Belasting door de eeuwen heen r^; Barbarade gehate vrouw in Engeland 1 IVO RO L u Er is niets nieuws onder de zon Wij betalen forse belastingen, maar vroeger was de druk ook groot Onze adressen Glaasje op, laat je rijden SPORTPROGRAMMA teergevoeligheid „SPAAR ACHTER^ AF" /V, *1 *ei VIERDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 17 NOVEMBER 1967 BELASTING is een bijzonder impopulaire zaak. Het lijkt wel of de mens daar van nature iets op tegen heeft. Door de eeuwen heen heeft men er zich tegen verzet en ook nu wordt er dikwijls danig op de fiscus gemopperd, ook al is men tegenwoordig in een democratische staat als Nederland over tuigd. dat onze gezamenlijke bijdragen een besliste noodzakelijkheid zijn, om dat ook vadertje staat nu eenmaal over wat zakgeld dient te beschikken om bepaalde dingen te verzorgen, waartoe wij als eenlingen nooit zouden komen en die voor ons allen nu eenmaal van het grootste belang zijn. Dit laatste is overigens een iprinci- Zoals reeds hierboven gesteld, wer- pieel verschil met het verre verleden, den zij via de belastingen uitgeperst, waarin <^e burger onder zware belas- terwijl daar vrijwel niets tegenover lingdruk stond, terwijl hij nooit enige stond. Wanneer we het een en ander rekening en verantwoording zag van de betaalde bedragen en er nauwelijks iets te algemenen nutte werd gedaan, lerwijl de belastingbetaler wel mocht aanschouwen hoe de hoge heren goede sier ma-al;ten van zijn geld. Dat men in die tijden een verschrikkelijke hekel aan de belastingen had en zelfs tot op stand geneigd was, is een alleszins be grijpelijke zaak. Wanneer nu de belasting op de ben zine weer omhoog gaat en we binnen in EEG-verband te maken krijgen met een optrekken van de omzetbelasting, waardoor een en ander ongetwijfeld weer duurder zal worden, dan moppe- ïen we en dat is natuurlijk begrijpelijk, want iedere Nederlandse burger zou graag zien, dat hij heel weinig of geen belasting behoefte te betalen, terwijl er van de kant van de overheid van alles voor hem werd gedaan. Maar dat gaat nu eenmaal niet en ieder zinnig mens begrijpt dat. Gunstig Gok al is de belasting hoog, toch verkeren wij nog in een zeer gunstige positie vergeleken bij onze verre voor ouders, die het genoegen mochten sma ken in de middeleeuwen te leven. In verband met enkele wijzigin gen laten wij hieronder op over zichtelijke wijze de adressen en evt. telefoonnummers volgen van correspondenten, redacteur en be zorgers van onze krant. Redacteur Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den Burg, telefoon (02220) 2403. Bij geen gehoor drukkerij Texel se Courant, Parkstraat 10, tele foon (02220) 2741, Den Burg. Correspondenten OOSTEREND C. G. Vlaming, „De Bol", O 163 a, telefoon (02223) 252; OUDESCHILD: J. Th. Boom, De Ruyterstraat 125, tel. (02220) 2853, DE WAAL: W. Albers, Sommel- tjesweg 1, tel. (02220) 2577; DE KOOG. A. Blok v.d. Velden, Dorpsstraat 48, tel. (02228) 226; DEN HOORN: F. Zwanenburg, Naalrand 9, tel. (02226) 272; DE COCKSDORPVacant, men wende zich tot de redacteur te Den Butg. Sportcorrcspondenten: s.v. CocksdorpI. v. d. Linden, Kikkertstraat 3, telefoon (02222) 216; Z.D.H.; W. de Porto, Herenstraat 21 Dpn Hoorn. tel. <022261 316: hierover weten, dan staan we ver baasd over de ongelooflijke belasting druk die deze arme mensen in die tijd werd opgelegd. Alleen het ademhalen en de zonne schijn was niet belast, maar verder was er vrijwel niets te bedenken dat niet belast was. Zelfs de wind, die de wie ken van de molen in beweging moest brengen, kostte geld en de molenaar moest hiervoor aan de heer betalen. Het gebruik van „wegen", dikwijls niet meer dan modderige paden met karre- sporen, was belast, het oversteken en bevaren van rivieren was belast. Voor het meevoeren van een dier moest men betalen, ook het betreden of verlaten van een stad kostte geld. Het bezoeken van de markt, het bijwonen van kerk diensten, dopen, trouwen, begraven waren belast, handel drijven, het uit oefenen van een beroep voor alles be taalde men belasting. Zo sterk als de belastingdruk in die duistere middel eeuwen was, is zij nu gelukkig niet. Niets nieuws Er is overigens weinig nieuws onder de zon, wanneer we ons belasting systeem eens bekijken. De omzetbelas ting bijv., waarvan velen menen, dat dit een twintigste eeuwse nieuwigheid is, bestond al in het Romeinse Rijk on der keizer Caligula. Accijnzen, zoals wij die kennen op diverse artikelen, zoals benzine, siga retten, suiker, alcoholische dranken en zovoort, bestonden al lang. We behoe ven hierbij maar even te denken aan het pachtersoproer in 1747, toen de be volking in opstand kwam tegen deze indirecte belastingen en de huizen van de pachters (de lieden die deze heffin gen op diverse zaken, zoals zout, meel, turf, hout en wat al niet meer, moesten innen) aanvielen en plunderden. Dan kennen we de hondenbelasting. Gelukkig behoeven onze honden tegen woordig niet meer met een penning aan de halsband te lopen, zoals dat voor 1940 het geval was. Maar ook dit soort belasting op huisdieren is al zeer oud. Reeds zo'n tweeduizend jaar voor vonze jaartelling, dus ruw vierduizend jaar geleden werd er al belasting be taald voor honden, geiten en ander vee, dat daartoe met een zegel van ge bakken klei aan een touwtje om de nek liep. Reeds do Romeinen konden een vorm van vermogensbelasting Om de vijf jaar moest iedere burger zijn totale bezit opgeven. Zijn gezinsgrootte speel de een rol, het aantal slaven dat hij had, zijn vee, zijn grond, zijn huizen, kortom alles. Naar aanleiding van dit bezit werd hij aangeslagen voor de be lasting. Men kende daartoe vijf klassen en natuurlijk wilde toen ook graag iedereen tot de laagste klasse behoren. Maar de overheid was uiterst streng. Wie probeerde de fiscus een rad voor ogen te draaien, kwam prompt voor de beul. s.v. Oosterend; P. Kooiman, Mo lenbuurt W 43, Oosterend, tel. (02223) 332, en P. Kikkert, O 18, Oosterend, tel. (02223) 323; s.v. Texel: D. Dapper, Schilder end, Den Burg; Texelse Boys: A. Wessels, W. van Beierenstraat 46, Den Burg, tel. (02220) 2988; s.v. De Koog A. Mook, Dorps straat, De Koog. TijdelijkC. Bonne, Haffelderweg 1, Den Burg telefoon (02220) 2174. Bezorgers DEN BURG: P. van Heerwaarden, Warmoesstraat 40; DE COCKSDORP: A. van Hoorn Lzn., Kikkertstraat 59, tel. (0222) 293; DEN HOORN: G. Wilner, Heren straat 15, tel. (02226) 210; DE KOOG: B. Eelman, Boodtlaan 10, tel. (02228) 422; OOSTEREND F. Beijert, Botter- straat 2. OUDESCHILD; Chr. van Malde- gem, Heemskerckstraat 2; DE WAAL: J. Fokker, Hogereind 22, tel. (02220) 2170. Voor het opgeven van adverten ties wende men zich tot de druk kerij (Parkstraat 10), telefoon (02220) 2741. Advertentieteksten voor de krant van dinsdags moeten vrijdags voor 12 uur binnen zijn; adver tentieteksten voor de krant van vrijdags moeten woensdags voor 12 uur binnen zijn. Van later ont vangen teksten kan geen plaats gegarandeerd worden. Dwaze voorbeelden In de loop der eeuwen heeft de over heid vrijwel alle middelen aangegrepen om aan geld te komen en er zijn wat dat betreft dan ook de meest dwaze voorbeelden. Zo kenden we in ons land een periode, dat de ramen van een huis waren belast. Met als gevolg dat men huizen bouwde met blinde ramen er in. Ook heeft de fiscus indertijd het aantal schoorstenen belast dat op een huis stond. Wie netjes gekleed wilde gaan moest ook extra betalen. Handschoe nen, kousen, pantalons, pruiken, hoe den en reukwerk waren allemaal zwaar belast. Ongetwijfeld betalen we nu fors hoge belastingen dat staat wel vast, maar daarvoor ontvangen we toch ook weer veel dingen, die ons in staat stel len om op een moderne manier te le ven. We behoeven hierbij maar alleen te denken aan het dichte netwerk van wegen dat ons land rijk is en waarvan we allen gebruik kunnen maken. Dan de verlichting van deze wegen, de ver zorging van rivieren, kanalen, de bouw van diverse prachtige kunstwerken, zo als bruggen etc. De bescherming van ons land met dijken, waarbij we maar even behoeven te denken aan de Delta werken om maar een voorbeeld te noe men. De inpolderingen, zoals in het JJsselmeer en zo zijn er uiteraard Vele uiterst belangrijke zaken op te noemen. In een modern democratisch land krijgt men wel waar voor zijn geld, ook al kan men van mening verschillen over de manier waarop het geld zou moeten worden besteed. Barbara Castle, de vrouwelijke minis ter van Verkeer in Engeland is momen teel de meest gehate vrouw in dat land. Zij heeft besloten in haar land het auto rijden onder invloed van sterke drank rigoreus de kop in te drukken. De bewindsvrouwe tracht haar doel te bereiken, door de politie de be schikking te geven oveer een eenvoudig testmiddcl van Duitse origine en daar naast bijzonder zware straffen te stel len op het rijden onder invloed. Haar maatregelen "die sinds enkele weken van kracht zijn, worden door de ongeveer veeitien miljoen Engelse au tomobilisten beschouwd' als „een natio nale ramp", want wanneer men ge snapt wordt met een alcoholpercentage ■van 80 milligram alcohol in 100 milli meter bloed, dan is de ellende voor de betrokken automobilist niet te over zien. De schuldige raakt op staande voet zijn rijbewijs voor een jaar kwijt en de rechter waarvoor hij moet ver schijnen kan 'hem veroordelen tot een boete van niet minder dan ƒ1000,en/ of vier maanden gevangenisstraf. Zo iets hakt er in en maakt automobilisten verschrikkelijk bevreesd om alcohol te gebruiken. Ballonnetje De politie die met de controle is be last, beschikt over een eenvoudig test middel, dat bestaat uit een plastic bal lonnetje, waarin zich enkele kristallen bevinden. De aangehouden automobilist moet in dit ballonnetje blazen en dan kan de politieman controleren hoe het staat met het alcoholgehalte in het bloed van de rijder. Het ballonnetje met de kristallen is echter slechts een bescheiden testmiddel, want men kan hier niet helemaal van opaan, doch het resultaat kan er echter toe leiden, dat de autobestuurder mee moet naar het bureau, waar met andere apparatuur een nauwkeuriger proef genomen kan worden. En op die uitslag kan men ver oordeeld worden. Een en ander heeft in Engeland tot een ware 60ciale revolutie geleid. De caféhouders klagen steen en been, want het bezoek aan de vertrouwde "pubs" loopt ernstig terug, want wie durft het geweldige risico nog te ne men De taxichauffeurs zijn echter ver heugd met de overheidsmaatregel, want zij beleven gouden dagen. Wie zich maar even niet helemaal zeker voelt, laat zich rijden. Laat je ryden De caféhouders trachten een oplos- ZATERDAG 18 NOVEMBER 1967: Adspiranten De Koog a-ZDH a, 3.00 uur Pupillen. Tex. Boys a-Oosterend a, 3.00 uur ZDH a-Texel a, 3.00 uur Texel c-Oosterend b, 3.00 uur Texel b-Tex. Boys b, 2.15 uur ZONDAG 19 NOVEMBER 1967: 4de klas A KNVB: Flevo-Texel, 2,00 uur Afdeling Noordholland Winkel-Tex. Boys, 2.30 uur JVC-Oosterend, 2.30 uur ZDH-N.Niedorp, 2.30 uur Cocksdorp-Kaagvogels 2, 2.30 uur De Koog-BKC 3, 2.30 uur Succes 3-Tex. Boys 2, 2.30 uur Oudesluis 4-De Koog 2, 12.00 uur Oosterend 2-Zeemacht 3, 2.30 uur Junioren Texel-SRC, 2.30 uur Adspiranten Watervogels a-Texel a, 12.00 uur Watervogels b-Tex. Boys a, 12.00 u. sing te vinden om de klanten weer naar de pubs te lokken. Zij propage ren nu alcoholzwakke, of alcoholvrije dranken, terwijl zij voor de echte lief hebbers van een glaasje de mogelijk heid creëren om met busjes te worden thuisgebracht. Om de kosten te beper ken worden ook hele groepen gelijk tijdig met taxi's afgevoerd. Uiteraard laat vooral in de grote ste den de invloed van deze maatregel zich ook duidelijk gevoelen met betrekking tot de sfeer in de avondlijke stad. Die is minder vlot en meer gereserveerd geworden. Mevrouw Barbara Castle is echter niet voor niets tot deze rigoreuze maat regelen overgegaan. De laatste jaren hebben in Engeland niet minder dan 10.000 ongelukken plaatsgevonden waarbij alcohol een belangrijke rol speelde. Een groot aantal mensen vond bij deze ongelukken de dood. Deze on gelukken voltrokken zich in weerwil van anti-alcoholacties. De vrouwelijke minister meent dat het nu tijd is ge worden om de automobilisten die niet verstandig genoeg zijn om zich vrijwil lig te beperken, via haar maatregelen te dwingen de alcohol te laten staan, of zich te laten rijden. Tenslotte is het oo'k nog voor hun eigen bestwil Wie zich echter van zijn verant woordelijkheid bewust is en daarnaar handelt, loopt geen enkel risico om moeibjkheden te krijgen. Steekt uw oude litteken? Hei is een reeds lang bekend feit, dat bijvoorbeeld mensen, die ergens een litteken hebben, de verandering van weer reeds één of twee dagen van tevoren krijgen aangekondigd door tijne stekende pijn in dit litteken weefsel. Het lijkt dan alsof er spelden in gestoken worden en het slachtoffer zegt dan: „Mijn litteken steekt. We krijgen ander weer". Dit verschijnsel beperkt zich overi gens niet alleen tot mensen met een litteken. Ook zij die gebroken armen of benen hebben gehad en patiënten die lijden aan Ischias kennen dit ver schijnsel, evenals vele anderen. In de weersverandering eenmaal een feit, dan houden de pijnen weer op en velen beschouwen deze weergevoelig- heid dan ook als een bijna onfeilbare barometer. Maar dit neemt niet weg, dat velen een dergelijke gevoeligheid toch niet op prijs stellen. Reeds hon derden jaren geleden wist men van dit verschijnsel en het is zelfs verwerkt in de rechtspleging. Wanneer iemand een ander, bijvoorbeeld in een gevecht, wonden toebracht, waarvan men mocht verwachten dat zij weergevoelige lit tekens zouden opleveren, achtte men het slachtoffer ernstiger gedupeerd en naar verhouding van de ernst was ook de straf voor de delinquent zwaarder. Het kwam zelfs tot uiting in een lijst van boetes. Jarenlang heeft de wetenschap zich afgevraagd wat toch wel de oorzaak van dit verschijnsel kon zijn en het is kortgeleden pas aan een team van Weense onderzoekers, bestaande uit medici, biologen, natuurkundigen en meteorologen gelukt een tip van de sluier rond dit mysterie op te lichten. Tien jaar lang heeft men er aan ge- wiehkjt. Begonnen werd met het re gistreren van meteorologische verande ringen, terwijl parallel daarmee aante keningen werden gemaakt van pa tiënten en hun klachten. Men heeft het gezocht in een eventuele invloed van veranderingen in de temperatuur, ver anderingen in de luchtvochtigheid of in de luchtdruk, maar deze factoren bleken niet verantwoordelijk te zijn voor de verschijnselen. Tenslotte concentreerde men zich op de elektriciteit in de lucht, die ook be paalde veranderingen ondergaat wan- MEDEDELINGEN S.V. Texel Een klein programma dus. We hopen, dat Texel 1 de schrik te boven is en er alles aan zal doen om in het juiste tempo en goed spel terug te komen. Na een minder gelukkige, kan soms een prima prestatie volgen en daar rekenen we dan ook op. SRC junioren zullen voor onze jon gens wel te sterk blijken te zijn. Texel a is niet kansloos tegen Watervogels a. D. Texelse Boys Ons >eerste heeft ons in het afgelopen weekend een prettige verrassing be zorgd. Het op de derde plaats staande VZV moest toen ervaren dat de Boys op vreemde grond hun beste prestaties leveren. A.s. zondag zal het wel moeilijker gaan. Er zijn nl. vijf spelers niet be schikbaar, dus zal er met nog meer in zet gespeeld móeten worden, wil er weer een goede verrassing uitkomen. Zorg voor een goede conditie. Automatisch geldt dit ook voor het tweede, dat aan Succes 3 een hele dob ber zal hebben. De adspiranten a moeten tegen Wa tervogels b, als er normaal gespeeld wordt, de punten binnen kunnen halen. Vertrek half 11 bij De Zwaan. De wed strijd voor het derde is uitgesteld. W. ZDH Zondag speelt het eerste thuis tegen koploper N. Niedorp. Dit zal een zeer zware opgaaf voor ZDH worden. Maar met goed en snel samenspel is er mis schien nog wel iets te bereiken. Zorg dus voor eaen volle inzet. ZDH 2 is vrij. VOLLEYBAL Volleybal-uitslagen: Dames Tevoko 1-HCSC 1 22 Tevoko 2-Zeemacht 1 31 LOS 1-Tevoko 1 03 Seahawks 1-Tevoko 2 22 Zeemacht 2-Tevoko 5 31 Heren: LOS-Tevoko 3 03 Woensdag 6 december is er voor de dames géén trainen. Programma zaterdag 18 november 1967: 14.15 uur Tevoko 1-Tevoko 2, heren 15.00 uur Tevoko 4-HCSC 2, dames 15.45 uur Tevoko 3-HCSC 1, dames 16.30 uur Tevoko 5-Vijfsprongl, dames maandag 20 november: HAV 2-Tevoko 5, dames Zeemacht 1-Tevoko 3, dames Seahawks 2-Tevoko 1, heren DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 14 nov. 1967: C. Meedendorp-C. Dijker 11 J. Hooijberg-C. v.d. Werf 11 P. Bakelaar-J. W. Moerbeek 20 H. Datema-J. Vinke 11 Jn. Stam-P. Bruijn 11 G. Dros-D. v.d. Werf 02 C. Groerihof-P. Jansen 02 Jb. Koorn-P. W. Kooi 20 G. Dros-J. Bosch 20 J. W. Moerbeek streed zeer moedig en moest pas rond de vijftigste zet ca pituleren. Jn. Stam verzuimde de winst, waarmee alweer bleek dat ook P. Bruijn nog ,niet in zijn oude vorm is. J. Schoo kreeg zonder spelen de leiding op de ranglijst. Zaterdag 18 november om 13 uur speelt Texel 2 thuis tegen E.D.C. 1. Vo rig jaar werd die wedstrijd schandalig verloren. Er valt dus wel iets goed te maken. Zondag 26 november, 13.00 uur: Texel 1-HDC 2; Texel 2-HDC 1 Tanden blank-Adem ffis Onbetwist de beste tandpasta neer het weer zich gaat wijizigen. De ze veranderingen spelen zich inderdaad zo'n 24 tot 48 uur voor de weerswijzi- ging af. Vroeger meende men dat deze elektrische verschijnselen zich op zeer grote hoogten afspeelden en dus geen invloed op het menselijk lichaam kon den hebben. Nu is gebleken dat deze processen zich ook op lagere niveaus voltrekken en daarmee werd deze fac tor bijzonder interessant. De onderzoekers hebben vastgesteld, dat de elektrische processen in de lucht van invloed zijn op de celwanden van weefsel. Er ontstaat aan de opper vlakte een zekere beïnvloeding. Bij ge zond weefsel hebben de oppervlakten van de cellen een beschermend laagje, waardoor de elektriciteit in de lucht geen invloed op de celwand kan uit oefenen. Bij ziek weefsel mankeert een dergelijke beschermende laag en de elektriciteit is in staat een bepaalde invloed op de celwand uit te oefenen, waardoor een soort kortsluiting ont staat. Dit leidt onder andere tot een verstoring van de zuurstofvoorziening van dit weefsel en er ontstaan pijnlijke spanningen in de spieren. Overigens treden dergelijke verschijnselen ook onder normale omstandigheden op, wanneer er zich ergens in het lichaam een onstekingshaard bevindt: Bij op handen zijnde weersveranderingen hebben de elektriciteitsveranderingen in de lucht ook invloed op het zieke weefsel en nemen de pijnen e.d. toe. De ontdekking van het hoe en waar om van weergevoeligheid is van groot belang, omdat de medici verwachten dat uit deze wetenschap ook nieuwe mogelijkheden geboren kunnen wor den. Mensen met wensen sluiten 'n persoonlijke lening bij de NMB NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar ook zich thuis voelt! 225 vestigingen In Nederland

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 13