Wat tot stand kwam onder burgemeester De Koning IB RAIFFEISENBANK BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER (assette fornaamste punten van het gemeentelijk beleid van 1 oktober 1950 tot heden spaarbank en alle bankzaken HDE blad Nooit eerder in de geschiedenis hebben zich in een zo kort tijdsbestek zo eel ingrijpende veranderingen op ons eiland voorgedaan dan onder de Bibtsperiode van burgemeester C. De Koning. Hoewel deze uiteraard niet Heen door zijn toedoen tot stand kwamen, staat toch vast, dat veel van het- een wij hieronder opsommen, eerst veel later zou zijn verwezenlijkt als hij zich niet intensief mee bemoeid had o.a. door de Texelse belangen voort uren d bij hogere bestuursinstanties te bepleiten. Dat op Texel meer is ge- eurd, dan in de meeste andere vergelijkbare gemeenten, is helaas iets dat einigen beseffen. Alleen zij die dat wel doen, kunnen begrijpen hoe groot et aandeel van wijlen burgemeester Dt Kening daarin moet zijn geweest. ,Vat betreft het onderwijs, een der ;angrij'kste zaken van algemeen be- TEXELSE COURANT VRIJDAG 17 NOVEMBER 1967 Nieuwe kleuterscholen werden ge- -ht in Den Burg (Nulskleuterschool RK. kleuterschool), te De Koog, te iterend, te Oudeschild en te Den orn. Nieuwe lagere scholen werden sticht te Den Burg (met gymnastiek - al), te De Koog, te De Waal, te Den orn en te Midden-Eierland. Ver tillende andere scholen werden uit- jreid. Een compromisschool voor het .o,-onderwijs kwam tot stand. Na- rhand werd nog een speciale imbe- ilenklas gesticht. De stichting van vg.l.o.-school werd voorgesteld, bh door de gemeenteraad afgewezen. )e lagere landbouwschool werd ge- uwd en enkele malen uitgebreid; ook landbouwhujshoudschool onderging aanzienlijke uitbreiding. Op Texel rd een Rijks H B.S. gesticht, nader- nd uitgebreid met een A-afdeling. In ncipe is tot de vorming van een ïolengemeenschap voor havo-mavo- heneum (ULO en HBS) begsloten, larmee per 1 sept. 1968 een begin zal irden gemaakt Een lagere technische tooi kon worden opgericht, beperkt de afdelingen timmeren en metaal werken. Het nieuwe LTS-complex =dt de school een voorbeeldige huis- sting. In principe werd ook besloten de vorming van een scholengemeen- iap voor het iager beroepsonderwijs. IS, Landbouwschool, Landbouwhuis- udschool). De vakleerkrachten lich. voeding deden hun intrede in de tolen. Culturele schoolevenementen -exposities zijn een vast onderdeel n het lesprogramma geworden. Be en werd het godsdienstonderwijs op scholen te subsidiëren. Een vor- ingsinstituut voor meisjes werd opge- ht. Een gemeentelijk studiefonds, ge- emd naar Prof. Keesom, werd ge- cht Inmiddels verkregen meerdere xelse jongeren een steun uit dit üds voor verdere studie Volksgezondheid Texel kreeg waterleiding, verzorgd or het P.W.N. Nieuwe rioleringen ramen tot stand in De Koog, in Oude- lild, in Oosterend, in De Cocksdorp in Den Hoorn. Rioolzuiveringsinstal- lies werden gesticht in De Koog nddels een vloeiweide) en in Den ïrg, Oudeschild, Oosterend, De xksdorp en Den Hoorn (z.g. „Pas- er-installaties"). De vuilnisdienst erd gemoderniseerd en o.m. uitge- eid met een kolkenzuiger. Vuilcon- iners werden in gebruik genomen. De rwerkingsinrichling werd omgezet in n destructor. De Texelse markt was als een der rste in den lande tbc-vrij. Op Texel erd een consultatiebureau voor tbc- iderzoek gevestigd. Ettelijke bevol- ngsonderzoeken werden doorgevoerd, p de scholen nam de schoolmel'kver- rëkking een aanvang De stichting hooltandverzorging Texel vatte haar ak op en schafte een moderne dental- ir aan. De gemeente nam het zieken- irvoer over en schafte hiervoor een ugdelijke ziekenauto aan. Plannen slichting van een gemeentelijk ver- «eghuis voor langdurig zieken wer- in voorbereid, doch konden nog niet instelling van de Staatssecretaris ijgen. Sociale zorg. Een 2-tal particuliere rusthuizen *'am tot stand. Tevens werd huize rene" uitgebreid en gemoderniseerd, ejaardenwoningen en bejaardenflats inden worden gesticht. Een aantal stonsche instellingen werd samenge- indeld in de „Stichting bejaarden- •rg Texel". Intussen werd al weer een menvoeging van deze stichting met !t Algemeen Weeshuis in een „Stich- Samen Eén" voorbereid, met een tfi de huidige tijd aangepaste doel- dling De Sociale Dienst werd ge- ichp en aan de huidige eisen aange- ;t. Een maatschappelijk weikster erd aangesteld. De sociale werkplaats een sociale werktuin kwamen tot >and De inrichting van een nieuwe dale werkplaats wacht nog slechts uitvoering. Meerdere werkverrui- ingsobjecten werden uitgevoerd, o.m. aanleg van een speelweide te Oude- hilü De stichting van een bejaarden huis te Oosterend werd voorbereid. Verkeer en vervoer, waterstaat Inzake het verbindingsprobleem werd slist De keuze viel uit t.g.v. 't Horn- - Tal van hiermede verband hou- ;nde werken kwamen tot uitvoering; aanleg van de nieuwe haven aan Homtje; de aanleg van de Pontweg; 1 aanleg van een nieuw autobussta- »n. De gemeente nam tal van polder egen over en werkte mee aan meer de bochtafsnijdingen. Vele wegen en raten werden aangelegd, verbreed of verbeterd Meerdere straten werden van trottoirs voorzien. Diverse par keerterreinen werden aangelegd. Een groot aantal toeristische rijwielpaden en wegen kon worden aangelegd of verbeterd. Aandacht werd besteed aan de beplanting van wegen. De weg- en straatverlichting werd gemoderniseerd. Uitgebreide verkeersmaatregelen wer den getroffen (voorrangswegen; één- richtingveikcer etc.). De Vereniging voor Veilig Verkeer werd opgericht. De straatnaamgeving in de dorpen werd systematisch herzien. Texels tele foon werd geautomatiseerd. Mede werking werd verleend bij de oplos sing van het z.g. TESO-conflict. Op het vliegveld werd een nieuw stationsge bouw gebouwd. Het vliegveld kreeg een internationale status. Na de februariramp van 1953 werd in samenwerking met de polders een beveiligingssysteem opgesteld. De dijkverhogingen namen een aanvang. „Ceres" werd afgesneden; de vuurtoren ommanteld; de dijkverhoging van de Eierlandse Polder nam een aanvang en aan de aanleg van strand hoofden wordt nog gewerkt. Woningbouw Binnen het kader van de landelijke mogelijkheden werden ook op Texel vele woningen gebouwd. De hoogste prestatie in één jaar was de bouw van 96 houtrijke woningen, 34 bejaarden woningen en 46 noodwoningen. Dit laatste complex „De Vogelmient" kreeg intussen een recreatieve bestemming. De gemeente trad toe tot het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten. Meer dere woningwetwoningen werden aan gegadigden overgedragen. Het gehele woningwetwoningenbezit werd bij de Woningbouwvereniging geconcentreerd. Een krotopruimingsfonds werd inge steld. Toerisme en stedebcuwkundige ontwikkeling. De „Stichting sociaaal toerisme Texel" werd opgericht en nadien om gezet in de „Rokreatiestichting Texel". De 'kampeerterreinen „Kogerstrand" en „Loodsmansduin" beleefden sindsdien een stormachtige ontwikkeling. Een zo merwoningverordening maakte de bouw van „zomerwoningen" mogelijk. Een „zomer-, kamp- en tenthuisjesver- ordening" verruimde eveneens de toe ristische bouwmogelijkheden. Voor het gehele eiland werden uitbreidingsplan nen vastgesteld. Meerdere terreinen kregen een „recreatieve bestemming". Sindsdien werden op Texel ettelijke kamphuizen, jeugdhotels, jeugdherber gen, hotels, bungalowcentra, kampeer en caravanterreinen gesticht. Het re creatieplan Texel werd in principe door de gemeenteraad aanvaard en moet een verdere uitbreiding van de recreatieve ontwikkeling van Texel in de naaste toekomst mogelijk maken. In deze periode nam het toerisme een ongekende vlucht. De gastenstatistiék kustgem eenten werd ingevoerd. De Waddenfederatie van de VW kwam tot stand. In Waddenverband werd een verfijning van de financiële verhou ding Rijk-gemeenten t.b.v. de Wadden eilanden bereikt. Voor de aanleg van meerdere wegen en rijwielpaden werd Rijkssubsidie verkregen. Texel kreeg te maken met „nozemrelletjes" Het beatcentrum „Sarasani" 'deed zijn in trede. Een skelterbaan werd gesticht. De strandbewaking werd aanzienlijk uitgebreid en gemoderniseerd. Op Lood9mansduin werd een beplantings plan uitgevoerd. Voor Den Hoorn en Oosterend werden „beschermde dorps gezichten" voorbereid; voor het gebied rond de Hogeberg de instelling van een landschapsreservaat. Verschillende ont- eigeningsbesluiten moesten worden ge nomen. Economie van Texel Besloten werd tot de uitvoering van een 12.000 ha omvattende ruilverkave ling. De gemeente bevorderde de ge lijktijdige uitvoering van tal van ob- jekten. De feitelijke uitvoering van de ruilverkaveling kon worden voltooid. Tientallen nieuwe boerderijen werden gebouwd. In Den Burg werd een twee tal terreinen voor handel en nijver heid ingericht en voor het overgrote deel al uitgegeven. Het Nederlands In stituut voor Onderzoek der Zee zal op Texel worden gevestigd. Het instituut kreeg reeds een eigen haventje aan 't Horntje. Met de nieuwbouw is intussen een aanvang gemaakt. Texel zal een la boratorium voor mosselonderzoek krij gen. De Minister van Verkeer en Wa terstaat heeft in principe besloten tot de aanleg van een werkhaven t.b.v. de dijkverhogingen te Oudeschild, welke werkhaven t.z.t. geschikt gemaakt kan worden als vissershaven. Ruimte voor een eenvoudige reparatiewerf zal wor den gereserveerd. De visafslag in Oudeschild werd opgeheven. Een socio grafisch rapport over de gehele ge meente kwam tot stand. Rapporten ver schenen voorts over de toekomstige werkgelegenheid in de landbouw; de ontwikkeling van de rekreatie op het eiland en de bevordering van de tuin bouw. Texel werd aangewezen als sti muleringsgebied Eerder was Texel al gedurende een aantal jaren als streek- ontwiickelingsgebied aangewezen. De beroepskeuzevoorlichting werd ter hand genomen. De ontwikkeling van de recreatie beleefde een ongekende vludht, de middenslandssector een ster ke uitbreiding. Olieboringen hadden geen succes. Texel werd lanceerplaats voor raketten van het Nationaal Lucht en Ruimtevaartlaboratorium. Cultureel werk Een „Culturele Raad" werd ingesteld en later vervangen door een „Stichting cultureel werk Texel". Overkoepelende organen als Sportraad, Centraal jeugd- overleg, contact-orgaan voor zang en muziek, en overkoepeling vrouwen organisaties kwamen tot stand, als mede meerdere buurt- en dorpscom missies. Dorpshuizen werden gesticht in Den Hoorn, De Waal en Oudeschild; een ontwerp voor Oosterend zal hope lijk spoedig tot uitvoering komen. In Den Burg werd een sport- en cultureel centrum gesticht. Een muziekschool en een kunstkring werden opgericht, als mede meerdere bejaardensociëteiten. Meerdere verenigingen kregen gemeen telijke subsidie of konden profiteren van een „Investeringscredietregeling voor kulturele verenigingen". Nieuwe sportvelden werden aangelegd; be staande verbeterd Een speelweide/ijs baan kwam te Den Burg gereec(. Het zwembadplan werd door Gedeputeer den afgewezen. Een jeugd- en recreatie- consulent werd aangesteld. De Stich ting Texels Museum werd een gemeen telijke stichting. Het perceel Koger- straat 1 werd gerestaureerd en tot oudheidskamer ingericht. Het museum werd uitgebreid met een landschaps tuin. De molen te Oudeschild werd gerestaureerd Te Den Burg werd een nieuwe bioscoop gebouwd, waarin de gevel van „De Vergulde Kikkert" werd ingepast. De kerken van Den Burg, De Cocksdorp, De Waal, Den Hoorn en Oudeschild werden met medewerking van de gemeente gerestaureerd of her bouwd. Een monumentenlijst werd vastgesteld. Aan het behoud van scha penboeten werd medewerking verleend. De Waal kreeg een wagenmuseum. De kermis werd afgeschaft enop nieuw ingesteld. Texel kreeg een bi bliotheek-leeszaal. Een kunstvoorwer penfonds werd ingesteld. Het oorlogs gedenkteken werd gerealiseerd. Een verenigingstrofee werd ingesteld. Gemeentelijke diensten Een afzonderlijke dienst gemeente werken werd ingesteld. Gemeentewer ken kreeg de beschikking over een nieuw garage- en werkplaatsencom- plex. Het bestaande raadhuis werd af gebroken en in noodverblijven onder gebracht. Met de bouw van het nieuwe raadhuis werd een aanvang gemaakt. Een gemeentelijk grondbedrijf werd ingesteld. Het elektriciteitsbedrijf werd eveneens op nieuwe leest geschoeid. Texel werd geheel aangesloten op het elektriciteitsnet. De centrale werd uit gebreid; het motorvermogen aanzien lijk opgevoerd. De netspanning werd verhoogd tot 10 KV. Een nieuw TEM- kantoor kwam tot stand Een frequen tie-besturingssysteem werd in gebruik genomen. Ook Texel kreeg nachttarief. De brandw eer werd gemoderniseerd en meer gecentraliseerd opgezet. De rijks politie kreeg een nieuw bureau in Den Burg. De financiële positie van de ge meente heeft al deze jaren grote zorg gegeven, ondanks het feit, dat de uit-* keringen van het Rijk ingevolge de financiële verhouding Rijk-gemeente regelmatig werden herzien. verdien met nw salaris laat het overschijven naar een kosteloze en 3j% rentedragende prive-rekening bij de Raiffeisenbank. Vraag folders of mondeling advies. NAMEN NOEMEN OF NIET? Texel is een klein eiland. De meeste mensen kennen elkaar en staan liever goed dan slecht hekend. Als een hun ner een verkeersongeluk veroorzaakt is dat voor hem nadeliger dan voor de bewoners van een grote stad. Want ieder gaat er mee schoot en weet zich het gebeuren nog maanden later te herinneren, met naam en toe naam van alle betrokkenen. Het is de taak van onze krant nieuws te geven, dus melding te maken van deze onge lukken, maar niet te veroordelen. We gaan er vanuit dat de veroorzaker van schade of verwondingen door de rechter voldoende wordt gestraft. Het publiceren van de naam van de ver dachte in de krant zou een extra straf betekenen en wordt daaiom achter wege gelaten. De pers-etiek vereist dat in zon geval met letters wordt volstaan, al dan niet met toevoeging van beroep en leeftijd. Toch, zo me nen sommigen, zijn wij daarbij niet conseguent. In de bechrijvingen van ongelukken ziet men sommige perso nen met letters aangeduid, van andere betrokkenen wordt de volledige naam vermeld. Hoe zit dat nu? Wij hanteren de volgende regel. De «sohuldige of mogelijk schuldige wordt met twee of meer ietters aangeduid. De andere betrokkenen treft geen blaam en kunnen dus gerust worden ge noemd, zodat de berichtgeving zo vol ledig mogelijk is Soms is niet duidelijk wie schuldig is en niet zelden zijn meerdere betrokkenen fout Ook dan worden letters gebruikt. Bij rechtbank- verslaggeving worden zowel verdachte als getuigen met letters aangeduid. Er zijn letters, die misverstanden kunnen oproepen Wat te denken van J. K.? Dat kan een Jaap Keijser zijn, maar ook een Jan of Jaap Koopman. Het publiek gaat dan gissen en raadt vaak de verkeerde Het is daarom soms zinvol de aanduiding nog wat vager te houden door slechts één letter te noe men of te spreken van „een Hoornder" of „een Texelaar". Bij „een kottervis- ser" wordt 'het al moeilijker, vooral als er letters en leeftijd achter komen. De aanduiding wordt dan zo precies, dat net zo goed de volledige naam genoemd zou kunnen worden. Het zou bij voorbeeld huichelachtig zijn te schrijven over „de Texelse wethouder J". Over de vraag wie dat nu toch wel zou kunnen zijn, hoeft men niet lang na te denken. Bij een onschuldig blik- schade-a anrijdink je met onduidelijke toedracht, is he' niet zo'n ramp als sommigen de bedrijvers zouden her kennen. Toch houden we ons ook dan bij de letters al was het alleen maar om safe te zijn als later modht blijken cat b.v. drank in het spel was. Nu blijkt in de praktijk, juist op Texel, dat de bedrijvers van de meest ernstige ongelukken toch wel heel snel bekend zijn. Maar dat mag de 'krant er niet van weerhouden zich consequent aan de regel te houden. Men wil niet in de krant voor schut staan, maar er zijn uitzonderingen. We hebben het enkele keren meegemaakt, dat men ons met nadruk verzocht de volledige naam op te schrijven. Zo van. Zo erg was het tenslotte niet en anders denken ze dat het mijn vader of m'n broer is geweest. Het andere geval betrof een nog niet zo heel bekende zakenman, afkomstig van het vaste land, die het wel leuk vond dat hij op het kleine Texel bij een .verkeersonge luk betrokken was geweest. Dat moch ten zijn vrienden en relaties best we ten Hij was misschien een volgeling van Henry Ford, die eens gezegd schijnt te hebben: Het geeft niet hóe ze over je praten; als ze maar over je praten. Maar het overgrote deel der mensen is het met eens met deze uit spraak van de autokoning en daarom houden wij ons onverplicht overi gens aan de regel. alles voor Baby's huidje STOFVRIJ AFGESLOTEN lA-rHAl 114. We hebben de kwelstoel nu al zó vaak gezien, dat we heus wel weten, dat deze uit slerke riemen, stevig plaatijzer en keihard eikenhout be stond. Dat hout was doortrokken van engstzweel van gekwelde slachtoffers en van Barroesiaanse prachtbeits. En iedereen, die ook maar een béétje ver stand heeft van Barroesjaanse pracht beits, weet wel dat dit goedje brand baar is als aanstekerbenzine. 't Mag dus niemand verbazen, dat de zijkant van de stoel snel vlam vatte. Knetterend stegen de vlammetjes omhoog, steeds meer en steeds sneller. Er vormden zich onaangenaam riekende rookwolk jes en de brigges kreeg het hoe langer hoe benauwder. „Ik 'kom nooit los uit die stoel kreunde hij. „Dat gaat helemaal fout! Ik dacht, dat die muis mij het leven redde, maar dank zij hem raakte ik mooi van de regen in de drop! Het is met je gebeurd, Piet!" Dat vond Jonas de Taaie ook. Hij roetste snel zijn hol weer in en wachtte daar verder gelaten af, wat er nog al lemaal zou geschieden. Doch toen bleek, dat Vrouwe .Fortu- na nog steeds op de hand van brigadier Piet was. De verterende vlammen had den namelijk de riem bereikt, waarmee zijn rechterarm gebonden was. De mouw van zijn regenjas begon al bijna te schroeien doch dat gaf niet. „Misschien nog net op tijd!" jubelde Piet en met een forse ruk trok hij zijn arm los Toen kostte het weinig moei te meer om ook de andere riemen los te maken en hij was vrij! Als een pijl uit een boog vloog hij de keldertrap op. Vlak achter hem schroeide toen het touwtje door, waaraan de fles benzine opgehangen was....

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 9