was dus verdiend. Flamingo's-Texel 21 Er werd aktiever gespeeld. Het eer ste doelpunt was een afstraffing omdat de Texel-verdediging onvoldoende wegwerkte. Er kwamen nu betere combinaties. Uit een daarvan scoorde Jan van Bennekom 11. Een gevaar lijke aanval over links van de Flamin go's werd onverwacht langs Charles Ipenburg geschoten 21. Er volgden goede aanvallen, maar Texel was slor dig en weinig overtuigd van eigen kun nen. Schijver van dit stukje heeft niet de taak iedere speler kritisch te be oordelen. Zijn persoonlijke mening: Texel kon z'n klasseverschil niet waar maken. Het was een gezellige dag en iedere speler weet dat het in de com petitie beter moet. M. M. Ocsterend-Texel 2 22 Een matige wedstrijd. Texel was technisch wel beter, rrtaar vaak met het afgeven en aanspelen te slordig. Ook de thuisclub was niet best, maar werkte veel harder. In de competitie zal het anders moeten. Texel nam de leiding door Douwe Dijker uit een voorzet van J. Beerling. Een afgemeten pass van Rob Dapper werd door Dou we benut. Nog voor de rust kwam Oosterend op 21 na een goed beke ken opening van Van Asperen. Na de rust trof een kogel van de linksbuiten van Oosterend doel: 22. 20 min. voor het einde moest Rudi Gieles uitvallen. Uitslag bevredigend. Texel 3 won bij ZDH 2: 20 LANG LEVEN IN NEDERLAND De gemiddelde levensduur van de Nederlandse man ligt momenteel op 71,1 jaar. Voor de Nederlandse vrouw is ons land wel ideaal, want volgens de statistieken heeft zij een goede kans om 75,9 jaar oud te worden. Dat is een record voor geheel Europa, want alleen in de landen Frankrijk, Noorwegen en Zweden, komt de gemiddelde levens kans van de vrouw boven de 75 jaar, doch bereikt nog niet de 75,9 van Ne derland. Wat de mannen in Nederland be treft is de situatie er iets slechter op geworden. Bedroeg de levenskans voor hen in de vijftiger jaren nog 71,4 jaar, die is in de loop der zestiger jaren nu gezakt tot 71,1. De oorzaak hiervan moet worden gezocht in een toegeno men sterfte van jongeren tot ongeveer 27 jaar als gevolg van verkeersonge lukken en in een toegenomen sterfte van mannen boven de 50 als gevolg van aandoeningen van het hart en kanker. Overigens is dit geen typisch Nederlands verschijnsel, want een der gelijk verschil tussen mannen en vrou wen in voor de man ongunstige zin zien we in vrijwel alle landen. Alleen lopen de verschillen hier en daar nogal wat uiteen. Over het algemeen mogen we zéggen, dat ons land gunstige cij fers kan tonen. Een onzer trouwe bezoekers. Joh Zuidema uit De Cocksdorp, is zondag bij een ongeluk omgekomen. We be tuigen hierbij ons medeleven met de familie. D. D. PUPILLENCOMPETITIE Programma zaterdag 2 september. Oosterend a-Texel a, 2.15 uur Tex Boys a-ZDH a, 2.15 uur Texel b- ZDH b, 3.00 uur. TEVOKO TRAINT WEER De volleybaltraining van TeVoKo wordt vanaf 4 september hervat en wel op de volgende avonden: t meisjes t/m 13 jaar- maandag 19.30 - 20.30 uur in de Thijsseschool; meisjes en dames: woensdag 18.00 - 22.30 uur in de Sporthal; jongens en heren: donderdag 19.15 - 22.30 uur in de Sporthal. De leden hebben bericht gehad op welke uren ze worden verwacht. Nieu we leden zijn welkom. Zij kunnen zich opgeven tijdens de trainingsavond. OPENBARE BIBLIOTHEEK Nu de schoolvakanties ten einde zijn is de openbare leeszaal-bibliotheek te Den Burg donderdags van 12.00 - 13.30 uur weer geopend. Het rapport „Alcohol en verkeers veiligheid", samengesteld door de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid, toont aan, dat het met het verantwoordelijkheidsgevoel van de Nederlandse automobilist dik wijls maar slecht gesteld is. Overigens is die Nederlandse automobilist geen haar slechter of beter dan zijn buiten landse collega's, want de Nederlandse cijfers komen vrijwel overeen met die bij onderzoekingen in het buitenland aan het licht kwamen. In het kort komt het er op neer, dat er in ons land gemiddeld één van elke tien op de weg rijdende autobestuur ders iets alcoholhoudends heeft ge dronken. In veel gevallen behoeft dit zeker nog niet te betekenen, dat deze automobilist hierdoor niet in staat zou zijn een auto naar behoren te besturen. Gelukkig maar, want anders zou het aantal jaarlijkse ongevallen die alco holgebruik als oorzaak hebben, nog aanmerkelijk hoger liggen dan de 15.000 die we jaarlijks al tellen. Voor de meeste automobilisten ligt de zaak gelukkig zo, dat het gebruik van één glaasje nog niet betekent, dat ze ongeschikt zijn om achter het stuur te gaan zitten. Maar wanneer het meer glaasjes gaan worden, wordt de zaak steeds bedenkelijker. Er is in wezen geen maatstaf te geven in de vorm van een bepaalde hoeveelheid drank. Ten eerste zijn er lichte en zware alcoholi sche dranken, die per glas een ver schillende invloed op de mens hebben en dan komt daar nog bij, dat de een meer gevoelig voor de invloed van al cohol is dan de ander en dus sneller de controle over zijn vermogens ver mindert. Het is allemaal sterk indivi dueel. Het alcoholgehalte in het bloed is de enige norm waaraan men een re delijk houvast heeft. Zolang dit alco holgehalte beneden de 0,8 promille ligt mag men aannemen, dat een automo bilist in staat is normaal te rijden. Komt het daar echter boven, dan gaat het snel bergafwaarts met zijn kwali- MAARTEN LAAN KWAM MET DRIE MEDAILLES UIT DE WEST (Vervolg van pagina 1) strij'den werden gehouden in het Rif stadion. Voor de Nederlanders was het hete klimaat, waaraan zij nog niet wa ren gewend, een handicap De uit de warme rijksdelen afkomstige deelne mers hadden dus een streepje voor, maar toch waren hun prestaties niet zo opmerkelijk. Met uitzondering van de Surinamer E. G. Monsels, die eenste werd op de 100 en 200 meter. Maar dat was dan ook een natuurtalent. Het viel Maarten op dat de West-Indiërs over het algemeen op de langere afstand weinig presteren. Er bleef voldoende tijd over om het eiland te bekijken. Het drie maal zo groot als Texel zijnde Curasao werd doorkruisd, waarbij o.a. Santa Cruz werd bezocht. Maarten zag Prins Claus die ook voor de sportwedstrijden naar De West was gekomen en o.a. de aftrap verrichtte bij het voetballen. De jonge Texelaar vond Curasao mooi, maar warm en 9toffig, zodat hij er toch lie ver niet zou willen wonen. Hij treurde dan ook niet toen hij op 20 augustus het (extra) vliegtuig weer instapte en via Paramaribo naar Amsterdam te rugvloog teiten als chauffeur. Bij een bloedalco- holgehalte van meer dan 1 promille beginnen de problemen. En hoe hoger het gehalte, hoe noodlottiger over het algemeen het verloop is van de on gelukken, die door alcoholgebruik ont staan. Ernst Maatregelen ter vermindering van het gebruik van alcohol in het ver keer zullen dus niet alleen het totale aantal ongevallen, maar vooral ook de ernst van deze gebeurtenissen doen afnemen, meent het rapport. Volgens de statistieken, die bij het samenstellen van het rapport uiteraard een belangrijke rol hebben gespeeld, blijkt, dat de alcoholongevallen ook een interessante verdeling naar leeftijd te zien geven. Jongeren tot ongeveer 25 jaar en ouderen boven de 70 jaar zijn aanmerkelijk meer bij alcoholongeval len betrokken, dan bijvoorbeeld de groep 30- tot 50-jarigen, die blijken het minst gevaarlijk te zijn. Er zijn lieden die wanneer ze een paar glaasjes op hebben, rustig achter het stuur plaatsnemen en wijzen op hun jarenlange ervaring als automoli- list. Hen zal niets gebeuren, daarvoor kennen zij het verkeer te goed. In de praktijk blijkt dit echter niets te be tekenen. Zolang men nuchter of vrij wel nuchter is, vormt de ervaring in het verkeer wel een belangrijke factor, doch boven de 0,8 promille zakt deze Ervaring langzaam weg tot nihil en speelt de rijervaring geen enkele rol meer waar het gaat om de mogelijk heid van een ongeval. Helft Uit het rapport blijken ook nog en kele andere zeer interessante zaken en wel, dat ongeveer 50°/o van het totaal aantal jaarlijkse alcohol-ongevallen in ons land moet worden toegeschreven aan automobilisten die een blocdalco- holgehalte hadden van meer dan 1,5 prcmille. Aangezien men een zo hoog bloedalcoholgehalte zelden aantreft bij niet-alcoholisitcn, blijkt hieruit, dat on geveer dc helft van alle alcoholgeval- len moet worden toegeschreven aan al coholisten. Op grond hiervan menen de samen- De honger dn de wereld heeft de laatste tijd ernstiger vormen aangeno men, dan wij in ons land, waar we over voldoende voedsel besohikken, ons kunnen voorstellen. Wat zegt ons hon ger? De ouderen onder ons verwijzen met een rilling over de rug naar „de hongerwinter" 1944/'45, toen vele Ne derlanders de dood vonden door ge brék aan voedsel, maar dat is toch echt nog maar kinderspel bij de honger, zo als die zich in bepaalde delen van de wereld voordoet en dat met gedurende een winter, maar dag in dag uit, jaar in jaar uit. Ook vandaag stierven er in de wereld weer 12.000 mensen door de honger en dat zal ook morgen en overmorgen het geval zijn. Dat zijn er niet minder dan ruim 4 miljoen per jaar. Zeker, de wereldbevolking neemt explosief toe en we zien de toekomst wat dat betreft met zorg tegemoet, maar we willen de wereldbevolking toch niet via de honger verminderen, is het niet. Daartoe staan ons toch wel andere, meer humane middelen ter be schikking Het is ronduit gezegd een schande, dat er per dag 12.000 mensen sterven van honger! Daar moet iets aan wor den gedaan en gelukkig zijn het de ge leerden in de wereld die alles in het werk stellen om op de een of andere wijze (er zijn tenslotte diverse moge lijkheden) een oplossing voor het hui dige en in dc toekomst nog ernstiger wordende voedselprobleem in dc we reld te vinden. Het probleem schuilt voor het be langrijkste deel in een tekort aan ei witten, vooral dierlijke eiwitten. Een hoeveelheid van rond 30 gram dierlijk eiwit per dag, moet als net voldoende worden beschouwd Wanneer we dan zien, dat zeker driekwart van de we reldbevolking die 30 gram per dag niet haalt, dan is het wel duidelijk hoe de toestand is. Die is alarmerend! Wan neer men alleen de bevolking in de ergste hongergebieden ter wereld van een minimale hoeveelheid van gram 20 gram zou willen voorzien, dan zou den per jaar onvoorstelbare hoeveel heden dierlijk eiwit moeten worden aangevoerd, waaraan op het ogenblik gewoon niet te komen is! Hoe lost men een dergelijk probleem op? stellers van het rapport, dat het zeker de moeite waard is om na te gaan of er een ,mogelijkiheid bestaat alcoholisten het gemotoriseerde verkeer te ontzeg gen door bijvoorbeeld personen uit het verkeer te weren, die bij herhaling be trokken waren bij alcoholongevallen e.d. Wanneer dit zou gelukken, bete kent het reeds een grote stap in de goede richting van een betere ver keersveiligheid. De Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid is er zich echter ook van bewust, dat men dan nog niet het ideaal heeft bereikt, want tenslotte blijft er dan nog ongeveer de helft van het aantal alcoholongevallen over die veroorzaakt worden door automobilisten die een lager bloedal coholgehalte hebben. Men troost zich ook niet met de hoop, dat al deze men sen zich in de toekomst zullen houden aan de bekende slogan „Glaasje op, laat je rijden!" Daarom doet de Stich ting in haar rapport ook een aanbe veling aan de regering om het nodige speurwerk in Nederland te stimuleren dat moet leiden tot het ontdekken van een tegengif v.oor alcohol in het bloed van automobilisten. Het zou een mid del moeten zijn, dat het centraal ze nuwstelsel direkt beïnvloedt. Een te gengif, dat zijn uitwerking heeft op het centrale zenuwstelsel kan volgens de samenstellers van het rapport vooral succes hebben bij een alcoholgehalte van minder dan 0,8 promille, waarbij men nogal eens de neiging heeft tot het nemen van bepaalde risico's tijdens •het autorijden. Wanneer alcoholisten van het auto rijden zouden kunnen worden uitge sloten, er een geschikt tegengif zou worden gevonden en er bovendien wat meer verantwoordelijkheidsbesef bij een bepaalde categorie automobilisten zou ontstaan, dan zou er in de praktijk weinig overblijven van het jaarlijkse rampcijfer van 15.000 alcoholcngeval- len met rond zo'n 300 doden. Het zou zeer veel menselijk leed besparen! De chemische industrie is in staat op korte termijn hierin verbetering te brengen. Het geheim schuilt in „Ly sine". Om hier inzicht in te krijgen moet er dets meer over Lysine worden verteld. Ook in ons voedsel is het zo, dat de waarde van het geheel afhankelijk is van de zwakste schakel. Men weet, dat aminozuren een zeer belangrijke rol spelen in ons voedsel. Er zijn ver- sdhillende soorten aminozuren en de optimale werkzaamheid van deze ami nozuren is afhankelijk van het lysine- gehalte in het voedsel. Is dit voldoen de, dan kunnen de aanwezige amino zuren optimaal hun werk doen en k het voedsel van hoge waarde. Is er eet tekort aan lysine in het voedsel dat heeft 'het als voedsel ook maar een be trekkelijke waarde. Eenvoudig gezegd •maakt het lysinegehalte de kwaliteit van het voedsel voor een belangrijk deel uit. Dit bracht de geleerden op het idee, dat we het beschikbare voed sel op aarde optimaal kunnen maken, door er voor te zorgen, dat het vol doende Lysine bevat. En nu ging het er maar om, of men in staat zou zijn deze Lysine synthetisch te vervaardi gen. Met deze opdracht hebben de des kundigen van de Nederlandse Staats mijnen zich intensief en met succes be zig gehouden. Het heeft aanvankelijk veel moeite gekost, maar het is gelukt. Men zag kans een molecule bestemd voor de produktie van nylon, open te breker en daar een aminogroep in te voegen en daarmee was de weg open komen te liggen voor de synthetjsohe produktie van Lysine. Vast is komer te staan, dat wanneet men ongeveer 2 kilogram Lysine (kos ten 10,per kilogram) toevoegt aar een ton graan, de voedingswaarde mé ongeveer 25°/o stijgt. Proeven hebber uitgewezen, dat kinderen op voedinj waaraan kleint hoeveelheden Lysini waren toegevoegd beter groeiden gezonder warm dan vergelijkingsgroe pen die geen extra Lysine kregen. Mis schien dat he' produkt van de Staats mijnen een wiardevolle bijdrage kap1 leveren in de strijd tegen de honger. NOG KAARTEN VOOR ÜAUDEAMUS Donderdagavond 31 augustus a.s. za om 20.30 uu' in de Ned. Herv. kerk t< De Waal he internationaal befaamd Gaudeamushvartet een concert geve: met strijkhvartetten van Mozart Brahms en Bartok. Kaarten hiervoo zijn nog bBchikbaar bij de VVV-De: Burg, voor volwassenen ƒ5,en voo scholieren boor ƒ2,50 p p. SHIIETOEFENINGEN 28, 29 ei 30 aug. zal worden gescho ten door I.M De Ruyter vanaf steige 21 te Da Helder, in schootspeilin; 060° reek wijzend. Max schootsafstant 10 mijl. Onveilige strook langs pei lingslijn >55° rechtwijzend, 1 mijl i: N.W., 4 mijl in Z.O. richting. Veilig heidsschö aanwezig. Op 29 30 en 31 aug. met uitwijk datum 1 sept. wordt vanaf 9.00 - 17.0 uur geShoten door de Kon. Land macht iet 175 mm. kanon, vanaf d 0.-gren< van het haventerrein, onge veer 1 cm. zuid van de N.O.-hoe!; tussen »e schootspeilingen 070 en 090 rechtwjzen'd. Max. schootsafstand 3* km. OPENINGSTIJDEN (PENBARE BIBLIOTHEEK De oeningstijden zijn Maanag: 10.00 tot 12.00 uur; Woeniag: 19.30 tot 21.30 uur; Dondcdag: 15.30 tot 17.30 uur. Vrijdg: 14.30 tot 15.30 uur en 19.30 to 2.30 uur. Jeug: woensdag van 14.30 tot 17 3 ur en vrijdag van 15.30 tot 17.30 u BRANDMELDING Bi brand altijd bellen (02220) 206f Dit .eldt voor alle dorpen, zowel over dagals 's nachts.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 2