m r %l het statussymbool BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER Hl 9 form ,,'T AMATEURTJE BRACHT AANGRIJPEND LEVENSSTUK (vervolg van pagina 1) lachen bij de meest tragische hoogte punten. De rol van moeke Vergouwen, de oude boerin, werd gespeeld door me vrouw W. I. Albers. Ze deed het goed, maar was als type niet zo geschikt; niet ,,oud" genoeg. Zeer geschikt voor de rol van de haatdragende en felle Tonia, was mevrouw Luiken. Haar spel was bovendien goed. Ook de heer A. Kager stelde niet teleur als Sjoerd, de echtgenoot van Tonia. Mevrouw R. du Porto-Kieft maakte een heel goede in druk. Als Lynda bracht zij haar lang niet makkelijke rol tot tevredenheid. De heer I. Plaatsman zagen we als zoon Felix. Hij acteerde redelijk vlot, maar slaagde er niet in voldoende gevoel in zijn stem te leggen. Bij zijn haatdra gende broer en zuster stak hij nu on voldoende af. Ook aan mimiek ontbrak het. Grardus, de man van Lynda, werd verbeeld door de heer M. Reij: goed. Als Annemarie, de dochter van Lynda, zagen we mej. G. Witte haar debuut maken. Het was duidelijk dat zij nog onvoldoende ervaring op de planken heeft, maar in tal van scènes werd dui delijk, dat zij een talentvol medewerk ster van ,,'t Amateurtje" kan worden. Zij bracht haar tekst wat te snel en op een leestoon. Ook de heer H. Kooger speelde voor het eerst mee. Als dokter Bruinslot maakte hij een aardige in druk. Mimiek en intonatie waren igoed, maar om achter in de zaal verstaan baar te zijn, is meer verheffing van stem nodig. Zeer goed deed mej. H. Bakker het als het dienstmeisje Bertha. De regie voerde de heer J. Oudes, de grimage verzorgde mevrouw Beumkes- Radder en mevr. B. Keijser-Stammes souffleerde. «rantwecda^Uwld dl CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 6 december a.s. worden de moe ders van Oudeschild en Den Burg verwacht Oudeschild van 13.00 - 13.45 uur; daarna Den Borg tot 16.00 uur. KERKERAADS VERKIEZINGEN DEN HOORN De deelnemers aan de kerkeraadsverkiezingen van de Her vormde Gemeente Den Hoorn kunnen hun stembriefjes, waarvoor een gewoon vel papier kan worden gebruikt, vóór 10 december inleveren. Zondag 10 de cember vangt de dienst niet om half tien maar om tien uur aan. Het is een doopdienst, waarin ds. .Froentjes zal voorgaan. RECREATIE- EN UITBREIDINGS PLANNEN TEXEL Op de vele „waaroms" van mijn vorige ingezonden stuk, is het antwoord in 90% van de gevallen: nee, het gaat niet, want het uitbreidings- of recrea tieplan heeft anders bepaald. Is dit een onveranderlijke wet van Meden en Perzen? Vast niet. Als de raad het ten minste wil. Maar dan moeten de raads leden m.i. meer contact hebben met hun kiezers om een bepaalde kwestie van alle 'kanten te kunnen bekijken. Met de recente schuttingactie en het verzoek van de fa. Agter om voor de elektriciteitsaanleg te mogen inschrij ven ging het als volgt. De brief, onder tekend door 12 voorzitters en drie be stuursleden van verenigingen, werd maandag half twee op het raadhuis be zorgd. Dinsdag was er raadsvergade ring. De voorzitter zei daar dat het weer ontruimen van de Groeneplaats als bouwterrein ƒ198.000,zou kosten. Rammelen met de sabelOp de vraag van Westdorp of de schutting t.o. de VIVO supermarkt wat achteruit kon, omdat de situatie daar wel heel benau wend was, zei de voorzitter dat daar vast geen bezwaren tegen waren. Ver der werd er gezwegen; het punt was afgehandeld. Toen kwam de brief van de fa. Agter aan de orde. De reactie van de loco-burgemeester: gisteren is besloten met de open begroting door te gaan en één aannemer te benaderen. Weer werd er gezwegen; geen vragen dus omtrent deze brief aan de raad. Waar werd besloten? Dat gebeurde een dag eerder met de raadhuiscommissie, die bestaat uit de fractievoorzitters van de raad. Als daar een besluit valt, dan zwijgt praktisch de hele raad en kun je aannemen, dat op dat besluit niet wordt teruggekomen. Wie is echter de laatste jaren de gróte adviseur? Het stedebouwkundig bureau Wieg er Bruin! Wieger Bruin bespeelt als een goed beiaardier het carrillon met vaste hand en ontlokt aan alle klokken de door hem gewenste tonen. Ik zou dat met twee voorbeelden duidelijk kunnen maken. De kleine kaarjes (raadsleden) hebben hun licht ontvangen van de grote kaarsen (de fractieleiders). Deze op hun beurt hebben licht gekregen tijdens de vergadering met het ge meentebestuur. Was dat gemeentebe stuur dan zo deskundig? Niet altijd. Het gemeentebestuur was met haar kaars naar een heel grote kaars ge gaan, die niet zo vaak in het openbaar is te zien en heeft daar haar licht op gestoken. Is dit licht, dat heel Texel lijkt te beschijnen, dan nooit verduis terd? Hier blijkbaar nooit, want de ad viezen worden altijd klakkeloos opge volgd. In Alkmaar is het anders. Daar zei het zelfde grote licht: Grachten dempen! Nee, zei de raad en de grach ten zijn er nog. Zijn die raadsleden zelfstandiger? Ik weet het niet, maar in ieder geval hadden ze méérdere raad gevers. Een wijs veldheer met vele raadgevers wint de slag. Ik kan het mis hebben, maar met de opbouw van grote plannen spreekt de raad zich m i. te weinig uit. Als ik het met de scheve toren van Pisa zou ver gelijken, zou ik zeggen: Hij is gebouwd op één hoeksteen (Wieger Bruin), daar op rust de stenen onderbouw (het ge meentebestuur) en daarop de spits (fractievoorzitters), terwijl op de spits het haantje staat: de raad. Het haan tje staat daar vrij eenzaam. Het heeft praktisch het contact met de grond (de kiezers) verloren. Zou het niet in het belang van Texel zijn dat dit contact werd verbeterd. Zou U, raadsleden, zich niet sterker en meer gerugge- steund voelen als U van dié zijde ook wat licht over vele dingen ontving. Wij hebben op Texel helder denkende werknemers, hoteliers, caravan- en campingeigenaars en zij die iets derge lijks willen opbouwen, landbouwers en zakenmensen, ieder verenigd in zijn organisatie. Er zijn dus besturen, die de mening van hun leden kennen. Is het nu niet mogelijk dat daaruit een top gevormd wordt, die met de raadsleden voor de raadsvergadering besprekingen voert over de voornaamste agenda punten? Alleen zo komen de raadsle den aan de weet wat er in het boezem van Texel leeft. ^Terzake van de ge noemde uitbreidings- en recreatieplan nen staat nog heel wat te gebeuren. Laat men straks niet wéér kunnen zeggen: jullie aktie is te laat. Niet over het hoofd ziende het vele goed dat het gemeentebestuur de laatste jaren voor Texel heeft gedaan, ook op bovenge noemde terreinen, maar ook wetend dat het vreemdelingenverkeer in steeds sneller tempo toeneemt en dat vele Texelaars uit alle lagen hier graag een graantje van meepikken, meen ik het bovenstaande in het belang van Texel te hebben geschreven. Jan Agter sr., Den Burg HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 5 dec. 10.53 en 23.23; 6 dec. 11.32 en 7 dec. 0.04 en 12.08; 8 dec. 0.42 en 12.41; 9 dec. 1.18 en 13.23. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. -±±ö COPYRIGHT STUDIO AVAN 118. „Ik versta er geen klap van", zei smid je Verholen, toen hij een poosje naar de langzaam voortzoemende ge luidsband geluisterd had. De Bar- roesjaanse lijfwacht had dus gelijk, toen hij veronderstelde, dat de smid het Barroesjaans niet machtig wa6. Zo op het eerste gezicht leek de zaak voor de luisterende Iwan dus tamelijk gerust stellend, want brigadier Piet en de kleine dr. Yokito verstonden al even min Barroesjaans. Maar zo gemakkelijk zou het toch niet aflopen, want nu hoorde Iwan de smid vragen: „Zeg brigges, wat zei jij daar straks ook weer? Behalve jouw onderhoud met de heer Omskomsk stond er nóg iets op de band „Precies", antwoordde brigadier Piet. „Een veel belangrijker stuk, een stuk in het Barroesjaans en daar staan we waarschijnlijk net tevergeefs naar te luisteren. Om9komsk vertelde me zelf, dat het de geheime aanvalsplannen van Barroesja waren...." „Wét??" riep de smid vol ongeloof uit. „De aanvalsplannen van Barroesja? Man, dan moeten we weten wat daar gezegd wordt! Ik bel dadelijk professor Van Oudejonge op, die beroemde taal geleerde! Die moet ons dan maar eens vertalen wat erop die band staat!" Eilaas, professor Van Oudejonge kon onmogelijk komen om het bandje te vertalen. „Maar het landsbelang en misschien zelfs de wereldvrede hangen er van af!" drong de smid aan. „Spijt me, spijt me", stutterde pro fessor Van Oudejonge. „Sta op het punt om op reis te gaan. Op reis te gaan, zoals ik al zei. Moet een interna tionale bijeenkomst van 's werelds bes te taalgeleerden bijwonen. Moet daar spreken. Maar goed, maar goed, draai die band maar even al voor de telefoon. Zal wel wat aantekeningen maken. Aantekeningen maken. Juist., ja.." Enfin, de professor luisterde, noteer de en vloog daarna met zo'n gillende haast naar het station, dat we mogen aannemen, dat hij vast iets héél 'be langrijks heeft gehoord MAMMOETWET (vervolg van pagina 1) nomische hogeschool belanden. Maar hij kan ook vanuit het LAVO, via LTS, MTS en HTS op de Technische Hoge school komen. Dergelijke overgangspa tronen zijn er vele. Elk diploma geeft dan ook in beginsel het recht om tot iedere vorm van aansluitend onderwijs toegelaten te worden. Brugjaar Het brugjaar is een belangrijk winstpunt dat de Mammoetwet te bie den heeft. Bij het brugjaar worden twee types onderscheiden, nl. één voor MAVO, HAVO, Atheneum, lyceum en gymnasium en een voor het lager be roepsonderwijs en het Lavo. In alle brugklassen van hetzelfde type worden dezelfde vakken gedoceerd en aan elk van die vakken wordt op de verschil lende scholen evenveel lestijd besteed. In dit stadium kan dus makkelijk van de ene school naar de andere overge stapt worden. Bij een goed functione ren van het brugjaar zal het aantal zittenblijvers belangrijk kunnen ver minderen. De mammoetwet biedt school en on derwijs gelegenheid om de leerlingen in hun specifieke moeilijkheden te helpen en om het peil van de prestaties te ver hogen. Zij maakt individuele aandacht zelfs noodzakelijk. Volgens de wet is o.a. de invoering van studielessen ver eist; de kinderen moeten „leren stu deren". Er zijn tal van andere maatre gelen mogelijk, die wij in het bestek van dit artikel niet kunnen noemen. Beperking Verder is het belangrijk dat de Mam moetwet iedere leerling gelegenheid biedt om zich bij zijn studie uiteinde- lijk te beperken tot die vakken die voor zijn latere studie of beroep van belan< zijn. In de loop der tijden is een steeds diepere kloof ontstaan tussen onderwijs en maatschappij; de mammoetwe! brengt deze twee weer tot elkaar. Voorts doorbreekt de wet de een- zijdig-verstandelijke vorming en wordt er nu ook aandacht besteed aan vakkeri als handvaardigheid en muziek. En dan spreken wij nog niet eens over het feil dat de Mammoetwet aan de HBS z'n tweeslachtig karakter ontneemt door invoering van twee scholen: havo atheneum en de bijzonderheden van diverse nieuwe schooltypes. Nogmaals daarvoor ontbreekt ons de plaats ruimte. Voor nadere bijzonderheden kan men zich zonodig tot de hoofden der diverse scholen wenden. Deze heb ben overigens onlangs voorlichtings- avonden gehouden over de Mammoet wet. Het succes van de Mammoet wel hangt mede af van de ouders. Wanneer deze blijven denken dat de school di - instantie is, die van uilen valken kan en moet maken, dan mag men van d« onderwijsvernieuwing weinig verwach- f ten. Maar als de ouders onbevooroor deeld de school benaderen om geza menlijk de juiste richting van hun kind te ontdekken, dan zal die samenwer king vruchtbaar kunnen zijn. Dat in dit verband grote mogelijkheden liggen blijkt uit de ervaringen, die op scholen zijn opgedaan, waar al met de nieuwe wet wordt geëxperimenteerd. Daar wordt de vergroting van het contact ouders-school geconstateerd, hetgeen zeer vruchtbaar blijkt te zijn. Een kleurig fotoboek vol woonideeën in klassieke en moderne stiji. Een fijn bezit! U hoeft alleen maar even bij ons langs te lopen om het op te halen. Doen SPOORSTRAAT 30 TEL 02230-14541' FEUILLETON door Gerrit Franssen 26. De bankemployé's hadden bepaalde morele verplichtingen, zogezegd 'n ere code, waaraan men zich diende te hou den. En de kinderen moesten begrijpen, dat er voor hem bepaalde grenzen be stonden, die onder geen enkele voor waarden overschreden mochten wor den. En zo voort, en zo voort. Uit alles bleek, dat de zienswijze van directeur Slaterus en zijn kassier geheel parallel liepen. Maar ja, u begrijpt, met op groeiende kinderen ontstaan gelijktijdig wel eens moeilijkheden. Vooral in deze moderne tijd, waarin men uit alle macht zit te tomen aan eeuwenoude normen Ja, meneer de direkteur kon het be grijpen. Hij had zelf een zoon in de leeftijd van Jaap Overvest en na een telefonische, uiteraard anonieme tip, was hij in zijn wagen gestapt en had zijn zoon kort en bondig uit „De Boog" weggehaald. Hetgeen een drama ten gevolge had in huize Slateruö, omdat zoonlief niet bepaald een zacht eitje was, dat je naar believen kon klutsen. Temeer, omdat tijdens de woordenwis seling in huize Slaterus maakte men nooit ruzie, daar ontstonden hoogstens meningsverschillen Ewald Slaterus had losgelaten, dat de zoon van papa's kassier, in casu Jaap Overvest er als kellner werkte. En mocht dat dan wel? Doch over de bezoeken van zijn zoon aan het in de hele stad bekende eta blissement, zweeg directeur Slaterus tijdens zijn gesprek met Overvest. Dat was een interne, huiselijke aangelegen heid, waarmee zijn ondergeschikten he lemaal niets te maken hadden. Temeer, omdat pa Slaterus er helemaal niet zo zeker van was, dat Ewald zijn uitdruk kelijk verbod om er ooit nog één voet neer te zetten, niet zou overtreden. En hij kon toch moeilijk iedere avond gaan controleren, of zijn zoon er al of niet vertoefde. Tenslotte was Ewald twin tig. Het tweede bedrijf van het drama begon 's avonds half zes in huize Over vest. Alleen de tweelingen waren thuis en speelden rustig met een houten spoortrein, die ze van hun grote broer gekregen hadden. De rest was al of niet in aantocht, maar in elk geval nog afwezig. „Waar is Jaap?" vroeg hij aan zijn vrouw, die in de keuken druk bezig was voorbereidingen te treffen voor het avondmaal. „Zal wel in de stad zijn, niet? Voor tienen is hij toch niet thuis". „Dan ga ik hem halen. Weet je, wat hij doet? Daarom wilde hij nooit in bijzonderheden treden. Daarom was hij er zo geheimzinnig mee. Maar dat is nu afgelopen. Definitief. Hoe krijgt hij het in zijn hoofd!" „Waar heb je het over, lieve?" vroeg mevrouw Overvest, haar verhitte ge zicht afwrijvend. „Ik heb het over Jaap. Luister je dan niet naar me?" „Ja, natuurlijk luister ik. Maar ik snap werkelijk niet, waarom je je zo opwindt. „Moet je dat nog vragen? Vind jij het soms goed, wat hij uitvoert voor de kost?" „Lieverd, ik weet helemaal niet wat hij doet. Hij heeft alleen verzekerd, dat het eerlijk werk is. Dus, waarom maak je je zorgen?" „Hettie, probeer het eens een keer te begrijpen", vervolgde de heer des hui zes op indringende toon. „Ik ben van daag op het matje geroepen bij de di rekteur. Weet je, wat dit voor mij be tekent? Dat is me nog nooit gebeurd in al die vierentwintig jaren, dat ik op de Bank werk". Zijn vrouw staakte haar werk een ogenblik en keek haar man verschrikt aan. „Wat heb je dan gedaan? Heb je je soms vergist? Is er een kastekort?" Hij schudde ongeduldig zijn hoofd. „Ik heb niets gedaan.... geen fouten gemaakt, bedoel ik. Het gaat om Jaap. Daar heb ik het toch over?" Ze haalde haar schouders op. „Het is me nog niet duidelijk. Wat heeft Jaap ermee te maken? Hij werkt toch niet op de bank? Of wel 6oms?" „Nee, natuurlijk niet. Weet je, wat voor werk hij doet? Hij is kellner". Met een triomfantelijk gezicht keek hij zijn vrouw aan, alsof hij daarmee zeggen wilde: Wat zeg je me daarvan? Mevrouw Overvest was helemaal niet geïmponeerd. Ze zette een pan op het gas en draaide de vlam wat hoger. „O, kellner. Het lijkt me interessant werk. Een kellner krijgt nogal wat fooien, he? Maar ik begrijp niet, wat dit te maken heeft met het feit, dat jij bij de direk teur bent ontboden". Overvest wond zich op. „Alles! Mens, begrijp het dan toch een keer!" Zijn gade bleef rustig. „Je hoeft niet zo te schreeuwen. Dat getuigt niet van beschaving. Je bent teveel opgewonden. Ga zitten. Zal ik een kop thee voor je inschenken?" „Toe nou, Hettie, praat er niet over heen. Het is.Jaap kellnert in „De Boog". Dat is een nozemtent, waar al leen maar losgeslagen jongens en meis jes komen. Een berucht geval aan de andere kant van de stad. En dat kan ik niet toestaan. Mijn zoon, onze zoon, drankjes rondbrengen aan langharige beatnozems en dito sigarettenrokende meisjes. Dat is natuurlijk afgelopen. Na het eten ga ik erheen en haal hem er uit". „Je moet je niet zo overstuur maken, Frits, denk om je hart", vervolgde zijp vrouw onverstoorbaar. „En zo erg, als jij het voorstelt, zal het wel niet zijn. Ik heb nooit iets ongunstigs over „De Boog" gehoord. De meisjes van onze buren gaan er ook wel eens heen. Toe vallig had mevrouw Binders het er over, dat er 's avonds zo'n leuk bandje speelt. Als het een beruchte zaak was, zoals jij beweert, geloof ik niet, dat buurvrouw Binders het goed zou vin den, dat haar dochters daar kwamen". Overvest was zeker van zichzelf. „Wat de buren doen, is hun zaak. Ove rigens, Binders is een doodgewone rei ziger en ik ben kassier aan de Noord west Bank. Dat schept verplichtingen. Niet alleen voor onszelf, ook voor onze kinderen. En één van hen heeft dat klaarblijkelijk niet goed begrepen. Een Overvest gaat niet kellneren in een no zemkroeg. Daar wordt niet meer over geredeneerd. Het is een uitgemaakte zaak". „Zoals je wilt, Frits. Doch ik zou er maar niet heengaan, vanavond. Dat staat zo gek. Jaap is geen kind meer, maar een jongen van bijna negentien jaar. Een man. Als hij, volgens jou, geen rekening houdt met onze morele verplichtingen, houdt dat nog niet in, dat jij er geen rekening mee behoeft te houden, dat hij onderhand een man is, bijna volwassen". „In ieder geval is het vandaag voor het laatst", besloot Overvest, die er zelf ook niet veel voor voelde om helemaal naar de andere kant van de stad te fietsen. Bovendien was zijn achterlicht weer eens kapot en een bekeuring was ook zonde van het geld. De beide meisjes voelden onmiddel lijk, dat de sfeer in huis gespannen was. Tonia flapte er al gauw uit; „Wat is er aan 't handje? Klopte de kas van middag niet, pap?" Overvest keek haar, boven zijn krant uit, verontwaardigd aan. „Mijn kas klopt altijd. Een goeie kassier maakt geen fouten". „Wat een geluk, dat u dan een goeie kassier bent, he paps? Boft de bank even met u!" „Je hoeft er de gek niet mee te ste ken!" viel Overvest uit. Tonia schrok en bemerkte, dat het menens was. Ze keek haar vader ver schrikt aan. „Nou.... eh.... sorry dan. Ik bedoelde er niets mee. Wat is er dan, dat u zo kribbig bent?" (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 4