In Slufterduinalle candidaten geslaagd II* ESI Ch albert heijn 98 zwemdiploma's uitgereikt Onhprijs ƒ12523; sr pt. Bad wordt volgend jaar overdekt Handig in Een veel hegeerde PMC'premie Krachtige motor Enorme zuigkracht het gebrnik Hij zonder fraai 'ie nu geen huis heeft, bouwt er zich geen meer. 'ie nu alleen is, zal het heel lang blijven, il waken, lezen, lange brieven schrijven i zal in de alleeën, heen en weer, vustig wandlen als de blaadren drijven. HERFSTDAG eer, het is tijd. De zomer was zeer groot, g uw schaduw op de zonnewijzer laat de winden op de velden los. veel de laatste vruchten vol te zijn; ief ze nog twee wat zuidelijker dagen, ooi ze tot volle rijpheid en wil jagen laatste zoetheid in de zware wijn. Dit is een gedicht van Rainer Maria lke (1875-1926). Het is uit het Duits •rtaald door Gerard den Brabander, lerfstdag": het is daar wij schrij- vóór in september wat vroeg x>r, al gaat het wel op. Het is herf- g. De zomer is als een plotseling rk verouderende vrouw. Laat het is nog één keer gezegd zijn: het was a grootse zomer. Maar nu is het tijd. ij hebben het gehad. Het wordt zon- r bitterheid gezegd, eerder aanvaar- •nd, dankbaar; laat komen wat 'kome, donkere luchten, de stormen. Ik versta dit als meer dan een herfst- ipressie. Het zijn ook de stemmingen n de mens, die ouder wordt (en wie jrdt dat niet?) en die beseft: straks, is het tijd. Het heeft er de schijn van, dat hier liedje van verlangen gezongen >rdt: nog wat zonnige dagen, een ar zoete vruchten nog.... Maar aeten wij dan maar zo gemakkelijk n het goed des levens scheiden. Is t bestaan daar niet te goed, te zoet voor? Leven is toch niet enkel woeste bloei maar ook rijpe vrucht. Naast wil de drang: verzadiging. Verliefdheid is zoet, maar ook herinnering. Herfst is ook een tijd van weemoed om gemiste kansen. „Wie nu geen huis heeft, bouwt er zich geen meer". Wie geen vastheid gevonden en niets opge bouwd heeft, de tijd vermorst en de liefde miskend, zal „dakloos" blijven, alleen met zijn onrust, gedreven als dorre blaadren Heer, het is tijd. God, mijn toevlucht op wie ik bouw, mijn rots voor eeuwig. Osk.. VERTROKKEN PERSONEN Jansje A. Kooiman, van Den Burg, Schoonoordsingel 11 naar Amsterdam, Zandpad 5/6; Petronella Th. van Heer- waarden, van Den Burg, Molenstraat 71 naar Hoogkarspel, Past. Konijnstr. 26; Hendrikus ,J. R. Reinders, van De Koog, Brink 11 naar Leiden, Hoflaan 269; Baukje C. J. J. de Kok, van Den Burg, Hogerstraat 9 naar Brielle, Maarland 55; Poulus J. Mozes met ge zin, van Oudeschild, Loodssingel 41 naar Zaandam, Poelenburg 315; Geer tje de Visser, van Den Hoorn, H 26 naar Heiloo, Tromenburg 45; Euphemia A. E. Witte, van Den Burg, B 85 naar Haarlem, Kamperlaan 4; Catharina A. M. Witte, van Den Burg, Beatrixlaan 5 naar Haarlem, Kamperlaan 4; Johan T. Hoogerheide, van Den Burg, Wever straat 21, naar Emmen, Emmercompas- cuum, Oostelijke Doorsnee Noordzijde 10; André R. L. van de Kamp, van Den Burg, B 173 naar Zwolle, Eendrachts- straat 65; Albertus van der Gaag, van Den Burg, B 173 naar Haarlem, Korte- kade 126a. NOODSLACHTINGEN Voor nood6l ach tingen in de periode 9 september tot en met 15 september tel. 2182, b.g.g. tel. 2069. Voer de tweede keer heeft een grote groep Texelaars van 6-31 jaar, me rendeels scholieren, zwemexamen ge daan in het bad van het bungalowpark „Slufterduin" van de heer C. C. Hand- graaf. Het examen werd een groot succes want alle candidaten slaagden met glans. In totaal werden door de heer J. v.d. Griend, diploma-consul KNZB, kring Noordholland, 63 zwem- proefdiploma's uitgereikt en 35 diplo ma's geoefend zwemmer. Zelfs bij het aanmerkelijk slechtere weer van de laatste dagen bleek het zwembad „Slufterduin" een ideaal examenbad te zijn. Het kristalheldere water van het 25 x 20 meter grote bassin had een ideale temperatuur: 20 graden Celsius, dank zij de verwarming, die sinds kort werkt en waardoor het bad een belang rijk groter deel van het jaar voor zwemonderricht kan worden gebruikt. Dat de candidaten allen slaagden is mede te danken aan het fraaie weer van de laatste tijd, waardoor de lessen in het bad zeer trouw werden bezocht (gedurende drie maanden 2 lessen per week). De kinderen deden daarnaast veel aan „zelfstudie", in zee. Trots op het resultaat van woensdag is ook de heer C. J. de Koning, die met het ge ven van de zwemcursus was belast. Van heel Texel De deelnemers waren van heel Texel afkomstig. Elk dorp was vertegenwoor digd, met uitzondering van Den Hoorn, waar niemand zich geroepen heeft ge voeld om te leren zwemmen. Het wa ren veelal de ouders, die hun spruiten stimuleerden om de lessen tot het eind te blijven volgen. Er waren er zelfs die hun kinderen elke dag brachten. De genen, die aan het zwemonderricht deelnemen hebben nl. het recht ook op andere dagen enkele uren te komen zwemmen. De leerlingen hebben daar voor aan het begin van het zwemsei- zoen een entreeprijs van 20,betaald en totaal ƒ24,aan lesgelden. Terwijl op Texel nog steeds wordt gedacht en gesproken over een zwembad te Den Burg zonder dat het er naar uitziet dat het er binnen afzienbare tijd zal komen, gaat men in Slufterduin rustig met het onderricht door, daarmee be wijzend dat met een betrekkelijk eenvoudig bad al heel wat kan worden bereikt. Bijzonder enthou siast over deze mogelijkheid om de Texelse jeugd de zwemkunst bij te brengen is de heer J. v.d. Griend, de KNZB-consul. „Een schitterend geoutilleerd bad", zegt hij. „Het is voldoende groot, de waterzuive ring en verwarming werken voor treffelijk en ook aan de kleedac commodatie mankeert niets. Het is wel heel mooi dat een dergelijk particulier bad ter beschikking van de gemeenschap staat Bijzonder jammer is het ongetwijfeld dat het niet mogelijk is gebleken in dit bad in schoolverband te zwemmen. Zo lang het bad te Den Burg niet is ge- IVEEKENDDIENST ARTSEN voor alle artsen van zaterdagochtend 8 uur tot maandagmorgen 8 uur Dokter A. VAN LOON, Den Burg, tel. (02220) 2016. Dokter BARNARD, Oosterend, tel. (02223) 234 DIERENARTSEN ingaande zaterdagmorgen 12 uur H. DE BOER, tel. (02220) 2527. GROENE KRUIS ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13 uur Zr. RIETVELD, De Cocksdorp, tel. (02222) 292. R.K. KERKDIENSTEN weekend 9 en 10 september 1967 Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag: 8.30 en 10 30 uur De Koog: zondag 10,00 en 20.00 uur Oudeschild; zondag 9 00, 19.00 uur Den Hoorn: zaterdag 19.00 uur zondag 10.30 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur zondag 8.30 uur Oosterend: zondag 10.00, 19.30 uur PROTESTANTSE KERKDIENSTEN zondag 10 september 1967 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Froentjes collecte medische zending en interna tionale hulpverlening De Cocksdorp 10 uur ds, Soesan Den Hoorn 10 uur ds. C, H van Rhijn (Apeldoorn) Inzameling medische zending De Koog 9.30 uur ds, Westerbeek v. Eertcn De Waal 11.00 uur ds. Westerbeek v. Eerten Oosteicnd 10.00 uur ds. Rozemond Oudeschild 11.00 uur ds. Oskamp GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 uur ds. Uidam 19.30 uur ds. Van Leeuwen Oostcrend 10 uur ds. Van Leeuwen 3 uur ds. Uidam GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 uur Dienst in het Gebouw voor Chr. Belangen DOOPSGEZINDE GEMEENTB Den Burg 9.30 uur ds. Koopmans Oosterend 10.45 uur ds. Koopmans realiseerd, zou men. zich met „Slufter duin" kostelijk kunnen redden. Overdekt De heer Handgraaf wil zijn bad ver volmaken. „Volgend jaar hebben we hier een overdekt bad!" zegt hij stellig. Hij weet alleen nog niet of het be staande bad zal worden overdekt of dat zij een nieuw overdekt bad erbij zal maken. De combinatie overdekking/ verwarming betekent, dat het bad dan het gehele jaar kan worden gebruikt en ca. drie maal zoveel kinderen zwem les kunnen krijgen. Het enige bezwaar is de afgelegen ligging van het bad, maar gezien het grote belang dat ermee gediend is, moet het mogelijk zijn een soort „zwemvervoer" in het leven te roepen. Tenslotte worden de Eierlandse leer lingen van de Cocksdorper kleuter school ook elke dag met een busje ge haald en gebracht „Als men werkelijk wil, kan iedere Texelse scholier op Texel leren zwemmen", zegt Hand- graaf. Zijn zoon Ronald doet dit na jaar examen voor zwemonderwijzer, zodat het bad Slufterduin volgend jaar een eigen instructeur heeft. De geslaagden Zwcmprcef: Janny Bakker, Gertje Bakker, Niek Siebenga, Joh. Siebenga, Marja van Etten, Jeanette Sohoorl, Peter Agter, Elly Vlaming, Gea Schoorl, Rob van 't Noordende, Jaap Verdoom, Rika van der Berg, Marijke Westdorp, Tineke Boon, Margriet Dros, Klazien Verseput, Cora Boekei, Jack Dekker, Rudi Boom, Hans Westdorp, Herre Oosterhaven, Coby Reuvers, Saskia van 't Noorden- de, Christa de Bloois, Jannie Eelman, Nella Witte, Greet Blok, Marja van dei- Star, Ada Kuip, Diet Wagensveld, Grieta van der Slikke, Ineke Wolse, Marjan van der Wal, Arie Koopman, Aris Ellen, Martien de Ridder, Hette Feikema, Menno van der Wal, Nico de Graaf, Peter Tromp, Gert Jan Schoorl, Edu Feenstra, Herke van der Berg, Greet de Boer, Annette de Boer, Anke Nieboer, Mads van Loon, Gerrit Wes- sels, Kees Kuip, Gert Pansier, Jaap Kuip, Joke van Beek, Annemiek Graaf, Trudy Reuvers, Hetty Reuvers, Hetty Bakker, Ireen Hopman, Betty Eenhoorn, Joke van Loon, Ina Bakker, J3urga Beukers, Marjo Kalf. Geoefend zwemmer Joke van Beek, Nicolien van Eg- mond, Hetty Reuvers, Hetty Bakker, Betty Eenhoorn, Ina Bakker, Jaap Verdoorn, Gert Pansier, Benno Bakker, Bas van Loon, Siebold de Boer, Henk Witte. Arie Rijk, Annette de Boer, Tine Sohoorl, Annemarie Schoorl, Ans de Graaf, Carla Verijzer, Saskia Blok van der Velden, Janny Hooyschuur, Greet Blok, Marjon de Graaf, Susan Sieben ga, Gert Jan Schoorl, Coby Reuvers, Saskia van 't Noordende, Christa de Bloois, Jannie Eelman, Nella Witte, Diet Wagensveld, Hette Feikema, Mar jan van der Wal, Marja van der Star, Ineke Wolse, Netty van Beek. Naar de beroemde satirische musical van Brecht en Weill werd de film „Die Drcigroschenoper" gemaakt. Vrijdag en woensdagavond kan men dit ver haal, dat bekend mag worden geacht, meemaken. De onderwereld van Lon den onder leiding van chef-bedelaar Peachum heeft het voortdurend ge munt op de betere klasse en leeft der halve in voortdurende conflictsituatie met de overheid. Behalve dan met één van zijn corrupte vertegenwoordigers: commissaris Tiger-Brown, die een spe ciale vriend is van een vooraanstaande onderwereldfiguur. Deze man verdeelt zijn tijd tussen misdaad en vrouwen, vooral de vrouwen uit het bordeel van Zeerover-Jenny. De moeilijkheden ont staan als hij er met de dochter van Peachum vandoor gaat en daardoor achter de tralies komt. (In kleuren toegang boven 18 jaar). „De spion met hel kanten broekje" is de opwindende titel van de film, die men zaterdagavond, zondagmiddag en zondagavond kan zien. Het gaat om de jonge weduwe Jennifer Nelson, die in dienst is van een ruimtelaboratorium dat bezig is met zeer geheime projec ten. Er bloeit een romance op tussen haar en haar directeur, maar de gang van zaken wordt verstoord als Jennifer de indruk wekt dat zij voor een zekere Wladimir spioneert. Uit wraak, omdat iedereen haar verdenkt, voert zij een soort spionnen-comedie op, waardoor het voor degenen, de wel in haar on schuld geloofden, moeilijk wordt. En fin, via een reeks verwikkelingen wordt duidelijk dat anderen uit zijn op de Gismo-géheimen en deze kunnen juist op tijd betrapt worden. (In kleu ren; alle leeftijden). Tenslotte, maandag- en dinsdag avond „Meisje, minderjarig meisje", de geschiedenis van een jong meisje, dat een verhouding heeft niet haar baas en, als laatstgenoemde daarvoor de ge vangenis ingaat, met de zoon van de baas Als vader weer vrijkomt weet het vroegrijpe kind niet voor wie zij moet kiezen. Ze pakt daarom haar koffertje en vertrekt. Goed zo, kind! RUZIE OP DE HAVEN OUDESCHILD Maandag kreeg een 17-jarige knecht van een uit Brui- nisse afkomstige kotter ruzie met een der opvarenden van een zandboot. De zandboot zou naast de kotter worden afgemeerd, waartegen de jongen uit Bruinisse bezwaar maakte omdat hij spoedig zou uitvaren. Toen de knaap aan boord van de zandboot sprong om de reeds gelegde kabel weer los te gooien. Bij het handgemeen dat toen ontstond viel de knecht van de zand boot overboord. Hij kon zichzelf met enkele zwemslagen in veiligheid stel len, maar diende bij de politie een aan klacht wegens mishandeling in. BUSTRIPS NAAR VASTE WAL WAREN SUCCES Per 1 september is TESO gestopt met het organiseren van bustrips naar de Alkmaarse kaasmarkt, Volendam en Marken. Voor de reisjes, die iedere vrijdag werden gehouden, bestond veel belangstelling van de zijde van de toeristen, die deze betrekkelijk goed kope mogelijkheid gretig aangrepen om wat afwisseling in hun vakantie te brengen. Overigens werden de trips vooral georganiseerd om het busbedrijf van TESO zo rendabel mogelijk te ex ploiteren. Het viel op dat ook veel Texelaars op deze wijze een reisje naar de bekende Noordhollandse beziens waardigheden hebben gemaakt. GESCHIEDENIS „KOTEX" VOL HOOGTE- EN DIEPTEPUNTEN (Vervolg van pagina 1) Mixomatose 1953 was het jaar van de mixoma tose. De hoop, dat Texel door zijn overzeese ligging van deze gevreesde konijnenziekte verschoond zou blijven, werd niet bewaarheid. De vliegen en vogels brachten de kiemen over. Vee arts De Boer hield voor de leden een lezing over de ziekte en raadde onder meer aan, niet langer het mogelijk be smette groenvoer langs de weg te zoe ken. Bovendien was inenting mogelijk. De spuitjes waren niet afdoende en bo vendien deed men de ervaring op dat de vruchtbaarheid van de dieren er onder leed. Massa's konijnen bezweken aan de ziekte. Van de konijnen van A. Bakker gingen er dertig in 14 dagen dood. Een troost was dat de dieren die de ziekte doorstonden er voortaan im muun voor waren. Rebellie In elke vereniging valt wel eens wat voor. Zo ook in Kotex, waar naar aan leiding van het „prijzenbeleid" en an dere wrijvingspunten een drietal „re bellen" uittrad en een nieuwe vereni ging „De Sportfokkers" begon. De nieuwe vereniging sloot zich aan bij de Raad van Beheer, terwijl de oude Ko tex bij de Nederlandse Konijnenfokkers Bond bleef. Het uitgetreden drietal deed enthousiast aan werving en had succes. Kotex liep terug tot 17 leden en bleef ver achter bij de sportfokkers, waarbij ook de duiven- en hoender houders waren aangesloten. Deze be treurenswaardige toestand duurde van 1956-1962. Twee verenigingen met het zelfde doel op een eiland, dat vonden de besturen van beide verenigingen tenslotte toch te gek. Na anderhalf jaar praten kwam een fusie tot stand. Beide partijen voldeden aan de volgen de vredesvoorwaarden: aansluiting bij de Raad van Beheer en handhaving van de naam Kotex. Het bestuur van de op 29 januari 1962 vernieuwde Kotex bestond uit P. v.d. Molen (voorz.), H. Snoek (vice-voorz.), M. Heijmans, uit de Sportfokkers voortge komen (secretaris-penningmeester), J. Veldkamp en J. P. Stam. Hetzelfde jaar werd een tentoonstelling ingericht. ƒ1800,ging zitten in nieuwe kooien, die waren ontworpen door J. Veld kamp. Er werd een kooienfonds in het le/ven geroepen, renteloze aandelen werden uitgegeven en na vier jaar af gelost. De leden, nu bestaande uit „zui vere sportfokkers" stroomden toe. Twee jaar geleden werd Kotex uitge breid met een vogelafdeling, die op het ogenblik 17 leden telt en aangesloten is bij de Ned. Bond van vogelliefheb bers. De afdeling wordt in het bestuur vertegenwoordigd door de heer J. C. de Bruijn uit Eierland. Geen subsidie De nu 72 leden tellende Kotex heeft nooit bij de gemeente of een andere instantie om subsidie aangeklopt. „We willen geen bedelaars zijn. Als we ons zelf niet kunnen bedruipen hebben we geen recht van bestaan", zegt de heer Heijmans. Om toch de kosten van de komende jubileumtentoonstelling (ca. ƒ3500, op te kunnen vangen, is men een grote loterij begonnen. Er zijn maar liefst 6000 loten a ƒ0,50 aangemaakt en de prijzen, die de kopers kunnen winnen en naar eigen keuze besteden, zijn in drukwekkend. De eerste prijs ter waarde van ƒ500,tweede prijs ƒ200,de derde prijs ƒ100,en een reeks kleinere prijzen. Er zijn nog lo ten verkrijgbaar. De tentoonstelling op 17, 18 en 19 november in Casino wordt een grootse manifestatie, zo verzekerden de be stuursleden ons. De voorbereidingen zijn in volle gang. Er zullen zo'n 190 konijnen worden geëxposeerd en 150 vogels, waaronder 80 duiven. Vele fir ma's hebben reeds van de mogelijkheid gebruik gemaakt ereprijzen beschik baar te stellen. Degenen, die dat niet hebben gedaan, hebben daarvoor nog de gelegenheid. Secretariaat: Bemhard- laan 3. Vijf keurmeesters zullen aan het begin van de tentoonstelling in ac tie zijn om uit te maken welke waar deringen de inzendingen krijgen. Bij zonder ingenomen is men met de fraaie zilveren beker, die de gemeente Teexl nu reeds beschikbaar heeft gesteld voor het beste konijn van de tentoon stelling. U ontvangt als hulpstukken: 1) brede zuigborstel, 2) kleine zuigmond, 3) splcetzuigmond, 4) smalle zuigborstel 5) brede zuigmond en 6) extra blaas- mondstuk dat op achterzijde kan worden vastgezet. Vergelijkbare winkelwaarde f 170.- waarvan f 52.-in PMC-clieques. Bestel nummer F-385 Zoals gebruikelijk bij de PMC ontvangt u in Nederland de premie franco huis, 1 jaar volledige garantie. Ook na afloop van deze garantieperiode staat de gespecialiseerde PMC-service steeds voor u klaar Vraag kleurenfoldcr wel alle inlichtingen in de AH-winkel Een der grootste stofzuigerfabrieken in Europa leverde aan de Preinie* van» de* Maand Club het nieuwste model: Progress Super 550. Een ware aanwinst voor de PMC-collectie. Progress construeert zelf zijn motoren.Voorhet PMC-model werd een van de krachtigste gekozen :de supermotor van 550 watt (vanzelfsprekend storingsvrij voor radio en TV). Zo'n 550 watt motor met zo'n grote zuigcapaciteit betekent een belangrijk extra! Zuigkracht wordt geheel geconcentreerd op zuig mond, zodat het lichtste stof en het fijnste zand diep uit het dikste tapijt wordt weggezogen. De bijzonder flexibele slang is aan de binnenzijde vol komen glad, zodat lucht wervelingen de zuigkracht niet kunnen verminderen. Nieuw is de bovenwaarts gerichte afvoer, die weg blazen van nog op te zuigen stof voorkomt. De stofzuiger rolt op drie wieltjes, neemt dus elke hindernis zoals drempels. Het 5 meter lange snoer wordt met een paar slagen om het huis gewikkeld. De Progress Super 550 kan op de achterkant staan of aan de haak worden op gehangen. Papie ren stofzak wordt gemakkelijk ver wisseld, zelfs zonder stof aan te raken of te zien. Hygiënisch! Bij dc stofzuiger ontvangt u gratis 10 papieren zakken. Het handige, fraai uitgevoerde slcemodel (dat ook op een traptrede blijft staan!) heeft kunststof kappen en buizen van gepolijst dus mooiblijvend metaal. Aan de slang bevindt zich een zuigkracht- regelaar: heel handig bij zuigen van gladde vloeren, hoogpolig tapijt enz.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 3