Cjroen r^wartsjexeh in het Qoed spel in slap stuk JDI opende toneelseizoen ledikantjes Kort en krachtig afscheid van dominee Paul Oskamp Acropal vuurvaste Veerdienst ivordt tijdelijk stilgelegd Moerbeek's tijdelijk 30 °/0 korting Woord alleen door predikant en scriba gevoerd JDAG 14 NOVEMBER 1967 fEXELSE 81e JAARGANG No. 8217 COURANT pre N.V. v/h Laogeveld De Roofl itbiu 11 Den Burg, Tcxel Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Vrijdag- en zaterdagavond heeft de eder ijkerskamer UDI in „De Oranje oom" het blijspel Bloemen voor Bar erra" opgevoerd. Over de keuze van if door Dick van Maasland geschre- en stuk, waarmee het Texelse to- eelseizoen werd geopend, konden we iet verrukt zijn Het was blijkbaar be oelei als komische thriller. De ver- rikkelingen waarmee het publiek lerd geconfronteerd, waren nogal ge- dcht en weinig origineel.We misten errossingen en spanning in de eerste ?ee bedrijven en de hoop dat het erde bedrijf anders zou zijn, werd iet bewaarheid. De ontknoping was lapjes en daardoor teleurstellend. \'aarmee niet gezegd is dat het pu- liek zich vrijdag en zaterdag zou ebben verveeeld. Uit de reacties kon mden afgeleid, dat velen zich met it pretentieloos blijspel hebben ge- museerd. Ongetwijfeld is dat uitslui- md te danken aan het vakmanschap de spelers. De negen medewer- enden waren zonder uitzondering ge nipt voor hun rol. Ze gaven blijk van ftstekende rolkennis en spelopvatting mrdoor zij UDI voor een flop heb- sn behoed. Het verhaal: De weinig gelukkige fo Smit, in dienst van een onderne- img, streeft ernaar directeur te wor- en doet daarom uittstekend zijn est. Goede indruk zal een door hem evoerde transactie met diamanten ma- en, zo meent 'hij. Op een nogal onge- egen moment dient Frits Bladhuis ich aan, die zich met dochter Maddy ril verloven. Mevrouw Gella Smit indt het best, maar Ivo wil niets van Ie jongeman weten, omdat hij de rijke reduwe Helena Delsing verwacht, aan- leelhoudster van de zaak. Zij moet lem voordragen als directeur. Verve- „Alle verloven zijn ingetrokken; vanavond vallen wc aan!" (Slotscène van tweede bedrijf). ONEERLIJKE VINDSTER ONTMASKERD Mejuffrouw C., die zaterdag 4 november op de boot haar porte monnee vergat, had deze, dank zij de oplettendheid van het TESO- personeel binnen een week weer terug. De oneerlijke vindster kon n.l. vrijdag worden ontmaskerd. Mej. C. was op de genoemde za terdag in Den Helder aan boord gestapt, na 'n kaart voor twintig overtochten te hebben gekocht. Ze was daarop direct naar het toilet gegaan, waar ze haar por temonnee (waarin 20,een bromfietssleutetje en een kaart voor 20 overtochten) achterliet. Direct na aankomst op Texel, toen ze het bromfietssleuteltje nodig had, merkte ze dit en liep terug naar het damestoilet. De portemonnee was echter al ver dwenen, zodat er niets anders op zat dan het TESO-personeel te waarschuwen en aangifte te doen bij de politie. Omdat (precies be kend was wanneer mej. C. de 20- vaartenkaart had gekocht, kon het vermoedelijke nummer daar van worden berekend. De TESO- controleurs werden verzocht uit te kijken naar een passagier, die deze kaart zou aanbieden. Vijf dagen werd vergeefs op alle aan geboden 20-vaartenkaarten ge keken, maar vrijdag was het raak. Dc vrouwelijke passagier, die dit bewijsstuk argeloos toonde, bleek de dochter te zijn van de oneer lijke vindster. De laatste ver klaarde tegenover de politie dat zij krap in haar geld zat en de portemonnee daarom als een wel kom extraatje had gehouden. lend voor Ivo is het dat een telegram wordt bezorgd van een zekere Barbara, die, zo blijkt, van Ivo bloemen heeft gehad. Herhaaldelijk hangt Barbara aan de telefoon om Ivo te spreken en vormt daardoor een voortdurende be dreiging van de echtelijke vrede in huize Smit. Maar dat is allemaal nog niets bij de opschudding, die ontstaat als mevrouw Smit een taxi aanrijdt. De brutale chauffeur dringt het huis bin nen en blijft om de zaak te regelen. Hij neemt zijn vrouwelijke passagier mee, die zo geschrokken is dat ook zij haar intrek moet nemen. Bij het ongeluk was ook een gewezen kolonel betrok ken, meneer Van Tuylenbroek, die door de shoe de laatste dertig jaar van zijn leven is vergeten en nu meent dat hij het bonte gezelschap in huize Smit aan zijn wil 'kan onderwerpen. Intussen ar riveert de rijke Helena Delsing en daarmee is aan alle voorwaarden voor een reeks misverstanden voldaan. Te genover Helena doet de taxi-chauffeur zich voor als politieman, maar in wer kelijkheid is hij het die het op de dia manten van Ivo heeft voorzien. Helena meent dat zij in het belang van de aankomende directeur handelt, als zij de diamanten vervangt door valse exemplaren en de echte in haar corset verbergt. Dat corset wordt natuurlijk weggenomen, als Helena in bad zit, niet door de taxi-chauffeur maar door Van Tuylenbroek, die werkelijk van de recherche is en opdracht heeft de dia mantrover te pakken. Dat lukt tenslotte en dan blijkt ook dat Barbara niemand anders was dan een vrouwelijke zaken relatie, die evenwel van de politie op dracht heeft gehad zich aan Ivo op te dringen „om een sfeer van onzekerheid in huis te krijgen". Waarmee Ivo van alle b'aam is gezuiverd, terwijl ook de hef de tussen dochter Maddy en Frits Bladhuis verder ongestoord kan bloeien. Talentvol De heer W. Tin'holt toonde zich als Ivo Smit een talentvol speler. Hij had geen gemakkelijke rol. Het valt niet mee voortdurend woedend en veronge lijkt te zijn. Tinholt leefde zich de situ atie echter uitstekend in maar verviel met in overdrijving. Zeer geschikt was de heer G. Pansier voor de rol van kolonel buiten dienst Van Tuylenbroek. Hij ontpopte zich als een bars en heers zuchtig militair, die ieder ander als ondergeschikte beschouwt. Hij kon zich permitteren te overdrijven en deed dat dan ook. Een lange, niet eenvoudige rol speelde de heer D. van Egmond als Frits Bladhuis, de aanstaande verloof de van Maddy. Hij bracht het er goed van af, hoewel hij door zijn leestoon soms iets minder vlotte indruk maakte. Zijn tegenspeelsters was mevrouw I. Reitsma-Bakker als dochter Maddy. Zij deed het perfekt en zou hoogstens wat meer volume in haar stem kunnen leg gen. Vlot en natuurlijk spel leverde mevrouw A. Bonne-Groot als Gella, de vrouw van Smit. Hetzelfde kan worden gezegd van mej. Ery Remmers, als het dienstmeisje Bertha, dat in de inge wikkelde verwikkelingen van het stuk schalen 1 Itr. ook een aandeel heeft. Mevrouw F. Agter-Zondervan gaf de rijke weduwe Helena Delsing op uitstekende wijze gestalte. Obk mevrouw R. N. Bakker- de Boer deed het best als de aanstelle rige zeer geschrokken cliënte van de taxi-chauffeur. Na afloop van het stuk richtte de heer Pansier terecht lovende woorden tot de heer J. Wieten, een weinig ervaren invaller, die een zeer goed figuur had geslagen als de misda dige taxi-chauffeur Dries Visser. De regie was in handen van de heren A. Poel en G. Pansier. (De heer Poel moest zijn taak wegens familieomstan digheden later aan de heer Pansier overdragen). De grimage verzorgde zo als gewoonlijk Ad Groothuizen uit Alkmaar; souffleuse was mevrouw J. Room-Wilkeshuis Het corset, zo deelde de 'heer Pansier mee, is welwillend be schikbaar gesteld door mevr. D. van Sambeek-Schrama. KLANTEN VAN RADIO HOLLAND KREGEN GROOTS ONTHAAL Op uitnodiging van Radio Holland N.V., leverancier van o.a. elektronische apparatuur ten behoeve van de visserij, maakte een groep kottervissers en hun vrouwen (40 personen) zaterdag een reisje naar de RAI in Amsterdam. Daar wordt momenteel een tentoon stelling van «scheepsmotoren e.d. ge houden. Het Texelse gezelschap sloot zich aan bij andere vissers, afkomstig van Urk, Den Helder en Scheveningen. Met bussen ging het naar de RAI. Na een uurtje werden de vrouwen daar af gehaald voor een tocht per rondvaart boot door de grachten. Later kwam het gezelschap weer bijeen in restaurant ,,Marcanti" in de Jan van Galenstraat, waar Radio Holland een uitstekend diner aanbood. Met de laatste boot keerde het gezelschap op Texel terug, vol goede herinneringen aan dit staal tje klantenbinding. WEER BOORVERGUNNING VOOR PETROLAND De minister van Economische Zaken heeft weer aan enkele oliemaatschap pijen vergunning verleend voor het doen van proefboringen naar olie en aardgas. Tot de gegadigden behoort onder meer Pctroland N.V., de maat schappij die in 1964 bij Den Burg en De Cocksdorp proefboringen uitvoerde. Zoals bekend leverden deze boringen, die tot een diepte van bijna 3000 meter ging, niets op. Toch wezen de onder zoekingen uit dat het zinvol was voor Texel, en het bij Noordholland beho rende deel van de Waddenzee weer een boorvergunning te vragen. Een woordvoerder van Petroland deelde ons mee, dat het bovenstaande niet betekent, dat de maatschappij bin nenkort weer met een boortoren naar Texel zal komen, al is die mogelijkheid niet uitgesloten. In ieder geval zal niet worden geboord op terreinen waar reeds proeven zijn gedaan. Aan een eventuele boring zal seismografisch on derzoek voorafgaan. Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. -f- 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert 12 ct. p. mm. Fuikbodem raakt ondermijnd Dinsdag 21 november van 10.00 uur tot 12.30 uur zal de veerdienst van TESO zijn gestremd in verband met werkzaamheden in de haven van 't Horntje. Rijkswaterstaat heeft vastge steld, dat bij de ingang van de fuik een gat van ll'/s meter diepte is ontstaan door het schroefwater van de boot. De bodem van de fuik zelf bestaat uit een betonnen plaat. Onmiddellijk daarach ter is het gat ontstaan. Het beton dreigt daardoor ondermijnd te raken, zodat het dringend nodig is dat in het gat een zinkstuk wordt gelegd. Dat zal dus dinsdag moeten gebeuren, tenzij door weers- of andere omstandigheden verandering in het zinkplan komt. Mocht het laatste het geval zijn, dan zal hiervan via de radio bericht wor den gegeven. Zoals het er nu voorstaat zal de boot van 10.00 uur nog naar Den Helder vertrekken, maar vandaar pas cm half een 's middags terugkeren. MEUBELHANOEL Den Burg Tel. 2572 DEN HOORN Bij het afscheid van een predikant, de laatste tijd een her haaldelijk weerkerend nieuwsfeit, zit ten wij doorgaans met een dik blok pa pier gereed om de woorden van een omvangrijke sprekersrij vast te leggen. Bij het afscheid van ds. Paul Oskamp van de Hervormde Gemeente van Den Hoorn had de pers het makkelijk, want er werd op verzoek van betrokkene slechts door twee personen gespro ken: dc scheidende predikant en de scriba van de kerkeraad, de heer D. Terpstra. Dat gebeurde zondagmiddag in dc kerk, tijdens dc afscheidsdienst. De .gelegenheid cm afscheid te ne men", na afloop in het dorpshuis, was een genoegelijke bijeenkomst zonder officieel of plechtig vertoon. Zoals be kend vertrekt ds. Oskamp naar Pur- merend. Hij heeft vijf jaar op Texel gewerkt. Zijn opvolger is Ds. J. P. B. de Visser, thans nog werkzaam in Gro ningen, die waarschijnlijk in april naar SCHUTTINGSCHILDERS AAN HET WERK Vrijdag hebben groepjes scholieren van Technische school, ULO, Land bouwschool en Landbouwhuishoud- school zich met verf en kwast uitge leefd op dc bekende schutting rond het in aanbouw zijnde raadhuis. Zoals voorbijgangers weten, was de schutting al eerder volgeklad met tekeningen, protestleuzen en natuurlijk schut tingwoorden. Dat leverde een weinig fraai beeld op, zodat aannemer Drijver er veel voor voelde de tckendriften in georganiseerde banen te leiden. Het idee voor de schilderwedstrijd ont sproot aan de breinen van de heer Wim YVitte en mej. Gré Duin. Zij vonden in de recreatieconsulent en de aannemer enthousiaste medestanders. De heer Drijver was zelfs direct bereid ƒ100, aan prijzen uit te loven en zegde ook toe dat hij, alvorens dc wedstrijd zou beginnen, de hele schutting egaal licht groen zou schilderen. Hij hield woord en zo gingen vrijdag dc genoemde scholieren aan het werk. Aan materiaal ontbrak 'het hen niet. Gemeenteschilder Tjonk voorzag ieder van (watervaste) verf in alle gewenste linten. Jammer was het, dat HBS en Landbouwschool niet dezelfde dag in de gelegenheid waren mee te doen, waardoor de jury (bestaande uit mevr. v.d. Eijk-Bierens, A. Blok v.d. Velden, J. Bruin, W. Witte en Tjonk) nog geen oordeel kon vellen. Zodra ook deze scholen het voor hen bestemde deel van de schutting van een schildering heb ben voorzien, zal worden uitgemaakt wie de prijzen 50,30,en 20,zullen krijgen. Expositie Hei startsein voor de wedstrijd werd vrijdagmiddag om half twee gegeven door loco-burgemeester J. Daalder. In zijn inleidende praatje sprak hij van een loffelijk streven, bracht dank aan aannemer Drijver en veronderstelde, dat de tentoonstelling schilderijen, die op deze wijze zou ontstaan, waarschijn lijk de langst bestaande en meest be keken expositie zou worden die ooit op Texel is gehouden. Op de foto ziet men leerlingen van de ULO aan het werk. Hun stuk schut ting, aan de Vismarkt toonde na afloop een ondeugende plaat van mannetjes, die een blik werpen over een schutting, waarachter zich een blote juffrouw be vindt. De ULO-scholieren maakten daarnaast een surrealistische kleuren- compositie. De LTS-ers hadden een soort onderwatergezicht gemaakt met allerlei zeedieren. De Huishoudscho lieren leverden een gezicht op Texelse dorpen. Een blote juffrouw was ook opgenomen in een andere tekening, gemaakt door een drietal jongens, dat buiten schoolverband meedeed. Om misverstanden te voorkomen: de on derwerpen waren zodanig uitgewerkt, dat van zinneprikkeling geen sprake kan zijn Den Hoorn komt. Voor de tussen periode is ds. Waardenburg uit De Koog consulent, terwijl de heer Joh. K. Schreudcr zich belast met de leiding van de school catechisaties. Na de dienst, met een prediking over de gelijkenis van het onkruid tus sen de tarwe sprak dus scriba D. Terpstra. „U wist wat in de gemeente leefde", aldus de heer TerpstTa. „Bij de een zal de dank groter zijn als de an der, maar wij hebben samen getracht onze God te dienen. Hem komt in de eerste plaats de eer toe". Spreker zei ook met genoegen terug te denken aan de vele kerkeraadsvergadenngen en aan de activiteiten van ds. Oskamp en zijn vrouw, ook buiten de gemeente. Hij prees in het bijzonder het ruime in zicht dat de scheidende predikant steeds demonstreerde. Hecht elftal „Wij vormden een hecht elftal", al dus ds. Oskamp in zijn antwoord aan de kerkeraad „We waren goed inge speeld en hopelijk zal dat ook onder mijn opvolger het geval zijn". Ds. Os kamp noemde verder diverse namen van personen, aan wie hij dank meende verschuldigd te zijn. Koster Jonker was hij erkentelijk voor de zorg, die hij aan het kerkgebouw had besteed en voor de zorg voor het kerkhof. „Uw bespiegelingen als doodgraver hebben mij telkens de eindigheid van het be staan doen ervaren". Koster Jonker leidde 's zomers toeristen rond in de kerk, ook Duitsers. Tegenover hen be zigde hij een taal, die geen Nederlands was en geen Duits, maar toch uitste kend werd begrepen. „Dat was een ta lenwonder". „Dank bracht de predikant ook aan de heer J. A. Dros, de organist. „U was geen orgelgod maar verleende dienst aan de lofzang der gemeente en U be schouwde het vak van organist als een door God gegeven ambt". Herinneren de aan de radio- en tv-opnamen, die vanuit de Hoornder kerk werden uit gezonden: „Wat hebben we 'm gekne pen of het goed zou gaan!" Waarderende woorden richtte de pre dikant ook tot de jeugd, in het bijzon der het jongerenzangkoor. Aan de be volking in het algemeen zei hij pret tige maar bijzondere herinneringen te zullen bewaren. Na twee jaar was hem door Hoornders bemoedigend toege voegd: „U begint al aardig te preken". Sleutelen Ds: Oskamp was bepaald niet wars van verandering en vernieuwing. „Ik heb U weinig rust gegund. Altijd werd er wel gesleuteld aan de liturgie en U hebt dat willen ondergaan. Het mee gaande karakter van de Hoornder ge meente bleek ook op andere wijze. De overgang op het 102 gezangenboekje was door slechts één persoon niet aan vaard, wat ds. Oskamp statistisch niet slecht noemde. „Onze gemeente is net als Texel. Het waait er altijd. En bij elke nieuwe predikant moet je maar afwachten uit welke hoek de wind komt". De predikant dankte vervolgens voor de vele blijven van hartelijkheid, die hij en zijn vrouw hadden ondervonden bij de geboorte van hun kinderen. „U bent een schat van een gemeente". Verder noemde hij het Katholieke en Doopsgezinde deel van de bevolking, waarmee hij goede contacten onder hield, zijn collega's uit de Ring Texel en het Texels Theologen Convent, het personeel van de school, de pers, be jaardenhuizen, vormingsinstituut, Ro- taryclub en vele persoonlijke vrienden en buren. „Tot weerziens. Moge God U zegenen!"

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1