(jrocn 2tmrL-Jexels in het harL> De heer M. C. de Gorter zocht in Amerika radiovrienden op dros] Welkom geschenk voor Groene Kruis Na tieu jaar draadloos contact eindelijk „echte" ontmoeting Luxe St. Nicolaas geschenken in overvloed bij [DAG 10 NOVEMBER 1967 81e JAARGANG No. 8216 gave N.V. v/b Langeveld De RooQ (bus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den (el. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Neder). Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct p. mm. ESBi TEXEL presenteert U dit weekend Ook daar Nauwelijks terug op Texel stapte de TESO-directeur naar zijn zender en liet zijn Amerikaanse gastheren weten dat hij weer behouden thuis was. Mr Borden heeft gezegd beslist eens een tegenbezoek te zullen brengen. AUTO ZWAAR BESCHADIGD BIJ SLIPPARTIJ Woensdagochtend omstreeks zeven uur werd de Trabant personenwagen van de heer B. Vlaming uit Oosterend zeer zwaar beschadigd. De heer Vla ming slipte op de gladde weg bij de kruising Pontweg-Duinweg. De wagen «schoot de berm in, ramde een paaltje en kantelde. De chauffeur liep slechts een schrammetje cp. De auto moest door garage Reij worden weggesleept. De schade aan de drie jaar oude wagen is zo groot dat reparatie waarschijnlijk niet mogelijk is. AUTO RAMDE ANWB-BORD Als gevolg van de gladheid gleed woensdagochtend tegen zeven uur de door de heer P. Brokken uit Eierland bestuurde auto van de weg en botste tegen een richtingbord van de ANWB. Het ongeluk gebeurde op de Pontweg, tegenover de jeugdherberg „De Eyer- cocgh". Het richtingbord werd ver nield; de chauffeur bleef ongedeerd. De stuurinrichting van de auto raakte door de botsing onklaar. NIEUWE PREDIKANT VOOR DEN HOORN Ds. J. P. B. Visser, thans nog werk zaam te Groningen, heeft de hem door de Hervormde Gemeente van Den Hoorn gedane toezegging van beroep aanvaard. Ds. Visser werd geboren in 1925. Van huis uit is hij Utrechtenaar; in de domstad studeerde hij ook. Als vicaris heeft hij de Nederlandse ge meente in Berlijn, de gemeente van Middelburg en van Utrecht gediend. Van 1962 tot 1966 heeft ds Visser als predikant te Gieterveen (Dr.) gestaan en sinds september vorig jaar be kleedt hij een leidinggevende functie in het maatschappelijk werk. (Doof- stommeninstituut te Groningen). Ver wacht wordt dat Ds. Visser met echt genote en dochtertje in april 1963 naar Den Hoorn zal overkomen. KIND DOOR TESO-BUS AANGEREDEN DEN HOORN Het 6-jarig dochter tje van de familie Kiljan in Den Hoorn werd dinsdagmiddag omstreeks vier uur aangereden door een bus van de TESO. Het meisje fietste over de Diek, maar slingerde daarbij zo hevig, dat zij voor de wielen van een achterop komende bus kwam. De chauffeur rem de hevig en week sterk uit, maar raakte het meisje nog juist. Ze liep verwondingen op aan 'het gezicht. Dinsdagmiddag, zo meldden wij reeds in het vorige nummer, is aan het be stuur van het Groene Kruis Texel een cheque van ƒ10.000,overhandigd be stemd cm er de inrichting mee te be kostigen van de voor kinderhygiëne bestemde afdeling van het te bouwen gezondheidscentrum. Het geld is een deel van de opbrengst van de kinder postzegelactie van 1966. Op de dag dat de actie '67 startle stelde mevrouw A. Bakker-Vriesman, voorzitster van het plaatselijk comité de cheque in handen van voorzitter P. Becmsterboer van het Groene Kruis. De plechtigheid had plaats in het postkantoor te Den Burg, waar het plaatselijk comité evenals de vorige jaren weer een standje voor de verkoop van kinderpostzegels heeft in gericht. Mevrouw Bakker maakte van de ge legenheid gebruik om dank te brengen aan het personeel van het postkantoor, dat ieder jaar bereid is de dames met hun postzegelverkoop ruimte te bieden. De voorzitster wees op het grote be lang van de kinderpostzegelacties. De overheid voorziet in vele noden, maar neemt bewust niet alle kosten voor haar rekening. Wie voor de bedreigde kinderen in onze maatschappij een te huis wil bouwen, moet, naast de over heidssteun vaak duizenden, soms tien duizenden guldens uit eigen kas bij dragen. Een paar procenten „eigen geld" betekenen in deze dure tijd een heel kapitaal. De eerste kinderpost zegel werd in 1924 verkocht. In de veertig acties, die sindsdien gehouden zijn, bracht het Nederlandse volk bijna 45 miljoen bijeen. Ook op Texel wor den zegels verkocht, maar het zou veel beter kunnen, aldus mevrouw Bakker. Zij betreurde het dat maar heel weinig bedrijven bereid zijn een flink kwan tum zegels af te nemen. Met name de vele hotels en pensions in De Koog, die zeer veel corresponderen, lijken niets voor de kinderpostzegelactie te voelen. Mogelijk dat het feit, dat ook Texel van de opbrengst van de kinderzegels profiteert, voor de naaste toekomst een stimulans zal zijn. Mevrouw Bakker overhandigde daarop de cheque aan de heer Beemsterboer. TESO-directeur Maarten C. de Gorter een enthousiast radio-amateur. Al nds 1936 Iaat hij zijn stem door de >ther klinken om met beoefenaars m dezelfde hobby contacten te cndcr- cuden. De door zijn 150 Watt zender pgewekte radiogolven omvatten de chele aarde en de heer De Gorter eeft via deze draadloze methode al eer veel vrienden gemaakt. Heel wat an die vrienden wonen in verre lan en, zedat het niet zo verwonderlijk is at zij wel praten en corresponderen, laar elkaar nooit zien. Een van de ele „verre" aether-vrienden van de eer De Gorter is de heer Alan Borden i het Amerikaanse Wallingfcrd. Na en jaar met hem „gewerkt" te hebben, oals radic-amateurs dat noemen, heeft e Gorter deze Amerikaan de hand unncn drukken. Hetzelfde gebeurde iet de heren Bloemen in Millis en lacker in Nova Scotia. Dai kon, want e heer De Gorter en zijn echtgenote ijn drie weken in de Verenigde Staten eweest en hebben bij elk der drie ge- oemde zendamateurs een tijdje gelo- eerd. „Het was een enorme belevenis", egt de heer De Gorter opgetogen. „Je unt je niet voorstellen wat voor erva- ing het is om iemand waarmee je ja- en hebt gesproken, die je met alles an dienst is geweest en waarvan je owat alle familiebijzonderheden weet, indelijk echt te ontmoeten". Een maand geleden vertrok het echt paar De Gorter met een super DC 8 an de KLM (capaciteit 250 passagiers!) aar de V.S. Geland werd op Kennedy lirport en daar stond Alan Borden al e wachten. Via de zender was alles evoren goed afgesproken. s'a tien jaar: Alan Borden (rechts) ontmoet Maarten C. de Gorter uit Holland. De twee hadden al die tijd intensief radio-contact gehad en elkaar brieven, foto's en radio-onderdc!en gestuurd, maar zij hadden elkaar nooit in le benden lijve gezien. Geheel links een andere Amerikaanse radio-amateur (van Poolse af komst) Frank S. Darmofalski, waarvan de heer De Gorter tot op dat moment ook alleen het stemgeluid kende. visie deed de heer Dee Gorter overi gens een merkwaardige ervaring op. Twee van de 27 kanalen geven nl. een sterk gestoord beeld, terwijl ook het geluid zeer slecht is. Dat is jammer, want het zijn juist die twee kanalen, waarop men de nieuwste films, die op dat moment ook in de bioscopen draaien, kan zien. Wie deze films toch wil zien, kan in een achter het toestel bevestigd apparaat muntstukken wer pen en prompt worden beeld en geluid dan voor enige tijd perfekt.Overi gens worden alle programma's min stens eens per acht minuten door een onverwachte en bijzonder storende re clamespot onderbroken. „Ik zou het verschrikkelijk vinden als zoiets ook in Nederland zou worden ingevoerd", zegt de heer De Gorter. De Bordens lieten hun gasten de hele omgeving zien, wat in Amerika wil zeggen, dat met de auto honderden mijlen worden afgelegd. Natuurlijk werd o.m. een bezoek gebracht aan het grote gebouw van de Wereldvereniging van radiozendamateurs, waarbij ook de Nederlandse amateurs zijn aangesloten. In de krant De pers besteedde uitvoerige aan-f dacht aan de ontmoeting van de tweee radio-amateurs. „Two Ham Radio Ope rator Meet For First Time Here" luid de de kop van een artikel met foto in „The Morning Record" en andere bla den van 9 oktober. Verteld werd dat PAO MDG (de roepletters van de heer De Gorter) en W 1 - OWD meer dan Identifikatic Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Zelfs bij zijn gastheer wilde de heer De Gorter zenden, natuurlijk met Nederland. Hij keek wel even zorgelijk en dacht aan „zijn" -bootdienst, toen hij hoorde dat in Nederland een zuid westerstorm met windkracht elf woed de. „Ik heb nog geprobeerd in Amerika vergunning te krijgen om daar onder mijn roepletters te mogen werken, maar de toestemming is te laat gekomen. Voor Nova Scotia in Canada lukte het wel", zegt De Gorter. Er zijn in de U.S.A. veel zend-ama- teurs: 280.000. (In Nederland 1500). Maar ook in Amerika is men gebonden aan een vergunning, waarvoor een exa men moet worden afgelegd en mag men de zender niet voor alles gebrui ken. Maar iets vrijer is het er toch wel. In Nederland mogen vrouwen niet zenden in Amerika wel. Verder zijn er b.v. mogelijkheden om met be hulp van een amateurzender een tele foongesprek over zeer grote afstand tot stand te brengen. Dat heeft weer te maken met het feit, dat de telefoon maatschappijen in de V.S. in particu liere handen zijn. Na een week vertro'k het echtpaar Dc Gorter naar meneer Bloemen in Millis (Mass.), eveneens een zendama teur, waar al menig gesprek mee ge voerd was Ook daar een allerharte lijkste ontvangst en een aangenaam verblijf. De familie Bloemen is afkom stig uit Holland. Het laatste reisdoel was Halifax op het Canadese schiereiland Nova Scotia. Daar werd de familie Backer, ook uit Holland geëmigreerd, opgezocht. Tij dens het veertien dagen durende ver blijf gingen beide families er veel op uit en maakten lange autoreizen. Zo werd het ruige Nationale Park bekeken en werd een „uitje" gemaakt naar Cape Breton, een reis van 1400 kilo meter. Het weer was schitterend; gedu rende de hele reis beleefde de familie De Gorter slechts twee regendagen. Onder grote belangstelling van voorbijgangers wordt mej. Ter Stege de ziekenauto inge dragen. daarbij verzuimde aan mej. Ter Steegc voorrang te verlenen. De voertuigen botsten met nog vrij grote snelheid op elkaar, waarbij mej. Ter Steege vrij ongelukkig op het weg dek terecht kwam. Zij klaagde over pijn in de nek en heeft waarschijnlijk een wervelbeschadiging opgelopen. De brommer werd beschadigd; de auto eveneens. De politie maakte proces verbaal op. ONBEKEND JACHT AANGESPOELD De heer Kalf van het gemaal Dijk manshuizen vond dinsdag aan de voet van de dijk een verlaten jacht. De boot was 6,50 m. lang, 2 meter breed en ver keerde in zeer goede staat. Op de romp stonden de letters AP. De politie tracht de herkomst van het vaartuig te achterhalen. Bij het stormachtige weer van de laatste tijd zal de boot wel er gens zijn losgeslagen. DE PESTVOGELS ZIJN ER WEER In de afgelopen dagen zijn op Texel troepen pestvogels waargenomen. De fraaie diertjes doen zich tegoed aan allerlei soorten bessen en kunnen daar om vaak in voortuintjes van korte af stand worden gadegeslagen. Pestvogels zijn afkomstig uit Noordelijke streken, maar als de vorst daar invalt, komen ze naar onze streken. De vogels worden vaak als voorbode van een strenge winter beschouwd. tien jaar met elkaar hadden gesproken en elkaar nu hadden ontmoet. Ook werd verhaald hoe de heer De Gorter een jaar of tien geleden een bepaald onderdeel voor zijn zender nodig had, maar dat in Holland moeilijk kon be machtigen. Hij legde het probleem voor aan Alan Borden, waarmee hij toen juist had kennis gemaakt. Deze had het onderdeel wel en stuurde het op. Later heeft zich dat meerdere malen herhaald. Dee wederzijdsee belangstel ling groeide ook buiten het technische vlak. Brieven, geboortekaartjes en foto'-s werden gestuurd en beide fami lies werden bevriend zonder dat zij elkaar zagen. De Gorter en Borden ble ken beide dezelfde interessen te hebben en waren zelfs beiden omstreeks de zelfde tijd met zenden begonnen. Borden verkreeg in 1935 zijn machti ging. In het artikel -stond ook dat De Gorter niet voor het eerst in Amerika was. Voor de oorlog was hij er ook eens geweest, als koopvaardij officier. Tegenwoordig i.s De Gorter directeur van „the Texel Island Steamship Co.", die vracht en passagiers vervoert tus sen Texel en het vasteland", aldus de schrijver. Toch had men elkaar op het drukke fliegveld best kunnen mislopen. Op Ie Kennedy luchthaven landt gemid- ield elke halve minuut een toestel en iet was er op dat moment zo druk, dat iet vliegtuig ruim een half uur moest 'ondcirkelen alvorens toestemming 'oor landen werd verkregen. Mr. Bor- !en moest worden „geïdentificeerd" ian de hand van een foto en de De Jortens waren er niet zo gerust op dat lat zcu slagen. Maar het lukte uitste- :end; de twee radio-amateurs vielen ilkaar zowat in de armen van blijd- chap. Mevrouw De Gorter is nog op- jetogen over de hartelijke ontvangst, lie haar en haar man ten deel viel en is nog onder de indruk van het le- •en in Amerika. In de veertien dagen, die bij de familie Borden werden door- ïebracht, zag ze dat het écht gewoon is lat in de V.S. twee of drie auto's (en vat voor auto's!) per gezin worden ge bruikt en dat de tv-ontv anger keuze ïiedt uit 27 programina's. Met die tele- MEISJE DOOR VOLKSWAGEN AANGEREDEN De 19-jarige mej. G. ter Steege, werk zaam en woonachtig in huize „Irene", werd dinsdagmiddag per ambulance naar het ziekenhuis „Parkzicht" in Den Helder gebracht, nadat zij op dchoek Waalderstraat-Wilhelminalaan te Den Burg was aangereden. Omstreeks kwart over drie kwam zij uit dc Waalder- straat en wilde verder rijden in dc richting De Waal. Uit tegengestelde richting naderde een Volkswagen, be stuurd door mej. v.d. Vis, die linksaf de Wilhelminalaan wilde inslaan en De heei Beemsterboer vertelde dat het bedrag bijzonder welkom is. Het Groene Kruis heeft grote bouwplan nen, die op het punt staan uitgevoerd te worden. Ook de inventaris zal ver nieuwd moeten worden en daarbij liep men vast. Het zou met de gebruikelijke leningen, subsidies exl. niet lukken al les te financieren. Daarom wendde het Groene Kruis zich tot het Nederlandse Comité Kinderpostzegels met het ver zoek om voor een bijdrage in aanmer king te komen.Dat op dit verzoek gun stig was beschikt stemt tot grote vreug de. Overigens ziet het Groene Kruis zich gedwongen de contributie aanzien lijk te veihogen van ƒ12,tot 18, a 20,per jaar. De nu ontvangen 10.000,zal uiteraard niet direct kunnen worden besteed, omdat men voorlopig niet aan de inrichting toe is. Het geld zal daarom zolang in vernieu wing van de centrale verwarming worden gestoken. Daarvoor zal te zij ner tijd op normale wijze geld worden geleend, zodat dan de gekregen 10.000,weer voor het doel beschik baar komen. Gaarne voldoen we aan het verzoek van -het plaatselijk comité om onze vrouwelijke lezers te wijzen op het huidige gebrek aan personeel om de postzegelstand in het postkantoor te bemannen. Tot 14 december slaagt men er wel is, maar voor de periode daarna zouden enkele extra krachten welkom zijn. Gekozen kan worden tussen de ochtend of een uurtje 's middags. Be langstellenden kunnen contact opne men met mevrouw A. Bakker-Vries man, Keesomlaan 14, telefoon 2404.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1