Hoe langer u uw spaargeld kunt missen hoe meer rente de AMRO Bank u geeft. AMRO BANK het statussymbool mmm C.A.V. TEXEL r-IVl BOOT GEMIST1 KANS BENUT tweede blad LANDBOUW en VEETEELT FEUILLETON door Gerrit Franssen Wij vragen uw aandacht SUPER BENZINE TANKEN BIJ Sparen is goed. Maar spaart u wel goed? Eigenlijk is het logisch dat u recht hebt op meer rente naarmate u uw spaargeld langer kunt missen. En nu we het toch over uw spaargeld hebben: hoe lang staat dat alweer ergens. En krijgt u daar wel de rente voor die u toekomt? Bij de AMRO Bank geldt dat hoe langer u uw spaargeld beschikbaar stelt, hoe meer rente u krijgt. Om precies te zijn: 4%, 472%» 5%, 572% en 6% rente. Als u vandaag of morgen een AMRO-kantoor binnenloopt, zullen we u graag vertellen welke mogelijkheden dit Moderne Sparen voor u heeft. De nieuwe AMRO-spaarfolder ligt al voor u klaar. Ter overdenking. Als u bij de AMRO Bank spaart, profiteert u automatisch van de vele andere bankdiensten. Slaat u 'Het AMRO-Bankplan Voor Het Gezin' maar eens open. Een gratis boekje dat bij elk AMRO-kan toor op u ligt te wachten. AMSTERDAM - ROTTERDAM BANK TEXELSE COURANT DINSDAG 17 OKTOBER 1967 rubriek voor omiw 'S NACHTS OPSTALLEN? EEN VOORSTANDER Er wordt over de vraag of het 's nachts opstallen van melkkoeien gedu rende de hele weideperiode voordelen en nadelen geeft op dit moment duide lijk gesproken en gedacht. En dit is voor ons al reden voldoende om blij te zijn, dat we deze zaak aan de orde hebben gesteld. Hoe men hierover denkt is door en kele brieven, maar veel meer door mondelinge opmerkingen naar voren gebracht. En we hebben de indruk, dat dit nog wel even zal duren. De reacties variëren van: „Je bent gek als je deze methode toepast" tot „Er is geen betere methode!" Het is helemaal niet vreemd, dat de menin gen zover uiteenlopen. Dat is ook al het geval bij een eenvoudige zaak als het maaien van bossige weiden. In dit arti keltje willen we de mening van een voorstander, die ons zijn zienswijze schriftelijk ter kennis bracht aan U doorgeven. We laten deze man zoveel mogelijk zelf aan het woord. De argumenten van deze veehouder Deze veehouder wijst er op, dat de voordelen vooral in het begin en het eind van de weideperiode naar voren komen. Hij meent, dat iedereen daar wel van overtuigd is. Daar zijn wij nog met zo zeker van. Als eerste voordeel noemt de vee houder de rust van het vee. Letterlijk schrijft hij: „Een groot voordeel is dat de koeien zo rustig blijven. Wanneer men in het voorjaar na enige tijd 's nachts opstallen wil overgaan op het 's nachts buiten laten, dan moet dit vooral met zeer mooi weer gebeuren, anders is er grote onrust en daar heeft men geen last van als men 's nachts blijft opstallen". Zeer belangrijk vindt de redacteur van deze rubriek wat deze veehouder vervolgens opmerkt: „Een tweede voordeel is, dat het weiland veel scho ner blijft, doordat gedurende de nacht de vele dan geloosde mest niet over het land komt. Het kwantum opgeno men gras is overdag veel groter dan 's nachts, terwijl de hoeveelheid mest 's nachts groter is. Ik zal niet beweren, dat de koeien meer melk geven als men ze 's nachts op stal houdt. Wel geloof ik, dat de melkgift veel regel matiger is, daar ze nooit last hebben van een koude nacht. Ook zal men meer melk halen van hetzelfde land, omdat er minder wordt vertrapt, of liever plat gelegen. Vooral als de koeien pas een nieuwe weide hebben met iets te lang gras, kan men 's mor gens veel grote platte plekken waarne men, die later slecht worden afgevre- ten. Als ze de hele nacht op stal staan liggen ze in de wei veel minder. Ze passen zich aan en eten zo lang ze de gelegenheid hebben. Het herkauwen wacht dan wel tot de nacht. Heeft men weinig land en wil men veel vee houden, dan geeft het 's 3. HOOFDSTUK 2 De eerste bomen worden geveld Hennie Overvest betrad de kamer, die ze met haar zus deelde, haar wenk brauwen fronsend, omdat Tonia nog bij het licht van een bedlampje lag te le zen. Ze sloot de deur achter zich. „Weet je, hoe laat het al is?" Tonia keek niet eens op van haar boek. „Ik was acht jaar, toen ik al klok kijken kon. Het is kwart voor twaalf. Ik wist niet, dat je horloge stuk was". „Dat bedoel ik niet. Mijn horloge loopt goed. Je had moeten slapen". Het jongere meisje keek verveeld omhoog. „Alsjeblieft, zus, ik heb aan één moeder genoeg". „Je komt nachtrust tekort". „De nacht begint om twaalf uur, dus heb ik nog een kwartier de tijd. En ik kom toch al zoveel tekort. Dit kan er nog wel bij". Hennie plantte haar handen in de zij. „Jij bent de laatste tijd erg tegen de draad in, jongedame". Het meisje in bed boog spotlachend. „Wat een eer: jongedame. Vergis je je niet?" „Schei uit, Tonie, je sarcasme is he lemaal niet leuk". „Maar het is waar". Ze legde het boek nu voor zich neer. „Wat heb ik? Wat heeft Jaap? We mogen meedoen, omdat het tegenwoordig zo gemakke lijk gaat. Ik heb nooit vergeten, verle den jaar september, toen Ineke Brand- ster op school kwam, dat dat jong van Tjollebeerd smalend zei: „Ze stoppen tegenwoordig van alles op de HBS. Tot zelfs de dochter van een putjesschep per". En tot die categorie worden wij ook gerekend". Hennie begon zich uit te kleden. „Je bent niet lekker. Vader is kassier op de bank. Nogal een verschil met Brand- ster, die met een auto de rioolputten leegzuigt. En je noemt er nogal een op: Tjeerd Tjollebeerd. Dat zijn vader een rijk geworden kaashandelaar is? Af komst is geen verdienste". „Kan wel zijn, maar er wordt toch rekening mee gehouden. Ieder heeft zo z'n eigen kongsi. Je hoeft mij niet te geloven! Vraag het Jaap. Hij is vierde jaars, net als die Tjeerd Hobbelpeerd. „Tonie toch. „Zo wordt hij genoemd. Dat weet-ie zelf. Tjeerd ziet onze Jaap niet staan. Een poos geleden vloog Jaap hem zo wat naar de keel. Tjeerd betoogde: Kassier? Wat is dat nu? Elke sufferd, die een beetje kan rekenen, is er voor geschikt. Moet je net Jaap hebben". Hennie keek ontzet. „Daar wist ik niets van. Waarom heb je het niet eer der verteld?" „Larie, zus. We zijn niet op de lagere school, dat we alles van elkaar klikken. Heb maar geen medelijden met Jaap, die dopt zijn eigen boontjes wel". Hennie trok haar pyjamajasje aan en knoopte hem dicht. „Toch ben je on redelijk, Tonie. Pap en mam doen alles, wat maar mogelijk is, voor jullie. We moeten roeien met de riemen, waar over we beschikken. Als pap zeshon derd in de maand verdient, kan hij er geen achthonderd uitgeven. Dat kan alleen de staat". Het meisje in bed zuchtte. „Dat weet ik. Maar waar doen andere mensen het dan van? Is Smeelis, die boekhouder is aan het Warenhuis, meer dan pap? Maar hij rijdt toch in een auto. Die heeft-ie nieuw gekocht. En mevrouw Hartsman met d'r Eendje? Zie jij er zoveel aan de bel hangen om les te nemen? Ze doen het toch maar". „Ze zal ook weduwen- en wezenpen sioen hebben". „Best, dan nemen we De Vries. Ge woon schoolfrik. En niet eens zo'n beste. Maar hij rijdt in zo'n klein autootje. Die krijg je ook niet op de zegeltjes van de Spar". Hennie glimlachte. „Als je er maar genoeg hebt". nachts op stal houden zeker voordeel. Misschien heeft men bij ruim land voordeel als ze 's nachts kunnen wei den, maar ook in dit geval geef ik nog de voorkeur aan het 's nachts opstal len". Het feit, dat de mest uit de stal moet worden verwijderd, ziet deze veehou der als geen groot bezwaar. Hij rept er nl. niet over. Wel schrijft hij: „Als men 's morgens niet eerst het land be hoeft rond te gaan om de koeien op te halen is dit aangenaam en het geeft zeker tijdwinst". Een zeer goed opmerker Dat deze veehouder de ogen goed open heeft blijkt uit een aantal andere opmerkingen. Als een bezwaar van het melken op de winterstal om ze daarna 's nachts de wei weer in te sturen ziet de vee houder dit. „Ook het feit, dat de koeien de neiging hebben om bij het afstap pen van de stal mest af te scheiden, vind ik een bezwaar van het 's avonds na het melken weer van stal laten. Dit kan men verbeteren door de koeien wat langer te laten staan, maar als het een grote koppel betreft, moet deze tijd vrij lang zijn. Als ze de hele nacht op stal hebben gestaan, valt er bij het uitlaten van de koeien haast nooit iets af". Wat het bijvoeren betreft zegt deze veehouder: „Op stal heeft men steeds de gelegenheid om wat bij te voeren. Bij geil gras wat hooi en bij gebrek aan gras hooi en voer naar behoefte. Het bijvoeren in de wei geeft meestal grote onrust, terwijl men daarvan op stal nooit iets bemerkt". Wat de temperatuur in de stal be treft wordt het volgende gezegd: „Als men de deuren openlaat geeft de tem peratuur niet zoveel problemen. Soms zal het kalken van de ramen een goede remedie zijn om de directe zonne warmte buiten te houden. Vooral als de ramen op het westen zijn zal het tijdens het melken aangenamer zijn als de ramen bedekt zijn". Ook voor hen, die gewend zijn om de winterstal in de zomer alleen maar te gebruiken als plaats om te melken, geeft deze veehouder waardevolle aan wijzingen. Dat doet hij als volgt: „Wan neer men de dieren van jongsaf steeds op dezelfde plaats zet zal men veel ge makkelijker werken. Een jong dier neemt dan de plaats in van een oud dier, dat wordt afgevoerd en houdt die plaats zolang tot het wordt verkocht. Dit heeft het bezwaar, dat men nooit een mooie aflopende rij koeien heeft, terwijl de dieren met dezelfde produk- tie niet bij elkaar 6taan. Het voeren geeft iets meer arbeid. Men bereikt dan zonder enige moeite, dat de koeien steeds de eigen plaats innemen. Het is verwonderlijk hoelang een koe, die het vorige jaar op een andere plaats stond nog op die plaats terug wil komen". Rondweg kostelijk vind ik wat deze veehouder opmerkt over de vliegen: „Het probleem van de vliegen 6peelt haast geen rol meer, daar er wel zo veel middelen zijn, dat men die steeds de baas kan blijven. Gedurende veel jaren had ik een zwaluwnest in de stal. Vooral met winderig weer als er veel vliegen in de stal bleven, die als de koeien binnen kwam er op vielen, waren de zwaluwen goede helpers bij het vangen van de vliegen. Het ruwe weer was voor hen een handicap om buiten voldoende prooi te bemachti gen". Ik meen, dat ik geen woord te veel zeg, als ik beweer, dat deze vee houder een zeer goed opmerker is. Daar neem ik mijn petje voor af Tenslotte Deze veehouder is dus wel een zeer duidelijke voorstander van het 's nachts opstallen. In de komende weken zult U ook argumenten van tegenstanders, die VERLOREN VOORWERPEN Verloren te Den Burg: groene luchtmatras; 7 st. gereedschap, steeksleutels en bahco sleutel in doek gewikkeld; damesbril met don ker montuur, iets gekleurde glazen met gou den hoekjes; oorbel met kleine rode agaatjes; 1 paar suède damesschoenen maat 38; licht groen kinderjasje voor 2 jr. met rits en ca puchon; bruine herenportemonnee met rits en zijkleppen inh. 20 vaartenkaart TESO en 30,leerboekje Nederlands in plastic hoes; nikkelen sieraad van koplamp van Fiat; groene pukkel inh. o.a. zonnebril, verbandtas, flitsbeugel en fietspomp; bankbiljet van 25,zwarte portemonnee inh. 2 sleuteltjes; bruin lederen portefeuille inh. foto's en klein geld; rode Marokkaans lederen portemonnee inh. o.a. ƒ13,zwarte meisjestrui; 7-up re el a^meparasol; portemonnee inh. ƒ65, damcsregenmantcl groen plastic; rode porte feuille inh. o.a. foto's, los geld en 3 x ƒ10, zwarte lederen damesportemonnee met kope ren knipsluiting inh. ƒ12,50, groene knipkaart en naamkaartje; gouden slavenband; dames- polshorloge merk Candino, rond model, zilv. kleurig met zwart led. bandje; Alpaca indenti- teitsarmband met naam Joke; bruine porte monnee inh. ƒ45,damespolshorlogc, rond model, double, merk Marty met zwart nylon bandje; vliegtuigmodel no. GOO 55 met motor en radio. HOOG WATER* Hoog water ter rede van Oudeschild 17 okt. 8.07 en 20.11; 18 okt. 8.43 en 20.44; 19 okt. 9 11 en 21.16; 20 okt. 9.38 en 21.43; 21 okt. 10.04 en 22.11. volgende week woensdag, donderdag en vrijdag tot nu toe talrijker zijn dan de voor standers, onder de ogen krijgen. Wij blijven ons aanbevelen voor ervaringen en argumenten van voor- en tegen standers van deze methode. Haar zusje luisterde niet eens. „Een auto! Wat moeten we met een wagen? Nu wil ik jullie toch wijzer hebben. Werk en school is vlakbij. De bus rijdt langs ons huis er is geen korreltje cement van ons bij, maar daar zullen we het niet over hebben en die brengt je in het centrum en vandaar kun je alle kanten uit. Allemachtig ori gineel bedacht. En jullie hebben toch fietsen? Nouik zou me doodscha men, als ik lui van school tegenkwam op die rammelkast. Ik wou verleden jaar gaan hockeyen. Kind zoek een an dere hobby, die niet zoveel kost. Enfin, achteraf bekeken zou ik mezelf voor schut gezet hebben, als ik me aange meld had als lid. Ze bezigen ballotage en nemen alleen op, wie ze willen. Wedden, dat ze met een beleefd smoes je gezegd hadden: „Het spijt me, Tonia Overvest, maar we zitten momenteel vol. We kunnen geen nieuwe leden aannemen". Hennie klom naast haar in bed. „Hockey is inderdaad een luxe sport. Er is toch wel wat andere? Zwemmen bijvoorbeeld. En waterpolo of korf ballen!" Tonia schudde haar hoofd. „Alleen hockey vind ik leuk. Dus Tonia heeft braafjes een hobby gekozen, die weinig kost; ik lees 's avonds in bed. Ze zeg gen, dat het goed is voor je algemene ontwikkeling". „En slecht voor de nachtrust". Reso luut nam Hennie het boek weg en leg de het opzij, waarna ze over haar zus heen het licht uitknipte. „Zo, en nu slapen". In het donker vroeg de jongste: „Waar heb jij de hele avond uitgehan gen, dat je zo laat was? Of mag ik het niet weten?" „Gerust. Over veertien dagen is de bazar. We werken een paar avonden in de week om alles op tijd klaar te krijgen". „Vind je dat nu leuk?" Hennie con stateerde het ongeloof in de vraag. „Het is voor de uitbreiding van het wijkgebouw. Daar heb ik wel wat vrije tijd voor over". „Dat is ook een goedkope hobby. Hoewel, jij hoeft het om het geld niet te laten. Waarom ga jij niet hockeyen?" Hennie proestte. „Zeg.op mijn leeftijd zeker?" „Doe niet zo mal. Je bent pas 20". „Overigens, 6port trekt me nauwe lijks. Op gym was ik bepaald geen uit blinker". Tonia draaide zich om. „Nou slaap ze. Ik wil wel helpen in een stand op die bazar. Of ben ik daar nog te pril voor?" „Graag, Tonie. Ik zal het de dames vertellen. Ik zoek wel een leuke stand voor je uit". „Maar niet met babygoed of zoiets, hoor. Liever, waar ook jongens komen" „Ik houd er rekening mee. Welte rusten". De volgende morgen zei mevrouw Overvest tegen haar oudste dochter: „Wat was je toch laat, gisteravond". „We hebben wat langer gewerkt voor de bazar. Zeg, mam, kun je ook geen stand voor je rékening nemen? Tonie helpt ook. We komen nog dames tekort". „O nee, dat is toch niets voor mij? Ik kan heel niet verkopen en zou me doodverlegen voelen". Frits Overvest keek op uit zijn krant. „Waarom probeer je het niet eens, Hettie? Je isoleert je eigenlijk teveel. Waarom ben je ook geen lid van het comité geworden?" „Toe nou, lieve.daarvoor is mijn huishouden te groot. Ik kan toch zeker niet weg 's avonds? Nee, zolang de tweeling nog zo jong is. Hennie drong er niet op aan. Ik had kunnen weten, dat mam het toch niet doet. Al die dingen interesseren haar niet. Kon ik haar maar ergens warm voor maken. (Wordt vervolgd) Waalderstraat 53 Het overkomt iedereen wel eens dat hij de boot mist. De constante kwaliteit van OK super-oktaan-benzine garandeert u: soepel, snel en zuinig rijden: Op tijd aan de pomp is op tijd aan de boot! Bovendien geniet u door de Blijvend Voordeelaktie grote voordelen bij het aankopen van 175 begerenswaardige artikelen. Allicht dat u die kans benut.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 5