Groen ^wartsjexels in het hart-, i \Ir. G. B. J. Hilterman trok met lezing stampvolle zaal De Duinkanters hadden weinig moeite met simpel blijspel Moerbeeks Sint Nicolaas werd hartelijk verwelkomd Op uitnodiging van Coöperaties Simpele vergissing; ernstige gevolgen Drie dooie dienders Vereniging bestond 20 jaar wandelwagens jDAG 28 NOVEMBER 1967 81e JAARGANG No. 8221 Ipve N.V. v/b Laogeveld De Roof) itbos 11 Den Burg, Tcxcl Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 KBS3Q3K3B&RaKnHI Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feiscnbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Dc besturen van de gezamenlijke exelse Coöperaties hebben een goede reep gedaan door dc jaarlijkse con- ctavond te laten verzorgen door de elbckcndc hoofdredacteur van de lagse Post, Mr. G. B. J. Hilterman. belangstelling, die de heer B. v.d. ?ek vrijdagavond ken verwelkomen as tenminste bijzender groot. Dc heer I. Beek vertelde dat nu met een tra- itie gebroken was. Doorgaans wordt de contactavond een deskundige agrarisch gebied uitgenodigd. De le ng van de heer Hilterman, die voor- unelijk de Europese politiek als on- tnverp had, was bijzonder boeiend, jewel een enkele keer een mening erd geuit, die niet ieder kon onder drijven. Mr Hilterman begon met het schet- van de ,.in de geschiedenis onge- mde" ontwikkeling, die Europa de atste jaren doormaakt. Een van de specten daarvan is het steeds meer egvallen van de invloed en dominan- m andere gebieden in de wereld, et behulp van ikaarten („Die heb ik )g overgehouden van de televisie") •onde hij dit aan. Duidelijk werd welk ;n belangrijke rol Europa in de we- ïldgeschiedenis heeft gespeeld en nog eelt Zelfs de huidige wereldmachten, Verenigde Staten en de Sowjet- nie, zijn uit Europa voortgekomen, usland heeft zijn maatschappelijke elsel gebaseerd op de ideeen van een mtser en de Verenigde Staten zijn een ailing van het oude werelddeel. Noord--Zuid ,De tegenstelling oost-west is veel inder gevaarlijk dan de tegenstelling oord-zuid", aldus de heer Hilterman, telende op het enorme welvaartsver- hil tussen de overwegend zuidelijk legen arme landen en het rijke oord-Amerika en Europa. Ontwiikke- igshulp is uiterste noodzaak Sprekende over de grote politieke ge- ftillen, speciaal in Europa, kwam iteraard het gespleten Duitsland aan orde. De heer Hiltermann maakte n toehoorders niet tot voorstanders in hereniging door te vertellen, dat ost- en West-Duitsland samen een aat kullen vormen, die machtiger is ïji het onverdeelde Duitsland ooit is sweest. Nu al zijn beide Duitslanden De heer Hilterman wilde graag naar Texel komen om voor de gezamenlijke coöperaties te spreken, maar hij inoest wel dezelfde a>ond weer thuis kunnen zijn. Het bestuur charterde daarom de kotter T\ 66 van Boom, die dc hoofdredacteur van dc Haagse Post na afloop van zijn lezing in „De Oranjeboom" weer naar het vasteland bracht. Op dc foto de heer en mevrouw Hilterman inet huil hondje, dat zich die avond ook onder de toehoorders had bevonden. De heer Hilterman draagt het (Edammer) kaakje dat hem aan liet slot van de avond als afscheidsgeschenk was over handigd door de heer B. v.d. Beek. INRICHTING BEJAARDENHUIS KOST ƒ150.000,— Het gemeentebestuur heeft naar inleiding van vragen van de raads- tnmissie alsnog een begrotingspost •genomen inzake de inrichtingskosten m het bejaardenhuis dat te Oosterend •1 worden gebouwd. Deze kosten wor- n geraamd op ƒ150 000,Onder nnchting" vallen onder meer inven ts, keukeninstallatie, vloerbedek- lift, omroepinstallatie en centraal 'tennesysteem. Kosten van rente en lossing worden niet geraamd, aange- tn de exploitatie van het rusthuis uitend moeten zijn. In de begroting is nu ook een post genomen voor de aanleg van een fctpad naast de te verbreden Post- 'Het pad zal ƒ431.000,kosten, i lengte bedraagt 7500 meter, terwijl n breedte van 3 meter wordt voor- steld. Van de kapitaalslasten zal 90% •or het wegenfonds kunnen worden w Kiekt. elk v.w.b. militaire uitrusting, inter nationale handel en industrie indruk wekkend. Overigens noemde hij het krankzinnig, dat de helften van een vroeger onverdeeld land tot speerpun ten van twee wereldmachten zijn ge maakt. De Gaulle Natuurlijk kwam ook De Gaulle ter sprake. Mr Hilterman oordeelde min der hard over hem dan men doorgaans over het Franse staatshoofd doet. Voor veel van hetgeen De Gaulle wil en doet kan begrip worden opgebracht. Zijn monetaire ideeën met betrekking tot Engeland zijn vorige week bevestigd toen het Engelse pond devalueerde. Na de pauze werd in ruime mate ge bruik gemaakt van de gelegenheid tot vragen stellen. Naar aanleiding daar van kwam de heer Hilterman te spre ken over China. Het directe gevaar van deze natie voor de buurlanden, achtte hij geweken. „China heeft thans geen enkele vriend meer in de wereld. Het is geïsoleerd geraakt zoals het dat vroeger ook was". Een veel belang rijker factor in de wereldpolitiek vond hij het sterk industrialiserende Japan. Nu de internationale situatie aan de orde kwam, kon de vraag niet uit blijven: Wat denkt U van Vietnam? Nuttig geweest Mr. Hilterman geloofde dat de aan wezigheid van de Amerikanen in Viet nam nuttig is geweest. In 1985 hebben zij door hun interventie de onrustba rende ontwikkeling in Zuid-Oost-Azië tot staan gebracht. Tot op dat ogenblik zaten de kleine landen in deze hoek van de wereld tussen twee vuren: het China-gezinde Indonesië en Noord- Vietnam en China. In China (Culturele revolutie) en Indonesië hebben zich in middels omwentelingen voltrokken, waardoor het voor de Amerikanen het beste is zich voorzichtig uit Vietnam terug te trekken. Hij twijfelde er daar om sterk aan of de Amerikanen mo menteel een juiste politiek voeren. Als Noord-Viernam het in 1965 gewonnen had, zou China leider van de commu nistische wereld zijn geworden; nu is Rusland het. Wat de bemoeiingen van de Amerikanen met de kwestie Viet nam betreft, kunnen binnenkort be langrijke beslissingen worden verwacht, zo zei de heer Hilterman. De spreker toonde zich geen voorstander van ac ties en demonstraties. Niet mee bemoeien „We moeten ons niet met allerlei veraf gelegen landen bemoeien. We ageren tegen Griekenland, Portugal, Zuid-Afrika en Amerika, maar we kun nen beter ons eigen straatje schoon houden door ons tot Europese aange- BEDROEVEND WEINIG BELANGSTELLING VOOR VEILIG VERKEERSCURSUS ^.Bedroevend slecht" noemde het be stuur van Veiilg Verkeer Texel de op komst op de eerste les van de cursus te Den Burg. Vrijdagavond waren in het City-theater slechts 54 personen aanwezig, waaronder een viertal jonge lui. Men had gehoopt dat men in Den Burg wel zo doordrongen was van het nut van deze cursus, dat de zaal voor minstens de helft gevuld kon worden. De ipolitie constateert dagelijks dat de kennis van de verkeersregels over het algemeen slecht is. Weggebruikers die nen op de hoogte te zijn om te voor komen dat zij voor zichzelf en anderen gevaarlijker zijn dan nodig is. Het vol gen van de cursus is bovendien geen saaie aangelegenheid. De stof wordt op ooeiende wijze gebracht. Gehoopt wordt dat zich de tweede avond, vrij dag a.s., alsnog meer deelnemers aan melden. De aanleiding van een onverkwik kelijke zaak, was het feit, dat de heer G. W. Oskamp, voormalig VVV- direkteur op Texel, uit zijn op de Groeneplaats geparkeerde auto, vrij dagavond j.l. zijn tas met o.a. daarin twee zojuist gekochte Texelse auto boekjes vermiste. Van deze vermeende diefstal deed de heer Oskamp aangifte bij de politie terwijl hij bovendien het controlerend bootpersoneel van de TESO verzocht naar de boekjes uit te kijken. Aange zien de heer Oskamp alleen beschikte over het kenteken, maar niet over de nummers der boekjes, adviseerde de controleeur hem de nummers op te vragen op het kantoor, daar het ken teken veranderd zou kunnen zijn. De administratie van de N.V. TESO in Den Burg verstrekte deze gegevens zaterdagmiddag en gat op verzoek van de heer Oskamp deze door aan de dienstdoende auto-controleur bij de boot. Op zondagmorgen voor het vertrek van de boot van 10.00 uur werd door de heer B. Dootjes, Beatrixlaan 150 te Den Burg, een boekje aangeboden met één der vermiste nummers. De familie Dootjes had het voornemen een bezoek te brengen aan hun dochter, die ver pleegd wordt in een revalidatiecentrum nabij Utrecht. De betreffende contro leur meldde, zonder uiteraard iets te gen de heer Dootjes te zeggen, dit on middellijk aan de administratie van de TESO, waarop deze dit verder doorgaf aan de Politie. Een en ander had tot gevolg, dat bij aankomst van de boot in Den Helder, de heer Dootjes werd opgewacht door de Helderse politie, voor een verhoor op het bureau. Inmiddels werd door het personeel, dat is belast met de ver koop van dc boekjes, dc zaak bespro ken, waarbij men tot de ontstellende ontdekking kwam, dat de nummering van de boekjes in de boekhouding niet overeenstemde met dc daarbij vermel de namen der kopers. Dit werd onmid dellijk doorgegeven aan de politie, waarop dc ten onrechte aangehouden heer Dootjes zijn weg ken vervolgen, hetgeen voor hem en zijn familie een oponthoud had betekend van ongeveer een half uur. Van TESO-zijde werd direkt na te rugkeer van de fam. Dootjes zondag avond op Texel verontschuldiging aan geboden voor deze voor hem wel zeer blamerende gang van zaken. Als top punt van deze samenloop van omstan digheden, kwam in de loop van zon dagmiddag vast te staan, dat de tas van de heer Oskamp niet uit zijn auto was gestolen, zoals was verondersteld, doch door een goede kennis uit de on beheerd (open deur) achtergelaten auto was meegenomen met de bedoe lingdiefstal te voorkomen. Van TESO-zijde werd ons verzocht het volgende te plaatsen In aansluiting op het redactionele verslag „Simpele vergissing met ern stige gevolgen", waarvan wij de ver melde toedracht volledig onderschrij ven en deze onverkwikkelijke gang van zaken uitermate betreuren, is het ons een behcefte de heer Dootjes en Fami lie, ook langs deze weg, onze welge meende verontschuldiging aan te bie den. direktie n.v. T.E.S.O. legenheden te beperken. Dan helpen we de wereld meer vooruit". De heer Hilterman maakte zijn be toog met menige kwinkslag wel ver teerbaar. Toen een vragensteller vond dat De Gaulle voor de boeren niet zo'n lekkere vent is, antwoordde de spre ker: „Ik moet de vent nog ontmoeten, die door de boeren leuk gevonden wordt". Waarmee het overwegend uit agrariërs bestaande gezelschap het kon aoen. 59 99 Het is voor een amateurtoneelver eniging geen gemakkelijke opgave steeds geschikte stukken te vinden. Het milieu, waarin deze stukken zijn gesitueerd, dient overeen te stemmen met de technische mogelijkheden van het vaak primitieve toneel. Bovendien zal bij de rolverdeling terdege reke ning gehouden moeten worden met de eisen van karakter- en maatschappe lijke omstandigheden van de in het stuk voorkomende personen. Men zal zich moeten afvragen of deze rollen behoorlijk kunnen worden bezet. Maar al te vaak wordt eigen kunnen over schat en wordt een stuk op de planken gebracht, dat eigenlijk boven de krachten der vereniging gaat. Dit laatste nu kan van „Drie dooie dien ders", het blijspel dat „De Duinkan ters" zaterdag- en zondagavond in het strandhotel „Prinses Juliana" opvoer en, beslist niet v/orden gezegd. In te gendeel: hier was eerder sprake van onderschatting. Het genoemde stuk heeft weinig oor spronkelijks. De humor is plat en er komen hoogstens typetjes, beslist géén karakters in voor. We hebben in het verleden de Duinkanters stukken zien brengen, die meer met hun kunnen overeenstemden. Maar: het spel was beide avonden uitstekend. Het werd overduidelijk, dat de regisseur zijn taak niet makkelijk heeft opgevat. De zeven medewerkenden speelden levensecht en soms zo vlot-geroutineerd, dat het leek alsof zij hetzelfde blijspel al vele tien- talen malen hadden opgevoerd Drie vrijgezellen Het verhaal draait om drie broers, één jonge en twee oude, allen vrijgezel. Het zijn met recht drie dooie dienders, want voor vrouwen interesseren zij zich niet. Ze zijn tevreden met de ba zige, maar doodgoeie oude Griet, die het huishouden doet. De veehandelaar Koeman ergert zich aan deze situatie. Hij heeft een oplossing: een der broers zou kunnen trouwen met de rijke we duwe Bos. Dat voorstel wordt met boongelach ontvangen, maar korte tijd later gebeurt er iets bijzonders. Op het erf van de boerderij wordt op een (Zie vervolg pagina 2) MEUBELHANDEL Den Burg Tel 2572 Het heeft de Goedheiligman, die za terdag weer voet aan Texels wal zette, niet aan een hartverwarmend welkom ontbroken. Honderden kleuters en cudere belangstellenden trotseerden het voclitig-kille weer cm op de haven van Oudeschild Sint Nicolaas te zien aan komen. Hij kwam deze keer met de kotter TX 66, in gezelschap van een groot aantal zwarte knechten. Tijdens het spelen van toepasselijke liedjes door het Koninklijk Texels Fanfare korps liep de kotter de havenmond binnen en meerde af aan een plaatsje, dat door de havenmeester speciaal voor deze gelegenheid was vrijgehouden. Sinterklaas was bijzonder monter en vitaal, zijn leeftijd in aanmerking ne-| mend. Met grote energie bewoog hij' zich tussen de kinderen, schudde vele handen en handjes en liet zich op de hoogte stellen van plaatselijke jeugd criminaliteit, ongehoorzaamheid en an dere zaken, die zijn speciale interesse hadden. De knechten waren minder se rieus en 'keken niet op een pepermop. Zoals gezegd, het was koud en nat. Sint Nicolaas temidden van de kleuters op het haventerrein van Oudeschild. Op advies van zijn lijfarts nam de Sint daarom niet plaats in de gereedstaande landauer, maar in een taxi, die hem naar Den Burg vervoerde. Op het Schilderend begon volgens programma de feestelijke intocht, waaraan o.a. de drumbands deelnamen en een aantal ruiters. Welkom Op het podium, dat op het terras van hotel „De Lindeboom-Texel" was opge richt werd Sint Nicolaas namens de gemeente Texel verwelkomd door loco burgemeester J. Daalder. Deze toonde er zich verheugd over dat de jaarlijkse gast zich niet door mist en kou had laten afschrikken. Er wachtte Sinter klaas ongetwijfeld een zware taak op Texel. Gelukkig dat de winkeliers over grote voorraden beschikken, waardoor het voor Sinterklaas niet moeilijk is een keus te maken Hopelijk zou het voor de goedgeefse bisschop een echte 7-dorpentocht worden, zodat niemand wordt vergeten. Sint Nicolaas dankte voor de vrien delijke welkomstwoorden. Hij kondigde aan dat hij op vijf december beslist niemand zou vergeten; de knechten wa ren goed geïnstrueerd. Of de kinderen er maar voor v/ilden zorgen hun ver langlijstje klaar te hebben. Daarop kwam een groep kinderen naar voren, waarvan ieder een der Texelse kleuterscholen vertegenwoor digde, voor een zanghulde. Een dank woord werd tenslotte gesproken door de heer Jan Agter, voorzitter van de Winkeliersvereniging Den Burg, die deze intocht had georganiseerd.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1