Cjrocn <2wartsJexeU in het harL ,'n Regering die beknibbelt op ontwikkelingshulp moet het heel zuur worden gemaakt" i slaapkamers! BABYSITTERS UTRECHTSE JEUGDBENDE BEGON ACTIVITEITEN OP TEXEL Wij vragen uw aandacht 'Fyxasrs lerst in De Cocksdorp vapelaan J. v Schie wordt pastoor te Den Burg Ds. Joh. Hoekstra sprak in Cultureel Centrum Tien knapen achter slot en grendel .xiöOR Utyu, t stalen Moerbeek's SDAG 17 OKTOBER 1967 81e JAARGANG No. 8209 rEXELSEWCOURANT Igare N.V. v/h Langeveld De Rooö $tbus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 volgende week woensdag, donderdag en vrijdag diverse uitvoeringen in 9tof en plastic Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. -f- 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm, OOSTEREND WEER PRESENT IN 1968? OOSTEREND De dorpscommissie osterend gaat momenteel na cf het logelijk is in de zomer van het vol- end jaar te Oostcrend een groot feest organiseren onder het motto „Oos- ■rend weer present". Zoals men zich al herinneren, werden de eerder ge- ouden feesten (in 1959 en 1963) een groot succes. Blijkens de aandrang, ie nu op de dorpscommissie wordt itgeoefend, vinden vele Oosterenders, at het huidige feestloze tijdperk nu tg genoeg heeft geduurd. Om na te aan of deze stemming algemeen is, ordt zaterdagavond a.s. om acht uur i het Gebouw voor Christelijke Belan- en een bijeenkomst gehouden, waar ien van elk gezin uit Oosterend of ijk O tenminste een vertegenwoordi- er hoopt te kimncn begroeten. De dorpscommissie zal nagaan of op ledewerking kan worden gerekend en zal worden gewezen op de financiële msekwenties van de feestplannen. Ai> e stemming positief is, wil men trach- ?n nog dezelfde avond een feestcomité vormen. De heer Joh. C. Roeper, oorzitter van de dorpscommissie en •vens de grote organisator van de ;rder gehouden feesten, zei ons zelf og geen enkel plan te hebben. „Het loet van de bevolking komen. We ouden ons aanbevolen voor ideeën" ersoonlijk koestert de heer Roeper de oop, dat de feesten, als ze doorgaan, unenvallen met de ingebruikneming an het te bouwen dorpshuis te Oos- rend. De kans dat het dorpshuis op jd gereed komt is echter niet bijster root. Het wachten is nog op de be- odigde subsidie. Kapelaan J. G. J. van Schie, nu nog erkzaam in de parochie „Onze Lieve rouw van zeven smarten" te Haarlem oord, is door de bisschop benoemd tot astoor te De Cocksdorp. Hij volgt astoor P. Th. Brinkman op die, zoals ekend, is benoemd te Burgerbrug, aar hij vrijdag 27 oktober zal worden eïnstalleerd. De nieuwe pastoor zal echts korte tijd in De Cocksdorp erkzaam zijn, want het is de bedoe- ng dat hij in het komend voorjaar tot astoor van de Sint Joannes de Doper- aroehie te Den Burg zal worden bc- oemd. Hij wordt dus opvolger van pastoor P. G. Persoon (67), die met emeri- at gaat. Voor hem is aan de Beatrix- lan te Den Burg een woning in aan- ouw. Pastoor Persoon zal dan 19 jaar 1 Den Burg werkzaam zijn geweest. Kapelaan J. G. J. van Schie werd 1 1924 te Leiden geboren als zoon van en melknandelaar. Na zijn studie erd hij tot kapelaan benoemd in het loordhollandse Spanbroek. Korte tijd iter vertrok hij naar de Posthoorn- arochie te Amsterdam (waar hij ge- 1 lime tijd samenwerkte met kapelaan i ollerman). Na twaalf jaar verwisselde ij deze standplaats met Haarlem- loord, waar hij nu sinds drie jaar erkzaam is. Kapelaan van Schie heeft ooral naam gemaakt als organisator n zijn overplaatsing naar Texel, waar e organisatie van de R.K. zielzorg op grijpende wijze wordt gewijzigd, eeft waarschijnlijk daarmee te maken. Woensdagavond 25 oktober bestaat hotel „De Hoop" te De Cocksdorp elegenheid om afscheid te nemen van astoor Brinkman. WIELRIJDER VRIJ ERNSTIG GEWOND Maandagochtend omstreeks negen ur deed zich op de Beatrixlaan nabij Ie RHBS fe Den Burg een botsing voor ussen de 15-jarige wielrijder G. A. an Beek uit Den Burg en de brom- ietser Kees Welboren uit Den Hoorn, leiden kwamen uit tegengestelde rich- ing. Ze zagen elkaar, maar een hunner 'eek naar de verkeerde kant uit zodat ten frontale botsing volgde. De jonge 'ielrijder kwam zo ongelukkig te val- en, dat hij vrij ernstige verwondingen an het gezicht opliep, alsmede een Hoek. Hij werd per ambulance naar ijn woning vervoerd Kees Welboren 'leef ongedeerd. Blijkbaar zijn nog weinig Texelaars bereid om gezamenlijk over de grote internationale vraagstukken van deze tijd te discussiëren. De belangstelling voor de vredesavond die vrijdag on der auspiciën van de Raad van Ker ken op Texel in het Cultureel Centrum werd gehouden, was tenminste niet bijster groot. Kapelaan Bollerman, die de bijeenkomst opende, tilde daar echter niet zwaar aan. Hij noemde de ca. tachtig aanwezigen mogelijke frontstrijders, die, mede door deze avond geïnspireerd, hun ideeën over ontwikkelingswerk, oorlog en vrede wel zouden uitdragen. Het zag er ech ter niet naar uit dat de toehoorders geïnspireerd zouden raken, want de spreker voor deze avond, ds. Joh. M. Hoekstra (secretaris voor de Raad van de Zending te Oegstgeest) was aan vankelijk voor weinigen boeiend. Men verwachtte een duidelijk antwoord op de knellende vraag hoe de welvaren de mens van het westen zijn minder bedeelde broeder in Afrika, Azië en Zuid-Amerika op de meest effektieve wijze kan helpen. Dat recept bleef voorlopig achterv/ege. In plaats daar van een door weinigen begrepen voor dracht over de huidige noodtoestand, vol oratorische vragen, bijbelteksten en nogal vaag aandoende formule ringen. Van een man, die jarenlang als zendeling midden in het ontwikke lingswerk heeft gezeten, had men praktischer taal verwacht. Gelukkig kwam die praktische taal toch in over vloed, na de pauze bij de beantwoor ding van de vragen. Een greep uit de gestelde vragen: „Hoe kan men aan de oplossing van het probleem van de arme landen bij dragen. Door geld te geven, door op een bepaalde politieke partij ie stem men, of door naar het land zelf te gaan om er te werken? Wat moeten we doen in de praktijk?", vroeg de heer Ran. De heer Haarsma vroeg zich echter af of de Christelijke kerken wel oprecht vrede willen. Hij vond dat de zaak ra dicaal, in de wortel, moest worden aangepakt en noemde het een goed begin als eerst het militairisme zou worden uitgeroeid. Waarom is het mi litarisme niet veel eerder door de kerken afgewezen? De heer Van Groe nigen noemde het betoog van de heer Hoekstra vaag, De door een der predi kanten in een overdenking in de Texelse Courant aan de hand gedane radicale adviezen hadden hem meer aangesproken. „We moeten de moed hebben om een regering, die te weinig aan ontwikkelingshulp doet, naar huis te sturen". De heer Blanken had uit het betoog van de heer Hoekstra be grepen, dat wat buitenkerkelijken met betrekking tot het ontwikkelingspro bleem doen, tot niets leidt. Omdat hij buitenkerkelijk is, vond hij dat nogal ontmoedigend. Hij stelde voor de zaak nuchter te bekijken. Het is tegenwoor dig eenvoudig om de gehele aarde te vernietigen, .daarvan moet ieder door drongen zijn. We moeten samen vrede maken en welk uitgangspunt men daarbij hanteert is onbelangrijk. Zo lang tweederde van de wereldbevol king het moet doen met een vijfde van het kapitaal, terwijl het Westen vier vijfde consumeert, blijft levensgevaar lijke conflictstof bestaan. Veel mislukkingen Ds_ Hoekstra vertelde dat reeds veel wordt gedaan aan ontwikkelingswerk, maar het merendeel ervan is nog tot mislukken gedoemd door onkunde en wanorganisatie. De ontwikkelingslan den staan voor een zeer zware taak. Ze moeten hun economie op peil brengen, vaak honderden elkaar vijandiggezinde stammen bijeen zien te houden en het aan de grenzen opnemen tegen agres sieve buurstaten. Wie ontwikkelings werk doet in de verwachting dat bij na korte tijd de voldoening van het re sultaat kan smaken, komt bedrogen uit. De onderontwikkelde mens koes tert veelal wantrouwen, allerlei voor oordelen en voor westerlingen onbe grijpelijke angsten. Als voorbeeld noemde ds. Hoekstra de bestrijding van de zg. rivierblindheid in Afrika. Deze ziekte wordt veroorzaakt door een parasiet, die de mensen binnenkrijgen met het rivierwater dat zij drinken. Als het water eerst door een witte zak doek wordt gegoten, heeft men nooit last. Dit werd dus gedemonstreerd, maar de hoop dat de zestien betrbkken dorpen, die al jaren door de gevreesde aandoening werden geteisterd, fiu braaf het water zouden blijven filteren, bleek ij del. Niemand gebruikte de zakdoek, want het water zou door die witte doek op mysterieuze wijze wor den beïnvloed, zodat men het niet meer zou kunnen drinken zonder be toverd te worden. Om een dergelijke leden blijven ook de ploegen die men geeft om de landbouw te mechaniseren ongebruikt staan. De grond mag niet rr.et ijzer worden „bedaan". De mensen, die men een andere levenswijze tracht bij te brengen, maken een „cultuur schok" door. Soms lukt het hen op praktische en moderne wijze te laten werken en gaat het lange tijd goed Maar als ze toch eens in de knel ko men, reageren ze weer op de oucle wijze. Stuur mensen Begrippen als eerlijkheid, zakelijk heid e.d. hebben voor de onderontwik kelde mens 6oms een heel andere be tekenis. Christenen hebben de taak bij die langdurige aanpassingsshock de helpende hand te bieden, aldus ds. Hoekstra. De beste vorm van ontwik kelingswerk is het sturen van mensen. „Stuur ons mensen. De beste die er zijn en die een stootje kunnen verdragen". Ds. Hoekstra wilde geen advies ge ven om op een bepaalde partij te stemmen, maar vond dat een regering, die probeert te beknibbelen op ontwik kelingshulp het bijzonder zuur ge maakt moet worden. „Want zo'n rege ring weet niet wat er in de wereld te koop is. Over de noodzaak van ontwik kelingshulp is geen discussie mogelijk, het moet Het uitroeien van het militarisme zag spreker niet als een middel om vrede te bereiken. „Ik zou de politie ook niet willen afschaffen". Hij ver wachtte dat het militarisme uit zich zelf zal verdwijnen wanneer de menta liteit van de mensen is veranderd. Herhaaldelijk benadrukte ds. Hoekstra de ernst van het ontwikkelingspro bleem, waarmee de vrede zo nauw sa menhangt. „Terwijl Europa zich be kreunt over loonsverhoging, werkloos heid, oudedagsvoorzieningen, vakantie besteding, verpaupert 2/3 van de we reld". De spreker ging uitvoerig in op de noodzaak dat de mentaliteit van de Westerse mens moet veranderen. Vol gens hem zou ieder voor zich een stu die moeten maken van bepaalde ont wikkelingslanden, alleen om te weten waar de moeilijkheden zitten. Ouders moeten hun kinderen opvoeden in ge voeligheid voor andersmans noden in de wereld. Een deel van ieders tijd, geld en 6tudie moet eraan worden op geofferd. Pas vanuit die veranderende mentaliteit kan het probleem worden opgelost. Als het niet gebeurt, gaat het onherroepelijk fout. De minder bedeel de zal niet in zijn toestand blijven be rusten. Opstoken Sprekende over de kansen op vrede in de wereld, kwam uiteraard ook het actuele probleem Vietnam aan de orde. Volgens de heer Blanken zouden de Christelijke kerken hier aan een op lossing kunnen bijdragen door een dui delijker houding. De geestelijke lijders zouden hun mensen moeten opstoken om de regering, die nog steeds het Amerikaanse Vietnambeleid niet wil veroordelen, weg te sturen. In het al gemeen was de heer Hoekstra het er mee eens, dat de kerkelijke leiders meer bij de regering op tafel moeten slaan. Zo zou men me't mogen dulden, dat het volgens hem zotte plan van een Volkslening voor de ontwikkelings hulp doorgang vindt. Tot de heer P. Luijkcx, die het ont wikkelingsprobleem een bijna hopeloze zaak vond, zei de spreker dat men ook niet al te pessimistisch mag zijn. Er mislukt veel, maar er worden ook be moedigende resultaten geboekt. Met de veronderstelling, dat de goedwillende mensen toch niets kunnen beginnen te gen de onvoorstelbare machten die ter zake van oorlog en vrede in het spel zijn, was de heer Hoekstra het niet eens. „Als je maar voortdurend een temperatuur van plus 1 graad in stand houdt, zal ook de grootste hoeveelheid ijs op den duur zijn gesmolten". UTRECHT Dc diefstallen van radio's, kleren, portefeuilles en foto toestellen, die zich in juli van dit jaar op ons eiland hebben voorgedaan en waaraan in het belang van het onder zoek vrijwel geen ruchtbaarheid is ge geven, blijken te zijn gepleegd door enkele tientallen Utrechtse jongens. De jeugdbende, die zij vormden, werd een dezer dagen opgerold. De Utrechtse politie heeft 22 knapen aangehouden, in leeftijd variërend van 15 tot 24 jaar. Tien van hen zijn opgesloten in huizen van bewaring en inrichtingen. De meesten zijn al eens eerder met de politic in aanraking geweest. Voor het merendeel werkten zij niet en gingen evenmin op school. Zij ontmoetten el kaar in juli op Texel waar zij met hun gezamenlijke activiteiten begonnen. In de domstad werden de contacten na afloop van de vakantie nog verste vigd. „Hoofdkwartier" was de woning van een der jongens, wiens vader is overleden en wiens moeder in het zie kenhuis lag. Acht jongens trokken bij hun vriend in en anderen, die een zwervend bestaan leidden, kwamen er regelmatig over de vloer voor het houden van feestjes en het voorberei den van nieuwe inbraken. In korte tijd was het huis herschapen in een zwij nenstal. Huis en bewoners waren com pleet vervuild, van het meubilair was weinig meer over dan een ravage en het plaatsje aohter het huis bood plaats aan een stinkende vuilnisbelt. Als de jongens gegeten hadden, zeilden ze de vuile borden door de ramen naar bui ten om niet te hoeven afwassen. De politie kwam de „club" toevallig op het spoor, toen ze in de woning ging zoeken naar een weggelopen meisje. MEUBELHANDEL Den Burg Tel. 2572 Er was net een feestje aan de gang en de jongens deden nogal zenuwachtig over enkele naar later bleek gesto lenkratten bier. Toen aangifte werd gedaan van diefstal van deze kratten, kwam de zaak aan het rollen. Het on derzoek is nog in volle gang. BEJAARDEN ZAGEN KLEUREN-TV Dat het ook op Texel mogelijk 's kleurentelevisie van uitstekende kwa liteit te ontvangen, hebben donderdag avond de bewoners van het C. E Gollards Rustoord te Den Burg met eigen ogen kunnen constateren. De fa. Jan Agter had voor die gelegenheid een toestel neergezet in de nieuwe re creatiezaal van het gëbouw. De belang stelling was groot; vrijwel geen der Gollards-bejaarden heeft het techni sche wonder gemist. Vroeg in de avond werd eerst een kleurenaflevering van de serie „Luipaard op schoot" betteken en enkele uren later een kleurenshow van Russische makelij. Vooral het laatstgenoemde programmadeel reken de af met het sprookje dat de tv- kleuren de werkelijkheid niet voldoen de benaderen. De kleurweergave was perfekt. De demonstraties, die de ver schillende Texelse handelaren in de afgelopen weken hebben georgani seerd, hebben hun effekt niet gemist. Reeds zijn de eerste kleurenontvangers verkocht. VRIJDAGAVOND VERTONING SCHAPENFILM Vrijdagavond zal in hotel „De Linde - boom-Texel" te Den Burg de onlangs gereedgekomende film over het Texel se schaap worden vertoond. Dit zal ge beuren tijdens de najaarsvergadering van de Vereniging voor Vrienden van het Paard. Men kon over de film be schikken dank zij de bemiddeling van het adviserend bestuurslid van de Paardensportvereniging, de heer Bies heuvel, die levens secretaris is van het Centraal Bureau voor de Schapenfok kerij. Naast de verenigingsleden zijn ook andere serieus belangstellenden vrijdagavond welkom. ONGELUKKIGE VAL DE KOOG De heer M. Warnaar uit De Koog, die maandagochtend op weg was naar zijn werk in Den Burg, kwam ongelukkig te vallen toen de band van zijn bromfiets knapte. Hij liep verwondingen op aan een Knie en moest zich onder doktersbehandeling stellen. Zijn echtgenote, die achterop zat, werd licht gewond. De brommer werd beschadigd. llU'l kwll»» lil 4» DE SOCIALE VERZEKERING VAN DE KOTTERVISSERS Aan ondergetekende werd toegezon den een nummer van Uw courant van 6/10 '67, met het interview met P. C. Vlaming. Genoemde Vlaming kennen wij ook zeer goed. Hij is vele jaren onze geachte penningmeester van de Ned. Vissersbond geweest en wij ach ten hem als oud-visser en bekende vriend zeer hoog. Toch wou ondergete kende, als het mag, dit artikel enigs zins aanvullen. Ondergetekende is 76 en eveneens een halve eeuw visser geweest, heeft de ontwikkeling van de zeilvisserij naar motor enz. ook meegemaakt en vaak in de „Visserijwereld" en andere bladen daarover geschreven, hetgeen de Texelse vrienden zeer wel weten. Op Texel zijn onze collega-vissers ons op Urk altijd iets voor geweest, ook bij de motorisering. Toen onze botters werden omgebouwd, begonnen wij met 20 - 26 pk. De blazer TX 33 kreeg meteen 35 p.k. Toen wij begon nen met 50, begonnen de Texelaars al met honderd p.k. Ook wat de resulta ten van de Noordzeevisserij betreft, waren ze meestal beter af, mede in verband met de gunstiger ligging van Texel voor de Noordzeevisserij. „Er is niet aan te ontkomen", zegt vriend Vlaming doelende op de ont wikkeling vanaf 1 juli, waarin zware lasten worden gelegd op een vrij be drijf, dat de vrijheid van werken en handelen nodig heeft als een vis het water. Vriend Vlaming laat te weinig, naar mijn mening, een eigen geluid horen. Hij past zich aan bij de denk wijze van de socialistische staat en de ambtenarij. Weet Vlaming wel, dat er ook in het afgelopen jaar weer 3000 ambtenaren bij zijn gekomen! En dat het tekort op de staatsbegroting nu al 2.7 miljard is? Zeer kort geleden zei een Belgische minister nog: „Dit land wordt niet geregeerd door gezond ver stand, maar door verkregen rechten". Over plichten hoort men bijna nooit iets. En daardoor gaan we via het so cialisme naar sociale bezetenheid. En dat loopt uit op steeds meer staatsbe moeiing en meer ambtenarij. Hoe is het anders te verklaren dat een groep c(er bevolking, de kleine zeevisserij, die de z.g. grote zeevisserij reeds lang heeft verdrongen van de eerste plaats, dat deze groep, die door ijver en werk- en ondernemerslust en door het dubbel aantal uren in een week te werken, deze lasten, die geen vissersbedrijf heeft kunnen dragen, worden opgelegd? De c.a.o.-eigenaars proberen, als ze van hun schip af kunnen komen, zover het kotters be treft, deze te verkopen, omdat deze c.a.o. een voortdurende bron van er gernis is en nadelig voor een bedrijf. Het is waar, wat Vlaming zegt, dat het aantal ongelukken, door overschake ling naar de bokkenvisserij, enige tijd ongerustheid verwekte. Maar de vissers zelf hebben toch meteen alles gedaan om dit te verhel pen, omdat zij zelf er het meeste di recte belang bij hadden. Bovendien weet Vlaming zelf ook wel, dat ten ge volge van een enkele storm, toen nog niemand met het bokkentuig viste, twaalf vissers in een nacht om kwa men (7/10 '54). Sociale verzekering. Wij, de vissers van Urk, hebben al tijd vooraan gestaan om de gedachte van sociale verzekering te verwezen lijken, omdat zowel de knecht als de schipper, die vaak van onderaf moest beginnen, het bij voorkomende ziekte of ongeval beiden hard nodig hadden. Maar aangepast aan het bedrijf. Reeds in 1936 hebben wij, ondergetekende was daar ook bij, een Onderlinge opge richt. Deze is voortdurend bij de le vensstandaard aangepast, maar zo, dat de lust tot werken niet verging. Deze Onderlinge betaalde bij ziekte of onge val de laatste jaren uit na drie wacht- dagen maximum ƒ118,en na drie weken ziekte of ongeval voor onbe perkte tijd, naar medisch advies ƒ145,per week. Ook de andere rege lingen waren zo, dat eigenaren en op varenden tevreden waren en liever in de Onderlinge waren, dan in de sociale wetgeving van de Staat. En de premie was per opvarende ƒ350,per jaar en er kon een reserve gevormd worden. Dat kon allemaal omdat het zonder ambtenaren, dus met geringe kosten, werd gespeeld. Deze is met 2°/o van het nettoloon van een opvarende niet te voldoen. Dus als een opvarende 10°/o ontvangt aan loon, zal het nu misschien nog geen 8% kunnen worden. En juist het hoge deelloon op de kotters met hoge be sommingen bewerkte, dat ook opvaren den zich een bedrijf konden aanschaf fen, zodat vele werven door de kleine visserij van werk zijn voorzien en ook talloos vele arbeiders door hen die 80 - 100 uur wilden werken, aan werk zijn geholpen. En nu acht ondergetekende het fi- (Zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1