Cjroen '/jwartsfjéxels in het harL, Geboortecijfer op Texel laagste sinds 25 jaar S.V.O. WAS OP BEZOEK BIJ ROT-WEISSIN HAGEN MEUBELS uit geheel EUROPA n In afgelopen jaar: Zeer geslaagde sportou tmoeti n g lil Gevolg van sexuele hervorming? UIVu, stoelen Moerbeek's Meubelhuis Texel lAG 3 OKTOBER 1967 81e JAARGANG No. 8105 rEXELSEWCOURANT kei re N.V. v/h Lange veld De Root) 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 [arry de Graaf, Keesomlaan 43, Den sl. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 KOLENDAMPVERGIFTIGING schilder H. Kulik uit Den Burg, donderdagochtend in bewusteloze itand op bed werd aangetroffen is slachtoffer van kolendampvergif- ng. Dit bleek uit het onderzoek in ziekenhuis van Den Helder. Toen heer Kulik donderdagochtend om elf nog niet °P zijn werk was schenen, namen collega's een kijkje :ijn woning aan de Schoonoordsin- Omdat zijn vrouw in het zieken- lag, woonde de schilder daar al- De kolendamp was afkomstig van kachel die de heer Kulik zich tevoren had aangeschaft. In vrij itige toestand werd het slachtoffer r Den Helder vervoerd. Zij toestand inds gisteren iets verbeterd. ZELLIGE AVOND IN DEN HOORN (EN HOORN Zaterdagavond 7 ober wordt in het Dorpshuis „De ldhoorn" een gezellige feestavond ouden, nadat het (verbouwde) pshuis 's middags om drie uur offi- ;1 is heropend. Aan de avond wordt r verschillende verenigingen mee- erkt. Een eigen bandje zal voor ismuziek zorgen speciaal afgestemd de ouderen. Ieder is welkom; aan- \a 20.00 uur. MT3 y Srl.too I.1.M bullen .«••Iweerdrf^h*!4 »eo d« redebll* RAADHUIS (III) leachte heer Van der Vlis, lezing van uw ingezonden stuk de Texelaar van 26 september geeft lergeteikënde de indruk dat u de k heeft horen luiden maar niet weet ar de klepel hangt. U bent, net als velen die de Texelse Courant lezen buiten Texel wonen meelevend, ar dat betekent niet dat u met alle standen op de hoogte bent. Ik be- jfel zelfs of u weet dat wij op vrij- 15 september een onderhoud had met loco-burgemeester, wethouder istra, directeur gemeentewerken en secretaris, bij welke gelegenheid wij schillende vragen hebben gesteld naam van diverse organisaties.. Om- wij daar weinig bevredigd van te- kwamen is er 's avonds met een ntigtal afgevaardigden vergaderd, arbij besloten werd een verzoek- rift aan de raad te sturen en dit >r de voorzitter van de betrokken enigingen te laten tekenen. Het rijven was niet bedoeld om de bouw het raadhuis tegen te gaan maar de Groeneplaats weer te ontruimen brief werd niet ondertekend door lagers" zoals u schrijft dat ook in tterdam gebeurde, maar door ver- enwoordigers van 16 bedrijfsvereni- igen die practisch heel Texel omvat- i. Zij waren niet blij, zoals u met het neentebestuur blij is, maar betreur- het dat het hart van Den Burg t toerisme) in beslag werd genomen, bt u in enige plaats in Nederland t meegemaakt dat een zo groot stuk rein en straat aan het openbaar ver- ntii dB 1.75 t kon worden onttrokken terwille onfi nieuwbouw En dat terwijl er al n zeer groot terrein (park) achter te bouwen geheel ligt, voor de z.g. :naderde" onderaannemers. Waren vragen ongegrond Heeft u of der raadsleden (want die zonder niet uit) antwoord gegeven op de igen Weten zij het Wel weten wij er maandag voor de raadsvergade- ig een vergadering van B. en W. met ictievoorzitters (raadhuiscommiss- is geweest. M.i. werden daar de ids geadviseerde (weet u door wie adviseerd beslissingen bekrachtigd, dat er soms de reden van, dat als t over gewichtige zaken gaat, de ïdsleden geen werkelijk indringende agen stellen. Na het voorlezen van verzoek van de Fa. Agter om de ns te krijgen voor elektro-aanleg een js te noemen en na de 'behandeling' i het verzoek van 15 organisaties, :d niemand z'n mond open. De be- ising was in feite al gevallen in de rgadering van B. en W. en raadhuis- nmissie de vorige dag. Over de 'estie 'Sonja' werd wel langdurig ge- •cusseerd. Maar nu vergis ik mij. De er Westdorp (raadhuiscommissie) a'k nog „Wij hebben ons niet gerea- eerd enz., enz.". Dat zei locojburge- fester Daalder ook al in het onder- ud dat Dros, Breeuwer en mijn per- Dn met hem hadden op vrijdag 15 Pt. Daalder zei: „zich niet voldoende gevolgen der gunning gerealiseerd hebben". Dat zijn tenminste eerlijke »orden! Maar als u, meheer v.d. Vlis, rijft„Het is onjuist en de bevol ig onwaardig thans op het eenmaal nomen besluit terug te komen", geeft dan eens het antwoord op de kern- aag van onze brief Waar, wanneer door wie werd het besluit genomen: schikbaar stellen van Groeneplaats or de aannemer? Daarop en op de dere vragen hebben wij geen ant- iord gehad. Meneer Van der Vlis, er n op Texel vele klokken geluid op wijze zoals in deze affaire. Vertelt ons nu eens waar de 'klepel hangt. „De Ark", 26 september 1967, Voor het Algemeen Texelse Belang J. Agter sr. Sedert 1965 staat de daling van het geboortcijfer in het centrum van de belangstelling. Het C.B.S. maakte in 1965 een bevolkingsprognose voor het jaar 1980, die uit kwam op 15,3 mil joen inwoners, ot wel een vermeerde ring met 25f.o.v. I januari 1965. In dat zelfde jaar 1965 daalde evenwel het aantal geboorten van 20,7 tot 19,9 per 1000 inwoners. Deze daling zette zich voort in 1966 tot 19,2 per 1000 in woners. Bij nader onderzoek van het C.B.S. bleek dat de daling van de huwelijks vruchtbaarheid (aantal geborenen per 1000 gehuwde vrouwen in de vrucht bare leeftijdsklassen) in 1965 een alge meen verschijnsel is geweest. De daling deed zich voor onder gehuwde vrou wen van alle leeftijdsgroepen beneden 50 jaar zowel t.a.v. eerst- als later ge borenen. De daling strekte zich boven dien uit tot alle godsdienstige groepe ringen en alle delen van het land. Op grond hiervan heeft het C.B.S. nieuwe berekeningen opgezet omtrent de bevolkingsgroei tot 1980. Deze kwa men uit op 14,4 miljoen of 900.000 zie len minder dan aanvankelijk werd be cijferd. Regionale consequenties De door het C.B.S. gesignaleerde af remming van de toeneming van de be volking heeft uiteraard consequenties voor de spreiding van de bevolking. Het is bekend dat men zich in het noorden van het land zorgen maakt of het inwonertal nu wel zo sterk zal toe nemen als men tot voor kort verwacht te. In'dit betrekkelijk dun bevolkte ge deelte van ons land hoopte men op een toestroming uit het westen van ^iet land omdat aldaar binnenkort geen ruimte meer zou zijn. De bekende psycholoog-socialoog dr. J. Luning Prak wees er inmiddels op dat de 3 noordelijke provincies die an derhalf miljoen zielen die zij zouden moeten opvangen wel nooit zullen zien verschijnen. En zal in 1980 Westfries land kunnen hopen op 300.000 inwo ners Het dalende geboortecijfer doet alom vraagtekens zetten. Texel Of een dalend geboortecijfer voor Texel consequenties van enige beteke nis zal hebben is nog zeer de vraag. Eerst moet nog blijken of hier het aan tal geboorten daalt op een schaal zoals elders in den lande. Hier volgen de geboortecijfers (aantal geborenen per 1000 inwoners) van Texel en van Ne derland gedurende de laatste 8 jaren. Texel Nederland aantal per duizend per duizend 1959 246 23,5 21,4 1960 229 21,4 20,8 1961 233 21,7 21,3 1962 218 20,2 20,9 1963 230 21,2 20,9 1964 226 20,8 20,7 1965 243 22,2 19,9 1966 209 19,0 19,2 Het jaar 1966 geeft met 209 geboor- eten (109 jongens en 100 meisjes) of 19,0 per 1000 inwoners het laagste cij fer van de 25 jaar te zien. Is dit zoveel geringer aantal dan in voorgaande ja ren te danken aan een toevallige om standigheid of is dit een duidelijke aan wijzing dat de geboortedaling ook op Texel onder invloed van sexuele voor lichting en sexuele hervorming op gang is gekomen In de reeks van cijfers lijkt het er thans veeleer op dat 1959 met 23,2 en 1965 met 22,2 geboorten per 1000 in woners meer een uitzondering naar bo ven vormen dan 1966 met 19,0 naar be neden. Het cijfer voor 1967 kan daar volgend jaar misschien een antwoord op 'geven. Wij moeten tot 1941 teruggaan om een jaar te vinden waarin 209 of min der geboorten plaats hadden. In 1941 waren het er 158, in 1942, 225. Nadien is tot en met 1965 het aantal steeds hoger dan 218 geweest. Met 19,0 geboorten per 1000 inwo ners heeft Texel in 1966 het niveau bereikt van de jaren 1920 - 1940. De geboortecijfers bedroegen toen 1921 - 1925 19,7 1926 - 1930 18,9 1931 - 1935 19,6 1936 - 1940 19,1 De daling van het geboortecijfer in 1966 kunnen we ook nog op een andere wijze omschrijven. In 1966 werd één klas van 34 leerlingen minder geboren dan in 1965 Zo erg is het natuurlijk ook weer niet. De daling deed zich bij alle gezindten voor. Er komt dus niet één klas minder, maar alle eerste klas sen gaan straks iets minder leerlingen tellen. 1967 Dat de daling van het geboortecijfer zich ook in 1967 nog voortzet blijkt uit de cijfers van het gehele land, ont- maandschrift van het leend aan C.B.S. het 1965 1966 1967 januari 19,2 18,9 18,1 februari 20,5 19,7 19,7 maart 20,8 20,5 19,7 april 21,4 20,9 20,5 Alleen de maand februari 1967 ver toonde een zelfde cijfer als 12 maanden eerder. In het eerste kwartaal van dit jaar werden in ons land 1100 baby's minder geboren dan in het eerste kwartaal van 1966; 1900 minder dan in 1965 en 3700 minder dan in 1964. Verwachting. Het is moeilijk te zeggen hoe het ge boortecijfer zich in de komende jaren gaat gedragen. Voorshands lijkt een verdere daling niet uitgesloten. België heeft een geboortecijfer van 16, West-Duitsland 18, Frankrijk 18, Engeland 19, U.S.A. 18. In al deze landen is er sedert 1960 sprake van een duidelijke daling. Voor Nederland wordt een daling tot 16 door sommige bevolkingsdeskundi gen niet uitgesloten. De komende jaren zullen het leren. Voor het Texelse geboortecijfer zul len wij over een jaar opnieuw uw aan dacht vragen. FLESSENTREKKER GEGREPEN HAZERSWOUDE De 25-jarige W. uit Vlaardingen, die zich deze zomer in De Koog en in verschillende plaatsen elders in het land aan flessentrekkerij had schuldig gemaakt is zaterdag in Hazerswoude gegrepen. Zoals bekend had de man in het strandhotel „Prinses Juliana" met vrienden gedineerd en had voor geruime tijd een kamer be steld. Hij had zich onder valse naam laten inschrijven en verteld een zee vaartscholier te zijn, die de komende maanden op Texel wilde studeren. De zelfde dag verdween de man spoorloos, zonder de rekening te hebben betaald. De nacht bracht hij door in hotel „Opduin" waar hij zich onder de naam Hartog liet inschrijven en ook een on betaalde rekening achterliet. Zijn identiteit kon door de Texelse politie spoedig worden achterhaald. In „Op- duin" informeerde nl. iemand naar de intussen verdwenen W. en de hotel directie vermoedde dat dit wel eens „Hartog" kon zijn. Van de Vlaardingse politie kreeg men toen een foto en aan de hand daarvan bevestigde het hotel personeel dit vermoeden. W. staat bij de politie niet goed bekend. O.a. maak te hij zich schuldig aan verduistering van een auto. Omdat W. een zwervend bestaan leidt, kon hij eerst nu worden aangehouden. Donderdag zal hij wor den verhoord. MEUBELHANDEL Den Burg Tel.2572 „We kunnen hen misschien een zelfde ontvangst op Texel bereiden, maar ver beteren kunnen we het nooit!" Zaterdagavond werd in een lokali teit oen ontmoetingsbijeenkomst ge houden. Tijdens het officiële gedeelte kregen spelers, bestuur en reserves speldjes van SVO en de wethouder voor sportzaken van de gemeente Ha gen overhandigde aan de heer Burger een gedenkbord met het clubembleem van Rot-Weiss. Daarop werd een broodmaaltijd gebruikt, die gevolgd werd door een uitbundig feest, dat tot half drie in de nacht duurde. Met de laatste boot kwam het Oosterender gezelschap zondagavond weer op Texel aan. „Rot-Weiss" zal met Pasen met twee elftallen een tegenbezoek brengen aan Oosterend. OOSTEREND „Dit moeten meer verenigingen doen. Op deze manier be vordert de sport de verbroedering van de volken", zegt de heer KI. Burger, voorzitter van de sportvereniging Oos terend. Hij doelt daarbij op het uitwis- selingsbezoek dat SVO in het afgelo pen weekend bracht aan de vereniging „Rot-Weiss" te Hagen. Het contact met deze club, een personeelsvereniging van het Walter Hütteconcern, kwam vorige zomer tot stand, toen de voor zitter Willy Gcrke in Oosterend lo geerde. De ontmoeting werd met Duitse gründlichkeit georganiseerd. Een vijf tal leden van de vereniging kwam er speciaal voor naar Oosterend over om alles door te praten. Geen wonder dus dat het zaterdag en zondag allemaal op rolletjes liep en dat de Oostercnders aan de reis de beste herinneringen be waren. Zaterdagochtend reisden twee Oos terender elftallen met een supporters- aanhang, die voornamelijk uit echtge notes en verloofdes bestond (totaal 48 personen) met de eerste boot naar de vaste wal. Per TESO toermgcar werd de reis naar Hagen gemaakt. Om half een 's middags werd het gezelschap daar hartelijk verwelkomd door het bestuur van Rot-Weiss en vrijwel on middellijk daarop trad het tweede elf tal van Oosterend in het veld om het op te nemen tegen een elftal van Rot- Weiss, dat aan haar gewaagd werd geacht. Verloren De strijd, die onze lezers in het vol gend nummer door een ooggetuige uit voerig beschreven kunnen zien, eindig de in een 42 overwinning voor de Duitsers. Ook het eerste elftal van Oosterend moest zich de mindere van de Duitsers tonen: 52. Er werd ge speeld in een voor deze gelegenheid speciaal afgehuurd stadion, op een grasveld. Dat laatste is in Duitsland iets bijzonders. Alleen de topclubs spe len op gras, de andere doen het met een gruisoppervlakte. De Duitse spe lers klaagden na afloop dan ook over vermoeidheid; ze waren de verende grasmat die als een vriendelijk gebaar jegens de bezoekers bedoeld was, niet gewend. Op het voetbalveld werden tussen beide clubs vaantjes uitgewis seld. Over de wijze waarop de Oosteren- ders in hun Duitse pleeggezinnen wer den ontvangen, is men zonder uitzon dering enthousiast. Voorzitter Burger: MODELVLIEGTUIG VERMIST Sinds vorige week zondag wordt een modelvliegtuigje van de Gooise Model bouw Club vermist. Het kostbare ra dio-gestuurde model was 's middags om kwart voor zes opgelaten op het vliegveld Texel. Kort daarop deed zich een defekt voor in de radiobesturing, waardoor het vliegtuigje niet meer op de draadloze signalen reageerde en in westelijke richting verdween. Gezien de beperkte brandstofvoorraad kan het niet verder gekomen zijn dan de dui nen en het moet dus ergens in de Muy of de Slufter zijn neergestort. Diverse personen hebben vergeefs naar het toestel gezocht. Zaterdag j.l. kwam men er nog eens speciaal voor naar Texel over, maar het speuren is tot dusver vergeefs geweest.De eigenaar, de heer J. G. Heimig uit Bussum, hoopt echter dat het model, waaraan zeer veel geld en tijd is besteed, vroeg of laat door wandelaars zal worden aangetroffen. Zijn adres: Langeheul 492, telefoon (02159) 32928. BRANDMELDING Bij brand altijd bellen (02220) 2066. Dit geldt voor alle donpen, zowel over dag als 's nachts. Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nedcrl. Middcnstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. 4- 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Bij H. de Lugt op „Padang" PLOEGWEDSTRIJD OP 7 OKTOBER De Vereniging van cud-leerlingen van de lagere Landbouwschool Texel organiseert op zaterdag 7 oktober de jaarlijkse ploegwedstrijd om het kam pioenschap van Texel. De wedstrijd zal werden gehouden op een terrein bij de hoeve „Padang" van de heer H. de Lugt in Eierland, aanvang half twee 's middags. Het is zaak dat de deelnemers zich zo spoedig mogelijk opgeven, in ieder geval vóór 6 Oktober. Gaarne met ver melding van de categorie waarin men wil uitkomen: rondgaande of wentel- ploegen. Als er voldoende belangstel ling voor is wil de vereniging deze keer ook een wedstrijd houden voor ploegers die ouder zijn dan 35 jaar. Zowel jonge als "oude" deelnemers kunnen zich opgeven bij de heer C. P. Laan, Kogerstraat 21, Den Burg, tele foon (02220) 2126 of bij de heer C. Vlaming, „De Bol", Oosterend, telefoon (02223) 252. Er zijn weer vele prijzen te verdie nen, beschikbaar gesteld door de Texelse smeden en andere zaken en in stellingen op agrarisch gebied. De wisselbeker is in bezit van de heer Joh. Vin'ke die hem in 1966 ook veroverde. Hij mag de beker houden als hij deze keer weer wint. FANCY FAIR TEN BATE VAN „ONS HUIS" DEN HOORN In „Ons Huis" te Den Hoorn worden op 3 en 4 novem ber verkoopmiddagen en fancy fair gehouden ten bate van de verbouwing. De organisatie is in handen van de gezamenlijke hervormde vrouwenver enigingen. Ieder, die voor de fancy- fair wat wil schenken, kan dit laten weten of bezorgen bij een der volgende dames: A. Vlaming-Troost in de P.H. Polder en A. Zwanenburg-Troost in Den Hoorn. JAN STRIJBOS TE DE WAAL DE WAAL Op vrijdagavond 22 december zal de heer J. P. Strijbos in het Waalder dorpshuis zijn film „De Waddeneilanders". Houdt deze avond nu reeds vrij INTERESSANTE AVOND OVER GEORGIË EIERLAND Op uitnodiging van de afdeling De Cocksdorp-Eierland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen vertelde mevrouw C. C. Boon-Verberg uit De Cocksdorp donderdagavond in het vliegveldhotel over Georgië. Deze Sow jet-republiek is het vaderland van de deelnemers aan de bloedige opstand van april 1945 op Texel. Mevrouw Boon-Verberg was een dergenen, die destijds nauw met de opstandelingen in contact stond, maar een der weinigen, die ook nadien met de gerepatriëerde overlevenden relaties bleef onderhou den. Toch ging haar praatje niet in de eerste plaats over de Georgiërs met be- trëkking tot de opstand, maar over het leven van de Georgische mens in de hedendaagse Sowjet-Unie. Mevrouw Boon heeft geruime tijd bij haar Geor gische vrienden gelogeerd en kon dus veel vertellen over hun huiselijk leven, dat in vele opzichten verschilt van het onze. Duidelijk werd in ieder geval dat Georgië bepaald geen achterlijk gebied is. Men leeft er welvarend, er wordt hard gestudeerd en de cultuur bloeit er welig. Wat dat laatste betreft: Geor- giers zijn vooral muzikaal, hetgeen mevrouw Boon demonstreerde door en kele platen met Georgische volksmu ziek te draaien. Aan de avond werd ook bijgedragen door de heer P. van Heerwaarden, die tijdens een autoreis door de Sowjet-Unie ook in Georgië is geweest en daar vele schitterende dia's maakte, waardoor een uitstekend beeld van het land kon worden gegeven. Dit alles had plaats na de pauze. Daarvoor bracht mej. Hetty Reuvers verslag uit van een drieweekse uitwis- selingsreis naar Engeland. Ook van het reisje, dat de leden maakten, werd ver slag uitgebracht: mevrouw Siebenga vertoonde er een filmpje van. Hedenmiddag hebben de Plattelands vrouwen van De Cocksdorp-Eierland de vuurtoren beklommen. Men had daar voor speciale toestemming verkregen van het Loodswezen. De eerstvolgende bijeenkomst wordt op 25 oktober in hotel „De Hoop" te De Cocksdorp gehouden. Mej. Bos uit Amsterdam zal dan spreken over het zg. Open Bejaardenwerk. bij Europa Meubel Tel. 2246 - Den Burg Op uw verzoek wordt u gehaald en thuisgebracht

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1