Groen TwartsJexeU in het karL, Volgend jaar op Texel minstens één scholengemeenschap E Waalder toneelvereniging bracht aangrijpend levensstuk Geeu ideale Gmmvm Als de financiering "rond" komt Bouw gezondheidscentrum kan binnenkort beginnen Contributie tot jggMÊÊÉÊSï 18,- verhoogd rolbezetting ege LBS BRUGKLAS L/IVO HAV0i> /;HAV0; MAVO ?HAV0-VW0t:' ^JfBRUGKLASMAVO:HAVp;VWD£; BAS ISONO ERWÏJS iTS en Landbouwschool werken al samen Moerbeek's Nieuw telefoonnummer V.V.V lijnen - a>AG 5 DECEMBER 1967 81e JAARGANG No. 8223 r E X E LS E®1 COURANT gare N.V. r/h Langeveld De Root) jlbus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 Hnrry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 523 ■■j.r IV1ET AUTO DE SLOOT IN De 19-jarige Jan N. Spaans uit Den Burg raakte in de nacht van zaterdag op zondag met zijn Fiat 500 in een slip en kwam in de sloot terecht. Het onge lukje gebeurde op de Hoornderweg na bij hoeve St. Anna. De auto kwam met het achtereind in de sloot en werd flink beschadigd. De heer Spaans moest zich onder doktersbehandeling stellen, omdat hij een wond aan het voorhoofd had opgelopen. Verschudt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbont; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. 30 ct incasso. Advert.: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert. 12 ct p. mm. MET AUTO OVER DE KOP Zondagnacht omstreeks twaalf uur raakte de 20-jarige J. Betsema uit Den Burg in de beruchte bocht van de Boodtlaan te De Koog met zijn auto in een slip, botste tegen de tuinwal en 6loeg over de kop. De auto, een Anglia, werd zeer zwaar beschadigd. De heer Betsema en een andere inzittende kwa men met de schrik vrij. 'i: i^- J Per 1 augustus 1968 zal ook op Texel t wet op het voortgezet onderwijs, eter bekend als de Mammoetwet, forden gehanteerd. De kinderen, die an met het vervolgonderwijs na de igcre school beginnen, zullen de op- iding volgens de nieuwe wet entvan- tn. De leerlingen, die dan in de twee- Ie en hogere klassen van de vervolg- chool zitten, houden het nog bij het >ude totdat zij de school hebben ver ten en examen hebben gedaan. De moering geschiedt dus geleidelijk. Pas iver ca. 6 jaar zal de Mammoetwet ge- leel zijn doorgewerkt. Op basis van de *et worden scholengemeenschappen nogelijk. In zo'n gemeenschap werken ïerschillende scholen zeer nauw samen, raardoor het lange tijd mogelijk wordt an de ene school naar de andere over e gaan. (Bijvoorbeeld wanneer zou ilijken, dat de betrokken leerling onge- ichikt is), zonder dat daarmee een of neer leerjaren verloren gaan. De Texelse gemeenteraad heeft indertijd tn principe tot stichting van twee scho engemeenschappen besloten; één voor WO, HAVO en MAVO en een voor bet beroepsonderwijs, dus LTS, Huis houdschool en Landbouwschool. Begrij pelijk is het dat deze ingrijpende ver andering al geruime tijd onderwerp is van bespreking in gemeente- en onder wijskringen. Volledige overeenstem- -M ming over de uitvoering van de Mam- f moetwet is nog niet bereikt. Zo wordt door sommigen de stichting van één icholengemeenschap bepleit, voor zo wel beroeps- als ander onderwijs. Zo als de zaken nu staan, liggen twee gemeenschappen echter het meest voor de hand, mede ook in verband met de wijze waarop de scholen op het ogen blik op Texel gehuisvest zijn. De ULO [wordt straks MAVO-school) en de HBS (wordt VWO) zitten beide in on geschikte gebouwen. Het HBS-gebouw is destijds als tijdelijk onderkomen be doeld en het ULO-gebouw is zeer sterk erouderd. De Mammoetwet bevordert dat beide scholen straks in één groot jebouw worden ondergebracht en tal van voorzieningen (sportzaal en -veld e.d.) gezamenlijk gebruiken. In tegen stelling tot b.v. Den Helder is het feit, dat de HBS op Texel „Rijks" is en de (JLO gemeentelijk, geen bezwaar. Wat de gemeente betreft mogen beide scho len best „Rijks" zijn, als de scholen gemeenschap er maar komt. De vor ming van een scholengemeenschap voor Vrijdagavond 8 december t JONGEREN-CONTACTRAAD 1 KOMT BIJEEN 9 Door het NW werd op 30 oktober uit vijf personen bestaande jonge- Mrencontactraad op Texel geïnstalleerd. HDe bedoeling van de contactraad is de tjonge Texelse leden, die zijn aange sloten bij een der NW-bonden amuse ment en voorlichting over allerlei zaken te geven. Op vrijdag 8 december a.s. zal in „Casino" de eerste bijeenkomst worden gehouden, aanvang 's avonds acht uur. Voor de avond heeft men de heer D. v.d. Meulen, een NW-functio- naris, uitgenodigd een inleiding te hou den. Hij zal de eerste twee uren van de avond voor zijn rekening nomen en ge legenheid geven tot vragen stellen. Daarna begint het bal, dat tot 2 uur duurt en waarvoor men de band Mark Five heeft gearrangeerd. Voor nadere I inlichtingen kan men zich tot de secre- I taris van de jongerenraad richten, de ^^heer B. Roest jr., Postweg E 69b, tel. (0222 5) 2 59. het beroepsonderwijs (dus LTS, Huis houdschool en Landbouwschool) is wat minder eenvoudig. Afgezien van het feit, dat deze scholen allen in betrek kelijk nieuwe gebouwen zijn onderge bracht, is er nog een ander probleem: de drie scholen zijn stichtingen en er zal tussen de verschillende besturen nog veel overleg nodig zijn om tot de gewenste overeenstemming te komen. De Mammoetwet probeert het onder wijs tussen de lagere school (het basis onderwijs) en de universiteit (weten schappelijk onderwijs) zo in te richten, dat iedereen op vlotte wijze en zonder onnodig verlies van tijd dié richting kan bereiken, die voor ieders speciale begaafdheid de beste is. Het onderwijs is tot dusverre verre van ideaal. Zolang het kind de lagere school bereikt, zijn er geen problemen, maar dan komt de vraag aan de orde: naar welke school nu? De leerplicht loopt tot 14 jaar, zodat alle ouders voor deze vraag komen te staan. De schoolkeuze wordt gebaseerd op adviezen van het schoolhoofd, psycho logische tests, toelatingsexamens enz. Toch hebben deze maatregelen met kunnen voorkomen dat de helft van alle leerlingen op mulo, hbs, gymna sium, mms enz. nooit aan een eindexa men toekomt. Van degenen, die wel examen doen, slaagt ongeveer een kwart niet eerder dan na één of meer keer zitten blijven. Er blijven op deze scholen per jaar ongeveer 25 op elke honderd leerlingen zittenSchrikba rende gegevens voor de ouders, want die dachten zó dat hun keuze wel ge fundeerd was. Arme ouders, maar vooral: arme kinderen Een ander na deel van het huidige systeem is dat de schoolkeuze na de lagere school min of meer definitief moet zijn. De verschil lende soorten van vervolgonderwijs staan nogal los van elkaar; houden met elkaar geen rekening. Ieder heeft zijn eigen lesrooster en leerplan. Overgang van het ene schooltype naar het andere is daarom meestal moeilijk en kost vaak een jaar. Zelfs van hoog naar laag is moeilijk. In de eerste klas van de ULO wordt soms Duits gegeven en geen Engels, terwijl HBS en MMS in de eerste klas juist Engels geven en geen Duits. Er zijn nog meer nadelen. Door de hoge eisen, die sommige stellen, wordt de studie zwaarder; juist dege nen, die wat eenzijdig begaafd zijn, ra ken in moeilijkheden. De leerling, die „alleen maar" een wiskundeknobbel heeft of „alleen maar" goed is in talen, is gedoemd te mislukken. Verbetering De Mammoetwet probeert verbete ring in de toestand te brengen. De ver andering in de wetgeving betekent niet zonder meer vernieuwing van school en onderwijs. Het onderwijs wordt immers niet door wet en wetge ver gemaakt, maar op de scholen. De wet biedt slechts de kansen. De ouders krijgen als opvoeders van het kind be langrijke steun, in tegenstelling tot vroeger. De mammoetwet is daarom méér dan een zuivere wetswijziging. De wet biedt echter in de eerste plaats mogelijkheden. De Mammoetwet betekent de over gang van een stel scholen naar een schoolstelsel. De scholen, deels onder nieuwe benamingen, zijn op elkaar af gestemd, vormen elk een deeltje van het geheel. Overgang van het ene naar het andere schooltype, doorstroming, kan dan op vlotte wijze verlopen met beperking van overgangs- en aanpas singsmoeilijkheden. Geen enkel school type is een doodlopend slop. Wie b.v. op het LAVO (lager algemeen voortge zet onderwijs) begint kan via MAVO, HAVO en ATHENEUM de universiteit bereiken. Maar hij kan evengoed van uit het LAVO via het M.E.A.O. (mid delbaar economisch en administratief onderwijs) en HEAO( hoger economisch en administratief onderwijs) op de eco- (zie vervolg pagina 4) Bemoedigend is het, dat tussen de Landbouwschool en de LTS al een vorm van samenwerking be staat, die vooruitloopt op de Mammoetwet. Het probleem was daar, dat de Landbouwschool veel te weinig en de LTS veel te veel leerlingen kreeg aangemeld voor het eerste jaar. Dit overschot wordt nu door de Landbouw school overgenomen. De lespro gramma's van het eerste leerjaar van beide scholen lopen nl. paral lel. Het tweede' jaar is het pro bleem opgelost want dan zo wordt verwacht splitst de grote groep LTS-ers zich in ver schillende vakrichtingen en daar is wel klasruimte voor. Tijdens de donderdagavond gehouden najaarsvergadering van het Groene Kruis Texel is besloten de contributie te verhogen van ƒ12,tot ƒ18,per jaar. Deze verhoging is o.a. nodig om het binnenkort te bouwen gezondheids- trum te kunnen financieren. Overigens is nog niet voor alle leningen de beno digde toestemming verkregen, zodat er een kleine kans is dat de bouw moet worden uitgesteld. Het werk zal echter wel worden aanbesteed om de juiste bouwsom aan de weet te komen. Zoals gewoonlijk was de belangstel ling van de zijde der leden zeer gering, ondanks het nogal alarmerende voor stel tot contributieverhoging. Na het voorlezen der notulen door secretaris Remmers volgde de bestuursverkiezing. Daarbij werden mevrouw Bakker- Bruin voor De Waal, mevr. Eelrnan- Hoogenbosch voor De Koog, de heer J. Bakker voor Oosterend, de heer G. DE WAAL De toneelvereniging ,,'t Amateurtje" te De Waal heeft za terdagavond voor de tweede maal „Het ontvolkte huis" van A. Boere voor het voetlicht gebracht. Er werd over het algemeen behoorlijk gespeeld maar ,,'t Amateurtje" is er niet in geslaagd alle rollen op de ideale wijze te bezetten. Naast zeer ervaren krachten als de heer A. C. Kager en mevrouw T. Lui ken-Ketelaar zagen we minder gerou- tineerden, waarvan er enkelen als zo danig duidelijk herkenbaar waren. Dat contrast was nogal storend. „Het ontvolkte huis" is een tragisch verhaal, dat zich afspeelt op een boe renhoeve. De oude boerin, Moeke Ver gouwen, beleeft van haar kinderen weinig plezier. Zoon Sjoerd is bij haar ingetrouwd en het is vooral zijn vrouw die de sfeer verpest en de andere kin deren opstandig maakt. De vrouw van Sjoerd, Tonia, kan niet uitstaan dat moeder de jongste zoon Felix geld en andere geschenken toestopt. Felix is geen boer. Hij heeft getracht als zaken man in de stad een bestaan op te bou wen maar ging jammerlijk failliet. Nu wil hij opnieuw beginnen, als vertegen woordiger. Tonia vindt Felix een pro fiteur, die zijn moeder zoveel aftroggelt dat er straks voor haar niets over zal zijn. Om dat noodlot af te wenden be raamt ze met haar schoonzuster het plan om moeder naar een bejaarden huis te brengen; de directrice daarvan kan Felix de deur wijzen. Eerder had Tonia al vergeefs geprobeerd moeder onder curatele te krijgen. De dokter vond dat de oude vrouw geestelijk nog bijzonder bij was. Geheim Linda en haar man en Sjoerd en zijn vrouw blijven samenspannen en het leven wordt voor moeder Vergouwen i 1 MEUBELHANDEL Den Burg Tel. 2572 een hel. Alleen Felix is goed voor haar en blijft haar trouw bezoeken, evenals het dienstmeisje Bertha. De laatste krijgt tenslotte het grote geheim van moeke Vergouwen te horen: Felix is niet haar kind, maar de buitenechte lijke zoon van de dochter uit moeke Vergouwen's eerste huwelijk. Die doch ter werd destijds wreed en harteloos behandeld. Om de schande voor de fa milie te voorkomen, werd zij ver weg naar familie gestuurd, maar toen het kind geboren was haalde boer Vergou wen het op en liet het als zijn eigen kind inschrijven bij de Burgerlijke Stand. Ook de kinderen werden in de waan gelaten, dat ze er een broertje hadden bij gekregen. Nu is het gedrag van móéder Vergouwen verklaard: zij wil aan Felix goedmaken, wat zij haar dochter destijds aan liefde en begrip heeft onthouden. De boerin heeft haar verhaal juist op tijd gedaan, want als de kinderen haar „tactisch" vertellen, dat zij naar het bejaardenhuis moet, sterft zijn van emotie. Maar haar laat ste wil, dat Felix dezelfde rechten moet hebben als de anderen, wordt uitge voerd. Zoals men ziet: een nogal drakerig verhaal, dat door de toeschouwers ech ter wel op prijs werd gesteld. De reac ties van het publiek waren echter vaak ongelukkig. Of ieder zich de tragedie van de geschiedenis werkelijk inleefde is de vraag. Er werd soms hartelijk ge- (zie vervolg pagina 4) REDDINGBOOT VOER VERGEEFS UIT DE COOKSDORP De motor- strandreddingboot „Ida Mary" voer zaterdag rond het middaguur uit om proviand te brengen naar een Wie rin ger vissersvaartuig, dat al geruime tijd op het Wad zat. Het was de WR 12 van de gebroeders Lont, die met een kok kelvisserij bezig was, maar door de aanhoudend lage watenstand (als gevolg van de Oostenwind) veel langer op het droge bleef zitten dan de bedoeling was. Op Wieringen maakte men zich ongerust en men vroeg de Ida Mary voedsel naar de schuit te brengen. On danks de mist slaagde schipper Boon erin spoedig de plaats te bereiken waar de Wieringer moest zitten, maar de schuit bleek juist verdwenen te zijn. Men was erin geslaagd op eigen kracht vlot te komen. De reddingboot was dus voor niets uitgevaren. De WR 12 had geen radio aan boord. Kikkert voor Den Hoorn, en de heer J. Th. Boom voor Oudeschild met zeer ruime meerderheid van stemmen her kozen. Landelijk gemiddelde Voorzitter P. Beemsterboer lichtte het voorstel tot contributieverhoging uitvoerig toe. Hij stelde dat de contri butie ook omhoog zou moeten zonder nieuwbouw, zij het uiteraard in veel mindere mate. Overigens is de ƒ18, die men nu zal betalen niet meer dan het gemiddelde bedrag dat de kruis verenigingen elders in het land gemid deld berekenen. Het Groene Kruis krijgt bij de bouw van het gezondheids centrum aanzienlijke steun. Zo draagt de gemeente ƒ150.000,bij. Welkom was ook het bedrag van ƒ10.000,dat van het comité kinderpostzegels werd ontvangen. Zodra de financiering ge heel geregeld is, kan met de bouw worden begonnen. (Een tekening met beschrijving van het bouwplan nemen wij op in het volgend nummer Red.) Technisch probleem De heer P. Boom wees op een moei lijkheid. Het contributiegeld wordt ge ïncasseerd door het ziekenfonds, gelijk gelijk met het innen van de premie voor de aanvullende verzekering. Om dat men als gezin lid is van het Groene Kruis, maar als persoon van het Zie kenfonds, ontstaan bij de inning techni sche moeilijkheden. De heer Boom tilde daar nogal zwaar aan, maar na enig heen en weer gepraat bleek dat voor het probleem wel een oplossing was te vinden. Het ziet er in ieder geval niet naar uit, dat de vruchtbare samenwer king tussen ziekenfonds en Groene Kruis verbroken wordt. Tijdens de le denvergadering van het ziekenfonds op 11 december zal de zaak ter sprake ko men Het zou zeer te betreuren zijn als le den naar aanleiding van de contributie verhoging zouden bedanken, aldus de heer Beemsterboer. Hij wees erop dat de gemeente het Groene Kruis een 20% stimuleringssubsidie geeft, die dus afhankelijk is van het aantal leden. Verlies van vijf leden wordt dus ge voeld als het verlies van zes leden. Legaat Wijlen mejuffrouw Antje Keijser heeft een huis en enige percelen land vermaakt aan het Groene Kruis en de C. E. Gollardsstichting. De heer Beem sterboer deelde mee, dat dit onroerend goed een vrij hoge waarde vertegen woordigd, naar schatting netto ƒ20 a ƒ25.000,een bedrag dat dus gedeeld moet worden met de Gollardsstichting. Niet alle aanwezigen toonden zich gelukkig met het besluit van het be stuur om voortaan geen vergoeding meer uit te betalen aan moeders met kinderen, die voor het bezoeken van het consultatiebureau van een taxi ge bruik maken. De heer J. Westdorp vreesde dat het bezoek aan het consul tatiebureau met 25 a 30°/o zou zakken. De heer Boom echter kon zich niet voorstellen dat er moeders waren, die om die reden hun kinderen medisch toezicht zouden onthouden. Het be stuur beloofde op een eventuele terug gang te letten. Tijdens de rondvraag vroeg een der zusters of het Groene Kruis niet meer takken van dienst kan aantrekken. De medische activiteiten in het gebouw zijn de laatste tijd eerder af- dan toe genomen. Zo is na het overlijden van dokter v.d. Berg het rheumabureau op gehouden te bestaan. Het bestuur zei de geuite wens te onderschrijven en be loofde naar mogelijkheden te zullen uitzien. Overigens wordt nog 6teeds getracht een rheumabureau weer van de grond te krijgen. Rheumapatiënten zijn nu op Den Helder aangewezen. AAN DE ORGANISATOREN VAN OUWE SUNDERKLAAS Wij verzoeken organisatiecomités, dorpsbesturen of verenigingen, die zich in de verschillende dorpen met de or ganisatie van de Ouwe Sunderklaas- viering zullen bezig houden, ons zo spoedig mogelijk op de hoogte te ötellen van hun programma. Het is nl. de be doeling, dat in het eerstvolgende num mer van onze krant in één artikel daarvan uitvoerig melding wordt ge maakt. Redactie.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1