RIJKS POSTSPAARBANK RENTE TOT denkt u aan meubelen, dan denkt u (vanzelfsprekend) aan de 4000 m2 woonideeën van het statussymbool luilverkavelingsakte een feit FILMNIEUWS iiWAT m immm vmw.m ANDBOUW en VEETEELT 'EEDE BLAD TEXELSE COURANT VRUDAG 17 NOVEMBER 1967 I.brisk «oor klercq SPOORSTRAAT 30 TEL. 02230-14541 n dit artikeltje een paar notities, t rechtstreeks in verband staan met gebeurtenis van maandag 13 novem- r j.l., of die daar in ieder geval iets Ee te maken hebben. Een nieuw kadaster Het gebeuren van maandag j.l. bete nt, dat ons eiland, met uitzondering n'polder Eieriand, een nieuw kadas- Jheeft. Een kadaster met veel min- r cijfers en letters dan het oude ka- ster. In de nieuwe toestand is het nl. cl \t ieder aaneengesloten blok grond a eén eigenaar als regel onder één nduiding valt, ook al is dit blok door ,ten, tuinwallen of heiningen in «erdere percelen verdeeld. Het komt s voor, dat een aaneengesloten kavel ona van 25 ha. slechts één kadastraal immer heeft. Deze toestand blijft ge- ndhaafd zolang van deze kavel geen deelten worden verkocht. Dit betekent, dat het voor een eige- ar of gebruiker van grond niet mo- lijk is van het Kadaster inlichtingen krijgen over de oppervlakte van een rceel, dat door sloten enz. is afge- heiden als dit perceel een gedeelte is n c-en bepaalde kaïvel. Het zal deze gevens zelf door opmeting moeten rk rijgen. Een „schoon" kadaster Men zegt wel eens, dat tijdens een ilverkaveling het kadaster wordt igeschoond", d.w.z. dat fouten en on- dkemendheden worden opgeruimd, it die fouten en onvolkomendheden ook op Texel waren heeft de ter sielegging van de lijst van rechtheb- mden in het begin van de ruilveika- ding duidelijk aangetoond. Een paar lorbcelden. In een bepaald geval had een grond- genaar in de omgeving van Den oorn een perceel grond in gebruik, it blijkens het kadaster eigendom as van een andere eiganaar in dit orp De laatste gebruikte op zijn beurt tn oerceel grond, dat eigendom was an de eerste eigenaar. Beide boeren aren van oordeel eigen grond te ge- ruiken. In de omgeving van Spang bleek de r?n: tussen 2 percelen grond, die met ai sloot was aangegeven op geen stuk en na de juiste grens te zijn. Volgens e kadastrale gegevens had de ene 11. „Wij ook. Vader was in Gouda ierkvoogd". „O" „Och, wat steekt er eigenlijk voor hvaad in, niet? We bekijken het alleen maar eens en misschien gaan we er gens in, als het u lijkt tenminste. En jan rijden we weer verdèr. Overdag zit er tenminste, dat vind ik, geen hvaad in. Het is immers een soort volksfeest?" „Ja, maar 's avonds wordt er veel gedronken en dan ontstaan er wel eens vechtpartijen. Je leest het een enkele keer" „Daar houd ik niet van. Ik houd helemaal niet van 'kroeglopen. Alleen dansen, dat doe ik graag. En u, juf frouw Overvest?" „Zegt u alstublieft gewoon Hennie. Dat gejuffer „Als het mag, wat graag, Hennie. Ik heet Gert, dat weet udat weet je, he? Wil je wel geloven, dat het me net is. alsof ik je al jaren ken?" Hennie giechelde. „Geloof ik niets van". „Heus waar. Ik ëh.... eigenlijk ben verlegen. Vader zegt: te verlegen. Van de week, toen u 's avonds met uw zusje meereedik stond verbaasd °ver m'n eigen druf. Een jaar geleden zuu ik voor zoiets de moed niet gehad hebben. We hadden kennissen in Gou da. Zakenvriend van vader, zal ik maar boer jaren lang te veel grond gebruikt en de ander te weinig. Dat was geen kwestie van een paar honderd vier kante meter grond, maar een opper vlakte, die enkele tientallen aren groot was. Ergens op Texel lag een perceeltje grond, waarvan de wettelijke eigenaar niet bekend was. Dit perceeltje werd gebruikt door een boer, die in deze om geving grond gebruikte. Er waren twee personen op Texel, die van mening waren aanspraak op deze grond te kun nen maken. Zij konden dit echter niet met deugdelijke 'bewijzen staven. Dit perceeltje is nu in het blok verdwenen, d.w.z. dat het aan de gezamenlijke echthebbenden in het hele blok van ruilverkaveling ten goede is gekomen. Met haast Toen maandag j.l. in het nieuwe Ge- redhtsgebouw te Alkmaar gedeelten uit de akte waren voorgelezen en deze door de daarvoor in aanmerking ko mende personen was getekend, moest de akte met spoed naar het Hypotheek kantoor te Alkmaar worden gebracht. Een dergelijke akte beschrijft nl. de toestand van een bepaald moment, om dat voortdurend grondtransacties plaats hebben. Zou een dergelijke transactie plaats hebben vóór het tijd stip, waarop de akte op het Hypotheek kantoor was, dan zou nog weer een verandering in de akte nodig zijn. Dat het aantal gevallen van aankoop en veikocp van grond zeer groot is, bleek ook uit de respectabele lijst van wijzigingen, die aan de akte was toege voegd. Tussen het gereed komen van de akte en het passeren op maandag j.l. lagen nl. enkele weken. Dit kwam tot uiting in een aanhangsel, dat tien tallen wijzigingen omvatte. Reacties op eerste artikel Op het artikel in het nummer van vrijdag 10 november kregen wij enkele reacties. Ze waren van zeer verschil lende aard. De eerste opmerking hadden we min cf meer verwacht. In bedoeld artikel wordt nl. ergens gesproken over dc- verbetering van de waterbeheersing in het ruilverkavelingsblok. Er werd o m. geschreven: „ondanks het feit, dat er de laatste weken veel water is gevallen heeft dit in geen enkel geval geleid zeggen. We kwamen geregeld bij elkaar overhuis. Bij Boorneberg zijn twee dochters, Emy en Truus. Beiden erg ge distingeerd. Zoals jij. Echte dametjes. In hun bijzijn was ik altijd erg verle gen, dan voelde ik me kleuren. En zij lachten me uit". „Dat was niet aardig". „Nee, u.... jij zou het niet doen, tenminste, dat derik ik. Jij bent zo heel anders". „Hoe anders?" Ze keek hem vragend aan. Hij zocht naar woorden. „Hoe moet ik dat duidelijk maken? Ze waren da mes. Emy was op een kostschool in dertijd en Truus studeert nog in Utrecht Maar bij jou.als ik het zo mag zeggen: bij jou is er innerlijke adel. Dat is veel belangrijker". „Ben je niet een beetje aan het over drijven?" Toch vond ze het wel leuk. „Eerlijk. Ik meen het. Zoiets voel je, je kunt het eigenlijk niet precies defi niëren. En bij jou voel ik me bijna niet verlegen. Is dat niet eigenaardig? Ik geloof niet, dat je me ooit zou uit lachen, wel? Ook niet als ik een blun der maakte?" Hennie schudde resoluut haar hoofd. „Waarom zou ik? Er is overigens geen enkele reden om je uit te lachen. In tegendeel. Je kunt best meedoen". iHij greep haar hand. „En jij ook. tot inundatie van percelen. Waar dit wel het geval is, is dit te wijten aan verzuim van de gebruiker van de grond". In een schriftelijke reactie brengt men mij onder het oog, dat op meer dere plaatsen toch plassen op het land staan. Naar ik meen heeft deze brief schrijver het woord „inundatie" niet juist opgevat. Ik heb bij inundatie ge dacht aan !het onderlopen van percelen als gevolg van het feit, dat de sloten hun watei niet lozen kunnen. En als we inundatie zo opvatten, was mijn bewering juist. In de tweede reactie wordt er op gewezen, dat de lof voor het werk, dat nodig was voor het maken van een Plan van Toedeling te eenzijdig was. Wij noemden speciaal de landmeters. Mijn opposant is van mening, dat deze lof niet minder toekomt aan de leden van de Plaatselijke Commissie en de eigenaren en gebruikers van grond in het ruilverkavelingsblok. Voor een goed begrip wil ik mededelen, dat deze opmerking niet komt uit de kring van de Plaatselijke Commissie of de Texel se agrariërs. De man in kwestie was van mening, dat ook een woord van waardering voor de leden van de Commissie voor hun geduld en voor de TexeLse grond eigenaren en grondgebruikers voor hun, over het algemeen zeer goede, me dewerking oip zijn plaats zou zijn ge weest. We kunnen het hiermee volkomen eens zijn. En het ligt zeker op mijn weg om speciaal de grondeigenaren en gebruikers een pluim op de hoed te steken voor hun medewerking, waar door het werk van de toedeling toch ook een mooi werk is geweest. Keuze uit twee films, biedt City theater deze week. Zaterdagavond en zondagmiddag een spannende India- nenfilm met in de hoofdrol Winnetou, de schepping van Karl May. In deze film, genaamd „Winnetou keert terug" zien we hoe de legendarische indiaan er na veel strijd in slaagt een duur zame vrede tussen blank en rood tot stand te brengen. Want, zo redeneert hij, het is zinloos om nog verder te vechten tegen de overmachtige blan ken. Dit voornemen strookt echter niet met de plannen van de gewetenloze avonturier Bill Forrester, die bij onrust onder de Indianen veel belang heeft. Winnetou slaagt er echter in een in vloedrijk Indianenopperhoofd voor zijn ideeën te winnen, waardoor hij drie blanken van de marteldood redt. Een hunner is luitenant Merril. Maai For rester overvalt intussen het kamp van de Pionca indianen en maakt er alles met de grond gelijk. De stam heeft zich nl. verzet tegen zijn exploitatie van de oliebronnen op hun gebied. Uit wraak steekt het Pionca opperhoofd het olie station in brand, waarbij Winnetou bijna om het leven komt. Forrester laat zich niet uit het veld slaan. Hij overvalt met zijn trawanten weer een kamp en weet door een list de indruk te wekken, dat Indianen dat hebben gedaan. Het gevolg is een strafexpe ditie tegen de Assiniboms, waardoor de vrede verder weg is dan ooit. Maar de zoon van een der legerofficieren heeft een vermoeden van de ware toedracht en brengt de Assiniboins in veiligheid. De spanning stijgt ten top als Forrester door het leger wordt omsingeld en dreigt de door hem gegijzelde vrouwen en kinderen van de stam te doden als hij geen vrije aftocht krijgt. Winnetou slaagt er echter in de gijzelaars te be vrijden. In een vreselijk gevecht, dat zich afspeelt in spookachtige holen en spelonken wordt de bende verslagen en vindt Forrester zelf een afschuwelijke dood. (In kleuren alle leeftijden). Naar de beroemde roman van Harriet Beecher-Stowe „De Negerhut van Oom Tom" werd de gelijknamige film gemaakt, die zondag- en dinsdag avond is te zien. Voor zover de lezers niet bekend zijn met de inhoud van het boek het volgende: Oom Tom, een ne- Vind je het geen leuke dag? Zeg.... zullen we daar eens ingaan?" „Waarin?" Ze 'keek rond. Hij wees naar de botsautootjes. „Mag jij rijden". „Hè ja. dat lijkt me". Ze hanteerde het stuur als een vol leerd chauffeuse. Hij keek vol bewon dering toe, hce ze tussen alle andere autootjes laveerde „Zeg", riep hij vol verbazing uit, „jij hebt aanleg. Ik wil jou best rijden leren. Je hebt het in een paar dagen onder de knie". „Waarom zou ik het leren?" vroeg ze, een kleur van opwinding op haar wangen. „We hebben niet eens een auto". „O, dat komt misschien nog wel eens. Het is altijd gemakkelijk, als je het kunt". Bij een waarzeggerstent stonden ze een poosje later stil. „Geloof jij er in?" vroeg ze lachend. „Onzin natuurlijk. Toch.... zullen we het eens doen?" „Zonde van het geld. „Waarom? Zullen we samen gaan?" Maar dat kon niet. De vrouw wei gerde beleefd, doch beslist, beiden te gelijk de hand te lezen. Ze gingen derhalve na elkaar. Eerst Hennie, die de vrouw een griezel vond, vooral nadat ze haar hand had beet gepakt. Missdhien luisterde ze maar met een half oor naar het opgedreunde lesje van de waarzegster. Maar één zin hoorde ze duidelijk en het gevolg was, dat ze pardoes in een lach schoot. De vrouw 'keek haar verontwaardigd aan. „Het is beslist niet om te lachen. Als u er niet in gelooft, kan ik beter ophouden, want dan praat ik toch im mers voor niets?" en.*.. I.i.r. - b.iu. 4rw.k«l.'~c£ OVER DE PESTVOGELINVASIE Het is opvallend, dat ieder jaar in de herfst vele mensen in de natuur aan wijzingen denken te zien voor een komende strenge of zachte wmter. Zo ook in het nummer van de Texelse Courant van j.l. vrijdag in het stukje over pestvogels. Jammer voor de ver woede schaatsenrijders, de komst van pestvogels zegt niets over het komende weer en is dan ook zéker geen aanwij zing voor een strenge winter. De vogels verlaten hun broedgebied niet bij invallende vorst. Pestvogels zijn namelijk zeer wmterhard. De pestvogel behoort met o.a. noten kraker en kruisbek tot de typische in- vasiegasten, d.w.z. dat hun trekbewe- gingen zeer onregelmatig zijn, zowel in tijd als in plaats. Dit in tegenstelling tot de echte trekvogels, waarbij de trekbewegingen op dezelfde tijd van het jaar en tussen dezelfde broed- en overwinteringsgebieden plaatsvinden. Een invasie wordt waarschijnlijk ver oorzaakt door een scherpe tegenstelling tussen de tijd waarin een vogelpopula- tie op zijn hoogtepunt is en de tijd waarin zijn voedselvoorraad dat is. Deze scherpe tegenstelling is vaa'k het gerslaaf, werkt op de plantage van Mr. Shelby. Shelby behandelt zijn mensen fatsoenlijk, maar steekt zich in de sohulden, waardoor hij gedwongen is een aantal te verkopen aan de meedogenloze Legree. Ben hunner, de kleine Harry, wordt op het laatste moment door zijn moeder Elisa in vei ligheid gebracht, over het kruiende ijs van de rivier. Maar Tom wordt met een raderboot de rivier afgevoerd. Aan boord bevindt zich ook de rijke familie St. Claire en op aandrang van het on geneeslijk zieke dochtertje Eva wordt oom Tom op de plantage van St. Claire tewerk gesteld. Tom heeft er een fijne tijd. St. Claire wil zelfs al zijn slaven de vrijheid geven. Maar als hij op On afhankelijkheidsdag naar de notaris lijdt, wordt hij lafhartig vermoord. Zijn vrouw verkoopt de slaven weer aan Legree, waar zij slachtoffer zijn van genadeloze willekeur. Op instig- natie van Oom Tom komen de negers in opstand Ze steken de gebouwen in brand en vluchten. Alleen Tom, zwaar gewond, is niet tot vluchten in staat en sterft. (In kleuren alle leeftijden). Die noemt twee gulden maar niets, dacht Hennie, maar ze trok meteen haar gezicht weer in de plooi. „U hebt gelijk", antwoordde ze met een uitge streken gezioht. „Gaat u verder, want u maakt me nieuwsgierig". „Ziet u nu wel?" De vrouw 'keek haar triomfantelijk aan. „Ik zei dus: drie kinderen. U zult er veel plezier van beleven en ze alle drie nog ge trouwd zien en enkele kleinkinderen op uw sdhoot krijgen. Ziekte zie ik niet in uw hand en Een 'kwartier later liepen ze te gniffelen, toen ze elkander de voor spellingen uitwisselden. Vooral Gert had veel plezier over hetgeen de waar zegster hem verteld had. „Er is een donkerblonde vrouw in mijn leven, maar ik moet oppassen voor een zwarte, die zal proberen er tussen te komen. En ik ben binnen twee jaar -getrouwd en mijn vrouw krijgt drie kinderen Hennie schaterde het uit. „Dat heeft ze ook tegen mij gezegd. Allemaal doorgestoken kaart. Ze had best door, dat wij bij elkaar hoorden, want tegen mij zei ze, dat er een lange, slanke jongeman in mijn leven is gekomen. Ze had het ook over een zwarte vrouw, die zou pogen mijn geluk te verstoren, doch daarin zou ze niet slagen, als ik er voor zou vechten. Net wat voor mij, ik ben helemaal niet vechtlustig, in tegendeel". Ze liepen hand in hand over het ker misterrein. „ToCh wel typisch, he, Hen nie?" „Wat?" „Nou, jij bent immers donkerblond". Ze keek hem met een schuin oog aan. „Geloof jij er in?" gevolg van: le een extreem klimaat (de pestvogel is een bewoner van de taiga, waar zeer lage temperaturen en zware sneeuwval kunnen voorkomen); 2 e. voedselspecialisatie (dat wil zeggen dat een vogelsoort slechts eeD bepaald soort voedsel eet; voor de pestvogel zijn dit buiten de broedtijd aller lei soorten bessen); 3e. onregelmatige vruchtgroei (na jaren met een bijzon der goede opbrengst van vruchten, volgt vaak een jaar met een lage op brengst; de boom of struik is als het ware „vermoeid"). Een voorbeeld- het weer in het voor jaar of in de zomer is zeer gunstig voor de bloei van een bepaalde boom of struik. Dit houdt meestal in dat het weer ook gunstig is voor het broeden van de vogels. De grote hoeveelheid vruchten, die in de herfst ontstaat, doet alle vogels van de soorten, die zich gespecialiseerd hebben op het eten van vruchten, succesvol overwin teren in hun broedgebied of nabije om geving daarvan. Het jaar daarop broe den dus extra veel vogels. De vogel populatie is in de herfst op zijn top. De voedselvoorraad is dan echter juist klein door de „vermoeidheid" van de bomen. Het gevolg is dat de vogels nieuwe voedselgebieden moeten gaan zoeken. Een invasie is begonnen. Bo venstaand voorbeeld is sterk vereen voudigd, vele bijkomstigheden en uit zonderingen zouden genoemd kunnen worden, maar in grote lijnen kan het zich zo afspelen. Als we in verband met de komst van pestvogels toch iets over het weer wil len zeggen, zouden we kunnen opmer ken, dat het in het voorjaar of in de zomer van 1966 in de taiga waarschijn lijk goed weer was Er is echter nog veel onopgehelderd bij deze onregelmatige trekbewegingen. Zo bestaan over de oorzaken binnen de vogel zelf die hem tot het ver laten van zijn natuurlijke versprei dingsgebied aanzetten, ook verschillen de meningsverschillen. Het zou echter te ver voeren deze hier te gaan behan delen, te meer daar zij enige „va'k"- kenni" vereisen. Het was dan ook mijn bedoeling in het kort daarom ook vereenvoudigd de hoofdlijnen van het begrip invasie, aan de hand van de waarnemingen van pestvogels, weer te geven. Ik hoop, dat ik daar enigszins in geslaagd ben. Adriaan J. Dijksen „Elzenhout", De Westen Hij haalde zijn sohouders op en ant woordde op ondeugende toon: „Och, als fhet zo in m'n kraam tepas komt. Het meisje voelde, dat ze begon te blozen. „Laten we toch wijzer zijn. morgen ben ik het vast al vergeten". „Maar ik niet'antwoordde hij raad selachtig. Het was al donker, toen ze hun woonplaats naderden. De hele dag was het mooi, stralend zonnig weer ge weest, doch nu begon het te motrege nen. De jongen zette de ruitenwisser aan. „Zo, Hennie, we zijn er bijna. Spijtig, dat zo'n dag zo vlug om is, he?" Ze knikte en zuchtte. „Tja, dat is altijd zo, als het leuk is". „Dus je hebt wel plezier gehad?" „Machtig, Gert. Ik was nog nooit van m'n leven in Brabant geweest". „En Groningen en Friesland? En Gelderland?" Ze schudde haar hoofd. „Welnee. O ja.... met een schoolreisje zijn we een keer naar Arnhem geweest. Naar het Openluchtmuseum en de Bedrie gertjes en een dierenpark. Maar dat is alweer zo lang geleden". „Zullen we volgende week zaterdag eens het noorden in gaan?" Ze keek hem van terzijde aan. Ten slotte schudde ze haar hoofd. „Nee, Gert, het was ontzettend leuk, maar we gaan er niet mee door". De jongen keek haar verbaasd aan. „Alle mensen, waarom niet? Ben ik zo tegengevallen?" Ze legde haar hand op zijn arm. „Welnee, integendeel. Juist daarom. Laat ik maar de verstandigste zijn". (Wordt vervolgd) FEUILLETON door Gerrit Franssen

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 5