(jroèn "2wartrjexels in het harL> De Toes': nieuw bungalowpark bij Oosterend Texel viert dinsdag weer Ouwe Sunderklaas 25 huisjes op 3 ha grond Win keiier sactie zeer geslaagd De heer J. van Strien zegt loonwerh vaarivel „De Waddenparel" :r' Hgare N.V. v/h Langeveld De Rooö -Ja feU ,stbus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den t tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 JDAG 8 DECEMBER 1967 81e JAARGANG No. 8224 FEXELSEWCOURANT .J3E3S -»n—Tmillll» III l~T I I li li .llilll I a1 OOSTEREND In opdracht van dc heer J. van Strien, thans nog wonende Oudeschild, zal binnenkort te Oos terend worden begonnen met de bouw van 25 bungalows. De huisjes zullen verrijzen op een drie hectaren groot terrein, gelegen tussen dc Koningsweg de Bijenkorfweg. Deze grond heeft Je heer Van Strien overgenomen van rijn oom, de heer T. Bakker, die er jarenlang een kippenhoudcrij en boom gaard heeft geëxploiteerd. Het terrein met dichte boomgordels omgeven, ivaardoor het voor de nieuwe bestem ming zeer geschikt is. Er zullen nog meer bomen worden bijgeplant, want het is de bedoeling een maximum aan beschutting en privacy te bereiken. Elk huisje kemt op een afgeschut stuk ;rund van 600 m2 te staan. De bunga lows kunnen tot het luxe soort worden gerekend. Ze worden opgetrokken uit gele steen en krijgen een redwood ge veltje en rubberoid (schuin) dak. De lengte bedraagt 7.70 m.; de breedte 6.70 m. Elk huisje omvat een woonkamer (4,70x3,70 m.), 2 slaapkamers a 3 x 2,50 m., hall, keuken, wc/dcuchc, vier vaste kasten en rookkanaal. Er komt een be tonnen vloer in. Bij elk huisje hoort een groot tegclterras. De hoofdingang van het terrein komt aan de Koningsweg. Bij de toegangs poort zal een ruim parkeerterrein wor den aangelegd en hier beginnen ook de verharde wegen, die langs de huisjes voeren. Het terrein kan ook via de Bijenkorfweg worden betreden. Al sinds de oorlog ontvangt de heer T Bakker in zijn boomgaard/pluimvee- bedrijf een beperkt aantal gasten. Er staan nl. al acht huisjes, voor een deel verbouwde kippenhokken. In de oorlog had de heer Bakker nl. contact gekre gen met iemand in Noordwijkerhout. NIEUW ONDERKOMEN VOOR HET GROENE KRUIS Dit is het vooraanzicht van het Ge zondheidscentrum, dat in opdracht van het Groene Kruis Texel waarschijnlijk zeer binnenkort zal worden gebouwd. Op deze plaat komt het duidelijkst het woonblok naar voren, dat aan de Witte Kruislaan komt. Er zijn vier woningen in geprojecteerd: drie voor de wijkzus ters en één voor de concierge-badmees- ter. Het woonblok ötaat met de rest van het complex in verbinding door een gang, waaraan vier garages zijn gele gen. Het eigenlijke gezondheidscentrum gaat op de tekening gedeeltelijk schuil achter het woonblok. Rechts ziet men het bestaande consultatiebureau, dat slechts enkele eenvoudige inwendige veranderingen zal ondergaan. De daar aan grenzende nieuwe ruimte meet 12,50 x 26,60 meter en omvat een wachtruimte, vier kleedkamers, een ruimte voor rönbgenologisch borston derzoek, een donkere kamer, toiletten, afdeling voor sputum onderzoek, labo ratorium enz. Verder is er een entree, ruim portaal, administratieruimte, dokterskamer. Links op de tekening ziet men het magazijn, waar o.a. rubber matrassen worden opgeslagen en een spoelruimte, waar uitgeleende attribu ten worden gereinigd. Uiterst links een overdekte droogruimte. Om het gebouw te kunnen realiseren moet een aan de Witte Kruislaan staand huis worden gesloopt. Als het gebouw is voltooid zal ook het uit 1911 daterende oude ge bouw op de hoek Schoonoordsingel/ Witte Kruislaan verdwijnen, waardoor de hoek kan worden afgerond en de verkeerssituatie ter plaatse veel zal verbeteren. Nieuw telefoonnummer V.V.V. Texel 2844 - 4 lijnen NATUURMONUMENTEN IIOUDT CONTACTAVOND OP TEXEL De Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten in Nederland houdt donderdagavond 7 maart 1968 in hotel „De Lindeboom-Texel" te Den Burg Burg een contactavond. Medewerkers van de vereniging zullen vertellen over het werk van Natuurmonumenten en van verschillende natuurreservaten zal met films en/of dia's een indruk wor den gegeven. Uiteraard zal ook de door sommigen betwijfelde noodzaak van natuurbescherming aan de orde worden gesteld. Op Texel wordt de laatste ja ren veelal kritisch gesproken over het beschermingsbeleid van de vereniging. De verontrusten kunnen op deze avond informeren naar het waarom van be paalde maatregelen. Soortgelijke con tactavonden zullen ook in Arnhem en Zwolle worden belegd. VERKOOPDAG BRACHT FLINK BEDRAG OP De op vrijdag 1 december gehouden verkoopdag van de Ned. Herv. Zuster- kringen heeft ƒ1706,42 opgebracht. De prijzen van de verloting zijn intussen bij de winnaars thuisbezorgd. Van de verloting in Eben Haëzer zijn de vol gende nummers niet afgehaald: 101, 176, 181, 803, 856. Houders van deze loten kunnen zich vervoegen bij Park straat 12. Men verzocht ons namens de organisatie alle medewerkenden aan deze geslaagde verkoopdag te danken. EVANGELISATIESAMENKOMST Maandagavond 11 december spreekt de heer F. Niemeyer uit Alfen aan de Rijn tijdens een Evangelisatiesamen komst, die wordt gehouden in het dorpshuuis te Den Burg. Aanvang 20.00 uur. Ieder is welkom. Vooraanzicht van de door het architecten bureau Alkema te De Koog ontworpen bun galow, waarvan er 25 zullen worden gebouwd bij Oosterend. Een zuster van de familie Bakker had tijdens de hongerwinter regelmatig voedselpakketten gestuurd. Na de oor log kwam de betrokken persoon naar Oosterend om haar weldoeners te ont moeten. De juffrouw wilde met haar kennissen graag naar Oosterend blijven komen, maar kampeergelegenheid was daar toen nog niet. Daar kon een mouw aan gepast worden omdat de heer Bak ker het aantal kippen op last van de bezetter had moeten verminderen tot 25. Een der leegstaande kippenhokken kon voor het nieuwe doel geschikt ge maakt worden. Dat gebeurde en de be langstelling voor „kamperen in de boomgaard" nam zo toe, dat na enkele jaren huisjes moesten worden bijge bouwd. Er staan er nu acht, waarvan men er een aantal wil handhaven om deze goedkope gelegenheid te kunnen blijven bieden. Naar verwachting zal het bungalowpark van de heer Van Strien dus uit ca. 30 huisjes bestaan. Vergunning Verwacht wordt, dat nog deze maand de benodigde bouwvergunning zal af komen. Zo spoedig mogelijk zal dan met de bouw worden begonnen, want het is de bedoeling reeds in het komen de seizoen huisjes te gaan exploiteren. Met de aannemer worden nog onder handelingen gevoerd. De heer Van Strien vertelde ons dat zijn bungalow park „De Toes" gaat heten, de oude be naming van dit achter Oosterend gele gen stuk grond. De heer Van Strien heeft goede hoop, dat de belangstelling voor zijn bunga lowpark groot zal zijn. „Mensen die de rust zoeken, vinden die straks bij ons. De gasten die hier komen zullen niet het gevoel hebben in een concentratie te zitten. Ieder huisje heeft zijn eigen terrein. De gasten kunnen elkaar nau welijks horen of zien. 's Zomers is het hier prachtig. Door al die verschillende bomen wemelt het er van de vogels". Ver van het strand De heer Van Strien verwacht niet dat de vrij grote afstand van het Noordzeestrand een bezwaar zal blijken te zijn. „Iedereen heeft tegenwoordig een auto en we hebben toch ook strand aan de Waddendijk? Dat is juist heel dichtbij. Ook de onmiddellijke nabij heid van het dorp heeft zijn voordelen" Of de heer Van Strien de bungalows uitsluitend zal verhuren of er een deel van zal verkopen al dan niet met verpachting van de grond waarop ze staan weet hij zelf nog niet. Voor lopig gaat het erom het park zo spoedig mogelijk gereed te krijgen. In verband met zijn nieuwe werk kring heeft de heer Van Strien zich teruggetrokken uit de N.V. Loonwerk- bedrijf Texel. De werkzaamheden zijn overgedragen aan de twee resterende belanghebbenden van deze N.V., de he ren W. J. Grisnigt en S. J. Witte. Bei den gaan de loonwerkzaamheden per 1 maart a.s. onafhankelijk en voor eigen rekening voortzetten. Traditiegetrouw zal Texel dinsdag avond weer het Ouwe Sunderklaasfeest vieren. Het is, zo schreven wij al eens eerder, een der weinige feesten, waar van het slagen afhankelijk is van de feestgangers zelf. Afgezien van het be schikbaar stellen van wisselbekers door verenigingen en dorpscommissies en Cultureel Werk, zijn er geen organise rende instanties, die voor de gang van zaken verantwoordelijk zijn. Hij die Ouwe Sunderklaas een goed hart toe draagt gaat dus niet in burger de straat op, maar maakt zich onherkenbaar en beeldt'iets uit. Zoals gewoonlijk zullen de meeste Texelaars wel op het aller laatste moment gaan prakkizeren of ze dit jaar zullen „speulen" of niet en het is dan vaak moeilijk op een origineel idee te komen. Toch is het te hopen, dat er dit jaar weer wat meer Sunder- klazen door de straten zullen strompe len dan vorig jaar. Toen was het aantal deelnemers in vergelijking met het jaar ervoor belangrijk gestegen. Maar in 1965 was de deelname in vergelijking met het jaar daarvoor ook niet slecht. Het gaat dus goed met Ouwe Sunder klaas, maar we durven niet de ver wachting uit te spreken dat het aantal gemaSkerden deze keer weer zal zijn gestegen. Het afgelopen jaar heeft aan nieuwsfeiten nl. niet bijzonder veel in spiratie opgeleverd. Maar misschien is dat voor de rasspelers wel juist de aan leiding om eens serieus over een fijn- satirische voorstelling na te denken. Want fijn moet het altijd blijven. Een Ouwe Sunderklaasvoorstelling is in onze moderne tijd het meest geslaagd als er een diepere zin of betekenis ach ter schuil gaat. Het moeten „denker tjes" zijn, betrekking hebben op Texel se gebeurtenissen en toestanden. Het mooist is het als de voorstelling voor zichzelf spreekt, dus als er geen borden met ellenlange teksten aan te pas be hoeven te komen Maar in ieder geval: doe mee en geniet ervan hoe men van U geniet. In de verschillende dorpen is de gang van zaken op 12 december als volgt ge regeld. Den Burg. In Texels residentie had de dorps- commissie bij het ter perse gaan van de krant de zaak nog niet in kannen en kruiken, maar in ieder geval zullen de speulers zich weer kunnen laten be wonderen door een jury. Deze zal zich opstellen op het terras van hotel „De Lindeboom-Texel" en uitmaken wie dit jaar voor de bekers in aanmerking ko men. Deelnemers hoeven dinsdagavond geen honger te lijden, want enkele (ge- costumeerde) leerlingen van het Vor mingsinstituut voor meisjes bieden har- Rustieke sfeer vindt u tijdens het weekeinde in Geopend van 15.00-24.00 uur tige hapjes, zoals broodjes, warme worst en slaatjes te koop aan. Dat ge beurt van 8-10 uur, waarschijnlijk vanuit een wagen op de Vismarkt. Oudeschild Ook in Oudeschild zijn voor enkelin gen, paren en groepen bekers te ver dienen. Het gaat om de meest originele voorstellingen. In het dorpshuis 't Skil- tje zal voor prima dansmuziek worden gezorgd, zo werd ons gemeld. De feestcommissie laat weten dat de „ouwe beppies" (waaronder, zoals onze lezers waarschijnlijk weten, de deelne mende kinderen worden verstaan) ook prijzen kunnen verdienen. De jeugd kan van half vijf tot vijf uur een wed- strijdnummer afhalen in het dorpshuis; de jury beoordeelt de voorstelling dan van kwart voor vijf tot half zes in de smederij van E. Slaman. Zij zeer slecht weer komt de jury naar het dorpshuis, zodat de kinderen dan binnen kunnen blijven De „ouwe beppies" krijgen daarop in het dorpshuis een consumptie aangeboden en ook de prijzen zullen dan bekend worden gemaakt. De ouderen kunnen van acht tot ne gen uur 's avonds hun wedstrijdnum mer afhalen in het dorpshuis. De jury zal van half negen tot half tien bij E. Slaman en bij J. Witte (voormalige bakkerij) de prijzen beoordelen. De feestcommissie verzoekt de huidige be zitters van bekers en kransen, deze eretekenen zo spoedig mogelijk af te geven bij mevrouw W. Schellinger- Zegel, Heemskerckstraat 8. Voorts wordt er op gewezen, dat ook dit jaar niet met de lijst zal worden rondge gaan Om de kosten toch zoveel moge lijk te dekken, heeft de feestcommissie in de hal van 't Skiitje op 12 december een grote bus staan, waarin men zijn bijdragen kan storten. Gehoopt wordt dat de Oudeschilders zich ook nu weer van hun goede (royale) kant laten zien. De Waal Zoals gewoonlijk is bij het Ouwe Sunderklaasfeest te De Waal alleen de jeugd actief. Bij goed weer zit de jury verspreid in het dorp, van half zeven tot half acht. Bij slecht weer (regen) worden de voorstellingen in het dorps huis beoordeeld. Na half acht wordt ieder in het dorpshuis verwacht voor de einduitslag. Ieder deelnemend kind krijgt dan een presentje. Oosterend De jeugd van Oosterend speult van ongeveer half zes tot zes uur voor de jury, die zich in de buurt van het dorpscentrum heeft opgesteld. Om half zeven worden ze in ^Jatry verwacht, waar dan de uitslag wordt bekend ge maakt. Daarna komen de oudere spe lers aan bod en zij krijgen de uitslag om tien uur in Jatry te horen. Bij de prijstoekenning worden twee catego rieën onderscheiden: enkelingen en groepen. Het Ouwe Sunderklaasbal wordt in Jatry besloten met een bal, met muziek van het Lookely Trio uit Amsterdam. Dc Cocksdorp Evenals de voorgaande jaren wordt te De Cocksdorp het feest georgani seerd door de sportvereniging. De klei ne Sunderklazen spelen tussen half zes en half acht. Voor hen houdt de jury zitting bij dokter Siebinga. Ieder, die Verschijnt dinsdag cn vrijdags Bank: Nedcrl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. -f 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Opbrengst 5.774,34 De polio-actie van de Winkeliersver eniging Den Burg is uitstekend ge slaagd De vereniging kan aan het Prinses Beatrix (polio) fonds 5.774,34 overmaken, de opbrengst van de enve- loppenactie, die vorige week werd be sloten. Evenals elders in het land is Sint Nicolaas bijzonder royaal geweest en heeft bij de Burger winkeliers be langrijk meer gekocht dan vorig jaar. Er werden tenminste 31.000 enveloppen met bonnetjes ingeleverd tegen 23.000 vorig jaar, ongeveer een derde meer Vcrig jaar was de opbrengst voor het Zwembad. Men had het resultaat van de actie van dit jaar ook graag voor dit doel beschikbaar gesteld, maar met het venverven van dc vereiste vergunning ging teveel tijd gemoeid. Volgend jaar zal men eerder de aanvraag indienen. Maandagavond om tien uur werden in „De Oranjeboom" onder getuige van adjudant J. Gulmans de dertig pnjzen getrokken. De winnaar van de hoofd prijs werd de heer P. Zevenhoven te Den Burg. Toen hij telefonisch van dit gelukkige feit op de hoogte werd ge steld, stond hij zo perplex, dat hij nog niet wist te kiezen tussen de ijskast en de Shetlandse pony. Later besloot hij de pony te nemen, want de heer Zevenhoven beschikt over wat land waar het dier kan •grazen en heeft kinderen, die graag met het dier willen spelen. De tweede prijs was voor de heer B. F. v.d. Berg te Den Burg, een radio. De derde prijs, een tv-stoel, was voor de heer L. Laan te De Cocksdorp. De verdere uitslag: 4. P. Kuip, Den Burg, stofzuiger; 5. G. C. Halsema, Den Burg, platenspeler in koffer; 6. Onlees baar, Kogerstraat 100 te Den Burg, handmixer; 7. J. P. Noorlander te Den Burg, elektrische deken; 8. Y. de Vries te Den Burg, cassette tafelbestek; 9. N. Schotanus te Den Burg, strijkijzer met thermostaat; 10. L. W. van Kooten te Den Burg, 2-persoons deken; 11. H. J. Hillen te Den Burg, roll-o-bag; 12. L. Eelman te Oosterend, broodrooster; 13. M. Koorn te Oudeschild, strijktafel; 14, N. Zoetelief, „Vredelust", reiskoffer; 15. Jac. de Visser, P.H, Polder, kap stok; 16. Saskia Blok v.d. Velden te De Koog, elektrische kookplaat; 17. C. Witte, 't Noorden, Oosterend, elektri sche wandklok; 18. E. Slaman te Oude schild, fototoestel; 19. Y. Brouwer te Den Burg, pers.weegschaal, 20. A. C. Kager te De Waal, straalkachel; 21. P. Vermeulen te Den Burg, gereedschaps kist; 22. O. K. Schilling te Den Hoorn, reistas; 23. Ineke Langeveld te Den Burg, boekenrek; 24. Margo de Graaf te Den Burg, keukengarnituur; 25. Ineke Langeveld te Den Burg, 'keukenrek; 26. D. Ezerman te Oosterend, theelichtje; 27. L. Barnard te Oosterend, haardro ger, 28. H. van Boven te Den Burg, stalen geldkist; 29. Mej. M. v.d. Star te Den Burg, elektrische koffiemolen; 30. D. S. Boon te De Koog, leren actetas De prijzen zijn inmiddels bij de win naars thuisbezorgd. meespeelt, dingt mee naar de door SVC uitgeloofde prijzen. De kinderen, die zich bij de jury komen bekendmaken, krijgen bovendien een zakje Versnape ringen. De uitslag wordt woensdag ge publiceerd bij de heer Visman en daar kunnen de prijzen ook worden afge haald. De volwassenen beginnen om- streëks acht uur te spelen. Degenen, die willen meedingen naar de wissel bekers, taarten, worsten en speculazen, moeten tevoren bij Visman een deelne mersnummer vragen a 50 cent. De jury zit verspreid over het dorp. De spelers, die geen der juryleden willen missen, mogen dus geen enkele open deur aan Kikkertstraat en Joan Hodsonstraat overslaan. Naast de prijzen voor enke lingen, paren en groepen is een ere prijs beschikbaar gesteld woor dege- ne(n), die van de jury het hoogste pun tentotaal krijgt (krijgen). Den Hoorn De jury in Den Hoorn zetelt voor de jeugd in het dorpshuis. Deelnemers van 14 jaar en jonger kunnen zich daar tussen 7 en 8 uur melden. De ouderen worden door de jury beoordeeld van 8.15 - 9.30 uur, maar enkele juryleden zitten ook verspreid langs de Heren- (Zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1