Cjroen (2wartsjexels in het hart-, Volgend jaar reeds invoering van toeristenbelasting? Langdurige discussies rond Gemeentebegroting 1968 Van jeugdhotel naar verhuur van appartementen LOCO-BURGEMEESTER DAALDER HEEFT GOEDE HOOP De heer J. v. d. Kerkhof verzet de bakens dag 1 DECEMBER 1967 pre N.V. ?/h Langcveld De RooQ Ibus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 81e JAARGANG No. 8222 f EXE LS EWCOU RANT Tijdens een drie uur durende vergadering heeft de gemeenteraad dins- lagmiddag de begroting voor 1968, die zoals bekend een tekort vertoont ;an meer dan drie ton, goedgekeurd. Namens drie fracties, Texels Belang, WdA en KVP werden aan de begroting uitvoerige beschouwingen gewijd naar een methode om de financiële toestand van de gemeente te verbeteren, non niemand aan de hand doen. De raad kan bij de huidige stand van za ten weinig uitrichten. De hoop is o.a. gevestigd op een wijziging van de \emeentewet, waardoor het mogelijk wordt toeristenbelasting 'e heffen, aco-burgemeester J. Daalder, die de vergadering voorzat, wist te vertellen tot in Den Haag hard aan deze zaak gewerkt wordt en dat het wellicht nogelijk zal zijn de nieuwe wet reeds volgend jaar te hanteren. Hoe ver blijdend deze mededeling ook was, de raad juichte nog niet. De heer J. Westdorp (PvdA) zei dat aan de nieuwe drankwet 15 jaar is gewerkt, lat zegt dus niet zoveel. Enkele fracties hadden meer kritiek op elkaar, dan op het beleid van B. ?n W. In hun beschouwing waren de heren J. Westdorp (PvdA) en P. Smit VP) zeer eensgezind. (De heer Smit merkte op dat Westdorp hem het ■as voor de voeten had weggemaaid), maar Texels Belang en Partij van !e Arbeid lagen nogal eens met elkaar in de clinch. Waarover het ging eest U verderop in dit verhaal. Am het 'begin van de vergadering :t de voorzitter de raadsleden enkele 'enblikken stilte in acht nemen om irgmeester De Koning te herdenken, ftj gedenken hem als een actief bur- neester. 17 jaren van arbeid heeft onze gemeente gegeven. Wij geden- !ii hem op deze plaats vooral als onze orzitter, die jarenlang onze vergade ren heeft mogen leiden en op élke wijze". Openbare toiletten Ondanks het feit, dat B. en W. in een iciaal schrijven aan de raad hadden orgerekend dat het stichten van M enbare toiletten op Texel een on- •albare zaak is, begon mej. A. G. uijsterburg (CHU) er toch nog even er. Zij kondigde aan dit onderwerp r sprake te zullen blijven brengen, k zal er in den treure op blijven imeren. Zoiets moet hoge prioriteit bben op een eiland waar in de zomer iveel mensen sabmengepropt zijn. Er toet in Den Burg minstens één toilet jn, over de andere dorpen praat ik iets eens. Er moet iets komen, even- leel in de raadskelder, ik noem maar De heer Westdorp wees erop, dat en in Amsterdam bezig is de open- tre toiletten voor een deel op te rui en, maar vond ook dat op Texel apen- re toiletten moesten komen. Hij vond ;t besluit van het college om er voor- pig nog van af te zien juist. De heer aalder beloofde dat mej. Luijsterburg •n willig oor zou blijven vinden. Zo- ■a de mogelij'khedi zich voordoet, zul- a de toiletten er komen. Overblijvers De heer J. M. de Vries had een rap- iirt samengesteld over de wijze, waar in Den Burg tijdens de middag- iuze overblijvende scholieren de tijd ttrbrengen. Op sommige scholen wor- •n de leerlingen onder toezicht van :t onderwijzend personeel binnen ge- iuden, maar andere scholieren slen ken maar wat door Den Burg. Me- 'rouw J. Koning-Bruin (PvdA» kon 'h wel voorstellen dat het moeilijk is iderwijzers gedurende de 1V* uur irende middagpauze met toezicht op erblijvers te belasten. Maar mis ken zou toch in overleg met de SINT NICOLAAS BEZOEKT DE SCHOLEN DE WAAL/DEN HOORN Sint icolaas zal weer vele Texelse scholen et een bezoek vereren. Op dinsdag- iddag 5 december komt hij met zijn lecht bij de leerlingen van de Redmer skaschool te De Waal. Omdat ver acht wordt, dat ook de belangstelling m de jeugd, die nog niet naar school lat, zeer groot is, wordt de bijeen- wnst in de zaal van het dorpshuis ge iden. Verwacht wordt dat de Goed- üligman om twee uur zal arriveren. Om negen uur 's morgens zal de Sint "esent zijn in de kleuterschool ,,De rekeljes" te Den Hoorn. Het is de be uling dat alleen kinderen vanaf drie ar worden toegelaten met hun ouders; verdere familieleden. Na de kleu- ïschool bezoékt Sint Nicolaas de Jan bjverschool en 's middags wordt ter tegenheid van het Sinterklaasfeest br de jeugd film gedraaid in „De Idhoorn". oudercommissies iets bereikt kunnen worden. Het is tenslotte ook een belang van de ouders en misschien hebben zij er iets voor over. Mej. Luijsterburg zag daar niet zoveel heil in. Voor ouders is het heel bezwaarlijk om juist rond het middaguur ergens te gaan oppas sen. Mevrouw Koning; „Dat geldt voor de leerkraohten ook. Er zijn vast wel mensen, die zich daarvoor vrij kunnen maken. Waar een wil is, is een weg". Zelf regelen Wethouder C. Joustra (Texels Belang) vertelde dat de kwestie ook in het dagelijks bestuur van de Stichting cul tureel werk aan de orde is geweest. Daar was besloten op de hoofden van scholen een beroep te doen om deze zaak voor de eigen school afdoende te regelen. Mevrouw Koning: Je kunt de verplichting niet opleggen. Het is voor al moeilijk voor scholen met twee leer krachten, die dan bij toerbeurt telkens hun middagpauze op school zouden moeten doorbrengen. De heer Westdorp vond het beter ook de oudercommissie in te schakelen. De heer Slandaart voelde ervoor een beroep te doen op de in Den Burg wo nende ouders om één of meer over blijvers bij hen thuis te laten eten. Wethouder Joustra dacht dat daarte gen in veel gezinnen bezwaar zou wor den gemaakt. Ook de heer Daalder was niet weg van dit denkbeeld, maar zou het probleem aan de schoolraad willen voorleggen. De heer P. Smit vertelde hoe het in de Sint Josefschool is gere geld. Daar nemen elke dag twee andere leerkrachten het toezicht waar. De een de eerste drie kwartier van de middag pauze; hij blijft die tijd dus langer op school en gaat in de overblijvende drie kwartier (snel) eten. De ander heeft intussen (snel) gegeten en komt drie kwartier eerder om de taak over te nemen. Bij een kleine school kan dat natuurlijk niet. Onteigening De heer Standaart had in een vorige vergadering gevraagd in brieven aan Texelaars, waarvan men ten behoeve van het uitbreidingsplan grond wil kopen, niet direct het woord „onteige ning" te laten vallen. De heer Daalder vertelde nu dat dit de laatste jaren al niet meer gebeurt, tenminste niet bij het begin van de onderhandeling. Maar als minnelijke overeenkomst niet mo gelijk blijkt, móet in gevolge de ont eigeningswet dit woord wel worden gebezigd. Mevrouw Koning-Bruin bracht een discussie op gang over het beleid, dat wordt gevoerd bij het bepalen van het aantal leerkrachten dat op grond van het leerlingenaantal aan een school verbonden mag blijven. Zoals bekend heeft men een der leerkrachten van de o.l. school te Oudesohild moeten ont slaan omdat het aantal leerlingen be neden het vereiste minimum was geko men. Door het vertrek van zo'n boven tallige leerkracht worden de klassen veel groter, wat veel problemen met zich meebrengt. Dat is dan in tegen spraak met de Mammoetwet, die een lager aantal leerlingen per klas voor staat. Mevrouw Koning verweet de landsregering in deze inconsequentie. Aktie voeren Zij raadde de fracties van de raad aan de kamerleden van hun partij te benaderen om te proberen hier veran dering in te brengen. Herinneringen uit de recente verkiezingsstrijd werden opgeroepen toen mevrouw Koning dit geval aangreep om aan te tonen dat de politieke binding tussen de raadsfrac ties en hun gelijkgezinde broeders in de Kamer z'n nut kan hebben. Dat deed de fractieleden van Texels Belang pijn lijk glimlachen, want bij welke lande- ijke politieke partij moeten zij de kwes tie aanhangig maken? De heer Daalder ging niet met het betoog van mevrouw Koning mee. Hij stelde dat aan een vastgesteld minimum bij het bepalen van het aantal leerkrachten per school niet is te ontkomen; ook bij verlaging van de leerlingenschaal zal er toch een grens moeten zijn. De Mammoetwet heeft in dit verband overigens betrek king op het voortgezet onderwijs. Mevrouw Koning en de heer Daalder bleken elkaar niet goed begrepen te hebben. Mevrouw Koning had kritiek op het feit, dat per 1 januari elke bo ventallige leerkracht zal moeten ver dwijnen, terwijl er tot dusverre wel een mouw aan te passen was. Deze be zuiniging op het onderwijs vond zij niet juist en zij handhaafde dan ook het voorstel aan de fracties. Toch vond de heer Daalder het juist, dat door de regering grenzen worden ge steld, hoe jammer het ook voor betrok kenen is dat een onderwijzer moet wor den ontslagen als er een of twee leer lingen te weinig zijn. Het is net als bij het toelaten van leerlingen tot de eerste klas van de lagere school. Een kind moet dan voor 1 oktober 6 jaar oud zijn. Onlangs vroegen ouders wiens kind op 3 oktober 6 jaar werd, dit 'kind toch maar toe te laten. Voor die twee dagen hoefde het toch niet een jaar langer thuis te blijven? Het schoolbestuur heeft getracht deze ont heffing te krijgen, maar dat lukte niet. Terecht, want het eind zou dan zoek zijn. Brink De heer Daalder deelde mee dat de Brink te De Koog van een degelijke afrastering is voorzien. Zonodig zullen bovendien eventuele wakken duidelijk worden aangegeven. Voor de grond waarop het dorpshuis te Oosterend zal worden gebouwd, zal het stichtingsbestuur jaarlijks ƒ1270, erfpacht moeten betalen gedurende 50 jaar. Het stichtingsbestuur had in een brief laten weten, dat dit bedrag als een zware last wordt gevoeld voor het te stichten gemeenschapscentrum, te meer daar uit het dorp al 10°/o van de bouwsom moet komen. Gevraagd werd deze kwestie nog eens te bezien. Het gemeentebestuur heeft op de brief geantwoord, dat men niet op de beslissing wilde terugkomen. De erf pachtcanon was gebaseerd op een grondprijs van ƒ18,50 per m2. Dit voor stel werd destijds door het bestuur in principe aanvaard, echter met het ver zoek met de uitgifte te wachten tot het bouwplan gerealiseerd kon worden. Nadere berekeningen hebben evenwel uitgewezen dat de betreffende grond niet ƒ18,50 maar ƒ24,20 zou moeten opbrengen. Toch werd het oorspronke lijke aanbod gestand gedaan en werd besloten het verlies voor rekening van de gemeente te nemen. Verder wil het gemeentebestuur niet gaan. Daar ging de raad mee akkoord, maar de heer F. Standaart vroeg op het dorpshuis niet op andere wijze tege moet kan worden gekomen, b.v. door een exploitatie-subsidie. De heer Daal der voelde daar weinig voor. In het geval Oosterend wordt al 76000,op de grond toegelegd; geen der andere dorpshuizen krijgt een extra subsidie. Men moet niet te gauw klaar staan met het geven van subsidies; de dorpshuis- besturen moeten door eigen activiteit trachten de zaak sluitend te krijgen. Benoemingen In de commissie tot wering van schoolverzuim werden de heren P. Heijnen, P. Th. Luyckx, P. Bakker, B. Kleinhuis en mevr. A. Tiessen-Spaans herkozen. De heren P. Smit en C. Koorn werden benoemd als afgevaar digde, resp. plaatsvervangend afge vaardigde van de raad naar de in 1968 te houden algemene vergaderingen van aandeelhouders van de N.V. TEM. Als bestuursleden van het Algemeen Wees huis werden wegens periodieke aftre ding herbenoemd de heer C. van Groe nigen en mevr. T. Dros-Roeper. De diverse aan- en verkopen van grond werden hamerstukken. (Zie vervolg voorpagina 4de blad) INBREKER GEGREPEN Te Amsterdam heeft de politie de 17-jarige G. uit Brummen aangehou den. Hij wordt ervan verdacht in de nacht van 16 op 17 november j.l. te hebben ingebroken in de RHBS, Thijs- seschool, Beatrixschool, kleuterschool en Huishoudschool te Den Burg. De jongeman heeft bekend. Hij was ont snapt uit een inrichting en al zwer vende op Texel terecht gekomen. Daar verschafte hij zich met geweld toegang tot de genoemde scholen. Uit de HBS haalde hij een bedrag van 562,weg; in de kleedafdeling van het gymlokaal van de Thijsseschool „vond" hij o.a. een horloge; in de Huishoudschool bedroeg de buit slechts ƒ3,Van het gestolen geld had G. bij zijn aanhouding nog ca. ƒ200,over. Gebleken is dat hij oak op het vaste land een inbraak heeft gepleegd. De nacht heeft G. op Texel doorgebracht in een Schapenboet bij „De Witte En gel". Met de eerste boot vertrok hij 's morgens weer naar de vaste wal. De verdenking was op G. gevallen nadat een verzoek tot opsporing was uitge zonden. Een bewijs dat hij het was ge weest die in de HBS had ingebroken, leverden de gevonden vingerafdrukken. Bij het onderzoek werkte de Texelse Rijkspolitie, de districtsrecherche en de technische recherche nauw samen. Texel was voor G. bekend terrein. Drie jaar geleden brak hij in in de Beatrixschool, waar hij een geldkistje ontvreemdde. Ook dat geval werd toen tot klaarheid gebracht. Verschünt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. -4- 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. FA. KINGSMA (LEEUWARDEN) LAAGSTE INSCHRIJVER R.W.S.-GEBOUW Bij de dinsdag te Haarlem door de Rijksgebouwendienst gehouden aanbe steding van het kantoorgebouw, woning en magazijnen voor Rijkswaterstaat Texel, was de fa. Kingsma uit Leeu warden de laagste inschrijver. De fa. Kingsma is bereid de bouw uit te voe ren voor ƒ543.800,Het was een aan besteding op uitnodiging, waaraan o.a. door twee Texelse aannemers (Veenema en Daalder) werd deelgenomen. Het kantoorgebouw is geprojecteerd op het naast het politiebureau gelegen stuk grond aan de Keesomlaan. De magazij nen komen echter op het industrieter rein. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 3 december op om 8.28 uur en gaat onder om 16.32 uur; 6 december op om 8.31 uur en onder om 16.30 uur. Maan; 1 dec. N.M 8 dec. E.K. Hoog water ter rede van Oudescbild 1 dcc. 8.02 en 20-32; 2 dec. 8 52 en 21.14 3 dec. 9.35 en en 21.57; 4 dec. 10.16 en 22.38; 5 dec. 10.53 en 23.23; 6 dec. 11.32 en 7 dec 0.04 en 12.08; 8 dec. 0.42 en 12.41; 9 dec. 1.18 en 13.23. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Zaterdagmiddag om 2 uur 's middags zal de heer J. VV. Dekker, directeur van de VVV-Texel, de bar-dancing van „De Waddenparel" bij De Koog officiéél in gebruik stellen. De bar-dancing is in gericht in de voormalige recreatiezaal. Die recreatieruimte kon vervallen, want de Waddenparel heeft als jeugdhotel opgehouden te bestaan. De heer J. v.d. Kerkhof besefte dat het slaapzalen- systeem niet meer gewild is bij de jeugd. Niet dat de Waddenparel gebrek aan belangstelling had; maar voor de toekomst zat er toch weinig muziek in. De heer Van de Kerkhof geeft toe: „In de afgelopen tien jaar is mijn bedrijf verouderd geraakt. Ik ga nu de bakens verzetten". De Waddenparel zal worden veran derd in een verhuurinrichting van ap partementen. Deze appartementen, te vergelijken met bungalows, maar dan allen onder één dak, zullen begin vol gend jaar worden gebouwd. In het gebouw, waarin nu nog de slaapzaal voor 100 personen is ondergebracht, zullen 6 appartementen worden ge bouwd en in een andere vleugel van de Waddenparel komen er twee. Eén appartement is zelfs al klaar. De tot luxe bar-dancing verbouwde recreatiezaal is deze week gereed ge komen. De 100 m2 grote zaal is in een moderne maar bijzonder sfeervolle ge legenheid omgetoverd. Op grote schaal is houtbetimmering toegepast. Tegen 't lichte essen steekt het pallissander en wengé praohtig af. De verlichting is indirect en er is een gezellige apen haard. Er zijn verschillende knusse hoekjes gemaakt en in het midden van de met Heugafelttegels belegde vloer is een klein hardhouten dansvloertje uitgespaard. Het pronkstuk van het zaaltje is echter de imponerende bar. Degenen, die eraan zitten, zijn niet zoals gebruikelijk met de rug naar het publiek gekeerd, want de bar staat andersom en men kan er omheen lopen. Het ziet er allemaal piekfijn uit. Een aardig snufje is de ingebouwde stereo muziekinstallatie. De fraaie bar, die zodanig is opgesteld, dat de aanzittenden het geziebt op het zaaltje behouden. De bar-dancing is uiteraard niet al leen bedoeld voor de huurders van de appartementen. „We zitten hier midden in een recreatiegebied waar 's zomers ongeveer 2000 mensen zitten, 's Avonds kan men bij ons binnenlopen en dat is vooral voor ouders, die in hun tent of bungalow jonge kinderen hebben sla pen, aantrekkelijk. Ze kunnen dan rus tig halverwege de avond even terug- wandelen om een kijkje te nemen. Maar buiten het seizoen willen we in de weekenden ook voor Texelaars ge opend zijn. Daar beginnen we deze week al mee", zegt de heer Van de Kerkhof. Het interieur van de bar-dancing werd aangebracht door de Fa. Van Beek uit Bergschehoek naar een ont werp van het adviesbureau van de fa. Booves te Alblasserdam. Ook de stof fering werd door Van Beek verzorgd. J. C. BRUIN 40 JAAR BIJ T.E.M. Woensdag was dc heer J. C. Bruin 40 jaar bij de N.V. TEM. Als 17-jarige jongeman kwam hij destijds in admi nistratieve dienst bij het toen nog zeer jonge bedrijfje. Via administrateur klom hij op tot adjunct-directeur. Het jubileum werd woensdagmiddag in be sloten sfeer herdacht in het bijzijn van o.a. het gemeentebestuur, de raad van commissarissen en het personeel. Door verschillende personen werd het woord gevoerd. De heer B. Klein huis, directeur van de TEM, wees op de goede verstandhouding en overhan digde als geschenk van het bedrijf een bandrekorder. Het personeel had voor een merkwaardige verrassing gezorgd. Een zelfgemaakte elektrische fiets, voorzien van allerlei uitrusting als zwaailicht, mobilofoon, claxon etc. Het aardige was dat het geheel nog werkte ook. Het was overigens slechts een symbolisch geschenk. Een „serieus" ca deau was het siësta-bed, waarop de heer Bruin de vermoeide ledematen kan strékken.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1