s H- EU n Nieuwe WW-woningen BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER Diepgrondbe werking weer in de belangstelling „Eens komt het geluk" rubriek voor LANDBOUW en VE Feuilleton: ■WEEDE blad TEXELSE COURANT DINSDAG 5 SEPTEMBER 1967 1,45 n aat Dit is het vooraanzicht van de wo ningwetwoningen, waarvan er door de fa. Duin 22 worden gebouwd aan de lac. P. Thijsselaan en de Hallerwcg te Den Burg. Opvallend zijn de zeer grote ramen en de panelen tussen beneden- tn bovenkozijnen, die bestaan uit 3Glasal"-plaat in twee kleuren. t WEER EERSTE PRIJS VOOR MEISJESDRUMBAND Zondag nam de 71 leden tellende gid- sendrumband „Margaretha Sinclair" deel aan het jaarlijkse concours te Uit geest, georganiseerd door de (plaatse lijke VW, In de jeugdafdeling werd de eerste prijs met het hoogste aantal punten behaald. De jury kende tevens de ere-prijs toe. Dit is een schitterend resultaat, temeer als men bedenkt dat maar liefst 12 jeugdbands deelnamen. Overigens behaalde de band ook vorig jaar de eerste prijs en een ere-prijs, maar toen deden slechts drie jeugd- korpsen mee. De band ging zondag j.l. met nóg een prijs, een beker, naar huis. Deze was beschikbaar gesteld door de WV in verband met het 10-jarig jubi leum van de concoursorganisatie. De drumband heeft dit jaar wel zeer vele lauweren geoogst. Zowel op het con cours te Medemblik, Den Helder en nu Uitgeest werden „dikke" eerste ^rijzen behaald. De leider, opperwacht meester Stomp, beschouwt dit als een glorieuze afsluiting van zijn carrière als bandleider. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN In de afgelopen maand verleenden burgemeester en wethouders van Texel aan de navolgende personen en zaken de daarbij omschreven bouwvergun ning De heer P. H. de Porto te Den Burg voor de bouw van een bergplaats aan de Schilderweg; mej. T. Eelman te Oosterend, voor de bouw van een gara ge bij haar woning (O 168); de heer B. Halsema te Den Burg, voor de uit breiding van een bergplaats; de heer K. Tjepkema te Den Hoorn H 29, voor de verandering van een woonhuis; de heer H. Zoetelief te De Waal, voor de uitbreiding van een rundveestal in Waalenburg, W 60a; de N.V. Rab te Den (Burg, voor de lbouw van twee garages aan de Hallerweg; de heer A. P. Bakker te Den Hoorn, voor de ver andering van een garage tot zomerwo ning aan de Herenstraat; mej. C. Stoepker te Den Burg, voor de bouw van een woonhuis aan de Bernhard- laan; mej. J. Stoepker te Den Burg, voor de bouw van een woonhuis aan de Kogerstraat; de fa. Drijver te Den Burg, voor de bouw van tien auto boxen aan de Achtertune te Oosterend; de fa. J. C. Rab N.V. te Den Burg, voor de uitbreiding van een magazijn aan de Kantoorstraat; de heer S. v.d. Vis te De Koog, voor de uitbreiding van een pension aan de Dorpsstraat; de heer B. Gieze te Eierland, voor de bouw van een dubbel woonhuis op de hoek Molenstraat-Beatrixlaan; de heer J. M. P. J. Verstegen te Den Burg, voor de verandering van zijn werkplaats aan de Slingerweg; de N.V. TESO te Den Burg, voor de bouw van een ha vengebouw bij 't Horntje; mevrouw C. BoersenJKuip te De Koog, voor de bouw van een woonhuis aan de Boodt- laan; de heer J. Kaczor te Den Burg, voor de uitbreiding van een garage aan de Keesomlaan; de directeur van de Rijksgebouwendienst (ten behoeve van Rijkswaterstaat Texel) te Den Helder, voor de bouw van een magazijn met garage aan het Wezenland te Den Burg; de heer A. van Tongelen te De Cocksdorp C 72, voor de bouw van een woonhuis aan de Molenlaan, en de heer J. Barendrecht in Eierland, voor de bouw van een loods. TWEEHONDERD PAKKEN HOOI IN BRAND DE WAAL Op het erf van de boerderij „Castra Vetera" van de gebr. Plaatsman bij De Waal raakte vrijdag middag om half vier een vrij grote hoeveelheid hooi in branda Door onbe kende oorzaak stonden 200 naast de schuur opgeslagen pakken hooi in vlammen. De brandweer werd gealar meerd end eze was ruim 6 minuten later ter plaatse. Men kwam op tijd, want juist was een hoeveelheid bran dend hooi op een tank gevallen met ca. 600 liter gasolie. Met het blussen en uit elkaar trekken van het hooi was men geruime tijd bezig. Het merendeel van de ca. 7 ton hooi moest als verlo ren worden beschouwd. OPENINGSTIJDEN OPENBARE BIBLIOTHEEK De openingstijden zijn Maandag: 10.00 tot 12.00 uur; Woensdag: 19.30 tot 21.30 uur; Donderdag: 15.30 tot 17.30 uur. Vrijdag: 14.30 tot 15.30 uur en 19.30 tot 21.30 uur. Jeugd: woensdag van 14.30 tot 17.30 uur en vrijdag van 15.30 tot 17.30 u. dA-tLQ5l COPYRIGHT STUDIO AVAN 103 Verbijsterd keek Krijn Krentebol de dief van zijn kleding en bakkerskar en de tranen sprongen hem in de ogen. Doch nóg groter werd zijn ont zetting, toen hem plotseling een ruwe stem in de oren klonk. „Hand'n om- gü" riep die stem. „We hebb'n hem te pakk'n, Verhool'n! Hij is er gloeiend bij!" Langzaam hief Krijn de handen naar de sterretjes en even langzaam draaide hij zich op. Doch nu was het de beurt van smidje Verholen en Eelco Eelkema om verbaasd te kijken. „Wel alle joppies!" riep de smid uit. „Het 'is onze bakker! Het is Krijn Krentebol!" „Héél handig van je bekeek'n, bak ker!" riep Eelco streng. „Hééèl handig! Gauw het pakkie van een lij nwerker an en dan op het inbrekerspad! Een slimme truuk! De buit vervoer'n we natuurlijk in de bakkerskar! Dat heeft geen sterveling in de gaat'n, want wie zou er nu ooit vermoed'n, dat zich achter een onschuldige bakker een doortrapte inbreker verborg! Een bak ker mag immers overal anbell'n? Dat vind niemand gek „Hoii asjeblieft op, Eelco!" zei de smid. „Je kletst nou uit je nek. Een lijnwerker op een bakkerskar zeker! Dat loopt toch nog méér in de gaten dan een hoop sneeuw op een warme zomerdag in augustus! Zeg op, Krijn, wat is er met je gebeurd?" I Ond«-p rfdubtic mm m mm >11» UI CC L I L >«n Lroninfiru „Mijn bakfiets is gestolen!" jammer de Krijn Krentebol. „Plotseling greep een lijnwerker van de P.P.T. me beet en hij verwisselde zijn kleding met de mijne. Intussen zette hij mij die malle postpet op en voegde hij mij de afschu welijkste dreigementen toe! Gindse kant is hij opgegaan!!" Maar intussen had de doortrapte Kid Sucker het Gravendrechtse Bos al be reikt. „Zo.... nu krijgen ze me niet gauw meer te pakken", overwoog hij tevreden. En zijn tevredenheid steeg om zo te zeggen tot het kookpunt, toen hij in de verte plotseling de gestalte ontwaarde van de kleine Wladimir Kotsof De redacteur van deze rubriek werkt nu ruim 27 jaar bij de land bouwvoorlichting. In die tijd is met tussenpozen telkens de vraag aan de orde gekomen of er iets te doen zou zijn aan de droogtegevoeligheid van veel Texelse gronden. Die vraag werd bijna niet gehoord in jaren, waarin de regenval zodanig was dat er niet of praktisch niet van droogteschade kon worden gesproken. Er is een tijd ge weest, waarin de boeren op droogte- gevoelige gronden er op rekenden, dat wel één op de twee jaar en in ieder geval één op de drie jaren zo droog was, dat er flinke schade op trad. Met de reeks van jaren na 1959 was dat anders. Na dit zeer droge jaar is de gedachte aan droge jaren en droogte- schade wat op de achtergrond geraakt. In het jaar 1962 is er nog even aanlei ding geweest om ons eiland als een droog eiland te beschouwen en mede als gevolg van een premie, die door de Streek ontwikkeling beschikbaar werd gesteld bij diepgrondbewerking, is er dat jaar nog weer enige belangstelling geweest voor de bestrijding van de droogteschade. De jaren, die daarna volgden, waren zo nat, dat niemand nog enige belangstelling voor deze zaak had Teen kwam 1967 Ook de voorzomer van 1967 gaf geen aanleiding om te denken aan diep grondbewerking als een middel om droogte te bestrijden. Zowel het gras land als de akkerbouwgewassen ont wikkelden zich op alle gronden en misschien moeten we wel zeggen, spe ciaal op de drogere gronden, zeer goed. We hebben het al eerder gezegd, dat dit vooral te danken is geweest aan de meer dan normale hoeveelheid regen in mei en het watersparende weer in be gin juni. De granen hebben op die manier het eind goed weten te halen met uitzondering van een aantal perce len zomertarwe, waar duidelijk droog teschade aanwezig was. Vooral in juli is de droogte parten gaan spelen. Aanvankelijk vooral in het gewas aardappelen en op het gras land. Ik geloof, dat de jaren, waarin de veehouders gedwongen waren om in de weideperiode twee maanden lang hooi en kuilgras bij te voeren niet zo talrijk zijn. Dit jaar is dit op een aan tal bedrijven het geval, waarbij we direct willen opmerken, dat de melk veestapel op deze bedrijven ook be langrijk groter is dan in het verleden. Op dit moment is speciaal in polder Eierland de stand van het grasland en die van de bieten allertreurigst. En overduidelijk blijkt, dat ons eiland wel echt een droogte-eiland is. Uit de reac ties van deelnemers aan excursies en andere berichten is op te maken, dat een beeld als op dit moment polder Eierland vertoont, in heel ons land niet is te vinden. Wat moet cr gebeuren? Die vraag wordt op het moment weer door een flink aantal boeren ge steld. Naar ik meen hebben we nu het voordeel, dat bij de beantwoording van die vraag kan worden teruggegrepen op werk, dat in het verleden is gedaan. We denken daarbij aan de proeven, die in 1959 en 1962 zijn genomen. En dan is zonder meer duidelijk, dat het diepploegen van 1959 voor bestrij ding van de droogtegevoeligheid een volledig succes kan worden genoemd. Het best wordt dit geïllustreerd op het perceel, dat eigendom is van de heer >S. C. Keijser, gelegen aan de Postweg in Eierland. Hier liggen de suikerbie ten op het onbehandelde gedeelte als „vodden" voor de grond, op het ge deelte, dat gewoeld is tot een diepte van 60 cm. is het duidelijk beter, ter wijl op i het gedeelte, dat diepgeploegd is geen schijn van droogteschade aan wezig is. Het resultaat is hier werke lijk 100%. Wij zijn van mening, dat wanneer op de andere, in dat jaar ge ploegde percelen, een gewas bieten stond precies hetzelfde beeld zou zijn te zien. Het werk van 1962 heeft alleen be staan uit het meer of minder diep- mengwoelen van een flink aantal per celen. Het resultaat is hier veel meer gevariëerd. Naast gevallen met een zeer goed resultaat zijn er ook die geen of weinig verbetering geven te zien. Wel menen we te kunnen zeggen waar dn die laatste gevallen de oorzaak ligt. We hebben het nl. al eerder gezegd, dat de bewerking in ieder geval zo diep moet zijn, dat het gewas de mo gelijkheid krijgt om met zijn wortels aan het bodemvocht te raken. Zolang er tussen bovengrond en het grond water nog een barrière aanwezig is, die het de planten onmogelijk maakt van het grondwater te drinken, krijgen we geen afdoende verbetering. De uitvoering Het staat voor ons vast, dat wanneer op dit moment een Texels loonwerk- bedrijf de beschikking had over een werktuig, dat de grond tot een diepte van 90 - 100 cm. op een of andere manier kon mengen, dat hij dan vol doende emplooi voor dit werktuig zou vinden. Hier geldt nl. wel heel sterk, dat het ijzer moet worden besmeed als het heet is. Nu is er een flink aantal boeren werkelijk rijp voor om hiervoor een flinke uitgave te doen. Bovendien zouden de omstandigheden daarvoor op dit moment zeer geschikt zijn. Het is dan ook geen wonder, dat één van de boeren, die hiermee te maken •heeft een paar dagen geleden bij ons kwam met een idee. „Is het niet mo gelijk", was zijn vraag, „dat de Vereni ging voor Bedrijfsvoorlichting een aantal landbouwers, dat dit jaar ern stige droogteschade heeft, bij elkaar haalt om zich te beraden wat er ge daan kan worden". De, gedachten van deze landbouwer gingen uit naar een inventarisatie van de oppervlakte grond, die voor een diepgrondbewer king in aanmerking komt en een plan in de komende jaren telkens een flinke oppervlakte te laten bewerken, waar door het mogelijk wordt, dat op Texel de aanschaffing van een dergelijk werktuig met de benodigde trekkracht verantwoord is. We zijn inderdaad van mening, dat in dit plan goede kanten zitten. Het bezwaar van uitvoering van het werk door een loonwerkbednjf van het vas teland kan inderdaad zijn, dat „het ijzer niet gesmeed kan worden als het heet is". We geven het plan van deze land bouwer graag in overweging en kun nen wel zeggen, dat wij er graag ach ter staan. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 5 sept. 9.41 en 22.15; 6 sept. 10.23 en 22.53; 7 sept. 10.55 en 23.24; 8 sept. 11.26 en 23.53; 9 sept. 11.56 en Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 6 september worden de moeders van de buitcndorpcn venvacht op de volgende uren Den Hoorn: 13.0013.45 uur; Oosterend en De Waal: 13.4514.45 uur; De Cocksdorp en Eierland: 14.4515.45 uur; De Koog: 15.45—16.15 uur. door Henk van Heeswijk 29. De liefde verdween in het kleine huisje en toen de winter zijn intrede had gedaan, was de verwijdering tus sen het echtpaar groter dan ooit Bijna zonder een woord te spreken leefden man en vrouw naast elkaar totdat een onverwacht moment van genegenheid hen weer tot elkaar bracht. Dan be leefden ze weer enkele dagen van in tens geluk en kon niets de vrede ver storen, totdat hij weer een paar dagen een norse bui had en daarop, als ge woonlijk, een scène volgde. De ruzies tussen het echtpaar Van der Plas bleven ook de dorpelingen niet verborgen en daar men van Nel geen kwaad wilde horen, daalde Geert tamelijk in de achting van de dorps genoten. Men keurde het af, dat Geert na z'n huwelijk zo was veranderd. Dat was immers niet oprecht. Eerst het goudvisje vangen en dan zo behande len. Nee, zulke mensen moest je in de gaten houden. Eerst mooi weer spelen en nu hij haar eenmaal had, ruzie met haar maken. Ja ja, dat kon je van die vastelanders verwachten Zo oordeelden de dorpers en men beklaagde Nel in stilte. Zij zelf be merkte oök wel, dat er onder elkaar besproken werd betreffende hun bei den, doch zij trok zich er uiterlijk niets van aan. Als ze des avonds achter de tapkast stond, was ze dezelfde vrolijke Blonde Nel van vroeger en de bezoe kers merkten er althans niets van, hoe ze innerlijk leed. Misschien was Aris, haar meest vertrouwde vriend, de eni ge, die iets begreep van haar toestand. Dikwijls zat hij alleen aan een tafeltje, in het verste hoekje van de zaal, schijnbaar onverschillig voor wat er om hem heen besproken werd en gebeur de, met z'n geliefkoosd door rokertje dromerig voor zich uit te staren. Maar in werkelijkheid luisterde hij heel scherp toe of de andere bezoekers soms ook iets over de kasteleines en haar man te vertellen hadden en in tussen bestudeerde hij dan de altijd kwieke en beweeglijke Nel, die dan hier, dan daar een praatje maakte en bestellingen rondbracht, dan wel rustig achter haar tapkast stond in haar ka rakteristieke houding met de ellebogen op de toonbank en het hoofd gesteund op de handen. Een enkele maal ont moetten hun blikken elkaar weieens, als wilde de een de ander doorgronden, maar dan glimlachte Nel met een blik van verstandhouding, doch zich uiten deed geen van beiden. Eenmaal had hij haar gesproken; dat was geweest op de avond van Nel's verjaardag, toen Geert zodanig had ge dronken, dat Nel zijn hulp had inge roepen om Geert naar boven te bren gen. Toen Geert rustig en wel op zijn bed lag, waren beiden nog even in de keuken blijven zitten en Aris had ver ontwaardigd uitgeroepen: „Nel, Nel, wat een zonde, dat' je aan zo'n kerel vastzit". Maar Nel had de vinger op zijn lippen gelegd, de wenkbrauwen ge fronst en zacht, doch vast geantwoord: „Zeg zulke dingen niet meer, Aris, an ders kunnen wij geen vrienden blij ven". Aris was echter koppig geweest. „Dan maar geen vrienden meer", zei hij ver ontwaardigd, „maar je zult mij toch niet willen wijsmaken, dat je geen spijt van je huwelijk met hem hebt? Of denk je, dat ik mijn ogen in m'n zak heb?" „Toch heb ik er geen spijt van". „Maar lieve help, hoe kun je nu met zo'n man gelukkig zijn?" „En toch ben ik niet ongelukkig". Hij keek haar diep in de ogen, maar zij sloeg de blik niet voor hem neer. Nee, dat was oprechte waarheid, wat ze sprak. Hij schudde, met be grijpend, het hoofd. „Je houdt dus nog van hem?" „Meer nog dan ooit tevoren". Toen was hij opgestaan. Nee, daar stond z'n verstand bij stil. Lachend was ze hem gevolgd tot de buitendeur. „Misschien zul je later, als je zelf ge trouwd bent, nog wel eens beseffen, wat het betekent, Aris. Maak je over mij maar geen zorg, want ik zou Geert toch niet willen missen". Aan deze woorden dacht de jonge visser nog dikwijls terug, vooral als hij dan weer hoorde van deze of gene, dat Nel en Geert-glaassie-melk weer zo'n ruzie met elkaar hadden gehad. Intussen lekte het langzaam door tot Den Burg, dat die man van Blonde Nel van Skil niet goed voor haar was. En hoe komen geruchten in de wereld? Wie zal het zeggen? Maar op zekere dag kwam het de weesvader ter ore, dat Geert z'n vrouw had geslagen en wel zo, dat ze een dikke buil boven haar oog had. De waarheid was, dat Nel over een mat was gestruikeld en toen met het hoofd tegen de deurknop terecht was gekomen Toen dit ge beurde, was Geert juist het dorp in een boodschap doen, dus hij had er part nog deel aan. Maar het praatje was nu eenmaal rondgestrooid en toen de oude heer het hoorde, besloot deze zijn gewezen pupil en haar man eens op te zoeken. Te meer, omdat hij al meerdere vreemde geruchten over bei den had gehoord. Op een maandagmorgen in het begin van december stapte hij op z'n fiets ^n reed de weg af naar de haven, waar hij het smalle straatje insloeg naar hei café. Het toeval wilde, dat Geert alleen thuis was en Nel juist met de tweede boot naar Den Helder was gegaan om enkele inkopen te doen. Geert was in een allesbehalve vriendelijke stem ming; hij had de avond tevoren tame lijk stevig gedronken en had zodoende weer een flinke kater, zodat hij minder gesticht was over het bezoek van de oude heer. Hij stak dat dan ook niet onder stoelen of banken, toen deze de zaak was binnengestapt en ouderge woonte was doorlopen naar de keu ken en vroeg: „Nel niet thuis?" Geert keek de bezoeker nors aan en schudde slechts ontkennend het hoofd. Hij stond bij het raam en rookte een pijp tabak. „Zo", sprak de ander, „en blijft ze lang weg?" „Dat zou 'k denken", antwoordde Geert nu. „Ze is naar Den Helder en komt pas met de avondboot terug". „Nou", zei de vader, die inmiddels een stoel had genomen en was gaan zitten, „dat is ook eigenlijk niet zo erg, want wat ik te zeggen heb, kan Ik net zo goed aan jou vertellen, want jij 'bent nu de baas in huis, nietwaar?" En de oude heer lachte om z'n eigen scherts. Geert antwoordde niet en bleef stuurs met de 'handen in de zak bij het raam staan, met sombere blik de be zoeker aanstarende. Deze haalde op z'n gemak een siga renkoker uit de zak en presenteerde de jongeman een sigaar: „Roken?" „Merci" „Zoals je wilt". Zelf haalde hij er een uit de koker, sneed er vervolgens met de zorg van een kenner de punt af en zoog bedaard de brand er in. Niettegenstaande zijn uiterlijke rust voelde de vader zich niet op zijn ge mak. De blik, waarmede de echtgenoot van z'n pupil hem aankeek, was verre van vriendelijk en hij voelde als bij intuïtie, dat deze hem op het moment vijandig gezind was. Hij liet dit echter niet merken en besloot zich niet door diens houding te laten intimideren. „Jullie zijn nu al een jaartje ge trouwd", begon de oude heer bedacht zaam; „kunnen jullie het nogal met elkaar vinden?" „Waarom zouden we niet?" gaf de ander bot ten antwoord. „Waarom? Wel", meesmuilde de va der, „je houding is nu juist niet die van een gelukkige echtgenoot, zou ik menen". (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 5