Nieuw en Exclusief voor de Premie -van» de -Maand Club Clubprijs f 47= ch albert heijn Adrie Mantje Gemeente biedt hulp bij rattenbestrijding m yJ^ Bronchïletfen Ratten hebben is geen schande; ratten houden des te meer Rondvraag raadsvergadering 1IIMMII WS J* 'I? Verrassende Sint-Nicolaas verrassingen bij FAM. KL. BOON en ZN. Dinsdag 5 december wordt er niet gevent „Bakkerij Snik' 9.95 Hogerstraat OOK OP TEXEL DUIZENDEN KNAGERS COPENMA6EN r» P&5i--\THlS LGAF has grown in J A DANISH GARDEN - -j'L IT IS COATED -j ?Z'- l&W; WITH.STERLING SILVER^ -'*0*8 iv}|/te, jftND FINALLY DIPPED-^ y IN S4 CARAT GOUO In luxe bijou-doos. De sieraden zijn 20 groter dan hier afgebeeld. Kies lüt 9 unieke bijous. Uniek dank zij de bijzondere sieraad-stijl van Flora Danica. Uniek dank zij de PMC die deze bijous exclusief voor Nederland introduceert. Flora Danica bijous worden gemaakt van sierlijke, eclite blaadjes van bomen en heesters. Deze worden eerst voorzien van een laagje zilver; daarna gevat in 24 karaats goud. De typische structuur'van het blad blijft tot in de minlem- ste details behouden. Elk sieraad is daardoor een niet te imiteren, waardevol sieraad waarvan er door de natuurlijke basis geen twee werkelijk aan elkaar gelijk zijn. Bcstclnr. 1 Rosa Rugosa (Koos)C-361 2 Anthriscus silv. (Wilde Kervel) C-362 3 Hedra helix (Klimop)C-363 4 Crataegus (Meidoorn) C-364 5 Spirea (Spirea)C-365 6 Cissus Laciniatus (Cissus) C-366 7 Ensiformis (Ensiformls)C-3G7 8 Aegopodlum (Zevenblad)C-368 9 Bambüsa (Bamboe) C-369 PMC cheques. Als uw bestelling vergezeld van de PMC cheques vóór 13 december bij de PMC binnen is, hebt u uw broche voor de Kerstdagen in huis. Speciale Flora Danica folder gratis in elke AH-winkeL Den Hoorn leuke Irlsse deuren lan eren wij dit lotte halfhog reterpantolleltje Jw klauter zal net veel plezier Jragen. 19-24 5.95 25-30 6.50 25-29 7.95 30-3S 8.95 De ver sterking aan he'neus je en de hiel. voor Uw rob bedoes eenvoudig te hanteren rits sluiting en do war me voering, dat zijn de doorslag gevende (actoren voor een snelle keusl MODIEUS HAKMUILTJÈ De hekmuiltjes met een gesloten oleenopenteentje staan weer hoog genoteerd in onze modieuze collec tie. Het hier ge toonde muiltje is vervaardigd uit fluweel en is ver krijgbaar In vele pasteltinten. STYLE GONDOLA/ Metalliek skai. uit dit up to date materiaal ont stond deze vlotte SCHAAKMAT MET COSY'S... IW1 De old-timer in de pantoffels de co sy- ontbreek! met op het appèl In de heronmaten in de kleuren zwart en bruin reeds van- Voor NUTTIGE EN LUXE GESCHENKEN naar Het aantal ratten in Nederland wordt geschat op 10 tot 12 miljoen. Elke Ne derlander heeft zijn eigen rat, zou men kunnen zeggen. Op Texel houden zich ook heel wat van dit gevreesde knaag dieren op, vooral bij vuilnisstortplaat sen en op boerenerven. Ratten zijn al leen daar waar voor hen wat te eten valt, waarmee het belangrijkste wapen in de rattenbestrijding bekend is: net heid. Veel Texelaars maken er een gewoonte van om huisvuil, waarin vaak etensresten voorkomen „zo lang" op een hoop achter het huis te gooien. Soms ontstaan zo ware privé-vuilnis- belten, want men komt er niet makke lijk toe het vrachtje naar de „Rooie Zee" te brengen. Geen wonder dat daar de ratten op afkomen en zich lustig vermenigvuldigen. Dat gaat snel bij ratten: ieder ouderpaar heeft 300 nakomelingen per jaar, uiteraard alleen bij gunstige omstandigheden. Tegen de winter wordt het rattenge- vaar groter dan anders. Dan komen de griezelige knagers naar de huizen en schuren om vocht en kou te ontvluch ten. Daarom wordt in dit jaargetij een bestrijdingscampagne gehouden waar in de gemeente Texel haar volle (gra tis) medewerking geeft. Alle Texelaars worden dringend verzocht de dienst gemeentewerken te waarschuwen, ook al heeft men slechts één rat (Denk om die 300 nakomelingen Een man, die ter zake kundig is, komt dan een kijkje nemen en legt vergif uit. Verder is het natuurlijk belangrijk dat alle rommel vanhet erf verdwijnt, dat eventuele gaten worden gedicht en dat varkens hokken, kippenhokken e.d. geen toe gang kunnen bieden. Doet men dat niet, dan komen de ratten weer terug. Wees ook voorzichtig met het voeren van vogels. De uit het tafelkleed geklopte korsten brood, kaas e.d. worden vaak eerder door ratten dan door vogels op gegeten. Enorme schade De schade, die ratten aanrichten is enorm. Zelfs in de Verenigde Staten waar transport en opslag toch geper fectioneerd zijn, vreet het ongedierte jaarlijks nog 3% op, nl. 5.300.000 ton. Per jaar consumeert een rat minstens Vit kg. graan. Een veelvoud daarvan wordt onbruikbaar door bevuiling. In Nederland wordt zo voor miljoenen schade veroorzaakt. De ratten spelen verder een belangrijke rol bi] het over brengen van mond- en klauwzeer en 'besmettelijke ziekten bij mensen, zoals ziekte van Weil en para typhus. Dus RENTENAAR INTERESSANTE CAUSERIE VOOR PLATTELANDSVROUWEN EIERLAND Voor de Plattelands vrouwen van De Cocksdorp/Eierland sprak mej. Van Zanen over het kinder boek. Het was een interessante avond, waarbij de toehoorders veel nuttigs te horen kregen. In -de zaal van het vlieg veldhotel was voor deze gelegenheid een boekenstalletje ingericht, waar in de pauze goede zaken werden gedaan. Mej. Van Zanen, zelf bibliotheca resse, gaf het verschil tussen goede en slechte boeken aan en noemde diverse titels. Leeftijd spreekt natuurlijk een belangrijke rol. Kinderen van 9-10 jaar interesseren zich al voor speur- dersboeken; zij willen sensatie. Bij de rijpere jeugd is de belangstelling voor oorlogsboeken groot. Het volgen van stripverhalen is niet schadelijk, als ernaast maar een goed boek gelezen wordt. Na de pauze werden vele vra gen gesteld, en naar genoegen beant woord. Aan het begin van de bijeenkomst vertelde mevrouw Wijsman over het bezoek dat de leden brachten aan de Vuurtoren; een zeer geslaagde onder neming. Voorts werd gewezen op en kele binnenkort te houden cursussen van de Overkoepeling. Op 18 december wordt een lesavond „Kerststukjes" ge houden en op 9 januari start de zes avonden vergende cursus Kleine kneepjes in het vak. Mevrouw Mein- dersma bracht verslag uit van de avond over Erfrecht, die door notaris Van Wij land was verzorgd. Het bestuur van de kleuterschool was aanwezig om het netto-resultaat in ontvangst te nemen van de onlangs door de dames gehouden Fancy-Fair. Een bedrag van ƒ1000,werd over handigd. SINT NICOLAAS-VIERING BUURTVERENIGING De buurtvereniging Schoonoordsin- gel-Kogerstraat-Witte Kruislaan orga niseert voor de kinderen van de buurt zaterdagimiddag om half vier een Sint Nicolaasviering in het Fanfaregebouw. Natuurlijk is de Goedheiligman zelf ook aanwezig om geschenken uit te delen. nooit passief blijven als men weet dat er ratten zijn. Cumarine De gemeente werkt doorgaans met cumarine, een vergif dat langzaam werkt. Een rat moet er meerdere malen van eten en sterft pas dagen later. Dit is een voordeel, want ratten zijn bijzon der slim. Een snelwerkend vergif leert de overlevenden dat het oppassen ge blazen is. Het zijn vooral de oudere, door levenservaring wijs geworden rat ten, die zich moeilijk laten verschalken, maar zelfs zij eten smakelijk van de cumarine. Men kan met dit vergif dus niet volstaan door het één keer uit te leggen. De hoopjes moeten telkens wor den aangevuld tot er niet meer van gegeten wordt. Natuurlijk moet het vergif niet binnen bereik van huisdie ren liggen, want ook die kunnen er niet tegen. Als men ratten heeft, hoeft men zich niet te schamen, want het is mogelijk, dat een andermans rommel ze heeft aangetrokken. Ratten hébben is geen schande, ratten hóuden des te meer. Tijdens de rondvraag van de dins dagmiddag gehouden raadsvergade ring drong de heer C. H. Roeper nog eens aan op de bouw van een aula op de algemene begraafplaats. De aula staat al jaren op de begroting, maar de uitvoering van het plan werd tot dusver steeds uitgesteld. Een aula is dringend nodig. De nieuwe wonin gen, die over slechts één woonvertrek beschikken, zijn doorgaans ongeschikt voor het opbaren van een lijk, zodat herhaaldelijk een beroep op de rust huizen wordt gedaan. Dit is een onge wenste toestand; het provinciaal toe zicht op de bejaardenhuizen heeft er bezwaar tegen gemaakt. De heer C. Koom maakte het ge meentebestuur attent op de schuur die op de hoek Waaldenstraat-Wilhelmina- laan staat en daar het uitzicht belem mert. Het is de bedoeling dat deze schuur verdwijnt en de heer Koorn verzocht daar spoed mee te betrachten. De situatie is extra gevaarlijk gewor den na de verbreding van de Burger- houtstraat. Bij de bespreking van dit onderwerp kwam naar voren, dat de gemeente met de eigenaar nog geen overeenstemming omtrent aankoop heeft bereikt, zodat het wel tot ont eigenen zal -komen. Mevrouw Koning vertelde over enorme wateroverlast, die zich voor doet bij de nieuwe woningen aan de Loodssingel. Omdat er nog geen riool- putten zijn, blijft het regenwater staan. De buurtbewoners hebben getracht met behulp van puin de situatie te verbe teren, maar ideaal is dat natuurlijk niet. Ze vroeg om maatregelen. De heer P. Smit vond dat het tijd werd, dat het bouwvallige pandje op de hoek Molenstraat-Keesomiaan ver dwijnt. Er wonen twee mensen in, waarvan er een binnenkort waarschijn lijk verhuist. De heer Smit vroeg in ieder geval te voorkomen dat deze woonruimte opnieuw wordt betrokken. Ho—téroxk In tobUtvorm. 95ct „Veel liefs uitMoskou" (From Russia with Love) wordt door velen als de beste film uit de James Bond-reeks beschouwd. Misschien dat het City theater hem daarom weer eens draait: zaterdag- én zondagavond. Geheim- agent 007, James Bond, smokkelt een geheim wapen samen met een bijzonder aantrekkelijk meisje uit de Sowjet Unie naar het Westen. Terloops zendt hij een zeer onaantrekkelijk stelletje kerels naar de andere wereld. Het meisje staat in dienst van de Russische geheime dienst, maar in werkelijkheid is zij lid van de misdadige organisatie Spectre. Het meisje wil men gebruiken om Bond onschadelijk te maken. Na tuurlijk lukt dat niet, maar wat Bond moet ondernemen om zijn opdracht uit te voeren is adembenemend. (In kleu ren toegang boven veertien jaar). Een romantisch en spannend verhaal voor jong en oud is „Ali Baba en de veertig Rovers", dat men zondagmid dag kan meebeleven, Ali is de zoon van de vermoorde kalief van Bagdad. Hij heeft zich met zijn vriendinnetje in veiligheid kunnen stellen en komt in de rotsachtige wildernis, waar hij de schuilplaats van de roversbende van de oude Baba ontdekt. Bij het „Sesam open U" kan hij de grot inwandelen. De rovers nemen hem op in hun mid den en tien jaar gaan voorbij. Ali's vriendinnetje, Amara, is echter ge doemd te trouwen met de Khan. Als Ali haar wil bevrijden, wordt hij ge grepen en naar Bagdad gevoerd. Daar wordt hij echter weer bevrijd door de veertig rovers. Ali, die intussen hoofd man van de rovers is geworden, slaagt erin zijn bruid te bevrijden met list en geweld. Tenslotte komt zelfs de bevol king van Bagdad in opstand en worden de Mongolen verjaagd.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 15