etekenis van ruilverkaveling ook oor „gewone Texelaar" duidelijk I 1/ Als u wilt ontvangt u op één dag tweemaal uw maandsalaris 31°/ Icin van toedeling wordt maandag definitief 2 /0 rentevergoeding op uw salarisrekening een maand salaris extra als gezinskrediet FILMNIEUWS Innodig lopen hoort tot verleden Dat doet de NMB voor u! desgewenst Dit kortlopend krediet is snel en eenvoudig verkrijgbaar. Vraag uitvoerige inlichtingen bij het NMB-kantoor in uw omgeving. De bank waar ook zich thuis voelt! kvEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 10 NOVEMBER 1967 Als op maandag 13 november te lkmaar door notaris J. H. van Wij- nd in aanwezigheid van de rechter- mmissaris voor de Ruilverkaveling exelen vertegenwoordigers van de aatselijke Commissie de ruilverka- lingsakte wordt gepasseerd, dan ordt hiermee een zeer belangrijke ise van de ruilverkaveling aige- ot en. Boc/rjS vort /\Z.^7~/ft'AAirf. Vanaf dat moment kunnen de eige- aren in het blok van ruilverkaveling Texel" weer voluit «spreken van „hun gendom". Als ik dit zo zeg, dan denk aan de argumenten, die in de weken öór de stemming door verschillende ige.nstanders werden aangevoerd en -aarin betoogd werd, dat na het aan- emen van het plan voor Ruilverkave- ng het eigendom een aantal jaren niet leer dan schijn zou zijn. Het zóu daar- a immers onmogelijk worden om ronden te kopen of te verkopen: het eranderen van de bestemming van de rond zou voorlopig niet meer moge- jk zijn, enz. enz Hoe is dit in de af- elopen jaren geweest? Wel beperkingen Dat de koop en verkoop van grond lil zou komen te liggen is zeker niet itgekomen. Op het notariskantoor zou len hierover andere dingen kunnen ertellen. Persoonlijk heb ik wel eens e gedachte, dat het aantal grond- ransacties de laatste jaren groter ge l-eest is dan ooit. Als er speciaal bij het notariskantoor ehoopt werd op een spoedige totstand- oming van de ruilverkavelingsakte, an had dit andere oorzaken. In zeer eel gevallen kon bij verkoop van ;rond in werkelijkheid niet het ka- astrale eigendom worden verkocht, naar een oppervlakte grond, die daar door in de plaats was gekomen. Dit eidde tot allerlei complicaties, die veel orgen en extra arbeid vergden. De lieuwe eigenaar kreeg in zijn akte een ippervlakte grond genoemd, die zowel vat de plaatsaanduiding als de grootte letreft, in de meeste gevallen niet vereen kwam met de werkelijke toe- tand. Dit is geen «kwestie van enkele jaren [evveest. Voor de eerste verkavelde ;ebieden bestond deze toestand al een aar cf negen, want reeds in 1958 werd iet eerste bestek voor het inrichten an de nieuwe kavels aanbesteed. Het >etrof de polder het Noorden. Polder- en grondlasten Ook de eigenaren van grond, die liet direct bij «koop en verkoop van ;rond betrokken waren, merkten in reel gevallen, dat er een tegenstelling vas tussen de toestand, zoals die er na iet werk van de ruilverkaveling in werkelijkheid uitzag en die op papier Zo hebben de leden van de Plaatselijke 'ommissie de laatste jaren herhaalde- ijk de opmerking te horen gekregen, dat de oppervlakte, waarvoor de jaar lijkse lasten betaald werden, aanmer kelijk afweek van de oppervlakte >rond, die in beheer was. Deze opmerkingen kwamen uiteraard vooral van die eigenaren, waarvan de oppervlakte grond na de ruilverkave ling nog al wat kleiner is geworden. Hoe dit ontstaan is? In de eerste plaats door de algemene aftrek van 3% voor Wegen en Water lopen. Iedere Texelaar heeft wel ge merkt, dat divense bestaande wegen verbreed zijn. Daarnaast zijn er ruim 40 ".m nieuwe wegen gemaakt. Verder zal het iedereen zijn opgevallen, dat ook de waterlopen een veel grotere opper vlakte bestaan. Voor die verbredingen was grond nodig. Hieraan hebben alle eigenaren door de aftrek van 3% bijge dragen. Andere verkleiningen van de opper vlakte eigendomsgrond «kunnen ont daan zijn door een onderbedeling. Als hl een bepaald blok een aantal daar woonachtige eigenaren grond moet krijgen, was het uiteraard niet altijd mogelijk om de rechten, die volgens de inbreng aan grond aanwezig waren, volledig te honoreren. Het aantal ge vallen, waarin dit moest gebeuren, is zo klein mogelijk gehouden. Een derde oorzaak voor het ontstaan van een belangrijk verschil tussen de oppervlakte in de oude en nieuwe toe stand is het waardeverschil van de grond. De basis hiervoor vormde de in 1953 uitgevoerde schatting van de gronden. Daarbij kwamen enorme ver schillen naar voren. Bij een gemiddelde schatting9prijs van ƒ1700,per ha. waren er uitschieters van ƒ600,tot /2800.per ha. Het streven om zoveel mogelijk grond van ongeveer gelijke waarde toe te delen als in de oude toestand, wordt doorkruist door de wens om verspreid üggende grond tot grotere kavels aan een te voegen. Dit heeft er toe geleid (m de meeste gevallen in volledige overeenstemming met de eigenaren), dat in een flink aantal gevallen grond van hogere of lagere waarde werd toe gedeeld. Dit resulteerde in een kleinere °f grotere oppervlakte. De aanpassing van de polder- en grondlasten heeft echter nog niet plaats kunnen vinden, >kV omdat men voor de berekening nog steeds uit moest gaan van de oude kadastrale oppervlakte. Met ingang van 1968 wordt dit anders. Van voorlopig tot definitief Talloos zijn de besprekingen tussen de Plaatselijke Commissie en de eige naren geweest om het Plan, zoals het straks in de akte wordt vastgesteld, op papier te krijgen. Het grootste gedeel te van de vergaderingen van de Plaat- selij'ke Commissie tussen 1957 en 1966 had als vast agendapunt „Het Plan van Toedeling". In juli - augustus 1965 had de ter visielegging van dit Plan plaats in de aula van de Jac. P. Thijsseschool. Er «kwamen ruim 90 bezwaarschritfen. De besprekingen van de Commissie met de bezwaarden hadden tot resul taat, dat het aantal bezwaarschriften daalde tot één vijfde deel. Hiervan werden er nog enkele ingetrokken na een bespreking met de rechter-commiis- saris. De Arrondissementsrechtbank te Alkmaar heeft tenslotte uitspraak moe ten doen over 15 gevallen. Meest spectaculaire aspect Hoewel de ruilverkaveling nieuwe stijl veel meer omvat dan te samen voegen van verspreid liggende kavek en verbetering van de vorm van de ka vels, blijft de hergroepering van de grond een zeer belangrijk onderdeel van de ruilverkaveling. Dat de ruilverkaveling „Texel" meer heeft betekend, zal iedere onbevooroor deelde Texelaar bereid zijn toe te ge ven. De „gewone" Texelaar ziet vooral de verbetering van het wegennet. Zij, die iets verder kijken, moet ook de enorme verbetering van de waterbe heersing opvallen. Vooral in een pe riode, zoals we nu weer beleven, loopt dit in het oog. Allerwegen zijn er weer klachten over wateroverlast. En hoe wel het ook op one eiland heel goed te zien is, dat ei de laatste weken veel water is gevallen, heeft dit in geen en kel geval tot inundatie van «percelen geleid En waar dit het geval is, is het te wijten aan verzuim van de betref fende gebruiker van de grond. Maar ook als we het voorgaande in aanmerking nemen, spreekt de her groepering van de kavels en de vorm verbetering van de percelen het meest tot de verbeelding. En dat niet alleen! Als er ook in het boerenbedrijf telkens weer gesproken wordt over de moge lijkheden voor arbeidsbesparing, dan is de samenvoeging van kleinere, ver spreide kavels van slechte vorm tot grotere kavels met een vorm, die alle mogelijkheden biedt voor een bewer king met moderne landbouwwerktui gen één van de belangrijkste zaken van de ruilverkaveling „Texel". Twee rondjes cm aarde. In de weken, die aan de stemming voor de Ruilverkaveling vooraf gingen is een Texelse boer aan het rekenen ge slagen. Hij hoopte er vurig op, dat de ruilverkaveling ten feit zou worden. Het was hem echter goed bekend, dat velen van z'n collega's er niets voor voelden. En dit bracht hem er toe pa pier en pen ter hand te nemen. Voor zovei mij bekend is, was deze Texelaar op dat moment zo ongeveer 25 jaar boer. Z'n bedrijfsgebouw lag in één van de Texelse dorpen. De grond, die hij in eigendom en gebruik had, lag op een groot aantal «plaatsen, aan alle kan ten van het dorp. Deze boer heeft er zich in die „woelige" weken toegezet om een berekening te maken van het aantal kilometers, dat hij naar zijn oor deel in die 25 iaar onnodig had afge legd. Bij dat „onnodig" ging hij nl. uit van een ideale verkaveling, waarbij de grond bij elkaar lag ten opzichte van de toestand, waarin zijn bedrijf op dat moment verkeerde. Het resultaat van zijn berekening was a!s volgt. In de 25 jaar, dat hij boer was, had hij een afstand van 80.000 km. te veel afgelegd. Als U weet, dat de omtrek van de aarde 40.000 km. is, dan «kunt U dus de conclusie trekken, dat hij in vergelijking met een collega met een goed verkaveld bedrijf een extra prestatie had moeten leveren van 2 „wereldreizen" te voet en per fiets. Dit voor de lezers mogelijk wat on waarschijnlijke verhaal gaat misschien wat meer aanspreken bij het bekijken van het kaartje van een TexeLs bedrijf vóór en na de ruilverkaveling, dat U hierbij aantreft. We zouden ons kunnen voorstellen, dat het bovengenoemde verhaal betrekking had op dit bedrijf. Tenslotte Als de leden van de Plaatselijke Commissie bij de aanvang van het werk wel eens een zucht slaakten bij de gedachte aan het maken van een Toedelingsplan, werd hen nog al eens toegevoegd: ,.U krijgt de hulp van de landmeter en dat zijn op dit terrein kunstenaars". Ik kan zeggen, dat dit geen woord teveel was. Als er een Plan van Toedeling tot stand iis geko men, dat naar het oordeel van velen een goed plan is, dan is dit vooral aan hen te danken. Daarom besluiten we met het noemen van de namen van deze heren. Vanaf het begin tot aan het moment van de ter visielegging is werkzaam geweest de heer W. Poortman. Daar hij in 1966 gepensioneerd is, maakt hij het gebeuren van a.s. maandag niet mee, De leden van de Plaatselijke Commissie denken echter met dank baarheid aan zijn werk voor de Texelse ruilverkaveling. Naast de heer Poortman heeft de eerste jaren de heer Ir. De Ridder ge werkt. Het was voor de Plaatselijke Commissie een grote teleurstelling toen hij midden in het werk overgeplaatst werd. De Commissie voorzag op dit moment grote vertraging. De heer De Ridder heeft evenwel in de heer Ir. K. v.d. Molen een zeer goe de opvolger gekregen. In een minimum van tijd wist deze zich in te werken. Ook bij de behandeling van de «be zwaren heeft de heer v.d. Molen ge toond, dat hij naast een grote kennis van de Texelse ruilverkaveling de. eigenschappen bezit, die nodig zijn om bezwaren op te lossen. Met dankbaarheid denken we ook aan het werk van wijlen de heer J. M Bakker We zijn nog altijd geneigd om het ook aan zijn taktische wijze van werken toe te schrijven, dat met name voor het zuidelijk gedeelte van het blok een zeer goed plan tot stand is «gekomen. C. VAN GRONINGEN De film „Ikeen vrouw", ge maakt naar het boek van de Zweed Siv Holm, beschrijft de belevenissen van een jonge aantrekkelijke vrouw, die met diverse mannen avonturen be leeft. Zij is verpleegster, opgegroeid in een religieus milieu en verloofd met een keurige jongeman. Siv steeds on stuimiger wordende verlangens passen echter niet meer bij zijn nuchtere be heerstheid Als een van haar patiënten verliefd op haar wordt, raken de twee uit elkaar. Maar deze patiënt, Heinz, zal niet met haar trouwen. Siv heeft zich voorgenomen dat zij haar hele ver dere leven niemand wil toebehoren. Het raakt uit met Heinz, «maar een nieuwe man dient zich aan, de zeeman Lars. Maar ook deze wil trouwen, zo dat het volgende avontuur kan begin nen. Dat speelt zich af in het zieken huis, waar de chirurg Dr. Dam een ver houding met haar wil beginnen. Maar tenslotte duikt Erik op, een vriend van vroeger. Merkwaardigerwijze houdt hij er dezelfde gevoelens opna als Siv. Ook hij wil niet ingpalmd worden en voor zijn verdere leven getrouwd zijn. Met het ontdekken van dit feit «door de verpleegster is het verhaal afgerond De film draait zaterdag-, zondag- en maandagavond en mag worden gezien door personen van achttien jaar en ouder. Een wat onschuldiger verhaal is „Het mysterie van de slangenhuid", een film die zondagmiddag wordt vertoond. Het in Afrika spelende verhaal gaat over de familie Travers. Jim Travers krijgt van een Oosterse handelaar een slan genhuid, waarin een kaart is verstopt. De kaart geeft de plaats aan waar een schat is verborgen. Andere mannen, «met minder mooie plannen, trachten de kaart te stelen. Er volgen vele span nende avonturen, waarin ook de kin deren Johnny en Ann een rol spelen. Natuurlijk weet de familie aan de lis ten van de boeven te ontsnappen en slagen erin met de schat naar hun woonplaats terug te keren. (Alle leef tijden). Degenen, die tot dusverre niet in de gelegenheid waren, moeten beslist de (voorlopig laatste) kans grijpen om de lilm „De stem van het water" te gaan zien. De film schetst de rol, die het water in het leven van de Nederlan ders speelt. Niet alleen zien we de kin deren zwommen, maar we zien ook de vissers, de zee bij storm en de Delta werken. Verder het Skütsjesilen, het in aktie komen van sleep- en reddings boten als voor de kust een coaster in brand staat, het relaas van de storm ramp van '53 enz. Haanstra heeft met „De stem van het water" niet een do cumentaire zonder meer gemaakt; hij bedrijft filmisch spel en betrekt er sterk de menselijke kant in. Het is een interessante, geestige, maar ook ont roerende film. Dinsdag- en woensdag avond kan men er in City-theater van genieten. (In kleuren alle leeftijden). ANTI-HONGER-AKTIE BRACHT 2042,88 OP De Anti-Honger-aktie heeft dit jaar op Texel J 2042,88 opgebracht, tegen in 1965 ƒ1960,96. De opbrengst laat zich als volgt specificeren (tussen haakjes de opbrengst van 1965): Den Burg ƒ797,43 (ƒ764,24); P.H. Pol der en 't Horntje 85,20 (ƒ114,19); De Waal 30,32 {f20,38); Den Hoorn ƒ188— (ƒ144,41); Oosterend ƒ417,26 (ƒ269,72); Oudeschild ƒ146,19 143,92); De Koog /"252.60 196,34); De Cocks- dorp ƒ125,88 307,76). De aandacht wordt erop gevestigd, dat zij die niet door de collectrices werden bereikt, «de gelegenheid hebben hun bijdragen te storten op de reke ning van het „Mevrouw De Koning hulpcomité" bij de Raiffeisenbank te Den Burg. PRINSES BEATRIX FONDS De inzameling ten bate van polio patiënten, spastici en lijders aan mul tiple sclerose, spina bifida en spier dystrofie, heeft op Texel ƒ1147,01 op geleverd, gespecificeerd als volgt: Den Burg ƒ516.08; De Cocksdorp 33,81; Midden-Eierland 58,16; Zuid- Eierland ƒ9,51; Den Hoorn 127,67; De Westen 7,40; De Koog ƒ55,03; Oos terend ƒ147,32; Oudeschild ƒ106,78; De Waal ƒ19.48; P.H. Polder ƒ65,77. Men verzocht ons dank te willen overbrengen aan alle gevers en geef sters, alsmede aan de collectriceu. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Den Burg: Binnenburg 11. Den Helder: Koningstraat 7.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 5