Groen cfwartsJ'exeh in het harL, heerH. Bakker was 40 jaar hij de Staat Echtpaar Van Groningen viert d iamanten huwelij ksj ubileum OP ONS EILAND HIER EN DAAR STORMSCHADE gebou 'de worsteltent' Russische vredesoproep per flessenpost IV Nieuw voor AMRO bank Weer bevolkingondferzoek naar T.B.C. serveert a.s. weekend mosselen JDAG 20 OKTOBER 1967 rEXELSEWCOURANT 81e JAARGANG No. 8210 liprc N.V. v/b Lange veld De RooQ ütbus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. -f- 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm Dinsdag was de heer II. C. Bakker 0 jaar bij Staatsbosbeheer als vogel- rachter-bosarbeider. 's Middags schaar- en de Texelse collega's van dc heer lakker zich rond het haardvuur van ^tharinahoevc om dit feit gezamen- ijk te vieren. Zelfs waren de lioofd- ïgenieur-directeur van Staatsbosbe- eer, Ir. I. D. Seepers, en de houtvester Overbeek, aanwezig. De heer M. lantje, bosbouwkundig hoofdambte aar en belast met de dagelijkse lei- ing van Staatsbosbeheer op Texel, envelkomde het gezelschap en toonde zich verheugd over dat alle mecle- perkers van do Staat op Texel, be- alvc drie mensen die wegens familie- mstandigheden verhinderd waren, cte dc presence gaven. Daarop bood de heer Anne Boon, oorzitter van de personeelsvereniging iet gezamenlijk geschenk aan: een raaie wandelstok met inscriptieplaatjc 'oor mevrouw Bakker had hij een oekei bloemen. Houtvester Ir. Overbeek feliciteerde iet alleen de heer Bakker met zijn ubileum, maar ook de werknemers, onlangs een huwelijksjubileum ierden: de hoer J. A. Helsloot, die 25 aar was getrouwd, en de heer J. Maas ie het 35-jarig huwelijksjubileum had lerdacht. Vriendelijke woorden richtte lij tot de heer Bakker. Hij stelde vast lat de jubilaris gedurende de afgelo- len periode de hele arbeidsontwikke- ing bij de staat had meegemaakt. Van ■e periode waarin bijl en schop de Na dc beer Bakker in bet bezit van het bedrag onder couvert te bebben gesteld, wordt me- vrouw Bakker verrast met bloemen door houtvester Ir. Overbeek. „Wij wenden ons tot de jeugd van de hele aarde. Al wonen wij ver van elkaar cn al opreken wij eikaars talen niet, toch moeten wij elkaar leren begrijpen. Want vriendschap is vrede en vrede is leven. Die vriendschap is nodig, een schone hemel met heldere zonneschijn. Want wij willen le ren en plannen maken voor de toekomst. De mensen van goede wil en de vechters voor vrede en geluk op aarde zijn wij zeer dankbaar". Aldus het briefje dat deze week in ben champagnefles aanspoelde aan het Texelse strand tussen paal 17 en Wecter- slag. De fles was voorzien van gewichtjes, waardoor deze in een bepaalde stand bleef drijven en een metalen mastje met een rood vlaggetje. Het daardoor nogal opvallende ding werd gevonden door mevrouw G. A. P. van der Vis-Kikkert van „Het Vogel huis". Het briefje was in het Russisch gesteld en werd voor ons vertaald door mevrouw Hil- len, Russin van geboorte, te Den Burg. Afzender was een groep jonge Pioniers (Russische jeugd beweging), die de boodschap had den opgesteld tijdens het Festi val voor Vrede en Vriendschap in het district Krasnojarsk. De fles is waarschijnlijk vanaf 'een schip te water gelaten. BRANDALARM OUDESCHILD Dinsdag cloegen bewoners van het Buurtje te Oude schild alarm toen zij ontdekten dat de aan het straatje staande zomerwoning van een Amsterdammer vol rook stond, terwijl ook de schoorsteen dikke rook wolken uitbraakte. De eigenaar was niet thuis. De brandweer was spr edig ter plaatse en verschafte zich via een keukenraam toegang. Toen bleek dat door de harde wind de vlam in de ke tel van de centrale verwarming was uitgeblazen. De olie bleef evenwel toestromen en verdampte in de hete ruimte waarbij zich rook en damp ontwikkelden. De brandweer had dus niets anders te doen dan de olieafvoer afsluiten, waarmee alle leed was gele den. De Amsterdamse eigenaar werd daarna op de hoogte gesteld. De Nationale 1967 heeft op opbrengst gehad was dit ƒ467,38, De opbrengst specificeren Den Burg Oostcrend Oudeschild De Koog Den Hoorn De Waal De Cocksdorp 1966 1967 162,89 202,97 73,19 131,98 59,62 63,52 66,44 51,46 45,86 64.41 26,71 32.89 32,67 44,38 enige gereedschappen waren tot heden, nu motorzagen en andere moderne hulpmiddelen tei besohikking staan. Stimulans Hij las daarop een brief voor van de Hoofdingenieur-directeur vooi Utrecht en Noordholland, waarin deze de heer Bakker feliciteerde en gewaagde van de blijheid en opgewektheid van be trokkene, waardoor hij steeds een sti mulans voor zijn collega's was ge weest. De heer Ovërbeek overhandigde een geschenk onder couvert. Tijdens een genoegelijk praatje blik te de heer Mantje daarop terug in de geschiedenis van de afgelopen 40 jaar. De heer Mantje maakte met Bakker kennis toen eerstgenoemde als volon tair op Texel kwam. Het was toen ge bruikelijk dat het s taatspers oneel zich ijverig bezig hield, met het beperken van de konijnenstand, waarbij klem e»i lichtbak de geëigende hulpmiddelen waren. En Mantje had van de gelegen heid gebruik gemaakt om zo'n konijn voor 30 cent te kopen. Spr. belichtte het grote belang van een idealistische geest onder het personeel. „We moeten vreugde beleven aan het geluk van de ander". Ambtenaar-dienaar „Een vogel wachter is een ambtenaar en een ambtenaar moet *n de eerste plaats dienaar zijn, zioh dienstbaar willen maken aan de genieenschap. Als vogelwachter is men in de gelegen heid duizenden mensen van vele na tionaliteiten iets mee te geven. Bakker heeft dit zeker gedaan". De heer Man tje had voorts waardering voor bet ieit dat Bakker vóór alles de 'vrede wilde en roerigheid en ruzie altijd wist te voorkomen. Hij hoopte dat hij zijn werk in deze geest nog lang zou kunnen voortzetten. De heer Bakker toonde zich door deze, en de andere tot hem gesproken woor den onder de indruk, maar hij meende dat de waardering ook gold voor z.ijn collega's. VOORINSCHRIJVING SLUITINGSWANDELTOCHT Op zondag 5 november zal „Het Gouden Boltje" het wandelseizoen be sluiten met een tocht over 5, 10 of 15 km. Zaterdag (morgen) kan men zich daarvoor laten inschrijven en ook nog volgende week zaterdag van 2-4 uur :s middags in hotel De Zwaan. Het in schrijfgeld voor deelnemers tot en met 15 jaar bedraagt 1,25, voor 16-jarigen en ouderen 1,75. Deelnemers, die niet van deze voorinschrijving gebruik ma ken zijn bij de start ƒ0,50 méér ver schuldigd. De wandeltocht is in en om de Den nenbossen uitgezet. De 5 km.tocht in de omgeving van Den Burg. Gebleken is dat voor laatstgenoemde tocht veel be langstelling bestaat van de zijde van ouders met kinderen. OPBRENGST NATIONALE RECLASSERINGSCOLLECTE 1967 Het oude gebouw in dc Binnenburg waarin de Texelse vestiging van de Amsterdam-Rctterdam bank is onder gebracht, zal binnenkort worden ge sloopt om plaats te maken voor een gloednieuw bankgebouw. De AMRO- bank is momentcel veel te klein be huisd en het plan voorziet dan ook in een twee verdiepingen tellend kantoor met een souterrain, waarin een nacht kluis zal worden gemaakt. Het kantoor wordt aanzienlijk dieper dan het hui dige, zodat met dc erbij geplande fiet senstalling de gehele beschikbare op pervlakte wordt beslagen. Het inmiddels goedgekeurde plan heeft de architect eenmaal moeten wij zigen, omdat de voorgevel niet harmo nieerde met de omgeving. Gerekend wordt op een bouwtijd van één jaar. In die tijd zal de bank in een elders te plaatsen noodgebouw worden onder gebracht. Uiterlijk december zal de bouw worden aanbesteed. De plannen worden al vijf jaar voor bereid. Al die tijd is het oude gebouw niet onderhouden, zodat het „zichtbaar rijp" voor de sloop is. Ook op Texel heeft de zuid-wester storm van dinsdag hier en daar schade aangericht In dc loop van de ochtend, toen windkracht 11 werd bereikt, zijn van heel wat huizen pannen afge waaid. Enkele schoorstenen begaven het. Twee televisie-antennes knapten af en aan andere antennes ontstond schade. Een gevaarlijke situatie ontstond in de Binnenburg te Den Burg toen enke le zinken platen van het dak van de Amro-bank losraakten en naar bene den kwamen. Om te voorkomen, 4a'. iemand door eventueel volgende pisten zou worden geraakt, werd een oogje in het zeil gehouden totdat een aannemer had vastgesteld dat de andere platen muurvast zaten. Lichte bouwsels hadden het zwaar te verduren. Door rukwinden werden caravans omgeblazen, o.a. op het ter rein „De Luwe Boshoek" bij De Koog. In minder goede staat verkerende rieten daken van boerderijen hadden het ook niet best. Hier en daar ont stonden gaten en de bewoners moesten vaak ingrijpen om erger te voorkomen. Het geëigende middel daarvoor bleken eggetanden te zijn, waarmee voorko men werd, dat het overige riet ook los raakte. De aan de Rommclpotswcg bij Den Hoorn staande garage van de heer G. Coevert werd vernield. Het plaatijze ren bouwsel werd om een uur of ne gen 's morgens door een rukwind uit elkaar geslagen. Met grote snelheid zeilden de platen stuk voor stuk over de weg en leverden daar groot gevaar voor liet passerende verkeer op. Onge lukken bicven gelukkig uit. Dc bronzen haan. op de kerk toren van Ocsterend kon aan het stormgeweld onvoldoende weer stand bieden. Het ding was op het laatst totaal omgebogen en ge vreesd werd dat liet naar beneden zou kemen. Om dit te beletten be klommen mannen van Gemeente werken tegen het middaguur de toren cn sjorden de haan en liet touwen vast, op niet ongevaarlijk Reclasseringscollecte Texel een totaal van ƒ591,61. In 1966 in 1965 512,71. laat zich als volgt De heer J. C. van Groningen en Jannetje van Groningen-de Visser, wo nende in Jan Dirkszoord te Den Burg, zijn maandag a.s. 60 jaar getrouwd een diamanten jubileum dus. Reden om dit heugelijke feit te vieren is er te over, want beide echtelieden zijn bijzonder vitaal en kunnen terugzien op een arbeidzaam, welbesteed leven De 83-jarige heer Van Groningen kan het naar lichaam en geest tegen heel wat jongere mensen opnemen. Ook zijn even oude echtgenote heeft niet ie klagen al merkt ze dat haar geheu gen haar de laatste tijd soms in de steek laat. De naam Van Groningen komt in de Texelse burgerlijke stand niet voor. Daar staat „Van Groenigen" en hoe dat is ontstaan kan de jubilaris ons haar fijn vertellen. Zijn vader, die oorspron kelijk uit Brabant kwam, heette we1 degelijk Van Groningen, maar toen hij zijn zoon bij de burgerlijke stand kwam aangeven, werd hij verkeerd t venstaan, waarschijnlijk door zijn Bra bantse dialect. Het werd dus Van Groenigen, maar in het dagelijks ge bruik bleef de juiste naam natuurlijk in zwang. Na de eerste wereldoorlog kwamen de Van Groningena van de Haarlem mermeer naar Texel. 36 jaar lang boerden ze op „Ceres" in de P.H. Pol der en makkelijk hebben ze het daar niet altijd gehad. Van Groningen- ,yM'n vader had altijd in de handel ge zeten en we hadden het goed. We kwa men met kinderen naar Texel en had den ƒ10.000,bij ons. Maar de grond was zout en slecht en het weer zat niet mee, waardoor we na een jaar dooi ons geld heen waren". Het boeren ging niet best, zodat met hulp van kennis sen uit de Haarlemmermeer, werd be gonnen met bloembollenteelt en dat slaagde uitstekend. Ook de kinderen Kwamen goed terecht, al zochten ze het soms ver. Zoon Adriaan zit in Califor- nië en leuk is dat zijn zoon, die ook Adriaan heet, zijn dienstplicht vervult in Berlijn, zodat hij bij het diamanten feest present is. Het zal in het Rode Kruis-gebouw een drukte van belang zijn, want de Van Groningcns hebben een nageslacht van acht kinderen, 42 kleinkinderen en 20 achterkleinkinde ren. Het echtpaar woont alweer tien jaar in Jan Dirkszoord. Vader fietst nog overal heen, tuiniert en schrijft brie ven, maar moeder houdt het liever bij haar breiwerk. onderstel met zichzelf een karweitje. De veerdienst van TESO heeft de hele dag ongestoord gefunctioneerd. De „Marsdiep" voer ir.et gevulde ballast- tanks om het slingeren zoveel mogelijk te beperken en had alle (3) motoren in geschakeld. Toch was de winddruk tegen de zijkant van het schip zo groot dat voortdurend met opvallende slagzij werd gevaren. Omdat de wind uit gunstige richting kwam en de waterstand niet bijzonder hoog was, hebben de duinen nauwe lijks geleden. Afgezien van de stuif- gaten die hier en daar zijn ontstaan. Van 6 tot en met 21 november zal op Texel weer een bevolkingsonderzoek naar tbc worden gehouden. Hoewel tuberculose ook op Texel sterk is te ruggedrongen worden toch bij elk röntgenologisch onderzcek weer geval len ontdekt. Het is daarom van het grootste belang dat iedere Texelaar aan het onderzoek deelneemt. Niet al leen in het eigen belang, maar vooral in dat van anderen, want een tbc- patiënt is zelf voortdurende besmet tingsbron, waardoor explosies van deze eens gevreesde ziekte nog altijd mogelijk zijn. Bij het vorige onderzoek, in 1965, werd slechts een enkel tbc- geval ontdekt, maar dat mag natuur lijk nooit een reden zijn om deze keer dan maar niet naar de onderzoekwagen te gaan. Zeer belangrijk is dat door het on derzoek ook andere ziekten kunnen worden ontdekt. Op Texel werden op deze wijze in 1965 maar liefst 76 ge vallen van hart- en vaatafwijkingen geconstateerd. Veel patiënten hadden daar zelf geen vermoeden van Het aantal patiënten met hart- en vaataf wijkingen neemt snel toe. Bij het on derzoek van 1963 werden eij 57 ont dekt. Ook andere afwijkingen in de borst kas worden door de fotografiscne on- derzoekapparatuur onverbiddelijk ge registreerd zodat indien nodig er in het vroegste stadium tegen kan worden opgetreden. Daarbij hoort o.a. iongkanker, die vooral voorkomt bi; rokers van sigaretten. Bij tijdige ont dekking kan veel leed worden be spaard. Bij het onderzoek zal weer de grote röntgenauto worden gebruikt die op de bekende plaatsen in de gemeente za: worden ogesteld De kosten bedragen ƒ2,per persoon. Zij die na 1 oktober 1953 zijn geboren worden niet onder zocht Op hen wordt door de schoolarts reeds voldoende controle uitgeoefend. Ontkleden is niet nodig. Per minuut kan van drie personen elk een foto worden gemaakt. Het onderzoek neemt dus maar een moment in beslag. In de Komende weken worden de oproep kaarten verzonden. Men dient ervoor te zorgen op tijd op de aangegeven plaats aanwezig te zijn en met gepast geld te betalen. Nadere mededelingen volgen. GR1EPINENTING De inenting tegen griep, voor diege nen, die zich hiervoor opgaven, zal op onderstaande tijden en plaatsen ge schieden Dinsdag 24 oktober, De Cocksdorp van 14.00 tot 14.15 uur n.m. Kikkcrtstr. 12; Woensdag 25 oktober, De Koog, van 11.00 tot 11.15 uur v.m. Brink 20; Vrijdag 27 oktober, Den Hoorn, van 13.30 tot 14.00 uur n.m. dorpsbuis; Zaterdag 28 oktober, Oostcrend, van 9.00 tot 9.15 uur v.m. Kotterstr. 24; Zaterdag 28 oktober, Oudeschild, van 10.00 tot 10.15 uur v.m. dorpsbuis; Maandag 30 oktober, Den Burg, van 13.15 tot 14.00 uur n.m. Consultatie bureau Groene Kruis; Dinsdag 31 oktober, Den Burg, van 13.15 tot 14.00 uur n.m. Consultatie bureau Groene Kruis. Voor een vlotte afwikkeling worr't men verzocht ter plaatse met gepast geld (ƒ10,te betalen. OPBRENGST P.I.T.-COLLECTL De onlangs gehouden collecte ten bate van het Protestants Interkerkelijk Thuisfront (PIT.) heeft ƒ393,60 op gebracht.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1