,5% MEUBELHUIS TEXEL BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER „Eens komt het geluk" WW 'rT „SPAAR ACHTER AF" Feuilleton JAARVERSLAG VETERINAIR HYGIËNISCHE DIENST De gemeente Texel schafte vorig jaar het invoerkeurloon af, dat ver schuldigd was bij het invoeren van levend vee op Texel. Dit keurloon was destijds ingesteld om de Texelse vee stapel tegen ongewenste besmettin gen, vooral tbc en abortus bang, te beschermen. Gedurende een aantal jaren bestond dank zij het werk van de heer E. Noor dijk een duide lijke voorsprong op Texel v.w.b. de dierziektenbestrijding in vergelijking met het vasteland. Deze verschillen waren in de loop der jaren echter ge nivelleerd, zodat de noodzaak van deze heffing en de eraan verbonden controle niet meer bestond, terwijl de controle door de intensievere bootver binding moeilijk uitvoerbaar was ge worden. Aldus de aanvang van het jaarverslag van de Vétérinair-Hygië- nische Dienst dat onlangs werd uitge bracht. Het verslag maakt voorts melding van de nieuwe schuur, die bij het ge bouw van de Dienst, aan de Hallerweg is verrezen. De voor de bewerking en opslag van huiden gebruikte schuur was namelijk bouwvallig geworden; bo vendien moest deze verdwijnen in ver band met de aanleg van de nieuwe Hallerweg. In verband met de door het PWN aangekondigde aanzienlijke tariefsver hoging werd een eigen pompinstallatie gebouwd, waarop de grootste water- verbruikende machines (darmen was- en spoelmachine, waterstraalcondensor voor destructieketel) werden aange sloten. Aan keurlonen werd in 1966 een be drag van ƒ23.096,50 ontvangen. Er werd vorig jaar 95.737 kg. varkens vlees ingevoerd, 735 kg. kalfsvlees, 11.789 kg. rundvlees, 583 kg. paarde- vlees en 3471 kg. aan andere vlees soorten. Vleeskeuring Het aantal particuliere vleeswinkels en slachtplaatsen 'bleef in 1966 gelijk, nl. resp. 12 en 7 Aan slagers, kruide niers, cafetaria's, campings en hotels werden 628 controlebezoeken afgelegd. Daarbij werden wegens bederf afge keurd: 15 kg. varkensvlees, 38 kg. rundvlees en 57 kg. vleeswaren. Er werden vier mondelinge waarschuwin gen gegeven; er werden geen processen verbaal opgemaakt. Uit de maandsta ten van de vleeskeuringsdienst blijkt o m. dat over de vrij bank werden ver kocht 21 runderen, 6 kalveren, 3 nuch tere kalveren, 2 paarden, 3 varkens, 61 schapen en 11 lammeren. Ter sterilisa tie werden 18 runderen verzonden, 2 schapen en een varken. Destructor Voor de destructor werden in 1966 4037 kadavers aangevoerd, waaronder 2810 lammeren, 633 schapen, 362 nuch tere kalveren, 33 runderen, 30 varkens, 60 honden en 41 katten. Het gezamen lijk gewicht van deze dode dieren be droeg ruim 6 ton. Verder werden 15 ton afgekeurde organen en slachtafval aangevoerd, waarvan een gedeelte in Schagen moest worden verwerkt in verband met het repareren van de destructieketel. Gedurende het verslagjaar werd op 14 Texelse bedrijven rotkreupel vast gesteld. Op geen der 110 bezochte be drijven werd runderhorzel aangetrof fen en evenmin werd ergens abortus bang vastgesteld. De lebmaaginhoud van 37 verworpen rundervruchten werd naar de gezondheidsdienst voor dieren te Schagen gezonden voor onderzoek, in alle gevallen met negatief resultaat. ZON, MAAN EN HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 3 okt. 8.27 en 21 08; 4 okt. 9.16 en 21.52; 5 okt. 9.58 en 22.28; 6 okt. 10.30 en 22.56; 7 okt. 11 01 en 23.24. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Tel. 2246 - Den Burg EUROPA MEUBEL FEN KOMPLIMENT VOOR UW INTERIEUR Voor Plattelandsvrouwen Texel DE HEER A. VAN MOOK SPRAK OVER „DE JEUGD, NU EN IN DE TOEKOMST' De afdeling Texel van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen kwam voor het eerst dit seizoen bijeen in de Landbouwschool. De heer A. van Mook uit Haarlem zorgde voor een interes sante avond door een lezing te houden over „Jong zijn, nu en in de toekomst". De spreker toonde de grote verande ringen door drie tieners te schetsen: meisjes uit 1900, 1930 en heden. Aan de hand van diverse voorbeelden toon de hij aan hoeveel veranderingen er zijn geweest in dit tijdsbestek. Vroeger was er zekerheid, in 1930 een bepaalde richtlijn en tegenwoordig is er op aller lei gebied onzekerheid, vooral op gods dienstig en politiek terrein. Ook het gezag heeft een andere betekenis ge kregen; het is verminderd, zowel thuis als op school en op straat. De tegen woordige houding jegens de politie is wel illustratief. De jeugd van nu is het produkt van de voorafgaande periodes en dus mede door de ouders zo ge vormd, aldus de heer Van Mook, die daarom clementie vroeg voor de ma nier van leven en reageren van de te genwoordige tieners. De commercie van deze zaak, een zaak van de ouderen dus, richt haar reclame bewust op de tieners. De advertenties van fabrieken en kantoren die werkkrachten zoeken, beloven gouden bergen hetgeen bleek uit een bloemlezing van dergelijke aanbiedingen. De reclame is echter vaak van dien aard dat de onzekerheid erdoor in de hand wordt gewerkt. Toch beleeft de tiener van vandaag een boeiende en interessante tijd. De ko mende yijf of tien jaar zal nog veel te beleven zijn. Eén der problemen is dat men de toenemende vrije tijd goed moet leren besteden, hetgeen overigens ook voor de ouderen geldt. De heer Van Mook, die veel met jeugd van al lerlei leeftijden en scholen te maken heeft, zei aan het slot van zijn boeien de lezing, dat hij hoopte dat uit de on zekerheid van vandaag een beter be grip voor elkaar op godsdienstig en maatschappelijk gebied zal groeien. OPENINGSTIJDEN OPENBARE BIBLIOTHEEK De openingstijden zijn Maandag: 10.00 tot 12.00 uur; Woensdag: 19 30 tot 21.30 uur; Vrijdag: 14 30 tot 15.30 uur en 19.30 tot 21.30 uur. Jeugd: woensdag van 14.30 tot 17.30 uur en vrijdag van 15.30 tot 17.30 u. Donderdag: van 12.00 tot 13.30 uur (niet tijdens de schoolvakanties) en 15.30 tot 17.30 uur. -±OG\ <T/ C OPYRIGHT STUDIO A VAN 106. Toen brigadier Piet in de gaten kreeg >vat er nu zo onverwachts ge beurde, was hij al te laat. De lijf wachten besprongen en overmanden hem binnen enkele tellen. Barroesjaan- se lijfwachten zijn immers sterke, ge spierde kerels, die in groepjes optre den. En daar begin je op je eentje niet veel tegen Nu was de beurt dus weer aan W. I. Omskomsk. Grijnzend stond deze op en hij sprak slechts drie woorden. „Naar de kweikamer", zei hij. Brigadier Piet huiverde bij het horen van deze dreigende woorden, want hij wist heel goed, dat de Barroesjanen daar pijnlijke grapjes met hun tegen standers uithaalden. „Tóch zeg ik niks besloot hij dapper, hoewel hij zich angstig afvroeg of 'hij wel tegen Wasilew en zijn handlangers opkon. De kwelkamer bleek namelijk een ver trek te zijn, dat goed voorzien was van allerlei vreemde apparatuur, dat in ons brave landje alleen nog maar te vin den in in de Gevangenpoort te Den Haag en daar een toeristenattractie van de eerste rang vormt. Het duurde dus niet lang of de brigges zat stevig vast gebonden in een zetel van hout en ijzer en snijdende riemen. De volks commissaris stond grijnzend voor hem en zei: „Dat gestolen spoeltje haal ik direct wel uit je binnenzak. Maar eerst gaan we een paar leuke spelletjes doen. Ginds slijpen ze al een Ka'kausisch sa beltje en ze zijn zelfs bezig een fraai tangetje te verhitten. Laat meneer je tangetje eens even zien, Iwan!" „Graag", grinnikte Iwan en hij be woog de bek van het tangetje even voor het gezicht van brigadier Piet op en neer. Het ding was roodgloeiend. Een brandende hitte sloeg er af. Het had er dus van alles van, dat er nu afschuwelijke dingen zouden gaan ge beuren AANWINSTEN OPENBARE BIBLIOTHEEK TEXEL Romans G. Aachen, Als het leven danst; F. 'Ayeir, De man in de spiegel; D. Barnes, Nachtwoud, B. Behan, Gistend bloed; G. Bomans, Op de keper be schouwd; W. Corsari, De bittere wijn; I van Dullemen, Een hand vol vonken; M. Duras, Om half elf op een zomer avond; H. Eisenreich, Min of meer liefdesverhalen; N. Fun'ke-Bordewijk, Sneeuw; M. van Goeree, Voerman Sas; J. de Hartog, Herinneringen van een bramzijgertje; H. Hartung, Wir Wun- derkinder; U. Johnson, Het derde boek over Achim; A. H. Lehman, Het paar- derdorp; M. Minco, Een leeg huis; W. Moes, Dorpsvertellingen; G. J. Ooms- Vinckers, Een schorpioen voor een ei; J. Prins, Ab moet brommen; M. K. Ravvlings, Als een vreemdeling op aar de; E. M. Remarque, Van het westelijk front geen nieuws; K. van het Reve, Twee minuten stilte; R. Steenbuch, Ook ik wil graag leven; J. Steinbeck, Het beloofde land; F. Timmermans, De pa stoor uit de bloeyende wijngaerdt; A. de Vries, Hilde; L. Vroman, Tineke; O Wilde, Het portret van Dorian Gray; C. Willock, De grote jager; H. Wolf gang, Prima-donna. Studieboeken A. Bernatzky, Elseviers tuinboek; J. van den Besselaar, Brazilië; De bewe ging van vijftig; L. D. Brongersma en G. .F. Venema, Het witte hart van Nieuw-Guinea; T. K. Derry en T. I. Williams, Triomftocht van de techniek; J. van Diggelen, Zelf sterren kijken; J. Enlhoven, Het stekenboek voor crea tief naaldwerk; W. H. W. van Eijkern, Als wij een huis mochten kiezen; J. Fabricius-Moller; Het samenzijn van man en vrouw; M. Fischer, Weerzien van Moskou; Chr. Geissler, Het derde rijk; B. van Gelder, Zoekers naar waarheid; R. Gerlach, Hoe dieren spe len; E. H. Gombrich, Kunst en illusie; M. van Gijn en J. H. Eilander, Gids voor Tunesië; M. Gijsen, Zelfportret; T. Heyerdahl, De Kon-Tiki expeditie; Ph. H. Hith, De Arabische wereld; R. Hochhuth, De plaatsbekleder; H. Holt- hausen, Spreekuur in de keuken; B. C. Jelles, Het 'grote handwerkboek; J. W. Kessens en B. G. Gauffin, Gids voor Zweden; L de Klerk, Beginnende vol wassenheid; H. C. Kool, De fabelwe reld; P. Maaskant, Flitsende ijzers, B. Mark, Strijd en ondergang van het get to in Warschau; Th. Muller Alfeld, Tochten in Duitsland ten noorden van de Main; Tochten in Duitsland ten zui den van de Main;Tochten in Italië, Si cilië en Sardinië; Tochten in Spanje en Portugal; Tochten in Zwitserland en de Franse Alpen; De natuur rondom c— H. J. Neuman, Konrad Adenauer; P. Pet, Ontdek Griekenland; W. van vesteyn, De wording van het commu nisme in Nederland; J. H. E. Reeskam, Reizen en pleisteren; G. Sigaux, Ge schiedenis van het toerisme; M. Tak, Onder de bomen van het plein; H. Taf Ier, Slank worden en zonder moeite blijven; J. Toland, De slag om Europa 1945; K. Toxopeus, Vliegende storm, W. Tuchman, De trotse toren; A. Tully, Berlijn in vlammen; Van steken en stof; De verlichte eeuw (Parool-Life serie); V. Vernon, Een allerbeminne lijkst dametje; Volkskunst der lage landen; G-. J. Wanneé, Kookboek vai de Amsterdamse huishoudschool; J. F. Werumeus Buning, Maria Lecina, Jeugdstudieboeken M. Bouhuys, Alle vogels vliegen; ft dag van Bethlehem; E. Glonnegger, Speel je mee?; J. Grimm en W. Grimm Sprookjes; V. V. Hagen, De kleinzoon van de medicijnman; M. Hesper-Sint Nog eventjes, Klaas Vaak; J. Joseph Over waterskiën gesproken; R. E. Poo! Een hand vol Poolse aarde; Sprookjt uit 1001 nacht; A. Winkler-Vonk, Om nibus voor de jeugd. REIZENDE BIBLIOTHEEK DE COCKSDORP Vanaf a.s. zaterdag 7 oktober zija beide bibliotheken weer geopend van half 4 tot 4 uur, in de kerkekamer de Herv. kerk. :cl Vrijdag 6 oktober Den Burg. Dorpshuis. 8 uur Fotoclub De Kit kendief. hi m h( DAMCLUB TEXEL Het damseizoen is weer van start, de jaarverslagen bleek dat de Damclui Texel een kerngezonde verenigin zelfs financieel. Hoewel nog niet alle oude getrou wen op de eerste clubavond aanwezi* !nj waren, werd er al weer fel gestreden Ook waren er en'kele nieuwe leden Voor meerdere nieuwelingen zijn plaatsingsmogelijkheden onbeperkt. Ieder is welkom. De uitslagen P. Bakelaar-C. Meedendorp J. Hooijberg-J. v. Heerwaarden J. Virike-C. v. d. Werve P. Bruijn-C. Groenhof W. Bakker-Jo Schoo P. W. Kooi-S. Ros C. Vinke-G. Dros J. Bosch-H. Datema et it ac mi k sd SC. el 1 n ml Mensen met wensen sluiten 'n persoonlijke lening bij de NMB NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar ook zich thuis voelt! 225 vestigingen In Nederlond door Henk van Heeswijk 35. Hier, als je me niet gelooft, herken je dit nog?" En de man stroopte zijn mouw van z'n rechterarm op en ver toonde een getatoueerd scheepje op z'n onderarm. „Aris, je was er zelf bij, dat ik dit dingetje op m'n arm liet te kenen. Je hebt er precies eender op jou arm". Er was een lange pauze voordat Aris antwoorden kon. Hij was op een stoel neergevallen en zag van de arm naar het gezicht en van het gezicht naar de arm van de man tegenover hem Er was geen twijfel mogelijk. Daar zat Jan Aagten, waarvan iedereen aange nomen had, dat hij was verdronken, in levende lijve voor hem. „Maar....", hervatte Aris het ge sprek, toen hij van zijn schrik en ver bazing enigszins was bekomen, „waar om ben je niet eerder teruggekomen?" „Dat is een hele geschiedenis, maar ik zal het jou in bet kort vertellen, Aris, want jij weet zo'n beetje van ons af. Maar wat anders, je bent toch niet getrouwd met.Nel?" Aris schudde ontkennend het hoofd. „Nee, dat niet, maar. De man weerde af. „Straks. Laat ik eerst vertellen. Je weet, dat ik op een woensdagmiddag met m'n kinderen een eindje ging varen om wat vis te van gen. Het was stil weer en daarom voer ik wat verder van huis, dan gewoon lijk, hoewel dat niet verantwoord was, omdat het bootje maar klein was. Zo doende kwam ik dicht aan de kust van Den Helder, toen er plotseling een bui kwam opzetten. Ik was zo verdiept in het vissen, dat ik er heel geen erg in had en toen ik het opmerkte, was het al te laat om naar Texel terug te keren. Ik besloot zo mogelijk naar het Huisduiner strand te roeien, maar de bui was er al voor ik er erg in had. We zaten tussen Huis duinen en Onrust en op een gegeven moment kwam er zo'n rukwind, mis schien is het wel een hoos geweest, zo dat we, voor ik er wat aan kon doen, omsloegen. M'n beide kinderen verdwe nen meteen in de diepte en God weet, dat ik ze nog heb nagedoken, maar ik kon ze niet meer bereiken. Diohtbij was een boei, waarheen ik zwom en er, geheel uitgeput opkroop. Ik moet bepaald verdoofd of half bewus teloos geweest zijn, want ik weet niet meer (precies, wat er toen gebeurd is, maar toen ik weer tot m'n positieven kwam, was het al donker geworden. Ik was toen vrij dicht bij de wal, hoe wel altijd nog een driehonderd meter, maar het weer was inmiddels weer op geklaard en ik besloot naar de wal te zwemmen, wat ik dan ook deed. Onge merkt kroop ik aan de kant en liep naar een café, waar ik m'n kleren heb gedroogd. Ik vertelde daar, dat ik door de onbekendheid ter plaatse in het wa ter was gevallen en dat nam men aan. Zoiets komt in Den Helder wel meer voor. Toen het sluitingstijd was, ver trok ik, zonder te weten waarheen. Ik ben die nacht naar Huisduinen ge lopen, waar ik de gehele naoht aan het strand heb gezeten. Mijn beide kinde ren waren verdronken, wat zou Nel zeggen, als ik weer kwam? Het was immers mijn schuld, want Nel was er altijd tegen, dat de kinderen met nie meegingen, als ik ging vissen en ik had ze dan ook nog nooit meegenomen, tot juist op deze ongeluksdag. Ik durfde haar niet meer onder de ogen te ko men. Daarbij kwam nog, dat ons hu welijk niet gelukkig was. Wij leefden naast elkaar, waren voor de wet man en vrouw, maar in werkelijkheid al lang niet meer. We pasten niet bij el kaar; ons huwelijk was een vergissing. En de volgende dag, toen ik doelloos en nog zonder tot besluit te zijn geko men, in Huisduinen was blijven hangen en 's avonds in de krant las, dat er een roeibootje was omgeslagen en een man en twee kinderen waren verdronken, wist ik meteen, wat ik doen moest. Ik zou niet meer teruggaan naar Texel, maar wegblijven. Ik had de dood van m'n twee kinderen op m'n geweten en ik durfde niet meer onder de ogen van m'n vrouw te komen. Daarom ver dween ik, voor goed. Dan was ze vrij en zou ze verder een onbezorgd leven kunnen leiden, want ik had geld en huizen. Ik ging weer naar Rotterdam, wist daar aan scheepspapieren te komen en monsterde onder een andere naam aan. Vier jaren heb ik gevaren. Eergisteren ben ik weer in Rotterdam teruggeko men, maar het verlangen naar Texel werd me te machtig. Ik wilde weten, wat er van m'n vrouw geworden was. Ik heb mijn baard laten groeien, omdat ik niet wil, dat ze me dadelijk herkent. Maar ik vrees, dat het een slechte ver momming is, want je herkende me toch Zo nu weet je zo ongeveer alles. Maar vertel jij me, Aris, waar is m'n vrouw? Is ze.... hier?" Langzaam schudde Aris ontkennend het hoofd. „Nee, ruim een jaar geleden heb ik deze zaak gekocht. Ik had ge noeg van de visserij en een paar centen overgespaard. Maar Nel.... tja, hoe zal ik dat zeggen „Ik begrijp het al. Ze is natuurlijk hertrouwd?" Aris knikte stom. De ander zuchtte, trommelde wat met z'n vingers op tafel en stond op. „Ik had dat kunnen be grijpen. Ze was jong, knap enhad natuurlijk deze zaak en aardig wat centen". „Ze is niet om haar geld getrouwd. Haar man beschouwde dat aanvanke lijk zelfs als een hinderpaal". Er was even een zwijgen tussen bei de mannen. Toen liep de vreemdeling naar het raam en tuurde naar buiten. Hij voerde een stille strijd met zich zelf, maar de mens won het tenslotte, en hij draaide zich om en vroeg: „Zijn ze gelukkig, Aris?" „Zoals weinig mensen ooit in hun leven kunnen zijn. Ze wonen in Den Burg, waar hij een smederij heeft. En kele maanden geleden is hun een zoon geboren". Weer was er een langdurig zwijgen tussen beiden. „Het zou verschrikkelijk zijn om dit geluk te brekenzei Aris zacht. „Dat zou het zeker", antwoordde Aagten met een brok in zijn keel. „Ik weet wat je met deze woorden bedoelt, Aris. Maak je geen zorgen, ik zal haar leven niet nogmaalsTranen ver stikten z'n stem. Z'n gemoed was vol. :ha Rauw sneed de stoomfluit van boot door de stilte van de voorjaar aan avond. De laatste boot stond op h punt Texel te verlaten. Aan boord, de reling stond Aagten en drukte hand van Aris, die hem had weggs bracht. „Op mij kun je rekenen", 'zei de laa' ste zacht, toen de trossen werden la gemaakt. „Van mij zullen ze nimm wat te weten komen". „En ik ga weer varen", antwoordt de man op de vertrekkende boot. ,,D is voor allen het beste. Misschien, mi schien schenkt het leven mij ook n. eens dat grote geluk, dat ik eenma; onwetende, vergooide. Toen de boot reeds zover van eiland was verwijderd, dat in de oi komende avondsohemering nog va; de contouren er van te zien ware stond daar op het achterdek een eei zame man meit een donkere, zwar baard te turen naar het brokje lan waar hij geboren was, waar hij leefd had, dat hij lief had en dat nu weer moest verlaten, omdat zijn genwoordigheid het geluk van andere zou kunnen verstoren En op zijn baard druppelden warn tranen. Maar het waren niet alle tranen van verdriet, ook van blij schap, omdat hij wist, dat Nel het gr< geluk gevonden had, wat hij haar hl onthouden, 't Geluk, dat zij verdiern Enkele minuten laten stapte hi' a wal, een nieuwe toekomst tegemoet. EINDE. id( lan Dl >ge De 1JZC Lhol eer u nr

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 4