Kwaliteit Texels schapenras wordt nog steeds beter Schapenfokdag 1967 leerde Blankgeel9 bruin of zwart Over huidskleur gesproken SPORT EN SPEL in het afgelopen weekenc Het toch al goed aangeschreven Texelse schapenras ontwikkelt zich nog steeds in gunstige richting. Dat bleek weer eens duidelijk bij de gis teren te Den Burg gehouden jaarlijkse schapenfokdag, georganiseerd door het Texels Schapenstamboek in Noord holland. Voor alle rubrieken waren dieren ingeschreven, waarover de juryleden zich in lovende termen uit lieten. Secretaris C. Roeper, sinds 35 jaar aan het Schapenstamboek ver bonden, vertelde tijdens de gistermid dag gehouden lunch in hotel „De Lin- deboom-Texel" dat hij zelden een keu ring had meegemaakt waar zoveel dieren van uitstekend gehalte waren aangevoerd. Sinds 1932, zo zei hij, is de kwaliteit van het Texelse schapen ras met sprongen gestegen en aan deze ontwikkeling lijkt nog geen einde te zijn gekomen. Even na het middaguur wees de jury als kampioensram de 2-jarige ram van de heer C. J. Commandeur aan. Het dier werd gefokt door de heer J. Worp te Beets. Reserve-kampioen werd de 2-jarige ram van de heer C. J. Hin uit Oudeschild, een dier dat gefokt werd door J. P. A. Koning uit Deemster. Ook in de rubriek viertallen oudere ooien ging C. J. Commandeur met de eer strijken. Zijn inzending werd het kam pioensviertal, terwijl het viertal van C. J. Hin tot reserve-kampioen werd uitgeroepen. De schapenfokdag 1967 werd maan dagochtend geopend door de heer P. Donker uit Thvisk, voorzitter van het Texels Schapenstamboek. Hij ver welkomde onder meer beide wethou der® van de gemeente Texel, dierenarts Herweijer van TNO en de heer J. Zijl stra, de nieuwe Rijksveeteeltconsulent. De heer Donker moest tot zijn spijt vaststellen dat dit jaar tot dusverre betrekkelijk weinig vraag naar het Texelse fokschaap te zien heeft gege ven. De export is nog slecht, terwijl de wolprijzen de laatste tijd aanzienlijk zijn gedaald. Een troost is echter dat voor slachtlammeren wel flinke be langstelling bestaat. Van grote economische betekenis is de geslaagde proef met honderd lammeren (omweiden, aanhouden zon- TEXEL EEN WALGELIJK DUUR DUIT EILAND? (Vervolg van pagina 1) bij een verzekeringsmaatschappij, heeft een vakantieuitkering van zes procent. Ook hij vindt Texel een duur eiland. „Die simpele overtocht kost je alleen al twee tientjes. Dat is toch be lachelijk". Prijzen in de Horeca-be- drijven zijn er hoog, de bediening is er niet geweldig. „Walgelijk zuur", dachten wij bij het lezen van het bovenstaande stukje anti- propaganda vol aperte leugens, dat wij letterlijk overnamen uit de Haagse Courant van zaterdag 26 augustus. Het knipsel werd ons toegezonden door Ir. H. de Ridder te Den Haag, die in ver band met zijn bemoeiingen met de ruilverkaveling van 1953 tot 1959 veel op Texel verbleef. „Ik vond het er fijn en voelde me er volkomen thuis. En nu dat stukje in de Haagsche Courant! Is het bij U inderdaad zo veranderd? Ik kan het nauwelijks aannemen, maar zo ja, dan zou ik er toch iets aan probe ren te doen", aldus Ir. De Ridder in een begeleidend schrijven. „Klopt niets van" Om te horen of de in het stukje ge ïnterviewde mevrouw Legters haar af schuwelijke ervaringen op ons eiland ai te boven gekomen was, belden wij haar vrijdagmiddag op. Daarbij bleek dat zij over het stukje even onaange naam verbaasd was als wij. „Er klopt niets van. Dat heb ik nooit gezegd. Ik heb me zelfs heel enthousiast over Texel uitgelaten en het geroemd als een ideaal vakantie-eiland". Terloops had ze wel een paar bezwaren ge noemd Ze had gelogeerd in De Cocks- dorp in een schuur, die tot vakantie verblijf was verbouwd en de ƒ180, die ze ervoor had betaald, vond ze een veel te hoog bedrag. Het waren drie apartementen aan een lange gang en het was er erg gehorig. Vorig jaar was ze in Groesbeek geweest waar ze voor een vrijstaande bungalow in het bos ƒ160,had betaald. Verder vond ze het onjuist dat de (super)benzine op Texel bijna overal 60 cent per liter kost, terwijl ook veel levensmiddelen, vooral vlees, aanzienlijk duurder zijn. Maar dat was dan ook alle kritiek. Dat ze nooit weer naar Texel ging, had mevrouw Legters niet gezegd, de term „walgelijk duur" had ze niet in de mond gehad en dat op Texel geen Hol landse kadetjes te krijgen zouden zijn had ze natuurlijk helemaal niet be weerd. „Welnee, we hebben gedurende de hele vakantie zoveel kadetjes kun nen eten als we wilden". Mevrouw Legters, die in een torenflat woont, was door twee journalisten bezocht, die zeiden een enquête te houden onder honderden vakantiegangers. „Het is hen vast alleen maar om een negatief stukje te doen geweest", aldus mevr. Legters. der krachtvoer etc.) Vooral de situatie, die door de EEG is ontstaan, dwingt de sohapenfokkers zich tot het uiterste in te spannen. De heer Donker wekte zijn gehoor tenslotte op om op 22 sep tember de nationale tentoonstelling in Den Bosch te bezoeken. Loco-burgemeester J. Daalder wees op de economische betekenis van de schapenteelt voor Texel. Hij sprak met respect over de schapenfokkers en zei te hopen, dat zowel teleurstellingen als successen voor hen stimulerend zouden zijn om naar een zo goed mogelijk re sultaat te streven. Uitslag keuring Rubriek I, oudere rammen: IA fok ker: P. Wonder, Bergen; eig. Joh. D. Roeper, De Waal; 1B fokker C. J. Com mandeur, Den Hoorn; eig. Gebr. Trap, Oosterend. IC fokker Jb. Zuidewind, Oudeschild; eig. K. Mantje, Oudeschild; 1D fokker C. J. Commandeur; eig. Joh. C. Roeper, Oosterend; IE fokker-eig. M. J. Kikkert, Den Hoorn; 1F fokker C. J. Commandeur, eig. M. C. Bakker, Den Hoorn; 1G fokker C. Verberne, Spang, eig. A. Bakker, Spang; IH fokker W. vd. Oord, Barsingerhorn, eig. Joh. C. Roeper, Oosterend; 2A fokker C. J. Commandeur, eig. P. Verberne, Spang; 2B fokker M. C. Bakker, Den Hoorn, eig. Jac. Roeper Johzn., Den Burg, 2C fokker J. Jongert, Westwoud, eig. J. Ran, Den Burg; 2D fokker fa. Wage- maker, De Weere, eig. H. J. Smit, Den Burg; 2E fokker H. Kamp, Almelo, eig. T. Huisman, Den Burg; 3A fokker J. C. Roeper, Oosterend, eig. P. Vlaming jr., Oosterend, 3B fokker-eig. Gebr. Koorn, Den Burg; 3C fokker K. du Porto, De Waal, eig. P. Brans, Oost. Rubriek II, tweejarige rammen: IA en kampioen, fokker J. Worp, Beets, eig. C. J. Commandeur; 1B reserve kampioen, fokker J. P. A. Koning, Beemster, eig. C. J. Hin, Oudeschild; IC fokker G Eelman, Oosterend, eig. P. Verberne, Spang; 1D fokker A. Bak ker, Spang, eig. P. Brans Azn Oost; IE fokker Jb. Zuidewind, Oudeschild, eig. P Koorn, Den Hoorn; 1F fokker C. J. M. Langedijk, De Weere, eig. C. M. Veeger, de Westen; 1G fokker G. C. Kikkert, De Westen, eig. P. C. Hin, Spang; 2A fokker G. C. Kikkert, eig. P. Verberne, Spang; 2B P. C Hin Azn., Den Burg, eig. C. W. Bakker, Den Hoorn; 2C fokker K. Mantje, Oude schild, eig. A. Brans Dzn., Oosterend; 2D fokker-eig. Gebr. Koorn, Den Burg; 2E fokker G. Eelman, eig. C Verberne, Spang; 3A fokker-eig. C. J. Comman deur; 3B fokker-eig. R. Eelman, Oos terend; 3C fokker-eig. Gebr. Koorn, Den Burg; 3D fokker P. Verberne, eig. C. Verberne; 3E fokker P. Verberne, eig. W. J. Bakker, Den Hoorn. Rubriek UIA: éénjarige rammen: IA (beste 1-jarige) fokker K. Zuidewind, Oudeschild, eig C. J. Swaerts, Oude schild; 1B fokker G. Eelman, Ooster end, eig. Jn. C. Hin, Spang; IC fokker P. Brans Azn., Oost, eig. J. Bakker Jzn, Den Hoorn; 1D fokker C. Bakker, De Waal, eig. C. J. Hin, Oudeschild; 2A fokker-eig. P. Verberne, Spang, 2B fokker C. Verberne, eig. A. Bakker, Spang; 2C fokker-eig. P. Verberne, Spang; 3A fokker C. Verberne, eig. J. Huisman, De Koog; 3B fokker M. C. Bakker, eig. J. Huisman, De Koog; 3C fokker J C. Roeper, Oosterend, eig. C. J. Swaerts, Oudeschild; 3D fokker G. J. Veeger, De Westen, eig. P. C. Hin Dzn., Spang. Rubriek IIIB: éénjarige rammen: IA fokker C. J. Hin, Oudeschild, eig. K. Mantje, Oudeschild; 1B fokker C J. Hin, eig. K. Zuidewind, Oudeschild; IC fokker-eig. M. J. Kikkert, Den Hoorn; ID fokker-eig. M. J. Kikkert, Den Hoorn; IE fokker M. Jansen, Rijs- sen, eig. G. Eelman, Oosterend; 2A fok- ker-eig. R Eelman, Oosterend; 2B fok ker C. de Wit, De Koog, eig. M. J. Kik kert, Den Hoorn; 2C fokker M. C. Veeger, Den Hoorn, eig. G. C. Kikkert, Den Burg; 3A fokker K. Mantje, Oude schild, eig. G. Eelman, Oosterend; 3B fokker-eig. C. J. Commandeur. Eer volle vermelding: fokker Jb. Zuide wind, eig. KI. Zuidewind, Oudeschild; fokker-eig. G. Eelman, Oosterend. Rubriek IV A: tweetallen ramlam- meren van één vader: IA P. Zijm, Den Hoorn; IB K. Mantje, Oudeschild; 2A Jn. C. Hin, Oosterend; 2B C. Veeger sr. De Westen; 3A M. C. Bakker, Den Hoorn; 3B mevr. M. Jimmink-Keijser, Den Burg; 3C K. Mantje, Oudeschild. Rubriek IV B: drietallen ramlammc- ren van één vader: C. J Commandeur. Den Hoorn; 2A K. du Porto, De Waal; 2B C. J. Hin, Oudeschild; 3A C. Veeger sr., De Westen; 3B K. Mantje, Oude schild. Eervolle vermeldingen: K. Mantje, Oudeschild (2x); G. Eelman, Oosterend. Rubriek VA: schapen met 2 ram- lammeren: IA K. Mantje, Oudeschild; IB K. Mantje, Oudeschild; IC Joh. C. Roeper, Oosterend; ID C. J Comman deur, Den Hoorn; 2A C. J. Hin, Oude schild; 2B C. J. Hin, Oudeschild; 2C Joh. C. Roeper, Oosterend; 3. C. J. Commandeur, Den Hoorn, 3. C. J. Hin, Oudeschild, 3. Joh. C. Roeper, Ooster end Rubriek V B, schapen met 2 ramlam- meren: IA P. Verberne, Oosterend; 1B Joh. C Roeper, Oosterend; IC P. Ver berne, Oosterend; ID P. Verberne; 2A C. J. Commandeur, Den Hoorn; 2B Joh. C. Roeper, Oosterend; 2C Joh. C. Roeper; 3. C. J. Hin, Oudeschild; 3. C. J. Commandeur, Den Hoorn (2x) Rubriek V C: schapen met 2 ram- lammeren: IA P. Verberne, Oosterend; IB K. Zuidewind, Oudeschild; IC G. Eelman, Oosterend; 2A C. Verberne, De Waal; 2B G. Eelman, Oosterend; 3. G. C. Kikkert, De Westen; 3. A. Bak ker, Oosterend; 3. P. C. Hin, Oosterend. Rubriek VIA: schapen met 1 ooi- en 1 ramlam: IA C J. Commandeur, Den Hoorn; IB G. Eelman, Oosterend; IC C. J. Kikkert M. Jzn., Den Hoorn; 2A C. J. Commandeur, Den Hoorn; 2B G. Eelman, Oosterend; 2C D. Smit, Den Burg; 3. G Eelman, Oosterend; 3. A. J. Lap, Den Hoorn; 3. D. Smit, Den Burg; 3E G. Eelman, Oosterend. Rubriek VI B: schapen met 1 ooi- en 1 ramlam: IA Joh. C. Roeper, Ooster end; IB C. J. Commandeur, Den Hoorn; IC G. Eelman, Oosterend; 2A P. Ver berne, Oosterend; 2B C.. J. Comman deur, Den Hoorn; 2C G. Eelman, Oos terend; 3. Joh. C. Roeper, Oosterend (2x); 3. P. Verberne, Oosterend; 3. P. C. Hin Dzn., Spang Rubriek VI C, schapen met 1 ooi- en 1 ramlam: IA C. M. Veeger, De Wes ten; IB C. Veeger sr., De Westen; 2A P. C. Hin Dzn., Spang; 2B A. Bakker, Oosterend; 2C C. Verberne, De Waal; 3. P. C. Hin Dzn., Spang; 3. M. C. Bakker, Den Hoorn; 3. A. P. Dal- meijer, Oudeschild; 3. Jac. Zuidewind, Oudeschild; 3. C. J. Swaerts, Oude schild; 3. A. Bakker, Oosterend; 3. Joh. C. Roeper, Oosterend. Rubriek VII, schaap met 2 ooilam meren: IA P. C. Hin, De Waal; 1B Joh. C. Roeper, Oosterend, 2A G. C. Kik kert, De Westen; 2B C. J. Commandeur Den Hoorn; 3A C. Verberne, De Waal; 3B Joh. C. Roeper, Oosterend. Eervolle vermeldingen: M. C. Bakker, Den Hoorn; G. C. Kikker, De Westen. Rubriek VIII A: schapen met 1 ram lam (2- of 3-ling): IA C. Verberne, De Waal; IB M. C. Bakker, Den Hoorn; IC G. C. Kikkert, De Westen; 1D Joh. C. Roeper, Oosterend; 2A C. J. Com mandeur, Den Hoorn; 2B Joh. C. Roe per, Oosterend; 2C A. J. Lap, Den Hoorn; 3. D. Smit, Den Burg; 3. J. Huisman, De Koog; 3. G. Eelman, Oos terend; 3. Joh. C. Roeper, Oosterend (2x). Rubriek VIII B, schapen met 1 ram lam (éénlingen): IA M. C. Bakker, Den Hoorn; IB C. J. Commandeur, Den Hoorn; IC Joh. C. Roeper, Oosterend; 2A Gebr. Hin, Den Burg; 2B C. J. Commandeur, Den Hoorn 2C A. Brans, Oosterend; 2D A. Bakker, Oosterend; 3. Joh. C. Roeper, Oosterend; 3. G. C. Kikkert, De Westen; 3. A. P. Dalmeijer, Oudeschild; 3. Jac. Zuidewind, Oude schild. Rubriek IX, Viertallen oudere ooien: IA en kampioen C. J. Commandeur, Den Hoorn; 1B Joh. C Roeper, Ooster end; IC K. Mantje, Oudeschild, ID C. J. Hin, Oudeschild; IE P. Verberne, Oosterend; 2A C. J. Commandeur, Den Hoorn; 2B C. J. Kikkert M. Jzn., Den Hoorn; 2C H. J. Smit, Den Burg. Rubriek X, Viertallen 1-jarige ooien van één vader: IA en reserve-kam pioen: C. J. Hin, Oudeschild; IB P. Verberne, Oosterend; IC Joh. C. Roe per, Oosterend; ID C. J. Commandeur, Den Hoorn; IE C. Verberne, De Waal; IF K. Mantje, Oudeschild; 2. P. Ver berne, Oosterend; 2. K. Zuidewind, Oudeschild; 2. Joh. C. Roeper, Ooster end; 2. G. Eelman, Oosterend; 3. J. Huisman, De Koog; 3. C. Verberne, De Waal; 3. Jac. Roeper Johzn Den Burg; 3. C. J. Kikkert M. Jzn, Den Hoorn; 3. R. Eelman, Oosterend (2x). Rubriek XI, Viertallen ooilammeren van één vader: IA C. J. Hin, Oude schild; IB C. J. Commandeur, Den Hoorn; IC K. Mantje, Oudeschild; 1D K. Zuidewind, Oudeschild; ID M. C. Bakker, Den Hoorn; 2B P. Verberne, Oosterend; 2C C. J. Hin, Oudeschild; 2D C. Verberne, De Waal; 2E C. J. Commandeur, Den Hoorn; 3A M. C. Bakker, Den Hoorn; 3. Jac. Zuidewind, Oudeschild; 3. C. M. Veeger, De Wes ten (2x); 3. P. Verberne, Oosterend; 3. Joh. C. Roeper, Oosterend. De voor het lichaam noodzakelijke vorming van vitamine D speelt een belangrijke rol Recente onderzoekingen hebben een verklarinq opgeleverd voor het ver schil in huidskleur van de volkeren, die onze aarde bewonen. De resulta ten van deze onderzoekingen werden kortgeleden in „Science" gepubliceerd en lichten een sluier op die zolang ge hangen heeft over dit raadsel. Voor de leek is de donkere huids kleur van in warme, zonnige gebieden wonende mensen en de lichte huids kleur van in zonarme, koude streken wonende volkeren eigenlijk maar een merkwaardig verschijnsel, want de donkere huid neemt alle warmte op, terwijl de lichte huid veel warmte terugkaatst en dus zou men verwach ten dat het juist omgekeerd zou zijn, zodat de huidskleur een handje zou helpen bi] de warmteregeling. Maar we zien in de praktijk dat het anders is en dat we, wanneer we aan de zon worden blootgesteld een donkerder huidskleur krijgen. Het is duidelijk, dat dit natuurlijk verschijnsel de be doeling heeft ons lichaam op de een of andere manier te beschermen te gen invloeden die met de zonnestra ling samenhangen en die bij een licht kleurige huid schadelijke gevolgen zou hebben. De bovengenoemde onderzoekingen hebben uitgewezen, dat dit inderdaad zo is en dat het hier gaat om de vor ming van vitamine D. Vitamine D is een voor het mense lijk organisme zeer belangrijke stof, die namelijk een grote rol speelt bij de soliditeit van ons beendergestel. Een tekort leidt tot 6lappe, zwakke beende ren, met als gevolg onder andere ra- chites (Engelse ziekte) Een teveel wordt echter door het lichaam niet af gevoerd, doch gebruikt en heeft ader verkalking en bijvoorbeeld de vorming van nierstenen tot gevolg. Het is dus van het grootste belang voor een goede gang van zaken, dat de vorming van vitamine D in het lichaam binnen be paalde perken blijft. Nu wordt vita mine D in het lichaam zelf gevormd en wel onder de huid in een bepaalde laag. Voor die vorming is echter ultra violet licht nodig dat meekomt in de zonnestraling. Vitamine D Hoe meer de huid door de zon wordt beschenen, hoe meer vitamine D er wordt aangemaakt. In zonrijke strekken kan dat dus leiden tot een teveel met alle bovengeschetste gevolgen van dien. De natuur helpt ons daarbij en onder invloed van het zonlicht vormt zich pigment, waardoor de hudd zich donkerder kleurt en deze pigmentlaag vormt een prachtige filter, die belang rijke delen van het opvallende ultra violet licht tegenhoudt. Hoe donkerder de huid, hoe meer ultraviolet licht er wordt tegengehouden. Op die manier wordt er in de lichamen van donker gekleurde mensen, die m zonrijke stre ken leven niet teveel vitamine D ge vormd. De mensen in noordelijker streken, die het met aanmerkelijk minder zon moeten doen, profiteren van elk beetje opvallend ultraviolet licht, omdat er een minimale pigment- laag aanwezig is, zodat er zoveel mo gelijk ultraviolet licht wordt doorge laten voor de vorming van vitamine D. Op die manier krijgt iedereen op na tuurlijke wijze zijn portie vitamine D. Vanaf de oudste tijden der mensheid heeft dit proces gespeeld met als ge volg, dat er reeds vroeg verschillende huidskleuren ontstonden, die samen hingen met de hoeveelheid zonlicht die men ter plaatse ontving. Ontwikkeling Het is interessant na te gaan, hoe in prehistorische tijden zich deze ontwik keling heeft voltrokken. We weten vrijwel zeker, dat de bakermat der mensheid in tropische gebieden heeft gelegen en voor zover de wetenschap heeft kunnen nagaan, hadden deze eerste mensen een donkere huidskleur en een zware beharing, ook op het lichaam. Een dergelijke zware beharing bood bovendien ook een prachtige be scherming tegen een teveel aan ultra violet licht. De toen in die streken le vende mensen waren dus wat huids kleur en beharing betreft precies inge steld op het leven in dergelijke zon rijke, tropische streken. Toen de mensheid zich na verloop van tijd verder over de aarde ging ver spreiden, trad er een proces van na tuurlijke selectie in. De mensen,d ie naar het noorden trokken kwamen in een gebied terecht, waar zij aanmerkelijk minder zon licht kregen en als gevolg van hun donkere huid en zware beharing kre gen zij er ernstig tekort aan vitamine D, met als gevolg rachitis, kortom een ernstige achteruitgang van de lichaamsconditie. Fikse strijd In die tijden, toen men nog echt een fikse strijd om het bestaan moest leve ren, die slechts was vol te houden met een krachtig en gezond lichaam, vielen er velen af, en bleven zij die het minst behaard waren en de lichtste huids kleur hadden over, aangezien de le vensomstandigheden voor hen nog het gunstigst waren. Zo selecteerden deze mensen in de loop der duizenden jaren naar een minimale beharing en een zo licht mogelijke huidskleur. Daar kwam nog een factor bij, die deze ontwikke ling sterk stimuleerde. In deze koude streken ging de mens zich het lichaam bedekken met dierenhuiden e,d. om op die manier de lichaamswarmte zoveel mogelijk vast te houden. Hierdoor werd een belangrijk deel van de huidopper vlakte onttrokken aan bestraling door de zon. Het overgebleven onbedekte deel moest dus in staat zijn zoveel ul traviolet licht door te laten, dat het lichaam aan een voldoende hoeveelheid vitamine D kwam. De huid moest dus zo licht mogelijk zijn en ook hier deed de natuurlijke selectie weer haar werk. Bij de oerbevolking, die naar nog warmer en zonrijker streken trok, speelde zich een tegengestelde natuur- UITSLAGEN Zaterdag 2 september: Adspiranten Oosterend a-Texel b Tex. Boys b-ZDH a Pupillen Oosterend a-Texel a Tex. Boys a-ZDH a Oosterend a-Texel a Texel b-ZDH b Programma pupillen a.s. zaterdag: Texel a-Cocksdorp a, 2.15 uur Tex. Boys a-Texel b, 3.00 uur ZDH a-Oosterend, 2.15 uur Zondag 3 september: Afdeling Noordholland Callantsoog-ZDH Tex. Boys-Bergen Oosterend-Vesdo Texel 2-SRC 2 Cocksdorp-Hollandia De Koog-JVC 2 ZAP 5-Tex. Boys 2 Texel 3-Geel Zwart c ZAP 7-Texel 4 Tex. Boys 3-ZAP 8 ZDH 2-W.Waard 4 Junioren SRC-Texel Oosterend-Zeemacht Geel Zwart 2-ZDH Adspiranten Succes b-Tex. Boys a 0-|rei ir 2- 7- 1- OJns T. 3 3- 1- 4- j 2- be 2- :dr 0- 4- 5- 7- 7- der 4- 1- ai 4- -- 0-1 CALLANTSOOG-ZDH 3—3 ZDH trapte af en moest eerst tege iei de harde wind in spelen. Callantsoo teJ" nam aanvankelijk het offensief in has den, maar ,de versterkte ZDH-defenj. was op z'n post. Nadat de eerste stom lopen van Callantsoog op niets war? 1 uitgelopen, begon de ZDH voorhoed zich ook danig te weren. Na 10 mi! bracht De Ruiter de stand op 0— ZDH ging door en het was De Ruite die nog tweemaal scoorde. Ruststan 0—3. Na de rust wilde het in de ZD; achterhoede niet goed meer, waar Ca! lantsoog dan ook gretig gebruik va maakte door driemaal te scoren en zo doende naast ZDH te kojnen. Z'D;iV kwam enige minuten voor tijd no ?f bijna tot het winnende doelpunt, maa de bal werd op het laatste moment va de lijn getrapt. oy TEX. BOYS 1-BERGEN 1 1—5 'd Het begon voor de Boys zeer hoop vol. Met de storm in de rug kon spo? jnl dig het eerste doelpunt aangeteken worden: een kopbal van H. With Maar heel gauw werd duidelijk, da Bergen andere plannen had. Met direc ter en doortastender spel togen ze te aanval. Door slecht dekken en een nie pg zekere doelman slaagde Bergen eri: voor de rust een 31 voorsprong t ej nemen. Na de rust pakten de Boys d en zaken energieker aan, maar ze konde [ei niet voorkomen, dat Bergen door twe fraaie doelpunten de verdiende ovei winning veilig stelde. TEXEL 2-SRC 2 2—2 Texel 2 leverde een spannende strij< tegen SRC 2. Texel hard eerst h< ia voordeel van de storm. Maar de vel aanvallen werden veelal opgevange door een prima verdediging. Zelfs wis ten de gasten op 01 te komen doo an een mislukte combinatie tussen Sien de Jong en .Frits Rootlie'b. Het blee El spannend maar tot doelpunten kwaï let men niet; wel een groot aantal corners (K Vlak voor de rust plaatste Rob Kooi z'n corner mooi in de doelmond ne: waaruit Douwe Dijker fraai inkopte ra 11. In de tweede helft moest Texe tegen storm en regen optornen. He hield goed stand. Verdedigers en keept gaven weinig kans al bleef SRC som gevaarlijk opdringen. Maar ook Texe «1 wist vele malen het SRC-doel te benafk deren en moest SRC de situatie moeite redden. 5 min. voor het eindt wist SRC door te breken en op 12 t< komen. Fel ging Texel in de aanval, min. voor het einde was het weel Douwe, die de partijen op gelijke voe bracht D. D. lijke selectie af. Daar bleken de don adi kerste individuen de beste levenskan cd' sen te hebben en dus ontwikkelde dit volkeren zich tot sterk donkerhuidigen le Op deze wijze moeten zich de voLkerec )r van verschillende huidskleuren hebbt ontwikkeld. Levertraan Dit betekent overigens niet, dat don ker gekleurde mensen niet in koudt streken zouden kunnen leven en da! blanken niet in de tropen zouden kun nen verblijven, de praktijk wijst wel uit, dat dit heel goed mogelijk is, maar dan dienen deze mensen, willen gezond blijven, wel bepaalde dingen ülnr acht te nemen. De blanke in de tropen zal zioh zoveel mogelijk tegen direct« zonnestraling moeten beschermen de donkerkleurige zal in het koukltt noorden er voor moeten zorgen, dat hi] de noodzakelijke hoeveelheid vitamine D krijgt, door extra toevoeging bijvoor beeld door gebruik van levertraan e.d Wanneer men op die manier de balans in evenwicht weet te houden behoeven erg een problemen te ontstaan. Een voorbeeld hiervan vormen de Eskimo's, een volk met donkere huidskleur van het mongoolse ras, dat zich echter od sinds mensenheugenis in het barre. koude noorden weet te handhaven, ng dank zij een zeer groot gebruik van vis en visolie, die rijk zijn aan vitamine D. Het gebrek aan ander voedsel in dat barre noorden heeft deze mensen wel gedwongen zich hoofdzakelijk met zee- ibewoners te voeden en dat heeft dit volk in staat gesteld (overigens onbe wust) de problemen te ontlopen. gr Bc zi IP 4) ,r :r

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 2