verdien RAIFFEISENBANK het statussymbool m LANDBO Goed voor de het gehele jaar huid door SPORTPROGRAMMA NUTSSPAARBANK JRDE blad TEXELSE COURANT VRIJDAG 10 NOVEMBER 1967 «»0 Ui«n - bulten earenlwcwdeCpOwJi »en 4* rodeltle Ajfi?-. RECREATIE- EN UITBREIDINGSPLANNEN (fele zelfstandig denkende mensen, ik het laatste half jaar vroeg of zij met de recreatie- en uitbreidings- innen eens waren, zeiden „neen", iarom die opeenhoping van mensen kampeer-, caravan- en bungalow- reinen? De mensen willen de massa [vluchten, maar als we niet oppassen emt de massa of opeenhoping op xel steeds meer toe. Waarom steeds >er uitbreiding van gemeentelijke reinen? Waarom steeds meer terrei- ji in handen van lichamen buiten xel7 Vraagt een particulier, die over n halve, vijf of dertig hectare grond schikt of hij een deel daarvan mag jruiken voor recreatie, dan luidt evast het antwoord: het ligt niet in t recreatieplan, punt. Wil je in het reatieplan iets doen ('t was alleen igelijk met zomerwoningen) dan oeg dit zo'n grote investering dat voor 95°/o van de Texelaars niet gelijk was. Het gevolg; grote licha- n grepen hun kans. Waarom mag •ts worden ondernomen op eigen •rein? In de buurt van Oudeschild, ;rland, De Cocksdorp, Den Hoorn of •t Noorden? Of bij Den Burg? Is reiding niet dringend nodig. Mogen bewoners van deze dorpen en stre- n geen graantje meepikken van het eemdelingenvetkeer? Het is ontsie- nd voor het landschapsschoon, is iak het antwoord op deze vraag, aarom plant de gemeente wel boom- ïgels langs de wegen? Toch ook ter ■draaiing! Is een eendenkooi ontsie- nd. Als door een particulier, een idje van de weg een terrein wordt ngeven door een boomsingel, is dat ontsierend? Beslist niet. En of zich larbinnen nu caravans of tenten dan l eenden bevinden, interesseert mij inder. Wij horen vaak zeggen, dat er geen irticulier initiatief op Texel is. Wel, particulier initiatief wordt door de meente vaak zelf gedood. Een paar orbc-elden: De eigenaar van het •ins Hendrikhotel, die wegens een indicap niet tot ander werk in staat kocht dit gebouw één of twee jaar leden, liet er kamers bijmaken en aderni9eerde' het geheel. Hij voerde omzet behoorlijk op, want de omge- ng wordt veel bezocht door vogellief- •bbers en sportvissers.. Op zijn land left hij direct boomsingels geplant et de bedoeling ook dit terrein te tan gebruiken. Een paar weken gele- •n is een wethouder bij hem wezen jken, maar deze kon allerminst hoop •ven of dit terrein werkelijk mocht orden geëxploiteerd. Waarom kan die tegenheid niet worden gegeven? mden vissers, vogelliefhebbers en an- ?re rustzoekenden hier niet mee ge lat zijn? Waarom kon N. Roeper, die Harkebuurt woonde en een tekening wr bungalowbouw in deze omgeving diende, geen vergunning krijgen? Is iet deze afwijzing hijzelf, Oosterend de rustzoekende gebaat? Waarom ■ten alle terreinen 's zomers stamp- al zijn; waarom niet soepeler met het geven van vergunningen voor zomer- oningen? Waarom moeten ze nu weer liter boerderij of woning staan? Als in arbeider een eigen huis heeft met achter geen grond maar rechts en nks wel, dan mag hij geen zomerwo- ng bouwen. Waar blijft toch de lo- ica? Het vreemdelingenverkeer zou cp èxel in veel sneller tempo opgevoerd (urnen worden. Velen willen naar èxel om in een opeenhoping van men- n te worden ondergebracht. Ze zoe- en rust en willen graag in contact aan met de verhuurder. Lezer, geloof nu niet dat ik het bo- enstaande heb geschreven omdat ik leer belang bij het vreemdelingenver- eer heb dan de meesten. Zouden hier oveel banken, boekhoudbureaus, amb tenaren en onderwijzers zijn als er geen vreemdelingenverkeer was. Hoe veel werknemers hebben hierdoor een bijverdienste? En hoeveel boeren? Dit mag wel eens tot velen doordringen. Verleden jaar werd op Texel 13 mil joen gulden uit het vreemdelingenver keer ontvangen (veeteelt '9 miljoen, akkerbouw 6 miljoen, visserij 5V-> rnil- jen, schapen 3 miljoen en bloembollen teelt 2Va miljoen). Dit jaar zullen de inkomsten de 20 miljoen zeker over schrijden en over een jaar kan de op brengst van het vreemdelingenverkeer die van alle andere bedrijfstakken sa men overtreffen.. Maar dan moet niet de hedendaagse beiaardier alleen het Texelse carillon blijven bespelen. Het water waar de kurk van de voornaam ste bron van Texels inkomsten op drijft, mag niet worden weggezogen. Op de vele „waaroms" in dit stuk, ge achte redacteur, zou ondergetekende graag in een volgende Texelaar zijn visie willen geven. Hij vreest dat dit ingezonden stuk anders veel te lang wordt. Jan Agter sr., Den Burg. INGEKOMEN PERSONEN Cornells J. Bakker, van Heemskerk, Ingen Houszstraat 125 naar Den Burg, Weverstraat 51; Bernard J. Smith, van Doorn Mariniersweg 7 naar Den Hoorn H 131; Petronella van Helden, van Rotterdam, Bijlwerffstraat 14a naar De Koog, Plevierstraat 21; Catha- rina E. van Dusseldorp, van Wasse naar, Clematislaan 27 naar De Koog, Badweg 8; Petrus W. Rijkers met gezin, van Den Helder, Coenr. Botstraat 27 I naar Den Burg, Wagemakenstr. 12, BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 1 tot en met 7 november 1967 Geboren: Elisabeth, dv. Johannes F. Halsema en Geertruida de Ridder; Abraham, zv. Jacobus Bostelaar en Ge- sina Stark; Bartina Andinda, dv. Sijbe van der Knaap en Rigtje Jansma; Maria Anna, dv. Dirk Smit en Dieu- vera C M. Smit, Lolle Hedda Josephius zv. Hedda J. de Ruyter en Grietje Goenga; Anthonius Theodorus, zv. Simon W. de Porto en Alida P Schou ten; Katharina Hendrika Johanna, dv. Jan C. Zoetelief en Duyera F. van Heerwaarden. Ondertrouwd: Jan Hemelrijk en Geessien Meedendonp; Lambertus C. Witte en Martha Slegh; Daniel N. Wei- boren en Carry Roelofs. Overleden: Johanna G. Kikkert, oud 62 jaar; Ary Hus. oud 35 jaar, wonende te Katwijk; Thomas Anne Siersma, oud 57 jaar. HANDELSREGISTER In „Handelsbelangen" lezen wij on der „nieuwe inschrijvingen in het Han delsregister": Diversen: Gebr. Schraag, Texel, De Cocksdorp, Oorsprong weg E 135 b. Landbouwbedr. Venn.: J. en G. J. Schraag. A. J. Bctsema (e), Texel, Den Burg, Schilderend 111. Assurantiebemidde- iingsbednjf. En ondei „wijzigingen": Kleinhandelaren „Woninginrichting Europa Meubel", Texel, Den Burg. Molenstraat 2. Wo- ninginrichtersbedr. enz. Handelsn. ge wijzigd in: Meubelhuis Texel. rubriek voor GEDACHTEN NA OOGSTDANKDAG Een paar jaar geleden kwam ik tij dens een periode, waarin het met de grasgroei niet al te best was, op het bedrijf van een oudere boer. We maak ten een praatje over de minder goede weersomstandigheden en de daarmee in verband staande slechte groei van het grasland. Op een bepaald moment mengde de boerin zich in het gesprek. Het is wel eens goed, dat de mensen het weer eens aan de weet komen, dat ze het niet in de hand hebben om het gras te laten groeien. Ze doen soms net of ze het met stikstof net zo hard kunnen laten groeien als ze zelf willen" U begrijpt, dat ik me duidelijk aan gesproken voelde. Vooral toen het woord „stikstof" viel. Oogstdankdag Aan het bovenstaande moest ik den ken toen ik kort geleden aanwezig was in een kerkdienst, die aangekondigd was als oogstdankdag. Op bepaalde plaatsen wordt deze dagen nog ieder jaar gevierd. Het ging daar ook over het beperkte kennen en kunnen van de mensen. De predikant was net als de hiervoor genoemde boerin van oordeel, dat men het in deze tijd veel te veel van die eigen kennis en kunde ver wachtte. Op een moment keerde de predikant zich tegen bepaalde advertenties in landbouwbladen, die naar zijn mening de overwaardering van het menselijk kennen en kunnen demonstreerden. In de eerste advertentie werd gezegd, dat je met een bepaald ras voederbieten zeker was van een hoge opbrengst. In de tweede vertelde een fabrikant van kunstmelk voor kalveren, dat je met zijn produkt kon rekenen op beste kal veren. In de derde advertentie prees een werktuigenfabrikant een zaai- machine aan en er werd bij verteld, dat door met deze machine te zaaien iedere mislukking werd voorkomen. Wat moet je hier als landbouwredac- teur van zeggen? Aan het juiste adres? Weet U wat mijn bezwaar is tegen de aangehaalde uitspraken? Dit! Het feit, dat deze predikant als illustratie greep naar enkele zaken, die op land bouwgebied liggen, kan aan de hoor ders de indruk geven, dat het vooral de agrariërs zijn, die lijden aan het euvel van overwaardering van eigen kennen en kunnen. En dat is naar mijn mening zeer beslist het geval niet Integendeel Naar ik meen loopt juist de boerenstand minder gevaar om alles van eigen kunde te verwachten dan mensen uit andere beroepen. Een fabrikant heeft bij wijze van spreken veel meer in de hand om de hoeveel- en kwaliteit te maken, die hij wenst, als de boer. Want ik geloof, dat bijna iedere boei het weet, dat hij voor een goede oogst afhankelijk is van facto ren, die hij zelf niet in de hand heeft. Wie en Wat die factor is, daarover zullen de meningen zeker verschillen. Brandschoon Betekent het voorgaande, dat we ons als agrariërs niets behoeven aan te trekken van de waarschuwing op deze oogstdankdag? Dat zou ik niet graag beweren. Getuige de opmerking van de in het begin van dit artikeltje genoem de boerin. Ik heb er begrip voor, dat sommigen van mijn lezers ook wel eens denken: „Vergeet hij niet al te veel, dat de beste boei het zelfs met de hulp van een goede voorlichter niet in de hand heeft om een goede oogst te krijgen". Ik heb wel eens de indruk, dat dit spe ciaal het geval is wanneer ik wijs op het grote belang van vakmanschap en als ik beweringen van „geluk en onge luk" van tafel veeg En zo bekeken kan de preek op deze oogstdankdag mogelijk toch nog wel iets betekenen. met nw salaris laat het overschijven naar een kosteloze en 3j% rentedragende prive-rekening bij de Raiffeisenbank. Vraag folders of mondeling advies. spaarbank en alle bankzaken ZATERDAG 11 NOVEMBER 1967: Junioren HCSC-Texel, 3.00 uur Adspiranten Texel b-De Koog a, 3.00 uur Tex. Boys b-Oosterend a, 3.00 uur Pupillen Tex. Boys a-Oosterend a, 2.15 uur ZDH a-Texel a, 3.00 uur Texel c-Oosterend b, 2.15 uur Texel b-Tex. Boys b, 3.00 uur 4de klas A KNVB: Texel-MFC, 2.30 uur Afdeling Noordholland Winkel-Oosterend, 2.30 uur VZV-Tex. Boys, 2.30 uur ZDH-JVC, 2.30 uur SRC 2-Texel 2, 2.30 uur Texel 3-D WOW 2, 12.00 uur HRC 7-Texel 4, 10.00 uur Tex. Boys 3-Helder 7, 2.30 uur Zeemacht 4-ZDH 2, 12.00 uur Junioren JVC-Oosterend, 2.30 uur Cocksdorp-Watervogels 3, 2.30 uur ZAP 3-ZDH, 2.30 uur Adspiranten Texel a-Succes a, 12 00 uur Tex. Boys a-Succes b, 12.00 uur MEDEDELINGEN S.V. Texel Na 2 weken gedwongen rust hopen we nu weer te kunnen draaien. Voor Texel 1 komt MFC op bezoek. MFC zal hier wel alles op alles zetten om te winnen, maar Texel heeft stellig die plannen ook. Het kan dus een spannen de strijd worden. Texel 2 zal wel een hele dobber krij gen tegen SRC 2. De thuiswedstrijd werd gelijk gespeeld. Proberen dit nu ook minstens te doen. Wat doen Texel 3 en 4 deze keer? Winnen? De junioren gaan een span nende partij tegemoet, evenals Texel b tegen De Koog. D. DAMCLUB TEXEL Texel 1-Texel 2 P. Bakelaar-C. v.d. Werf C. Meedendorp-Jn. Stam J. Hooijberg-P. W. Kooi J. v. Heerwaarden-C. Vinke P. Kooiman-D. v.d Werf C. Dijker-S. Ros J. Vinke-G. Dros P. Bruijn-Jb. Koorn W. Bakker-J. Bosch C. Groenhof-J. W. Moerbeek 2—0 2—0 2—0 2—0 2—0 1—1 0—2 2—0 2—0 2—0 17—3 Hiermee is dan de eerste competitie wedstrijd gespeeld. H.D.C. heeft de ontmoeting van de beide tientallen al weer uitgesteld, wat tamelijk verve lend is. Voor de clubcompetitie konden we noteren: C. Dijker-S. Ros 1 P. Bruijn-Jb. Koorn 20 W. Bakker-J. Bosch 20 W. C. v. Hagen-H Datema 0—2 J. Schoo-Jn. Stam 11 C. Dijker en J. Schoo voeren de lijst aan, met beiden een verliespunt. Dan volgen C. Meedendorp en J. v. Heer waarden, en het staat nu al vast, dat P. Bakelaar nog heel wat zal moeten presteren, wil hij ook dit jaar de titel veroveren. Zaterdag 18 november speelt Texel 2 thuis tegen E.D.C 1. FEUILLETOA door Gerrit Franssen l „Dat weet ik niet", antwoordde Hen- Ie schouderophalend. „Ze komen uit louda". Tonia knikte. „En Gert's vader heeft iaar een kaasfabriek. Jaap zegt, dat je e fabriek uit de trein kunt zien, als e er langs rijdt". Jaap keek op uit zijn boek. „Allicht, lier kun je hem niet zien". „Hè, hè, wat leuk, broer". „Zouden wij ze eens uitnodigen, rits7" vroeg de moeder aan de man, ie tot nog toe alleen maar geluisterd 'ad. Doch Tonia keek verschrikt op en ei: ,.0, moeder, alsjeblieft niet. Ik zou dood schamen". Mevrouw Overvest keek haar doch- er stomverbaasd aan. „Waarom? Man keert er wat aan ons7" „Nee, natuurlijk niet, maar.... dat be je nu eenmaal niet". „'Het initiatief tot kennismaking noet van de overkant komen", vond aar vader. „Ze zijn uiteraard hartelijk velkom, maar de eerste uitnodiging noet van die zijde komen". „Ik wou wel, dat hij ons nog eens roeg voor een ritje", zei Tonia dro merig. „Waarom hebben wij eigenlijk jeen wagen?" „Hè ja, laten we daar weer eens over tëginnen", sneerde Jaap. „Heel een oud ig, zus, omdat daarvoor de nodige fontanten ontbreken. Vraag niet naar te bekende weg". „Dat ben ik niet met je eens. Er zijn 'och ook goede tweedehands wagens? frik zegt, dat je een tweedehands auto 'ogen de winter moet kopen. Dan zijn het goedkoopst". „Dan hebben we voldoende tijd om onze gedachten daar eens over te laten gaan' meende Jaap. „Voorlopig is het nog geen najaar". Tonia haalde haar schouders op „Zal toch wel nooit wat van komen hier. Net zo min als teevee". .Friis Overvest keek naar zijn jong ste dochter, hoofdschuddend. „Maar kind, wat moeten wij met een auto? Ik heb 'm voor m'n werk niet nodig. Hen- nie evenmin. We hebben hier in de stad uitstekende communicatiemidde len, dus wat willen we nog meer?" „U zult wel gelijk hebben", ant woordde Tonia lusteloos. „Maar toch zou het leuk zijn om er in de weekein den met de wagen op uit te trekken". „We zouden er allemaal niet eens in kunnen", zei Jaap lachend. „Dan om beurten, wat geeft dat?" Mevrouw Overvest schudde afkeu rend haar hoofd. „Kind, je hebt zoveel voor op anderen. Miljoenen kinderen in de wereld hebben honger, je leest er dagelijks van in de kranten. Die zou den dol van geluk worden, als ze de helft konden krijgen van wat jij hebt. Wees eens wat meer tevreden met wat je wel hebt". Tonia haalde haar schouders op. Daar was niet tegen le redeneren. Ze ging naar de keuken om te helpen met het binnenbrengen van het eten. In de andere hoek van de kamer stond Hennie, de armen over elkaar. We houden elkaar allemaal voor de gek, concludeerde ze, want we weten allemaal, dat van pap's salaris geen auto gekocht kan worden, geen teevee, niet eens behoorlijke nieuwe meubelen. Maar niemand durft het te zeggen, of wil het niet zeggen, omdat hij weet de anderen ermee te kwetsen. Wat kunnen we er aan doen, dat pap niet meer verdient? Het enige voor de jongens is, dat ze zich een positie verschaffen en voor Tonia en mij, dat we een goed hu welijk doen. Gelijk dacht ze aan Gert Velderenbos, Als je zo iemand als man kreeg vader eigenaar van een flinke kaasfabriek dan was je even goed onder de pannen. Zulke mensen kenden waarschijnlijk geen financiële proble men Die profiteerden ten volle van de welvaart. Onhoorbaar slaakte ze een zucht. „Gaan jullie eens zitten!" comman deerde Tonia „Al bijna half zeven en ik moet nog huiswerk maken. Na het eten, toen Hennie geholpen had met de afwas en zich voor de spiegel opknapte, vroeg haar moeder: „Ga je nog de deur uit vanavond?" Hennie knikte. „Ik moet nog even weg. Niet zo lang". „Doe dan een das om. Het is nog fris, vooral 's avonds". Met de beide handen diep in de zak ken van haar regenjas wandelde 'Hen nie Overvest over de Larixlaan. Op straat had ze even naar de overkant gekeken, maar in de grote salon brand de licht. Beide wagens stonden niet op de inrit, maar konden ook al in de ga- iage staan. Gert Velderenbos vond ze sympa thiek. Hij was beleefd en vriendelijk geweest tijdens de rit naar zee. Daar hadden ze een kwartiertje gewandeld en naar het strand gekeken. In het dorp had hij getrakteerd op een flesje en een sigaret. Daarna waren ze weer teruggekeerd. En hadden ze hem vrien delijk bedankt voor de leuke rit. Ja, echt een heer. Heel anders dan haar collega's op kantoor, die wel eens be paalde vrijpostigheden probeerden en lachten, als ze van zich afbeet. Want van zulke intimiteiten was ze helemaal niet gediend. Nee, op kantoor was er geen, die het predikaat „heer" ver diende. Eigenlijk zou het veel verstandiger zijn, als ze een andere baan zocht. Zes jaar werkte ze nu al op het expeditie kantoor De verdiensten waren niet slecht, haar capaciteiten in aanmerking nemende, want zo heel veel kon ze ook niet. Feitelijk had ze alleen maar het HBS-diploma en daarna had ze steno geleerd. En natuurlijk typen. In de eer ste tijd, toen ze werkte, wilde ze ver der leren. Bijvoorbeeld Engelse han delscorrespondentie, maar mam had het niet gestimuleerd, integendeel: „Kind waar maak je je eigenlijk druk voor? Zonde van je mooie avonden. Die paar jaar, dat je werkt! Je ontmoet een aardige jongen en als je gaat trouwen, heb je alles voor niets geleerd. Wat heb je er dan aan?*' 't Was een zekere logica, waar niet bepaald veel tegen in te brengen was. Je zou kunnen tegen werpen, dat je niet van plan was om ooit te trouwen, maar welk meisje van negentien beweert zoiets? In stilte hoop je allemaal op de prins in je leven, van wie je gaat houden en waarmee je uit eindelijk trouwt. Maar in mijn leven kwam nog nimmer een aardige, vlotte jongen, laat staan een prins. Ik ben helemaal n'iet knap, ik heb zelfs on regelmatige trekken en ik ben waar schijnlijk daarom niet opvallend. Het enige, dat ik mee heb is m'n figuur. Hoe zou Gert Velderenbos me gister avond gezien hebben? Of had hij meer belangstelling voor Tonia? Ach, wel nee, terwijl ze in dat restaurant aan tafel zaten, had ze een paar keer zijn blikken oip haar gevoeld. Maar wat zegt zoiets op zichzelf? Aan het eind van de laan, bij de brievenbus, keerde ze terug op haar schreden. Ze had naar haar vriendin willen gaan, maar achteraf vond ze het niet verstandig. Ina was al twee jaar getrouwd en had een schat van een baby. Ko, haar man, was beslist al thuis. Wat moest ze er dan doen? De vriendschap was eigenlijk sinds het hu welijk van Ina al aan het tanen. „Hé, juffrouw Overvest, geloof ik? Dat is ook toevallig?" Een prettige stem deed Hennie uit haar overpeinzingen opschrikken. Ze bleef staan en keek in het gezicht van de jongeman, bij wie ze vierentwintig uur tevoren in de auto had gezeten. Hennie knikte vriendelijk. „Meneer Velderenbos.aan de wandel?" Hij wees op enkele brieven. „Even in de bus gooien". Hij wees naar het eind van de laan, waar de brievenbus stond. „Gaat u even mee? Dan loop ik weer met u terug". (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 9