Cjroen 'FwartsJ'exeU in het harL, Oriëntatiereis naar Norderney was bijzonder nuttig Inspraak van agrariërs onvoldoende? Besturen landbouworganisaties spraken over Recreatieplan Stichting ivordt gewenst geacht Deelnemers unauiem van mening: Wi Ook voor een electrische trein kijkt u natuurlijk eerst bij Ktlcxsu* demonstratie keukensnijmachines Bakkers Ijzerhandel Op u'dnodiqinq van de Landbouw- pnisaties op ons eiland en de neniqinq voor Bloembollencultuur Texel heelt de heer J. Keijsers, 2de ietaris van het Landbouwschap in ioid-Holland voor de besturen qe- roken over het Recreatieplan, zoals enige tijd qeleden door de Texelse ■meenteraad is vastqesteld. De heer Keijsers gaf allereerst een acht in de plannen voor de Ruimte- fce Ordeninq voor ons land en spe- :al voor de provincie Noord-Hol- td. Spreker qat een goed inzicht in problemen, waarvoor de overheids- stanties in dit opzicht staan. Het is n zeer moeilijke zaak om er voor te rgen, dat de diverse bevolkinqs- oepen op dit terrein aan hun trek- komen. )AG 24 NOVEMBER 1967 81e JAARGANG No. 8220 rEXELSE^COURANT ire N.V. ?/h Langeveld De Roofl bus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den lel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Nadat de heer Keijsers een overzicht gegeven van de omvang en de be ding van het Recreatieplan stelde hij t volgende. Er wordt naar gestreefd om het be- aande landschap, dat van een geheel jen type is, zoveel mogelijk in stand houden. Dit betekent, dat grote de- van monumentale waarde in de staande vorm worden gehandhaafd. vraag is welke mogelijkheden er »r de landbouw in deze gebieden illen overblijven. De heer Keijsers icht in dit verband aan de tuinwallen de aanpassing van bedrijfsgebouwen. Is er op dit gebied belemmeringen in, zullen de financiële gevolgen hier in door de gemeenschap gedragen nen te worden. Zal het, aldus de vraag van de heer eijsers, mogelijk zijn om op de en- aves, die er in het gebied van Ger- tsland en Everstekoog voor de bollen- elt beschikbaar blijven, een normaal drijf uit te oefenen? Hij dacht daar- o m. aan de aanpassing van de oonhuizen en de bedrijfsschuren. Naast de gebieden Gerritsland, Ever- lekoog en de Krim, die het eerst in mmerking komen, wordt voor de toe- wnst gedacht aan een gedeelte van et Kogerveld ten westen van de Ko- irveldweg en het gebied tussen het «rritslanderdijkje en de Duinweg. Het ligt in de bedoeling de grond in eze gebieden geleidelijk aan te kopen. nodig zullen de Gemeente- jke instanties niet terugschrikken voor nteigening. Wat kunnen agrariërs doen? De heer Keijsers wees er op, dat het taak van de landbouw en de tuin- ouw is de bestemmingsplannen goed de gaten te houden. De organisaties loeten verder eisen, dat zij de visie an de agrariërs bij de betreffende in- lanties naar voren kunnen brengen. )aarbij moet niet alleen de toestand an dit moment in 'het oog worden ge- iouden, maar moet er ook aan de toe- tomst gedacht worden. Er moet ge waakt worden tegen te grote beper kingen van het agrarisch gebruik van de grond. De heer Keijsers wees er in dit ver band op, dat de wensen, die de land bouw naar voren brengt ook inderdaad landbouwbelangen moeten zijn. Zo meende hij, dat het verlangen van agrariërs om op hun bedrijven één of meer zomerwoningen te bouwen niet als een landbouwbelang kon worden verdedigd, al had de heer Keijsers er wel begrip voor. dat diverse agrariërs hiernaar streven. Discussie De heer B. v.d. Beek was van oor deel, dat er in theorie misschien wel inspraak mogelijk is, maar in de prak tijk komt hieivan niets terecht. Men is nl. niet opgewassen tegen de stede bouwkundigen, die deze plannen ont werpen en verdedigen. De heer Keij sers zag dit speciaal als een taak voor de agrarische raadsleden. Zij moeten de visie van de agrariërs tijdig bij de stedebouwkundigen naar voren bren gen. Als ideaal ziet de heer Keijsers, dat de Gemeentebesturen tijdens het ontwerpen van het Plan de mening van de landbouworganisaties vragen. Hij heeft dit echter nog nooit meegemaakt. De heer M. Bakker Pzn. acht het on juist, dat aan de gemeenteraadsleden geheimhouding is opgelegd. Zij kunnen daardoor geen overleg met hun des kundigen plegen en mede door de korte tijd, die beschikbaar is, is het onmoge lijk een goed oordeel over het Plan te vormen. De mening van de heer Bakker over de opstellers van het Recreatieplan was, dat men de bollenkwekers „stom weg" heeft vergeten. In het Plan gaat de bollengrond van nu en van de toe komst er in z'n geheel aan. Het is z.i. onmogelijk, dat Gerritsland en Everste koog zowel voor de recreatie als voor de bollenteelt worden gebruikt. Hij meent, dat het Plan zoals het er nu ligt de volgende consequenties heeft: a. Het mooiste gedeelte van Texel wordt vernield; b. Het Texelse bollenland gaat verloren Op de vraag van de heer Keijsers of de heer Bakker vervangingsmogelijk- heden voor de recreatie ziet, antwoord de deze, dat de recreatie z.i. even goed in polder het Noorden kan worden be dreven. Met het tegenwoordige vervoer speelt een afstand van enkele kilome ters volgens hem geen rol. Er zijn mo gelijkheden genoeg om dit gebied aan trekkelijk te maken voor de recreatie. De kosten om delen van polder Eierland en polder het Noorden geschikt te ma ken voor bloembollenteelt zullen z.i. veel hoger zijn. Vervangende gronden De heer Keijsers vestigde de aan dacht op de mogelijkheid, dat het Ge meentebestuur vervangende gronden koopt ter compensatie van gedupeerde land- en tuinbouwers. In zijn functie van gemeenteraadslid van de Haarlem mermeer heeft spreker hier al meer malen mee te maken gehad. In dit ver band wees de heer Jac. Roeper Johzn. op een bijeenkomst, die vorig jaar is gehouden en waarbij gesproken is over het in leven roepen van een Stichting, die met krediet van de Provincie gron den kan aankopen. Hij betreurde het, dat hiermee niet meer voortvarendheid is betracht. De heer R. W. Stoepker zei echter, dat deze gedachte niet los gelaten is. De heer W. H. Bakker deelt mee, dat er binnenkort een spreker komt, die de mogelijkheden van 'n dergelijke Stich ting uiteen zal zetten. De heer Keijsers drong erop aan om zich ernstig over deze zaak te bezinnen. De heer M. Bakker Pzn. bracht zijn vrees omtrent de gevolgen van het Recreatieplan nogmaals naar voren. Hij zei van meining te zijn, dat de land bouw en tuinbouw op Texel in een mu seumpositie zal worden gedrongen. Dit speciaal met het oog op de onmogelijk heid van een goede inrichting van de bedrijfsgebouwen. De heer C. Koorn zei, dat in meer dere gevallen bollengrond aangekocht wordt door particulieren, die dan de grond een bestemming geven voor re creatie. Wat kan hieraan worden ge daan? De heer Keijsens was van oor deel, dat de overheid er niets aan kan doen als voor bollenteelt geschikte grond door particulieren verkocht wordt aan andere particulieren, die met de grond een ander doel hebben. Ook de heer Koorn vond daarom, dat het urgent is de hiervoor besproken Stich ting in het leven te roepen. Onder de aanwezigen merkten wij op de gemeenteraadsleen Jac. Barendregt, S. J. Keijser Jaczn., C. Koorn en Jn. Witte. FANFARE MAAKT RONDGANG IN OUDESCHILD OUDESCHILD Alvorens Sint iicolaas op de haven een muzikaal ïelkom te bereiden, zal het Koninklijk Texels Fanfarekorps zaterdagmiddag *n rondgang maken door Oudeschild. OOSTERENDER FEESTEN OP 18, 19 EN 20 JULI De Oosterender feesten zullen vol- (end jaar worden gehouden op don derdag 18, vrijdag 19 en zaterdag 20 juli, zo is een dezer dagen door de iorpscommissie besloten. Een ander be langrijk bericht is dat dit evenement al worden georganiseerd door een tichting, waarvan de akte inmiddels is iepasseerd. Het stichtingsbestuur wordt levormd door de zeven leden van de ïorpscommissie. Het doel van de stich ting „Oosterender present" is door het organiseren van o.m. feesten gelden in zamelen ter ondersteuning van het dorpshuis. Lljii vj i) Mi I i Ufin De zeventiq deelnemers aan de woensdaq, donderdaq en vrijdaq ge houden reis naar het Duitse wadden eiland Norderney zijn vermoeid, maar boordevol nuttiqe indrukken huis waarts qekeerd. Het idee om eens een kijkje op Norderney te nemen kwam op bij enkelo Terscnellinqers. Links en rechts wekten zi] bij vrienden en rela ties op de andere eilanden en in Friesland belanqstellinq op, zodat ten slotte een qezelschap was qevormd, dat veel gro'er was dan zij hadden gehoopt. Het eiland Texel werd verte genwoordigd door de heren W. A. Visser en J. W. Dekker namens de VVV) en de heren P. Keijser (De Peli kaan), M. Bakker, S. Kooi en J. Ven- neman. Laatstqenoemde had speciale belanqstellinq voor de diverse zwem baden, die werden bezocht. Er werd gereisd met twee bussen. Gestopt werd o.a. in Leer, waar een ontvangst door Stadtdirektor Bakker werd gearrangeerd. De ca. drie kwar tier durende overtocht naar Norderney werd gemaakt met een der luxe sche- Gezicbt op Norderney. De foto toont het stadsdeel dat na de oorlog werd gebouwd. pen van de rederij „Frisia". Het was interessant om rondkijkende en in formerende tal van zaken te verge lijken met die op het eigen eiland. Zo werd met tevredenheid vernomen, dat het vervoer van een auto naar Norder ney minstens 25 DM kost, terwijl het persoonstarief DM 5,50 bedraagt. Klein eiland Het eiland Norderney is ongeveer zo groot als Ameland, maar het telt tien duizend inwoners, die allen in één plaats, ook Norderney geheten, wonen. Deze plaats, compact gebouwd aan de uiterste westpunt van het langgerekte eiland, heeft het karakter van een Duits stadje. De gebouwen tellen meer dere verdiepingen en zijn merendeels tamelijk oud. Meer dan honderd jaar geleden was Norderney al een bekend kuuroord, dat o.a. werd bezocht door de groten der aarde, zoals verschillende Russische Tsaren. „Kurort" is het nog en dat bepaalt voornamelijk het karak- Geboortc in ziekenauto RIJKSWATERSTAAT MOEST ZINKWERK UITSTELLEN Als qevolq van de zeer dichte mist, die dinsdaq de qehele daq bleef han- qen, heeft Rijkswaterstaat het zink werk in de fuikhaven van 't Horntje moeten uitstellen. Het zicht was zo slecht, dat het onmoqelijk was de ba kens, met behulp waarvan het zink- stuk in juiste positie zou worden ge bracht, vanaf het water te zien. Zoals bekend was het de bedoelinq tussen 9.00 en 13.00 uur een 11*1* meter diep qat, dat door het wervelende schroef- water van de veerboot in de haven bodem was ontstaan, te dichten. Het zinkstuk laq reeds in de haven qereed, maar de mist strooide roet in het eten. De mededelinqen in de pers, dat tus sen 9.00 en 13.00 uur de veerdienst zu zijn qestremd in verband met de zinkwerkzaamheden hebben echter toch nut qehad, want de boot heeft in de qenoemde periode inderdaad nau welijks qevaren. Toen dinsdag tegen half een 's mid dags met spoed een kraamvrouw naar het ziekenhuis te Den Helder moest worden overgebracht, werd natuurlijk wel gevaren. Dat het inderdaad een zeer spoedeisende zaak was, bleek wel toen de betrokkene al in de ziekenauto het leven schonk aan een baby, drie maanden eerder dan was verwacht. Het gebeurde op het moment dat de auto de boot opreed. Deskundige hulp in de vorm van arts en verpleegster was bij de hand. Na aankomst in het zieken huis werd nog een baby geboren. Ge zien de voortijdige geboorte is het niet zeker of de tweeling het leven zal houden. ter van het toerisme. Op de Neder landse waddeneilanden komen de Duit sers voor „Erholung"; op de „eigen" eilanden voor Heilung (genezing). Om die genezing ook werkelijk te kunnen geven fuctioneert en Kurbetrieb, waar bij vele tientallen artsen, masseurs, verpleegsters e.d. zijn betrokken. Meldingsplicht De gasten kregen daarover heel wat te horen bij de ontvangst in de Kur- verwaltung, vergelijkbaar met een VW-kantoor. In deze Kurverwaltung is iedere gast, die op het eiland aan komt, verplicht zich te melden. Hij moet nl. Kurtax, toeristenbelasting, be talen. De tarieven liegen er niet om. Een gezien van vier personen b.v be taalt DM 84,voor 12 dagen in het hoogseizoen. Als betalingsbewijs fun geert een Kur-karte, die men op het strand en de verschillende Kur-inrich- tingen ook ongevraagd moet to nen. Norderney boekt jaarlijks 2 mil joen overnachtingen en ontvangt ca. 2l/t miljoen uit de Kur-tax. Van dit geld wordt het hele Kur-betrieb in stand gehouden. Het nadelig saldo van het zwembad wordt ermee gedekt, de dokters e.d. worden er van betaald, maar ook het orkest, dat in het seizoen concerten verzorgt. Anders Norderney is niet te vergelijken met de Nederlandse waddeneilanden; het ademt een totaal ander karakter. De heer J. W. Dekker vertelde ons dat de vele hotels er over het algemeen ver ouderd uitzagen. Aan uitbreiding wordt weinig gedaan; men bepaalt zich tot modernisering. Veel van de kosten wordt vergoed uit Staatssubsidies. Er rijden in de stad Norderney geen auto's. Dat is verboden. Er is een 'bou levard, maar geen strand, althans niet op korte afstand van de stad. Daarvoor moet men enkele kilometers oostelijker zijn. Nog wat verder is het FKK-strand. Het natuurschoon stelt in vergelijking met de Nederlandse eilanden weinig voor. Landbouw ontbreekt op Norder ney. De bewoners hebben er wel aard gas, dat merkwaardig afkomstig is uit het Nederlandse Slochteren. Sauna Maar er waren verschillende zaken, waarmee Norderney gunstig afstak. Het golfslagzwembad zal voor Texel voorlopig wel een vrome wens blijven, maar een sauna is misschien wel te realiseren. De heren Dekker en Visser zijn er enthousiaste voorstanders van geworden, nadat zij in Norderney een saunabad hadden genomen. De sauna inrichting maakt deel uit van het ge bouw, waarin ook het zwembad zich bevindt. Het zeewater daarvan is ver warmd. Omde tien minuten begint het water vijf minuten lang te golven. De golftoppen bereiken een hoogte als bij windkracht 5 - 6. In het Kurmittelhaus hadden de nuchtere Hollanders hun eigen gedachten over de daar bestaan de mogelijkheid om een slikbad te ne men. Toch zijn er honderden mensen die beweren dat hun gewrichtsrheuma- tiek, huidaandoening of andere ziekte verdween dank zij het verblijf in zo'n waim stinkend modderbad. De modder, zo werd verteld, is afkomstig van het Wad en wordt op een diepte van twee meter gewonnen. Er is ook een inhala- torium, een inrichting waar patiënten de damp van zeewater, waaraan be- Verschünt dinsdag en vrijdags Bank: Nedcrl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm N.V. TEM BOEKTE TEKORT VAN ƒ260.400,86 Het nadelig exploitatiesaldo van de N.V. TEM in het jaar 1966 bedroeg ƒ260.400,86. Inclusief voorgaande boek jaren resteert na afboeking van de Al gemene reserve een totaal ongedekt nadelig exploitatiesaldo van ƒ351.884,95 Het bovenstaande blijkt uit het een de zer dagen verschenen jaarverslag 1966 van de TEM. Daarin lezen wij ook dat de exploitatie tot en met het boekjaar 1966 nadelig werd beïnvloed door de steeds verdergaande Overheidsheffin- gen op gasolie. Via de brandstofinkoop werd de ex ploitatierekening tot en met 1966 belast voor ƒ213 889,oliebelasting. Het mi nisterie van Financiën beschikte afwij zend op het verzoek van de TEM om vrijstelling van de oliebelasting te krij gen. Om de volledige elektrifikatie van Texel te kunnen handhaven werd in gaand 1967 een tariefsverhoging van kracht. In het nieuwe systeem is aan gestuurd op de aansluitingswaarde- gedachte, met minder verscheidenheid in vastrechten en kWh-tarieven, zo reëel mogelijk afgestemd op de veroor zaakte kosten. De inkomsten van het bedrijf worden nu meer afhankelijk gesteld van het gevraagde elektrische vermogen; de exploitatie zal hierdoor een meer evenwichtig beeld gaan ver tonen, zo schrijft directeur B. Klein- huis in het verslag. In 1966 werd 11.148.488 kWh ver kocht. Daarvoor betaalden de verbrui kers, inclusief het vastrecht ƒ1.398.612,83, gemiddeld dus 12,5 cént per kWh. De N.V. TEM heeft ook in 1966 vol ledig kunnen voldoen aan de vraag naar elektrische energie. Omvangrijke net-investeringen waren hier voor no dig. Als belangrijke kostenveroorza- kende factoren kunnen worden vermeld de geringe bevolkingsdichtheid, resul terend in gemiddeld 22 aansluitingen per vierkante kilometer, de hoge plaat selijke netbelastingen gedurende een korte tijd door de recreatieve functie van Texel en de geïsoleerde ligging van het eiland. Verder speelt ook het tekort aan een constant hogere afname, door het ontbreken van industrie, een rol. VVV AFDELING DEN HOORN VERGADERT DEN HOORN Donderdagavond 14 december vergadert de afdeling Den Hoorn van de VVV Texel in „Loods manswelvaren". Het betreft de jaarver gadering; begonnen wordt om acht uur. SUBSIDIE VOOR DORPSHUIS OOSTEREND OOSTEREND De minister van Cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft dinsdag in het kader van het stimuleringbeleid een subsidie van ƒ94.000,toegekend aan het in op richting zijnde dorpshuis van Ooster end. Dit betekent niet dat spoedig met de bouw kan worden begonnen. Het wachten is op nog enkele andere subsi dies, maar het stichtingsbestuur is wel optimistisch. De totale stichtingskosten bedragen ƒ200.000, paalde preparaten zijn toegevoegd, op snuiven. Oveiigens wordt aan het in ademen van zeelucht in Duitsland veel geneeskrachtige waarde gehecht. Ver der kan men in het Kurmittelhaus al lerlei massagebehandelingen onder gaan, hete zeewaterbaden nemen, enz. De verschillende groepen deelnemers aan de reis zullen contact met elkaar blijven houden. Over de oriëntatiereis naar Norderney zal een rapport met bevindingen en vergelijkingen worden opgemaakt. Mogelijk zal door de orga nisatoren volgend jaar een reis naar een ander buitenlands vakantieoord worden georganiseerd. Het is in de eerste plaats de bedoeling hieruit voor het eigen eiland lering te trekken. 24 en 25 november a s. (vandaag en morgen) gaan wij in onze huishoudzaak demonstreren met u zult dan de vele mogelijkheden zien wat u met zo'n praktische keukenhulp kunt doen

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1