Cjroen ChartsJexels in het harL, Door raad verleende vergunning vernietiging naar Kroon ter nieke gebeurtenis in Texelse raad: Rondvraag raadsvergadering och het beste voor de heer Jellema Gouden ere-speld voor Th. R. Hin presenteert U Zilveren eremedaille voor J. Grisnigt IaG 3 IS AG 3 NOVEMBER 1967 81e JAARGANG No. 8214 f E X E LS E^COU RANT Are N.V. r/h Langeveld De RoofJ Verschijnt dinsdag en rrqdags N.V. v/h Langeveld De Root) ,os 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 jarry de Graaf, Keesomlaan 43, Den [I. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 De gemeenteraad heeft de heer J. Jellema te De Koog alsnoq vergunning igeven om enkele oude schuren in de Kantoorstraat te Den Burg tot bar- jncing te verbouwen. De loco-burgemeester zal de vergunning echter ter mietiging vooidragen bij de Kroon. In tegenstelling tot B. en W. waren ischillende raadsleden van mening dat een bor-dancing niet in strijd is et het uitbreidingsplanwaarin is vastgelegd dat de betreffende grond be emd is voor bedrijtsbebouwing, zijnde gebouwen voor de uitoefening van an del, nijverheid en ambacht. Men was van meningdat tegen een bedrijf als de heer Jellema wil beginnen, nauwelijks bezwaren kunnen bestaan. )ver deze zaak werd dinsdagmiddag langdurig gesproken, maar B. en W. avep geen krimp. Het voorstel om het tegen de weigering gerichte be- tepsschrift van de heer Jellema ongegrond te veiklaren, werd alleen door e heren Jovstra (Texels Belang), Roeper (PvdA), Gernaat (AR), Daalder IR) en Zijm (KVP) gesteund. De andere raadsleden stemden tegen. Tevo- >n had de heer Daalder, die de vergadering voorzat, aangekondigd, dat hij ij verwerping het besluit ter vernietiging zou voordragen bij De Kroon. fa het bekend worden van de uitslag van de stemming, handhaafde hij it voornemen. Het laatste woord over de kwestie Jellema is dus nog niet szegd. Hetgeen een vervelende zaak is voor de heer Jellema, die voorlopig iet met de verbouwing kan beginnen. De heer Stand aart betoogde dat de ge noemde bestemming ruim moet worden geïnterpreteerd. Een bar-dancing vait dan zeker onder „handel". Een vrije burger moet het recht hebben om het zo te zien. 'er wille van de duidelijkheid schet- wij in het kort de gang van zaken dusver. De heer Jellema kocht van jser en Co. enkele oude schuren in Kantoorstraat en vroeg de gemeente i vergunning om deze te verbouwen, en W. voelden veel voor het plan Jellema, zegden hun principe- dewerking toe, maar lieten weten, een bar-dancing strijdig is met het breidingsplan. Vergunning was daar- alleen mogelijk na een artikel 20- xedure, wat betekende, dat aan het uv/plan bekendheid werd gegeven en n ieder gelegenheid werd geboden tegen deze wijziging van het uit- idingsplan bezwaar te maken. De iwonenden voelden niets voor een -dancing in de 'Kantoorstraat. Van n kwamen zoveel bezwaarschriften, het gemeentebestuur alsnog de rgunning moesten weigeren. De heer ilema ging tegen de weigering bij de id in beroep. Hij voerde o.m. aan dat artikel 20 procedure niet gevolgd d hoeven worden, omdat een bar- iicing wel degelijk in overeenstem- is met het uitbreidingsplan. Maar [ezien daarvan noemde hij de inge- ichte bezwaren niet ter zake doende, ijv/el alle afzenders hadden aange- erd bevreesd te zijn voor het lawaai, de dancing volgens hen in de om- ing zou veroorzaken en juist dat la- lai kon tot een minimum worden be- rkt door toepassing van geluiddem- nd materiaal, hetgeen door TNO rlft werd bevestigd. Het gemeente- stuur, dat zich ter zake van het al n niet strijdig zijn van het plan met t uitbreidingsplan had laten advise- i door de juridische afdeling van de leniging van Nederlandse Gemeen- i en de stedebouwkundige, bleef iter bij het eerder ingenomen stand- nt en adviseerde de raad de artikel vergunning te weigeren en het be- fpsschrift ongegrond te verklaren. Wèl bedrijfsgebouw De discussie werd geopend door de er F. Standaart van Texels Belang, vond het onjuist dat B. en W. in- hijd de vergunning hebben gewei- rd. Een bar-dancing kon volgens hem st worden gerekend tot de gebouwen or de uitoefening van handel, nijver- iid en ambacht, zoals in :het uitbrei- igsplan 1965 is bepaald. Spreker had de hem toegezonden stukken het ad- s van de juridische afdeling van de ireniging van Nederlandse gemeenten ovist. Intussen was hem gebleken, dat advies telefonisch was ingewonnen, j vroeg of tevoren alle bescheiden, i met deze zaak te maken hadden, n de juridische afdeling waren ge- lurd, zodat men zich een oordeel kon 'mien, of dat de zaak voor de tele- Dn was uitgelegd, waarna het ge- *mde advies direct was gegeven. In ;t laatste geval hechtte hij er veel inder waarde aan en sprak van een ettantistische wijze van informeren, iheer Daalder antwoordde, dat eerst t oordeel van de stedebouwkundige gevraagd, met negatief resultaat. Het lefonisch contact met de Ver. van d. Gemeenten was ten overvloede en stukken zijn daarheen dan ook niet zonden. Er is alleen maar gevraagd een bar-dancing onder de begrippen febouwen voor de uitoefening van todel, nijverheid en ambacht" valt. f heer Standaart vond de aldus ver belde bewijslast nogal mager. Graag hij een uitvoerig juridisch rapport zien en dat gelegenheid was geboden stukken zorgvuldig te bestuderen. Niet duidelijk De heer Daalder zei daarop, dat dit voorjaar, toen de aanvraag van de heer Jellema binnenkwam, ook B. en W. van mening waren dat de genoemde be stemming in het uitbreidingsplan niet overduidelijk was, hoewel men het er direct over eens was dat een bar-dan cing niet onder de genoemde bestem ming viel. Daarom werd het advies van de stedebouwkundige gevraagd, die een duidelijk antwoord gaf. Standaart: „Zo ziet de stedebouw kundige het, maar ik zie het anders". Daalder: „Het ligt voor de hand dat je aan de stedebouwkundige, die het uit breidingsplan tenslotte heeft ontwor pen, vraagt hoe hij bepaalde begrippen interpreteert. Zijn advies was dus zeer belangrijk. Toen de juridische afdeling bovendien eensluidend oordeelde, heb ben B. en W. destijds eensluidend het zelfde standpunt ingenomen". Maar Standaart bleef er bij dat de bestem ming nauwkeurig had moeten zijn aan gegeven. Onder handel, nijverheid en ambacht valt alles. De heer Daalder wees op het pre-advies van B. en W., waarin was gesteld dat voor een bar- dancing ruimte is gelaten in de zg. G.- bebouwing. Déar hoort een bar- dancing. De heer Standaart was niet te over tuigen. Hij bleef van mening, dat de aangegeven bestemming onduidelijk is en dat een burger daar het slachtoffer van dreigt te worden. Als er een dui delijker omschrijving was geweest, zou de heer Jellema er zelfs niet aan heb ben gedacht op die plaats een bar- dancing te beginnen", zo zei hij. Ongelukkige bestemming De heer P. Smit (KVP) merkte op, dat Wieger Brum ter plaatse nooit pakhuizen zou hebben geprojecteerd, als ze er niet hadden gestaan. De be stemming in het uitbreidingsplan kan worden gezien als legalisering van een bestaande toestand, zoals dat meer voorkomt. Voor bednjfsbebouwing is de smalle Kantoorstraat totaal onge schikt. Hoogstens zou je er een bonken- cf voddenpakhuis kunnen hebben. De heer J. J. Westdorp (PvdA) was voor een bar-dancing in de Kantoor straat, maar stelde met nadruk, dat B. en W. in de kwestie de juiste weg heb ben bewandeld. „Dat ik het er niet mee eens ben, is een andere zaak. De raad zou kunnen bepalen, dat onder de aan duiding bedrijf sbebouwing" ook een horeca-bedrijf moet vallen". Al pratende kwam men tot de con clusie dat de raad eigenlijk niet vol doende de betekenis van de verschil lend termen kent als een uitbreidings plan ter goedkeuring wordt voorgelegd. Mevrouw J. Koning-Bruin (PvdA) vroeg zich ongerust af wat d&n eigen lijk wèl moest worden verstaan onder handel, nijverheid en ambacht, en ze wees op het feit, dat de gemeente er naar streeft werkplaatsen e.d. op in dustrieterreinen te doen vestigen. Val len die dan niet onder die term? De heer P. Smit: Als Keijser Co. de schuren niet had verkocht, had hij er zelfs 'r. maalderij in kunnen vesti gen. Volgens mij horen die schuren helemaal niet meer in dat centrum thuis. Ook de heer Westdorp zei wel gelukkig te zijn met de verbouwing die de 'heer Jellema voorstaat. De heer Standaart stelde voor de raad te laten stemmen over het al dan niet juist zijn van het volgen van een artikel 20 procedure in deze aangele genheid. „Nee", besliste de heer Daal der, „Als er gestemd wordt, wordt er gestemd over het voorstel van B. en W.". Toch wilde de heer Westdorp de raad een antwoord laten geven1 op de vraag of een horecabedrijf onder „han del, nijverheid en ambacht" valt of niet. De heer Daalder waarschuwde te gen een dergelijke stemming. De conse quenties ervan zijn niet te overzien. Een ander voorstel had mejuffrouw Luijstcrburg (CHU): „Kunnen we de be stemming van dat ene stukje in het uitbreidingsplan niet wijzigen in G- bebouwing?" Ze wees erop, dat dan geen precedenten worden geschapen en dat in het verleden ook wel een derge lijk besluit is genomen. Volgens West- dorp zou daarmee veel tijd gepaard (Zie vervolg voorkant 3e blad) GRATIS LEZEN TOT HET EIND VAN HET JAAR De Openbare Bibliotheek zou het aantal regelmatige lezers graag nog wat vergroten. Besloten is daarom dat ieder, die zich nu nog laat inschrijven tot het eind van het jaar gratis mag lezen, zoveel hij wil. Vermeldenswaard is dat de openbare bibliotheek de best bedeelde in Noordholland is. In het af gelopen jaar werd de collectie met ruim 1000 boeken uitgebreid. Gebrek aan keus is er dus beslist niet. L.T.B. Den Burg bestond 50 jaar Woensdaq bestond de afdeling Den Burg van de LTB een halve eeuw. Meer dan 115 leden zijn bij de viering ervan betrokken geweest. Na een dankdienst om tien uur 's morgens, begeleid door het dameskoor, werd het jubileum in hotel „De Lindeboom- TexeY' officieel herdacht. Aanwezig was onder meer Dr. Van Wersch, se cretaris van het hoofdbestuur van de LTB. Na de opening door voorzitter W. H. Bakker werd door Dr. Van Wersch het woord gevoerd. Deze schetste vooral de verdiensten van de heer Th. R. Hin, die in de LTB-afde- ling een belangrijke rol heeft ge speeld. Hij was 18 jaar voorzitter en daarvoor zes jaar secretaris. Daar naast was hij 18 jaar lang voorzitter van de centrale coöperatie L.T.B. en vertegenwoordigde de LTB in tal van andere organisaties. Hij deed dit op de best mogelijke wijze. Het hoofd bestuur had daarom besloten de heer Hin de gouden ere-speld toe te kennen alsmede een oorkonde. Dr Van Wersch reikte daarop beide ere-blijken uit. Spreker betrok ook de twee oud-voorzitters in zijn dank. Zo wel de eerste voorzitter C. de Wit uit De Koog als zijn opvolger M. J. Veeger waren aanwezig. De echtgenotes van de oud-voorzitters werden verblijd met bloemen; de heren ontvingen rookarti kelen. Meerdere sprekers voerden het woord. Na dr. Van Wersch sprak de voorzitter van de kring Noordholland van de LTB, de heer N. J. Blom uit Wieringermeer, voor de afdeling Eier- land van de LTB sprak de heer G. Schraag. Tijdens de receptie, om 3.15 uur 's middags, kwamen velen het bestuur van de jubilerende standsorganisatie feliciteren. Ook daarbij werden vele geschenken, waaronder bloemstukken, overhandigd. GARAGE DROS TEXEL In de rondvraag van de dinsdag middag gehouden raadsvergadering vroeg mevr. J. Koning-Bruin hoe het stond met de schoolkinderen, die tij dens de middagpauze niet naar huis gaan en zich in deze tijd dus moeten vermaken. In de laatste vergadering van het centraal bestuur van de Stich ting Cultureel Werk, zo had ze in de Texelse krant gelezen, was gepleit voor het opvangen van de kinderen. Zij vroeg in hoeverre de verschillende scholen dit al hebben geregeld. De heer Daalder wilde wel eens informe- ïen en vond dat het beslist een taak van de school is om de kinderen niet op straat te laten zwalken. Mej. Luijsterburg vertelde, dat het in De Koog al uitstekend is geregeld. De leerlingen blijven tussen de middag op school en de onderwijzers houden bij toerbuurt toezicht. Op de vraag van de heer Standaart hoe het stond met de plannen tot dem ping van de Brink, moest de voorzitter antwoorden, dat de vereiste goedkeu ring nog steeds niet binnen is. Het werk is op de urgentielijst gezet, maar het heeft niet de hoogste prioriteit. Als nummer één staat vermeld de verbouw van de timmerfabriek tot sociale werk plaats. Omdat de beschikbare gelden beperkt zijn, zit het er niet dn dat zeer binnenkort met het dempen kan wor den begonnen. De heer Standaart vroeg daarom het gevaarlijke water degelijk af te rasteren. In dit verband wees mej. Luijsterburg op de wakken, die "s winters lange tijd zonder afscher ming blijven bestaan. Mej. Luijsterburg had de vorige winter gemeentewerken persoonlijk opgebeld en gevraagd om pakken stro. Er zijn overigens meer ge vaarlijke binnenwateren op Texel, maar het zou te ver gaan als de ge meente overal maatregelen ging tref fen. Kampeerprobleem De heer F. Standaart roerde een groot recreatieprobleem aan. Hij had geconstateerd, dat vele kampeerterrei nen in de afgelopen zomer overbezet zijn geweest. Het volgend jaar wordt het ongetwijfeld weer veel drukker. Verder had de heer Standaart verno men dat de Stichting Sociaal Toerisme zich had voorgenomen de bezetting van haar terreinen te verminderen. Wat moet er gebeuren met de kampeerders, waarvoor straks geen plaats is als zij op Texel komen? En wat moet er ge beuren bij storm en regen als een deel van de massa kampeerders „dakloos" wordt? Voor hen is nergens een rede lijk onderkomen. Verder had hij gecon stateerd, dat de Krim van noodterrein langzamerhand permanent terrein is geworden. Volgens hem moet spoedig worden uitgemaakt wat met het ter rein moet gebeuren en hij zou graag zien dat particulieren het eerste woord kregen. In ieder geval zal er voor vol gend jaar heel wat moeten gebeuren om de stroom op voor te blijven. Wet houders Joustra deelde mee, dat er hard aan wordt gewerkt om het Krim- plan van de grond te krijgen. Eenvou dig is het niet, want zoals bekend, speelt ook Coördinatiebouw een rol. Bomen De heer Westdorp vond dat het on verantwoord zou zijn het Krimterrein nu al als definitief kampeerterrein aan te wijzen. De afgelopen zomer was het dank zij het fraaie weer goed bruik baar, maar bij wind en regen ligt het terrein nog volkomen onbeschut. De boomgordel is nog maar weinig opge schoten. De heer Westdorp had de in druk dat een verkeerde beplanting was toegepast. De bomen blijven wel in leven, maar groeien niet. De heer Roe per twijfelde er niet aan dat een goed plantenbestand was toegepast. Het was een kwestie van geduld. Het duurt op Texel soms lang voordat de bomen „aanslaan" maar als ze eenmaal wor tels hebben gevormd, schieten ze snel omhoog. Dat is duidelijk gebleken bij de beplanting van Loodsmansduin. Daar leken de bomen aanvankelijk niets op te schieten, maar nu is het ver bazingwekkend zo hard als ze groeien. Het door de heer Standaart bepleite „voorblijven" op de toeristenstroom werd door mevrouw Koning-Bruin als nauwelijks mogelijk beschouwd, omdat het benodigde geld ontbreekt. De heer Daalder was het met de heer Westdorp eens, dat het betreurenswaardig is dat de kampeerexploitanten bijna geen van allen jongens op hun terrein willen hebben, zodat voor die categorie de terreinen gauw zijn volgeboekt. Hij sprak van discriminatie, waar overi gens soms wel begrip voor op te bren gen is. Een bevredigend antwoord kon hij de heer Standaart niet geven, maar hij verzekerde, dat dit probleem de aandacht heeft. De heer A. Dros (PvdA) vroeg waar het beloofde rapport over de Vétéri- nair-Hygiënische Dienst blijft. Het was half oktober toegezegd. De heer Daal der zei dat. er hard aan wordt gewerkt. Er wordt nog overleg gepleegd met de inspecteur. BIET BOVEN BIET In de vorige krant maakten wij melding van een door de gebroeders Huisman gerooide biet van 10 kg. De heer W. Maas in de Westermient, kweekte echter een nog gewichtiger biet. Deze woog nl. IOV2 kg.! Venchynt dinsdag en rrqdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. 30 et incasso. Advert.: familieberichten 14 et p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. DUITSE AUTODIEVEN OP TEXEL? Zijn de beruchte Duitse autodieven Karl Heinz Frischmuth en Roland Ru- dolf Dick naar Texel gevlucht? Dins dagochtend meldde zich op het politie bureau te Den Burg een Texelaar, die meende de mannen maandagavond in Den Burg te hebben gezien. Herken ning was mogelijk, omdat vele ochtend bladen de foto's van het gezochte twee tal hadden gepubliceerd. De politie is direct een onderzoek begonnen. De hotels in Den Burg en omgeving wer den nagegaan en de bemanning van de veerboot is gevraagd naar het tweetal uit te kijken. Veel hoop, dat de mannen zullen kunnen worden aangehouden heeft men niet. Over andere aanwijzin gen dan die door de tipgever zijn ver strekt, beschikt men niet. Nadat bekend geworden was dat de mannen op Texel zouden zijn gezien, zijn nog verschillende andere tips bin nengekomen, maar deze leidden tot niets of waren niet te controleren. De twee Duitsers hebben zich schul dig gemaakt aan zeer vele autodief stallen. In Duitsland gestolen auto's werden met vaLse kentekenen naar Ne derland gebracht en daar verkocht. Ook in Nederland haalden zij auto's weg om deze te „exporteren". De Utrechtse recherche kwam de dieven op het spoor door aanwijzingen van een bim- galowverhuurster in Barneveld. De mannen hadden met hun resp. gezinnen nl. een bungalow betrokken. Veel be wijslast werd gevormd door een koffer met vervalsingsbenodigdheden, zoals nummerplaten e.d. in het bagagedepöt van het station van Utrecht. Toen de politie de dieven wilde arresteren, ble ken zij te zijn gevlucht. Beide vrouwen werden toen in hechtenis genomen. Na 40 jaar afscheid van T.E.M. Woensdagmiddag werd in besloten sfeer afscheid genomen van de heer J. Grisnigt, chef-machinist bij de TEM. Het toeval wilde, dat hij tegelijk zijn veertig dienstjaren volmaakte. Tijdens een bijeenkomst in de vergaderzaal van het TEM-kantoor onderscheidde loco- burgemeester J. Daalder de jubilerende en scheidende machinist met de zilveren eremedaille in de Orde van Oranje Nassau als blijk van waardering voor zijn werkzaamheden ten behoeve van de elektrifikatie van Texel. De heer Daalder noemde de heer Grisnigt met recht een der mannen van het eerste uur. Hij was de vierde werk nemer, die destijds bij de nog jonge TEM in dienst trad. Op 26 september 1927 leverde de centrale de eerste stroom en ruim een maand later kwam Grisnigt. Hij was toen stoker-machine- drijver, want er werd toen nog gewerkt met stoom. De heer Daalder zwaaide de heer Grisnigt veel lof toe. „U deed belangrijk werk waarvan iedere Texe laar heeft geprofiteerd". Directeur B. Kleinhuis noemde de heer Grisnigt een praktische figuur, die zeer veel werk heeft verzet. Mede door zijn werk kwam de elektriciteits voorziening van Texel tot stand. De heer Kleinhuis overhandigde de tradi tionele igratifikatie en bood als speciaal „TEM-cadeau" een vakantiereis voor twee personen aan. Namens de raad van commissarissen sprak de heer C. J. de Lugt. Hij legde er de nadruk op dat de chef-machinist zijn werk steeds tot volle tevredenheid van de raad van commissarissen had uitgevoerd. Vooral de laatste zes jaar, waarin omvangrijke verbouwingen werden uitgevoerd, zat mevrouw Gris nigt 's avonds vaak alleen. Als troost en als dank overhandigde de heer De Lugt haar een bloemstuk. Gesproken werd ook door de heren Kliffen van Werkspoor en Van Vliet van ,A.W. Smeermiddelen". Zij ge tuigden van de uitstekende samenwer king, die zij met Grisnigt hadden ge had. Zij overreikten geschenken, waar onder een bouwpakket voor een m<? del van de sleepboot Zwarte Zee, be stemd om de vele uren vrije tijd, die nu aanbraken te helpen vullen. De heer Van Vliet: „Mede door Uw arbeid ble ven op Texel de lampen brandende". De heer J. van Dijk (de opvolger van Grisnigt) sprekende namens het personeel verraste zijn scheidende col lega met twee meter gasolieleiding, waarin een grote parasol verborgen bleek te zitten. Er was een grote car toon van TEM-medewerker Jan Bruin bijgevoegd. Van Dijk: „Het stormde wel eens tussen ons. Windkracht 6, 7 of 8. Maar altijd kwam er weer mooi weer". Laatste spreker was de heer Grisnigt zelf, die uitvoerig dank bracht voor de hem toegezwaaide lof. Hij noemde het een eer onder de heer Kleinhuis ge werkt te hebben en gewaagde van de uitstekende sfeer onder het personeel.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1