(from Tjvartsjexels in het harL, Schipbreukelingen enthousiast over ontvangst op Texel Ministerie besluit tot bouw van een werkhaven Met ruimte voor ijsfabriek en werf Nieuwe aanwinst^ voor kottervloot rotanmeubelen MTB zonk onder hun voeten iveg UWfa y% Moerbeek's 81e JAARGANG No. 8113 {(gare N.V. y/h Langeveld De Roofl ostbus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Ncderl. Middenstandsbank; Coöp. RaiC feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. 4- 30 ct incasso. Advert.: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. De drie schipbreukelingen, die don- erdagavond omstreeks zeven uur met en rubber reddmgvlot op het Texelse Irand aanspoelden nadat de aan hun >rgen toevertrouwde motortorpedo- oot „Vcraguast I" was gezonken, be- aren aan 't angstige avontuur één bij- onder goede herinnering: de ontvangst p Texel was voortreffelijk. Vrijwel irekt na aankomst werd het vermoei- drietal opgevangen door een der edders van de gewaarschuwde NZHRM, de heer Piet Eelman uit De Mg. Deze nam de mannen mee naar jn woning, verschafte droge kleren en irgde voor een stevige maaltijd, aarop werden ze naar hotel „De iraaf' in Den Burg vervoerd waar de acht werd doorgebracht. Dat neemt atuurlijk niet weg dat de mannen 'm inderdagmiddag op de stormachtige ce danig hebben geknepen. Donderdagavond deed de 28-jarige ipitein F. F. Spee uit Venlo ons zijn daas. De 78 BRT metende, 28 meter lange Veraguast 1" was 'n in opdracht van de undesmarine in 1955 gebouwde mo- irtorpcdoboot, die later was overge- lan naar de Scheepvaartvereniging .V.G. Deze vereniging op haar beurt ad de boot verkocht aan een particu- er in Gibraltar en een drietal Neder- inders was bereid het schip naar de ieuwe bestemming te verhalen. Naast ipitein Spee waren aan boord de 61- inge machinist F. J. Blokker en de ï-jarige ongehuwde stuurman A. ep, beiden uit Arnhem. Alle drie wa- n al geruime tijd geleden met varen «topt en een baan op de wal begon- :n. De heer Spee exploiteerde sinds fruime tijd een automatiek in Venlo. elaties maakten hen er op attent, dat in snelboot van Hamburg naar Gi- ■altar moest worden gebracht en de lannen voelden wel voor dit schnab- ïltje. Windkracht 8 Met goed weer en redelijk goede eersvooruitzichten werd woensdag- fttend om negen uur uit Hamburg ^trokken. De wind nam evenwel in acht toe tot ca. acht en er kwam «1 water over. Bij het naderen van Waddeneilanden werd het nog er- t. Hoge zeeën storten zich 'herhaal- ilijk over het kleine schip. Een ruit w de stuufhut bezweek en diverse wwerpen sloegen van het dek. In de op van donderdag werd het duidelijk 't een schuilplaats moest worden •gezocht. Besloten werd die avond de ven van Den Helder binnen te lopen, ver is het nooit gekomen, want om ie uur donderdagmiddag, toen men •g ongeveer 7 mijl van de Marinestad •rwijaerd was, begon de motor te ha ren en stond tenslotte stil. Een on- •rzoek wees uit dat zeewater in de andstoftank terecht was gekomen, 'reet liet machinist Blokker de ver- 'treinigde olie in zee lopen en tracht- de tank te vullen met de in drums n boord opgeslagen voorraad. Dit islukte. Zinken Het schip maakte steeds meer water begon gevaarlijk diep weg te zak- Pompen was onmogelijk, omdat •k de pomp van de brandstof afhan- 'bjk was. De „Veraquast" was toen n de elementen overgeleverd, Met de rde zuid-westelijke wind dreef zij el naar de kust. Via de radio kon om hulp worden gevraagd omdat batterijen door zeewater waren aan tast en er kortsluiting was ontstaan, bracht werd de aandacht te trekken ■t de loodsvlag, een spiegel en vuur- len. Een laag overkomend marine- legtuig merkte het in nood verke nde scheepje niet op. Kapitein Spee: Van links naar rechts machinist F. J. Blok ker, kapitein F. F. Spee en stuurman A. Siep. „Het is mij een raadsel hoe het mo gelijk was dat men ons niet heeft op gemerkt. Vanuit de vuurtoren van Huisduinen moeten we goed te zien zijn geweest, zoals we naar de banken dreven. We hebben drie uur lang ge tracht de aandacht te trekken". Het was een Texelse strandjutter, die om ongeveer zes uur de vuurpijlen zag en alarm sloeg. Spoedig kwamen kustwacht, reddingsdienst en politie in het geweer. De situatie aan boord van de snel boot was intussen echter zo benard geworden, dat niet langer op assistentie kon worden gewacht. Tot het laatste moment werd gewacht. Toen het schip vrij plotseling nog dieper wegzakte, sprongen de mannen in paniek in het grote vlot. Langer hadden zij niet kun nen wachten, want toen zij op de hoge zee dobberden, stak de Veraguast nog slechts met de voorsteven boven water uit. De wind kwam uit gunstige richting, zodat het vlot binnen een uur in de branding voor het Texelse strand bij paal 17 zat. De schipbreukelingen stonden nog even angst uit, want het grote, voor 24 personen bestemde vlot, dreigde in het wilde water dubbel te slaan. Het liep gelukkig goed af en een ogenblik later stapten de mannen het strand op om te zien waar te terecht gekomen waren. Toen kwamen ze Piet Eelman tegen, die ongeveer had bere kend, dat het vlot op deze plaats moest aankomen. Een warme douche, droge kleren en een maaltijd deed de mannen de schrik gauw te boven komen. Woensdag 1 november Den Burg, De Oranjeboom, Oogstdankdag L.T.B. m.m.v. TV-articstcn o.a. Dorus. Vrijdag 3 november Den Hoorn, „Ons Huis", fancy fair t.b.v. „Ons Huis" Den Burg, Dorpshuis, Fotoclub „De Kieken dief", 20.00 uur. Den Burg, De Oranjeboom, Hamondorgel- show met demonstratie door Piet Colley, be kend van de Belgische TV. Zaterdag 4 november Den Hoorn, „Ons Huis", fancy fair t.b.v. „Ons Huis". Zondag 5 november Sluitingswandeltocht van 't Gouden Boltje, 5, 10 en 15 km. Jubileumconcert en revue „EXCELSIOR" VIERT 60-JARIG BESTAAN OOSTEREND De Christelijke mu ziekvereniging „Excelsior" te Ooster end bestaat deze winter 60 jaar. Dit heuglijke feit zal op grootse wijze ge vierd worden op nog nader te bepalen data. Velen zullen zich nog de viering van het 50-jarig bestaan herinneren. ï)e heer H. Penijn had toen een revue geschreven, die vier maal een uitver kochte zaal trok. Ook deze keer heeft de heer Fenijn ziëh bereid verklaard medewerking te verlenen. De voorbe reidingen zijn al in volle gang. Verder zal het 34 man sterke korps onder lei ding van de heer A. Kuik een jubi leumconcert geven. Een moeilijkheid was öat het podium van het Gebouw v. Chr. Belangen voor het grote korps onvoldoende plaats biedt. Zou men het podium vergroten, dan zou de al te kleine zaal nog kleiner worden. Het bestuur heeft daarom een andere plaats gezocht. Besloten is het jubileumcon cert in de Gereformeerde kerk te Oos terend te geven en een week later de revue in het Gebouw voor Christelijke Belangen. Naar het schijnt wordt onder de burgerij van Oosterend gedacht aan een financiële actie om „Excelsior" ter gelegenheid van het jubileum in een nieuw uniform te kun nen steken. Een der lijken op Texel aangespoeld KATWIJKER KOTTER IN STORM VERGAAN Zcndagochtend omstreeks half tien is op het Texelse strand bij paal 13 het lijk gevonden van de 35-jarige A. Hus, een der opvarenden van de Katwijker kotter KW 37 „Orion", die in de buurt van ons eiland moet zijn vergaan. Het lijk werd ontdekt door de heer Brui ning uit Den Burg die in gezelschap van zijn zoon een strandwandeling maakte. De politic heeft het slachtoffer geborgen en liet enkele mensen van de rederij van de „Orion" overkomen voor identificatie. Om kwart over acht 's morgen was door de heer KI. Uitgeest uit Den Burg al een oranje reddingboei gevonden met het opschrift KW 37. Later op de dag werd bij De Koog nog een boei gevonden, terwijl ook een aangespoelde vismand van de kotter afkomstig moet zijn. In de nacht van vrijdag op zaterdag, om 12 uur, heeft men voor het laatst radiocontact met de KW 37 gehad. Het schip was toen in de buurt van het lichtschip Texel en op weg naar huis. De kotter is niet ingericht voor bok- kenvisserij, zodat 'het ongeluk daardoor niet kan zijn veroorzaakt. Aangenomen wordt dat de „Orion" in een grondzee terecht gekomen is en daardoor kapot geslagen. Het weer was bijzonder slecht. De Texelse politie en leden van de reddingsbrigade hebben zondag urenlang gezocht naar mogelijke over levenden en wrakstukken. Een vlieg tuig van de Marine-luchtvaartdienst heeft verkenningsvluchten boven het zeegebied ten westen van Texel en Den Helder uitgevoerd. De „Orion" had zes man aan boord. De rederij had het schip korte tijd geleden aangekocht in Engeland. SPORTVISSERSAVOND UITGESTELD De gezellige avond van de Sportvis sersclub Texel, die vrijdag zou worden gehouden, is tot nader datum uitge steld. ij „TESSEL" EN „TEXELS MUSEUM" GAAN FUSIE AAN Het orgaan van de Texelse Museum vereniging en het sinds kort verschij nende mededelingenblad „Tessel" van de Vriendenkring Texel zullen tot één blad worden samengevoegd. Onder de nieuwe naam „Texel" zal het blad een keer per half jaar uitkomen, voor het eerst in juni of juli 1968. Dit besluit is donderdagavond genomen in „Belle- vue" te Den Helder, waar bestuursle den van beide verenigingen vergader den. SIGARETTENAUTOMAAT GEPLUNDERD In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben onbekenden de sigarettenauto maat aan de gevel van de VlVO-super- markt aan de Groeneplaats openge broken. Een onbekend aantal pakjes sigaretten werd ontvreemd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Ook anderen welkom UITVOERING PANTOMIME-THEATER IN CULTUREEL CENTRUM Dinsdag 14 november om kwart over twee rs middags zal in het Cultureel Centrum te Den Burg een voorstelling door het Pantomime-theater „Carrou sel" worden gegeven, onder leiding van Rob van Reijn. Hoewel de voorstelling in de eerste plaats is bedoeld voor de schooljeugd, zijn ook andere belang stellenden welkom. Voor hen zal het balcon worden gereserveerd. Kosten ƒ1,50 per persoon. Het programma be staat uit: Maccus, Harlekinade, Maccus, Pas-de-deux, pianist en Western uitge voerd in „theaterpresentatie". De voor stelling duurt ongeveer anderhalf uur. Ook toekomstige andere schoolvoor stellingen, waarender school concerten, kullen door niet-scholieren worden be zocht, tenzij het programma duidelijk op schoolkinderen is afgestemd.. Dit is thans mogelijk, omdat het Cultureel Centrum voldoende ruimte biedt. Het gemeentebestuur heeft van het ministerie van Landbouw en Visserij, een brief ontvangen, waarin wordt meegedeeld, dat in principe is besloten tot het aanleggen van een werkhaven te Oudeschild. Dit werd hedenmiddag door loco-burgemeester J. Daalder bekend gemaakt aan het begin van de raadsvergadering De werkhaven is bestemd voor het drijvend materieel voor de dijkverhogingswerkzaamheden bij Oudeschild, maar zal dienstbaar worden gemaakt voor de visserij. Ook zal rekening worden gehouden met een ijs fabriek en scheepswerf. Vooral als tijdens de bouw met de toekomstige bestemming rekening wordi gehouden, hetgeen mag worden verwacht, betekent dit dat de vissers de toekomst wat hoopvoller tegemoet kunnen zien. Zoals bekend is de hui dige haven veel te klein geworden. In •:V" Dit is de TX 11 „Deo Volente", die voor rekening van P. C. Vlaming en Zonen te Oosterend werd gebouwd door de werf Visser te Den Helder en woensdag de officiële proefvaart heeft gemaakt. Het nieuwe schip van Vla ming is 26.20 lang en is uitgerust met een Kromhout motor van 600 pk. Na tuurlijk is de nieuwe aanwinst voor de Texelse kottervloot uitgerust met de modernste snufjes en daartoe horen ook diverse veiligheidsvoorzieningen. De TX 11 is voorzien van een por- taalmast (op de foto te zien juist voor de stuurkast) waaraan de bomen voor de bokkenvisserij bevestigd zitten. De tot dusverre zeer gevaarlijke bokken visserij is er heel wat veiliger door geworden. Het idee van de portaalmast is aan een Texelse vissersbrein ont sproten en uitgewerkt door de werf Visser te Den Helder. Verschillende Texelse kotters zijn van deze extra mast voorzien Zeer belangrijk met het oog op de veiligheid is ook de bedie- MEUBELHANOEL Den Burs Tel.2572 ning van de winch. Dit gebeurt pneu matisch vanuit de stuurkast en als er iets mis gaat, kan de zaak direct wor den ontkoppeld. Mochten er zich buiten het gezichtsveld van de stuurman moeilijkheden voordoen, dan kan de winch ook nog aan dek worden losge gooid. Aan boord zijn verder twee zich zelf opblazende reddirigvlotten, elk plaats biedend aan 6 personen. Natuur lijk ontbreken ook de brandblusappa- raten niet. In de machinekamer zijn er zelfs vijf, hetgeen in overeenstemming is met de jongste veiligheidsvoorschrif ten. Veel gerief De bemanning heeft de beschikking over enkele geriefelijk ingerichte ver trekken. Het achteronder is voorzien van 6 kooien, elk met een bijbehorende kast. Alles is met fraaie houtsoorten betimmerd, er is een vaste wastafel en zelfs vaste vloerbedekking. Het kom buis is o.a. voorzien van een gasgeiser en roesvrijstalen aanrecht. De TX 11 is verder niet alleen van de tegenwoordig vanzelfsprekende wc voorzien (nog niet zo lang geleden werd een toilet aan boord als overbodige luxe beschouwd!) maar ook van een douche. In de stuurkast is een indrukwek kende hoeveelheid elektronische appa ratuur bijeengebracht. Radio Holland installeerde een „Zeester" telefoon (zend-ontvanger), twee Philips Zephyr marifoons (een met 12 kanalen en een met 2 kanalen), een Keivin Hughes Radar (type 17), een Marconi echolood en een Robertson automatische stuur inrichting. De „I N.A." leverde de vis- detector (schrijver). De „Deo Volente" kan 19 ton brand stof en 4 ton drinkwater meenemen. Het schip is geheel centraal verwarmd. Aan boord kan voor 4000 Watt aan lampen en schijnwerpers branden (On- (Zie vervolg pagina 2) de zomer is er bovendien geen plaats voor pleziervaartuigen. Als de werk haven er komt, kan de bestaande zjg. „nieuwe" haven worden ingeruimd voor de jachten. Er is alle kans dat de werkhaven zo ruim wordt, dat de kot ters er al direct gebruik van kunnen maken Voor de havenvergroting zijn drie plannen ontworpen, waaruit nog een keus moet worden gemaakt. Van de zijde van Rijkswaterstaat Texel deelde men ons mede, dat 'het genoemde principebesluit nog niet betekent, dat men zeer binnenkort met de aanleg kan beginnen. Gehoopt wordt evenwel dat kan worden aangevangen, wanneer de dijkverhoging van Eierland gereed is. RAAD KOCHT EN VERKOCHT GROND Zoals gewoonlijk heeft de raad he denmiddag diverse aan- en verkopen van grond goedgekeurd. Aan de Coö peratieve Raiffeisenbank Texel werd voor f13.230,een 540 m.2 groot stuk bouwterrein aan de Vliestraat te Oos terend verkocht. Hier zal in de naaste toekomst het Oosterender bijkantoor van de Raiffeisenbank worden ge bouwd, alsmede een bijbehorende garage. Aan de Coöperatieve vereniging „Verenigde Schilderscombinatie U.A." (J. J. Vonk) te Den Burg werd het het pand Klif 1 te Den Hoorn verkocht voor ƒ37.500,Met bijbehorende grond is net 355 m2 groot. De schil derscoöperatie huurt het huis reeds ge ruime tijd en heeft dringend behoefte aan een bedrijfspand met woning te Den Hoorn. Verder stemde de raad in met de verkoop van een 1080 m2 groot stuk industrieterrein aan de Maricoweg te Den Burg, aan de N.V. Jac. W. Lut voor 15.120, De raad kocht van de weduwe Jan- 6onius en de dames A. A. E. Jansonius en A. K J. Jansonius, allen wonende te De Koog een 230 m2 groot stuk achter de Boodtlaan gelegen grond. De aan koop is voor de gemeente van belang, aangezien de grond volgens het uit breidingsplan is bestemd voor wegaan leg. De gemeente betaalt er 575, voor echter vermeerderd met ƒ2000, vergoeding wegens waardeverminde ring van het opstal. Een ernaast lig gende strook grond van 351 m2 werd door de raad aan de dames Jansonius verkocht voor ƒ10.530, Verder werd van de heer W. A. Vis ser te De Koog grond gekocht. Het te genover de N.H. Kerk gelegen 1270 m2 grote stuk is in het uitbreidingsplan De Koog bestemd voor woningbouw. De gemeente betaalt er ƒ11.212,voor, vermeerderd met een vergoeding van ƒ1850,voor het verlies van de tuin ter plaatse en ƒ160,wegens ver plaatsingskosten van een garage. Een omvangrijk stuk grond heeft de gemeente overgenomen van de heer J Borgman te De Koog. Dit 1.50.30 ha. grote stuk, gelegen aan de Epelaan, is eveneens nodig om het uitbreidings plan te kunnen uitvoeren. Het is nl. be stemd voor woningbouw, wegaanleg en openbaar groen. De grond werd ver kocht voor ƒ51.113,vermeerderd met een vergoeding inkomensschade van ƒ26.445,50 en 150.andere vergoedin gen.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1